Loopbaan Druppers in kritieke fase ROSA MOTA VERHOOGT MARKTWAARDE De Kom tevreden £&tcUc Commit j NATIONAAL RECORD ELLY YAN HULST twee wereldrecords in rome Chauvinisme viert hoogtij bij Italianen gVolleybalwinst tegen Hongarije Handballers delen eerste plaats Dubbele zege basketbalsters EINDHOVEN OPPERMACHTIG IN TAFELTENNISSTRUD ROME Achmed de Kom kwam er in het sprintgeweld van de Canadees Ben Johnson uiteraard niet aan te pas, maar toch keek de 28-jarige Amsterdammer met tevreden heid terug op zijn debuut op het internationale atletiekplat- form. „Ik heb hier veel geleerd. Het is een prachtervaring", sprak De Kom, die de eerste ronde van de sprint over de hectometer wist te overleven, maar in de tweede sessie en kele passen te kort kwam. Met een tijd van 10,45 manifes teerde De Kom zich naar tevredenheid. In de finale zou hij daarmee zelfs voor de Italiaan Pavoni zijn geëindigd. OLDENBURG Op de laatste dag van een volleybaltoernooi in West-Duitsland liet het Nederlands damesteam zich ondanks de afwe zigheid van drie geblesseerde speelsters (Petra van der Linden, Agnes Brunninkhuis en Cynt hia Boersma) heel wat beter spel zien dan de voorgaande dagen. De ontmoeting tegen Hon garije werd met 3-0 gewonnen: 15-3,15-10,15-11. Het Nederlands team eindigde daardoor in Ol denburg op de zevende plaats. Nederland bereidt zich verder in Nederland .voor op het Europees kampioenschap, dat in België plaatsvindt. De ploeg gaat volgende week niet naar Parijs, zoals aanvankelijk de be doeling was. De tegenstand aldaar wordt te zwak geacht. In plaats daarvan wordt in Neder- ;sn land een trainingsstage belegd met onder meer vier wedstrijden tegen herenploegen. Kil- ANKARA De handballers hebben het drielandentoernooi in Ankara afgesloten met de overwinning (23-21) op gastheer Turkije. Voordien had Nederland van Al gerije gewonnen. Door de overwinning eindigden alle landen gelijk met 4 punten uit 4 wedstrijden. Nederland had in de eerste competitiehelft verloren van Tur kije en Algerije. In de slotwedstrijd was Frank Coenders topschutter met 7 treffers. Robert Fiege en Jan Kees Broos maakten elk vier doel punten. Bij de rust leidde Nederland met 12-11. Zes minuten voor het einde stond de nationale ploeg achter met 15-17, maar een produktieve oprisping in de slotfase stelde de winst veilig. TONGEREN De nationale damesbasketbalploeg heeft de voorbereiding op het kwalificatietoernooi voor de Challenge-round afgesloten met een dubbele overwin ning op België. Zaterdag bedroeg het ver schil in Tongeren vijf punten 59-64 (29-34), gisteren groei de de marge tot 21 punten, 58-79 (18-34). In beide wed strijden werd Esther Wender topscorer met 14 en 16 pun ten. WEERT L&T Eindhoven heeft bij de nationale bekerfinale di rect duidelijk gemaakt dat er voor de concurrentie komend seizoen hooguit wat kruimels overschieten. De Eindhovenaren kenden in de halve finale geen pardon met landskampioen Avanti(6-0) en in de eindstrijd moest De Veluwe eveneens het maximale verlies ac cepteren. De suprematie van Eindhoven die de competitie op voorhand al tot een saai gebeuren maakt, laat zich eenvoudig verklaren. Eindho ven contracteerde Henk van Spanje en Avanti.zag Podpkinka ver trekken nadat de NTTB de Hongaar uit oranje weerde. Zaterdag ontbrak aan Hazerswoudse zijde bovendien Bettine Vriesekoop, die in het voor-olympisch jaar zich geheel op de internationale wed strijden richt. Bij de dames verloor landskampioen Hotak in de halve eindstrijd verrassend van Koningslust dat op haar beurt vervolgens een maatje te klein bleek voor het Tilburgse Irene dat onder leiding van Heieen Hop 1.500 gulden van de in totaal 9.000 gulden aan prijzengeld opeiste. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 PAGINA 15 ROME Uitgerekend in de stad die bol staat van de historie, is de loopbaan lg van atleet Rob Druppers v; in een kritieke fase be land. De 25-jarige 800 me ter-loper verzorgde zater- k dag hoogstpersoonlijk het v eerste Nederlandse drama J,9 tijdens de wereldkampi oenschappen in Rome door zich al in de eerste serie wedstrijd door een aantal tweederangs-atle ten naar huis te laten lo pen. Gisteren sneuvelde oe ook zijn trainingsmaatje Nelli Fiere-Cooman, zij het temidden van aan zienlijk meer geweld. 4 Daarentegen zorgde Elly van Hulst voor een aardig contrast door met een Ne derlands record op de 3000 meter (8.45,20) door ra, te dringen door de finale. 01 in Druppers en Cooman maken d beiden deel uit van de nu g( wankelende „firma" Kraayen- hof, de Groningse trainer voor wie de Romeinse WK louter droefenis heeft gebracht. Ook ia zijn Belgische pupil Ronald Desruelles is immers in de j j voorrondes gesneuveld. En dat terwijl met name Cooman en Druppers al plannen uitbroe i-a den om zich in Italië te vesti- gen om nog meer rendement u, uit hun snelle passen te halen. „Het is 80 procent zeker dat F We hier permanent gaan wo- :f nen", meldde Cooman in |f. Rome. ;f Nelli Cooman zat gisteren na haar dik verloren halve finale (zesde in 11,29) overigens niet bepaald bij de pakken neer. In tegenstelling tot Rob Drup- w pers, die zich maar al te goed y, realiseert dat zijn prestaties volledig in strijd zijn met zijn ambities. Zijn ambities totaan is zaterdag wel te verstaan, want het afgelopen weekeinde is de jsoUtrechtse atleet weer ernstig Pdaan het twijfelen geslagen. „Ik ga me eerst maar eens medisch laten onderzoeken voordat ik beslis of ik nog wel doorga", aldus Druppers na zijn afgang. »u Hij kwam zichzelf in de Itali- hoofdstad op ëen ver- schrikkelijke manier tegen en hij besefte de misère terdege. -vOp het moment dat Druppers de als zesde over de finishlijn zou sstappen, hield de Utrechter 'nog even in, waardoor zelfs de ir' volstrekt onbekende Thailan- i der Srichudanu hem nog voor in bij kon gaan. Met een uitdruk- iking van „wat kan het me al lemaal nog schelen" droop v Druppers af naar de catacom- Met op de achtergrond het Colosseum stevent marathonloopster Rosa Mota onbedreigd af op de zege. FOTO: EPA ben, alwaar Nelli Cooman de eerste was om hem troostend toe te spreken. Bovenbeenspier Rob Druppers wist aanvanke lijk geen verklaring te geven voor het feit dat hij slechts een atleet van de Fidji-eilanden wist voor te blijven. „Tijdens de warming-up had ik wat last van mijn „hamstring" was zijn enige rapportage. Bij na dere analyse bleek dat deze bovenbeenspier inderdaad de oorzaak van het drama-Drup pers moet zijn geweest. Het be tekende de zoveelste teleur stelling in de lange loopbaan van de Utrechtse atleet, die en passant moest ondergaan dat door Robin van Helden ook driftig aan zijn nationale hege monie wordt geknaagd. De in de VS studerende Dordtenaar, uitkomend voor het Haagse V&LTC, plaatste zich wel voor de volgende ronde, maar sneu velde vervolgens door als zes de over de streep te gaan. Als binnenkort de verhuiswa gen parkeert voor de deur van de Rotterdamse familie Coo man bestaat toch de kans dat zich daarin ook de spulletjes van Druppers bevinden. Ten zij de medische diagnose zo ernstig uitvalt als hij zelf stil letjes vreest. Rob Druppers was voor het laatst succesvol tijdens de overdekte Europese kampioenschappen in Liévin (goud), nadat hij kort tevoren van trainer was verwisseld. Na acht jaar trouwe dienst werd John Wellerdieck de wacht aangezegd en Druppers meld de zich bij bondscoach Bram Wassenaar, die ook Han Kul- ker onder zijn hoede heeft. De vrijage duurde slechts kort, na haar finish te kennen gegeven dat een extra rondje niet meer nodig was. Met een voorsprong van ruim zeven minuten veroverde zij de wereldti tel (2.25.17). Mota, al tweevoudig Europees kampioene, had al na zeven kilometer met het zicht op het Piazza del Popoio af stand genomen van de overige deelneemsters. Warmte, hoge luchtvochtigheid en het niet bepaald loopvriendelijke weg dek vereisten dat een handvol volgsters moest inbinden. Van hen zouden de Australische .Lisa Martin en de Amerikaans Cathie Twomey uitvallen. De Russin Jekaterina Sjramenko- va (zesde) en de Finse Senikka Keskitalo (achtste) dronken de marathonbeker wel helemaal leeg. Beter verging het Chramenko- va's landgenote Zoja Ivanova, die zich terughoudend opstel de. De voorzichtigheid werd beloond met de tweede plaats. In hoge mate gold dat overi gens voor de Francaise Joce- lyn Villeto (derde) en de Noor se Bente Moe (vierde), die de Noorse traditie moet voortzet ten. Met drie loopsters bij de beste zes toonde de Sovjet- Unie aan dat looptalent niet alleen in money-runs kan worden gevormd. Boven: Elly van Hulst (rechts) geeft het tempo aan, dat zal resulteren in een nationaal record en plaatsing voor de finale van de 3000 meter. Links: Rob Druppers (links) loopt achteraan. Een positie die hij niet meer zou verlaten. Recht: Nelli Cooman balt de vuisten. Niet van wege een triomf, maar uit woede over het mis sen van de finale. FOTO'S: ANP want in een mum van tijd ver wierf Druppers zich de titel „draaitol" door weer over te stappen naar Kraayenhof, die aan de basis had gestaan van de successen van> Cooman. Hoogtestage De wereldkampipene indoor op de 60 meter heeft dit jaar op de buitenbanen nog even min gevlamd, maar met een Zwitserse hoogtestage dacht Kraayenhof zijn pupil alsnog in vorm te krijgen. Tevergeefs, zo bleek dus gisteren. Tijdens de halve finales bleef Cooman als aan haar startblok ge kleefd, terwijl de concurrentes voor haar wegschoten. „Dit was de slechtste start die ik ooit van haar heb gezien", ver telde Kraayenhof. „Gewoon een waardeloze race". Zijn atlete was het volledig met hem eens. Maar een En gelse krachtterm was zo onge veer de enige wanklank die ze liet horen. „Het publiek was wat te druk, de starter wachtte iets te lang en ik kon me niet concentreren door het klikken van de fotografen", verweerde ze zich zwakjes, maar kri tiek op de Atletiekunie bleef zowaar uit. Waar ze tijdens de jongste nationale kampioen schappen nog hevig afgaf op de blauwe blazers, hield ze zich gisteren volledig stil. Terwijl er toch wel aanleiding toe leek de schuld bij anderen te leggen. Op de dag voor de eerste seriewedstrijd werden Cooman en Druppers immers verplicht zich in het atleten- dorp te melden en een speciaal gehuurde villa (van de Itali aanse sprinter Pavoni) te ver laten. „Ze krijgen volgende ROME Wie Rosa Mota volgt, vergaat het slecht. De vermetele atletes die het waagden onmiddellijk het spoor van de 29-jarige Portugese te kiezen, moes ten hun overmoed beko pen. Wat doorgaat voor de mondiale marathonelite is bij afwezigheid van Ingrid Kristiansen geen partij voor Mota. Terwijl de bes te van haar concurrentes de geaccidenteerde, schier eindeloze Viale Angelico beklommen, werd Mota week de rekening wel", was het enige waartoe Cooman was te verleiden. „Ik ga hier lekker winkelen en vervol gens een tijdje op vakantie. Eerlijk gezegd ben ik blij dat ik er vanaf ben. Ik ga geen an deren de schuld geven. Mis schien worden mijn inspan ningen volgend jaar beloond". Cooman denkt daarbij onge twijfeld aan de Spelen, waar voor ze zich echter nog niet heeft gekwalificeerd. ROB LANGEVELD ROME Met twee volksfeesten binnen tien minuten toonden de ver zamelde atletiekfans in Rome gisteren aan toch niet alleen maar de kwa lificatie „super-chauvinis ten" waardig te zijn. Bij de achtereenvolgende wereldrecords van Ben Johnson (9,83 op de 100 meter) en de Bulgaarse Kostadinova (2.09 bij het hoogspringen) gingen de ongeveer 65.000 Italianen volledig uit hun bol. De dag daarvoor hadden ze zich met afkeurend gefluit juist tegen de winnaars uitge laten, waaraan het feit dat daarbij de Italiaanse atleten genoegen moesten nemen met tweede prijzen, beslist niet vreemd was. Want als ware het een voetbalstadion toon den de bezoekers aan de Via Dei Gladiatori zich ware chauvinisten. Zelfs een snel wandelaar wordt hier met enorm gejuich begroet.' Om- dat-ie Italiaan is en voorop loopt. Het enthousiasme dat de thuisloper Damilano gisteren ten deel viel op het moment dat via de levensgrote tv- schermen duidelijk werd dat hij zich had losgemaakt van het snelwandel-peloton, ver oorzaakte evenveel decibels lawaai als toen de Canadese gladiator Ben Johnson met het wereldrecord van Calvin Smith (dat sinds 1983 stond op 9,93) op de loop ging. Tijdens zijn halve ereronde werd de dolgelukkige Johnson bege leid met een aan de Spanjaar den ontleend „olé, olé". Meerdere onderdelen Johnson, 100 meter-specialist bij uitstek, onttroonde met zijn super-de-luxe prestatie Carl Lewis als wereldkam pioen, maar de Amerikaan heeft zijn troeven op meerde re onderdelen ingezet. Met zijn tijd van 9,83 dook de 25- jarige Johnson een volle tien de seconde onder het wereld record van Calvin Smith, die van het hoogste toneel is ver dwenen en in Rome niet in het startblok verscheen. Johnson zette gisteren zijn stijgende lijn voort. Na in 1986 al eens een tijd van 9,95 te hebben laten noteren, eve naarde hij dit persoonlijke re cord vorige maand weer in Keulen en derhalve zat zijn winst er wel een beetje in. „Ik liep hier alleen om te win nen", meldde hij, nadat hij via een vliegende start Carl Le wis al achter zich had gelaten. „Ik ging zo snel weg dat ik bijna struikelde, maar het be tekende dat ik juist meteen goed op pad was", meldde Johnson met veel meer hape ringen dan tijdens zijn loop. De formidabele prestatie van de in Toronto wonende atleet bracht de Romeinen in extase. De 75 kilo zware Johnson had V: Al bij de ope- ningsceremo- n,e het Italiaanse pU- ^SSS bl'ek Uit de b0' als de eigen A atleten het stadion betre den. Tijdens de wedstrijden zou dat niet anders zijn. FOTO: EPA een briesje van kracht 0,95 in de rug, toen hij Lewis de hie len liet zien en het stadion op stelten zette. De Amerikaanse „verliezer" zette gisteren met 9,93 trouwens eveneens een wereldtijd neer, en dat belooft nog veel voor de komende da gen, wanneer hij zich inzet bij het verspringen en (waar schijnlijk alleen de finale) vier keer 100 meter. Lewis verkondigde gisteren: „Ik ben tevreden over mijn eigen tijd. Voor de andere onderdelen voel ik me uitstekend in Nog geen tien minuten nadat het enthousiasme over de on voorstelbare wereldprestatie van de Canadees was weg- feëbd, viel hoogspringster tefka SKostadinova eenzelfde Italiaanse ovatie ten deel. De muisstille arena veranderde kort na haar ruime sprong over de 2.09 meter hoge lat in een heksenketel. De 22-jarige Bulgaarse had in 1986 met 2.07 en 2.08 meter al 's werelds hoogste sprongen laten zien en boekte dit jaar ook de beste indoor-prestatie met 2.04 me ter. Waar anderen worden be geleid met een stimulerende klappenparade, was het Ro meinse stadion gehuld in stilte toen ze haar toppoging waag de en de atletiekmaffe Italia nen werden ruimschoots be loond voor hun goede gedrag. Een kwartiertje later was het weer raak. Niet vanwege een wereldrecord, maar omdat een landgenoot het eerste mondiale goud weggriste. Waar in bijna alle toernooien het snelwandelen wordt weg gedrukt of met hoongelach wordt begroet, bracht de strijd over 2() km een kolkende me nigte voort, compleet met spreekkoren en gekleurde rookpluimen. Wie de ogen sloot waande zich in het sta dion van, bijvoorbeeld, Ju- ventus. Toen de latere win naar Damilano zich nog kilo meters buiten het stadion be vond, daalde al een hels ka baal los over de compleet lege atletiekbaan. De snelwande laar kon zijn oren niet gelo ven toen hij de toegangstun nel betrad en een menigte dolle landgenoten over zich heen kreeg. Datzelfde overkwam_een dag eerder Francesco PanetfaT de Italiaanse favoriet voor de 10 kilometer, die het waagde het goud te missen. In plaats van waardering op te brengen voor zijn Keniaanse overheer ser Kipkoech, trakteerden de Italianen de nummer één op een waanzinnig fluitconcert. Het was Panetta zelf die er met een waarderend applaus voor Kipkoech aan te pas moest komen om in ieder ge val bij nog een paar honderd Italianen de handen op elkaar te krijgen. Kleine chaos De boeiende strijd over de 10 kilometer leverde trouwens ook op de baan een kleine chaos op. Nadat bij de vrou wenmarathon al onduidelijk heid was ontstaan over een al dan niet te lopen eindronde, was het een mengelmoes van vragende gezichten op dit lan ge afstandsnummer ten tijde van de laatste ronde. Talloze atleten dachten er al te zijn toen er nog één ronde te gaan was en dat leverde dan ook evenveel (afgewezen) protes ten op. Eenzelfde reactie als voor Kipkoech was er zaterdag al voor de Zwitserse kogelstoter Günthör. Hij had het in zijn bolle hoofd gehaald de (plaat selijke) topper Andrei te over treffen en dat kwam de zwaargewicht op een onge kende dosis antipathie te staan. Nee, dan deed Nelli Cooman het beter door een t- shirtje met als opdruk „Rome" te tonen. Maar ook voor haar was echter geen ap plaus weggelegd. Ze moest immers zwichten voor het Oostduitse sprintgeweld van Gladisch en Drechsler, die met goud en zilver (10,90 te gen 11,00) een behoorlijk ap plaus verdienden. In hun fi nale liep dan ook geen Itali aanse mee. ROB LANGEVELD

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15