Leo Peelen geeft debuut allure Van Eykelenborg boekt duizendste zege Succes voor ruiterploeg ES- ACTION SKOATTER UNIEKE DRAVER Forse boete voor stayers ZOETEMELK WIL RECHT OP ARBEID Greg Lemond niet in wereldtitelstrijd PIERRE DURAND EUROPEES KAMPIOEN - £e<dóc6otwmt MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 PAGINA 1 Urs Freuler bevestigde zijn reputatie van een prijsrijder door we reldkampioen puntenkoers te worden. MEAUX Joop Zoetemelk heeft protest aangetekend tegen zijn uitsluiting voor het wereldkampioenschap 'wielrennen van volgende week zondag in het Oosten rijkse Villach. De inschrijving van de oud-wereldkam- pioen werd geweigerd, omdat hij inmiddels de leeftijd van veertig jaar heeft bereikt. Zoetemelk heeft zijn ad vocaat Jean-Jacques Bertrand een telegram laten op stellen. Dit werd verstuurd naar Luis Puig, de Spaanse voorzitter van de UCI, de wereldwielerbond. De raads man stelde, dat de weigering van de renner onrecht matig is plus een ernstige inbreuk op de individuele vrijheid en het recht op arbeid. De UCI is overigens van jilan volgend jaar de leeftijdsgrens te verleggen naar 42 jaar. Een amendement hiertoe wordt in no vember tijdens het congres van de UCI aangenomen. De kans bestaat dus dat Joop Zoetemelk volgend jaar als 41-jarige wel naar het WK zou kunnen. KNWU vergroot budget baanploeg WENEN De KNWU zal voor het nieuwe seizoen het budget van de baanploeg vrijwel verdrievoudigen. Van het te verwaarlozen sommetje van 15.000 gulden stijgt de post baansport naar 40.000 gulden. Ook op een an der punt zal de baanploeg er iets beter afko men. Het materiaalbudget van 100.000 gulden per jaar biedt in 1988 meer mogelijkheden. De wegploeg, de grote slok-op, zal in het ko mende jaar vermoedelijk niet ingrijpend ver anderen en dat betekent dat de groep van bondscoach Boskamp, met niet te grote aan passingen, onder de pannen is. De KNWU re kent erop dat in het Olympisch jaar, met „late" Spelen in Seoel, ook de tijd zal mee werken om de voorbereiding beter te doen zijn en hoopt op steun van het NOC voor zijn werkelijke olympische kandidaten. Sportwereld Boksen De Ghanees Azumah Nelson heeft de wereldtitel in het vedergewicht van de WBC behou den. Hij won za terdagavond in Los Angeles het titelgevecht tegen de Mexicaan Mar cos Villagana op punten. De besli sing was unaniem. Het was de zesde succesvolle titel- verdediging van Nelson sinds hij in 1984 kampioen werd. WIELSBEKE Greg Lemond zal niet deelnemen aan de individuele wegwedstrijd om het wereld kampioenschap wielrennen, 6 september in Villach (Oostenrijk). Dat zei de Amerikaan zaterdag in Wielsbeke, waar hij zijn rentree maakte in het Eu ropese wielercircuit. „Het is niet realistisch aan het WK te denken", vertelde de oud-wereldkampioen, die maandenlang uitgeschakeld is geweest na bij een jachtpartij schotwonden te hebben opgelopen en vervolgens een blindedarmoperatie te hebben ondergaan. Lemond merkte tijdens de wedstrijd in Sint Baafs-Vijve bij Wielsbeke duidelijk de na weeën van zijn langdurige uitschakeling. In de tijd rit over een kilometer werd hij 32e op 23 seconden van de winnaar Jean-Luc Vandenbroucke. In de koers over 75 kilometer eindigde Lemond als 31e in het peloton. Kim Andersen de sterkste BOURGES Kim Andersen was veruit de sterkste renner op de tweede en laatste dag van de Franse wielerwedstrijd Paris-Bourges. De Deen won zaterdag, na zijn zeges in zowel de tweede als de derde etappe, het eindklas sement. Eerst behoorde hij tot een uit zes ren ners bestaand kopgroepje, dat een voorsprong van ruim achttien minuten had genomen in een koers over 98 kilometer. Daarna versloeg Andersen in de vlakke individuele tijdrit over 9,3 kilomter met een gemiddelde snel heid van 52,720 kilometer zijn Franse ploeg genoot Jean-Francois Bernard. Guido Winterberg is gisteren onbedreigd winnaar geworden van de etappekoers om de Grote Prijs Wilhelm Teil, waaraan profs en amateurs deelnamen. De Deen Alex Pedersen behaalde in Aarau de zege van de achtste en laatste etappe. WASSENAAR Met vele meters voorsprong kwam Appie Bosscha met zijn Action Skoatter gisteren de laatste rechte lijn in, op weg naar het kampioen schap van Nederland. De pikeur keek om waar de rest bleef. Yzeren Hein was inmiddels uitgescha keld. De titel kon de vier jarige Action Skoatter niet meer ontgaan. Het pu bliek klom opnieuw op de banken. Vorig week deed de merrie van haar spreken door over de 2000 meter als nieuwe baanre cordhoudster te zegevieren en nu realisserde ze het kampi oenschap in een kilometertijd van 1.16.2. Het kampioensre cord stond op naam van Mon ty Buitenzorg sinds 1981 met een kilometertijd van 1.18.2. Zo'n draver hebben we nog nooit in Nederland gehad. Ac tion Skoatter is een paard voor het internationale werk, maar niettemin heeft eigenaar Kruis een uitnodiging voor de we reldkampioenschappen in Amerika afgeslagen. „De mer rie is nog te jong. We doen met haar gewoon rustig aan, we hebben de tijd", liet de geluk kige pikeur Bosscha weten. Bijna direct na de start nam de combinatie de leiding en liep bij de overige elf paarden weg. De tweede favoriet Yzeren Hein, die zijn titel moest ver dedigen, deed pogingen in de buurt van Action Skoatter te komen, maar dat lukte niet. Yzeren Hein ging moeilijk door de bochten en verloor daar steeds terrein. In de laat ste bocht sprong Yzeren Hein zelfs nog weg en werd uitge schakeld. Achter Action Skoatter ging de achtjarige ruin Vriend als tweede over de finish voor United Power. De overwin ning leverde Action Skoatter 33.000 gulden op. De merrie bracht met deze overwinning haar winsom boven de twee honderdduizend gulden. ARTHUR VAN RIJSWIJK KOERSTIPS De meetings van Hilversm (morgen), Duindigt (woensdag), Nootdorp (don derdag) en Schaesberg (vrijdag) vra gen de komende dagen de aandacht. Nootdorp begint het nieuwe seizoen met eerst twee maanden koersen op de donderdagavond Daarna, als Duindigt stopt in de wintermaanden, op de woensdagmiddag. Onze tips voor Hilversum morgen 18.00 uur luiden: le koers: Baldi Montana (5), Beauty Shadow (1), Bravo Zijpveld (6). 2e koers: Celeritas Medo (9), Cya van de Lente (5), Blue Night (6). 3e koers: Bingo Neyenrode (4), Bak ker B (2), Baroline K (6). 4e koers: Brandaris (7), Zilver Top (6). Baxter Pitt (3). 5e koers: Yerry Doffer (6), Anjo Vre- denburch (9), Bianca Pitt (2). 6e koers: Zarina del Sol (5), Apropos (1), Zelateur B (6). 7e koers: Annfine Mountain (9). Yur- riaan L (5), Anneriet (1). 8e koers: Albatros O (8), Zarina Gre- for (4), Balequina K (5). e koers: Zeb Wolfrath (3), Zerlina Kandia (2), Ymola Hanover (10). 10e koers: Yoboko du Bois (3), Whip pet Postille (4), Winston Jac (1). 11e koers: Yankee Staaweide (4), Zorro Ricardo (3), Alleen (8). Duindigt woensdag 14.00 uur. le koers: Another Evento (9), Astrid Marian (1), Boy Victory (8). 2e koers: Lucy Meidgard (2), The Chief (4), Amito Marathon (8). 3e koers: Brenerion Frisia (6), Brenda Uithuizen (11), Barry Buitenzorg (5). 4e koers: Lhomme a la Lune (5), Speedy Lad (3), Boxberger Alwin (6). 5e koers: Anna Hanover (6), Zivago Odilia (5), Zilver Ulandia (9). 6e koers: Zep Star Last (2), Zipper Spencer (7), Zebode (1). 7e koers: Boxberger Oskar (6), Chip Card (4), Floris (5). 8e koers: Zingana du Bois (2), Young Maxi (8), Zelda Volomon (4). 9e koers: Zamajo Star (3), Yankee Power (1), William Weber (5). 10e koers: Zorro Hollyrood (6), Wal- ko B (10), Zabina Diepnow (7). 11e koers: Yackie Brogan (8), Zelma del Sol (3), Azblacky Casindra (7). Nootdorp dondersag 18.00 uur. le koers: Ali Buitenzorg (8), Borseli- no (4), Amanda Beltiary (7). 2e koers: Ajax Buitenzorg (1), Zamba Buitenzorg (9), Zakinia (3). 3e koers: Zanny Oranje (4), Yardstick (8), Ank Buitenzorg (2). 4e koers: Wayne Express (6), Zorro Ulandia (2), Yvet Zuydhoeve (8). 5e koers: Ziggy Spencer (2), Yvanhoe Fortuna (3), Ayres Boy (6). 6e koers: Zarlino Hanover (5), Yon- ker Ulandia (6), Umeerman Spaland (7). 7e koers: Winston Oxford (6), Yorker W (7), Zodijan (4). 8e koers: Yankee Flight (6), Zmanza Princess (9), Zicco Buitenzorg (8). 9e koers: Beauty Pitt (1), Zeb van de Lente (3), Yonkers (6). 10e koers: Volant Princess (6), Youri Prince (2), Yfred Star (1). Schaesberg vrijdag 19.00 uur. le koers: Charly Quick (7), Catia Zuidvelde (5), Chianti de Noot (8). 2e koers: Bobby Buitenzorg (6), Babe sia R (7), Banda d'Oirlo (1) 3e koers: Brisco Helda (5), Bonny Westland (7), Bobby R (2). 4e koers: Andrea (5), Zimrod B (2), Ydigbo du Bois (1). 5e koers: Awacs Hazelaar (10), Zola Eik (2), Amber Enzelens (11). 6e koers: Zeester Ulandia (8), Zorro- nora (3), Yankee Dream (1). 7e koers: Winston Gregor (2), Yvon ne V (6), Varsity Laren (3). 8e koers: Ami Nora (6). A nn Mars hall (8). Yvo (2). WENEN De internatu nale wielerfederatie (UC heeft Italiaanse stayei boetes van ruim 6.000 gu den opgelegd. Het is d straf voor de manie waarop de Italiaanse staj ers de weg naar de got den en zilveren medail] voor Gentili en Colamai tino hebben geplaveid. De gangmaker Grifoni va Luigi Bielli, die uit de strij werd genomen kreeg boete tot een totaal van 3000 Zwil serse franken (ruim 4000 gul den) plus een schorsing va twee keer vijftien dagen e één keer drie maanden. Stral fen wegens het bij herhalin zonder noodzaak overschri den van de stayerslijn, het ni verdedigen van zijn kansen e| het verdedigend rijden (tegei Köningshofer) met meer da één ronde achterstand. Fratarcangeli (van Colamart no) kreeg 1500 Zwitserse fraxj ken (2000 gulden) en ééj maand schorsing wegens her haald overschrijden van di stayerslijn. De gangmakers Tsjopin (Roj manov) en Corradin (Gentilj kregen slechts een waarschu wing voor te hoog rijden. Verdere maatregelen tege het wezenlijk en onreglemen tair beïnvloeden van de uitslai van een wereldkampioen schapsfinale namen de com missarissen van de UCI niet. WENEN „Recht" op af vaardiging naar de we reldkampioenschappen had Leo Peelen niet. Maar als één Nederlandse wiel renner zijn debuut bij de kampioenschappen allure heeft gegeven, is het de net negentienjarige ren ner uit Elden. In het slotnummer van de kampioenschappen, de pun tenkoers, eindigde hij als ne gende. Maar Peelen heeft tus sen de groten, als Marat Gane- jev en Marat Satibaldijev, Uwe Messerschmidt, Pascal Lino, Olaf Ludwig en Dan Frost tenminste gedurfd gereden. Hem is echter niet het geluk ten deel gevallen dat bij één van zijn aanvallen anderen be hoefte voelden tot ondersteu ning. Peelen kon ook niet te rugvallen op een maat in het veld van 24. Kampioen Gane- jev, de 22-jarige sportstudent uit de Sovjet-Unie, had volop steun van Satibaldijev, Mes serschmidt had Donike aan zijn zijde, Lino had Gault. Maar Nederlands tweede man, Ralf Moorman was nergens. Als enige uit het totale veld haalde hij niet één puntje bin nen. Daarom was de prestatie van Peelen er een om in de boeken1 op te nemen. Stayers Max Hürzeler uit Zwitserland is wereldkampioen bij de pro fessionele stayers. Het kon niet anders. Alleen in Zwitserland worden, dank zij Sepp Vögeli, vrij geregeld wedstrijden geor ganiseerd voor de mannen achter de motor. De deelne mers aan de finale, uitgezon derd misschien Mathieu Her- 'mans die andere interessen heeft, en de Italianen hadden er dus belang bij dat Hürzeler een prestatie zou leveren. Om de wedstrijd - en dus het we reldkampioenschap - een beet je de schijn van echtheid te ge ven had echter iets anders moeten gebeuren dan op de laatste dag van de baankampi- oenschappen. Clark en Betz hielden Hürze ler op een bijna schaamteloze manier de hand boven het hoofd. Hürzelers landgenoot Peter Steiger, die na drie kwartier afstapte, reed slechts mee om het ritme van de an deren te breken en incasseerde binnen anderhalve minuut glimlachend een ronde achter stand van Hürzeler om een blok voor zijn „heer" te kun nen vormen. De finale van het kampioenschap was een ploeg- koers van drie Italianen tegen dé vazallen van Hürzeler, waarmee Hermans zich in het geheel niet bemoeide. De Ne derlander stapte onmiddellijk in de wachtkamer, reed een zeer regelmatig tempo, viel niet aan en verdedigde zich niet, om aan het eind van de reis misschien nog een prijsje te kunnen meepikken. Zevende keer Voor de zevende keer in suc cessie heeft Urs Freuler het wereldkampioenschap punten koers voor professionals ge wonnen. De andere medailles gingen naar Tony Doyle (GBr), zilver en Roger Ilegems (Bel), brons. De 28-jarige Zwi ser had, zoals in de voorgaar de jaren, twee landgenoten t< zijn beschikking om vluchtpt gingen te neutraliseren. Daai door behield hij het volledig rendement van zijn sprint kracht. De amateur-achtervolging i het domein van de Sovjet Unie. De drie medailles op he individuele nummer, de vie gouden voor de ploeg. Daar mee is nog niet alles gezegd Voor het viertal werd slecht voor een kwart een beroep ge daan op de renners die indivi dueel gestart waren. Jekimoi en Oemaras vulden op de eer ste dag het trio Mankov, Kras nov en Kmelinin aan. Voo halve en hele eindstrijd wer Jekimov aangewezen. In d tijden maakte het niets ui Buiten het gouden vijftal heel de Sovjet-Unie nog een ploej Sergei Vodopjanov, Marat Ga nejev, Ivan Matsjnin en Igo Netsja, die op de vier kilome ter maar goed een secondf verliest op de wereldkampioe nen. Op het niveau van df twee kwartetten uit de Sovjet Unie staat alleen het Oostduitj se viertal. Kampioenschapje Het kampioenschapje van de tandems, zeven deelnemende paren, van wie de Westduit sers al in de serie-op-tijd wer den uitgeschakeld door dis kwalificatie, werd gewonnei door de Fransen Colas er Magne voor Nicotti/Faccin (Ita). De vorige wereldkampi •oenen, Voboril/Hargas (Tsj) eindigden als derde. WASSENAAR Gerard van Eykelenborg boekte gistermiddag op Duindigt zijn duizendste overwin ning als pikeur. Hij deed dat met het paard Aty van de Lente. Voor de west lander was er na afloop een grote bloemenhulde. Gerard van Eykelenborg staat in Nederland bekend als één van^de beste, zoniet de beste pikeur. Vele drafliefhebbers zouden hem graag eens zien in de strijd om een Europees- of wereldkampioenschap der pi keurs. Maar dat is alleen voor behouden aan de nationale kampioen Smeding, al zeven jaar achtereen. Maar Gerard van Eykelenborg heeft veel meer kwaliteiten als pikeur dan Smeding, die echter drie keer zoveel paarden in trai ning heeft als Van Eykelen borg. Deze is werkzaam als privé-trainer en niet als pu- bliekstrainer zoals Smeding. Maar Van Eykelenborg zou voor geen geld willen ruolen met Smeding. Aan de West lander André van Mierlo heeft hij een „dijk" van een baas. De paarden van Van Mierlo ko men in de baan onder de stal- naam Westland Internationaal. Gerard van Eykelenborg heeft in de loop der jaren heel wat belangrijke draverijen gewon nen waaronder ook een derby met Vancouver Cede. Gerard van Eykelenborg be gon zijn loopbaan bij Willem Leeuwenkamp in Hilversum en kwam later ook terecht bij de bekende stoeterij Buiten zorg, toen nog onderleiding van de gebroeders Snetselaar. Hij werkte voor Peter Koppe- jan en boekte vele overwin ningen voor trainer Piet Smit op het Utrechtse Mereveld. Met Gunnar Dear won hij on dermeer de Gold Cup. Jaren geleden vertrok hij naar het westland en werd daar pri vé trainer van stal Westland, SANKT GALLEN Voor sceptici was de vierde plaats van Nederland in het landen- klassement om het Europees kampioenschap voor spring ruiters een gelukkig incident, dat vooral werd afgedwongen door Piet Raymakers. In de fi nale van het individuele toer nooi bewezen Wout Jan van der Schans en Rob Ehrens het tegendeel. De opleving was niet tijdelijk. Nationaal kam pioen Van der Schans ver diende met Olympic Treffer gisteren de hoofdprijs, bijna 25.000 gulden, door over twee manches als enige deelnemer de verrichtingen van de nieu we Europese titelhouder Pier re Durand en het wonder- paardje Jappeloup te copiëren. Rob Ehrens, die de voorgaan de dagen niet aan de verwach tingen beantwoordde, besloot de zeer selectieve parcoursen - geen van de negentien gestarte combinaties kwam heelhuids door de finishlijn - met enkele erkende topcombinaties als vierde. Slechts Piet Rayma kers moest op de slotdag, die door liefst 35.000 mensen werd bijgewoond, genoegen nemen met weinig aandacht. Door zijn fabuleuze rit in de teamfi nale was zijn humeur echter toch al niet meer te bederven. De Nederlandse springploeg kon voor het eerst sinds jaren weer bogen op Europees suc ces. Van der Schans (winst in de finale en zesde in de alge mene rangschikking), Rayma kers (tiende) en Ehrens (veer tiende) vormden in het Grün- demoos-ruiterstadion van Sankt Gallen, waar de onder grond door de hevige regen aanleiding was voor veel ge kerm, alsnog een hechte basis voor een mogelijke Olympi sche ploeg voor Seoel. In de fi nale bleven van Nederlandse zijde verdachtmakingen over het competitieverloop dan ook uit. Pierre Durand, John Whi- taker en Nick Skelton, die in deze volgorde de medailles mochten ophalen bij de Engel se prinses Anne, de voorzitster van de FEI, hadden evenmin te klagen. Daarentegen viel wel met het vallen van de bal ken het gebalk op van de Westduitser Paul Schocke- möhle. De afgetreden drievou dig kampioen, die met Deister al sinds 1979 toen hij in Rot terdam tweede werd een be faamde combinatie vormt, dreigde aanvankelijk vroegtij dig huiswaarts te keren als de situatie niet verbeterde. Zover kwam het niet, al waren ook zondag ondanks de zon en de warmte de omstandigheden in de arena lang niet optimaal. Schockemöhle protesteerde - hij werd onder anderen door Van der Schans nog ruim schoots voorbijgestreefd - als echte verliezer door niet meer te verschijnen voor de laatste huldiging. De Engelsen John Whitaker en Nick Skelton rea geerden passender. Zij loofden de nieuwe kampioen Durand en de toernooileiding. „De grond was al veel beter dan s'morgens. Mijn complimenten voor de organisatoren. Ze heb ben gedaan wat ze konden", zei Skelton niet in het minst teleurgesteld meer, hoewel voor de finale de verschillen binnen 'e'en hindernis lagen opgesloten. „We hebben altijd al geweten dat Jappeloup een briljant paard is. Durand maakte in de laatste omloop een ongelukkig foutje, maar hij verloor de controle niet." „Hij verdiende te winnen. Hij was de beste gedurende drie dagen," voegde zijn zilveren langenoot Whitaker er weinig origineel, maar wel waar, aan toe. Pierre Du- rand in actie tijdens de EK eigendom van Thomas van der, Lubbe en de broers Cor en Vincent Disselkoen. Daar kwam hij in contact met Kees Verkerk waarvan hij een topddraver wist te maken. Kees Verkerk verdiende voor Stal Westland enkele tonnen. André van Mierlo, een zaken vriend van de broers Dissel koen, kwam ook met paarden bij Stal Westland. Enkele jaren geleden vertrok stal Westland naar Baarle Nas sau. André van Mierlo bleef met zijn paarden achter in Wateringen en kreeg Frans Wildhagen als trainer-pikeur. Stal Westland stopte met de drafgsport. Vorig jaar kwam Gerard van Eykelenborg terug in het Westland. Tot dat mo ment ging het de paarden van eigenaar André van Mierlo al lesbehalve voor de wind. Ge rard van Eykelenborg bracht nieuw leven in de stal. Dit jaar alleen al boekte hij zo'n tach tig overwinningen en staat hij op de vijfde plaats in de rij van de meest winnende pi keurs. Gerard van Eykelenborg is dus een groot vakman. Vroe ger reed hij wel eens te scherp in de koersen of trok hij zijn mond wel eens open tegen le den van het draverijcomité als hij daarvoor op het matje moest komen. De laatste iaren doet hij alles met beleid. Bij André van Mierlo van stal Westland Internationaal heeft hij zijn rust gevonden. Hij De duizendste zege van Ge rard van Eyke lenborg met Aty van de Lente in beeld. (Foto Rechts) FOTO ANP Met het paard Kees Verkerk boekte Gerard van Eykelen borg in het verleden veel succes. In het midden de schaatser Kees Verkerk. FOTO'S: ANP werkt hard en doet alles met overleg. Niet verwonderlijk dat de drafliefhebbers zo'n man wel eens als gastrijder in een EK of WK willen zien. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16