Joodse gemeenschap in Frankfurt wil oude getto redden £cidóc6omo4it! De uitleg van de Grondwet kerk wereld 1 brieven V lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EfiidóeGoorant Hervormd moderamen vraagt ruimte voor aankomende predikanten Precisiewerkje Pleidooi voor hulp aan kinderen bij beeldvorming oorlog en vrede Schoolwijzer beroepingen Echec ook voor Kok i b lil i MILJOENEN NOTA 88 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 2 gi Simon Wiesenthal Centrum VS wil paus niet ontvangen LOS ANGELES Leiders van het Simon Wiesenthal Cen trum in de Verenigde Staten, dat bekend is om zijn lijsten met namen van vermeende, nog in leven zijnde nazi-misdadigers, hebben gisteren verklaard dat zij een uitnodiging om paus Jo hannes Paulus II te ontmoeten hebben afgeslagen. De paus zal tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten, dat volgende week donderdag begint, ook in Los Angeles komen. De rabbijnen Marvin Hier en Abraham Cooper, respectievelijk hoofd en plaatsvervangend hoofd van het Centrum, stelden dat het Va- ticaan heeft geweigerd zich te verontschuldigen voor het be zoek dat de Oostenrijkse president Kurt Waldneim - die wordt onlangs aan de paus bracht. verdacht van oorlogsmisdaden DDR: kerken moeten angst voor aids bestrijden BERLIJN De kerken in de DDR moeten de angst voor aids niet versterken maar juist bestrijden. Door deze angst worden oude vooroordelen tegen randgroeperingen en niet-blanken gevoed. Het isoleren van minderheden is veel bedenkelijker dan het risico van uitbreiding van de gevreesde ziekte in de DDR. Dit staat in een donderdag verschenen uitgave van de theologische studieafdeling bij de Bond der Evangelische Ker ken in de DDR. De kerken dienen de slachtoffers van vooroor delen op te nemen in hun midden. Dit betekent vooral de inte gratie van homoseksuelen die in de DDR nog nergens maat schappelijke bescherming hebben gevonden, aldus het boek, dat is geschreven door de theoloog en pastoraal socioloog Er- hard Neubert uit Berlijn. Elegantie is beheerste verkwisting. Walther von Rathenau LEIDSCHENDAM Het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft emeritus-pre dikanten die de uitoefe ning van een betaalde pastorale taak niet per sé nodig hebben om in hun onderhoud te voorzien, dringend gevraagd om plaats te maken voor jon gere 'candidaten tot de Heilige Dienst'. Het hervormd synodebestuur probeert op deze wijze iets te doen aan het probleem van de werkloze theologen bin nen de Nederlandse Her vormde Kerk. Het modera men verwacht dat hun aantal - momenteel circa zestig - zal toenemen. "In de toekomst zal het een noodzaak worden meer ruimte te scheppen voor de jongere generatie van theologen Een ^root aantal emeritus predikanten is tot op heden werkzaam in de gemeenten. Het moderamen vraagt hen hiervan af te zien en wijst hen er op, dat zij ook als ou derling of diaken de gemeen te van dienst kunnen zijn. Bovendien is er voor velen de gelegenheid een preek beurt te vervullen bij afwe zigheid van de predikant. De enige uitzondering voor eme riti maakt het moderamen voor hen, die de inkomsten uit hun kerkewerk als 'bij stand in het pastoraat' nodig hebben, omdat zij niet vol doende pensioen konden op bouwen. Het moderamen heeft de kerkeraden in een brief geïn formeerd over de werkloos heid onder de afgestudeerde theologen. Hen wordt ge vraagd in alle vacatures eerst de keuze van een kandidaat te overwegen, ook als de ker- keraad een emeritus-predi kant persoonlijk kent, of in het algemeen de voorkeur geeft aan een emeritus van wege zijn of haar ervaring. Techniek speelt pastoor parten MACERATA De techniek heeft gisteren de pastoor van een parochiekerk in Muccia bij Macerata in Italië parten gespeeld. Door het indruk ken van de verkeerde knop van het elektronische klok kenspel, beierden tijdens het uitdragen vrolijke huwelijks- klokken, in plaats van de doodsklokken. De techniek stond de pastoor niet toe halverwege van stemming te veranderen. FRANKFURT Nog geen twee jaar na de op schudding over het om streden toneelstuk van de inmiddels overleden Rainer Werner Fassbin- der „Der Mull, Die Stadt und Der Tod" wordt de Westduitse stad Frank furt opnieuw geconfron teerd met het identiteits besef van haar Joodse gemeenschap. Leden van de Joodse gemeente, ge steund door vertegen woordigers van de chris telijke kerken en leden van de SPD en de Groe nen, houden sinds enige dagen de Borneplatz in het oostelijk deel van de oude stad bezet. Het gemeentebestuur, waarin de CDU een meerderheid heeft, wil op het plein een groot winkelcentrum bou wen, maar bij het daarvoor benodigde graafwerk is men gestuit op resten van het oude Joodse getto, waarvan de oudste delen dateren uit de Middeleeuwen. De Joodse gemeenschap eist nu dat van het bouwplan wordt afgezien en dat er in plaats daarvan een park wordt aangelegd waarin de resten van de oude joodse gebouwen worden ge ïntegreerd. Burgemeester Wolfgang Bruck en het gemeentebe stuur willen hier echter niet van weten. Bruck heeft wel iswaar aangeboden de plan nen zodanig aan te passen dat het middeleeuwse joodse bad huis, de „Mikwe" en de res ten van een oude kelder in het nieuwe gebouw worden opgenomen, maar hier neemt de joodse gemeenschap geen genoegen mee. De bezetters van de Borne platz hebben onlangs een Frankfurts historische hart persconferentie gegeven, waarop ze hun plannen voor een „cultuurpark" hebben ontvouwd, en ook hebben voorgesteld verdere opgra vingen te verrichten om de oude synagoge bloot te leg gen. Gemeenteraad en joodse be woners hebben zich inmid dels stevig in hun stellingen ingegraven. De CDU-fraktie in de gemeenteraad heeft la ten weten dat men aanstaan de donderdag, op de vergade ring van de cultuurcommis sie, niet wenst te praten over voorstellen van SPD en Groenen voor alternatieve bestemmingen voor het plein. Burgemeester Bruck heeft de bezetters verscheidene malen opgeroepen hun „onwettige actie" te staken. Het gemeen tebestuur heeft erin toege stemd dat de belangrijkste vondsten voorlopig op het plein blijven tentoongesteld en later worden opgenomen in een dependance van het joods museum. De burge meester heeft SPD, Groenen, de kerken en de joodse ge meente opgeroepen aan te dringen op beëindiging van de actie. Bruck zegt dat hij begrip heeft voor het verlangen om de herinneringen aan het oude joodse leven in Frank furt recht te doen. De stad deelt die mening, maar moet er volgens de burgemeester ook op toezien dat de bouw plannen van de stad niet in gevaar komen. Bruck heeft de kerken gevraagd zich van de bezetting te distantiëren, met als extra aansporing dat .juist de kerken en de joodse gemeente zouden moeten bij dragen aan herstel van de rechtsorde." De scheidslijnen tussen de strijdende partijen liggen an ders dan twee jaar geleden. Ook toen schaarden verte genwoordigers van de evan gelische en katholieke ker ken zich achter de eis dat het anti-semitisch geachte stuk van Fassbinder werd verbo den. Bij de politieke partijen lag de verdeling toen eenter anders: de CDU was tegen, de Groene partij vóór opvoe ring van het stuk. In het huidige conflict heb ben de Groenen zich met de SPD en de FDP, die niet in de gemeenteraad vertegen woordigd is, sterk gemaakt voor instandhouding van het opgegraven getto. Het standpunt van het be stuur van de joodse gemeente is overigens niet geheel prin cipieel geweest. Hetzelfde be stuur dat twee jaar geleden onder aanvoering van de aannemer Ignaz Bubis door bezetting van het toneel van de Frankfurter Kammerspie- le de première van het Fass- binder-stuk belette, heeft in de strijd om de Borneplatz aanvankelijk met bijna alle plannen van het gemeentebe stuur ingestemd. Pas na zwa re druk van jongere leden van de gemeente, die waren verzameld rond de pedago gie-hoogleraar Micha Brum- lik, maakte het bestuur een ommezwaai en keerde zich tegen de bouwplannen. GERHARD KNEIER (AP) Dave Montour, een Amerikaanse indiaan uit Arizona, legt ste nen in in een eerder door hem gesneden houten rugleuning voor een stoel waarop paus Johannes Paulus II komt te zitten wanneer deze 14 september Phoenix, Arizona aandoet voor een ontmoeting met indianen. FOTO: AP DEN HAAG Vrede en oorlog zijn voor kinderen moeilijk te doorgronden problemen. Ze doen de meest uiteenlopende in formatie op uit diverse bronnen. Ze moeten maar zien die informatie in hun wereldbeeld in te passen. Systematische oriëntatie is evenwel broodnodig om de infor matie goed te kunnen verwerken en kritisch te kunnen plaatsen in een zinvol verband. Dit pleidooi voor vredesop- voeding houden de pedago gen M. van Kempen en T. Peek samen met onderwijs kundige L. Vriens in het jongste nummer van het maandblad Jeugd en Samen leving. Zij geven de bevin dingen weer van hun onder zoek aan de rijksuniversiteit in Utrecht naar de manier waarop kinderen van zes tot twaalf jaar oorlog en vrede beleven. Ze onderscheiden drie bron nen waaruit de kinderen in formatie over vrede en oor log putten: de huiselijke kring, teksten op papier en televisie. De laatste is een beeldvormer bij uitstek en schept ook de meeste ver warring. De noodzakelijke begeleiding moet dan ook juist bij dit medium worden geboden. Televisie is zeer in dringend: geen medium biedt zo sterk de suggestie iets „met eigen ogen' te hebben gezien, terwijl televisie wei nig afgestemd is op de bele vingswereld van kinderen. De emotionele kant van de zaak roept eveneens vragen op, aldus de onderzoekers, vooral als in hoog tempo schokkende beelden worden vertoond, bij voorbeeld oor log in een journaaluitzending met na de reclame een „fa milieprogramma" waarin ge weld als humor wordt opge drongen. Programmamakers en opvoeders hebben hier elk hun verantwoordelijkheid. De programmamakers heb ben volgens de onderzoekers vaak weinig inzicht in deze problematiek. Ze laten zich in de regel ook weinig gele gen liggen aan wat zij bij kin deren teweeg brengen, voor al niet als de kijkcijfers daar toe geen aanleiding geven. Opvoeders kunnen kinderen ten dele tegen de invloeden van televisie beschermen. De onderzoekers noemen hierbij het instellen van een tv- dieet. Vooral voor jongere kinderen is selectie van be lang, om niet alles over hen heen te laten komen. De op voeder moet verder helpen bij het kritisch verwerken van de informatie. Dat kan inhouden dat meegekeken wordt om uitleg te geven als kinderen met vragen komen. Met name moeten kritische kanttekeningen geplaatst worden bij de vanzelfspre kendheid van wat de televi sie aanbiedt. Wat dit betreft is het programma kritisch te levisiekijken, dat aan de Leidse universiteits is ont wikkeld, een stap in de goede richting, vinden de onderzoe kers. Het onderzoek was een pro ject van de Vakgroep Grond slagen en Methoden van Pe dagogische en Andragogische Wetenschappen in Utrecht. De onderzoeksgroep bestond uit 123 jongens en 141 meisjes van vijf scholen in Utrecht en omgeving. Uitgangspunt was dat ouderen en kinderen bijna dagelijks in aanraking komen met de problematiek van oorlog en vrede. De basis van het Neder landse onderwijsbestel is vastgelegd in artikel 23 van de Grondwet (tot voor kort was dat art. 208). Daarin is de vrij heid van het bijzonder onderwijs, de gelijkbe rechtiging van het open baar en bijzonder onder wijs en nog een aantal zaken vastgelegd. Het ziet er niet naar uit, dat dit produkt van de on- derwijspacificatie van 1917 de komende jaren ingrijpend zal worden gewijzigd. Wel is er iets aan de hand met de uit leg van sommige artike len: daarover ontstaat steeds meer verschil van mening. Als men enige jaren geleden op de kamer van de Minister van Onderwijs kwam, dan lag daar altijd een exemplaar van onze Grondwet onder handbereik. Als je het dikke boek opensloeg, viel het als vanzelf open bij artikel 208, het grondwetsartikel over het onderwijs, de basis voor alle onderwijswetten. Bij de laatste grondwetsherziening is het artikel praktisch niet gewijzigd, het heeft alleen een ander nummer gekregen: artikel 23. Het steekt heel nauw met zo'n grondwetsartikel, dat vrucht is van een uiterst zorgvuldig opgesteld politiek compromis. Voor wijziging is een twee derde meerderheid nodig en men haalt er heel wat mee overhoop men heeft dan zo maar een heel ingenieus opgebouwd even wicht verstoord, wat zeer kwalijke gevolgen kan heb ben. De meeste partijen be ginnen dan ook steeds huive riger te worden om dergelij ke wijzigingen voor te stel len. Uitleg Nu heeft zo'n grondwettekst een zeer compacte samenstel ling, ieder woord moet ie als het ware wegen. De uitleg is dan ook heel belangrijk. Wie is eigenlijk verantwoordelijk voor die uitleg, zal men vra gen, wie bepaalt hem? Het is bekend dat dat de Staten Ge neraal doen. In de Grondwet wordt bijvoorbeeld gespro ken van „de deugdelijkheid van het onderwijs'De uitleg daarvan bepalen de beide Kamers die staat niet au tomatisch vast en kan wijzi gen. Men kan er ook sterk over van mening verschillen, maar dan beslist het parle ment bij meerderheid van stemmen. Als zo'n grondwetsartikel nu zo bijna onwrikbaar vastligt, dan wordt die uitleg steeds belangrijker. In de toekomst zal de discussie erover, naar mijn mening, toenemen. Te meer, daar er tussen de ver schillende partijen steeds grotere verschillen van me ning met betrekking tot die uitleg aan het licht komen. Gelijke maatstaven In artikel 23 (lid 7) staat: „Het bijzonder algemeen vor mend lager onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar dezelfde maatstaven als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd." In lid 4 staat: „In elke ge meente wordt van overheids wege voldoende openbaar al gemeen vormend lager on derwijs gegeven in een ge noegzaam aantal scholen." Als nu de zo langzamerhand bekende discussie over de „laatste school op het dorp" losbrandt, klinkt èn uit PvdA- èn uit VVD-kringen regelmatig de kreet op: „die laatste school op een dorp moet een openbare zijn", dan verwijst men naar lid 4 van artikel 23. Als anderen dan vragen: maar lid 7 dan, dat van de gelijke maatstaven? Gelden die gelijke maatstaven (b.v. inzake opheffings- of stich tingsnormen) niet, als het om de laatste school gaat? Stel, op dat dorp wil 2/3 van de ouders een bijzondere en 1/3 een openbare school? Wat dan? Ik heb de neiging om te stel len, dat die gelijke maatsta ven hier voorrang hebben, uit oogpunt van democratie. Bovendien waarborgt de te constateren identiteit van menige openbare school ze ker niet dat het (nog) „een school voor allen" is. Onder het mom daarvan is zij maar al te vaak de school met de kleur van een bepaalde groep in onze samenleving. Onlangs deed een Utrechts gedeputeerde de volgende uitspraak: Er zij openbaar on derwijs, er kan bijzonder on derwijs zijn. Hier constateert men zeker geen gelijkberech tigdheid meer. De gedepu teerde legde lid 4 zo uit: overal moet openbaar onder wijs zijn, er kan bijzonder on derwijs zijn als (en dat voeg ik er aan toe, omdat ik dat zo vaak hoor): het zo nodig moet van de voorstanders er van. En dan komt men weer in situaties terecht waar bij voorbeeld christelijke scho len hun bestaansrecht moeten verdedigen, en open bare scholen (nota bene) niet. Terwijl ook de laatstgenoem de school ingevolge de wet geving een identiteit moet waarmaken. Zij is ook op dat punt bepaald niet „onder en "boven de wet". Inrichting De vrijheid van inrichting van het bijzonder onderwijs staat ook in art. 23. Maar zij is beperkt. Echter tot dusver re is het nog steeds zo, dat er een beperkte ruimte is bij voorbeeld aan lesuren, waar in een confessionele school haar eigen doelstellingen kan nastreven. Men krijgt uit allerlei over heidsstukken steeds meer de indruk dat die vrijheid van inrichting steeds minder ge zien wordt als een „eigen vrije ruimte" voor de bijzon dere school, maar meer als een soort „vrijheid van eigen inkleuring". De overheid soupeert alle ruimte op, de confessionele school mag, voor zover het kan, er hier en daar nog wel een eigen door drs. K. de Jong Ozn. kingen over de uitleg van de Grondwet. Ik kom hier later zeker nog eens op terug, want er is hier nog wel meer aan de hand. somber, ander ook mee het gevolg dat heel wat schoolbesturen in het verle den veel te weinig van hun vrijheid hebben gebruik ge maakt. Dit waren een paar opmer- Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot predikant, voorganger van de samenwerkende gemeenten (NPB, WH en Remonstrantse ge meente) te Hilversum 60% en van de Nederlandse Protestanten Bond te Baarn 40%: drs. A. van Lunteren predikant voor bijzondere werk zaamheden te Zeist, die deze be noeming heeft aangenomen Beroepen te Hoenderloo. W.F, van Kouwenhoven kandidaat te Arnhem. Beroepen te Loon op Zand. O. Heemskerk te Maartensdijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Alblasserdam, J. Bruljn te Gouda. IA ust HET PvdA-kamerlid Van den Bergh heeft het enige juiste®^ gedaan wat hem nog te doen stond: inpakken en wegwezenje als volksvertegenwoordiger. Niet eens op de eerste plaatwoi omdat hij munt uit zijn spaarcentjes heeft proberen te slaan,eg' al was hij wel wat overactief in de handel met fondsen waar'0^ hij als kamerlid ook mee te maken had. Zijn opstappen was^ onvermijdelijk omdat duidelijk was geworden dat Van den,oe Bergh in die kwalijke zaak ronduit heeft gelogen. rer e 1 Hu verkondigde twee maanden geleden glashard nooit tei^ speculeren en nooit geld te hebben geleend behalve voor zijn eigen huis. Nu is gebleken dat Van den Bergh bij het levenJT speculeerde én met geleend geld. Een politicus die de waar-y heid zo vierkant geweld aan doet, hoort niet in de Tweede Kamer. 31 Inmiddels is de rol van PvdA-fractievoorzitter Kok deze kwestie ook wat beter te overzien. Dat is opnieuw geen sterke rol geweest. Kok maakte een basisfout toen hij accep teerde dat Van den Bergh twee maanden geleden weigerde^ zijn financiële handel en wandel tegenover hem en het pu bliek bloot te leggen. Dat deed hij slechts tegenover een fi-^€ nanciële deskundige, een vertrouwensman, die daarvan bo-in vendien een vrij omstreden, uiterst beperkt rapport opmaak-'^5 te. Voorkennis van Van den Bergh was niet aan te tonen, zoas rapporteerde de deskundige. Maar op de beurs hebben ande-n^ re deskundigen over die conclusie maar wat gegiecheld. k KOK bleef echter doormodderen. En zo kon ook hij dezerei week voor het eerst uit een boulevardblad vernemen hoeDV Van den Bergh precies bezig was geweest. Speculeren met^ aandelen Fokker, met als resultaat een fikse winst, op het^, moment dat een nieuwe Amerikaanse order in de wacht^j werd gesleept. Feiten waarvan Kok ook gisteren niet andersas kon zeggen dan dat zijn fractiegenoot door zo te handelen alser kamerlid de grenzen van het betamelijke heeft overschre-|U den. Niettemin bleef Kok zich achter de financiële deskundi ge verschuilen. Die liet hooghartig weten dat het boulevard-i blad niets meldde dat hij al niet wist en dus was er geenda nieuw licht op de zaak geworpen. En derhalve bleef Kok'e van den Bergh nog steeds in bescherming nemen. Vervolgens verschool Kok zich ook nog eens achterin Van den Bergh zelf. Hij betoogde gisteren op een persconfe-er rentie dat de beslissing op te stappen niet aan Kok of aan de^( fractie was, maar aan Van den Bergh. En Kok juichte ver volgens de beslissing van Van den Bergh om af te treden toe.)o De fractievoorzitter deed het daarbij voorkomen alsof hij'er voortdurend slechts een afstandelijke rol heeft gespeeld en^g de handen schoon heeft gehouden. MAAR niets is minder waar. Kok koos wel degelijk partijDe toen hij half juli liet weten dat Van den Bergh ondanks alles56: met een schone lei als kamerlid mocht doorgaan. Een conclu-^, sie die hij een week geleden nog eens heeft bevestigd in dej0l vergadering van de PvdA-fractie en eergisteren heeft her-ng haald door mee te delen dat nieuwe publikaties geen nieuwde licht op de zaak wierpen. Kok is dus wel degelijk in hoge*13 mate mede-verantwoordelijk voor het echèc van Van den50 Bergh en voor de kwade reuk waarin zijn partij en fractie^' daardoor is komen te staan. èr Wisselvallig. DE BILT (KNMI) Achter een front dat in de vroege och tend over ons land trok, heeft een westelijke stroming boven de Oceaan zich over west-Eu- l?e lei ropa uitgebreid. In de westelijk' ke stroming trekken verschil lende storingen mee. De eerst zal morgen ons land passerei en enige tijd regen brengen.*' Zondag zal het vriendelijker', zijn met perioden met zong maar voor maandag wordt op-lJ)t 3rieven graag kort en luidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- len stukken te bekorten Moordenaar vrij Hoe is het mogelijk dat in onze verpauperde, doodzieke demo cratie slechts weinig mensen er zich druk over maken dat moordenaars na een procedu refout vrij rondlopen. Als er één pensioentje te veel wordt betaald (aan mevrouw Rost van Tonningen hetgeen overi gens ook onzinnig is) staat heel Nederland op zijn kop, moest de Tweede Kamer bijeen ge roepen worden en wordt een omstreden wetsontwerp inge diend. Maar waar blijft nu het protest over de gevolgen van de procedurefout? Wellicht komen er straks advertenties met de tekst: „Welke huur moordenaar wil tegen een n.o.t. bedrag de moordenaar van mijn dochter of zoon om 't leven brengen, zodat ik min der gefrusteerd verder kan le ven' G N. Land, DEN HAAG. nieuw regen verwacht. Kort>n 'lig zijn rbij dat de wind verder gaat t om, het zal wisselvallig znn komende dagen. Daarbij koml3u t toene^0 men. Vooral na maandag gaat311 de temperatuur omlaag. j6 Weersvooruitzichten voor di verst pa Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandianvie en Denemarken fis Eerst nog enkele opklaringen. Vooral^ zondag veel bewolking en perioden^0 met regen. Middagtemperatuur rond 17 graden. de Britse Eilanden: Veel bewolking eue perioden met regen. Middagtempera-jnn tuur van 15 graden in het noordenVe tot 21 graden in zuidoost-Engeland. f Benelux. noord-Duitsland en noord u] Frankrijk. Morgen nog enkele opkla-po ringen, later op de dag en vooral zon-a, dag af en toe buien. Middagtempera-, tuur zaterdag circa 21 graden, zom' enkele graden lager. Midden- en zuid-Frankrijk, zuid-Se Duitsland en Alpengebied. Periodenl9 met zon en op de meeste plaatsen*" droog. Middagtemperaturen 'rond 23 graden. Spanje, Portugal: Zonnig. MiddagA temperatuur van 22 graden in hefl noordwesten tot ruim 30 graden iA het Spaanse binnenland. Italië, Joegoslavische kust Penodeai met zon en in het zuiden een lokali regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur rond 28 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Mia Regea Amsterdam zw.bew. 24 15 0 De Bilt iw.bew. 25 15 0.1 Eelde twbew. 24 13 16 Eindhoven h.bew. 26 15 0 Den Helder zw.bew. 22 15 0 Rotterdam zw bew. 16 0.1 Twente mist 25 14 0 Vlissingen regen 24 16 2 Zd Limburg Aberdeen mist 26 17 6 l.bew 18 11 0 Athene 30 19 0 Barcelona Ibew 28 19 0 Berlijn 22 13 0 Bordeaux 26 18 0 Brussel twbew 16 Dublin twbew. 20 12 0 Frankfort onbew 26 14 0 Genève Ibew 24 13 0 Helsinki 14 5 10 Innsbruck zw bew. 15 Klagenfurt zw bew. 13 Kopenhagen zw bew 20 12 0 r h.bew. 18 L Locarno Ibew 24 15 0.2 Londen onbew. 22 11 1 Luxemburg h.bew. 15 Madrid l.bew. 31 18 0 Malaga 28 0 0 Mallorca h.bew. 30 18 0 Malta l.bew. 23 Moskou zw bew 13 7 2 München 22 13 o 1 1 Nice 26 20 0 Oslo h.bew. 20 9 0 Parijs regen 26 17 0.1 Rome niet ontv. Split l.bew. 18 0 Stockholm Ibew 18 5 0 Warschau h.bew. 23 8 0 Wenen 14 Zurich 23 15 0 Casablanca h bew 21 Cyprus 31 19 0 Istanbul zw.bew. 25 19 0 Las Pal mas zw bew 23 I Beiroet met ontv. Tel-Aviv onbew 23

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2