Breestraat blijft dicht £eidóe(2ou/ta/tit *§- stad omgeving ALLER LEKDSl Meer barakken voor studenten Drukkerij Groen viert het 125-jarig bestaan Universiteitsraad gaat zware periode tegemoet Slimme EHBO-kit ALS ECONOMISCH ONDERZOEK GUNSTIG UITPAKT College: geen ontslagen sociaal-cultureel werk Meer duidelijkheid over bijwerking hartmedicijn m C^idócSou/ui/nt i f Bulgaarse minister bezoekt universiteit LEIDEN De Bulgaarse minis ter van onderwijs, prof. dr. Ilcro Dimitrov, brengt morgen een be zoek aan de Leidse Universiteit. Dimitrov wordt ontvangen in de curatorenkamer van het Acade miegebouw aan het Rapenburg door rector-magnificus prof. dr J. Beenakker. De minister wordt geïnformeerd over de studies sla vistiek en geschiedenis in Leiden en hij brengt een bezoek aan de universiteitsbibliotheek. De mi nister wordt vergezeld door zijn vrouw, de ambassadeur van Bul garije en twee vertegenwoordi gers van het ministerie van on derwijs en wetenschappen. Koe doodgereden op Rijksstraatweg WASSENAAR Een koe is gister avond rond negen uur aan haar ver wondingen overleden, nadat ze op de Rijksstraatweg in Wassenaar door twee auto's was aangereden. De koe was via een sloot en een heg plotse ling op de weg gekomen, waardoor "een automobilist die in de richting van Leiden reed het dier niet meer kon ontwijken. De koe werd over de wagen geslingerd, waarna het dier werd aangereden door de tweede wa gen. De bestuurders van beide auto's, een 32-jarige man uit Leiden en een 60-jarige man uit Loenen aan de Vecht zijn ongedeerd gebleven. De koe was s morgens voor 2500 gulden gekocht op de veemarkt in Leiden. Koe snel gepakt LEIDEN Een losgebroken koe heeft gistermiddag niet zo lang van haar vrijheid kunnen genieten. Het beest was rond een uur losgebroken bij de laad- en losplaats van de Groenoord- hallen aan de Willem de Zwij gerlaan. Via de zij-ingang liep het dier naar het terrein van de molen aan de Gooimeerlaan. Een politieman verdoofde de koe met een geweer. Het dier is overgebracht naar het slacht huis in Rotterdam. Pas over een aantal dagen, als de verdoving helemaal is uitgewerkt, wordt de koe geslacht. Volgens de po litie worden tegenwoordig al leen nog maar dieren in Leiden geslacht als het vlees is bestemd voor Nederland. Vrouw kijkt niet uit LEIDEN Een 19- jarige bromfietsster uit Katwijk heeft gis termorgen rond tien over half negen een vrouw aangereden die plotseling het fietspad langs de Rijnsburger weg op liep. De voetgangster, een 40-jarige inwoonster van Sassenheim, is met kneuzingen over gebracht naar het AZL. Zij verklaarde de bromfietsster niet te hebben gezien. Twee gewonden bij aanrijding LEIDEN Bij een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan zijn gistermiddag twee mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde rond kwart over twaalf. Een 63-jarige vrouw uit Leiden fietste op het fietspad en wilde linksaf de Merenwijk inslaan. Een 16-jarige Leidse bromfietser wilde ook linksaf en reed tegen haar aan. De vrouw vertelde tegen de politie dat ze haar hand had uitgesto ken, de jongen verklaarde dat hij dat niet had gezien. Beiden zijn overgebracht naar het AZL; de vrouw met knieletsel en de jongen met rugklachten. LEIDEN Als het eco nomisch onderzoek naar 'de gevolgen van de af sluiting van de Bree straat gunstig uitpakt, blijft de winkelstraat dicht. Er zijn geen aan wijzingen voor het tegen deel. Het onderzoek naar de economische gevolgen is nog niet afgerond, maar volgens H. van Cleef van de winkeliers vereniging laten de cij fers „geen onrustbarende verschillen" in omzet zien in vergelijking met vorig jaar. Ruim een maand voor het officiële einde van de proef, con stateert de gemeente „dat het verkeerstech nisch allemaal wel kan". De NZH is redelijk posi tief over de proef. De voortekenen voor defini tieve afsluiting zien er dus gunstig uit. Aan de constatering dat de omzet van de winkeliers niet opvallend is gewijzigd, kleeft één belangrijk voorbehoud: de vergelijking met de lande lijke cijfers ontbreekt nog. Een onderzoeksbureau houdt deze maand nog een enquête onder alle winkeliers aan de Breestraat naar hun bevin dingen met de proef. Evenals bij het begin van de proef wordt geteld hoeveel mensen hun boodschappen in de Breestraat doen en hoe hen dat bevalt in de autoloze om geving. Voorzitter H. van Cleef van de winkeliersvere niging Breestraat wil niet vooruitlopen op de uitkom sten van de onderzoeken. „Ik wacht gewoon af. Maar som ber zie ik het niet in". Namens de NZH laat B. Leeuwenburgh weten dat „beslist geen sprake meer is van een crisissituatie". Sinds de stoplichten bij het Gange tje en het stadhuis alleen nog overdag branden en er meer ruimte voor de bussen is ge maakt, zijn de rijtijden weer acceptabel voor de NZH. Leeuwenburgh: „Extra bus sen hoeven we zeker niet in te zetten". De NZH; maar ook de politie, kampt nog wel met (brom)fietsers die tussen de bussen door slalommen en rijden waar dat niet mag. De gemeente laat weten dat de verkeerstechnische pro blemen de definitieve afslui ting niet kunnen verhinde ren. „Als er in de laatste we ken geen gekke dingen meer gebeuren, blijft de Breestraat wat ons betreft dicht", zegt M. Kuzee. De toename van de verkeersstroom op de Wit te Singel en de Hooigracht noemde hij in een eerder sta dium al niet verontrustend. Wel wordt bekeken op welke manier de twee scherpe bochten in de Witte Singel veiliger kunnen worden ge maakt voor fietsers. De twee- wielers worden met name te genover de Hortus afgesne den. Mogelijk wordt een ge deelte van het trottoir benut voor een aparte fietsstrook. De gemeente zet deze week de zaken op een rijtje. Vol gende week praat men in de commissie ruimtelijke orde ning verder over het verloop van de proef en de toekomst van de Breestraat. De proef eindigt officieel op 4 oktober, maar de winkelstraat zal ze ker nog enige maanden dicht blijven. In die periode wor den de resultaten van de on derzoeken bekend en besluit de gemeente of de afsluiting definitief wordt of niet. Dienstencen trum De activiteiten van het dienstencentrum Zuid-Oost kunnen toch doorgang vin den na de brand die het centrum aan de Lorentzka- de 61 in as legde. De eetta fel heeft maandag van 11.30 tot 14.00 uur plaats in de Petrus-zaal aan de Lam- menschansweg; kaarten is er van 14.00 tot 17.00 uur in de Vredeskerk aan de Van ■Vollenhovenkade. Dinsdag is er cursus Engels in de Pe trus pastorie aan de Lorent- zkade om 11.00 uur. Woens dag is er om 10.00 uur volksdansen in de Vredes kerk aan dg Van Vollenho venkade en zingen in het verzorgingshuis Lorentzhof (14.00 uur); de eettafel is weer in de Petruszaal. Don derdag is er in de Petrus- zaal om 9.30 uur schilderen en in het verzorgingstehuis Lorentzhof handvaardig heid (14.00 uur). Vrijdag weer cursus Engels in de Petrus Pastorie aan de Lo- rentzkade (9.30 uur) en eet tafel in de Petrus-zaal. PvdA Het spreekuur van de PvdA in Leiden begint morgen .weer. Elke eerste donder dag van de maand zal het spreekuur tussen 19.00 en 21.00 uur worden gehouden in de fraktiekamer van de PvdA in „Het Gulden Vlies", Breestraat 125. Frac- Uie- en bestuursleden zijn aanwezig om te pratenen informatie te geven over de PvdA. Mijnen Ih Het Leids Volkshuis wordt morgen een bijeen komst gehouden waar ge tracht wordt solidariteitsac ties met de mijnstakers in Zuid-Afrika te organiseren. Men wil onder meer acties om geld in te zamelen op zetten en verder wordt ge dacht aan een Zuid-Afrika- avond. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Zeilles Scholieren van het voortge zel onderwijs in Leiden kunnen in het komend voorjaar zeilles krijgen bij een Kaagse zeilschool. Dat gebeurt als onderdeel van een gemeentelijke actie om de schooljeugd meer te la ten sporten. In een bericht hierover in de LC van 19 augustus stond vermeld, dat de cursist al na één les met de zeilboot moet kunnen omgaan. De betreffende zeilschool laat echter weten, dat hun lessen wel goed maar niet wonderbaarlijk zijn. Het duurt dus wel een paar lessen voordat de leer lingen het zeilen onder de knie hebben. LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders gaat ervan uit dat de bezuini gingsvoorstellen van minister L. Brinkman niet doorgaan en dat er in het sociaal-cultureel werk geen ontslagen vallen. Bij het vaststellen van het welzijnsprogramma voor 1988 is het gemeentebestuur giste ren uitgegaan van de eerdere toezeggingen van de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Brinkman maakte een maand geleden bekend dat hij de wel- zijnsuitkering aan lagere over heden volgend jaar met 30 miljoen wil verlagen en in 1989 met veertig miljoen gul den. Voor Leiden betekent dat jaarlijks een bezuiniging van drie of vier ton. Als deze be zuiniging geheel wordt afge wenteld op de sector welzijn, dan bestaat de kans dat buurt en clubhuizen in Leiden hun deuren moeten sluiten. Vol gens een woordvoerster van de directie welzijn gaat Leiden daar echter niet van uit. Ook rekent de gemeente er op dat de minister zich houdt aan zijn goedkeuring van het plan voor het onderwijsvoorrangsgebied. De directie van drukkerij Groen: A.D. Nieuwenhuizen Segaar J. de Lange en J.J. Groen. foto: pr LEIDEN Drukkerij Groen aan de Pieters- kerk-Choorsteeg viert deze maand het 125-jarig bestaan. Wethouder J. Fase zal de drukkerij vrij dag 4 september een on derscheiding overhandi gen. Hat gaat om het VPGI-certificaat waarbij VPGI staat voor Vereni ging Produktbewaking Gr^ische Industrie. Het betreft een onderschei ding die wordt verstrekt wegens bewezen vakman schap. Groen is het eerste grafische bedrijf in Lei den dat de onderscheiding krijgt. De drukkerij werd in 1862 opgericht door Johannes Ja cobus Groen en de drukkerij vestigde zich toen al aan de Pieterskerk-Choorsteeg. J.J. Groen is begonnen met een boek- en Kantoorwerkdruk kerij. De eerste pijler was het zogenaamde dienstbode- en bakkerskrantje. Dat was een soort advertentieblaadje. Al snel kreeg hij het druk met bidprentjes, uitvaartkaarten, strooibiljetten die werden toen vliegende blaadjes ge noemd dissertaties litera tuurboeken en drukwerk voor de gemeente Leiden en andere gemeenten. Groen richtte een eigen uitgeverij op en rond 1900 ging hij wer ken voor de Amsterdamse uitgevers Van Mantgem en De Does. In 1954 ging het be drijf samen met de Haagse uitgever Spruyt. In het Stedelijk Museum de Lakenhal wordt om het jubi leum te vieren door Groen een tentoonstelling ingericht over het drukkersvak. Het gaat daarbij om de invloed van drukwerk op het leven van alledag in de afgelopen 125 jaar. De tentoonstelling zal in februari 1988 te zien zijn. De drukkerij heeft ver der relatiegeschenken laten ontwerpen door de indus trieel ontwerpers Van Nieu- wenborg en Wegman. In het kader van het jubileum is de naam BV Drukkerij J.J. Groen en Zoon veranderd in Drukkerij Groen bv. Ook het logo werd gewijzigd. De vlag ging gisteren in top bij het Camera/Cunera-complex aan de Leidse Hogewoerd. De bouwvak kers krijgen van A. Hiibben, direc teur van de SLS, een enveloppe met inhoud, foto: tejo ringers LEIDEN „We krijgen iets meer lucht, maar meer dan druppels op een gloeiende plaat zijn het niet". Zo om schreef directeur A. Htlbben van de Stichting Leidse Stu denten Huisvesting (SLS) gis teren de nieuwe projecten die het kamerarsenaal van de SLS binnen afzienbare tijd moeten uitbreiden. Het gaat onder meer om 40 kamers in barak ken aan de Oude Rijnsburger- weg in Oegstgeest, die wellicht al volgende maand, maar ze ker voor de winter worden neergezet bij het bestaande complex bij de rijksweg Am sterdam-Den Haag. Onderzocht wordt of het com plex later met nog eens 40 eenheden kan worden uitge breid. Daarvoor moet wel grond worden aangekocht. „De gemeente Oegstgeest is bereid alle medewerking te verlenen en de financiering is geen probleem", aldus Htlb ben. „Het plan gaat echter niet door wanneer de huur te hoog wordt". Verder kan de SLS het com plex aan de Wassenaarseweg uitbreiden met voormalige ba rakken van de Scheldewer- ken. De gemeente heeft be zwaren van omwonenden te gen de bouw afgewezen. Het gaat om 17 kamers. Hotel-res taurant de Nagtegaal aan de Heereweg in Lisse heeft een villa te huur aangeboden. Daar kunnen zo'n zeven stu denten terecht. In Noordwijk- se hotels zijn 35 kamers be schikbaar. Volgens Htlbben is de belangstelling hiervoor „bijzonder groot". „De kamer- nood is nog nooit zo erg ge weest. Studenten nemen nu met elke kamer genoegen. Ook buiten Leiden". Toen eni ge tijd geleden bekend werd dat studenten terecht konden in het voormalig bejaardente huis De Schutse in Sassen heim,zat dat binnen de kortste keren helemaal vol. Htlbben is zeer te spreken over de mede werking van de verschillende gemeenten de Leidse universi teit. „Iedereen beseft hoe ern stig de kamernood is en dat daar oplossingen voor móeten komen". Gistermiddag werd het berei ken van het hoogste punt van het Camera/Cunera-complex aan de Hogewoerd/Hooigracht gevierd. Directeur Htlbben van de SLS hees er de vlag in top met mevrouw M. Schou ten, directeur van Stichting Huisvesting voor Werkende Jongeren. In dit complex ko men 37 woningen voor studen ten en werkende jongeren. De bouw is in' april gestart en duurt nog tot in het tweede kwartaal van 1988. Het com plex wordt zo gebouwd, dat de woningen later, als het aantal studenten afneemt, bewoond kunnen worden door bejaar den. Op de plaats van dit com plex stonden vroeger de bio scoop Camera en het klooster Cunera. Boven de ingang van het complex wordt een beeld van Cunera geplaatst LEIDEN „De leden van de Leidse universi teitsraad gaan een moeilij ke en zware periode tege moet". Dit zei de voorzit ster van de raad, drs. F.P.L. van Soest, gisteren in haar openingstoe spraak. De raad kwam gisteravond voor het eerst bijeen in een nieuwe be zetting. Deze is als gevolg van de nieuwe Wet We tenschappelijk Onderwijs (WWO) aanmerkelijk kleiner dan in voorgaande jaren. Zo is het aantal raadszetels van veertig naar negenentwintig te ruggebracht. Tegelijkertijd onderstreepte de voorzitster echter de noodzaak van het bestaan der universi teitsraad. „Tesamen met het college van bestuur is en blijft de universiteitsraad het hoogst orgaan binnen de universi teit", aldus de voorzitster. De veel gehoorde klacht dat de raad door de geringe publieke belangstelling bij universitaire verkiezingen een machteloos orgaan is geworden, noemde zij dan ook een „mythe". Ook een andere opmerking die vaak in academische krin gen over het raadswerk te be luisteren is, als zou de raad slechts „kruimelwerk" ver richten, verwees Van Soest naar het rijk der fabeltjes. „De raad neemt juist zeer belang rijke besluiten die verstrek kende gevolgen kunnen heb ben", zei de voorzitster. Zij wees hierbij op de mogelijk heid dat de raad zijn goedkeu ring aan de universitaire be groting zou kunnen onthou den. Tevens haalde Van Soest in dit verband het binnenkort in de raad te behandelen Ont wikkelingsplan van de univer siteit als voorbeeld aan. „In dit plan wordt de toekomst van de universiteit geschetst. De raadsleden hebben de moge lijkheid hier wijzigingen in aan te brengen of zelfs, indien gewenst, het plan geheel af te wijzen", aldus Van Soest. Dë voorzitter van het college van bestuur, Mr. K.J. Cath sloot zich in zijn welkomsttoe spraak voor de nieuwe raad volledig aan bij mevrouw van Soest. Ook hij onderstreepte het belang van de universi teitsraad als beleidsvormend en controlerend orgaan. Toch merkte hij op dat in veel ge vallen de raad „gepaste af stand" in acht dient te nemen als de situatie dit vereist. „De raad moet het college flexibel tegemoet treden. Hij moet het college van bestuur voldoende armslag geven. Slechts dan is het mogelijk dat de problemen van de toekomst met genoeg voortvarendheid afgedaan kunnen worden", aldus Cath. LEIDEN De heer Van Wezel, cardio-anesthesist op de afde ling Anaesthesiologie van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, promoveert vandaag tot doctor in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Leiden. Van Wezel promoveert op een onderzoek naar medicijnen die door tienduizenden mensen, dié lijden aan vernauwing van de kransslagaderen van het hart, da gelijks worden gebruikt. Deze medicijnen verwijden de kransva- ten, zodat er voldoende bloed met zuurstof naar het hart kan stromen. Het onderzoek van Van Wezel toonde aan dat sommige medicijnen die de kransslagaders verwijden, tevens een toenamé van het zuurstofverbruik van het hart veroorzaken. De toename van het zuurstofverbruik door het hart kan door zo'n medicijn een hartinfarct veroorzaken. Van Wezel onderzocht de werking van deze medicijnen. Het resultaat van het onderzoek van Van Wezel is van belang voor de cardioloog die dagelijks werkt met deze medicijnen. Nu kan veel gerichter worden gekozen uit het grote aanbod van beschikbare stoffen. Dit komt vooral patiënten met ernstiger vormen van kransvatvernauwing ten goede. Politie houdt mannen aan in supermarkt LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht twee mannen aan gehouden in een supermarkt aan het Diamantplein. Rond half vier werd de politie gewaarschuwd door een inbraakalarm. In de winkel werd een 25-jarige man uit Spijkenisse aangetroffen en een 29-jarige Rotterdammer. Beiden hadden volgens de politie braakgereedschap op zak. De man uit Spijkenisse stond boven dien gesignaleerd in verband met een geldboete van 630 gulden. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze \rv krijgt de krant de eerste twee weken gratis. - gaflpf «Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: i. -Voorli. Adres:_ i Postcode/plaatse. •Telefoon(voor controle bezorging) [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar I Naam' Posicode/plaats:_ 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25CÖ VD Den Haag fb/e* J WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13