Langdurig werklozen zoeken actief naar werk Geen kans op uitstapjes tijdens oefening van Reforger Zeldzame vegetaties op Veluwe bedreigd Boete geëist tegen cardioloog -BINNENLAND Telegram duurder UIT ONDERZOEK BLIJKT: '4 Cruciale - week voor boeren EFFECTEN ONTWATERING ONDERZOCHT Constantijn gaat in Frankrijk studeren EeidaeSomcmt WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 t Italiaanse premier - op bezoek DEN HAAG De Italiaanse premier Goria zal op 10 sep tember een kennis- >d makingsbezoek aan Nederland brengen. Hij doet dat op uitno- te 1 diging van zijn ambt- genoot Lubbers en ia minister Van den le Broek van buiten- Ie landse zaken. Pre- mier Goria wordt tij- dens zijn bezoek ver- c~gezeld van minister van buitenlandse za ken Andreotti. Tienduizend gulden voor gerbera-kweker WADDINXVEEN De bloemenveiling in Aalsmeer heeft de stokjes-uitvinding van gerbera-kweker C.A. van der Wilt uit Waddinxveen bekroond met een cheque van 10.000. De kweker kwam twee jaar geleden op het idee om met een stokje de bloemen in gerberadozen op hun plaats te houden zodat ze minder beschadigd aankomen bij de consument. Het 15 centimeter lange stokje voorkomt dat de bloemen tijdens het transport te gen het deksel van de doos drukken en dat de stelen kromgroeien. Doordat het gebruik van het stokje inmiddels ver plicht is gesteld, is het aantal schadege vallen met tachtig procent afgenomen. Jaarlijks worden er op de veilingen 250 miljoen gerbera's aangevoerd. Ongeveer helft bank overvallen opgelost DEN HAAG Hoewel het aantal bank roven dit jaar met 45 procent is gestegen ten opzichte van 1986, is ongeveer de helft van deze overvallen al opgelost. Vorig jaar leidde niet meer dan één op de drie overvallen tot aanhouding van de daders. In de eerste helft van 1987 werden er 153 overvallen gepleegd op banken en post kantoren; vorig jaar waren dat er in totaal 212. Volgens secretaris Ruud Oort van de Algemene Commissie Beveiliging Banken en PTT werd de pakkans dit jaar onge veer twee keer zo groot door het uitscha kelen van groepen daders die voor meer dere overvallen verantwoordelijk waren. Daarnaast krijgt het bank- en PTT-perso- neel een steeds betere instructie en was er sprake van een extra inzet van de politie, aldus Oort. Geen vervolging na procedurefout ALKMAAR Door een fout van de Alkmaarse officier van justitie mr. J. Blom heeft de rechtbank in Alkmaar gisteren een 39-jarige man uit Hoorn, die verdacht wordt van het plegen van ontucht met vijf kinderen, voorlopig ongestraft moeten laten gaan. De president van de rechtbank stelde gisteren vast dat officier Blom niet had vol daan aan de wettelijke eis dat aan een verdachte tegen wie een ge rechtelijk vooronderzoek is afgeslo ten binnen één maand wordt mee gedeeld of hij wordt vervolgd óf dat hij binnen die termijn wordt gedagvaard. De verdachte zal op korte termijn opnieuw gedagvaard worden. DEN HAAG Telegrammen kosten sinds gisteren minimaal 17,50. Vanwege verliezen op de telegraafdienst heeft de PTT het basistarief verhoogd van 9 naar 12,50. Daarboven moet voor een binnen lands telegram dertig cent per woord be taald worden. Als de totale kosten bene den 17,50 blijven, moet toch dit bedrag betaald worden. In de praktijk betekent dit dat voor 17,50 een telegram van acht tien woorden verzonden kan worden. De toeslag voor een gelukstelegram gaat ƒ2,50 kosten. Het nieuwe minimumtarief van 17,50 gaat met ingang van 1 novem ber ook gelden voor scheepsradiotele- grammen. Doordat de parlementaire be handeling van het voorstel pas onlangs is afgerond was het voor de PTT niet moge lijk de verhoging vooraf bekend te ma ken. n i DEN HAAG Deze tweek is wat het weer be- treft cruciaal voor de boe- :ren. Op veel bedrijven is het werk door het slechte -• weer van de laatste tijd ernstig vertraagd. Een pe- met werkbaar weer dringend noodzakelijk. Voorzitter Marius Vare kamp van het Landbouw- e schap heeft dit vanmor- r' gen verklaard tijdens de algemene bestuursverga- - dering. De aanhoudende regen heeft, vooral in de akkerbouw, op 0 sommige plaatsen zoveel scha- d de veroorzaakt dat met recht kan worden gesproken van e een. rampzalige situatie. Ge vreesd moet worden dat slechts in incidentele gevallen e i de verliezen, ook in kwaliteit, n door hogere prijzen enigszins kunnen worden gecompen seerd, aldus Varekamp. Ook politiek is de lucht vol- s gens de voorzitter van het Landbouwschap allesbehalve p wolkenloos. De radicale maat- regelen waarmee de Europese Commissie, het dagelijks be- stuur van de Europese Ge- e meenschap. het gemeenschap- pelijk landbouwbeleid wil aan passen zijn naar zijn mening onvoldoende doordacht. Zij kunnen er toe leiden dat de i stabiliteit uit het systeem r. wordt gehaald en de boeren een perspectief op de toekomst ij wordt ontnomen. Zonder met alternatieven te komen lijkt de Europese overheid steeds ver- der afstand te nemen van haar - eigen doelstelling de agrari- sche sector een aan de indus- i trre gelijkwaardig inkomen te garanderen, aldus Varekamp. Bommelding legt 3 Schiphol lam SCHIPHOL Een bommel- i- ding heeft gisteravond gedu- i- rende anderhalf uur vrijwel het gehele vliegverkeer van en naar de luchthaven Schip- hol stilgelegd. Acht vliegtui- n gen moesten uitwijken naar i-Rotterdam en twee vluchten werden geannuleerd. De mel- ding betrof een plaats op het veld en niet bij de gebouwen 8 van de luchthaven Een woordvoerder van Schiphol verklaarde geen aanwijzing te hebben dat de bommelding te maken heeft met de militaire oefening Reforger. Er waren op het moment van de bom- - melding geen Amerikaanse vliegtuigen aanwezig. Op Schiphol-Oost staat een mili tair tentenkamp waar zaterdag - nog werd betoogd. ROTTERDAM De be roepssoldaat uit Texas is enthousiast over z'n nieuwe, groen-bruin ge verfde voertuig, waar hij als chauffeur verant woordelijk voor is. De kilometerstand geeft nog maar tachtig mijl aan. Het is een ,Hump V', een soort jeep, maar dan een stuk groter en vooral breder. Hij legt uit wat je er allemaal mee kunt doen. En in z'n enthou siasme wil hij ook wat over routeschema's ver tellen, en hoe snel zijn eenheid, als het moet, zich kan verplaatsen. „Ho", zegt de begelei dende officier. De 'vij and' hoeft niet alles te weten. Reforger; Return of Forces to Germany. Het is voor de ne gentiende maal dat deze jaar lijkse verplaatsingsoefening wordt gehouden. Maar nog nooit waren deze manoeu vres zo omvangrijk. Er ko men 34.000 Amerikanen over uit Fort Hood in Texas. De meesten vliegen rechtstreeks door naar West-Duitsland. Maar 13.000 militairen, met 3000 voertuigen en 130 heli kopters, komen via Rotter dam - waar deze week weer een schip vol militairen en uitrusting is gearriveerd - om in de Bondsrepubliek aan de oefening Certain Strike deel te nemen. Daar moeten ze dan onder meer tegen Ne derlandse onderdelen opere ren. De meeste Amerikanen zijn beroeps. Daarnaast zijn er re servisten en leden van Natio nal Guard. Hun filosofie is eenvoudig. „We are here to do a job", zegt een officier: „We komen hier ons werk doen. 't Is geen vakantietrip. Uitstapjes zijn er niet bij, al cohol is taboe. Misschien na afloop". De strenge discipline is mede opgelegd om geen ir ritaties bij de bevolking te wekken. In Fort Hood werd al mede gedeeld dat er acties tegen Reforger verwacht mochten worden. De Amerikaanse lui tenant: „We hoeven er niet allemaal dezelfde ideeën op na te houden, maar we zijn vrienden. We geloven in de democratie met vrije mensen die actie kunnen voeren. Daar hoef je in Rusland niet aan te beginnen. En boven- FOTO: CEES VERKERK dien worden we beschermd door de Nederlandse autori teiten". Actievoerders De actievoerders hebben zich verenigd in het anti-Refor- ger-overleg. Ze nemen stel ling tegen de toenemende omvang van deze jaarlijkse oefening. „Terwijl aan de ene kant onderhandeld wordt in Genève over de verminde ring van althans een gedeelte van het nucleaire oorlogstuig, gaat de NAVO aan de andere kant gestaag door met een grootscheepse uitbreiding van de conventionele bewa pening", stelt dit actie-plat form. Het zit dit overleg ook dwars dat zulke steeds grootschali ger oefeningen een sterke in vloed uitoefenen op het ci viele leven. „Militaire com mandanten krijgen meer zeg genschap en invloed op de gang van zaken in •allerlei sectoren van de maatschap pij. Havens, transportbedrij ven, de spoorwegen, het ver keer, de horeca en recreatie gebieden worden steeds va ker gebruikt voor militaire oefeningen", stelt men. De tegenacties zijn kleinscha lig en niet hinderlijk voor de Zoals bij een echte oefening betaamt gaat het wapen mee tijdens de rust op het veldbed. FOTO: CEES VERKERK verplaatsingsmanoeuvres, 't Was vooraf door het Natio naal Territoriaal Commando duidelijk gesteld: alles prima, maar blokkades worden niet getolereerd. Het kwam overi gens tóch nog tot een blokka de begin deze week, maar dat was er een van telefonische aard. Het doelwit was een commandocentrum in Assen. Hier en daar hangen span doeken, er werden wat leu zen gekalkt bij vliegbasis Eindhoven en in de noorde lijke contreien worden de militaire colonnes voorafge gaan door een geluidswagen van anti-Reforger-groeperin- gen. In Rotterdam wordt da gelijks een picket-lijn onder houden bij het uitladen van de boten. 'A mission' Vindt de woordvoerder van het in Utrecht gevestigde se cretariaat van het anti-Refor- ger-overleg de acties doel treffend? „Nou ja, het gaat er om een stukje bewustwor ding uit te dragen en dat aan de Amerikaanse soldaten te laten zien", zegt hij. Met de Amerikanen komen ze overi gens niet in gesprek. Ze wor den goed afgeschermd. De zegsman zit daar ook niet mee. „Die mensen doen ge woon hun werk", vindt hij. En een voorlichter van het Nationaal Territoriaal Com mando waagt zich niet aan een uitspraak over de acties. „We hadden geen concrete verwachtingen, dus we kun nen ook niet reageren", aldus het diplomatieke antwoord. De Amerikanen zelf hebben andere dingen aan hun hoofd. „We are here for a mission", zegt een soldaat. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Langdurig werklozen zoeken zeer ac tief naar werk. Dat geldt zeker voor degenen die meer dan twee jaar werk loos zijn. Van de mensen die al langer dan vijf jaar zonder werk zitten, zoekt nog 50 procent actief naar werk. Er is dan ook geen sprake van een werkloosheidssubcultuur waarin werklozen hun sociale contacten beperken tot andere werklozen en weinig waarde hechten aan een betaalde baan en daar ook niet naar op zoek zijn. Hoogstens drie procent van de langdurig werklozen heeft nooit naar werk gezocht. En die komen bovendien maar op enkele plaatsen voor, zoals in Amsterdam. Onderzoek van de Organisatie voor strategisch arbeidsmarkt onderzoek (OSA), gedaan in opdracht van Sociale Zaken, heeft dit uitgewezen. OSA sprak met 458 mensen die meer dan twee jaar zonder werk zaten. Dat gebeurde in vijf verschillende regio's. De OSA noemt de uitkomsten van het onderzoek een goed afspie geling van de werkelijke ver houdingen in ons land. Van alle langdurig werklozen die de OSA sprak had 85 procent het laatste jaar naar werk ge zocht, 71 procent had gesollici teerd en 65 procent klopte om werk aan bij het arbeidsbu reau. Van de langdurig werklozen had vijftien procent geen werkervaring. Eenzelfde per centage bleek minder dan een jaar werk te hebben gehad. Volgens de OSA is vooral de genoten opleiding vaak een belemmering voor het vinden van werk. Zeventig procent van de langdurig werklozen zei mee te willen werken aan scholingsprojecten. Onder de langdurig werklozen zijn diverse groepen te onder scheiden. De grootste (30 pro cent) zijn mannen ouder dan 30 jaar met weinig scholing en veel werkervaring. Andere grote groepen zijn: laag opge leide jongeren met weinig werkervaring en laag opgelei de oudere werklozen die vaak eerder werkloos waren. Onder hoger opgeleiden zijn twee groepen aan te wijzen: mensen met veel werkervaring die nooit eerder werkloos waren, maar een opleiding hebben in een richting waar geen vraag naar is, en mensen met een niet voltooide opleiding. Nieuw PvdA- kamerlid DEN HAAG Mevrouw J.J.P. Hageman uit Gorinchem is gisteren beëdigd tot lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Hageman (37) neemt de plaats in van haar partijgenoot A. van der Hek die onlangs is benoemd tot voorzitter van de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij (NOM) in Gro ningen. EPE Op de Veluwe dreigen min of meer zeld zame planten en dieren te verdwijnen doordat in di verse kwelgebieden het water wordt weggepompt ten behoeve van de land bouw. Het gaat vooral om het Wisselsche Veen, Ton- gerense Veen, Vaassen- sche Broek en Vossen- broek. Dit is de conclusie van bioloog drs. H. Cup pen, die in opdracht van de Regionale Milieuraad Oost-Veluwe de effecten van de ontwatering on derzocht. Kwelgebieden zijn in de re gel natte gebieden waar het grondwater, dat zich onder het Veluwemassief bevindt, aan de oppervlakte komt. Spren gen en beken voeren het wa ter van oudsher af, maar voor de hedendaagse landbouw gaat dat niet snel genoeg. De land bouwgronden in kwelgebieden kunnen in het algemeen slechts benut worden als wei degrond en dan nog maar voor beperkte doeleinden. Drassig heid legt de boer grote beper kingen op. Vooral de agrari sche sector is daarom zeer ge baat bij verbeteringen in de waterhuishouding van de kwelgebieden. Anderzijds hebben door de voortdurende vochtigheid van de gebieden en het extensieve gebruik zich juist daar vegeta ties kunnen handhaven, die elders allang verdwenen zijn. Floristisch, faunistisch en landschappelijk zijn de kwel gebieden daardoor waardevol le stukjes natuur geworden, waarmee zuinig omgesprongen dient te worden. Drs. Cuppen spreekt in dit verband over „nationaal tot internationaal belang". In zijn rapport heeft drs. Cup pen weergegeven wat de kwelgebieden te wachten staat, als er cultuurtechnische maatregelen op worden „los gelaten". Hij ging er daarbij vanuit dat de waterstand dan op 70 cm onder het maaiveld gehouden wordt. Daarvoor moeten dan bestaande beken en watergangen verruimd worden en nieuwe gegraven worden. Door die vergravings- werkzaamheden zullen als di rect gevolgen alle vegetaties langs de watergangen, grep pels en graslanden verloren gaan. Ook in de beken en slootjes verandert alles door een Klei nere stroomsnelheid, vermin derende waterkwaliteit en toe name van de waterdiepte. Als indirecte gevolgen zal er ver mindering van de kwel optre den, de grondwaterstand zal lager worden, het grondge bruik wordt geïntensiveerd, de verzuring van water em bo dem neemt toe. Zelfs bij het handhaven van het huidige waterstand, door deze heel plaatselijk op peil te houden, zullen de meeste zeldzame ve getaties ten dode opgeschreven zijn. Dat zal het gevolg zijn van de toenemende invloed van verzuring als er minder kwelwater wordt toegevoerd. Hiswate water Enkele schepen in het Amster damse Ooster dok die liggen te pronken op de „Hiswa te water" die vanaf van daag tot en met 6 september in Amsterdam wordt gehouden. Naar schatting ;yi zullen 200 nieuwe jachten langs de kade worden af gemeerd. DEKNOLLEN UTRECHT De officier van justitie bij de recht bank in Utrecht, mr. C. van Ginkel, heeft gisteren tegen de cardioloog prof. dr. F. Meijler van het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht een boete geëist van 15.000 gulden of drie maanden hechtenis omdat hij in 1984 aan particuliere patiënten declaraties zou hebben gestuurd die niet in overeenstemming wa ren met de richtlijnen van het Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg (COTG). Bovendien eiste de otficier dat de cardioloog het bedrag dat hij volgens hem in de eerste vier maanden van 1984 te veel heeft berekend, ruim 34.000 gulden, teruggeeft Vnnr acht radiologen van het AZU die eveneens wegens onjuist de clareren terecht stonden vroeg de officier vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De raadsman van de specialis ten, mr. O. de Witt Wijnen, verweet het KLOZ dat het met de botte bijl is gaan zwaai en en een klacht heeft inge diend zonder te proberen, door overleg uit ingewikkelde vra gen over de interpretatie van de COTG-richtlijnen te ko men. Mr. Van Ginkel bleef er bij dat er ongeacht de door de ad vocaat gememoreerde staat van dienst van de internatio naal bekende cardioloog spra ke is van een economisch de lict. De WTG verbiedt nu een maal het in rekening brengen van niet door het COTG goed gekeurde of vastgestelde tarie ven. aldus Van Ginkel DEN HAAG Prins Con- stantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, gaat een paar maanden in Frankrijk studeren. Volgens de RVD wil de prins op deze manier zijn Frans verbeteren. De verblijfplaats van Constan tijn zal geheim worden gehou den, omdat men niet wil dat hij lastig gevallen wordt door fotografen. De 17-jarige prins, die in mei slaagde voor zijn eindexamen vwo. wil in mili taire dienst.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3