CAI Warmond weer gezond Sloop en nieuwbouw Noordwijkse Zeevlam NAJAARSFEESTEN IN VOORHOUT SCDA blijft tegen busbaan Veurseweg LEIDEN OMGEVING SaidóaQowubtd )ui »ee d-Oegstgeest iee£t haast Statenleden op excursie Jrnstig gewonden bij aanrijding Perfect verloop Oranjefeesten VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 17 JEGSTGEEST ,»Zo- ing er nog geen gemeen- tlijke monumenten- en (oopverordening bestaat, I de race van projectont- fikkelaars met betrek- jng tot bepaalde plaatsen I de gemeente nog aan e gang. Enige haast on- fcrzijds is geboden". Dit ei de voorzitter van de ieuwe vereniging Oud- ;eest, de heer J.J.L. ten, gisteravond tij lens de eerste algemene edenvergadering. De ver- adering werd door onge ler 70 van de 229 leden ezocht. |t Soeten liet doorschemeren it het Wilhelminapark tot schermd dorpsgezicht dien- te worden verklaard. Voor dien om daar oude panden te breken voor de bouw van n nieuw en sober stadskan or noemde hij absurd. „Als gemeente zo nodig een euw raadhuis wil bouwen ent daarvoor het terrein aan Irislaan benut te worden, et dat aan de Lijtweg, want in is de kans om de oude ijttenbachtweg in ere te her- dien welverkeken. |g voorzitter doelde voorts op boekje dat medio oktober de vereniging wordt uit- o ven met daarin een lijst an rijksmonumenten en een t van gebouwen die als zo- nig op de nominatie staan. vens zal de uitgave een aan- voorstellen met betrekking {t gemeentelijke monumen- >n, karakteristieke en beeld- ilende gebouwen, beeldon- iteunende gebouwen en latbeelden met stedebouw- lige bescherming bevat- de gemeentelijke commissie mt volgende week een mo- imentenverordening ter irake en de aanbieding van door bestuursleden van ud-Oegstgeest samengesteld jekwerkje lijkt dus goed ge tand. De vereniging wil ind- •htig de uitspraak van prof. erwen „een landgoed zonder nd is geen landgoed" ook het Hioud van het specifieke ide boombestand nastreven. Sr is een ontwikkeling gaande lie ten aanzien van de oude ïlgersmakliniek reden tot oop geeft dat dit gebouw (ju- •nstii) behouden zal blijven. Geen duidelijkheid over riolering SASSENHEIM De extra openbare raads commissievergadering financiën en openbare werken werd gisteravond al na vijf minuten afgebroken. De leden gingen vervolgens ach ter gesloten deuren verder met de discussie over de aanleg van de riolering langs de Rijksstraatweg. De leden wilden niet in het openbaar spreken over vertrouwelijke stuk ken. De aanleg van het dure transportriool stuitte eerder op verzet van raadsleden en be woners. Het riool kost ruim negen ton, hier van zou 25 procent door Sassenheim moeten wordne betaald, de rest zou voor rekening van de bewoners komen. Op aandringen van W. van Biezen (CDA) en met nadrukkelijke instemming van de betrokken bewoners van de Rijksstraatweg en de aldaar gevestigde be drijven werd op 8 april besloten het voorstel tot beschikbaarstelling van het vereiste kre diet terug te nemen. Gemeente koopt woonwagen VOORSCHOTEN De gemeen- te Voorschoten gaat een woonwa gen kopen met een lengte van 13 meter. Daarvoor wordt 50.000 gulden uitgetrokken. De woon wagen zal worden verhuurd aan mevrouw D.M. Netten, die mo menteel een kleinere woonwagen van de gemeente huurt op het woonwagenkampje bij de Hof- landbrug. Mevrouw Netten heeft verzocht om een grotere woon wagen wegens gezinsuitbreiding. Haar huidige vrijwel nieuwe wa gen heeft een lengte van 9,10 me ter. Het ministerie van volkshuis vesting is akkoord gegaan met de aankoop van de langere wagen. Henk Hoogervorst nieuwe veilingmeester bij Hobaho LISSE Henk Hoogervorst (42) uit Akersloot is per 1 november be noemd tot de nieuwe veilingmees ter bij Hobaho in Lisse. De Hobaho is actief op het gebied van de in- en verkoop van bloembollen en aan verwante produkten. Hoogersvorst werkt sinds 1973 als contactman bij de veiling Flora in Rijnsburg. Hij gaat samen met vei lingmeester Franz Hogewoning de veilingen leiden. Hoogervorst volgt Ad van Zeist. Van Zeist gaat zich bezighouden met pr-activitejten voor de veiling. De nieuwe veiling meester werkte al eerder bij Hoba ho, hij begon er zijn loopbaan bij de administratie. ALCOHOL CONTROLE ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een alco holcontrole op diverse plaatsen in Alphen zijn gisteravond en van nacht zeven automobi listen tegen de lamp ge lopen. In totaal werden 39 automobilisten aan gehouden. Tegelijkertijd werd controle uitge voerd op het dragen van autogordels. Van de aangehouden automobi listen droegen 22 de gordel. Zeventien per sonen kregen een waar schuwing. Bezwaren tegen winkels in oude centrum LEIDERDORP In de Oude Raadhuisbuurt zal een te grote par keerdruk ontstaan. Bovendien is een groter aantal winkels in deze buurt onmogelijk gezien de aanwezigheid van Winkelhof. Ook past de nieuwe bebouwing niet tussen de bestaande bebouwing. Dit zijn de bezwaren van de Stichting Leefbaar Leiderdorp tegen het bestemmingsplan Oude Raadhuisbuurt. Op de kop van de Hoofdstraat is in het plan de mogelijkheid gecreëerd voor een klei ne concentratie van winkels. Het college van B en W vindt de eer ste twee bezwaren ongegrond. Er is, zo stelt het college, geen spra ke van een toename van het aantal winkels maar een concentratie. Bovendien hebben de winkels een functie voor de buurt. Het col lege is niet bang voor een parkeerprobleem in de toekomst. Mocht dit toch ontstaan dan kunnen aan de Berkenkade extra parkeer plaatsen worden gemaakt. Het college zegt verder toe dat aan de nieuwe bebouwing hoge eisen worden gesteld door de welstands commissie. Behalve Leefbaar Leiderdorp hebben ook tien bewo ners van het oude centrum een bezwaarschrift ingediend. Zij wil len het dorp in de huidige staat houden. Verder klaagt D. de Blaey over schaduw in zijn tuin, een verminderde privacy, overlast van bevoorradingswagens en waardevermindering van zijn huis. Beide bezwaarschriften zijn ongegrond verklaard. Geld gestolen uit kantine OEGSTGEEST Uit de kantine van de voetbal vereniging Oegstgeest aan De Voscuyl is in de nacht van woensdag op donderdag geld uit speelautoma ten gestolen. De daders kwamen het pand via het koepeldak bin nen en braken de automaten open. Het geldbe drag is onbe kend. WARMOND De War- mondse kabeltelevisie kampt niet langer met te korten. Was er voor 1987 nog sprake van een tekort van ruim 17.000 gulden op de begroting, nu is er sprake van een overschot van bijna 4000 gulden. De verhoging van de tarieven met vier procent per 1 ja nuari 1987 heeft hieraan bijgedragen, maar met name de wervingsactie, die 172 abonnementen op leverde, heeft de War- mondse CAI weer in gun stiger vaarwater gebracht. Bij de éénmalige wervingsactie hoefden nieuwe abonnees geen entreegeld te betalen. De actie kostte ruim 18.000 gul den, maar de nieuwe abonnees leveren jaarlijks meer dan 29.000 gulden op. De uitbrei ding van het Warmondse ka belnet van 12 naar 18 kanalen* kan uit de hogere opbrengsten worden gefinancierd, zodat geen verdere tariefsverhoging nodig is. Ook de uitbreiding van het aantal aansluitingen voor de nieuwbouw in de Nor- remeerstraat en Ter Leede kan uit het huidige tarief worden gedekt. Het War mondse college van burge- meester en wethouders be raadt zich nu op nieuwe acties om het aantal kabelabonnees in Warmond op te voeren. Het raadslid A. Schravemaker (Progressief Warmond) sugge- rereerde gisteravond in de raadsvergadering om potentië le abonnees de gelegenheid te geven zich op bepaalde data op te geven zonder aansluitkos ten. Op die data kunnen dan in één keer veel aansluitingen worden gemaakt, hetgeen kos tenbesparend werkt. De gemeenteraad van War mond ging verder akkoord met een krediet van 63.000 gulden om de 26 aanleunwo ningen van het verzorgingste huis St. Liduina te herstellen. Bij de bouw van deze wonin gen in de jaren 1976/1977 zijn fouten gemaakt, die dringend moeten worden hersteld. Dat gaat nu nog voor de winter ge beuren. De 63.000 gulden wordt gestort in het dorpsver nieuwingsfonds, van waaruit de renovatie, die tegen de 200.000 gulden kost, wordt be kostigd. Deze actie was nood zakelijk. omdat er geen subsi die van het Rijk beschikbaar is voor het herstel van de te jon ge woningen. Het maatschappelijk werk in Warmond zal voortaan dag en nacht bereikbaar zijn. Het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek zal deze opvang organiseren en de kosten de clareren bij Warmond en nog een groot aantal andere ge meenten. De opvang van men sen met acute maatschappelij ke problemen buiten kantoor uren kwam tot nu toe hoofdza kelijk neer op de politie. Warmond gaat verder deelne men in een nieuwe basisge zondheidsdienst in de duin- en bollenstreek. De VVD toonde zich gisteravond een tegen stander van een nieuwe ge zondheidsdienst. De liberalen waren voorstander van aan sluiting bii de bestaande ge zondheidsdienst van Leiden, vanwege de kennis en erva ring die voorhanden zijn. CDA en PW stemden echter voor. De basisgezondheidsdienst verzorgt de preventieve ge zondheidszorg en de jeugdge zondheidszorg. De gemeente Warmond draagt 512 gulden bij aan het garan tiefonds voor de Leidse ijshal. De Stichting Schaatscentrum Leiden heeft ongeveer 50.000 gulden nodig om de exploitatie van de ijshal mogelijk te ma ken en heeft een beroep ge daan op vele gemeenten om bij te dragen naar inwoneraantal. De raadsleden spraken wel de hoop uit dat de gemeente Lei den, die tot nu toe een afwach tende houding heeft aangeno men, nu zal worden gestimu leerd een bijdrage te leveren. Provinciale Statenleden hebben gisteren tijdens hun jaarlijkse uitstapje bezoeken gebracht aan de opgravingen in Valken burg en aan recreatiegebied Vlietland in Voorschoten. De sta tenleden werden vergezeld door oud-collega's die na de ver kiezingen in mei niet zijn teruggekeerd in het nieuwe provinci aal bestuur. In Valkenburg werd het gezelschap ontvangen door burge meester C. Sinke. Vervolgens gaf Daan Hallewas, de provinci aal archeoloog, aan de hand van dia's een uiteenzetting over de vondsten die in Valkenburg zijn gedaan. Tijdens het be zoek kregen zij tevens de eerste exemplaren uitgereikt van het boekje „Graven bij Valkenburg, het archeologisch onder zoek in 1986". Het is het tweede boekje dat naar aanleding van de opgravingen is verschenen. Het boekje over 1986 gaat dieper in op de uitwerking van het materiaal dat gevonden is. 's Middags bezocht het gezelschap recreatiegebied Vlietland, waar de statenleden op de fiets stapten. Op de foto: J. Borg man, voormalig gedeputeerde en nu lid van de Eerste Kamer, wacht ongeduldig tot de boot is afgemeerd en hij bij Vlietland aan land kan gaan. FOTO: CEES VERKERK JIOORDWIJK Sloop van niet bestaande gebouw gevolgd xibor nieuwbouw. Dat staat de Mdassige r.k. basisschool De [Jfeevlam te wachten. De com missie onderwijs gaf hieraan jisteravond de voorkeur bo- L-en een ingrijpende verbou wing, n- ite commissie volgde hiermee et voorstel van het college £an burgemeester en wethou ders. Het college meent, dat het schoolgebouw niet meer geschikt is voor onderwijsdoel einden. Zo is er in het gebouw geen ruimte voor multifunc tioneel gebruik en moeten de laagste klassen elders in een dependance worden onderge bracht. Het gebouw dateert uit 1952 en werd in '76 gerenoveerd. Maar bij de renovatie werd geen re kening gehouden met de ont wikkeling van de basisschool. Het college wil na de stoop een deel van de grond van het schoolterrein verkopen voor woningbouw. Mevrouw B. Cassee Noord- wijks Belang) zei zich geheel te kunnen vinden in de nieuwbouwplannen, maar stel de voor het gebouw te behou den en nieuwbouw elders te realiseren. „Het gebouw kun nen we in de toekomst mis schien wel hard nodig heb ben" Daarbij doelde zij op de komst van openbaar voortge zet onderwijs, dat medio '88 in Noordwijk begint en waar na tuurlijk ruimte voor nodig is. Voorzitter J. Bedijn (PvdA) zei dat niets bij voorbaat uitgesto ten is. Een openbare scholen gemeenschap zal echter in het gebouw niet ondergebracht kunnen worden. M. de Jong (CDA) vreesde dat Noordwijk mogelijk teveel vraagt aan het rijk voor scholenbouw. Vol gens Cassee is van overvragen echter geenszins sprake. Hij stelde dat de plannen voor scholenbouw in het Vinken- veld en voor de openbare scholengemeenschap bij het rijk allang bekend zijn en geen invloed kunnen hebben op de nieuwbouw voor de Zeevlam. •RSCHOTEN Het -JA blijft gekant tegen «te aanleg van een aparte utisbaan op de Veurseweg verkeerslichten bij de t arel Doormanlaan. Dit *ieek gisteren tijdens de efcrgadering van de raads- ^mmissie openbare wer- N*n. De meerderheid van J commissie wil dat wet houder J. Visser de be daren tegen de busbaan Jan de provincie Zuid- Jolland kenbaar maakt. l(Voth (PvdA): „Wij blijven bij jié totale uitvoering van het ibaanprojekt. waarvan ederd is uitgevoerd". Ay- Averinck (VVD): „Nieuwe keerslichten bij de Karei irmanlaan zijn een goede i, evenals de andere ver keerslichten die in het reeds gerealiseerde deel van de bus baan door Voorschoten zijn neergezet". Aikens (D66): „D'66 heeft als enige fractie in 1984 tegen het gehele busbaan- project gestemd. De honger naar nieuwe verkeerslichten die door de provincie betaald zouden worden was zo groot, dat de raad ook maar besloot de busbaan op de Veurseweg aan te leggen. Het stop zetten van die aanleg riekt naar on behoorlijk bestuur. Is het CDA bereid om daarvoor geld op ta fel te leggen?" Wethouder J. Visser, zelf voorstander van de aanleg van de totale autobusbaan, meende dat de financiering slechts ge deeltelijk aan de orde was. Zelf begroot hij de kosten op 572.000 gulden te weten de aanlegkosten van de verkeers lichten vanaf Zilverfabriek tot en met de Wijngaardenlaan. Overigens heeft het rijk die verkeerslichten betaald. fcSSENHEIM Een 74-jarige automobilist uit Uithoorn en -fh 21-jarige automobilist uit Hillegom zijn gistermiddag vijf uur op de Van Pallandtlaan met elkaar in botsing «komen. De man uit Uithoorn wilde vanaf de Van Pal- ndtlaan linksaf de Rijksweg oprijden in de richting Den aag. Uit tegenovergestelde richting naderde de Hillegom- -r- De automobilisten zijn met ernstige verwondingen naar AZL gebracht. r-r De Oranjefeesten in Noordwijk werden gisteren onder vrijwel perfecte omstandigheden beëin digd. Het weer werkte mee, de organisatie klop te prima en voor de medewerking van de plaat selijke politie en EHBO was er niets dan lof. De enige wanklank die genoteerd kon worden, was een valpartij tijdens de grote wielerronde. De betrokken renners liepen slechts wat schaaf wonden op. De uitslagen: Vissen op gewicht (51 deelnemers) 1 E. van der Berg, 2 A. van Beelen, 3 V. van der Niet. Schietwedstrijden: 1 C. van Houten, 2 J. van der Berg, 3 S.T. de Haas. Ringsteken met paard en wagen: 1 K. van der Zalm, 2 J. Beyers- bergen 3 dames Van den Oever. Pony's totaal klassement: 1 L. Knetch, 2 Yvonne Oranje, 3 Leo Hoogeveen. Mooiste geheel: 1 L. Knetch. 2 Kees van der Zalm, 3 Yvonne Oranje. Uitslag ringrijden: 1 Nel van den Oever, 2 Willem van der Gugten, 3 Monique Hoogduin. Origineelste geheel: Yvonne Oranje. Wielrennen (senioren): 1 Leo van de Berg, 2 J. Braaksma, 3 Koos Nullekens. Grote Ronde van Noordwijk-Binnen: 1 Dirk van Beelen, 2 Wietse Norden, 3 E. Wouda. FOTO: HENK V.D. ENDE OORHOUT De najaars- esten in Voorhout beginnen navond met de autopuzzelrit maf het gemeentelijk sport- irk. Zaterdagavond vindt, met deelnemers, de Miss Voor- itverkiezing plaats in het irochiehuis. De festiviteiten tren in Voorhout tot en met terdag 12 september. Donder- layond 10 september gaat de mis in Voorhout open. idens de najaarsfeesten van oorhout vindt dit jaar voor de trste keer een waterspelfesti- plaats. Dit begint op zater- 12 september om 10.15 uur Aet ijsbaanterrein. Het festi- val wordt georganiseerd door de Voorhoutse brandweer. Za terdag 12 september vinden nog een paar populaire evenemen ten plaats in Voorhout, 's Mor gens is er een braderie waar ook de kinderen hun spulletjes kunnen verkopen. Verder is er touwtrekken, eieren gooien, tonknuppelen, ringrijderij met voorgespannen paarden, de Ronde van Voorhout en de wedstrijd om de titel 'De sterk ste man van Voorhout'. Voor het zover is heeft Voor hout al zeven dagen feest ach ter de rug. Op zondag kan er gevist worden in de Leidse- vaart en de vijvers van Oost hout en op maandagavond ge bridged in het Parochiehuis. Dinsdag 8 september begint om twee uur 's middags een oude- renfeest in het Parochiehuis. Woensdagavond is er een disco in dë Spelewey. en klaverjassen in het Parochiehuis. Donder dagavond wordt om zeven uur 's avonds de Herenstraat afge stoten voor de lampionnenop- tocht. Om vijf voor negen wordt de kermis geopend waar na een muzikale show op de Herenstraat wordt gehouden. Met bingo, vlotbruggen (een biljartspel) en schietwedstrijden wordt de donderdagavond doorgebracht. Vrijdag is de He renstraat om acht uur 's mor gens weer afgesloten. Om ne gen uur beginnen daar kinder spelen. In het Parochiehuis be gint om half tien poppenkast voor de kleuters, 's Middags om half twee is er kussenslaan en om drie uur tobbelje steken. Anderhalf uur later is er boeg sprietlopen. 's Avonds beginnen om zeven uur de Oranjelopen. Om half negen is er vrachtwa gen duwen. Pettycoat De band Pink Pettycoat speelt zondagavond in Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hil legom. De groep speelt mu ziek uit de jaren 60 en 70. De deuren van Blues Bro thers gaan om negen uur open. Pardoes De jeugd van 4 tot 10 jaar oud kan zondagmiddag om half drie terecht in Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude voor een the atervoorstelling van toneel groep Pardoes. Het stuk „Pierrot valt van de maan" wordt dan gespeeld. De energieke Pierrot raakt in allerlei Hachelijke situaties verzeild. Entree gratis. Fotoclub De Fotoclub Voorhout houdt van maandag 7 tot en met woensdag 16 september een tentoonstelling in de RABO-bank aan de Heren straat 96. De fotoclub be staat ruim één jaar en de le den kwalificeren zich als „min of meer geoefende kiekjesmakers". Wie zich wil aansluiten bij de vereni ging kan iedere woensdaga vond van half acht tot tien uur terecht in de Spelewey. Streekcommissie De streekcommissie Alphgn aan den Rijn en omstreken houdt maandagavond een vergadering in De Bron aan de Troubadourweg 2 in Al phen aan den Rijn. Bij het agendapunt Signalen uit de streek" kunnen streek- bewoners hun wensen en ideeën naar voren brengen. Wie plaatsen weet waar het oppervlaktewater door rioollozingen wordt veront reinigd, wordt verzocht dat te melden, telefoon 01720- 37696. De bijeenkomst be gint om acht uur. Expositie Verschoor in Kwartet Dat is de naam van de ope ningsexpositie van de Kul- turele Raad Hillegom aan de Prinses Irenelaan 16 in Hillegom. De expositie be gint op 7 september en duurt tot en met 25 septem ber. Er wordt werk geëxpo seerd van de beeldhouwers Joop en Gijs Verschoor. De laatste maakt beeldjes van hout die beschilderd zijn. Hans Verschoor maakt te keningen met kleurpotlo den en oliepastels. Frans Verschoor is illustrator, graficus en striptekenaar. De expositie is dagelijks te zien tijdens kantoor- en cursusuren. In het week einde is de expositie te zien tussen één en vier uur. Postzegels (1) De Leiderdorpse postzegel- yereniging De Rijnstreek houdt maandag de maande lijkse ruilavond in Muzen- hof Leiderdorp. Van zeven tot acht uur ruilen de jeugdleden, van acht uur tot half elf de oudere leden. Niet-leden zijn welkom, maar moeten toegang beta len. Informatie: 071-893836 (na 18.00 uur). Postzegels (2) Postzegelvereniging Phila- telica houdt dinsdagavond een bijeenkomst in de zaal van Sporthal Cleijn Duin in Katwijk. De jeugd tot 16 jaar oud kan van zeven tot acht uur terecht en de ou deren zijn vanaf acht uur welkom. Er is een loterij, men kan ruilen en informa tie krijgen over het verza melen van postzegels. Leden Bij de Tafeltennis Vereni ging Sassenheim zijn weer nieuwe leden welkom. Hiertoe kan men zich mel den op maandagavond om acht uur en op donderdag avond om negen uur. De jeugd is op donderdagavond van zeven tot negen uur welkom en kan ook op za terdagmiddag vanaf twee uur terecht in de gymzaal aan de Kagerdreef 51a. Zonnen Zwemmers kunnen van maandag 7 tot en met vrij dag 11 september gratis ge bruik maken van de zonne banken in zwembad 't Wa- terbos in Rijnsburg. Videoclub De pas opgerichte videoclub Alkemade houdt morgen een open dag voor belang stellenden. De open dag, waar allerlei trucs met de camera zijn te bekijken en te beoefenen, wordt van elf tot vier uur gehouden in dorpshuis De Kern in We- teringbrug. Ook is er infor matie verkrijgbaar over de cursussen die de videoclub in oktober gaat starten. Touwtrekken De Modelbouwclub Wou- brugge houdt met behulp van Karei Leget morgen avond het traditionele touwtrekken over de Woudwetering in Wou- brugge. Tien ploegen heb ben reeds ingeschreven voor het sportieve gebeu ren, waarvan bij de verlie zende teams minstens drie deelnemers te water moeten. De wedstrijden be ginnen om zeven uur. Dat is een uur nadat de brug voor groot waterverkeer gesloten is Jazz Het seizoen van de Leider- dorpse Jazzclub De Wagen schuur wordt morgenavond geopend met een concert door het Eileen Fiss Quin tet De zangeres Eileen Fiss is een Amerikaanse die nu zeven jaar in Nederland woont en werkt. Daarvoor heeft zij in Duitsland ge zongen, met name bij het „Jazzrock and Lyric Or chestra". Het jazzconcert wordt gehouden in De Hol- landsche Tuyn, aan de Hoofdstraat 24 in Leider dorp en begint om half tien. De toegangsprijs is zes gul den. Ruilbeurs Voor verzamelaars wordt morgen weer een algemene verzamel/ruilbeurs gehou den Dorpshuis 't Trefpunt in Zevenhoven. Op de beurs is ook een ruimte in gericht om onderling te rui len; handelen is niet toege staan. De beurs wordt ge houden van tien tot vijf uur. De toegangsprijs is éen gulden per persoon, de jeugd tot en met 14 jaar heeft gratis toegang. Rommelmarkt Op het parkeerterrein van het sportcomplex De Vos cuyl in Oegstgeest wordt morgen een rommelmarkt gehouden door de sportver enigingen die op dit com plex gevestigd zijn. De markt begint om half tien en duurt tot een uur of vijf.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17