Geen eremetaal voor Oranje Handig 'miniburo' leXdóaOowuMit Wouters en Hiele geblesseerd uit selectie Zonnige Masters Weer echt VIJF GEVALLEN VAN DOPING BIJ WK GEWICHTHEFFEN Moeder stuurt voetballer van Volendam naar kermisterrein Carl Lewis in aanval tegen dope „Ik ben groter dan Merckx' -fsg MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 PEN HAAG Bondscoach inus Michels heeft gisteren vee afzeggingen gekregen oor de interlandwedstrijd an woensdag tegen België, poelman Joop Hiele van Fey- noord en middenvelder Jan iVouters van Ajax haakten regens blessures af. Hiele yakte vrijdag tijdens de trai- ing geblesseerd. Hij ver- mikte de enkel en bleef ook oor het competitieduel tegen toda JC aan de kant. Stanley denzo van Ajax wordt zijn ervanger in de selectie. Jan Wouters speelt al enkele we ken licht geblesseerd in de ba sis van Ajax. Zo ook gisteren tegen FC Twente. De Utrech ter in Amsterdamse dienst heeft last van de liezen en moest een kwartier voor tijd gewisseld worden. Voor Wou ters is geen stand-in opgeroe pen. Michels riep gisteriddag Stan ley Menzo op als tweede man voor de doelpositie. De Ajax- sluitpost is, evenals clubge noot Hennie Meijer, voor het eerst opgenomen in de A-se lectie. Michels hield de vorig seizoen sterk uitlopende goa lie buiten zijn eerste keus, omdat de er van de buiten wacht, te veel druk werd uit geoefend om de Amsterdam mer in het A-elftal te krijgen. „Een nadeel voor Menzo'be kende Michels onlangs eerlijk. Menzo zelf was zeer verguld met zijn uitverkiezing. „Ik zit erbij. Of ik een helft speel, maakt mij echt niet uit" was het commentaar van de doel man, die zich vandaag in Noordwijk bij de A-groep heeft gemeld, maar ook zijn plaats in het olympisch elftal behoudt. Morgen reist Menzo naar Maastricht voor het oe fenduel van de olympische voetballers tegen de Bondsre publiek Duitsland. Woensdag zit hij normaal gesproken op de bank bii Oranje in Rotter dam. Michels heeft naast Menzo geen nieuwe spelers opgeroepen. Door het oproe pen van Kieft en Meijer vori ge week, als vervangers van de aanvankelijk verhinderde AC Milan-vedetten Gullit en Van Basten, heeft hij zestien spelers tot de beschikking. Over de lichte blessure van Ruud Gullit, die in Milaan desondanks toch toestemming kreeg naar Nederland te rei zen, was in Zeist zondag niets bekend. De zestien voor A-elftal: Meijer, Rijkaard, Bosman, Menzo. Winter, Van 't Schip en Silooy (allen Ajax), Koeman, Vanenburg, Kieft en Van Breukelen (allen PSV), Suvrijn (Roda JC). Van Tiggelen (Ander- lecht), Gullit en Van Basten (beiden AC Milan) en Troost (Feyenoord). [et tennisseizoen van 1987 eleefde afgelopen week- nde met het Masterstoer- ooi van het Leidse Cou- ant Tennis Circuit een innige afsluiting. Op de anen van De Munnik rerden Heieen van den erg én Robert Veldt tot ieuwe B-Masters ge toond. Van den Berg leef Madeliin Damen oor. Veldt klopte mede- jn msterdammer Jeroen efken in een dus com- leet „buitenlandse" eind- rijd. In C werd topfavo- et Kees Jan Schuilen- irg verrast door Erik akker. Jeanine Jünger et zich daarentegen door [arja Kuipers geen sur- rise voorzetten. In D ver- ep alles volgens de plan ing. Nathalie van der oort en Èrik Warmer- am werden vooraf geacht et toernooi der toernooi- n winnend af te sluiten deden dat ook „ge- roon". roede start De „Bollenclubs" kenden aterdag een uitstekende tart van de eerste klasse ompetitie. Rijnsburgse Joys won op eigen terrein met 2-1 van zaterdagkam- >ioen ACV, terwijl Noord- wijk en Quick Boys op vreem terrein tot overwin ningen kwamen. Noord- rijk bij Rozenburg (2-3), iuick Boys in Groningen ,'gen Oranje Nassau: 1-2. let Alphense ARC kwam iet tot een zege: in Al- hen aan den Rijn was fsselmeervogels te gerou- fneerd: 3-4. onk aan de tant .eon Vonk moest zaterdag iverigens noodgedwongen 'anaf de zijlijn toezien hoe tijnsburgse Boys met de aterdagkampioen ACV ifrekende. Vonk, die de ehele oefenperiode met <e Rijnsburgers had mee- jedraaid, bleek zaterdag nog niet speelgerechtigd voor de geelzwarten. „Wij weten niet precies wat er aan de hand is. Feit is dat (Ie overschrijving niet [oedgekeurd is en dat wij 'anavond van het afde- ingsbestuur te horen zul- 'en krijgen waarom niet", aldus Rijnsburgse Boys-se- :retaris Gerard van Zuy- en. [Vonk in de oefenperio- goed voor 11 van de 34 loelpunten speelde vo- ig seizoen voor Emmen. lij vroeg en kreeg vervol- jens overschrijving naar sparta. Daarop volgde de herschrijving naar Rijns- irgse Boys. Een op zich ïgebruikelijke gang van iken die echter wel toe gestaan is, als er door an- ïre clubs geen bezwaar rordt aangetekend. Dat lijkt echter nu wel het ge tal. Het was inderdaad weer «en echte wedstrijd. De heren van Dextro/Avanti en Comtest/Scylla hielden elkaar beter in evenwicht tdan vorig jaar. Toen werd het voornamelijk dankzij het aangegane broeder schap 18-2. Zaterdag werd er tenminste weer gestre den om de punten en kwam de verzwakte [Andras Podpinka is opge stapt formatie uit Ha- .zerswoude niet verder dan H-7. Scylla had het team van coach Jaap Jongkind tot 7-7 kunnen bijhouden, maar ging toen op conditie ton onder. Waarmee de nieuwe Scylla-trainer Frits Kantebeen deson danks zeer tevreden was: bWi^ kijken vooral naar kneden en dan denk ik, dat zeven punten tegen 'Avanti niet slecht is". VIJFTIEN JAAR SCHORSING VOOR AFBIJTEN OOR DUBLIN Ruim een jaar nadat hij zijn tegenstander een oor had afgebeten, is een jeugdige Ierse rugbyer zaterdag voor vijf tien jaar geschorst. Dit is de zwaarste straf die de Ierse rugby- federatie ooit heeft opgelegd. De junior Brendan Kiernan kreeg vorig jaar tijdens de wedstrijd Balbrigga - Dundalk ruzie met een tegenstander. Hij sloeg niet, schopte evenmin, maar pakte het hoofd van zijn opponent en zette er zijn tanden in. De rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechter adviseer de de rugbybond Kiernan zo zwaar mogelijk te straffen. OSTRAVA De actie van de internationale gewichthefbond (IWF) het gebruik van dope bij tegen te gaan, heeft vlak voor het begin van de strijd om de wereldtitels in Ostrava al duidelij ke gevolgen. Vijf van de zeventig deelnemers aan het toernooi zijn bij controles in eigen land, zes weken geleden, betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Twee gewi- chtheffers uit de Sovjetunie werden betrapt op het innemen van anabole steroide. De sporters uit Venezuela, Nicaragua en Co lombia hadden in de voorbereiding op het toernooi diuretica en amfetamines tot zich genomen. VOLENDAM Marcel Veer man geldt als één van de grote talenten uit de Volendamse voetbalschool. Maar voetbal lers uit het dorp van de wijd- broeken houden niet alleen van voetbal, op sommige da gen van het jaar geven ze de voorkeur aan de plaatselijke kermis. Zo moest trainer Jan Brouwer van de nieuwe eredi visieclub het vorige week stel len zonder twee spelers, Bert van der Poppe en Marcel Veerman. Brouwer beboette Van der Poppe en zette Veer man terug naar het tweede team. Veerman, een jeugdig brutaaltje aldus Brouwer, kon als amateur geen geldstraf krijgen. Volgens de op de Dijk in Volendam circulerende ver halen zou Veerman door zijn moeder naar de kermis zijn gestuurd. Onder het motto: een pleziertje hoort ook bij het leven. ROME Van de 129 te verdelen medailles bij de wereldkampioenschappen atletiek in Rome heeft Nederland er niet een binnengehaald. Het Ne derlandse kwartet, dat het afgelopen weekeinde in Rome in actie kwam, red de nog een beetje de eer van Oranje met twee na tionale records. Maar de negende plaats van Han Kulker in de finale van de 1500 meter was toch lichtelijk teleurstellend. Marti ten Kate hield het in de marathon op twee tjes: hij werd 24e in 2.22,21. Met zijn negende plaats kwam Han Kulker net één positie te kort om zich nu al te kwalifi ceren voor de Spelen in Seoel. Hoewel voor andere onderde len een finale-plaats bij de WK als toereikend gold, eiste Arie Kauffman namens de at- letiek-unie van de Leidenaar ook nog een plaats bij de eer ste acht. Bondscoach Bram Wassenaar, tevens privé-trai- ner van Kulker, beoordeelde deze norm gisteren al als „be lachelijk" en dat zal dus wel weer op een fikse rel uitlopen. „Het laatste stuk ging echt te hard voor me", aldus de hij gende Kulker. „Ik heb niet ge keken op welke plaats ik liep. Het besef van die eis ging pas op de streep als een flits door me heen". Voor Han Kulker gold de klassering als bewijs dat hij dit jaar wat teveel hooi op zijn vork heeft genomen. „Deze prestatie is te vergelij ken met mijn derde plaats bij de EK in Stuttgart, vorig jaar. Qua* niveau ben ik dus eigen lijk stil blijven staan. Daarom wil ik volgend jaar veel min der indoor-wedstrijden gaan doen. Nee, waarschijnlijk dus ook geen EK". Kulker eindig de na 3.42,16 en dat was nog geen seconde verschil met ti telverdediger Steve Cram. De totaal ontluisterde Brit nam nog even brutaal de leiding in de race, maar toen de Somaliër Abdi Bile het tempo omhoog gooide, konden ook de Britse vlaggen weer worden inge rold. Nooit meer Marti ten Kate overwoog een kilometer voor het einde van zijn zesde marathon er maar nooit meer één te lopen. „Het laatste stuk was heel moei zaam". Ten Kate concludeerde dat hij waarschijnlijk iets te lang bij de kopgroep was blij ven hangen. „Het was te druk en bij de drinkposten moest ik steeds versnellen om een be kertje te pakken te krijgen. En de heuvels bij het Colloseum waren erger dan vals plat". Toch was de Hengeloër rede lijk content. „Volgende week is er weer een broodloop", blikte de computer-program meur alweer olijk vooruit. Alsof ze zojuist de honderddui zend had gewonnen, glunder- Jan Cortenbach ...snelwandelrecord.. ROME Carl Lewis, winnaar van twee gouden medailles tij dens de wereldtitelstrijd atle tiek in Rome, heeft zaterdag de Internationale Amateur At letiek Federatie (IAAF) ver weten niet op te treden tegen het gebruik van drugs binnen de atletieksport. „De atleten en de officials verzwijgen het probleem, ze zitten stil en doen niets", verklaarde de Ameri kaanse atleet tijdens de pers conferentie na zijn overwin ning bij het verspringen. De viervoudig olympisch kam pioen van Los Angeles had vrijdag in een interview met de Britse televisie gezegd, dat een aantal medaille-winnaars in Rome probenecide had ge bruikt. Het middel is niet van invloed op de prestatie van de atleet, maar dient om het ge bruik van anabole steroïden te maskeren. Zaterdag kwam Le wis op het onderwerp terug, echter zonder de namen van de gebruikers te noemen. On langs werden zeven atleten tij dens de Panamerikaanse Spe len betrapt op het gebruik van verboden stimulerende midde len, zoals nandrolon, testoste ron en propanolol. Bij een aan tal atleten werd probenecide in de urine ontdekt. Het mid del staat nog niet op de zwarte lijst van het IOC. Vandaag maakt de IAAF de namen van acht atleten bekend, die tij dens de wereldtitelstrijd in Rome en de Europa Cup in Goeteborg op doping betrapt zijn. Cortenbach staat voor gesloten poort ROME Op de voorlaatste dag van de wereldkampioen schappen atletiek in Rome vonden 's ochtends in alle vroegte de 37 snelwandelaars, onder wie de Nederlander Jan Cortenbach, die zich meldden voor hun finale een ge sloten poort bij het Olympisch Stadion. „En ik was nog wel speciaal vroeg opgestaan", aldus Cortenbach, die zijn wach ten later beloond zag met een startschot in een volledig leeg stadion. de de Rotterdamse Elly van Hulst zaterdagmiddag bij de terugblik op haar finale-race. Na eerder in de WK-week al als zesde te zijn geëindigd bij de koers over 3000 meter, was er zaterdag wederom een suc cesje op de halve afstand. Met 4.03,63 snoepte Van Hulst, die ruimschoots 'genoegen nam met haar negende plaats, weer vijftienhonderdste seconde af van haar eigen nationale re cord. „Ik wist dat die DDR- meisjes vreselijk hard weg zouden gaan. Maar ik ben heel tevreden met mijn eigen tijd". Zeer goed Snelwandelaar Jan Corten bach deed het voor zijn doen zeer goed. Evenals later Elly van Hulst paste hij zaterdag z'n eigen nationale record, dat stond op 4.02,43, een pietsje aarf. Na 50 kilometer snelwan delen stond voor de Wagenin- ger de chronometer stil op 4 uur, nul minuten en één se conde, oftewel minder dan twee passen van de magische grens. Cortenbach bleef hier mee twintig minuten achter op de Oostduitse winnaar Gauder en werd twintigste. De fana tieke doorzetters begonnen 's ochtends bij negentien graden Celsius aan hun atletiek-on- derdeel, het langste van alle 43 bij de WK. Tijdens achttien geestdodende rondjes door de straten van Rome voelden de 28 tippelaars de temperatuur oplopen tot ruim 26 graden.' ,Ik had er niet veel last van", aldus de 28-jarige student tro pische landbouw. „Rond de 27e en de 45e kilometer had ik even wat problemen, maar met veel water kom je daar wel overheen". ROB LANGEVELD Een typerend beeld van het WK wielrennen in Villach. Teun van Vliet hangt uitgeput over zijn stuur na afloop van de slopende koers. Joop Zoetemelk had er eerder, vlak voor de start, wat mistroostig bijgestaan. Niet ten onrechte want de ex-Ripper finishte als 50e. FOTO'S: ANP VILLACH De waardering voor de nieuwe wereld kampioen wielrennen Stephen Roche werd gisteren het best verwoord door Teun van Vliet, die een goed wereldkampioenschap heeft gereden. „Roche is de te rechte winnaar, hij is namelijk de beste wielrenner van dit jaar. Zou ik gewonnen hebben, dan hadden ze mij de beste man van de eén-dagswedstrijden kunnen noemen of de sterkste van vandaag". Roche plaatste zich aan de top van de eeuwige we reldranglijst. Alle prestaties vallen namelijk in het niet bij de drie hoofdprijzen, die de 27-jarige Ier dit seizoen behaalde: de ronden van Italië en Frankrijk plus het wereldkampioenschap. Heel ontspannen maakte hij er gisteravond na de hul diging een grap over. Merckx heeft in 1972 de Giro en de Tour gewonnen, om in 1974 als eerste die ronden plus de wereldtitel te halen. „Ik heb het in één sprong bereikt. Ik ben dus groter dan Merckx". JANSMA PRESENTATOR LANGS DE LIJN HILVERSUM Kees Jansma zal Koos Postema opvolgen als presentator van Langs de lijn. Jansma, momenteel verbonden aan het voetbalweekblad Voetbal International, verliet eerder Studio Sport na een verschil van mening met de leiding. Jansma blijft voor de televisie werken als verslaggever/presentator bij de KRO. (ADVERTENTIE) OPEL-©- PRESENTEERT 9 september, 20.30 uur. Feijenoordstadion, Rotterdam. Kaarten verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadressen. Kom naar de Kuip. Portugezen in WK bij profs en amateurs VILLACH De prilste professio nal, de Portugees Orlando Manuel Neves-Pinho, heeft gisteren twee uur voor het pelo ton uitgereden. Niet zo verwon derlijk, gezien de snelheid van de groep, die in de eerste zes ronden onder barre weers omstandigheden, ruim zeven minu ten meer gebruikte dan Jeannie Lon- go. Wel opmerke lijk, omdat Neves- Pinho zaterdag ook aan de ama teurwedstrijd had deelgenomen. In de avond teken de hij nog een pro fessional contract, samen met zijn landgenoot José Silva Americo, die ook bij de ama teurs was vertrok ken. De belang rijkste reden voor die stap was, dat er een Portugese ploeg wil vertrek ken in de Ronde van de Europese Gemeenschap en er geen plaatsen meer voor ama- teurploegen be schikbaar waren. Wel voor een pro fessionele équipe, maar daarvoor had Portugal weer niet voldoende renners. De snelle overstap loste dat probleem op. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voo' controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). 0^1 Syfi ner I JNZj Cektóc Commit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13