Jeruzalem geplaagd door rumoer over sabbatrust Kerk onderkent gevaren van alcohol onvoldoende MILJOENEN NOTA 88 kerk wereld brieven t- lil lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidócSotwcutt Dr. K. Blei voorzitter van Europese WARC- commissie beroepingen VERZET TEGEN OPEN LIDMAATSCHAP NG-KERK WORDT STEEDS GROTER „RK-joodse gesprekken veelbelovend begonnen' Nieuwe legerbanen DINSDAG I SEPTEMBER 1987 PAGINA 2 Uitbreiding juridisch secretariaat Kerkprovincie UTRECHT Mr. Th.R. Kalb, sinds 1973 secretaris van het bisdom Den Bosch, is per 1 oktober benoemd bij het juridisch secretariaat van het Rooms-Katholiek Kerkgenootschap in Ne derland. Hij wordt vooral belast met zaken op rechtspositioneel en structureel terrein, zo deelt de persdienst van de RKK mee. Kalb (41) neemt enkele taken over van mr. F.H.M. van Spaen- donck, die onder meer verantwoordelijk blijft voor betrekkin gen met de burgerlijke'overheid (zoals het CIO). Delegatie Europese vredesbeweging bezoekt Midden-Oosten DEN HAAG Op initiatief van de rooms-katholieke vredes beweging Pax Christi Nederland is een delegatie van de Euro pese vredesbeweging begonnen aan een veertiendaags bezoek aan het Midden-Oosten. De delegatie bestaat onder meer uit Pax Christi-secretaris Jan ter Laak en Wim Bartels, secretaris internationale zaken van het Interkerkelijk Vredesberaad. De delegatie zal in Syrië, Jordanië, Israël, de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever spreken met religieuze leiders en ver tegenwoordigers van politieke partijen, vredesgroeperingen en de PLO. De reis is een vervolg op de Midden-Oosten-conferen- tie, die in 1986 in Amersfoort werd gehouden. Het is heerlijk op zijn tijd gek te doen. DR. K. BLEI WENEN Dr. K. Blei, se- cretaris-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk, is gekozen tot voorzitter van de Europese commissie van de WARC (de Wereldbond van Hervormde en Gerefor meerde Kerken). Blei volgt de Schot Douglas Shaw op, die deze functie ze ven jaar heeft vervuld. De Europese afdeling van de WARC kwam vorige week in Wenen bijeen. Lidkerken in Nederland zijn de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Remon strantse Broederschap. In de slotverklaring zeggen de kerken dat zij lijden onder de bedreiging van de schep ping, onder de onvrede en het tekort aan gerechtigheid in de wereld. Verder houden de Europese WARC-kerken vast aan het besluit van de algemene vergadering van de WARC in 1982 te Ottawa, waarbij de theologische fun dering van de Zuidafrikaanse apartheidpolitiek als ketterij werd veroordeeld. WARC-secretaris dr. Ed- mond Perret maakte dat hij bij de Roemeense autoriteiten heeft geprotesteerd tegen het feit dat de WARC-afgevaar- digde uit dat land een visum was geweigerd. JERUZALEM Al hun demonstraties voor sab batrust ten spijt hebben ultra-orthodoxe demon stranten Jeruzalem al een paar rumoerige weekeinden bezorgd. De opening van vijf biosco pen op de vrijdagavond, sinds een maand, is voor de in het zwart geklede betogers aanleiding iede re vrijdagavond en zater dag massaal de straat op te gaan onder het scan deren van „Sjabbes, sjab bes!" het jiddische woord voor de dag des Heren. Een protest waarmee ze duidelijk willen maken dat Jeruzalem afglijdt naar helse diepten. Alleen al het afgelopen weekeinde was permanent vijfhonderd man politie op de been om de orde te hand haven. Driehonderd van de agenten kwamen van buiten de stad en niet allemaal za gen ze de aardigheid van de betogingen in. Eén van de or dehandhavers schreeuwde een orthodoxe betoger toe: „Ik sta hier voor jouw lol de sabbath te ontheiligen!" De radicaalsten onder de demon stranten pakten zonder ge wetensbezwaar op de sabbat stenen op, om die in de rich ting van politie en tegen be togers te gooien. Dat er tot op heden geen zwaargewonden zijn gevallen, is meer geluk dan wijsheid. Wie niet bekend is met de lo kale verhoudingen moet wel denken dat Israël aan de vooravond staat van een bur geroorlog tussen zijn ultra-or thodoxe en seculiere inwo ners. Maar in feite zijn de schermutselingen niet meer dan het zoveelste incident in een strijd die al ouder is dan Een orthodoxe jood argumenteert met een lid van de politie tijdens de demonstraties het afgelo pen weekeinde. foto: afp de staat. Het is het gevecht om de vraag of de religieuze wetten (de Halacha) of de principes van de moderne democratische rechtstaat het joodse Israël moeten domine ren. In de commentaren duikt daarbij telkens het woord „Kulturkampf" op, een verwijzing naar de strijd tussen Bismarck en de Duitse bisschoppen in de vorige eeuw. Die vergelijking gaat niet he lemaal op, want Israëls we reldlijke leiders zijn in het verleden al ver gegaan bij het doen van concessies aan de religieuze minderheid. In de eerste jaren van de staat bereikten de partijen over eenstemming over handha ving van de status quo. Het komt er in grote lijnen op neer, dat de staat het publie ke leven van de Israëliërs re gelt en het rabbinaat zich be moeit met hun persoonlijke omstandigheden. Wie wil trouwen, scheiden of begra ven, kan zich alleen maar wenden tot een orthodoxe rabbijn. Het rabbinaat heeft zich erbij neergelegd dat Is rael een wereldse regering heeft, maar de invloed van de religieuze partijen in het parlement is onevenredig groot, omdat ze de schaal be slissend naar de Likoed of de Arbeiderspartij kunnen laten doorslaan. In Jeruzalem liggen de etni sche en religieuze verhoudin gen extra gevoelig. De stad telt niet alleen het grootste aantal ultra-orthodoxe joden (bijna dertig procent van de bevolking), maar ook een aanzienlijke islamitische minderheid. Burgemeester Teddy Koliek is het tot nu toe gelukt een zeker even wicht tussen de groepen te handhaven, geholpen door de omstandigheid dat geen er van een meerderheid verte genwoordigt. De minderheden in Jeruza lem wonen in hun eigen wij ken, en ook dat helpt. Zo biedt het ultra-orthodoxe Mea Shearim op vrijdaga vond en zaterdag de aanblik van een joodse wijk in het vooroorlogse oost-Europa. De buurt is dan met hekken af gezet, om autoverkeer onmo gelijk te maken. De over heersende kleur is zwart en de overheersende taal jid- disch. De meeste ultra-ortho doxen zijn anti-zionisten, om dat ze menen dat een joodse staat pas tot stand kan ko men met de komst van de Messias. Bijgevolg weigeren ze te dienen in het Israëli sche leger, een bron van irri tatie voor de zionisten. Die vrezen dat toegeven aan de ultra-orthodoxe eisen uitein delijk heel Jeruzalem het aanzien zal geven van Mea* Shearim. De ultra-orthodoxen mogen dan de staat niet erkennen, als het hun uitkomt zijn ze graag bereid wereldlijke lei ders met een wereldlijke wet om de oren te slaan. In het geval van de sabbatsrust is dat een gemeentelijke veror dening, die bioscoopvoorstel lingen op vrijdagavond en zaterdag verbiedt. De exploi tanten van de theaters die nu wel open zijn, beroepen zich erop, dat culturele manifesta ties op de dag des Heren wel zijn toegestaan. De politie is nooit in het geweer gekomen tegen een Jeruzalems cultu reel filminstituut, dat al ja renlang op vrijdagavond his torische films vertoont, voor zien van een toelichting. Maar of de formule „een plaatje met een praatje" ook films als „Superman" of „Rambo" tot een officieel cultureel evenement maakt, zullen de juridische adviseurs van het stadsbestuur moeten uitmaken. Teddy Koliek huldigt het standpunt dat filmvertonin gen in een privé-sfeer op de sabbat door de beugel kun nen, maar dat er op die dag geen ruimte is voor commer ciële bioscoopvoorstellingen. Voor de liefhebbers is het dus een zaak van lidmaat schap aanvragen en kaarten kopen voor de sabbat ingaat. Niemand twijfelt eraan dat de door de wol geverfde bur gemeester er ook ditmaal in zal slagen de gemoederen tot bedaren te brengen met een ingenieus compromis. Inge wijden in de wereld van Mea Shearim verwachten dat het rdligieuze protest het aan staande weekeinde zijn hoog tepunt bereikt. Als daarna de rook is opgetrokken, rest nog slechts de vraag waar de con frontatie in de lange hete zo mer van het volgend jaar over zal gaan. Over archeolo gische opgravingen, over badmode-reclame op bus huisjes of, voor de zoveelste keer, maar weer over de hei liging van de sabbat? AD BLOEMENDAAL RAAD VAN KERKEN FRIESLAND: LEEUWARDEN Kerken, die te maken hebben met te ruglopende inkomsten, probe ren dat vaak op andere wijze te compenseren, bij voorbeeld door in kerkelijke gebouwen alcohol te schenken en door de consumptie daarvan te sti muleren. Ze houden er onvol doende rekening mee, dat ze daardoor het drankgebruik bij jongeren stimuleren, omdat de jongeren een kwetsbare groep vormen, die uit de be hoefte er bij te horen mee doen met hun drinkende leef tijdgenoten. Tot die conclusie is de sektie Jeugd en Jongeren van de Raad van Kerken in Fries land gekomen na gesprekken te hebben gevoerd met ver schillende deskundigen. De Raad van Kerken stuurt de zer dagen een brief aan alle kerkelijke gemeenten en pa rochies in de provincie met het verzoek het alcoholge bruik in het openbaar aan de orde te stellen. Volgens de Raad wordt het alcoholpro bleem onvoldoende onder kend in de kerk. „Naar ons idee is drankgebruik binnen kerkelijke kring een nauwe lijks besproken onderwerp wat hooguit aan de orde komt tijdens huisbezoek of een ge sprek met de dominee of pas tor. De problematiek wordt gezien als een individueel probleem waar anderen (de samenleving, de gemeente of parochie) geen deel aan heb ben. Of gemeenten en paro chies ontkennen de problema tiek of ze vinden het geen zaak om je als kerk mee bezig te houden. De gemeente of parochie heeft naar onze overtuiging een bredere pas torale taak en vandaar ons verzoek om aandacht voor deze zaak". De sektie Jeugd en Jongeren van de Raad van Kerken, waarbinnen een aantal jeugd- en jongerenorganisaties parti ciperen, heeft de indruk dat de incidentele vragen om hulp, de laatste tijd een struc turele vorm hebben aangeno men. Ook op scholen neemt de ernst van de situatie toe. De landelijke campagne „Drank maakt meer kapot dan je lief is", verdient daar om aandacht van de kerken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Soest, mevrouw H.M.Jansen te Ter Kapele; te Haat ten. toezegging. D.Breure kandidaat te Heiningen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Culemborg: part-time geestelijk verzorger Beatrix Ver pleeghuis, mevr. drs. A.T. Koopman kandidaat te Amsterdam die dit be roep heeft aangenomen. Aangeno men naar Amersfoort: drs. J. van der Linden te Dordrecht. Beroep baar: drs. A.T. Koopman, kandidaat te Amsterdam. Benoemd tot gees telijk verzorgster van het ziekenhuis Beatrixoord te Haren, mevrouw drs. A.E.C.Tazelaar, kandidate te Kam pen die deze benoeming heeft aan genomen. Benoemd tot pastoraal assistent te Haren. F. Venema. wo nende te Onderdendam, die deze benoeming heeft aangenomen. PRETORIA Binnen de grote Nederduitse-Gerefor- meerde Kerk wordt de strijd over het mogelijk lidmaat schap van niet-blanken steeds feller. De synode van de regio Zuid-Transvaal besloot in Pretoria de kerk niet open te stellen voor niet-blanke chris tenen. De regionale synode heeft de eens in de vier jaar bijeenkomende synode van de NG-kerk in een resolutie ver zocht het woord „open" te schrappen uit het rapport „Kerk en Samelew'ing". De synode van de 1,7 miljoen leden tellende NG-Kerk be sloot in oktober vorig jaar de bijbelse rechtvaardiging van apartheid af te wijzen en het lidmaatschap van de kerk ook voor niet-blanken open te stellen. De enige maatstaf voor lidmaatschap moet het geloof zijn, zo oordeelde de synode. Het rapport „Kerk en Samelewing" lag aan de syno debesluiten ten grondslag. In een reactie op het verzoek van de regionale synode Zuid- Transvaal verklaarde synode voorzitter prof. J. Heyns dat „de inhoud van de bewust pa ragraaf onveranderd blijft. Elke christen die zich bij de kerk wil aansluiten, is wel kom". Deze zomer besloot een groep uiterst-rechtse kerkleden uit protest tegen de synodebeslui ten te breken met de NG- Kerk en een eigen uitsluitend voor blanken bestemde kerk op te richten. Volgens prof. Willie Lubbe, initiatiefnemer tot de Afrikaner-Protestantse Kerk, telt de blanke kerk in middels 66 gemeenten en zijn er vijf in oprichting. VATICAANSTAD De gesprekken in het Vaticaan tussen een joodse delegatie en Curieleden onder leiding van kardi naal Willebrands, voorzitter van de Vaticaanse Raad voor de betrekkingen met het Jodendom, „zijn veelbelovend begon nen". Dit was het enige dat de delegatieleider, rabbijn Morde- chai Waxman van de Amerikaanse synagogeraad, gisteren kwijt wilde na afloop van de eerste ronde van gesprekken. Later op de dag zou een tweede ronde volgen. De Amerikanen hebben vandaag een gesprek met paus Jo hannes Paulus II in zijn zomerresidentie Castelgandolfo. Daarbij worden geen toespraken uitgewisseld maar zullen de partijen anderhalf uur lang vrij en onverveerd over allerlei zaken praten. Morgen worden in een gezamenlijke verklaring nadere mededelingen gedaan. De gesprekken vinden plaats op uitnodiging van het Vati caan. Aanleiding was de audiëntie voor de Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim in juni. Als gevolg hiervan dreigden joodse organisaties in Amerika de ontmoeting met de paus, volgende week in Miami, te boycotten. „Het gaat er niet om de ontmoeting met de paus in Miami te redden," zo zei rabbijn Mare Tanenbaum van het Amerikaans Joods Comité gistermorgen vroeg. „Als de boycot door zou gaan, zou dat niet alleen de hele pausreis naar Amerika beïn vloeden, maar zou dat ook en vooral de joods-rooms-katholie- ke betrekkingen onder druk zetten. Daar zit niemand op te wachten." Tanenbaum liet doorschemeren dat het Amerikaanse Joodse Congres de ontmoeting in Miami niet zal boycotten. Ook rab bijn Waxman liet zich, voordat de gesprekken maandag be gonnen, in deze zin uit. Naar de mening van rabbijn Tanenbaum is het voor zijn orga nisatie voldoende dat het Vaticaan hen voor deze gesprekken heeft uitgenodigd. Verder heeft de brief van de paus, begin augustus, waarin hij zich uitsprak voor versterking van de di aloog, veel goed gedaan. De joodse delegatie is van plan er bij de paus op aan te drin- fen volledige diplomatieke betrekkingen met Israël aan te nopen. Ook Simon Wiesenthal heeft daar gisteren opnieuw op aangedrongen. Weliswaar erkent het Vaticaan het be staansrecht van Israël, maar het wil eèrst een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk en een akkoord over de status van Jeruzalem, voordat het tot formele erkenning van Israël overgaat. \l >l Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekorten Museumdirecteur Uit het vraaggesprek met de heer R. Fuchs in de zaterdag- bijlage „Finale" blijkt dat de nieuw benoemde directeur van het Haags Gemeentemu seum moeilijk van bescheiden heid kan worden beschuldigd, gelet op zijn uitlatingen zoals: „Ze zullen merken dat ik er ben". Uw redacteur consta teert: hij is ook een uitste kend beroepsmompelaar, die gedachtenflarden vertaalt in woordflarden, die hijzelf niet kan verstaan". Zijn plan om Mondriaan en Beuys tot uit gangspunt voor het gehele mu seum te maken, betekent een breuk met de door zorg, liefde en kunde van zeer deskundige voorgangers als Van Gelder, Knuttel en Hefting opgebouw de en bewaarde verzamelin gen welke ons museum rijk is, zoals de Haagse School, kunst nijverheid, keramiek, kos tuums en muziekinstrumen ten. De aankondiging om te gaan „uitlenen" aan andere musea belooft niet veel goeds. Een nieuw-benoemde mu seumdirecteur heeft niet het recht het museum dat hij zegt nog niet te kennen, te be schouwen als een ruimte wel ke hij naar willekeur kan ont ruimen om plaats te krijgen voor wat hij „levende kunst" noemt. Alleen de tegenstelling welke hij door dat woord maakt tegenover het bestaan de kunstbezit, is al niet ernstig te nemen. Werk van levende kunstenaars, indien dit be doeld wordt, behoort in gale ries. En kunst die niet „leeft" is geen kunst. Meer dan goed kan zijn voor een museum is het de heer Fuchs herhaaldelijk gelukt in de publiciteit door te dringen. Publiciteit kan uit de aard der zaak niet anders dan opper vlakkig zijn en aandacht schenken aan wat achteraf soms een eendagsvlinder blijkt te zijn geweest. Museumbeheer stelt andere eisen. De media kunnen van vele zandhoopjes geen Sandberg maken. Wat zijn de blijvende waarde en betekenis van de jaarlijks te Kassei terugkerende plaag „Documenta" geheten? De heer Fuchs beëindigt het vraaggesprek met deze ge meenplaats: dat het leven loze dank zij een slapend jon getje gaat leven". Moge dezer zijds herinnerd worden aan het jongetje uit het sprookje van Andersen „De kleren van de keizer". Mr. L. van Heijningen Sr., DEN HAAG. Den Uyl Zoals de heer Den Uyl ge- DEN HAAG. schetst werd in de zaterdagse bijlage „Finale" is hij beslist een integer en hardwerkend mens. We moeten echter niet vergeten dat buiten het CDA en enkele andere christelijke partijen de politiek (en daarbij zeker ook de PvdA) geen re kening heeft gehouden met de christelijke moraal. Het is mede de schuld van de chris tenen die niet-christelijk stem den dat abortus, echtscheiding en euthanasie proporties in ons land hebben aangenomen die niet hadden gehoeven. En wat het uitgavenpatroon be treft: het is de schuld van de ruimhartige en ruimgevende heer Den Uyl, dat nu zo bezui nigd moet worden. H. Rutges, NEDERLANDS DANS THEATER Eerste programma in eigen theater met 3 WERELDPREMIÈRES van Jiri Kylian en Hans van Manen 10 T/M 19 20.15 uur' DANSTHEATER aan 't SPUI in het nieuwe culturele hart van Den Haag DEFENSIE gaat binnenkort alle buitengewoon dienstplich tigen tot vijfendertig jaar vragen of zij alsnog onder de wape- J nen willen omdat volgend jaar een tekort aan soldaten/ dreigt. In totaal hoopt het ministerie op deze manier twee a drieduizend arbeidsplaatsen in te vullen. De buitengewoon dienstplichtigen zijn geheel vrij om op het verzoek in te gaan. SlNDS een aantal jaren heeft Defensie problemen om de 43.000 vacatures voor dienstplichtig personeel bemand te krijgen. Dat heeft twee oorzaken. In de eerste plaats loopt het aantal zeventienjarigen dat voor dienst gekeurd wordt de laatste jaren terug ten gevolge van de daling van het geboor tecijfer, een ontwikkeling die zeker tot 1996 zal doorgaan. Daarnaast vragen steeds meer jongens die in dienst moeten studie-uitstel aan. In 1984 kreeg ruim de helft van de 91.000' goedgekeurde dienstplichtigen uitstel. Om toch aan voldoende dienstplichtigen te komen heeft De fensie het afgelopen jaar de criteria voor uitstel of vrijstelling van dienstplicht strikter toegepast. Bovendien wordt de voortgang van de studie van hen die uitstel hebben, strenger gecontroleerd. Verder is toen besloten dienstplichtigen voort aan op achttienjarige leeftijd te laten opkomen. DOOR het oproepen van een grotere groep dienstplichtigen kan er meer ruimte komen voor uitstel, zodat de studeren den hun opleiding kunnen afmaken en soldaten in aanmer king kunnen komen voor vervroegd verlof om een studie te beginnen. Tevens wil Defensie met de nieuwe arbeidsplaat sen een bijdrage leveren aan de bestrijding van de werkloos heid. De uitnodiging aan de buitengewoon dienstplichtigen is een goed initiatief van het ministerie van defensie. Op het ogen blik is het nog steeds zo dat maar de helft van de gekeurden werkelijk in dienst komt. Daardoor zijn jongens die de mili taire dienst vervullen maatschappelijk in het nadeel ten op zichte van hen die dit niet hoeven. Het komt voor dat èen baan aan iemand voorbij gaat omdat hij nog in dienst moet. Aan de andere kant zijn er buitengewoon dienstplichtigen die het jammer vinden dat zij niet in het leger hoeven. De actie van Defensie kan bij voldoende belangstelling deze onrechtvaardige situatie enigszins corrigeren. Ook kan een aantal jongeren tijdelijk aan werk geholpen worden. Of zij met de in dienst opgedane arbeidservaring echter meer kans op werk hebben is de vraag. Vaak is in militaire dienst opge dane kennis vanwege haar specifieke karakter niet bruik baar in de burgermaatschappij. Wil de diensttijd een blijven de bijdrage leveren aan de bestrijding van de werkloosheid, dan zullen de militaire opleidingen algemener en meer bij de tijd moeten worden. Perioden met zon. DE BILT (KNMI) Morgen ochtend. kan er nog een bui vallen, maar voor de rest van de dag worden perioden met zon verwacht en blijft het droog. De middagtemperatuur stijgt tot waarden die normaal zijn voor deze tijd van het jaar, rond de 21 graden. De wind is matig, kracht 3, en waait uit uiteenlopende richtingen. Morgen trekt een hogedrukge- bied langzaam via de Noordzee en ons land naar het oosten. Later in de week wordt een depressie, waarvan het cen trum tussen Schotland en IJs land komt te liggen, van be lang voor het weer bij ons. De wind gaat uit het zuidwesten waaien en dat betekent dat de middagtemperatuur rond de 20 graden blijft liggen. De kans op regen neemt toe en er komt meer wind. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië, Denemarken: Morgen kans op een bui, donderdag perioden met zon en droog. Middag temperatuur van 14 graden langs de Noorse westkust tot 20 graden in zuid-Zweden en Denemarken. Britse Eilanden Morgen perioden met zon, donderdag vanuit het wes ten regen. Middagtemperatuur van 15 graden in Schotland tot 21 graden in zuid-Engeland. Benelux-, Morgen kans op een bui, donderdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Duitsland: Morgen kans op een re gen- of onweersbui, donderdag alleen in het zuiden nog kans op een bui. Elders droog en perioden met zon. Middagtemperatuur rond 22 graden. Frankrijk-, Morgen kans op een re gen- of onweersbui, donderdag vrij wel overal droog. Middagtempera tuur van 20 graden in het noordwes ten tot 28 graden aan de Franse Ri viera. Spanje, Portugal Morgen zonnig, donderdag kans op een regen- óf on weersbui. Middagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 30 gra den in het binnenland en langs de Middellandse Zeekust. Alpenlanden: Kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur om streeks 24 graden. Italië, Joegoslavische kust, Grieken land: In noord-Italië en noord-Joego- slavië kans op een regen- of on^ weersbui, elders overwegend zonnig- Middagtemperatuur omstreeks 30; graden, alleen donderdag in noord- Italië enkele graden lager. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Regen Amsterdam l.bew. 19 9 0 De Bilt 18 9 0 Eelde 18 8 0 Eindhoven 19 11 0 Den Helder 17 12 0 Rotterdam onbew. 19 11 0 Twente 18 9 0 Vlissingen 18 14 o- - Zd Limburg 20 11 0 Aberdeen 11 0 1 bew. 30 19 0 Barcelona 29 21 0 Berlijn 18 8 0 Bordeaux mist 31 19 0 Brussel onbew. 20 13 0 Dublin regen 19 15 17 Frankfort onbew. 22 12 0 S Genève 26 16 0 Helsinki 7.w.bew. 12 7 0.6 Innsbruck 12 Klagenfurt Kopenhagen 18 5.. 0 Lissabon onbew. 24 0 9" Locarno motregen 27 19 0. 3-- Londen 19 12' 0-^ Luxemburg onbew. 22 12 0 Madrid 28 15" 0 Malaga 32 21 o.: Mallorca 34 21 0 Malta 31 22 0 Moskou 14 7 2c - München 24 11 0 - Nice 27 22 0 Oslo 18 7 0 V' Parijs l.bew. 26 17 0 Rome 30 18 0 - Split 32 18 0 Stockholm onbew. 17 5 0 Warschau onbew. 18 08 Wenen zw.bew. 25 10 o Zürich 26 14 0 Casablanca h.bew. 26 21 '0-' Cyprus onbew 30 22 0 Istanbul onbew. 27 0 Las Palmas l.bew 27 20 0 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv 21 Dinsdag 15 september verschijnt bij deze krant de bijlage MILJOENENNOTA 1988. Infor matie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Anke Heurn, bereikbaar onder nummer 071 - 122244

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2