een verkeerslichten op de Yictoriberg Noordwijkse ambtenaren na 40 eindelijk onder één dak Waikiki houdt gemoederen bezig KRONINGSFEESTEN VOLOP IN GANG Opening gepaard met veel festi vi tei ten iHDEN OMGEVING Ceidóa Somunt gebouw IJsclub ifgebrand De Korte helpt De Koning Kantine vernield 5THOUDER HEEMSKERK: Terrein Zeevlam te klein voor middelbare school Huur geiser gehalveerd Gat hindert busverkeer WOENSDAG2SEPTEMBER 1987 PAGINA IS. .(OORSCHOTEN Het ge- .ouw van IJsclub Voorschoten lan de Antonie van Leeuwen- roekkade is vannacht geheel 'fgebrand. De brand werd intdekt door een omwonende. ,'oen de brandweer ter plaatse 1 wam stond het gebouw al in .chterlaaie. Dankzij het feit at het windstil was, sloeg het niet over naar het naast- ,ggende rode kruisgebouw. De ipndweer is ruim een uur be- g geweest met het bluswerk, ten oorzaak is nog niet be- .end, evenals het schadebe drag. Met het slaan van de eerste paal gaf minister De Koning van sociale zaken en werkgele genheid gistermiddag officieel het startsein voor de nieuwbouw van zijn departement in Den Haag. Hij werd hierbij geassisteerd door de Voorhouter M. de Korte (foto). Van 1945 tot 1985 werkte de heer De Korte op het mi nisterie van sociale zaken, de laatste jaren als plaatsvervangend direkteur-generaal sociale zekerheid. Een van de redenen waarom de heer De Korte gevraagd werd zijn medewer king te verlenen aan de officiële plechtigheid was, dat hij reeds lange tijd op de nieuwbouw heeft gewacht. Tijdens het sollicitatiegesprek dat hij in 1945 had, werd hem gevraagd of hij bereid was „binnenkort te verhuizen, daar het gebouw aan de Zeestraat, slechts een tij- foto: cees verkerk delijk onderkomen was". Gebroken enkel door vlucht LEIDERDORP Een 18-jarige Leiderdorpse bromfietser is gister middag gewond geraakt nadat hij was gevlucht voor de politie. De jongeman reed zonder helm in Leiderdorp en kwam een paar agenten tegen. Deze wilden hem aanhouden, waarna de Leiderdor per wegreed en de Engelendaal overstak ter hoogte van de Buiten hoflaan. Hij zag daarbij een vrachtwagen over het hoofd, waardoor een aanrijding ontstond. De bromfietser liep daarbij een ge broken enkel op. Hij werd overge bracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Luifels twee flats in brand gestoken ALPHEN AAN DEN RIJN Twee ingangen van flats in Al phen aan den Rijn zijn van nacht in brand gestoken. De brandweer had in beide geval len het vuur snel onder contro le, waardoor de schade beperkt bleef. Het ging om flats aan de Preludeweg en aan het Mars diep. In beide gevallen was huisvuil in de luifel opgesta peld en aangestoken. De eerste brandmelding kwam om kwart voor twaalf, vanochtend om vier uur rukte de brandweer voor de tweede brand uit. LEIDERDORP Vandalen hebben van nacht huisgehouden in de kantine van tennisvereniging De Munnik aan de Plan tage in Leiderdorp. Er werd een raam op- gengewrikt om binnen te komen. Vervol gens werden vernielingen aangericht, waarbij onder meer een brandblusser door een ruit werd gegooid. Ook werd geld ont vreemd. De schade is aanzienlijk. Zeilklipper beschoten KAAG Een zeilklipper die aan de Bal gerij in de Kaag lag afgemeerd is gister avond met een lading hagel beschoten. Er werd geringe schade aangericht. De da ders zijn niet achterhaald. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. IOORDWIJKERHOUT - loor het luiden van de el zette wethouder P. (eemskerk gistermiddag et verkeerslicht op de Hctoriberg op groen ïiermee verklaarde hij *5t laatste gedeelte van de ictoriberg, maar ook de vastliggende gerenoveer- 'e gemeentewerf voor ge pend. De enkele automo bilist en de paar fietsers, je verbaasd hadden staan yachten voor het onver zachte rode licht, konden iun weg vervolgen, let zal de eerste maar ook de katste keer zijn dat op de Vic- toriberg rood licht te zien is. Dat beklemtoonde Heemskerk gistermiddag in zijn speech op de gemeentewerf. „Noordwij- kerhout is een dorp zonder stadse allures. Het gerucht over de verkeerslichten op de Victoriberg gaat al door het dorp, maar definitieve lichten zullen er nooit komen. Wij maken de wegen zo dat er niet hard kan worden gereden". Heemskerk weerlegde hier mee de kritiek die inmiddels op de nieuwe Victoriberg is geuit. De weg zou te smal en te bochtig zijn. „Dat hebben we expres gedaan", gaf hij gister middag toe. Het laatste gedeelte van de Victoriberg, tussen de Zee straat en de Dorpsstraat, kon in juni door het autoverkeer in gebruik worden genomen. Gistermorgen werd de laatste hand aan de betegeling van het trottoir gelegd. Met de offi ciële opening is een eind geko men aan jarenlange onderhan delingen die nodig waren om de Victoriberg te kunnen aan leggen. In 1973 werd in de ge meenteraad het plan gelan ceerd om een randweg rond het centrum van Noordwijker- hput aan te leggen met het doel het centrum enigszins te ontlasten. In 1980 werd het eerste gedeelte van de Victori berg aangelegd, terwijl het tweede deel pas dit jaar werd gebouwd. De gemeente Noord- wijkerhout moest voor de aan leg 16 woningen slopen. De to tale kosten bedroegen één mil joen gulden. Door de aanleg van de weg is het terrein van de gemeentewerf enigszins verplaatst. Verder is de werf gemoderniseerd. Zo is er een nieuwe wasruimte, een kanti ne, een monteursruimte en een nieuwe toegang gebouwd. De renovatie kostte bijna zes ton. De gemeente Noordwijkerhout kreeg gistermiddag uit handen van aannemer G. Schouls een grote luchtfoto van de Victori berg. K. Vink sprak namens de Noordwijkerhoutse Onder nemersvereniging (NOV) zijn tevredenheid uit over de nieu we weg. Wel pleitte hij voor voetgangersoversteekplaatsen op de Victoriberg. Wethouder P. Heemskerk luidt de bel ter gelegenheid van de opening van de Victoriberg en de gerenoveerde gemeentewerf. foto wim van noort NOORDWIJK De verbouwing van het hotel Waikiki aan de Katenblankweg houdt de gemoederen' van raad en colle ge nog altijd bezig. Gisteravond vielen over deze bouw har de woorden in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. In een voorgaande vergadering zou de commissie, volgens J. Smit (WD), in meerderheid aan burgemeester en wethou ders hebben geadviseerd om de bezwaren, die omwonenden tegen de bouwhoogte en andere onderdelen van het bouw plan hadden ingebracht, gegrond te verklaren. Het college heeft dit advies echter niet overgenomen en verklaarde de bezwaren ongegrond. Het VVD-raadslid voelde daarover wethouder V. Salman aan de tand. Dit léidde tot een vrij heftige discussie. In zijn betoog verweet Smit het college maar wat aan te rommelen en hij vroeg zich af of het nog wel zin had het college te adviseren. Salman legde uit dat de omwonenden in een eerdere procedure onder meer bezwaar hadden gemaakt tegen de parkeeroverlast, die door de uit breiding van het hotel zou ontstaan. Het bouwplan was toen aangepast door onder het hotel een parkeerkelder te creër en. Hoewel de hoogte van de daarop aangebrachte verdie pingen was ingekrompen, kwam de totale hoogte van de ho- telbouw vijf centimeter hoger uit, dan in de bouwvergun ning is toegestaan. Tegen dit, overigens geringe, hoogtever schil waren de omwonenden in het geweer gekomen. A. Boering, hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening ver klaarde dat de Raad van State de bezwaren, net als het Noordwijkse college, naar alle waarschijnlijkheid ongegrond zal verklaren. Men ziet er niets in om de bouw om een paar centimeter stil te leggen. .jJOORDWIJK Uitbrei dingsplannen werden in als te ambtieus van rle hand gewezen. Nieuw- ouw aan de Prins Hen- rikweg bleek in de zesti- er jaren niet haalbaar en oor serieuze bouwplan- en in het Middengebied rerd door de provincie ëgin zeventigdt jaren een tokje gestoken. Uiteinde- jk werd toch gekozen oor uitbreiding van het estaande gebouw en in pril 1985 kon de eerste aal de grond in. Ruim wee jaar later is het zo- er, na meer dan veertig iar dure plannenmakerij eschikt Noordwijk einde- jk over een compleet aadhuis en zitten alle mbtenaren onder één ak. Eet raadhuis was in juni van it jaar al klaar, maar besloten erd te wachten met de offi- iele opening tot vandaag. Op september 1987 is het name- jk precies 100 jaar geleden at de gemeente Noordwijk aar „oude" raadhuis in ge- ruik nam. Dit 100-jarige ge- ouw is geheel in oude luister en vormt het hart van et nieuwe raadhuis. Aan het lonumentale pand werden jwee moderne vleugels toege- oegd. [et was voor ons een Jsolute wens om het oude ladhuis te handhaven. Daar- ij moesten we bij de aanbouw ekening houden met de Grote Eerk die tegenover het raad- Uis staat. We konden niet de oogte in", aldus burgemeester ■M. Bonnike. Hij moet toege- ren t er bij de restauratie ogal wat tegenvallers waren, leder moment was er wel 'at". In het oude gebouw ze den nu de wethouders en de urgemeester. Er is een lees- tamer voor de raadsleden, de ude raadszaal wordt gebruikt )or commissievergaderingen, uwelijken worden er, op een nkele uitzondering na, niet jesloten. pe bouw van het raadhuis is, haar ontwerp van architect 'A.M. Dirks, door bouwbe- rijf De Raad uitgevoerd in rie fasen. De eerste vleugel net nieuwe, koepelvormige Het nieuwe raadhuis met de koepelvormige raadszaal. raadszaal) die uitkijkt op de Heilige Geestweg werd in juni 1986 opgeleverd. De tweede, parallel aan de Voorstraat lo pende vleugel en het oude raadhuis volgden dit jaar. Voor het nieuwe raadhuis heeft een aantal huizen moe ten wijken. Volgens burgemeester Bonni ke heeft het gemeentehuis in totaal 14 miljoen gulden ge kost, terwijl de gemeenteraad toch had bepaald dat de bouw kosten niet hoger dan 10 mil joen gulden mochten zijn. Bon nike zegt echter dat aan de wens van de raad wel degelijk is voldaan. „De echte bouw kosten zijn inderdaad niet ho ger dan 10 miljoen uitgevallen. Maar er waren ook andere kosten, onder meer door al die huizen die moesten worden aangekocht". Voor de uitbrei ding werden aan de Heilige Geestweg zeven pandjes ge sloopt, aan de Voorstraat ver dwenen een bank, een juwe lierswinkel en een slagerij. het raadhuis in de dertiger ja ren al weer snel te klein was. In 1940 kwam de directeur ge meentewerken met een ont werp voor een aanbouw. Deze zou moeten komen op de plaats waar nu het parkeerter rein is. Nadat dit plan was ver worpen, werden in 1941 de eerste ambtenaren buiten het raadhuis ondergebracht. De dienst gemeentewerken nam Verbouwing In het in 1887 geopende raad huis was tot 1926 plaats voor het voltallige Noordwijkse ambtenarenkorps. Een ver bouwing (een aanbouw van vier kamers aan de noordzijde) gaf in dat jaar enige opluch ting. Niet voor lang, want de uitbreiding van het aantal ambtenaren zorgde ervoor dat Beeld van de oude situatie, gefotografeerd in 1981. De panden rechts zijn vervangen door een nieuwe vleugel. FOTO: SP de villa Mignon aan de Goow- eg in gebruik, een onderko men dat pas onlangs werd ver laten. In de loop der jaren werden verschillende panden aan de Voorstraat door ge meentelijke afdelingen bezet, zodat de meeste ambtenaren niet in het gemeentehuis te vinden waren. De volgende uitbreidingsplan nen dateren uit 1950, toen een raadhuiscommissie werd inge steld. Dit gezelschap is echter nooit met de studie klaargeko men. Een volgende poging werd genoteerd in 1961. De ge meenteraad stelde 25.Q00 gul den beschikbaar voor een on derzoek naar een nieuw raad huis. Dit keer werden er wèl spijkers met koppen geslagen; in 1964 kreeg het architecten bureau Van den Broek en Ba- kema opdracht een nieuw raadhuis te ontwerpen op het terrein van Sans Souci aan de Prins Hendrikweg. Het nieu we raadhuis zou een belangrij ke schakel worden in een ke ten van voorzieningen en her kenningstekens van de Voor straat tot aan het Palaceplein. Het plan ging echter niet door en het enige wat er nog aan herinnert, is de watertoren. Deze werd alvast wit geschil derd, zodat hij bij het nieuwe gemeentehuis zou kleuren. Het plan een keten van voor- NOORDWIJK De opening van het nieuwe raadhuis gaat gepaard met de nodige festiviteiten. Vandaag is de officiële opening door de comissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, S. Patijn. Hiervoor is een select gezelschap van 200 personen uitgenodigd. De Noordwijkse bevolking krijgt ko mende zaterdag de kans het nieuwe raadhuis te bekijken. Voor het feest is 50.000 gulden uitgetrokken. Van 's ochtends tien tot 's middags vijf uur is er open dag. Tevens geeft de brandweer bij het raadhuis diverse demon straties en verzorgt de Stichting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk (SKAN) een uitgebreid cultureel programma. Burgemeester J.M. Bonnike hoopt op 3.000 bezoekers. In de raadszaal is een doorlopende diapresentatie over de bouw van het gemeentehuis te zien en men kan rondkijken op alle afdelingen. Medewerkers zijn aanwezig om tekst en uitleg te geven. In een tent op de binnenplaats wordt gratis koffie en thee geschonken, voor de kinderen is er limonade. Zaterdagochtend om tien uur wordt de nieuwe brandweer wagen overgedragen aan de brandweer. In het raadhuis is van 11.00 tot 16.00 uur een expositie over de 60-jarige brand weer te zien. Voorts geeft de brandweer diverse demonstra ties, om 11.30 (hulpverlening) en 15.00 (schuimblussen). Voor de kinderen zijn er waterspelen. SKAN, dat zaterdag heeft aangekondigd met een stunt te komen, brengt van half elf tot half zeven voorstellingen rond het gemeentehuis. Programma: 10.30: Narcis met „Po- nia pepermunt" (kinderen); 12.00: Oma's Koektrommel (kinderen) en Constantyn Huygenstrio (klassiek); 13.30: Hans van de Rhee/llob Rigterskwartet (jazz); 14.00: Peabo- dy Brothers (variété) en De Koe (kinderen); 14.30 en 15.30: Constantyn Huygenstrio; 15.30: Oma's Koektrommel; 16.00: Peter van der Linden (sprookjesverteller); 16.30: Martin van de Waardenberg (cabaret); 16.30: De Koe; 17.30: Gebroe ders Flint (straattheater); 18.30: Jimmy James (pop). Voorts zijn er tussen 12.00 en 18.00 voorstellingen van Tra- jekt en Narcis. zieningen te leggen, werd ech ter niet vergeten. De ketting werd enigszins verlegd, zodat hij parallel aan de Nieuwe Zeeweg zou lopen. In het Mid dengebied zou een nieuw raadhuis worden gebouwd. Dit gemeentehuis zou het middel punt moeten worden van een nieuw Noordwijks centrum. Alles leek in kannen en krui ken totdat de provincie Zuid- Holland roet in het eten gooi de. De provincie vond dat Noordwijk-Binnen en Noord wijk aan Zee niet aan elkaar mochten groeien. Het Midden gebied (het gebied tussen de twee dorpen) moest daarom onbebouwd blijven, zo oor deelde de provincie. Daarop werd uitbreiding van het oude raadhuis actueel. In 1973 werd de eerste aanzet gegeven. Er werd 25.000 gulden beschik baar gesteld voor een onder zoek naar de mogelijkheden van uitbreiding. Vier jaar later kwam de voorbereiding goed op gang. Paal Het zou echter nog jaren du ren voordat er een eerste paal de grond in ging. Daaraan gin gen vele plannen, discussies en bezwaren (64, om precies te zijn) vooraf. Zo was de ge meenteraad nogal huiverig voor een ambitieus plan waar in zelfs een parkeergarage was opgenomen. Men wees het in 1979 af, om vervolgens in 1980 75.000 gulden te spenderen aan een nieuw ontwerp. Twee jaar later echter besloot de raad de bouwplannen in verband met de financiën te vertragen tot minimaal 1988. Maar, de poli tiek toonde zich weer eens wispelturig en in augustus 1984 ging de gemeenteraad ak koord met de bouw van de eerste fase van het raadhuis. Bonnike sloeg de eerste paal op 20 april 1985 en een jaar la ter werd besloten de derde fase versneld te bouwen. In juni van dit jaar was het kar wei eindelijk geklaard. Noord wijk heeft na ruim veertig jaar zijn vernieuwde raadhuis. „We hebben jaren aangeklungeld, maar dat is nu gelukkig afge lopen", aldus een tevreden burgemeester Bonnike. KEES VAN HERPEN IOORDWIJK De kermis i Noordwijk is gisteren onder rote belangstelling geopend, e kermis is onderdeel van de aditionele Kroningsfeesten e zaterdag al van start zijn egaan met een viswedstrijd. 5p de kermis was het direct al en drukte van belang, wat iet in de laatste plaats zal zijn ekomen door de gratis loterij ie door de Oranjevereniging i samenwerking met de ker misexploitanten op touw is ge zet. Uitslagen Visewedstrijd: A van Beelen werd nummer 1 met 100 gram. 2. Jan Smit 60 gram. 3. Mevrouw Groenewoud met 45 gram. Fietscross 5 tot en met 7 jaar: 1. Jo- han Muilwijk. 2. Fred v.d. Berg. 3. Johan de Ridder. Fietscross 8 tot en met 10 jaar: 1. Petra van Beelen. 2. Alexander van Beelen. 3. Bas Zuider duin. Fietscross 11 tot en met 14 jaar: 1. Edwin Duivendoorden. 2. Leon Duijndam. Ringsteken op paarden: 1. Tineke Korbee 2. Astrid Kortekaas. 3. Mi randa Berbee. Ringsteken op pony's: 1. Marian Meeuwenoord. 2. Debby Kloos. 3. Cyra Kalkhoven. Prestatieloop over 2.0 kilometer; Jon gens 6 tot en met 11 jaar: 1. Walter Molenkamp. 2. Nico Tettero. 3. Ar nold van Kan. Jongens 12 tot en met 14 jaar: 1. Pascal Steen voorden. 2. Ronald Hiep. 3. Marcel Passchier. Meisjes 6 tot en met 11 jaar: 1. Larissa Molenkamp. 2. Wendy Duindam. 3. Wendy Alkemade. Meisjes 12 tot en met 14 jaar: 1. Monique Waaning. 2. Fleur Zonneveld. 3. Christel van Hal. Prestatieloop over 8 kilometer: Heren 15 tot en met 39 jaar: 1. Jan Verloop. 2. Leen van Duin. 3. Wim Augusti- nus. Heren boven 39 jaar: 1. Victor Zon neveld. 2. Hans Hoogeveen. 3. Piet v.d. Luit. Dames 15 tot en met 39 jaar: 1. Carla Alkemade 2. H. Möller. 3. Margret de Groot Dames boven 39 jaar 1. Ria Duiven voorde. 2. Margot Hoeks. 3. Paulien Hekker. Het totaal deelnemers aan beide prestatielopen was 284. NOORDWIJK De 3000 vierkante meter grond die vrijkomt na sloop van het ge bouw van basisschool De Zee vlam is te klein voor de nieu we middelbare school. Dit werd gisteren duidelijk in de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening. De commissie hield zich bezig met de vraag wat er moet ge beuren met de grond die vrij komt na gedeeltelijke renova tie van de school aan de Hoog- wakersboschstraat. Mocht er woningbouw op de grond plaatsvinden, dan dienen het wel huizen te zijn voor de Noordwijkse woningzoeken den, zo merkte mevrouw J. Voorham (PvdA) met instem ming van wethouder V. Sal man op. A. van Rijnberk (Noordwijks Belang) vroeg zich af of het wel verstandig is het schoolge bouw te slopen. „We kunnen dit gebouw nog wel eens hard nodig hebben", aldus de woordvoerder van Noordwijks Belang. J. Willms (CDA) at tendeerde op klachten over vandalisme aan en bij de scho len. Daarom bouwde men el ders woonhuizen boven de school met doel vernielingen tegen te gaan. „Een geheel nieuwe gedachte", liet Boe ring, chef ruimtelijke ordening zich ontvallen. Wethouder Sal man noemde het een „bruik bare gedachte. VALKENBURG Bewo ners van gemeentewonin gen die een geiser huren van de gemeente vinden een tientje per maand wel wat teveel van het goede. B en W van Valkenburg denken dat de huur bin nenkort waarschijnlijk kan worden gehalveerd. Zo is gebleken dat bij de bouwvereniging Britten burg slechts vijf gulden per maand voor de huur van een geiser betaald wordt. De raadscommissie economische, maatschap pelijke en sociale zaken behandelde de punten waardering voor de huur verhoging. A.P. Bremer (PvdA/PPR) wees op de zeer beperkte busverbin ding van de NZH in het Rijndorp waarvoor deson danks nog 2 punten wor den berekend. Wethouder M.J. Vos onderstreepte deze mening en zei dat hij de te gemakkelijke hou ding van de NZH beslist niet kon waarderen. Bre mer laakte tevens de pun tenwaardering voor de Hoofdstraatbewoners die juist zoveel last hebben van het drukke verkeer. De provincie heeft voor een jaar op proef toestem ming gegeven voor het houden van een week markt in Valkenburg, al dus wethouder M.J. Vos. NOORDWIJK Het kruis- punt Lijnbaanweg/Achterzee weg is afgesloten. Er is een gat ontstaan in de aansluiting op het hoofdriool. Daardoor is het zand onder het kruispunt weg gespoeld. Maandagavond be gon er een gat in het wegdek te vallen waarna het kruis punt is afgezet. Het busver keer wordt omgeleid via de Boekerslootlaan. De herstel werkzaamheden aan het 40 jaar oude riool zijn dinsdag be gonnen en duren de hele week. Eerste paspoort in Voorhout VOORHOUT Mevrouw W. van der Burg kreeg vanmor gen om half tien het eerste paspoort overhandigd dat in Voorhout is vervaardigd. Bur gemeester M. van de Wouw, die zelf achter het loket in het gemeentehuis zat, zette zijn handtekening in het paspoort. Van der Burg wil met haar nieuwe paspoort een weekend je naar Londen. Overigens kunnen alle inwoners van Voorhout vanaf vandaag een nieuw paspoort of toeristen- kaart in eigen dorp afhalen» Dit betekent dat men het do cument sneller in het bezit heeft en dat men er minder voor hoeft betalen. De prijs van een paspoort daalt van 82,50 naar 72,50 en die van een toeristenkaart van 39,95 maar ƒ28,80.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15