Namaak-Strauss ontlokt Waldheim schone woorden Deng geeft in China Het Grote Voorbeeld BUITENLAND CcidóeSomont Zeker jaar geen vrachtverkeer op Gotthardsnelweg „Westduitse gijzelaar komt morgen vrij" Leger Burundi zet president aan de kant aN Passagiers gooien herrieschopper uit vliegtuig Verdediging Rust vraagt lichte straf Treinbotsing ENGELS ENFRANS VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 ALTDORF Buitenlands vrachtver keer zwaarder dan 3,5 ton zal de ko mende een tot twee jaar geen gebruik kunnen maken van de Gotthard-snel- weg. Sinds 25 augustus is de weg voor alle verkeer gesloten, doordat bij het hevige noodweer van vorige week een viaduct zwaar werd beschadigd. Het herstel ervan gaat een tot twee jaar du ren. Gedurende die tijd zal het interna tionale vrachtverkeer gebruik moeten maken van de San Bernadino- of de Brennerpas in Oostenrijk. Personenau to's kunnen gebruik maken van een nabijgelegen viaduct. Ouders aangehouden na dood verwaarloosd kind EVRY In Evry bij Parijs zijn de ouders gearresteerd van een vierja rig meisje dat zo ernstig was ver waarloosd en ondervoed, dat het is gestorven. Een 7-jarige broer van het gestorven meisje ligt met kritie ke ondervoedingsverschijnselen in het ziekenhuis. De andere zes kin deren van het paar, in de leeftijd van 1 tot 6 iaar, zijn bij hun ouders vandaan gehaald en veiligheidshal ve ook onder medische behande ling gesteld. Het paar is dood door schuld ten laste gelegd en zal waar schijnlijk uit de ouderlijke macht worden gezet. Aids-angst leidt in VS tot handschoenentekort HOUSTON Voorzorgsmaatrege len tegen het oplopen van aids worden in de Verenigde Staten op zo grote schaal ingevoerd, dat er een landelijk tekort aan rubberhand schoenen is ontstaan. Op korte ter mijn wordt ook een tekort aan dure steriele handschoenen verwacht. De vraag neemt onder meer toe omdat chirurgen vaak meerdere hand schoenen over elkaar aantrekken, om te voorkomen dat zij bij het scheuren van een handschoen in aanraking komen met bloed van hun patiënt. Ook politiebureaus hebben veel rubberhandschoenen aangeschaft. Jachthond schiet baas in het been DUBLIN Een Ierse jager is in een ziekenhuis opgenomen, nadat hij door zijn hond in het been was geschoten. Michael Martin was met vrienden op de oever van Lough Ree in centraal Ierland aan het jagen, toen zijn Colden Retriever op de trekker van ziin op de grond liggende karabijn trapte. De 24-jarige Martin werd in zijn linkerbeen getroffen. Een woordvoerder van het zieken huis noemde de lichamelijke toestand van Martin stabiel, maar zijn humeur „niet je dat". ZIMBABWE SCHAFT BLANKE ZETELS AF HARARE Het parlement van Zimbab we is akkoord gegaan met een grond wetswijziging, waarbij de twintig voor blanken gereserveerde zetels worden af geschaft. De vereiste twee derde parle mentaire meerderheid werd probleem loos verkregen. Bij de onafhankelijkheid in 1980 was vastgelegd dat twintig van de honderd parlementszetels voor zeven iaar gereserveerd zouden blijven voor blan ken. De nieuwe volksvertegenwoordigers voor de nu lege blanke zetels zullen door het parlement worden gekozen. De ver wachting is dat daarbij ook enkele verte genwoordigers van de 110.000 blanken worden gekozen. Overigens was een meerderheid van de blanken vóór af schaffing van de speciale zetels. BONN Een van de twee Westduitsers die sinds januari in Libanon worden vastgehou den, zal morgen worden vrij gelaten. Dit is verklaard door een Libanese zakenman, die zegt contacten te onderhouden met de ontvoerders. De vrijla ting zou onderdeel vormen van een overeenkomst tussen Syrië, Iran en de Bondsrepu bliek. Het zou gaan om Alfred Schmidt, een medewerker van Siemens. NAIROBI Het leger van de Afrikaanse staat Burundi heeft de presi dent, kolonel Jean-Baptis- te Bagaza, afgezet. De grenzen en vliegvelden van het land zijn gesloten. Volgens de schaarse be richten uit Burundi gaat het om een paleisrevolu tie, die zonder geweld is .verlopen. Over de motieven van de coup is nog niets bekend. President Bagaza was gister morgen, na geruchten over de coup, vervroegd vertrok ken uit Quebec waar hij deelnam aan de top van Franssprekende landen. Vanuit Parijs wil hij probe ren naar zijn land terug te reizen. Burundi werd in 1962 onaf hankelijk, ligt in Centraal- Afrika, is kleiner dan Neder land en geldt met rond vijf miljoen inwoners als een van de dichtstbevolkte landen van Afrika. Ook de nu afge zette kolonel Bagaza kwam in 1976 via een militaire staatsgreep aan de macht. Hij onderhield goede betrekkin gen met Moskou, China en Libië. Begin jaren '70 was Burundi het toneel van een van de hevigste uitbarstingen van stammen-geweld die Afrika ooit heeft doorgemaakt. Le den van de Hutu-stam, die de meerderheid in het land vormen, werden massaal af geslacht door de Tutsi's, die de minderheid vormen. Daarbij zouden meer dan 200.000 mensen zijn ver moord. En nog steeds heer sen de Tutsi's op bijna feoda le wijze over de Hutu's. Van recenter datum zijn de problemen met de katholieke kerk, die zich opwerpt als beschermer van de Hutu's. Buitenlandse priesters zijn uitgewezen, de katholieke scholen zijn genationaliseerd, katholieke organisaties ver- boden, kerkelijke bijeenkom sten aan strikte beperkingen onderworpen en kerkdien sten werden alleen op zon dag toegestaan. WENEN „Herr Dr. Waldheim, ik bel u even privé op en u zult wel wat verwonderd zijn. zo klonk het zondagochtend, 5 juli 1987 uit de telefoon van de Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim. Aan de andere kant van de lijn sprak Franz-Josef Strauss, de minister-president van Beieren, die de internatio naal verguisde Oostenrijk se president wilde uitno digen voor de Oktober feesten in Miinchen. Waldheim was wellicht niet verwonderd genoeg, want hij sprak twintig minuten lang met „Strauss", die nu, twee maanden later, de Beierse imi tator Ottfried Fischer blijkt te zijn geweest. Het hele gesprek is integraal afgedrukt in het Weense blad „Wiener". Een onverwachte uitnodiging voor het oktoberfeest in Miin chen en Waldheim hapte toe. Opgetogen zelfs. Zo opgetogen dat hij zelfs over mogelijke be zwaren uit Bonn heenstapte. Waldheim: „De vraag is alleen in hoeverre men zoiets dan met Bonn regelt." Strauss/Fischer: „Ik zou dat in principe vooralsnog niet met Bonn regelen". En vervolgens laat Waldheim zich totaal in de luren leggen met een sma kelijke beschrijving van alle publicitaire voordelen van een oezoek aan de Oktoberfeesten en stelt de Oostenrijkse presi dent zelfs een gezamenlijk koetstochtje in het vooruit zicht Naar in Wenen verluidt zou Waldheim het incident het liefst vergeten en is hij „ge schokt". Hij zou de hele affaire „waanzinnig pijnlijk" vinden. Maar Andreas Dressier, de ~(ADVERTENTIEr Kurt Waldheim (boven) en de echte Franz Jozef Strauss. FOTO'S: AP hoofdredacteur van Wiener, zei de affaire te beschouwen als een „steuntje in de rug" voor de geplaagde Waldheim, die in verband met zijn ver zwegen oorlogsverleden door vrijwel de hele wereld wordt geboycot. Hei streven is natuurlijk een soepele I afdaling, mei onwennig en onzeker de berg af. Om ie zorgen dat u meer plezier van uw skivakanne hebt. start de ANWB opnieuw met de cursus skigymnastiek Rond 21 september begint u met het doornemen van alle skibewegingen. Na 18 wekelijkse lessen van 1 uur bent u in prima ski conditie. En een stuk wijzer omtrent I de nieuwste technieken en materialen, f want de ANWB zorgt ervoor dat de leraren u ieder iaar weer volledig bijgeschoold van dienst kunnen zijn. De kosten bedragen f 105- Voor mei-ANWB-leden f 120,- Voor aanmelding of verdere details kunt u terecht bij het ANWB-kantoor. üd van de ANWB. Daar kun je nog veel plezier van hebben. Cursusplaatsen ANWB ski-gymnastiek Leiden. Alphen aan den Rijn en Leiderdorp, aanmelden ANWB. Stanonsweg 2. 2312 AV Leiden. tel 071-14 6241 LONDEN Boze passagiers van een Brits vliegtuig hebben een mede-passagier van boord gegooid, nadat diens gedrag de beman ning had genoopt een noodlanding te maken in het Franse Toulouse. Tijdens de charter vlucht van Palma de Mallorca naar Londen had de man een serveerwagen omgegooid en ruzie gemaakt, nadat hem was verzocht op te houden met roken én niet meer te ijsberen in het middenpad. Toen de Franse politie, in de kennelijke veronderstelling dat de man ge wapend was, aarzelde het vliegtuig te betre den, maakten de passagiers korte metten en gooiden de herriemaker eigenhandig op de landingsbaan. Daar schoot een aanwezige arts toe om de man te verdoven en naar een kliniek te vervoeren. De voorbereiding voor de tele fonische aanslag op de presi dent duurde twee maanden. „We moesten in de eerste plaats te weten komen wan neer en waar we Waldheim het beste en het snelst konden bereiken", zei Dressier. Interessant is het gesprek tus sen de „beide" conservatieve politici niet in de laatste plaats vanwege het ontspannen poli tieke babbeltje dat Strauss/Fi scher met Waldheim aan knoopte. Waldheim zegt bij voorbeeld over het verschil in betrouwbaarheid tussen Ara bieren en Israëliërs: „Ja, de Arabieren zijn achteraf gezien wezenlijk betrouwbaarder. Ik bedoel, de Israëliërs maken de fout dat ze de zaken overdrij ven, nietwaar, dat ze provoce rend ageren, en op den duur zal dat niet worden geaccep teerd, ook niet door andere staten". En natuurlijk kon het thema van de omstreden nucleaire opwerkingsfabriek in het Bei erse Wackersdorf niet ontbre ken. Waldheim: „Het zijn al tijd dezelfde Groenen en die groepen nietwaar, die gewoon tegen alles ziin, nietwaar?". En Waldheim sluit zijn politieke analyse af met de geruststel lende woorden: „De Oostenrij kers mogen de Beiers bijzon der graag, zoals u weet". En die zin is door de redactie van Wiener tot „leugen van het jaar" gebombardeerd. Als uitsmijter zei Strauss/Fi scher op die gedenkwaardige zondagochtend in juli tegen Waldheim: „Ik ben uw bewon deraar". En daarop schakelde Waldheim beduusd over op de pluralis majestatis/modestiae: „Wij hebben een zuiver gewe ten en wij weten dat wij niets verkeerds of slechts hebben gedaan. Dat zuivere geweten helpt mij ook om die soms werkelijk onverdrageliike be schimpingen te verwerken". MOSKOU Op de laatste dag van het proces tegen Mathias Rust heeft de verdediging ge pleit voor de lichtste straf die mogelijk is voor het schenden van de internationale lucht- vaartregels. Na het pleidooi van ziin verde diger richtte Rust zelf ook en kele woorden tot de rechters. „Ik kan u verzekeren dat ik uw vertrouwen niet zal be schamen, als u mij een milde straf geeft". Gisteren was in Duitsland ontsteld gereageerd op de eis tegen de 19-jarige pi loot, die wereldnieuws werd toen hij met zijn vliegtuigje landde op het Rode Plein. Die eis luidde acht jaar strafkamp met verzwaard regime. Vol gens de aanklacht was de han delwijze van Rust „een zwaar misdrijf". De maximum-straf die opgelegd kan worden is tien jaar. In de werkkampen gelden vier verschillende regimes: ge woon, verzwaard, streng en bijzonder regime. Gewoon is de lichtste vorm. De vier regi mes onderscheiden zich door toestemming om bezoeken, verlof, brieven, pakketten en extra levensmiddelen te ont vangen. Een veroordeling tot de gevangenis is de zwaarste vorm van vrijheidsbeneming in de Sovjetunie. FLIP ceoae teem» WHEER GEiate&V, WW -HRD 2t G,EWCOW GEKHB» •WS CW1 -WET &EÏST GHOWNISSED Wiet EEM -Beene. ■Mwoea... fltt 6S. towoee u»s ^EKEPbT- - Dertien mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij twee los van elkaar staande verkeersonge lukken in de Poolse hoofdstad Warschau. Kort na het middaguur botsten in het centrum van de stad twee trams op elkaar, vermoedelijk als gevolg van een verkeerde wisselstand. Daarbij vonden zeven mensen de dood. Twee uur later botste in een buitenwijk van de Poolse hoofdstad een rijdende trein op een stilstaande. Hier kwamen zes personen om het leven. De ravage (foto) was enorm. FOTO: EPA „STERKE MAN" WIL PLAATSMAKEN VOOR JONGERE GARDE OXFORD Geruchten over het op handen zijn de aftreden van Deng Xiaoping, de sterke man in China, hebben de af gelopen paar jaar al zo vaak gecirculeerd dat politieke waarnemers deze berichten zo langza merhand met een zekere scepsis benaderen. Afge lopen week werd op nieuw met veel trompet geschal aangekondigd dat er verschuivingen en verjongingen binnen de Chinese partij te ver wachten zijn. Maar uit een verklaring van de China News Agency over Dengs aftreden, het meest gezaghebbende commentaar tot nu toe, valt op te maken dat het deze keer toch echt zo In een poging om de partij en het staatsleiderschap wat nieuw leven in te blazen, be sloot Deng (83) een tijdje ge leden zelf op te stappen. Op die manier wilde hij het voorbeeld geven aan de an dere grijsaarden, die plaats zouden moeten maken voor jonge technocraten. Maar Dengs leeftijdgenoten in de topposities, zoals presjdent Li Xiannan (82), Chen Yun (82), Bo Yibo (85) en Peng Zhen (85), hadden weinig zin hun functie prijs te geven en haalden Deng over om ook te blijven zitten. Verwacht wordt dat Deng nu daadwerkelijk zijn lidmaat schap van het Politburo zal opgeven en wel vóór het der tiende partijcongres, dat op 25 oktober van start zal gaan. De andere veteranen zullen hem daarin dan moeten vol gen, aangezien de Chinese politieke etiquette voor schrijft dat ondergeschikten het gedrag van hun meerde ren trachten te evenaren. Deng zal vermoedelijk ook zijn voorzitterschap van de Centrale Advies Commissie opzeggen, maar bij de ge wichtige Centrale Militaire Commissie zal hij nog wel een poosje aanblijven als voorzitter. Zijn positie als meest in vloedrijke man in China zal Deng, ook nadat hij zich heeft teruggetrokken uit de gelederen van het Politburo, overigens beslist behouden. Het belang van de komende veranderingen schuilt niet in het aftreden van Deng, maar Het plaatsnemen bij de vergaderingen van China's Nationaal Volkscongres levert voor een aantal hoogbejaarde partijlei ders de nodige problemen op. Deng Xiaoping (tweede rij, links) geeft hier aanwijzingen terwijl een aantal politici in hun stoel geholpen worden. in de daarmee gepaard gaan de aftredens van de andere oude uite: st conservatieve leiders. Zij werpen zich meestal op als de grote dwarsliggers in het doorvoe ren van de economische her vormingen en de „open deur- politiek" van de partij. Van daar dat de partij gebaat zal zijn bij hun vertrek. Het is overigens sowieso on waarschijnlijk dat de 83-jari- ge Deng een volgende zit tingstermijn van vijf jaar in het Politburo zal overleven. Hij wil er voor zorgen dat zijn opvolging geregeld is tij dens zijn leven, om te voor komen dat er een machts strijd losbrandt na zijn over lijden. Daar was al enigszins sprake nadat bekend was ge worden dat Deng zou aftre den. Toen Deng merkte dat enkele conservatieven al met hun ellebogen begonnen te werken, besloot hij de opvol gingskwestie zelf ter hand te Cruciaal Het partijcongres in oktober wordt beschouwd als een van de cruciale gebeurtenissen in de Chinese geschiedenis van na 1949 en zonder twijfel de belangrijkste sinds de dood van Mao in 1976. Zo staat de verkiezing van een nieuwe partijleider, als alles loopt zo als verwacht wordt, uiteraard hoog op de agenda. De nieu we leider zal evenwel lastige keuzes moeten maken met betrekking tot de ideologisch omstreden en technisch zeer complexe economische en po litieke hervormingen. De uit- FOTO: AP eindelijk gekozen hervor mingen zullen, op hun beurt, het karakter van de Chinese politiek voor de rest van de eeuw bepalen. Tot nu toe hebben de econo mische hervormingen aardig wat problemen opgeleverd, zoals inflatiedruk, begro- tings- en handelstekorten en een verminderde agrarische produktie. Voorstellen voor het oplossen van deze moei lijkheden namen gaandeweg een steeds radicalere vorm aan, zoals de suggestie een volledig vrije markt te intro duceren, naar het voorbeeld van Zuidkorea, Taiwan en Singapore. Op dit soort reac ties zitten leiders, hervor mers en conservatieven na tuurlijk helemaal niet te wachten. Hun opvattingen over politieke hervormingen zijn meestal beperkt tot het scheiden van partij- en over heidsfuncties. In deze conflicten, heeft Dèng zich steeds ontpopt als de opper-scheidsrechter, die zich alleen in de arena waag de als de spelers op verboden terrein kwamen. Terugkij kend op zijn daden en hande lingen is zijn modus operandi altijd geweest: geef je tegen standers genoeg touw om zich op te hangen. Deng zelf geeft de voorkeur aan een leider die pragmatisch en on verschrokken is in economi sche beleidszaken, maar aan de andere kant conservatief in ideologische en politieke kwesties. En die eigenschap pen zal hii zeker in een op volger zoeken. CYRIL ZHIREN LIN The Times, Londen door Jo Wijnen WASHINGTON Ze zijn allebei jong en vrolijk en verkopen t-shirts in de door toeristen overlopen oude vesting van Quebec, die hoog uitrijst boven de Saint Lawrence River. Het ene meisje spreekt Frans en Engels. Het andere alleen maar Frans. Als we het uitsluitend Frans sprekende meisje vragen hoe dat verder moet in een stuk van de wereld, waar vrijwel uitsluitend Engels wordt gesproken, lacht ze. Ze verstaat ons niet eens. Er zijn mensen in Quebec die, als het om de taal gaat, een vreemde hardnekkigheid aan de dag leggen. Quebec is lang het opstandige en altijd dwarsliggende zorgenkind van Canada geweest. Want de bevolking van Quebec, historisch sterk gebonden aan de Franse taal en cultuur, haatte het Engels. En haatte daarom de rest van het land. Vijftien jaar geleden vonden talloze mensen uit de provincie Quebec dat ze zich misschien beter van Canada konden losmaken. Een luidruchtige afscheidingsbeweging kwam op gang. Precies tien jaar geleden nam Canada daarom de zeer omstreden en geruchtmakende „Wet 101" aan, die bepaalde dat het Frans de definitieve voertaal van de provincie Quebec zou worden. Op grond van Wet 101 mochten geen Engelse opschriften en aanduidingen meer worden gebruikt. In feite werd met een nogal tirannieke maatregel het Engels uit de openbaarheid verbannen. De Canadese kranten hebben dezer dagen overigens met een voorzichtige bescheidenheid het 10-iarig bestaan van Wet f01 herdacht. Het blijkt een slimme wet te zijn geweest, die de afscheidingsbeweging de wind uit de zeilen nam en de chauvinisten monddood maakte. In de afgelopen tien jaar zijn, als gevolg van wet 101, een paar opmerkelijke dingen gebeurd in Quebec. Het Frans mag dan wel algemeen geworden zijn in de provincie, het heeft veel mensen ook geconfronteerd met de beperkingen ervan. Het gevolg is geweest dat steeds meer mensen toch ook maar Engels zijn gaan leren. Het meisje van de t-shirts is eigenlijk een uitzondering. Haar vriendin die zowel Frans als Engels spreekt, is daarentegen regel. Zij deelt het gevoel van het merendeel van haar 6,5 miljoen provinciegenoten dat het Frans weliswaar de mooiste taal is die er bestaat, maar dat je het Engels niet kunt missen. Geen dag zelfs. Taalchauvinisme belegt nu eenmaal geen boterhammen. Verstandige mensen in Quebec zeggen nu uit overwegingen van hoffelijkheid en redelijkheid jegens de toerist en de Engelsprekende landgenoten dat eenvoudige Engelstalige opschriften moeten worden toegelaten. De taaichauvinisten roeren andermaal de trom, maar het geluid ervan wordt enigszins getemperd omdat er, ook in Quebec, nu eenmaal kassa's moeten rinkelen. Bovendien hebben de taaichauvinisten tot hun grote droefheid moeten constateren dat het weliswaar Frans is wat de klok slaat in Quebec, maar dat de cultuur niettemin een sterk Engels of, erger nog, een Amerikaans karakter draagt Woorden als „hamburger", „shoppingmall", „t-shirt", „computer" en „compact-disc" worden wat anders uitgesproken, maar hebben nooit Franse equivalenten gevonden. Het bloed van de cultuur kan dan wel snel door iemands aderen stromen, het kruipt evengoed waar het gaan kan. Ook in Quebec. Wet 101 ten spijt. Of juist dank zij die wet Dat ene meisje van de t-shirts zal zich met alleen haar Frans nooit staande kunnen houden in een land, waarvan het grootste deel van de bevolking Engels spreekt Zij is eigenlijk de gevangene van haar beperkingen. Cultuur is niet altijd hetzelfde als toekomst

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5