Een nieuwe verlokking: D Oude Herberghaan de Voorstraat Langs Omwegen ALLER LEI(DS) t HENK EN DOROTHE VAN GEEMERT SPREIDEN HUN JONGE VOORSCHOTENSE VLEUGELS UIT Vieuwkoop krijgt reen steunfonds Verslavingsproject in Alphen aan den Rijn •WEIPOORTSEWEG NIET AANGEPAKT lEIDEN OMGEVING Wethouder slaat officiële paal EcidóeSomotit VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 Toen bewindsman L.L.Marselis (één van de meest gefotografeerde wethouders in ons land) van de gemeente Voor schoten gistermorgen aankwam bij het oude pand aan de Voorstraat waar de herleefde Oude Herbergh is gevestigd, zag hij er niet bepaald uit als de verpersoonlijking die hij had moeten zijn. Immers, in het draaiboek van de korte openings plechtigheid stond: „De wethouder zal bij D' Oude Herbergh arrive ren op dezelfde wijze als de vermoeide reiziger et telijke jaren geleden als deze bij een herberg arri veerde, namelijk in een rijtuig". Het rijtuig uit Valkenburg met de twee prachtige, glim mende. aangespannen paar den. de koetsier in livrei en met lange zweep, benevens een vriendelijke palfrenieree, leek zö uit het vervlogen verleden te komen. Dat was dus o.k. De wethouder, ech ter, vertoonde niets van de vermoeidheid eens reizigers die uit zijn gelaatstrekken had moeten spreken. Integendeel, de gebruinde, plaatselijke bestuurder straal de geheel het karakter uit van de portefeuille die hij be heert: de weledelgestrenge heer Marselis was één brok Welzijn, aimabel en met een zekere aanleg voor een goed moedige embonpoint. Hij is deze vertoningen gewend, sinds hij een jaar of 12 gele den in het college van B en W van Voorschoten werd op genomen en hij gaat net zo gemakkelijk met fotografen om als met gemeentelijke Wethouder Marselis arriveert in de stijl van weleer bij de bistro D' Oude Herbergh en wordt begroet door het her- bergierspaar Henk en Doro- thè van Geemert. FOTO: WIM VAN NOORT stukken die hij te verwerken krijgt In elk geval werd zijn aan wezigheid zeer op prijs ge steld door de uitbatende ech telieden Henk H.G.en Doro- thé M.van Geemert, die een nieuwe bladzijde van hun ho- reca-carrière hebben openge slagen. De champagne bruis te in de tuten, bij wijze van aperitief; een koppige bege leiding van een openingsce- remonieel. Welhaast iedere genodigde zei, dat het „eigen lijk nog iets te vroeg was" voor een dergelijke alcoholi sche opwekking, maar al lengs kreeg men er de smaak van te pakken. D' Oude Her bergh werd ingewijd. Voortborduren Bijna twee jaar terug vestig den de van Geemerts zich als gastheer en gastvrouw in de Gasterij Floris V, gelegen aan de pralende Voorstraat met de prachtige omzomende lin den. Ze gingen toen de con sumptieve parterre van het Ambacht- en Baljuwhuis (door Henk van Geemert destijds „het paradepaardje van burgemeester Cannegie- ter" genoemd) beheren. In de restaurantgids Magazine AvantGarde ondertekend „Smakelijk eten", met een expliciete hulde aan chef kokkin Lucia van Poorten, „for ever" wordt de Gaste rij Floris V genoemd onder de 100 Nederlandse topres taurants. Mooi hè? En ver diend bovendien. Boven in het pand is dage lijks de gemeente in touw met trouwerijen en commis sievergaderingen en andere séances in zaaltjes waar de gemeente van plukt. Dat is een doorloop die de van Gee merts verder vrij koud laat. Nog wat hoger, zowat op zol- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Tor» Pioters der, hangt een oud uithang bord. met daarop „het Meta len Kruis", een wat Pruisisch aandoend IJzeren Kruis, dat na de Tiendaagse veldtocht tegen de Belgische rebellen in 1831 door koning Willem I werd toegekend aan een ze kere Hausler, die aan de Voorstraat 44 een Koffiehuis begon. Nou, in dat pand dan is nu de vernieuwde versie van D' Oude Herbergh tot le ven gebracht, gepacht door de van Gemerts. Ik heb me laten voorlichten door een bewogen, spraakza me Voorschotenaar die de historie van zijn dorp, gedre ven door liefde voor zijn stee, in z'n zak heeft. Dat kan al leen maar m'n gevorderde en gewaardeerde collega Joop Peeters zijn. Ik leerde van hem, dat er aan de Voor straat eens allemaal voortui nen lagen, dat er een halve eeuw geleden een uitspan ning was die, een beetje ori ëntaals klinkend. De Op gaande Zon heette, en daarna had je er de Dutch Inn van meneer Ten Brinke, en toen moet er D' Oude Herbergh zijn gekomen. Zo zit 't een beetje, ongeveer Zoals Joop uitpakte, op de na de officiële opening van D' Oude Her bergh volgende aangeklede lunch, sloeg zelfs de honora bele wethouder met stomme, gereserveerde verbazing. En dat wil wat zeggen. Aan de maaltijd ging onge veer iedere vooraanstaande Voorechotenaar zachtzinnig over de tong, van kasteelheer tot klerk. Maar omdat de meeste van hen nog in leven zijn kon Joop er niet verder over uitweiden. Hoewel Pee tere zit te popelen om de ge schiedenis van Voorschoten voor het nageslacht in ge schrift vast te leggen. Heer Marselis markant als hij er zat maande hem tot enige zorgvuldige terughoudend heid, ofschoon hij zich met heel wat zienswijzen van Joop voorzichtig kon vereni gen. Joop waarschuwde niet tegenstaande tussen de Poissons panachés au beurre blanc en de Moka Friandises door ook nog: „Volgende week, is mij telefonisch ge meld, gaat de Lindehoeve in vuur en vlam op!" Nu heeft een en ander in fei te niets te maken met de her opening van D' Oude Her bergh, een pand van een eeuw of twee, drie, ooit een boerderij, zoals bijna alle op stallen in het prill** Voor schoten boerderij *ijn ge weest, met leerjongens die afhankelijk waren van de ambachtsheer. Maar het te kent toch wel de sfeer van het tafelgesprek. Ik vermeld wel nog even wat magazine AvantGarde verder aangaan de Floris V aanvoerde ter aanmoediging: „Originele kaart, bewust eenvoudig en puur gehouden; waarneem bare trend naar minder chic en meer natuur. Porties zijn ruim voldoende, maar wie graag nog wat extra garni tuur heeft krijgt dat moeite loos voor elkaar". In de ogen van zo'n culinair periodiek zal ongetwijfeld ook de nieu we loot aan de van Geemert- stam een welkom onthaal vinden. En terecht. Henk en Dorothé maken er het beste van. Ook in D' Oude Her bergh. Het uithangbord (met ingebouwd licht) zou best aangepast kunnen worden aan de herleefde aandacht voor echte, geschilderde, op gehangen borden. Dat komt gelukkig steeds meer terug; een beetje volgens de Engelse lijn, maar ook in Vlaanderen verdwijnen de lichtbakken en zie je, vooral in Antwer pen en Brussel, die echte schilden weer aan de gevels. Een beetje teruggaan naar het pure, het originele, kan geen kwaad. Aardige opste- iii D' Oude Herbergh: d van Geemerts beginnen er met dagschotels van een gul den of 15. Komend weekein de zijn ze al open. Graaf Flo ris lacht hun toe. En het per soneel wipt eventueel over; van de gasterij naar de her berg. Niemand komt er te kort. UEUWKOOP De ge- leente Nieuwkoop krijgt ?en steunfonds. Een teerderheid van de ge- ieenteraad bleek gister- zond geen voorstander an zo'n fonds te zijn. Een •rgelijk fonds is bestemd oor diegene, die door bij- •ndere, niet-verwijtbare mstandigheden in een fi- anciële noodsituatie is Taakt en niet geholpen •.an worden via de be- w(taande wettelijke sociale ïgelingen. ei te PvdA-fractië bracht naar :n oren dat de gemeente dicht a|ij ztjn inwoners staat en een ei ekere verantwoordelijkheid hi fgenover hen heeft. Bij steun ji oor particuliere instellingen *!f kerkelijke instellingen den- nden zij aan de tijd van de be rt eling en gaarkeukens. Burge- ie leester T.R. Seinstra vond dit :a oorbeeld zeer stuitend en o< aaide het goede werk van de ie iaconie naar voren. De heer Huisman (GPV/RPF) be- amde dit, maar voegde eraan >e dat de diaconie niet be- :n|oeld is voor mensen, die niet leterkgezind zijn. Zijn achter- elfcan is in principe wel vóór een i»> fcunfonds gevoed door onder 'h leer kerkelijke instellingen, ;rfiaar gezien de huidige stand akan niet-kerksgezinden is dit niet haalbaar. De GVP is daar om voorstander een steun fonds gevoed door gemeente wege. De CDA-fractie had in zijn verkiezingsprogramma welis waar de noodzaak van een steunfonds aangegeven, maar had dat meer in het algemeen bedoeld. De CDA-fractie was geen voorstander van een der gelijk fonds. De VVD-fractie vond dat zeer weinig mensen in de gemeente aanspraak zou den kunnen doen op dit fonds gezien de cijfers uit het verle den en bovendien bestaat er nog het burgemeesterepotje. Seinstra antwoordde hierop dat dit potje speciaal een emo tionele waarde heeft, bijvoor beeld voor mensen die naar Lourdes willen. De burge meester stelde aan de orde dat het particuliere initiatief voor mensen die écht in financiële nood zitten niet onderschat dient te worden. Tevens stelde hij dat in Nieuwkoop in ver- geijking met andere gemeen ten een royale toepassing van de bijstandswet plaats vindt, waardoor een steunfonds van gemeentewege in ieder geval niet noodzakelijk is. In deze tijd moet opgepast worden voor bepaalde modeverschijn selen, zoals in dit geval de ver gelijking met andere gemeen ten waar het steunfonds dui delijk voldoet aan de behoef ten van de gemeente, aldus Seinstra. ALPHEN AAN DEN RIJN Onder de titel „lusten en las ten" gaat de gemeente Alphen aan den Rijn binnenkort van start met een project over de alcohol- en drugsproblematiek. Het gaat hierbij vooral om het voorkomen van alcoholversla ving. De provincie heeft een subsidie van 36.000 gulden is bij de provincie toegekend. Het gemeentelijke project sluit aan bij de landelijke voorlich tingscampagne die het minis terie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur momen teel rond het alcoholprobleem opzet. Omdat de drugsproble matiek minder groot van om vang is, staat deze op het twee de plan. De GG GD van Alphen heeft een nota opgesteld onder de titel „de lusten en lasten bij alcohol- en drugsbeleid". Naar aanleiding hiervan zijn twee projectgroepen ingesteld; de projectgroep primaire preven tie en die van vroegtijdige sig nalering en hulpverlening. Daarin zijn 17 organisaties vertegenwoordigd op het ge bied van de gezondheids- en welzijnszorg, het onderwijs en de maatschappelijke en alge mene dienstverlening. De groepen gaan plannen ontwik kelen om het alcoholmisbruik terug te dringen. In november gaat een preven tieproject op de basisscholen van start. Vanaf december zijn er een symposium, enkele stu diedagen en trainingen voor huisartsen, diverse hulpverle ners, politie en gezinshulpen gepland. Wethouder P.A.Th, van der Werf van Hazerswoude heeft gister middag de officiële paal geslagen voor een bouwplan van 32 pre mie-koopwoningen in plan Zonneveld in Hazerswoude-Rijndfjk. Dit project omvat zes premie A eengezinswoningen, acht premie B eengezinswoningen en zestien premie C eengezinswoningen. Verder worden er twee tweekamerwoningen in de premie C sec tor gerealiseerd. FOTO: PR •ETERWOUDE Het weg- 'k van de Weipoortseweg 'ordt voor de winter niet her- 'ld. Dat werd gisteravond edegedeeld in de vergade- ng van de raadscommissie nbare werken. Dit was een teleurstelling voor de be woners van de Weipoortseweg lie zich onder aanvoering van Ton van der Salm hebben in gespannen in ieder geval de grootste problemen, desnoods jgfrovisorisch, te verhelpen, er" Nfte reden om geen geld meer K»»t te geven aan het oplappen f*an het wegdek komt omdat >nlangs bekend is geworden lat Zoeterwoude de plannen tot reconstructie van de Wei- poortse- en Ommedijkseweg in 1988 en 1989 kan gaan uitvoe ren. Burgemeester en wethou ders zijn van mening dat, ge zien de tussenliggende tijd tot aan de reconstructie de kosten van de reparatiewerkzaamhe den als het ware „weggegooid geld" is. Wel zal nog enige „pijn" ter hoogte van de woningen worden weggenomen doch daar blijft het bij. De voor naamste gebreken zoals spoor vormingen en verzakkingen in de weg worden niet aange- f>akt. De weg blijft in zijn tota- iteit dan ook in een slechte toestand. Kosten van herbe strating voor een aantal weg- vakken zijn becijferd op ruim 30.000 gulden en dat zou dan feitelijk „weggegooid geld" zijn. Wel zal worden bezien of bij de reconstructie de werk zaamheden met de klinkerver hardingen als eerste uit te voe ren. Als pleister op de wonde wordt wel het formaat van de verkeersborden met de tekst „Slecht wegdek" groter. VVD- commissielid H. van der Kooi wees nog eens op de bezwaren die de bewoners veelvuldig naar voren hebben gebracht maar verder dan een opmer king van burgemeester Hou- dijk dat hij op een regen achtige dag samen met direk- teur gemeentewerken D.J. Veen zelf nog eens poolshoog te gaat nemen kwam het niet. De voorbereidingen voor de op handen zijnde reconstructie zijn overigens in volle gang en naar verwachting zal medio maart/april met de werkzaam heden worden begonnen. Ove rigens wordt momenteel ge werkt aan een stuk fietspad tussen Nieuweweg en Lager- bergerbrug. Dat gedeelte over zo'n 100 meter is van belang omdat toch vrij veel autover keer via de Nieuweweg rich ting Gelderewoude/Benthui zen vice versa gaat. Na gereed koming van het nieuwe stukje fietspad, is dat gedeelte voor de fietsers in ieder geval vei lig- Verenigingen geven visitekaartje af ALKEMADE De Vereniging Samenwerkingsverband Jouw Alkemade (SJA) houdt zondag 6 september van elf tot vijf uur een verenigingenmanifestatie in Sportcomplex De Tweesprong in Roelofarendsveen. De deelnemers zijn achttien verschillende verenigingen en groeperingen die actief zijn op sociaal, cultureel en sportief terrein. Geboden wordt een gevarieerd programma met demonstraties van uiteenlopende sporten zoals tafeltennis, judo, badminton, basketball, volleybal, frisbie en gymnastiek. Culturele vereni gingen en groeperingen zijn sterk vertegenwoordigd met onder meer volksdansen, koorzang, muziek en korte toneelstukjes. Te vens zijn ar kraampjes van onder meer Vogelvereniging De Dia- mantvink en het Vrouwentrefpunt Alkemade. Specifieke jeugd verenigingen zorgen voor allerlei spellen voor de kinderen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Delfts-blauw Delfts-blauw schilderen is één van de nieuwe cursus sen van K&O in het seizoen '87-'88. Deze drie-maande lijkse cursus bestaat uit twaalf lessen van twee uur. De cursus bevat basistech nieken van het schilderen óp gebakken, ongeglazuur de kleiprodukten. Na de cursus kan men een exa men doen. Ook kan een vervolgcursus worden ge daan. Er kunnen niet meer dan tien personen deelne men. De cursus begint half september. Inschrijving bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Open dag De Marnix Jeugdvereni ging houdt zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur een open dag in het clubhuis aan de Cruquiuslaan. De Marnix kent vier afdelingen, die het gehele jaar diverse acti viteiten organiseren, waar onder weekend- en zomer kampen. Op de open dag staan onder meer op het programma: kabelbaan, zaklopen, schieten, schmin ken en straattekenen. Sportinstuif De sportinstuif van de di rectie Sport en Recreatie start zaterdag in de 5 Mei hal aan de Boshuizerlaan. De dames sporten tussen acht en negen uur, de heren van negen tot tien. De sportinstuif voor 55-t- dames en heren begint maandag 7 september in de 3 Octoberhal en duurt van elf tot twaalf uur. De kos ten bedragen een rijksdaal der per keer. Nodig ziin sportschoenen en sportkle- ding. Aanmelden aan de zaal. Verdere informatie is 's ochtends tussen negen en tien uur verkrijgbaar bij A ad van der Luit, telfoon 315601. Ruilbeurs Grammofoonplaten ruilen kan zaterdag in het Antoni- us Clubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. Vanaf tien uur kunnen verzame laars en liefhebbers van al lerlei soorten muziek op langspeelplaten terecht om platen te ruilen. De ruil beurs duurt tot vijf uur. De toegangsprijs bedraagt tot twaalf uur vier gulden, daarna betalen de bezoe kers een rijksdaalder. Braderie Ter gelegenheid van het feit dat de Professorenwijk vijftig jaar bestaat, wordt morgen feest gevierd. Acht winkeliers uit de Zeeman laan en de Van 't Hofstraat tekenen voor de organisa tie. Tussen 10.00 uur en 17.00 uur is er een braderie, verzamel- en antiekmarkt en zijn er demonstraties van oude ambachten. Voor de kinderen staat er een groot luchtkussen. Volgens de organisatie is dat kussen zo hoog, dat het boven de huizen uitkomt. Om 10.00 uur begint ook de kinde roptocht. Het is de bedoe ling dat de kinderen zich verkleden als professoren. Bosloop A.V Holland houdt zondag een bosloop in de Leidse Hout. Er kan gelopen worden over de afstanden van 2,1 tot 14,4 kilometer. De start is om 11.00 uur op de kunststofbaan Leidse Hout. In de kantine kan vanaf 10.00 uur worden in geschreven. Het inschrijf geld is 3,50 voor volwasse nen en 2,50 voor kinderen tot 14 jaar.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15