t Dronken rijder door cursus beetje wijzer N \BRISTOL Truc met stichtingskosten was dagelijkse praktijk Van den Bergh maandenlang in opspraak HET MENSELYK BEDRYF ANN01694. NU 095 IEUWO ■MINDER don de HELFT! rwee jaar cel na dollemansrit Overwerk soldaten wordt niet vergoed De Slegte ,2 binnenland ËeidócSou/iont L VRIIDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 -^ÏAARLEM De Haarlemse officier van ustitie, mevrouw mr. C. Hemmes, heeft gis- eren een gevangenisstraf van twee jaar ge- !ist tegen de 21-jarige J. D. uit Haarlem die n juni met zijn auto op een grote menigte pensen inreed in de binnenstad van Haar- 'st*em Er vielen enkele tientallen gewonden. zen)e officier van justitie noemde het een aatsvonder dat er geen doden zijn gevallen. Zij lan egde de verdachte driemaal een poging tot 'loodslag en gevaarlijk rijden ten laste. Jaast de gevangenisstraf eiste zij tevens een was(nvoorwaardelijke ontzegging van de rijbe- derifoegdheid voor drie jaar. De Haarlemmer ferklaarde zich niets meer van het voorval kunnen herinneren. Hij herinnerde zich [echts bang te zijn geweest in de mensen- ^nassa. Uitspraak op 17 september, zijn lar- Verzekeringen e 'jreiden voordeel Jalastingtruc uit Vervolg van de voorpagina) rde)EN HAAG Het zijn P^"net name de verzeke ringsmaatschappijen die 'ystematisch van deze be- a 'astingfaciliteit gebruik 'dzonaken. Zij richten „arti- e'iel-10-dochters" op, die roorzien worden van een (ermogen, verkregen uit ezeferzekeringspremies. Tot hoeiOver is er niets aan de met»and, temeer omdat ook helindere beleggers, zoals lCtyensioenfondsen geen be lasting behoeven te beta alden over de huren van ire"iun woningen, ïdi- ird- eenilaar waar de ontwerpers van wok'e regeling nooit aan hadden jedacht, is dat een moederbe- Jrijf ook alle kosten die sa- nenhangen met de financie ring van een „artikel- 10-doch- if^er" in mindering kan brengen j ip zijn winst en dus minder «lasting behoeft af te dragen. toe,)ok in 1969, toen de wet op de hijrennootschapsbelasting werd entigevoerd, werd de mogelijk- leid van deze „truc" niet foorzien. Hasjtuinen Éèn hennepplant in de tuin wordt door de poli- tie toegestaan, maar het mag niet uit de hand lo- pen. Gisteren heeft de rijkspolitie in het Bra bantse Heusden achter twaalf woningen hennep opgeruimd die tientallen kilo's marihuana had kunnen opleveren. De planten zullen worden verbrand. DEN HAAG De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft zich ten onrechte in het hoofd gehaald dat alle door dienstplichtigen gemaakte over uren zullen worden gecompenseerd door het laten vervallen van komende werku ren. Zoiets concreets is nooit door de staatssecretaris van defensie gesteld. Dat is de strekking van de uitspraak die de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. Wijnholt, gisteren deed. De VVDM, die had geëist dat de in de nieuwe bezoldigingsregeling vervallen vergoeding voor overuren weer zou worden inge voerd, toonde zich teleurgesteld over de uitspraak. Wat de soldatenbond betreft is de kwestie rond de compensatie van over werk in dienst nog niet afgedaan. Kamer geeft groen licht voor aanschaf systemen elektronische oorlogvoering DEN HAAG De fracties in de Tweede Ka mer geven staatssecretaris Van Houwelingen van defensie groen licht voor zijn plannen sy stemen voor elektronische oorlogvoering (EOV) aan te schaffen voor de nieuwe M-fre- gatten en de Koninklijke Landmacht. De staatssecretaris heeft voor een bedrag van honderd miljoen gulden een Amerikaans EOV-systeem besteld voor plaatsing op de M- fregatten. De order zou aanvankelijk naar Hollandse Signaal Apparaten gaan, maar in zijn brief aan de kamer stelt de bewindsman dat daar technische risico's aan vast zaten. Alle fracties stemden in met de aanschaf van het systeem waarvoor 80 procent aan compen satieopdrachten voor de Nederlandse indus trie is bedongen. Soldaten schieten man in de knie BRUNSSUM Een nog onbeken de man is gisteravond op het ter rein van de Amerikaanse legerops- lagplaats in Brunssum in zijn knie geschoten. De man is in het zieken huis opgenomen. Nadat de twee Nederlandse soldaten die met de bewaking van de Amerikaanse op slagplaats waren belast, de man hadden gesommeerd van het ter rein weg te gaan, begon hij met flessen te gooien. De soldaten los ten drie waarschuwingsschoten en er ontstond een korte worsteling die eindigde met het schot in de knie. De legeropslagplaats in Brunssum is dezer dagen betrok ken bij de Amerikaanse legeroefè- ning Reforger. irtijDe verzekeraars zelf hadden Uesaet maar al te goed door. Het ,i belastingvoordeel van het op- 'richten van een „artikel-10- deiochter" kan immers reusach- ier*age vormen aannemen. Mits uwie moeder het vermogen van ogebaar dochter maar groot ge- jenaoeg maakt. Volgens Van Rey ,t:jjn er dochters die (op papier) •ue!en vermogen hebben dat gro- jer is dan dat van hun moeder. ,Ik ken een artikel- 10-dochter net een vermogen van een ■biljard", aldus het VVD-Ka- ■nerlid. ■Het ministerie van financiën jeeft dit recentelijk ook in de graten gekregen. Uit een on- jjjjjerzoek blijkt dat de Neder landse verzekeraars in totaal ,rei)2,5 a 3 miljard gulden in „arti- ,enkel-10-dochters" hebben gesto- 'kerken. Dat levert jaarlijks een EOnbelastingaftrek op van 125 a oJj50 miljoen gulden. Daarnaast Qjijïntvangen zij uiteraard de j jiuuropbrengst van de door omtaun „artikel- 10-dochters" ge- ;nepouwde en geëxploiteerde pre- Taa|ttiiewoningen. Financiën schat 5 jeze -niet belastbare- winst op 200 a 250 miljoen gulden per erajaar gen Voor minister Ruding en lte/i:|taatssecretaris Koning is dat omreden de „artikel-10-dochters" ^njfoHedig aan de vennoot- on ichapsbelasting te willen on derwerpen, zo zeggen zij in eneen recent ingediend vooront- era-iverp van wet. Van Spronsen ^Verklaarde desgevraagd dat de Verzekeraars dan „onmiddel- «rf-jijk" zullen ophouden met het kla-bouwen van premiehuurwo- :on"Hingen". „In dat geval is het "ffioor ons niet interessant ineer". u/4-peen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en denl9-00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 [sen"", telefoonnr.071-122248 en uw krant tfordt nog dezelfde avond nabezorgd. 4 september Prins Claus opent in Den Haag het nieuwe kantoor van het Humanistisch Insti tuut voor Ontwikkelingssa menwerking Hivos. Prins Claus verricht na mens koningin Beatrix de opening van de nieuwe Ar- kersluis in Nijkerk. 5 september Prinses Margriet woont na mens koningin Beatrix in Amsterdam het défilé bij van het veertigste Aals- meerse Bloemencorso. Met de neus op de harde alcoholfeiten helpt li V VANDAAG^ IN HET BB» sssS ASSEN Sommige au tomobilisten die met „een glaasje te veel op" worden gepakt, worden pas door schade en schande wijzer. Er zijn er die ondanks een celstraf en regelmatige anti-alco holcampagnes op de tele visie, toch weer met te veel sterke drank achter het stuur kruipen. Pas na een nieuwe veroordeling met als alternatieve straf het volgen van een les programma over de in vloed van alcohol, zoals dat al twee jaar lang in Assen gebeurt, verandert hun gedrag. Tijdens die cursus worden ze met de neus op de harde feiten gedrukt. Justitie bekijkt of die cursus ook lande lijk als alternatieve straf kan worden ingevoerd. „Gebleken is dat algemeen gerichte informatie via de massamedia niet voldoende doordringt tot het bewustzijn. Daarom pleiten we voor een landelijke aanpak door mid del van een tweedaagse gron dige cursus als bijkomende alternatieve straf voor rijden onder invloed", aldus voor zitter mr. A.B. Vast van de Begeleidingscommissie voor het experimenteel Alcohol Verkeersproject Drenthe. Gisteren reikte deze vroegere officier van justitie samen met cursusleider drs. A.E. Soenveld en mr. R. Bovens die een wetenschappelijk on derzoek verrichtte naar de resultaten van het Drenthse project, een eindrapport uit aan minister Korthals Altes van justitie. De bewindsman zal na over leg met de Tweede Kamer bekijken of de succesvol ge bleken aanpak ook landelijk kan worden ingevoerd. Daar is alle reden toe: in 1976 con stateerde de politie nog 25.044 gevallen van rijden onder invloed, in 1984 waren het er 36.571 en het aantal 'dronken' rijders neemt nog toe. Onder hen zijn nogal wat „recidivisten". In 1982 was 42,6 van de veroordeelden al eens voor hetzelfde delict aangehouden, in 1984 was het percentage gestegen tot 50,1 procent. Meer kennis Juist in die laatste categorie scoorde men in Assen goede resultaten. Een eerste aan duiding voor het slagen van het project was volgens mr. Bovens de duidelijke toena me in kennis, uitgedrukt in rapportcijfers. Die gingen bij de deelnemers van gemid deld 5 naar 7. Bij een contro legroep in Leeuwarden, die niet aan een cursus deelnam, bleef de kennis gering en scoorde men ook later nog een gemiddeld rapportcijfer van 5. Het belangrijkste resultaat van het project is volgens mr. Bovens het feit dat heel wat van de ruim 200 deelnemers niet meer in herhaling ver vallen. De deelnemers rap porteerden die recidive ove rigens zelf. Bij de Drenthse cursusgroep was 32,2 procent Nieuwe apparatuur voor ademanalyse zal straks bij verkeers controles veel sneller duidelijk maken of een automobilist te veel gedronken heeft. Daardoor zal de politie in staat zijn meer controles uit te voeren. FOTO: ANP toch weer onder invloed ach ter het stuur gaan zitten. Bij de Friese controlegroep was dat 45,9 procent. Probleemdrinkers Een ander belangrijk feit is dat het problematisch drink gedrag (dus 's morgens vroeg al alcohol gebruiken, drinken om spanningen af te reage ren) met 40 procent vermin derde, terwijl er in Leeuwar den geen wijziging in het drinkpatroon optrad. „In dringende voorlichting over de consequenties van rijden onder invloed blijkt dus een gunstige uitwerking te heb ben", aldus mr. Bovens. Hij vindt dat het Drenthse project in elk geval moet worden voortgezet en dat er ook elders cursussen worden gehouden. Hier en daar zijn al initiatieven genomen. In Breda volgen mensen die bij het consultatiebureau Alco hol en Drugs terechtkomen vrijwillig een cursus. In Haarlem worden rijders on der invloed bij de schriftelijk uitslag van de bloedproef ge attendeerd op de mogelijk heid een cursus te volgen. Emotinele aspecten Het gaat daarbij steeds om automobilisten die nog geen ernstig letsel hebben veroor zaakt. In Drenthe konden deze veroordeelden niet aan de cursus deelnemen. „Er zit ten nogal wat emotionele as pecten aan dit delict", aldus mr. Bovens. „Die verhinde ren dat deze mensen voor de zelfde benadering in aanmer king kunnen komen. Niettemin erkent men dat ook (of misschien wel juist) deze groep mensen zo'n cur sus zou moeten volgen. Maar voor diecategorie zou dan een aparte aanpak moeten worden gevolgd". Bij de experimentele Drenth se aanpak bepaalt de rechter of het volgen van het lespro gramma als bijkomende straf kan worden opgelegd. De 'verdachte' krijgt dan een voorwaardelijke celstraf en een wat hogere boete. Zo'n aanpak behoeft volgens mr. Vast in principe niet meer geld te kosten, omdat er min der kosten worden gemaakt voor het opsluiten van deze verkeersovertreders, terwijl er aan de andere kant wat meer boete wordt ontvangen. Zowel mr. Vast als cursuslei der Soenveld noemen de As ser aanpak bepaald niet al leenzaligmakend. „Het is één van de oplossingen om het rijden onder invloed tegen te gaan", aldus mr. Vast, „maar er zijn wel successen ge boekt". Een vertegenwoordi ger van het Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, wijst er op dat de rijders on der invloed afkomstig zijn uit alle lagen van de bevolking. Voor allen geldt wanneer ze aan de cursus beginnen het zelfde: ze weten nauwelijks iets af van de invloed van al cohol op het lichaam en het rijgedrag. Koffiefabeltje Cursusleider Soenveld rekent en passant af met het fabeltje dat een kop zwarte koffie na het drinken van sterke drank zou helpen om de alco hol in het lichaam sneller af te breken en weer wat beter in conditie te komen. „Pure flauwekul", aldus Soenveld. Volgens mr. Vast en mr. Bo vens blijkt ook de politie niet op alle aspecten van het alco holgebruik goed op de hoog te. Beroepsgroepen die veel te maken hebben met rijden onder invloed, zoals advoca tuur, justitie, marechaussee en politie, vormen dus ook een duidelijke doelgroep voor grondige cursussen. ALEX SNELLEMAN Modeprijs voor jonge ontwerpster AMSTERDAM Mevrouw Ria Lubbers heeft gisteren in Amsterdam de door de Neder landse vereniging van mode journalisten uitgeloofde mode- award uitgereikt aan Marta de Wit. De prijs is bestemd voor jonge ontwerpers die zich op mode- en academieshows en bij tentoonstellingen hebben onderscheiden. De trofee be staat uit een zilveren sculptuur met sieraad, gemaakt door de edelsmid Jos Peperkamp uit Alkmaar. Marta de Wit, heeft een opleiding gevolgd aan de academie van beeldende kun sten in Arnhem. Ze heeft al met succes tentoonstellingen gehouden, o.a. te Utrecht en Amsterdam met haar op de machine in stemmige kleuren uitgevoerde breisels. (ADVERTENTIE) vlotte 'College-look loafer in I de kleuren zwart en marineblauw I Maten 36 - 41 Adviespr. 44.95, alléén vandaag en morgen met makkelijk I plat hakje Oen Haag - Spuistraat 10 tel. 070 - 648423 donderdag koopavond DE KNOLLEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het afgetreden kamerlid kwam twee maanden geleden in opspraak toen.de Haagse Post ont hulde dat hij zich op een oneigenlijke manier zou heb ben verrijkt via speculatie met Fokker-aandelen. Volgens het weekblad had Van den Bergh via een relatie bij Fokker gehoord dat er een grote order in het verschiet lag, waardoor de aandelenkoers ongetwijfeld zou stijgen. Met ge leend geld kocht Van den Bergh toen een hoeveelheid Fokker aandelen en verkocht die korte tijd later (na het bekend worden van de order) met een flinke winst. Na deze publicatie eiste Wim Kok dat er een onafhankelijk on derzoek naar de juistheid van deze gebeurtenissen zou plaatsvin den. De Amsterdamse accountant Dubois kwam tot de conclusie dat niet bewezen kon worden dat Van den Bergh misbruik had gemaakt van „voorkennis". Intussen groeide de geruchtenstroom over Van den Berghs voor liefde voor beursspeculaties en over de vele contacten die hij als defensiedeskundige had met vliegtuig- en wapenfabrikanten. Eind augustus trok Van den Bergh zich terug als PvdA-woord- voerder inzake materieel-aangelegenheden van de krijgsmacht. In de fractie betuigde hij spijt over het feit dat hij in de Fokker kwestie de schijn van onoirbaar handelen had gewekt. Deze week publiceerden de weekbladen Nieuwe Re vu en Vrij Neder land opnieuw een aantal gegevens en geruchten over Van den Berghs doen en laten op zakelijk gebied. Wim Kok beklemtoonde gisteren dat Van den Bergh geheel uit eigen beweging had besloten op te stappen. „Van ons moest hij niet weg. Die spijtbetuiging over de Fokker-kwestie was geen reden om hem het nest uit te werken", aldus Kok. De fractielei der vond niet dat hij in de affaire te slap was opgetreden. „Ik heb er in juli onmiddellijk voor gezorgd dat er een onafhanke lijk onderzoek kwam. De uitkomst daarvan heb ik zonder meer aanvaard. Ik voelde er niets voor, persoonlijk over de schutting van Van den Berghs privacy heen te kijken en zijn hele admini stratie en boekhouding door te nemen. Dat heb ik overgelaten aan de heer Dubois". Later verklaarde Kok echter dat hij Van den Bergh aanvankelijk wél had gevraagd, hem volstrekte ope ning van zaken te geven. Van den Bergh had dit echter gewei gerd. (ADVERTENTIE) De beroemde "100 Ambachtea Konsten, Hanteeringen en Bedryven" van Jan en Kasper Luiken. Nu kompleet herdrukt naar de eerste uitgave van 1694. In kleur. Met de oorspronkelijke gegraveerde verzen. Als Boek van de Maand"van 39.50 voor 9.95. Daar wordt een lezer beter van. Spiiiscraat 21. Den Haag. Tel. 070-639712 DEN HAAG Het kunstmatig verlagen van de stichtingskosten was onder beleggers algemeen bekend en werd dan ook grif toegepast om bijvoor beeld dure vrije sectorwo ningen onder te brengen in de premiehuurregeling, of om te dure premie- huurwoningen verhuur baar te maken. Het minis terie van volkshuisvesting was daarvan op de hoogte, daarover werd regelmatig met ministers en ambte naren overlegd. De voor malige ABP-directeur Wi- arda heeft in die periode in een publicatie de wo ningcorporaties zelfs min of meer voor gek ver klaard, omdat zij die mo gelijkheden niet te baat namen. Zowel J. van Spronsen, voor zitter van de beleggersorgani satie ROZ, als directeur drs. B. Kempen van de Nationale Woningraad, verklaarden gis teren tegenover de bouwsubsi- die-enquêtecommissie, dat over die constructie openlijk werd gesproken. Bakstenen Nadat de voormalige ABP-be- leggingsdirecteur Masson 's- ochtends het bestaan van af spraken tussen ABP en minis terie opnieuw heeft bevestigd, gooit Van Spronsen in de mid- dagverhoren nog enkele bak stenen door de ruiten van het toch al fors gehavende bol werk van Volkshuisvesting. De gepensioneerde topambte naren, eerder deze week door de commissie gehoord, konden het zich weliswaar geen van allen herinneren, maar over deze kwestie werd in de ze ventiger jaren wel degelijk re gelmatig overlegd tussen hen en de beleggers. Haast vijandig, doch in ieder geval geïrriteerd, houdt Van Spronsen de enquêtecommissie voor dat er dus geen sprake kan zijn van welke vorm van fraude dan ook: „Ik wil het woord subsidiefraude niet meer horen en ik zal ook aan tonen dat dit niet meer hoeft", bitst de ROZ-voorzitter. Zijn bewijsvoering: beleggers waren toen niet en zijn nu nog niet bereid in sobere stan daardwoningen te beleggen. Dat is volgens Van Spronsen op de langere termijn niet in teressant „en het is onze stiel niet". Particuliere beleggers waren dus alleen bereid te bouwen in de middenklasse: woningen met duurzame ma terialen, die er goed uitzagen en die na tien, twintig jaar, als de subsidiekraan zou zijn leeg gelopen, ook nog een aardige marktprijs in de vrije sector konden opleveren. Het probleem voor de beleg gers was evenwel dat de huren door die hoge bouwkosten in feite te hoog uitkwamen. De oplossing: de bouwkosten mochten met goedvinden van Volkshuisvesting worden te ruggerekend naar de „sobere standaardwoning" en de huren werden dienovereenkomstig verlaagd. De beleggers ontvin gen volgens de regeling '68 hun extra subsidie en de over heid kreeg daar lagere huren voor terug. Alles bij elkaar le verde dat een interessant ren dement op voor de beleggers. Volgens berekeningen van de NWR dik boven de tien pro cent. Krenten uit de pap Directeur Kempen van de Na tionale Woningraad (de club van woningcorporaties) vertelt de commissie van de hoed en de rand te weten, als het gaat om de aftrekposten die parti culiere beleggers op hun stich tingskosten loslieten. „Wie wist dat niet? Men stak dat he lemaal niet onder stoelen of banken. De beleggers hebben wat dat betreft ook verstandig gehandeld. Je ziet nu ook dat veel beleggers na twintig jaar deze woningen gaan afstoten en daarmee hun maximale winst opstrijken". De praktij ken van de beleggers vindt Kempen „begrijpelijk in de positie waarin zij zitten": „Be leggers zoeken de krenten uit de pap en opereren selectiever op de woningmarkt". Volgens Kempen ligt de fout bij de overheid, die verzeke ringsmaatschappijen en pensi oenfondsen nooit bij de gesub sidieerde bouw had moeten betrekken: „Het is dom ge weest van Volkshuisvesting om deze heren erbij te halen". Maar hebben de woningbouw corporaties dan niet dezelfde mogelijkheden aangegrepen om een gunstiger exploitatie van hun woningbestand te be reiken? Zeker niet, zegt Kem pen: „Voor corporaties was het verlagen van stichtingskosten helemaal niet interessant. Wij bouwden in de laagste tabellen van de regeling en daar lever de een vermindering van stichtingskosten nauwelijks meer subsidie op". Gehusseld Even later geeft Kempen aar zelend toe, dat er toch wel cor poraties zijn geweest die voor tijdig huizen hebben afgesto ten om dat gunstige „beleg gersrendement" binnen te ha len. Als het verhoor ten einde loopt blijkt commissielid Jos van Rey (VVD) nog lang niet tevreden met de tot dan toe gegeven antwoorden. Zijn her haalde vraag of de corporaties ook geknoeid hebben met stichtingskosten omzeilt de NWR-voorzitter eerst met „niet interessant voor ons". Van Rey probeert het op nieuw: „En de duurdere bouw kundige voorzieningen die uit de bedrijfsreserve werden be taald?" Kempen: „Mij niet be kend". Werden de stichtings kosten dan niet gedrukt door de servicekosten er af te trek- J. van Spronsen ken? „Ja, maar alleen bij on aantrekkelijke hoogbouw". En de provisie die aan beleggers betaald moest worden om le ningen tegen de overheidscon- dities te verkrijgen? Ook hier weigert Kempen een duidelijk ja. Zichtbare ergernis tekent zich af op het gezicht van Van Rey. De NWR-directeur wil blijkbaar ineens iets verzwij gen, wat hij de enquêtecom missie tijdens de voorbereiden de gesprekken mogelijk wél heeft toevertrouwd: is het mis schien dat niet alleen door be leggers, maar óók door sociale woningbouwers gehusseld is met bouwkosten en subsidie bedragen? FRANS WEERTS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3