Êcldóe SomcMit Leiden draait op voor schade Stadsbouwhuis Fraaie reiswekker STAD OMGEVING „In elk gezin moet een EHBO 'er zijn Plannen voor rookloze dag in Leiden Jtrechtse Jaagpad rijgt hoofdriool Vragen over buitenlandse reizen van gedeputeerden Man ligt lange tijd dood in slaapkamer Peptiden ter discussie BORDEWIJK: 'NOGAL WAT FOUTEN GEMAAKT' Mogelijk meer bouwschandalen uim duizend ieren in Jroenoordhallen Wethouder opent De Viersprong VOORZITTER JUBILERENDE VERENIGING BEZORGD OVERLEDENTAL: 9? CeicLcSomant VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 IEIDEN In opdracht van de gemeente prdt maandag 14 september gestart met de Inleg van een hoofdriool in het Utrechtse agpad. Het hoofdriool wordt aangelegd omdat huidige lozing van de meeste woningen en onboten rechtstreeks terecht komt in het ter van de Nieuwe Rijn. Dit kan een gevaar everen voor de gezondheid van mens en mi- u. Nog voor de kerstdagen zullen alle wonin- i en woonboten aangesloten zijn op het nieu- rioel. De werkzaamheden beginnen bij de hstroomstraat en gaan vandaar richting wa toren. Dit deel zal rond 25 september gereed i. Het deel tussen Rijnstroomstraat en de Ad- raalsbrug is rond 23 oktober gereed en het el tussen Catharinastraat en het Veerhuis zal lor 1 december worden afgerond. Omroep Rijnland weer op TV LEIDEN Omroep Rijnland zendt mor gen en zondag een te levisieprogramma uit waarin onder meer aandacht wordt besteed aan monu menten in Leiden, de El-Cid week, de triathlon in Oegst- geest en een tentoon stelling in De Waag. De uitzending begint op beide dagen om vijf uur en wordt doorgegeven via het informatiekanaal (kanaal 2). Man mishandeld LEIDEN Een 24-jari- ge man uit Leiden heeft gisteren bij de politie gemeld dat hij herhaal delijk in elkaar gesla gen wordt door een on bekende jongen. De Leidenaar zegt dat hij zijn aanvaller van ge zicht wel kent. Afgelo pen woensdagavond werd de man rond acht uur op de Stationsweg wederom om onbeken de reden in elkaar ge slagen door deze per soon. Hij liep daarbij enkele gekneusde rib ben en een pijnlijk scheenbeen op. Provincie buigt zich over bevallingsverlof DEN HAAG/LEIDEN Gedepu- teerde Staten van Zuid-Holland gaan voorstellen Ontwikkelen over de duur van bevallingsverlof. Dat antwoordt het provinciebestuur op vragen van Statenleden A. Peters en E. Kuijper (PvdA). Zij stelden hun vragen naar aanleiding van de bezwaren die de minister van Bin nenlandse Zaken heeft gemaakt te gen het beleid van de gemeenten Leiden en Rotterdam, die langer verlof geven dan is afgesproken. Volgens de provincie „wordt niet in onaanvaardbare mate afgewe ken van het gecoördineerde over heidspersoneelsbeleid". LEIDEN/DEN HAAG De statenfractie van PSP/CPN/PPR in Zuid-Holland wil weten in hoeverre Gedeputeerde Staten het aanvaardbaar achten dat kosten, voor provinciale bestuurders de neiging hebben om te stij gen, terwijl de provincie de komende jaren tientallen mil joenen moet bezuinigen. Klein Links vraagt zich boven dien af wat het belang is van sommige reizen. Twee gede puteerden nemen deel aan een ANWB-excursie door Cana da en Amerika tussen 26 september en 13 oktober; de grif fier gaat samen met vijf collega's uit andere provincies naar Amerika en statenleden gaan in oktober drie dagen op studiebezoek naar het Europees Parlement. Ook wil de fractie weten of deze reizen door de provincie worden be taald. Klein Links verwondert zich erover dat een werkbe zoek aan het Europees Parlement, ondanks financiële steun uit Brussel, per deelnemer op bijna duizend gulden is begroot. LEIDEN De politie heeft gisteravond rond half negen een 43-jarige dode man in zijn woning aan het Wagnerplein aan getroffen. Hij bleek al an derhalve week dood in de slaapkamer te hebben ge legen. Gisteravond alar meerden de buren de poli tie omdat ze de buurman al zolang niet hadden ge zien. De gemeentearts con stateerde een natuurlijke dood. LEIDEN Het toedienen van stoffen, die in het menselijk li chaam voorkomen en als ge neesmiddel kunnen worden gebruikt (zogenaamde pepti den), geeft grote problemen. Hierover gaat een congres dat door het Centrum voor Bio- farmaceutische Wetenschap pen van de Leidse Universiteit morgen en zondag wordt ge houden. Er zullen 250 onder zoekers uit twintig landen aanwezig zijn om te praten over deze nieuwe geneesmid delengeneratie: de lichaamsei gen peptiden en de toediening daarvan. LEIDEN „Leiden kan geen cent van de schade aan het Stadsbouwhuis verhalen op de aanne mer. De gemeente is te lief geweest voor de aan nemer en heeft de bouw doorgezet terwijl dat niet verantwoordelijk was". Met die woorden nam J. Belt (onderhoud ge meentelijke gebouwen) het laatste restje hoop weg dat de gemeente de ruim 1 miljoen schade aan het Stadsbouwhuis niet helemaal zelf hoeft te betalen. Het CDA twijfelt nog altijd aan dit eerder verkondigde standpunt, maar Belt vertelde de commissie fi nanciën gisteravond „dat Leiden geen poot heeft om op te staan". Volgens Belt kan Leiden geen cent van de schade ver goed krijgen van de aanne mer (IBB Kondor), omdat de gemeente in 1980 aan de aan- nnemer heeft verklaard, dat hij het werk goed en vak kundig heeft opgeleverd, hoewel bekend was dat er fouten hadden gezeten in de ontwerptekeningen en dat de uitvoering van het werk te wensen had overgelaten. „De gemeente had veel te veel haast om het gebouw af te krijgen", aldus Belt. Over het waarom van die haast bestaat de nodige onduidelijkheid. Wethouder F. Bordewijk (fi nanciën) wilde daar niet op ingaan. Fouten Bordewijk gaf volmondig toe dat de gemeente in 1978, toen het Stadsbouwhuis werd ge bouwd, „nogal wat fouten" heeft gemaakt, waarvoor het college verantwoordelijk is. „Maar fouten zijn nooit te voorkomen. Het is en blijft mensenwerk", vond hij. Hij kon niet verklaren waarom genoemde verklaring in 1980 door de toenmalige directeur gemeentewerken is afgege ven. De gemeente heeft de inmiddels gepensioneerde di recteur verzocht hierover op heldering te geven. Borde wijk erkende dat wethouder J. Fase, destijds belast met bouwzaken, in 1983 met de aannemer heeft overlegd over het herstel van gebre ken. „Helaas is van dat ge sprek geen verslag gemaakt", aldus Bordewijk in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het CDA. W. Hettinga (CDA) noemde dat gister avond „ridicuul". „Van zulke belangrijke besprekingen hoort een verslag te worden gemaakt". Hij vond het ui terst vreemd dat Fase on langs verklaarde zich het ge sprek niet meer te herinne ren. Om te voorkomen dat derge lijke fouten in de toekomst opnieuw worden gemaakt, wordt een onderzoek inge steld naar wat precies fout is LEIDEN Er hangen nog twee bouwschandalen in de lucht. Dat verklaarde W. Hettinga, CDA-woordvoerder in de kwestie van het Stadsbouwhuis, gisteravond. Hettinga wilde er verder niet op ingaan. „Ik moet dat eerst nog eens precies uitzoeken. Maar ik acht de kans vrij groot dat bij nog twee gemeentelijke gebouwen van alles fout is gegaan". Hettinga voegde daar aan toe, dat hij boven tafel wil hebben waarom de gemeente in 1978 zo'n haast had om de bouw van het Stadsbouwhuis door te zetten, terwijl dat niet verantwoord was. „Ruimtegebrek kan de oor zaak niet zijn geweest", aldus de christen-democraat. Voordat hij het college van B en W hierover aan de tand wil voelen, wacht hij de uitkomst van de diverse onderzoeken naar wat zich in 1978 en de jaren daarna heeft afgespeeld, af. Volgens Hettinga moeten de toen malige wethouders H. van Dam (financiën) en C. Waal (ruimtelijke ordening) daarover aan de tand worden gevoeld. „Niet om mensen aan de schandpaal te nage len, maar om te voorkomen dat dit soort gevallen zich nog eens voordoet". gegaan. De bouwtechnische mankementen worden nog maals onderzocht. Ook wofdt juridisch advies ingewonnen. Voorts wordt nogmaals beke ken welke energiebesparen de maatregelen genomen moeten worden. Hettinga, bekend in de bouwwereld, had nogal wat kritiek op de voorgestelde maatregelen. Alleen de meest dringende mankementen worden voor de uitkomsten van de onder zoeken opgelost. Voorwaarde is wel, dat deze niet te duur zijn. Belt sprak de kritiek van Hettinga tegen dat bij de bouw van het Stadsbouwhuis tweede keus stenen zijn ge bruikt. „Wel was het tijdstip waarop ze werden verwerkt verkeerd en ook het formaat was niet goed", aldus Belt, die benadrukte dat hij des tijds nog niet bij de gemeente werkte en dat hij zijn infor matie van andere ambtena ren had verkregen. Doordat de stenen te klein waren, werden de overstekken te klein. Regenwater kwam daardoor op de muren te recht. Er groeit nu mos op. „Het is een ramp", vatte Belt de situatie samen. Werksituatie De werksituatie in het Stads bouwhuis is allerbelabberst. Zo hebben de ambtenaren aan de Langegracht de lucht roosters van de automatische ventilatie dichtgeplakt, om dat die in de zomer veel te warme lucht naar binnen blaast. Anderen spuien daar door teveel lucht, wat ambte naren stijve nekken bezorgt. Hettinga heeft geconstateerd dat de verwarmingsradiato ren aan stonden bij een bui tentemperatuur van zo'n 25 graden Celsius. Er is bij de bouw niet gekozen voor auto matische verwarming maar voor radiatoren met kranen, omdat dat zuiniger zou zijn. „De ambtenaren gebruiken ze echter niet", wist Hettinga. Voor de broodnodige verkoe ling zijn onlangs vijftig „pe perdure" tafelradiatoren aan geschaft, die volgens Hettin ga „energie vreten". Op de derde verdieping van het ge bouw is plastic tegen het pla fond gemaakt omdat het er lekt. Voorlopig komt in die situatie geen verandering, omdat voor herstel een stei ger moet worden gebouwd (kosten: 50.000 gulden). De gemeente wil dat die pas wordt neergezet als alle pro blemen bekend zijn. „Het werk kan dan in één. keer worden opgeknapt", aldus Belt EIDEN Meer dan duizend eren zijn morgen te zien in de roenoordhallen. Voor de 51e b**i wordt dan de Nationale r3 jrarische Manifestatie van de TÉBO gehouden. De manifesta- is opgebouwd uit vijf ten- onstellingen. ac^ng vee dat geschikt is voor de testerij en slachtvee wordt ge- owd op de Vetveetentoonstel- U ig. Ook buitenlandse rassen Of^als de Piemontese en de Blon- d'Aquitaine runderen zijn te en. Voorts is er een Fokvee- 0toonstelling waaraan Maas- jn- en IJsselvee meedoet en veeslag Zwartbont Er orden speciale keuringen ge- Kiden voor de titel „Koe met beste uier". itte en bonte geiten en Tog- nburgers zijn te zien op de Jovinciale tentoonstelling van «Ikgeiten. De Fokvereniging »ndstad Holland houdt tijdens manifestatie een premiekeu- prtg van Shetland Pony's, toeehonderd kleine en zeer eine pony's, waaronder moe- ers met veulens, worden ge- owd. Daarnaast is er een pro- nciale keuring voor zwoeger- ije schapen die in een grote it op het terrein van de ioordhallen zijn te zien. Zuiveltentoonstelling wordt ouden in de grote hal. Er is n speciale expositieruimte in richt waar Leidse en Goudse renkaas is te zien. Ook zijn oude voorwerpen die vroe- ir werden gebruikt bij het ^smaken, de Groenoordhallen is te- 'S een markt van standhou- s die agrarische artikelen 'kopen. Ook worden demon- 'ties gegeven. Bezoekers ien het gewicht raden van dikbilkoe en ook meedoen een veebeoordelingswed- De manifestatie duurt 7.00 tot 14.00 uur. De keu- jen beginnen om 9.15 uur. toegangsprijs bedraagt voor Iwassenen vier gulden en or kinderen tot 12 jaar eb oor 65-plussers twee gulden, troepen die bestaan uit min- «ns tien personen krijgen re- Het heeft jaren geduurd, maar gistermiddag was het dan eindelijk zo ver: de open bare basisschool De Vier sprong kon worden geopend. Aan de officiële opening, die werd verricht door onderwijs wethouder H. van Dongen, is heel wat vooraf gegaan. In 1982 werd besloten De Wig wam, De Zonnehoek, de Ka- rel Doorman en de Gunning- school te fuseren. Na veel overleg kwamen ouders, leer krachten ën gemeente tot een fusieplan. De Viersprong is gehuisvest in een oud ge bouw aan de Timorstraat, dat het afgelopen half jaar een ingrijpende verbouwing on derging. Van Dongen be dankte gistermiddag de ar chitecten en de aannemer „voor het goede werk dat is afgeleverd volgens plan". Ze wenste De Viersprong „een goede basisschool-toekomst toe" en „een rustige tijd van gewoon aan het werk zijn met de kinderen". foto: henk van den ende LEIDEN Bij de voor deur zegt hij: „Misschien dat het wat uitmaakt. Dat mensen zich voelen aan gesproken en EHBO'er willen worden. Ik hoop het. Niet voor mezelf, hoor". W. Vrouwenvelder, voorzitter van „Peerke Donders", Katholieke Vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongevallen in Leiden, maakt zich aan de vooravond van de feeste lijkheden rond het 40-ja- rig bestaan van de vereni ging zorgen over het aan tal leden. „Tegenwoordig hebben niet veel mensen meer interesse om een EHBO-cursus te vol gen. Terwijl nog altijd zeventig Erocent van de ongelukken innenshuis gebeuren. Het is noodzakelijk dat in elk gezin een EHBO'er is", vindt de voorzitter die morgen afscheid neemt. Hij doet dat tijdens de receptie die in verband met het jubileum wordt gehouden van 16.00 tot 17.30 uur in het restaurant van de Menken Bowlingbaan aan de Boshui- zerlaan 1. De vereniging werd in 1946 opgericht. „De noodzaak van EHBO-verenigingen werd in gezien tijdens de Tweede We reldoorlog. Toen Rotterdam werd gebombardeerd bleek dat er te weinig hulpverleners waren. Er werden in den lan de acties gevoerd om het op richten van verenigingen mo gelijk te maken. Zo was er bij voorbeeld de steentjesactie. Mensen konden bakstenen ko pen waarin een getal zat en met dat cijfer kon een prijs worden verdiend. Van de op brengst werd materiaal en dergelijke gekocht. EHBO- verenigingen krijgen geen subsidie. Als er ergens sprake is van vrijwilligerswerk dan is Rijpw'etering, W. Vrouwenvelder neemt morgen afscheid als voorzitter van de katholieke EHBO-vereniging Peer ke Donders. foto: wim van noort het wel bij deze verenigingen", meent Vrouwenvelder. De vertrekkende voorzitter vertelt dat het gebruikelijk was, dat een katholieke orga nisatie een heilige koos als be schermer van de vereniging. „De Leidse EHBO-vereniging koos niet voor een heilige, maar voor de priester Peerke Donders. Dat was iemand uit De Peel, die in Suriname en Batavia onder de melaatsen werkte. Met de dienstbaarheid van deze man voor ogen werd de vereniging opgericht". Tijdloos Niet alleen in Leiden werd een katholieke vereniging voor EHBO'ers in het leven Ook plaatsen als Oud Ade, Nieuwveen, Aarlanderveen en Roelofarendsveen kennen vol gens Vrouwenvelder vereni gingen die zijn aangesloten bij de Katholieke Nationale Bond voor EHBO. In Leiden zijn in totaal drie EHBO-verenigin gen. „Kort na de oorlog bloeide het verenigingsleven", weet Vrou wenvelder. „Toen had je nog geen televisie en dergelijke' Maar de tijden zijn veranderd en de belangstelling voor de EHBO-vereniging is gedaald. Vrouwenvelder: „De mensen hebben nu zoveel andere be zigheden. Vooral voor be stuursfuncties stellen weinig mensen zich beschikbaar". „Dit soort werk is niet tijdge bonden maar tijdloos", vindt Vrouwenvelder. ..In huisge zinnen heeft zeventig procent van het totaal aantal ongeval len plaats. Daarom is het noodzakelijk dat in elk gezin een persoon EHBO'er is. Ook op de basisscholen gebeuren veel ongelukken. Maar pas vo rig jaar is er een actie gestart om ervoor te zorgen dat min stens één leerkracht per school een EHBO-cursus volgt". Niet alleen de interesse van mensen is veranderd, ook de relatie tussen de leden en de katholieke kerk is anders dan veertig jaar geleden. Vrou wenvelder: „In de beginjaren was Peerke Donders een spe cifiek katholieke vereniging. De leden waren mensen van katholieke signatuur. Gaande weg is er een versoepeling in getreden. Ook niet-katholie- ken werden lid". De laatste les van de cursus werd altijd be steed aan zaken die te maken hebben met leven en dood. De geestelijk adviseur van de ver- eninging of een andere pries ter vertelde dan wat een EH BO'er kan doen voor mensen die op sterven liggen. „Dat ge beurt nu ook niet meer. Om dat de geestelijken dun gezaaid zijn en de geestelijken die er nog zijn het veel te druk heb ben. Een kaderinstructeur be steedt er nu nog wel wat aan dacht aan, maar dat wordt steeds minder, hoor", zegt voorzitter Vrouwenvelder. Buikholte Een EHBO-cursus omvat on geveer twaalf lessen. „Praktijk en theorie komen aan de orde. De cursisten leren bijvoor beeld verbanden aanleggen en wat de functie is van de lon gen", vertelt Vrouwenvelder. „Soms sta je ervan te kijken hoe weinig mensen weten van het menselijk lichaam. Het komt weieens voor dat men sen denken dat de longen in de buikholte zitten. Daar schrik je toch van". Volgens de voorzitter is het belangrijk dat mensen herha- lingslessen volgen. „Dan blijft ook het diploma geldig". Een diploma dat volgens Vrouwen velder vaak van pas komt. „De nadruk ligt tegenwoordig op die handelingen die levens reddend kunnen zijn, zoals het stoppen van slagaderlijke bloe dingen en mond-op-mond bea deming. Ook zijn EHBO'ers in staat de juiste diagnose te stel len". EHBO'ers zijn actief bij sportevenementen en bijvoor beeld tijdens de Taptade op 2 oktober. „Ook bij verkeerson gevallen kan de hulp van EH BO'ers van pas komen", zegt Vrouwenvelder. „Iemand met een EHBO-diploma weet wat hij moet doen: helpen, alarme ren en vooral rustig blijven". JANET VAN DIJK LEIDEN Het Integraal Kankercentrum West CIKW), gevestigd aan de Opaalstraat 5, wil in het voorjaar van 1988 in Leiden een rookloze dag hou den. De bedoeling is dat er de gehele dag aandacht wordt besteed aan het roken en niet-roken en aan de voor- en de nadelen daarvan. Er zullen voorlich tingscampagnes worden gevoerd op scholen, de uni versiteit en in openbare gebouwen. Het is de bedoeling dat tijdens de rookloze dag een niet- roker een roker adopteert. De niet-roker zou de roker persoonlijk kunnen begeleiden om van de verslaving aan sigaretten af te komen. Behalve aandacht besteden aan het roken en niet-roken in de stad, wil het IKW tegelij kertijd ook enkele „stop met roken "-cursussen beginnen en een telefonische hulpdienst opzetten voor mensen die gestopt 2 haal kw t zijn met roken en bij de telefoondienst hun ver haal kwijt kunnen. Het plan is nog in een beginfase", zegt Greet Brouwer stafmedewerkster van de afdeling voorlichting van het IKW. „Er zijn gesprekken over de rookloze dag geweest met onder andere de gemeente, het bestuur van de uni versiteit, de bedrijfsgezondheidsdienst, de directie van de scholengemeenschap De Vlietschans en met een consu lente van de Gezondheids- Voorlichting- en Opvoedings- dienst Iedereen is enthousiast maar de voorbereidingen en de organisatiedruk is voor velen te zwaar". Deze maand komen de betrokken instanties wederom bij elkaar om te praten over het plan. Er zal door het IKW worden voorgesteld een stagiaire in dienst te nemen die zich geheel kan wijden aan de organisatie van de rooklo ze dag in Leiden. deze handige opvouwbare Quanz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Saam: Adres Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon!voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 6 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: SaamVoorletters: Adres:. Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ner I JNZl

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13