Leden Molukse inspraakraad tekenen renovatiecontract Brama geridderd bij afscheid Politie onderzoekl pesterijen tegen professor Vroman Bouw Aar en Amstel stoutste en brutaalste stukje van mijn leven dagpuzzel LEIDEN OMGEVING g&idócSoincMti FEEST ROND GOLFBAAN Geen maatregelen op de Steenbreek Inbraak in school Autopyromaan in Alphen Sluis korter VAN DEN BERGE BU AFSCHEID: HAZERSWOUDE STEUNT VERZETSMUSEUM VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA aan tafel Komkommersoep met kaas en stokbrood - eierpannekoeken met pruimenmoes (vegetarisch) De benodigdheden voor twee zijn: I komkommer, 1 flinke ui, 30 g margarine, 30 g bloem, 6 dl water, 1 kruidenbouillontablet, 2 tomaten, zout, peper, dille of peterselie, 2 lepels kof fieroom, 150 g geraspte kaas, stokbrood; 100 g bloem, iets zout, 1 ei, 2 dl melk, margarine; 250 g pruimen, 1 dl water, suiker naar smaak, (citroe naroma), aardappelmeel. Schil de komkommer, rasp de helft grof en snijd de rest in gelijke blokjes. Vang het vrijkomende sap van de groente op. Fruit de tamelijk grofgesnipperde ui lichtbruin in de margarine, roer er de droge bloem door en verdun de massa onder stevig roeren en steeds door laten koken met scheutjes water. Voeg vervolgens alle komkommer met sap en het bouillontablet toe en laat de soep vijf minu ten koken. Leg de tomaten twee tellen in kokend water, ontvel ze en snijd ze in stukken. Laat de tomaten de laatste twee minuten met de soep meeko ken. Maak het gerecht op smaak af met zout en peper en roer er van het vuur fijn geknipte dille of peterselie en koffieroom door. Geef de geraspte kaas en het stokbrood apart bij de soep. Warm het brood even op: haal het snel onder de lopen de kraan door en leg het tien minuten in een oven die op 3 of 150 staat. Meng bloem, zout, ei en een halve deciliter melk tot een dik en glad beslag en verdun dit mengsel met de overige melk. Bak in een heet ge maakte koekepan met steeds een klontje margarine pan nekoeken van het beslag. Ontpit de gewassen pruimen, kook ze in het water gaar en bind het sap met weinig aardappelmeel tot sausdikte. Voeg van het vuur suiker en zo nodig citroenaroma toe en laat de pruimenmoes koud worden. Geef de moes apart bij de warme of afgekoelde pannekoeken. JEANNE Archeon kan in 1993 klaar zijn ALPHEN AAN DEN RIJN Het Archeon, het arche ologisch open lucht museum dat de gemeente Alphen aan den Rijn graag wil bouwen in de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen, kan in 1993 klaar zijn. Voorwaarde is wel dat de resultaten van het haalbaarheidsonderzoek positief zijn, binnen een jaar de financiering rond is en de besluitvorming zonder veel vertraging verloopt. Dit heeft Daan Hallewas, provinciaal archeoloog gister morgen gezegd tijdens net bezoek dat de provinciale statenleden brachten aan de opgravingen in Valken burg. Binnen twee maanden zal het haalbaarheidson derzoek volgens de archeoloog zijn afgerond waaruit dan moet blijken of er bij het publiek voldoende be langstelling bestaat voor een dergelijk museum. Halle was omschrijft het Archeon als een kijk, doe en leer museum, waar huizen en gebouwen uit de Oudheid worden nagebouwd en waar bijvoorbeeld een potten bakker laat zien hoe de Romeinen hun vazen maakten. Bezoekers, en met name de kinderen, moeten er dan ook zelf aan de slag kunnen met klei. ALPHEN AAN DEN RIJN Als staatssecretaris van der Reijden morgenochtend half twaalf offi cieel de openbare golfbaan Zee- gersloot opent, is dat meteen het sein voor een feestelijk weekend. De Stichting Openbare Golfcourse Zeegersloot wil een weekeinde lang vieren dat Alphen dan offi cieel haar golfbaan heeft. Onofficieel ligt de baan er al sinds 1984. Maar nog is niet alles af om dat de weergoden het deze zomer hebben laten afweten en de banen nog niet helemaal klaar zijn. Re den tot vieren is echter wel het feit dat de golfbaan sinds maart de officiële NGF-status als B-lid heeft verkregen en er meer dan 500 leden zijn met daarnaast een wachtlijst. Golfen is in, zeker in Alphen waar men kan spelen op een openbare baan. Iedereen met dat de deelnemers voor de wed strijd om de Alphense Golfbokaal, die zondag voor de vierde keer wordt gestreden, een tientje in schrijfgeld betalen. Dat bedrag wordt door de club verdubbeld en geschonken aan de kinderboerde rij. Ook wordt de 500 leden van de club gevraagd om als zij in het clubhuis komen een bedrag, ter waarde van een goede golfbal, in de speciale pot voor de kinder boerderij te storten. Naast de actie wordt zaterdagavond gefeest in de Landerije. Tijdens dit feest wordt de Golfer van het jaar bekendge maakt. baanpermissie kan er terecht voor een dag of voor weken. Ook kan men lid worden van de club. Het gebied zelf is toegankelijk voor wandelaars en recreanten. Naast de golfbanen lopen wandel- en fietspaden en zijn er banken, picknick tafels en zelfs een uit kijktoren gezet. De naaste buur van de golfers is de kinderboerde rij. De kinderboerderij heeft te kampen met financiële proble men. In de festiviteiten rond de officiële opening heeft het bestuur van de club bedacht dat net best goed zou zijn actie te voeren on der het motto „Zegersloters denk aan de koter". Het is de bedoeling DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Twin tig gezinnen uit de Moluk se wijk hebben zich be reid verklaard de contrac ten voor renovatie van hun woningen te tekenen. Zij het met de toevoeging dat zij het beheer door Woningbouwvereniging Alphen niet aanvaarden. Dit bleek gisteren aan het eind van de behandeling van het kort geding dat de gemeente Alphen bij de Haagse rechtbank te gen de 20 gezinnen had aangespannen. Juridische consequenties heeft dit „politieke protest" niet. De gemeente heeft zich als verhuurder bereid verklaard een bemidde lende rol te spelen wan neer er in de toekomst conflicten tussen de bewo ners en de woningbouw vereniging zouden ont staan. De gemeente had geëist dat de twintig gezinnen het contract zouden tekenen en hun huizen zouden verlaten om met de dringend noodzakelijke reno vatie te kunnen beginnen. De huurders zijn verplicht een re novatie te gedogen. Deze be staat uit groot onderhoud en naar keuze het aanbren gen van verbeteringen. De be woners worden zolang onder gebracht in wisselwoningen. De overige zestig gezinnen in de Molukse wijk hebben het contract al getekend. De ge daagden, die zich onder aan voering van H.P. Wattimena hebben verenigd in de Moluk se Inspraakraad,blijven zich echter verzetten tegen onder tekening van het contract. Zij zijn wel overtuigd van de noodzaak van renovatie, maar kunnen zich piet een aantal bepalingen niet verenigen. De belangrijkste is dat het beheer van de voormalige domeinwo ningen onlangs in handen van de woningbouwvereniging is overgegaan. Zij stellen deze in stelling aansprakelijk voor het achterstallig onderhoud dat de huizen opgelopen hebben en zijn bang dat de woningbouw vereniging in de toekomst for se huurverhogingen gaat bere kenen. Tot nu toe waren de woningen echter in handen van het rijk. Daarbij vinden de leden van de Molukse In spraakraad dat er in het verle den te weinig rekening is ge houden met hun wensen. Zij eisten dan ook de heropening van de onderhandelingen met de gemeente Alphen voor de héle wijk. De gemeente heeft na herhaal de pogingen om tot overeen stemming te komen uiteinde lijk het kort geding aange spannen, omdat het hele reno vatieplan door verdere vertra ging in gevaar komt. De subsi die van het rijk voor dit doel is niet onbeperkt en zal wellicht door verder uitstel kunnen vervallen of niet toereikend zijn. Bovendien stelt de wo ningbouwvereniging zich op het standpunt dat wanneer zij het beheer van de woningen niet met zekerheid in handen krijgt, zij „het bijltje er bij neergooit", zo meldde burge meester M. Paats van Alphen gisteren tijdens de zitting. De onderhoudsbeurt kost de bewoners niets. Voor enkele geriefsverbeteringen naar keuze, wordt een kleine huur verhoging berekend. Voor verhuis- en herinrichtingskos ten wordt een bedrag van 4.800 gulden per gezin be schikbaar gesteld. Wanneer de twintig contrac ten volgende week woensdag nog niet getekend zijn, zal de president van de rechtbank alsnog vonnis wijzen. WOUBRUGGE/HOOGMADE De Steenbreek krijgt geen snelheidsremmende voorzienin gen. De leden van de raadscom missie ruimtelijke ordening vonden deze ingreep te dras tisch, zo bleek gisteravond. In beide kerkdorpen heeft men gezien het aantal klachten van buurtbewoners te maken met veel automobilisten die te snel rijden. In beide gevallen is men beducht voor de gezondheid van spelende kinderen. De commissieleden meenden dat het om te een klein aantal bekende overtreders gaat. Zij vinden dat aanwonenden de namen van de ovetreders moeten doorgeven aan de poli tie. In Hoogmade stammen de klachten voornamelijk uit de wijk ten westen van het Noord- Einde. De zogenaamde speel- tuingroep is het snelle rijden in de wijk een gruwel. De com missie sprak zich uit voor een dertig kilometer-snelheid in de wijk. Over de manier om die dertig kilometer aan automobi listen af te dwingen was men het niet eens. Er werd besloten om aan B en W te adviseren de bewoners van de wijk te be trekken in de realisatie van de plannen. Enthousiast toonden de com missieleden zich over het plan om in samenwerking met Kou dekerk (initiatiefneemster) en Leiderdorp een verkeersveilig- heidsplan voor de dorpen te ontwikkelen. Het betreffende gebied heeft meer dan 20.000 inwoners en op basis van dat getal komt een dergelijk plan in aanmerking voor rijkssubsidie. Die plannen dienen dan wel voor 1 oktober te zijn inge diend. ALKEMADE De scheiden de gemeentesecretaris van Al kemade, P. Brama, is gisteren benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burge meester A. Meerburg speldde hem de versierselen op tijdens een extra raadsvergadering. Wie verwacht had dat de heer Brama uitsluitend geprezen zou worden, kwam bedrogen uit. Niet verheeld werd dat hij er een eigen uitgesproken me ning op nahoudt. „Piet Brama heeft de neiging die mening gevraagd of ongevraagd uit te dragen", zo gaf vrijwel iedere spreker als zijn mening te kennen. Brama's standvastige karakter werd anderhalf uur lang ont leed door de ene spreker na de andere. Over de carrière van de scheidende gemeentesecre taris vertelde burgemeester A.H. Meerburg dat Brama op zestienjarige leeftijd als schrij ver begon. Via klerk en hoofd commies volgde in 1966 de be noeming tot gemeentesecreta ris van Alkemade. Uit de for mulieren van de sollicitatie procedure las Meerburg voor. Hieruit bleek dat Alkemade's scheidende gemeentesecretaris accuraat werkt, goed kan or ganiseren, vasthoudend in zijn mening is, prettig in de om gang, eerlijk en rechtvaardigd is. Hij kan ook goed delegeren. „Zo goed zelfs dat wat hij dele geert ook nog in de gaten kan houden." Zijn vasthoudend heid werd gedemonstreerd met: „Het zijn zeer zeldzame momenten dat Brama de houdbaarheid van zijn eigen stellingen laat vallen." „Voor het overige was de arbeidspro- duktie op het gemeentesecre tarie gediend met de goede on derlinge verstandhouding waaraan Brama het zijne bij droeg", aldus burgemeester Meerburg. Burgemeester Meerburg speldt Brama de ridderorde op. FOTO: TON KOEVOET Namens het CDA bood fractie voorzitter N. Bakker ëen fles aan waarin een niet nader ge noemd groengekleurd vocht zat. „Piet ik weet dat de kleur {'e niet aanstaat, maar toch loop ik dat je hem met genoe gen nuttigt". De liberaal H. van Duykeren bleek van Bra ma's blauw met oranje kleur te zijn. De VVD-fractievoorzitter liet veelbetekenend weten dat er in zijn partij nog bestuurs functies vakant zijn. Volgens Van Duykeren staat de naam „Piet" voor „Punctueel", Inne mend (ook Irritant), Eerlijk en Trouw. Wethouder L. Beelen hield het bij een kort krachtig en hartelijk: „Piet, ik waar deer dat ik met je heb mogen samenwerken." Namens de gemeente en de gemeenteraad overhandigde hij hem een videorecorder. De toekomstige gemeentesecretaris J. van Elk sprak: „Ik zal trachten het ambt net zo goed te vervullen als hij deed". Hij overhandigde zijn voorganger manchetkno pen gemaakt van centen met de jaartallen van zijn indienst treding en benoeming tot ge meentesecretaris. Namens de vijf oud-burgemeesters, waar mee Brama heeft samenge werkt, voerde de heer Bolten het woord. „Ik kon altijd op zijn kompas varen. Deed ik dat niet, dan ging het volgens Brama om een slecht besluit, waarna de scheidende ge meentesecretaris in bonte kleuren de vreselijke conse quenties van het gewraakte besluit schilderd". Desondanks had Bolten groot respect voor de werklust van Brama. Na mens de Veense muziekvere niging „Liefde voor Harmo nie", voerde secretaris K. van Gerwen het woord. „Niet ge hinderd door kennis van mu ziek, kon onze voorzitter Bra ma echt ontroerd raken door goede muziek. Mede door die eigenschap is hij een inspiratie bron voor velen binnen de muziekvereniging". boven het cijfer en verdergaande In de richting van de wijzers van de klok. kunnen rond de genummerde vakjes woorden van 4 letters van navolgende betekenis worden ver- RUITENPUZZEL Steeds te beginnen in het vakje 1 elegant: 2 uiting van vrolijkheid: 3 meerstemmig muziekstuk; 4 regenboogvlies In het oog; 5 citerpen; 6 inheemse spotvogel; 7 denkbeeld; 8 zwemvogel; 9 hoofddeel v.e. toneelstuk. OPLOSSING •W 6 8 fc©PI L ^8 g uep s :s|j| tr :B8ry e *1*1 z l LEIMUIDEN De basisschool De Schakel aan De Griede in Leimuiden is in de nacht van woensdag op donderdag het doelwit van inbrekers geweest. Zij namen een ruit uit de sponning en ontvreemdden geld dat voor de zending be stemd was. De daders zijn niet gesignaleerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Een nog onbekende dader heeft vannacht rond vier uur een auto in brand gestoken die geparkeerd stond aan de Vliestroom. Van een andere auto was de ruit ingeslagen en er lagen al kranten in om die eveneens in brand te steken. Volgens de politie gaat het hier om dezelfde onbekende brandstichter die de afgelopen drie dagen al vaker heeft geprobeerd auto's in brand te steken in de buurt van de Vliestroom. AARLANDERVEEN De politie van Alphen st een onderzoek in naar de pesterijen die al wekenla gaande zijn tegen professor M. Vroman en zijn ges die aan het Zuideinde wonen. Nadat in juli een p doorboord met een mes in de tuin van zijn huis we gegooid, heeft de politie twee mensen aangehoude verhoord en vervolgens weer vrijgelaten. Volgens e woordvoerder van de politie, die zeer terughoudend de zaak reageerde, staan er nog meer aanhoudingen verhoren op stapel. Rond diezelfde tijd werden er enkele boterhamzakjes gevi met carbolineum tegen zijn huis gegooid. De daders mikten vi gens de professor op zijn open slaapkamerraam, maar mist hun doel. Enkele vlekken op de witgeschilderde gevel en op i rieten dak getuigen nog van het incident. Daarbij worden reg matig kleine ruitjes vernield. Verder meldt de professor talloze anonieme telefoontjes geki gen te hebben waarin bedreigingen tegen hem geuit werdi „Vreemd genoeg wordt er nooit een reden genoemd waarom het doelwit ben van de acties", aldus Vroman. De professor vermoedt dat het zakelijk geschil dat Vroman n zijn buurman het loonswerkersbedrijf Kempen heeft, oorzaak van de pesterijen en vernielingen is. Al reeds enkj malen stapte Vroman naar de Raad van State om een einde maken aan de overlast die hij van het steeds groeiende bedr ondervindt. Ook binnenkort dient een geschil tussen de beii Aarlanderveenders voor de Raad van State. Toen Vroman materiële schade kwam te lijden van de pester en, heeft hij de politie ingeschakeld. Vroman zegt niet te denki dat Kempen zelf aan de acties schuldig is. ZOETERWOUDE De „sluis" in de Oranjelaan (tua Laan van Meerburg en Energieweg) wordt geen 70, maar meter lang. De leden van de raadscommissie openbare we ken bleken gisteravond onaangenaam verrast te zijn do deze mededeling van burgemeester Houdijk. De heer H. van der Kooi (VVD) eiste dat de plannen uitg voerd moeten worden zoals vastgesteld. Mevrouw A. Kol (Progressief Zoeterwoude) vroeg zich af of protesten vanii de „hoek van de industrie" hieraan debet waren. In het g meentehuis zouden de meningen verdeeld zijn. ROELOFARENDSVEEN- NIEUWKOOP De heer J.C.J. van den Berge uit Roe- lofarendsveen vormt vanmid dag het middelpunt van een feestelijke receptie in Bejaar dentehuis Aar en Amstel in Nieuwkoop. Van den Berge neemt officieel afscheid als penningmeester van het Be stuur van de Interkerkelijke Stichting voor Bejaardenzorg Aar en Amstel. Vijfendertig jaar lang be kleedde hij die functie met in zet van vrijwel al zijn vrije tijd. De resterende vrije tijd ging zitten in het bijhouden van de loonadministratie van het tehuis. Van den Berge was al die jaren samen met zijn echtgenote op velerlei gebied de steun en toeverlaat van be woners en personeel. Hij vul de tal van formulieren voor hen in en ook het geven van een degelijke uitleg was hem nooit teveel. Menigmaal maakte hij voor hen „even" een reisje naar Den Haag om op een of andere ministerie de zaken af te handelen. Brom/iets De afstand Roelof arendsveen- Nieuwkoop wordt steevast, weer of geen weer, per brom fiets overbrugd. „Ik leg heel wat kilometertjes af met mijn brommer, maar ik doe het graag" is de simpele reactie van een nog kerngezonde 75- jarige. Geboren en getogen in de Zeeuwse plaats Haamstede kwam hij door de destijds in Zeeland heersende werkloos heid vlak na de oorlog terecht in Nieuwe Wetering als hulpje van een veehouder. Na zeven jaar trad hij in dienst bij Boot Beton aan de overzijde van de Oude Wetering om het daar, eerst als fabrieksbaas en later als chef afdeling expeditie, maar liefst 23 jaar uit te hou den. Als diaken van de Neder landse Hervormde Kerk kreeg hij onder meer tot taak om de zorg voor weduwen en ouderen te regelen. Dit resul teerde in 1952 in het verzoek om mee te werken aan het totstandkomen van een Pro testants Christelijk Bejaarden tehuis. Mannen van het eerste uur waren in dit verband Ds. de Jong (Hervormd predikant te Nieuwkoop), L. Slingerland (kweker uit Nieuwkoop) en de nu scheidende penningmees ter Van den Berge uit Roelo- farendsveen, die destijds nog in Nieuwe Wetering woonde. ,De realisering van het bejaar dentehuis was het stoutste en brutaalste stukje in mijn le ven. Nachten hebben we ero- Van den Berge: „In al die jaren dat ik penningmeester was, klopte alles altijd tot op de cent". FOTO: WIM VAN NOORT ver gepraat" aldus Van den Berge terugblikkend. „In Pro testants Christelijke kringen bestonden toen nog nauwe lijks bejaardentehuizen. Wel zogenoemde „oude mannen" en „oude vrouwenhuizen". Van den Berge en de overige mannen van het eerste uur, Ds. de Jong en de heer Van Stoppelenburg, gingen praten met het gemeentebestuur van Nieuwkoop over gemeentega rantie en een bouwvergun ning. Aan beide was haast niet aan te komen in de periode van ongemakken en schaarste vlak na de oorlog. Brutaliteit Ondanks de ifiteindelijk toe gezegde medewerking van de gemeente Nieuwkoop hadden ze „de brutaliteit" om zelf naar het Ministerie van Volkshuisvesting in Den Haag te gaan. De dienstdoende ambtenaar liet duidelijk mer ken dat „dominees geen ver stand van geld hebben". Ds. de Jong hield daarom wijselijk zijn mond. Na uren praten keerde het drietal uiteindelijk met een bouwvergunning op zak huiswaarts. Een week la ter kwam een triomfantelijke burgemeester Van der Wey- den op bezoek met eveneens een bouwvergunning. „Dat was een mooie grap" lacht Van den Berge. De aanbesteding vond plaats in 1953 en drie jaar later kon het tehuis Aar en Amstel offi cieel in gebruik worden geno men. Het 372.000 gulden kos tende gebouw bevatte 44 een persoons- en vier tweeper soonsappartementjes. „In het begin kregen we het tehuis niet eens vol met mensen uit de regio. Daarom namen we ook bejaarden uit Leiden, Utrecht, Zeist, Den Haag en Amsterdam aan". Al spoedig echter was Aar en Amstel te klein. Daarom werden vier ziekenkamers verbouwd tot tweepersoonskamers. De pen- sionprijs bedroeg in die tijd 144 gulden per maand voor een eenpersoonskamer. Nu is dat drieduizend gulden. Ook bij de herbouw van het vrij snel uit de tijd geraakte be jaardentehuis in 1983 was Van den Berge nauw betrokken. „Het nieuwe gebouw ging ze ven miljoen gulden kostei plus één miljoen voor de in ventaris". Dat laatste bedraj kon hij in die tijd lenen tegel een super lage rente weet hi te vertellen. „Het oude tehuis was door de brandweerinspec tie afgfekeurd. Dat ging me destijds wel aan het hart maar het gebouw voldeed nie meer aan de eisen van deze tijd. Het nieuwe tehuis za vijftig eenpersoons en vie tweepersoonskamers krijgen. „In al die jaren dat ik pen ningmeester was, klopte alle altijd tot op de cent vertel Van den Berge trots. „Finan cieel kon het tehuis altijd zich zelf bedruipen". Van den Ber ge had jarenlang een dagtaai aan de loonadministratie. „Al ik eens een dagje wegging me mijn vrouw, moest ik eei moeilijke inhaalmanoevre in halen. Dat wordt me nu tocl echt wat teveel en we zijn dar ook blij dat we eindelijk tijt gaan krijgen om eens op visiti te gaan' ELLEN VERHAA1 HAZERSWOUDE Dit jaar krijgt de Stichting Zuidhol lands-Verzetsmuseum een een malige subsidie van ruim 1.100 gulden van de gemeente Ha- zerswoude. Dit werd gisteren besloten in de raadscommissie algemene zaken. De stichting had gevraagd om een structure le bijdrage, maar dat ging een aantal fracties gisteravond te ver. In 1985 was er immers slechts om een startsubsidie ge- vraagd. De heer W. den Ouden (VVD) stelde dat het hier om fi nancieel management gaat. Als voorbeeld haalde hij aan dat lesbrieven die acht gulden per stuk kosten gratis aan scholen verstrekt worden. Voor dit en voor andere dingen kunnen best een bijdrage in de kosten gevraagd worden van de be trokkenen. Ook had hij verno men dat het museum niet een duidig bezocht wordt door le den van het voormalig verzet. Het museum moet derhalve de komende jaren aantonen door een groeiend aantal donateurs dat het haar bestaan waard is. Hij wilde daarom niet zo gaan om geheel geen subsidie^1 geven, maar het moet bepcr- blijven tot twee drie jaar,^ meende hij. Het CDA kw$ met een dergelijk voorstel, wijl de PvdA/PPR-fractie f0 wieso voor subsidie is.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14