Heropvoeding automobilist moet ongelukken terugdringen Afzegging na ontmoeting Van den Broek met Walesa Akkoord met CMHA basis voor overleg Afstoten ambtenaren VROM verloopt niet volgens plan Schrift-onderzoek te weinig gebruikt bij opsporing g BINNENLAND/BUITENLAND ZeidóaOowumt Evoluon gaat mogelijk dicht voor publiek WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 ju] Speciale aanklager wil Reagan verhoren WASHINGTON De Amerikaanse spe ciale aanklager Lawrence Walsh, die een pj onderzoek instelt naar de geheime Ameri- kaanse wapenleveringen aan Iran en het doorsluizen van een deel van de winst naar de Nicaraguaanse opstandelingen, zal mogelijk proberen president Reagan te verhoren. Volgens zegslieden heeft Walsh een formele verklaring van Reagan nodig dat hij geen toestemming heeft gegeven fvoor het doorsluizen van de winst, voor dat hij een aanklacht kan indienen tegen de hoofdrolspelers in de affaire. Zonder die verklaring loopt Walsh het risico dat de verdachten zich zullen beroepen op het argument dat Reagan het groene licht If heeft gegeven voor het overhevelen van jj2 het geld. BRIEF AAN AMBTENARENCENTRALES: (Vervolg van de voorpagina) In de brief die de minister de ambtenarencentrales gisteren toezond wijst hij erop dat wat hem betreft het vorige week bereikte akkoord met de CMHA de basis voor het ar beidsvoorwaardenbeleid 1987/1988 zal zijn. In ruil voor een salarisverbetering (tussen de 0,3 procent en 2,6 procent) voor middelbare en hogere ambtenaren, steunde de CMHA het voorstel van Van Dijk om de vut-leeftijd te ver lagen. Hoe hoog het bedrag zal zijn dat Van Dijk bovenop de 795 miljoen beschikbaar wil stellen wordt pas op Prinsjesdag onthuld. Daarnaast wil hij geld vrijmaken (100 miljoen) via verlaging van de jeugdsalarissen bij de overheid. In de brief doet de be windsman een aantal suggesties voor de aanwending van het extra geld. Zo wil hij grotere verschillen in beloning, verhoging van de toela ge voor onregelmatige diensten en gelijke behandeling van gehuwden en ongehuwd samenwonenden. Volgens woordvoerder Th. Sonne- veld, die namens de drie centrales sprak tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer, is er „nooit sprake geweest van open en reëel overleg". „Het bod van Van Dijk is een dic taat. Hij wil niet praten over alge mene Ioonverhogingen en dringt ons verlaging van de vut-leeftijd Volgens voorzitter T. de Jong (CNV-ambtenaren) werden de on derhandelingen gekenmerkt door een „jo-jo-effect". „De ene keer zou iets weer zus en de andere keer weer zo gefinancierd worden". Van de zijde van de VVD- en CDA-frac- tie werd gewezen op het regeerak koord, waarin uit wordt gegaan van een beperkte financiële ruimte voor het overheidspersoneel. 3 Het interieur van Evoluon dat met sluiting wordt bedreigd. EINDHOVEN Het Evoluon in Eindhoven wordt mogelijk voor het publiek gesloten. In het gebouw is een tentoonstel ling ingericht die een beeld schetst van de relatie tussen de mens en de technologie. Al sinds begin dit jaar beraadt Philips zich over de toekomst van het Evoluon. In dat kader is onlangs een studie afgerond van de Amerikaanse Burdich Group, een gespecialiseerd or ganisatiebureau. Als het Evo luon voor het publiek gesloten wordt zal het markante, scho- telvormige gebouw een inter ne functie binnen Philips krij gen. Een van de mogelijkhe den is het gebouw in te richten als ontvangstruimte. Het be drijf wil voor het einde van het jaar een beslissing nemen. Limburg: VROM kijkt niet verder dan Gouda MAASTRICHT De vierde nota ruimtelijke ordening dreigt de regio's buiten de Randstand en met name Lim burg totaal over het hoofd te zien. Daarom gaat Limburg de nationale overheid nadrukke lijk wijzen op de Europese po sitie van deze provincie. Gou verneur dr. J. Kremers noem de de ontwerpers van de nota ruimtelijke ordening kortzich tig. Zij kijken niet verder dan hun spoorreisjes gaan en ko men niet verder dan Gouda. Het steekt Kremers dat de in ternationale positie van het vervoerscentrum Venlo wordt onderschat en dat Zuid-Lim burg er helemaal niet aan te pas komt. CONFERENTIE OVER VERKEERSVEILIGHEID GRONINGEN „Uit onderzoek is gebleken dat 90 procent van de verkeersongelukken te wijten is aan menselijk gedrag. Bij veel confe renties zie je dat er diep zinnig wordt gepraat over de ideale kromming van een weg of de meest geschikte betonsoort voor een viaduct, maar wij vinden de mens in het verkeer veel interes santer", aldus drs Rudie de Bruin van het Ver keerskundig Studiecen trum in Groningen. De Bruin is een van de orga nisatoren van een vijfdaagse internationale conferentie over verkeersveiligheid die deze week in Groningen wordt gehouden. Meer dan honderdtwintig sprekers uit tal van landen geven deze dagen hun visie op de veilig heid in het verkeer, of liever het ontbreken daarvan. Zo deed prof. J. Moraal, lid van de Raad van Verkeersveilig heid, begin deze week de f>rikkelende suggestie dat al- één rijden in een auto verbo den zou moeten worden om het autogebruik wat af te remmen. De conferentie besteedt voor al veel aandacht aan de men selijke factor in het verkeer. De nadruk ligt daarbij op een analyse van verkeersonge lukken en de mogelijke ma nieren om het gedrag van verkeersdeelnemers zodanig te beïnvloeden dat het een stuk veiliger wordt op straat. En passant wordt ook nog even gevierd dat het Ver keerskundig Studiecentrum precies tien jaar bestaat. Opvoeding Met name de deelnemers aan het woon-werk verkeer ra ken vaak betrokken bij ver keersongelukken. Men gaat op een vaste tijd de deur uit om precies op tijd bij de werkgever te arriveren. Ver trekt nien te laat of zijn er opstoppingen, dan moet die tijd worden ingehaald; met alle risico's die daar bijhoren. Alleen een verkeerswet aan passen, verandert daar niets aan. De Bruin: „De maatregelen die je op verkeersgebied kunt nemen zijn bijna allemaal sa men te vatten onder de drie Engelse E's: Engineering, Education, en Enforcement, respectievelijk technische maatregelen, opvoeding, en wettelijke maatregelen. Heel vaak wordt de nadruk op de wet en de techniek gelegd, omdat die door een regering nu eenmaal wat gemakkelij ker te hanteren zijn dan de opvoeding van verkeersdeel nemers: je legt eens ergens een verkeersdrempeltje neer, of je verzint een wetje dat re flectoren verplicht stelt. De grootste bron van verkeer sonveiligheid is echter het menselijk gedrag, dat je met opvoeding en voorlichting zult moeten zien te verande ren. Wij hopen dan ook dat het besef gaat groeien dat het beïnvloeden van het gedrag en het onderzoeken van de factoren die dat gedrag bepa len een grotere rol moeten spelen. Natuurlijk kan dat wel in samenspel met de wet en de techniek gebeuren, maar die moeten ons inziens beter afgestemd worden op de factoren opvoeding, voor lichting, bijscholing, nascho ling enzovoort". Grenzen verleggen De Bruin heeft tal van voor beelden paraat waarbij de plannenmakers volkomen voorbij zijn gegaan aan de menselijke factor in het ver- „Een auto mag tech nisch dan wat veiliger zijn geworden, de mensen die er in rij den verleggen met een hun grenzen. Ze denken: mij kan niks meer gebeuren". FOTO: ANP keer. „De auto's met een anti-blokkeersysteem voor de remmen leken heel wat, maar de fabrikant zal dit niet leuk vinden een week nadat ze op de weg kwamen lagen er meteen al heel veel in de berm. Want zo'n auto mocht technisch dan wat vei liger zijn geworden, de men sen die er in reden gingen meteen hun grenzen verleg gen. Ze dachten: mij kan niks meer gebeuren, en jakkerden er flink op los. Een ander ne gatief voorbeeld: omdat er af en toe eens iemand tegen een boom knalde, werden alle bo men langs een bepaalde weg vervangen door struiken. Het aantal ongelukken bleef ech ter precies gelijk, opnieuw omdat de mensen veel har der gingen rijden. Voor die bomen waren ze bang, maar voor die struiken niet. Dit is natuurlijk wat zwart-wit ge steld, er zijn ook goede voor beelden zoals de veiligheids riem, maar je moet altijd re kening blijven houden met de mens achter de verkeers deelnemer. Zo kun je ook technische maatregelen ver zinnen die inspelen op die mens. Er bestaat een soort as falt waarop je heerlijk rijdt met honderd kilometer per uur, maar dat vreselijk trille rig en lawaaiig wordt als je honderddertig rijdt. Dat zou je kunnen gebruiken om in te spelen op een hele grote menselijke factor, het plezier dat mensen in het rijden wil len hebben. Pas met een zin volle koppeling van de drie E's is er sprake van samen hangend beleid". Gehoorzaamheid De conferentie gaat in op tal van onderwerpen, variërend van beschermende kleding voor motorrijders tot de ge hoorzaamheid van automobi listen in de Joegoslavische deelrepubliek Kroatië, van de risicobeleving in het ver keer tot een efficiënter poli tieoptreden. Verreweg de meeste aandacht echter wordt besteed aan het gedrag van voetgangers, fietsers, motorrijders en automobilis ten zelf. Rudie de Bruin voorspelt dat we met zijn allen massaal he ropgevoed moeten worden voor er werkelijk sprake zal zijn van een verkeersklimaat waarin iedereen zich veilig voelt. „Het verkeer is een van de grootste doodsoorza ken, maar blijkbaar vindt ie dereen dat wel goed of zo. Mensen zijn gewend in klei ne rampjes te denken: drie doden bij een ongeluk vinden ze erg, maar vijftienhonderd doden per jaar zegt ze niets, omdat ze die vijftienhonderd nog nooit gezien hebben. Het is toch vreemd, dat mensen doodsbenauwd zijn voor een kernramp, maar elke dag weer zonder een spiertje angst in de auto stappen". „Er zullen mensen ziin die aanhikken tegen de kosten die gemaakt moeten worden voor bijvoorbeeld een betere rijopleiding, voorlichtings campagnes, en bij- of nascho ling, maar die kunnen we ge makkelijk duidelijk maken wat al die verkeersdoden en -gewonden ons elk jaar kos ten, in financieel en geeste lijk opzicht. Er is eens uitge rekend dat het de maatschap pij een ton per dode en 40 mille per gewonde kost, dus ga maar na. Als we intensief aan het werk gaan met bij voorbeeld jongeren en oude ren, de groepen waar de meeste slachtoffers vallen, is daar winst op te behalen. Maar wat we ook zullen pro beren te verbeteren, we blij ven met menselijk gedrag te maken houden. Als we dat zouden kunnen begrijpen, zou de wereld er anders uit zien, en niet alleen op ver keersgebied. Maar het is wel duidelijk dat we het met zijn allen niét begrijpen"... RONALD HOOYENGA SUCCES BIJ HAAGSE POLITIE DEN HAAG - Schrift-onderzoek wordt veel te weinig gebruikt bij de opsporing van misdadigers. Er zijn meer schrift-experts nodig en daarom moet er een landelijke opleiding komen en uniforme toetsingscriteria. Dit schrijft Leny Kroon-Van der Kooij uit Rijswijk - werkzaam bij de Haagse gemeentepolitie - in een rapport dat volgende week wordt gepresenteerd. Een schrift-expert neemt deel aan opsporingsonderzoeken door hand- en machinegeschreven stukken te bestuderen. Ook de do cumenten zelf worden bekeken. Leny Kroon doet dat behalve vier dagen per week voor de Haagse politie ook particulier bij rechtbanken, gerechtshoven (het Haagse hof beëdigde haar op 19 augustus voor vast) en grote bedrijven. Verder geeft ze les en houdt ze lezingen, niet alleen in Nederland maar over de hele wereld. Zij heeft naam gemaakt in zaken waarin aanvankelijk geen dui delijke verdachte was, zoals bij de zaak van de Leidschendamse bejaardenmoord. De 89-jarige mevr. A. Kolstee werd vermoord aangetroffen in haar bejaardenflat. Kort daarop werden haar cheques verzilverd. Kroon zette iedereen die in de flat had kun nen komen aan het schrijven. De bejaardenverzorgster die de giro's van het salchtoffer had gebruikt werd later door de recht bank en het gerechtshof schuldig bevonden aan doodslag op de aan haar toevertrouwde vrouw. „Nederland is op dit gebied nog een ontwikkelingsland. De Hag- se politie is het enige korps met een schrift-deskundige. Als ik het loodje leg, is ook het Haagse korps terug bij af" zegt Kroon. In andere landen wordt er al veel langer en serieuzer met schrift-experts gewerkt. Erkenning Maar al loopt Nederland dan niet bepaald voorop, Leny Kroon is wereldwijd bekend. Zo wordt zij erkend door het Duitse Ge- sellschaft für forensische Schriftuntersuchung. door de Canadi an Society of Forensic Science, door de American Society of Questioned Document Examiners en sinds kort door de Britse Forensic Science Society. Dat laatste geldt meteen als internatio nale erkenning. De Rijswijkse is de enige in de hele wereld met zoveel papieren in de hand. Zo'n twintig jaar geleden raakte Leny Kroon geïnteresseerd in schrift-onderzoek, dank zij het toenmalige hoofd van het Haagse bureau Technisch Onderzoek en Herkenningsdienst, J. Wald- man. Nu leidt ze zelf iemand voor de Haagse politie op. in sa menwerking met het Bundes Kriminal Amt in Duitsland en de Universiteit van Mannheim. Schrijfproeven Leny Kroon begint haar onderzoeken ge woonlijk door de re sultaten van de schrijfproeven naast elkaar te leggen en te beoordelen op acht tien zeer algemene kenmerken, zoals de druk waarmee ge schreven is, het for maat. de geleding en de helling van de let ters. „De inhoud van de meest gemene dreigbrieven zie ik niet eens, ik kijk al leen naar de vorm". Op een door haarzelf ontworpen schema kruist ze aan waar de schrijfproeven over eenkomen met het schrift van de gezoch- FOTO: ANP te man of vrouw. De proeven die de meeste kruisjes opleveren komen in aanmerking voor nader onderzoek. Pas als er een combinatie van bijzondere, door de schrijver zelf ontwikkelde kenmerken is gevonden kan aan een mogelijke verdachte worden gedacht. De door Kroon ontworpen schema's lijken zich te lenen voor universeel ge bruik. Van verschillende buitenlandse universiteiten is er be langstelling getoond. Nationaliteit Naast individuele kenmerken zijn ook algemener zaken uit een handschrift af te leiden, zoals iemands nationaliteit. Elk land leert zijn kinderen toch min of meer op een eigen manier schrij ven. Dergelijke kenmerken zijn vooral van belang bij onderzoek naar terrorisme en grote fraudes. Ook iemands leeftijd valt vaak aan het handschrift af te lezen. In Nederland is te constateren of iemand voor of na 1955, toen het schoonschrift werd veranderd, heeft leren schrijven. Maar als een letter typisch van voor 1955 is, kan het desbetreffende stuk ook best van een jonge Surinamer zijn: ons land exporteer de de verouderde boeken immers naar de West en daar vond iedereen de ouderwetse letters zo mooi dat er nog lang mee is gewerkt. Leny Kroon dactie) DEN HAAG Het afsto ten van 1218 ambtenaren op het ministerie van VROM, onderdeel van een kabinetsbesluit om in de jaren 1988-1990 het aantal ambtenaren totaal met 26.000 te verminde ren, verloopt niet volgens plan. Minister Nijpels (VROM) heeft dit gisteren in de Kamer toegegeven. De bewindsman was de eerste die de afslankingso peratie met de Kamer be sprak. De komende we ken volgen zijn collega's. Nijpels gaf in de Kamer rond uit toe niet te kunnen zeggen of door de afslanking bij zijn ministerie de kwaliteit van de dienstverlening ook zal toene men. „Dat is een punt van zorg", aldus de bewindsman. „Ik kan niet zeggen of ik die belofte van het kabinet kan waarmaken". De bewindsman erkende te vens dat hij er niet in slaagt om een evenredig aantal hoge re functies bij zijn ministerie te schrappen. Als oorzaak hiervoor noemde Nijpels het feit dat het Kadaster (waar 5U procent van de afslanking bij VROM plaatsvindt) veel lage re functies telt. Daarentegen wordt het directoraat-generaal milieu, met juist veel hoge functies, bij de afslanking ge spaard. De minister gaf ook toe niet zeker te zijn of hij zijn taak stelling, het afstoten van 1218 mensen, zal halen. Probleem vormt hier vooral het natuur lijke verloop bij VROM. Bij bepaalde diensten is dat niet meer dan tien procent per jaar. Ook op financieel terrein zal Nijpels niet aan de eisen kun nen voldoen. De afslanking bij VROM moet bijna 55 miljoen gulden opleveren volgens de berekeningen van het kabinet. Nijpels zelf komt echter niet verder dan ruim 25 miljoen gulden. De minister schreef dit toe aan een latere start van de afslanking op zijn ministerie, andere berekeningsmethoden bij Financiën, hoge loonkosten per ambtenaar op VROM en het afstoten van diensten naar derden dat niets oplevert. Tijdens het overleg met de Kamer werd ook bekend dat plannen van het kabinet om honderden miljoenen guldens extra uit te trekken om de be perking van het totale aantal ambtenaren met 26.000 te ver gemakkelijken, schipbreuk hebben geleden. Oorzaak hier van vormde een veel te opti mistische schatting van extra inkomsten die zouden ontstaan door het afstoten van rijksge bouwen. Deze kwamen im mers, in de ogen van de be windslieden, vrij als de ambte naren uit rijksdienst zouden zijn verdwenen. Nader onder zoek heeft echter uitgewezen de operatie slechts „enkele miljoenen guldens" opbrengt, aldus Nijpels. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN 7t wtmiïptiali lusstn wil tnsihip...Intens mil itol irtnllts an wil fan I ^yiljtmun boel wil tens mil rust Uien .1 ÉcspufsÜmdül J 1-7 - AIM btretdii wttrop éred It helpen i flinh mrtnhltr 2 ft tinBint nu benrttm til uHipptr m speedbMl (c) Standaard Uitgaverij/Wavery Productions WA. aSCHAU Een van nowski. de Hoogste leiders van de Poolse communistische partij, Jozef Czyrek, heeft gisteren in Warschau een ontmoeting met minister Van den Broek zonder op gaaf van reden afgezegd. Dit gebeurde nadat de mi nister op de Nederlandse ambassade de leiding van het verboden vakverbond Solidariteit, onder wie Lech Walesa, had ontvan gen en door zijn reis naar de residentie van kardi naal Glemp geen tijd meer had voor parle mentsvoorzitter Mali- Czyreks besluit om de Neder landse minister niet te woord te staan, kwam op zo'n korte termijn dat zelfs het Poolse ministerie van buitenlandse zaken niet tijdig was ingelicht. Czyrek is een van de vijf le den van het politburo van de Verenigde Poolse Arbeiders Partij (PZPR), het hoogste par tij linister Van den Broek ka rakteriseerde de leider van het sinds 1981 ondergronds opere rende vakverbond Solidariteit als „een man met een grote uitstraling, van wie ik het ge voel heb dat hij de politieke realiteit van vandaag zeer goed onderkent. Binnen de hem toegestane marges wil hij verder werken aan de verwe zenlijking van zijn ideeën. Hij heeft heel duidelijk geen anti- gouvernementele opstelling gekozen". Minister Van den Broek was de eerste westerse minister die niet alleen Walesa, maar vrij wel de gehele top van Solida riteit ontmoette. Minister Van den Broek zei dinsdagavond, aan het einde van zijn bezoek, meer begrip te hebben gekre gen voor de Poolse realiteit. „Ik ben mij meer bewust ge worden van de problemen waarmee Polen wordt gecon fronteerd, vooral op econo misch gebied", aldus de minis ter. Van den Broek zei nog steeds in het duister te tasten waar om kardinaal Glemp maandag liet weten dat de voor dinsdag ochtend in Warschau afge sproken ontmoeting niet kon doorgaan. Hij is 's ochtends om vijf uur opgestaan om met een Poolse militaire helikopter naar de residentie van de pri maat, in Gniezno, te vliegen. Maar hij heeft niet gevraagd waarom de kardinaal zo on verwacht is teruggekomen van de afspraak, waarover maan denlang is gesproken. Zoals gebruikelijk heeft minis ter Van den Broek zijn Poolse collega uitgenodigd voor een tegenbezoek. Vanochtend is hij doorgereisd naar Hongarije, morgenavond keert hij uit Bu dapest naar Nederland terug. Van Kemenade wil universiteit geld laten lenen AMSTERDAM De Neder landse universiteiten zouden de mogelijkheid moeten heb ben om rechtstreeks geld op de kapitaalmarkt te lenen. Ook zouden de pensioenfondsen te gen een redelijk rendement geld moeten investeren in het onderwijs. Daarvoor pleitte gisteren dr. J.A. van Kemena de, bestuursvoorzitter van de Universiteit van Amsterdam, bij gelegenheid van de opening van het academisch jaar. De pensioenfondsen zouden hun geld verantwoord gebruiken door te investeren in de kinde ren van degenen die met hun premies die fondsen hebben opgebouwd. Daardoor dragen zij volgens Van Kemenade bij aan het economisch draagvlak voor de pensioenen in de toe komst. Opnieuw onrust in gevangenis AMSTERDAM In het huis van bewaring in Amsterdam is gisteravond voor de tweede achtereenvolgende dag onrust onder de gedetineerden ont staan. Een deel van de gevan genen klaagt over de slechte kwaliteit van de warme maal tijden en de hoge prijzen in het gevangeniswinkeltje. Circa dertig gevangenen weigerden maandag hun eten. De gebeur tenissen van gisteravond zijn niet helemaal duidelijk maar het personeel van de gevange nis gaf in de loop van de avond te kennen de situatie onder controle te hebben. Er waren intussen wel extra be waarders gearriveerd om de luidruchtige gedetineerden te kalmeren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7