VS: dubbel spel in tankeroorlog Belangstelling voor Nederlandse films groeit - BUITENLAND „Nieuwe coup ophanden op Filippijnen" IJsland gaat weer walvissen vangen „Sovjet-jeugd moet meer westerse filosofen lezen „AANDRANG OP IRAQ AANVALLEN TE HERVATTEN" Oefening Rust vloog naar Moskou „om vrede te dienen" vrwssra..' Vriendschap met spion Philby brengt Graham Greene in opspraak Raamwerk met vier theaterprodukties Hyde park 4 CcidócSoirumt WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 Berlijnse rechter gewond bij aanslag WEST-BERLIJN De Westberlijn- $e rechter Günter Korbmacher is gisteren bij een aanslag gewond ge raakt. Hij werd in de benen gescho ten door twee mannen, die zich op een motor uit de voeten maakten. Korbmacher is rechter bij het fede rale administratief gerechtshof in West-Berlijn en speelt een belangrij ke rol bij beslissingen over politiek asiel. West-Berlijn heeft de laatste tijd een hardere lijn gevolgd bij het verlenen van politiek asiel. Het ver moeden is geuit dat die beleidsver andering een motief is geweest voor de aanslag, waarvoor overigens nog niemand de verwantwoordelijkheid heeft opgeëist. MANILA In de Filipijnse hoofdstad Manila zijn geruchten op gang gekomen dat de leider van de neergeslagen muiterij van vorige week, kolonel Gregorio „Gringo" Honasan, nieuwe acties voorbereidt. Honasan en vijf andere vermeende samenzweer ders ziin nog altijd voortvluchtig. Tientallen commando's van de Special Action Force betrokken gisteravond stellingen bij het omroepcentrum in Manila, na de waarschuwing van opperbevel hebber Ramos dat er nog steeds dreiging is voor een nieuwe muiterij. Honderden regeringsgetrouwe soldaten, ondersteund door minstens vijf tanks, versterken bovendien sinds maandag de bewaking rond het legerhoofd kwartier in Fort Bonifacio. De Nationale Veiligheidsraad zou volgens Ramos bijeen moeten ko men om dit gevaar te bespreken. De vorming van een .junta" door Honasan noemde Ramos anderzijds een „laatste poging steun te verwerven voor een verloren zaak". President Aquino verscheen gisteren overigens voor het eerst in het openbaar. ONDERZOEK WALDHEIM BEGINT MET INCIDENT WENEN De internationale commissie die een onderzoek instelt naar het oor logsverleden van de Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim is haar werk be gonnen. De eerste bijeenkomst, gisteren, werd echter overschaduwd door een in cident. De voorzitter van de commissie, de Zwitserse krijgskundige Hans-Rudolf Kurz, erkende dat hij al een ontmoeting met Waldheim heeft gehad in diens va kantieverblijf in Attersee. Kurz probeer de het belang van de ontmoeting te ba gatelliseren, maar andere commissiele den noemen het bezoek aan Waldheim „in verschillende opzichten laakbaar". Ook Simon Wiesenthal had kritiek op het bezoek van Kurz, maar twijfelt niet aan diens eerlijkheid. „Kurz is geen wit wasser". aldus Wiesenthal. REYKJAVIK De regering van IJs land heeft besloten de walvisvangst te hervatten, zij het dat per jaar minder dieren worden gevangen dan voorheen en dat zij bestemd zijn voor „weten schappelijk onderzoek'Met dit besluit, dat regelrecht indruist tegen internatio nale afspraken, riskeert IJsland onder meer Amerikaanse sancties. Bedreigin gen aan het adres van IJsland leidden vorig jaar overigens tot anti-Ameri kaanse gevoelens op het eiland en de VS leken aanvankelijk bakzeil te halen in het conflict. De „wetenschappelijke jacht" op walvissen wordt veelal ge bruikt als voorwendsel voor gewone commerciële walvisvaart. Griezelkabinet Amin ligt vol regenjassen KAMPALA Ugandese functiona rissen die verwachtten gruwelijk ver minkte lijken aan te treffen van slachtoffers van de voormalige Ugan dese dictator Idi Amin, hebben in de hoofdstad Kampala een verzegelde cel van Amins voormalige veiligheidspo litie geopend. De sleutels van de cel gingen verloren nadat Amin in 1979 ten val was gebracht. Vervolgens raakten de cel en het gebouw waarin de kamer was gebouwd in vergetel heid. Tot begin vorige maand iemand de cel ontdekte. Met veel hak- en breekwerk werd de verzegelde ruimte gisteren geopend, waarna stapels plas tic zakken werden gevonden met in totaal 750 donkerblauwe regenjassen. bijna vierhonderd meter lager gelegen bodem van de mijn schacht is gestort en daar bedolven ligt onder een 38 meter dik ke laag verwrongen staal en beton, dat door de neerstortende liftkooi van de wanden van de mijnschacht is gerukt. Eerder wa ren al tien slachtoffers van de mijnramp geborgen. Volgens de zwarte mijnwerkersbond NUM is de ramp het gevolg van de slechte veiligheidsvoorzieningen in de mijn. TEKENING: PERS UNIE Protest tegen executies in Zuidafrika JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie is gisteren slaags geraakt met 3.000 studenten in Kaapstad die protesteer den tegen de executie van twee zwarten. De twee waren ter dood veroordeeld waren wegens moord op een zwart gemeente raadslid in 1985. President Pieter Botha had gratieverzoeken uit binnen- en buitenland afgewezen. De twee werden overigens te rechtgesteld met vijf andere mannen die wegens andere moord ter dood waren veroordeeld. In de dodencellen zitten nog 31 ter dood veroordeelde gevangenen, waarvoor anti-apartheidsgroe- peringen in Zuidafrika gratie proberen te verkrijgen omdat hun misdrijven een politieke achtergrond zouden hebben. MOSKOU Een voor aanstaande hervormings gezinde Sovjet-historicus heeft verklaard dat Stali nistische ideeën nog zo zeer de Russische geschie denisboekjes bepalen, dat sommige gedesillusioneer de leerlingen de school verlaten als nihilist. Joeri Afanasjev, rector van het Moskouse Staatsinstituut voor historische archieven, riep op tot studie van westerse histori sche filosofen om een eind te maken aan wat hij noemde de intellectuele zelf-isolering van drie generaties Russen. Afanasjev is de leider van een «roep Sovjet-historici die ernst foaken met het verzoek van partijleider Michail Gorbatsjov de volledige waarheid te ver tellen over het verleden van de Sovjetunie, vooral over de onderdrukking onder de Rus sische leider Josef Stalin. Con servatieve historici, die be zorgd zijn over de toenemende vrije discussie in de Russische pers over Stalins regime, heb ben Afanasjev ervan beschul digd te buigen voor de invloed van westerse ideeën en van het demoraliseren van de Sov- jet-jeugd. Afanasjev maakte onderscheid tussen twee types Russische geschiedenis: de waarheid, waarvan jonge mensen te we ten komen van hun ouders en grootouders; en de verminkte officiëlë versies, die vanaf het eind jaren twintig verschenen toen Stalin zijn dictatuur wist te consolideren. Volgens Afa nasjev weet elke Rus in zijn hart van de kloof tussen de of ficiële geschiedenis en de ge schiedenis zoals die thuis wordt verteld. „Deze kloof is een bron van geestelijke ver warring, morele trauma's en bitterheid", aldus Afanasjev. WASHINGTON Hoe wel de Verenigde Staten in het openbaar hun ver oordeling hebben uitge sproken over de aanvallen die Iraq sinds zaterdag op Iraanse doelen in de Golf uitvoert, hebben verschei dene Amerikaanse rege ringsfunctionarissen er bij het bewind in Baghdad op aangedrongen de strijd opnieuw op te voeren. Dat is gisteren vernomen in regeringskringen in Was hington. Het Witte Huis heeft de beweringen ech ter officieel tegengespro ken. Volgens zeven regeringsfunc tionarissen, die anoniem wen sten te blijven, heeft de Ame rikaanse regering Iraq zelfs in lichtingen verschaft over on der andere de plaatsen waarop Iraanse oliedoelen getroffen zouden kunnen worden. Dit zou het relatieve succes van de Iraakse bombardementen op Iraanse doelen verklaren. Washington zou bovendien van plan zijn mijnen te leggen in gebieden van de Golf waar regelmatig Iraanse tanksche pen doorheen varen. Volgens een van de Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen is de „verontwaardiging" van het Witte Huis over de hernieuwde Iraakse aanvallen „volkomen onoprecht" en slechts met het oog op de pu blieke opinie naar voren ge bracht. Volgens hem was de regering er volledig van op de hoogte dat Iraq zaterdag, na een pauze van 45 dagen, zijn aanvallen op Iraanse doelen in de Golf zou hervatten. Washington zou dit hebben „gestimuleerd", omdat ook de regering van president Ronald Reagan ongeduldig is geraakt over de Iraanse weigering de resolutie van de V-raad te aanvaarden. Bovendien heb ben de VS in militair opzicht weinig meer te vrezen van Iran, aangezien de afgelopen weken een omvangrijke vloot in de Perzische Golf is samen getrokken. Gisteren nog, arri veerde het zwaar bepantserde slagschip „Missouri" in de Golf, dat vrijwel onkwetsbaar is voor zeemijnen en een onge kende vuurkracht heeft. Overigens is in Teheran mee gedeeld dat vrijdag aanstaande het officiële standpunt van Iran over de resolutie zal wor den meegedeeld aan de secre taris-generaal van de VN, Ja- vier Perez de Cuellar. Woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Phyllis Oakley zei in dit verband gisteren dat Iran tot vrijdag de tijd had zich uit te spreken over de VN-resolutie. „Als Iran zich niet voor het eind van de week neerlegt bij de oproep tot een wapenstil stand van de Veiligheidsraad, zal moeten worden begonnen met praten over sancties tegen dat land", aldus Oakley. In een tweede VN-resolutie zou volgens Oakley onder meer een wapenembargo tegen Iran kunnen worden afgekondigd. Iraq zou niet door het embargo getroffen worden, omdat Sad dam Husayn de VN-resolutie meteen al aanvaard heeft. De Amerikaanse onderminis ter voor buitenlandse zaken Richard Murphy zou volgens diplomatieke bronnen zater dag bij de ambassadeur van Iraq in de VS, Nizar Hamdoon, er op aangedrongen hebben mee te werken aan de onmid dellijke beëindiging van de Iraakse aanvallen. Het ver zoek zou evenwel volkomen zijn genegeerd. Officieel heeft Baghdad laten weten dat het de aanvallen heeft hervat om dat Iran weigert de resolutie van de Veiligheidsraad te aan vaarden. Kantoorpersoneel in de Japanse hoofdstad Tokio werd gisteren bij een evacuatie-oefening massaal de straat opgestuurd. De bedoeling van de oefening was te onderzoeken hoe snel de binnenstad kan worden ontruimd in het geval van een aardbeving. Aan de oefening, die de gehele dag duurde, werd deelgenomen door naar schatting acht miljoen mensen. FOTO: AP MOSKOU VERBIEDT BETOGINGEN" MOSKOU In de Russische hoofdstad Moskou bestond tot op heden geen officieel demonstratie-verbod. Maar nu steeds meer mensen de mogelijkheid te baat grijpen om in het openbaar hun (afwijkende) mening te verkondigen, heeft het Moskouse stads bestuur een demonstratie verbod ingesteld voor het Rode Plein en veertien andere plaatsen in het centrum van de stad. Betogen mag daar voortaan alleen met officiële toestemming. Een van de „verboden plaatsen" is het Poesjkin-plein, waar dissidenten al jaren op 10 december bijeenkomen ter gelegenheid van de Inter nationale Dag van de Rechten van de Mens. (Vervolg van voorpagina) ;MOSKOU Voor tv- ifeeelden van het proces te gen de Duitse „stunt vlieger Mathias Rust moet stevig worden betaald. De autoriteiten in Moskou hebben de buitenlandse maatschappijen geen toe stemming gegeven zelf opnamen te maken of rechtstreeks signaal op te nemen van de Russische cameraploegen in de rechtszaal. In plaats daarvan heeft het Newyorkse produktiebureau Belka International met de Russische autoriteiten een con tract getekend voor de ver spreiding van een documentai re over het proces, waarin ook een interview met Rust en beelden van zijn gevangen schap. De Westduitse zender ARD heeft de film inmiddels gekocht en zal deze komende zaterdagavond uitzenden. De prijs van de documentaire: een basisbedrag van 200.000 gul den plus 20.000 gulden per mi nuut. De stuntvlucht door het zwaar bewaakte Sovjet-luchtruim en de landing in het hart van Moskou maakten Rust in zijn vaderland direct tot volksheld. Ook in de rest van de wereld werd met leedvermaak toege keken hoe de Russische minis ter van defensie, Sokolov, met pensioen werd gestuurd en de chef van de luchtverdediging, maarschalk Koldoenov, werd ontslagen. Maar het officiële persbureau Tass zei gisteren dat de 19-jarige Westduitser met zijn stunt „niet alleen zijn eigen leven in gevaar bracht, maar dat van vele andere Wat Rust precies tot zijn vlucht heeft bewogen zal op het proces naar voren moeten komen. Uit de aanklacht blijkt in elk geval dat de Sovjet-au toriteiten tot de conclusie zijn gekomen dat Rust geen spion is, een mogelijkheid waarop aanvankelijk wel werd gezin speeld. Mevrouw Rust treedt tijdens het proces op als „karakterge- tuige" om te verklaren dat haar zoon volgens haar naar Moskou vloog om de vrede te dienen en begrip te wekken tussen Oost en West FLIP -VïlEW£E»{ .w ter ütoe -vtouoEvi MOSKOU De Britse auteur Graham Greene (vooral bekend door zijn verfilmde spionageroman „De Derde Man") arriveerde afgelopen week in de Sovjetunie voor zijn derde bezoek aan Moskou in minder dan een jaar tijd. Aanleiding genoeg voor speculaties dat Greene weer een ontmoeting heeft geregeld met zijn oude vriend, de Britse overloper Kim Philby, die nu 75 jaar oud is. Britse functionarissen reageerden woedend toen Greene, een lid van de Companions of Honour (ingesteld in 1917), in mei van dit jaar bekend maakte dat hij Kim Philby vier keer had ontmoet tijdens zijn verblijf in Moskou in september 1986. Hij was daar op uitnodiging van de invloedrijke Sovjetrussische Schrijvers Bond. Een woordvoerder van de Schrijvers Bond bevestigde dat Graham Greene weer in de Sovjetunie was als officiële gast van de Bond, maar hij wilde niets zeggen over Greene's plannen in de Sovjetrussische hoofdstad. Greene is een grote bewonderaar van Philby, met wie hij voor het eerst in contact kwam toen beiden werkzaam waren voor de Britse geheime dienst tijdens de Tweede Wereldooorlog. Begin jaren zestig liep Philby over naar de Sovjetunie, voor welk land hij al sinds de jaren dertig een geheim agent was. In 1969 publi ceerde Philby zijn autobiografie, waarvoor Greene zonder enige schaamte een ophemelende introductie schreef. Het werk „Mijn Stille Oorlog" geheten, bevat volgens Britse bronnen opzettelijk misleidende informatie. Een opmerking in Philby's voorwoord doet vermoeden dat het hernieuwde contact tussen de twee oude makkers een literair doel heeft. De Britse overloper schreef in zijn boek: „Dit korte werk dient als introductie voor mijn ervaringen op het gebied van geheime diensten Er zal spoedig meer volgen". Dat is tot nu toe nog niet gebeurd. In Westerse diplomatieke en literaire krin gen wordt de laatste paar jaar nogal vaak gepraat over de moge lijkheid dat Philby een meer gedetailleerd verslag van zijn be driegerspraktijken zal gaan uitgeven. In februari vond Greene's tweede bezoek aan Moskou plaats toen hij het „vredesforum", dat Michail Gorbatsjov had georga niseerd, bijwoonde. Greene besloot het forum toen met een toe sprak waarin hij zijn sympathie voor het communisme uitsprak. CHRISTOPHER WALKER The Times, Londen AMSTERDAM Er is een groeiende belangstel ling onder het Nederland se filmpubliek voor films van eigen bodem. Geme ten naar de recette-in komsten van de bioscopen in ons land kwam de Ne derlandse film in 1986 na de Amerikaanse film op de tweede plaats. Het re cette-aandeel van de Ne derlandse film bedroeg in dat jaar 14 procent, terwijl Nederlandse producties slechts 3,5 procent van het totale aanbod uitmaakten. De Amerikaanse film be haalde altijd nog 80 pro cent en alle overige lan den behaalden gezamen lijk 7 procent van het re cette-aandeel van de bio scopen. Een en ander blijkt uit het jaarverslag 1986 van de Stichting Pro- duktiefonds voor Neder landse Films. Vóór de oprichting van het produktiefonds was er in ons land een gemiddelde produk- tie van één Nederlandse hoofdfilm per jaar. Sinsdien werden er jaarlijks tien na tionale hoofdfilms met steun van het produktiefonds tot stand gebracht. In totaal gaf het produktie fonds in 1986 aan tien Neder landse hoofdspeelfilms fi nanciële steun: „Blonde Dol ly" (800.000 gulden), „Dag boek van een oude dwaas" van Lili Rademakers (650.000), „Hersenschimmen" van Hedy Honigman (700.000), „Iris" van Mady Saks (800.000), „Een maand later" van Nouchka van Bra- kel (800.000 gulden), „Odys- sée d'Amour" van Pim de la Parra (650.000), en „Terug naar Oegstgeest" van Theo van Gogh (750.000 gulden). De film „Nitwits" van Nico- lai van der Heyde, die we gens gebrek aan belangstel ling en een zeer slechte kri tiek na een week uit de rou latie werd genomen, kreeg 750.000 gulden. „Van geluk gesproken" van Pieter Ver- hoeff ontving een bijdrage van 8 ton en voor „Zoeken naar Eileen W." van Rudolf van den Berg bedroeg de steun 750.000 gulden. Twee verzoeken om bijdrage wees het produktiefonds af. AMSTERDAM Onder het motto „Theater maakt muziek (maakt theater)" brengt Raamwerk, een samenwerkingsverband van vijftien Nederlandse schouwburgen, dit seizoen een combi natie van muziek en theater. In totaal staan vier produkties op het programma, afkomstig uit vier verschillende landen: de nieuwe Nederlandse opera Salto Mortale, een van oorsprong En gelse produktie van Macbeth, een Zwitserse interpretatie van l'Histoire du Soldat en Bennelong, een produktie van Australi sche muziektheater-makers. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA door Jo Wijnen WASHINGTON Het verhaal van Amerika is, voor een niet gering deel, het verhaal van zijn opeenvolgende presidenten. Ook presidenten gaan dood en laten meestal niet veel meer achter dan een stapel papieren en het huis waarin ze hebben gewoond. De Amerikanen, die altijd op zoek zijn naar hun eigen verleden, hebben een zwak voor die huizen. Mount Vernon, het pal ten zuiden van de Amerikaanse hoofdstad gelegen huis van George Washington, is een toeristische attractie van de eerste orde. Dat geldt ook voor Monti cello, het verderop in Virginia gelegen huis van Thomas Jefferson. In Independence (Missouri) staan de mensen in de rij voor de eenvoudige stulp van Harry Truman. Maar er is niets bestand tegende aantrekkingskracht van het huis van Franklin Delano Roosevelt dat in de vallei van de Hudson ligt, een eindweegs ten noorden van New York. Hyde Park dankt z'n aan trekkingskrach t waarschijnlijk aan het feit dat Roosevelt een groot en ver boven zijn tijdgenoten uittorenende man was. Bovendien is Hyde Park bewaard gebleven in de staat waarin Roosevelt het heeft bewoond. Hyde Park is waarschijnlijk ook een van de meest „menselijke" presidentiële verblijven. Roosevelt was een invalide die aan een rolstoel was gekluisterd. Het huis was aan de lijfelijke ongemakken van zijn bewoner aangepast. Bij dat alles kwam nog dat de president een „moederskindje" was die zich nooit helemaal heeft kunnen ontworstelen aan de invloed van de zeer dominante Sarah Roosevelt bij wie hij in feite inwoonde. Die had een soort kantoortje pal langs de voordeur van Hyde Park van waaruit ze haar zaken met krachtige hand bestierde. Haar schoondochter Eleanor was niet tegen de bedilzucht van Franklins moeder opgewassen. Zoals Sarah en Franklin het wilden, zo kwam Hyde Park et uit te zien. Eleanor kocht later een eenvoudig huis in de buurt en richtte dat helemaal naar eigen smaak en inzicht in. Hyde Park vertelt het verhaal van een groot man, die in de kracht van zijn leven door polio werd getroffen, die werd overheerst door een moeder die een grote verachting voor de politiek had, maar haar zoons opmars naar het Witte Huis voor een niet gering deel financierde. Hyde Park vertelt de bezoekers het een en ander over het verre van vlekkeloze huwelijk dat Franklin en Eleanor hadden. Er was in feite niet eens sprake van een huwelijk. De echtelieden waren aan elkaar gebonden door een zeer hechte vriendschap die evenwel nauwelijks steunde op de affecties die in een goed huwelijk gebruikelijk zijn. Door Franklins grootse, maar ook enigszins tragische leven loopt, als een rode draad, zijn liefde voor Mary Rutherfurd die erbij was toen hij ver weg in Warm Springs (Georgia) op 12 april 1945 stierf. Honderden mensen bezoeken dagelijks het huis van de man die als een van de grootste staatslieden van deze eeuw wordt beschouwd. Beneden, in het dal, stroomt de Hudson zeewaarts. Buiten ruikt het naar het loof van de eikebomen en de esdoorns. Binnen hangt de zware geur van de tijd: een onbestemd mengsel van vocht, boenwas en te oude gordijnen. De deuren van alle vertrekken staan wijd open. De trappen kraken. Alles roept een sterk gevoel van machteloosheid op, een merkwaardig verlangen naar een tijd die definitief voorbij is. Het Amerika waarin Hyde Park zijn plaats en zijn betekenis had, bestaat niet meer. In Hyde Park krijgt de bezoeker het onrustige gevoel dat hij een glimp opvangt van een oude, luisterrijke beschaving die lang geleden ophield te bestaan en waarvan Franklin Delano Roosevelt de meest markante en tegelijkertijd laatste vertegenwoordiger was. Daar komen gevoelens in een mens op die de huizen van Truman, Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon, Ford en Carter nooit kunnen wakker roepen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5