Leistra held van Moskou Van den Berk uit schaduw Strijbos Brenda Schultz haalt US Open SaidóaQowumt Clerc verspeelt damtitel op Dam Turnsters bevredigend Hockeyteam prolongeeert Europese titel met straf ballen Westduits trio wacht schorsing Van 't Hek aarzelt weer over doorgaan Gunstige loting voor Den Bosch KEES YAN DER YEN NOG DERDE GEEN BESLISSINGEN IN SAN MARINO WERELDTITEL DANK ZIJ REGELMAAT MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 PAGINA 13 NEW YORK De Nederlandse speelster Brenda Schultz is er in New York in geslaagd zich te plaatsen voor het hoofdtoernooi van de strijd om de open Amerikaanse tennistitel op Flushing Meadow, die vandaag be gint. De 16-jarige Heemsteedse versloeg in het kwalificatie-toernooi de Amerikaanse tennissters Amy Schwartz en Kathy Foxworth. De Rotterdamse Marianne van de Torre struikelde over de laatste horde. De als tweede geplaatste Westduitse Wiltrud Probst versloeg de Neder landse met 7-5 in de derde set. Eerder had Van de Torre gewonnen van de Italiaanse Linda Ferrando. Marcella Mesker kwam zelfs zover niet. Zij verloor in drie sets van de Francaise Emmanuelle Derly. Het mannentoernooi van Jericho is al zijn vedetten kwijtgeraakt. In de kwartfinales van het 150.000 dollartoernooi in de staat New York verlo ren achtereenvolgens Ivan Lendl, Jimmy Connors, Pat Cash en Andres Gomez. Het evenement was daarmee beroofd van de spelers, die één t/m vier waren geplaatst. Davis Pate zorgde voor de grootste verrassing door [van Lendl uit te schakelen. David Pate was er in Jericho verantwoorde lijk voor dat Ivan Lendl werd uitgeschakeld. FOTO: AP Pechvolle opening Reintsema bij WK KINGSTON Marcel Reintse ma is het toernooi om het we reldkampioenschap plankzeilen in de olympische divisie 2 met pech begonnen. Voor de kust van Kingston (Ja maica) werd de Nederlander gisteren vlak na de start van de eerste van zeven wedstrijden door een Franse deelnemer overvaren. Reintsema werd, in de door de Fransman Nagy gewonnen race, 25e. Direct na afloop tekende Reintsema protest aan bij de wedstrijdleiding. Bart Ver schoor was op de zevende plaats de beste Nederlander. AMSTERDAM Het traditione le dammen op de Dam werd za terdag bij verrassing gewonnen door de Amsterdammer Paul Oudshoorn. Hij verzamelde een punt meer dan de gerenommeer de Rob Clerc, die dit jaarlijke damtreffen zeven keer op zijn naam had gebracht. Clerc leed één nederlaag tegen Auke Schol- ma en bleef daardoor evenals Jos Stokkel op acht punten steken. De ex-Rus Iser Koeperman speel de op de Dam simultaan tegen 33 spelers. Hij won 26 partijen, re miseerde vijf keer en verloor van Hans Tangelder en Rudolf Bos huizen. ZALAEGERSZED De Nederlandse dames turnploeg heeft de interlandwedstrijd tegen de betere turnsters uit Oost-Duitsland en Honga rije verloren. In de Hongaarse stad Zalaegers- zed waren de sportsters uit de DDR opper machtig. Pas op de vijfde plaats kwrm de eerste Hongaarse turnster. De beste Nederlandse deelneemster vas Miran da van der Boist. Zij eindigde op >e negende plaats met het totaal van 75,55 pun m. Winna res werd Dorte Thilmmler met 77,7( punten. In het landenklas ••ement zegevierde k)st-Duits- land met ruim 'erschil ten opzicht van Hon garije: 387,90-380,25. De Nederlandse ploeg kwam tot 373,10 punten. In de verplichte stof waren de prestaties van Oranje gc,:>d te noe men. Voor de d 'e landen was de in landwed- strijd (én var vele in de voorben ing op de strijd om de wereldtitels die over zeven weken in Rotterdam wordt gehouden. MOSKOU De Westduitse hockey- toppers Eckhard Schmidt-Opper, Hei- ner Dopp en Stefan Blöcher hangt een schorsing van de In ternationale Hockey Federatie (FIH) bo ven het hoofd. Het vermaarde trio mocht gisteren al niet in ac tie komen in de wed strijd om het brons te gen de Sovjet-Unie. Blöcher werd niette min topscorer met ne gen treffers. De Westduitse techni sche gedelegeerde Heinz Wöltje besloot hiertoe na overleg met zijn assistenten wegens het gedrag van de Westduitsers na de verloren halve finalewedstrijd van vrijag tegen Neder land (2-1). Met name Schmidt-Opper en Blöcher vielen toen de in hun ogen volko men falende Japanse scheidsrechter Iwao Sakaida aan. De tech nische commissie van de FIH zal rapport uitbrengen over het voorval, waarna de zaak tijdens het con gres half oktober in Brussel op de agenda zal worden geplaatst. De FIH pleegt in dit soort gevallen nogal streng te zijn. Zo wer den Ron Steens en "Ties Kruize drie jaar geleden voor een jaar van Europese beker wedstrijden voor clubs geschorst nadat zij in Terrassa na af loop van een duel een scheidsrechter had den beledigd. MOSKOU Frank Lei stra zal ongetwijfeld de hockeyhistorie ingaan als de held van Moskou. De 27-jarige doelman uit Til burg redde Oranje niet al leen van een afgang tegen Spanje in de groepswed strijd, hij had tevens een belangrijk aandeel in de zege op de Westduitsers in de halve finale en stopte in de eindstrijd tegen En geland twee strafballen na de noodzakelijk gewor den verlenging. Daardoor mocht Oranje de vier jaar geleden in Amstelveen veroverde trofee zowaar mee terug mocht nemen in het vliegtuig, dat ruim twee uur na de prijsuitrei king al vertrok. Een net als zijn teamgenoten uitgelaten Tom van 't Hek somde na afloop nog even op wat de winst in Moskou voor Nederland betekende. „Het is de eerste keer in vier jaar, dat we weer een titeltoernooi win nend hebben afgesloten", zei hij. „Bovendien is het de eer ste keer, dat we dat buiten ei gen land hebben gedaan. En opnieuw is gebleken, dat we met strafballen beter zijn. Dat was al in 1973 zo op het we reldkampioenschap, de vorige keer op het EK van Amstel veen tegen de Russen, maar bij voorbeeld ook met Bloemen- daal tijdens de Europacup". Engeland, voor het eerst fina list speelde minder „bezeten" dan in de groepswedstrijd van woensdag, die Nederland met 2-0 verloor. De Engelsen na men weliswaar in de 13e mi nuut door een strafcorner van Barber de leiding, maar aan voerder Tom van 't Hek zorg de er tien minuten na rust uit een afschuifcorner voor, dat Taylor voor de tweede maal in het toernooi moest zwichten. Het vervolg van het meer spannende, dan mooie duel gaf twee gelijkwaardige ploegen te zien, die zich over het geheel genomen slechts incidenteel echte doelkansen wisten te scheppen, of het moest zijn uit korte hoekslagen. Bovelander mocht drie keer aanleggen, Barber zesmaal. Ook hierbij speelde Leistra een opvallend sterkte rol. Nadat in de ver lengingen Schlatmann voor de leeg gespeelde Van den Ho- nert en Brinkman (voor het eerst dit toernooi in actie) voor Crucq in het veld waren geko men, kreeg de verder onopval lende Parlevliet vijf minuten voordat de honderd minuten vol waren een hem op het lijf geschreven kans. Na een prachtige solo mepte de Til- burger de bal echter voor het Engelse doel langs. In de reeks strafballen bleek Leistra voor de Engelsen een Tom van 't Hek scoort de gelijkmaker voor Nederland in de finale tegen Engeland. onneembaar struikelblok. De Tilburger stopte de inzetten van Leman en Potter, waar Mare Delissen en Kooyman Taylor wel wisten te verschal ken. Toen Grimley vervolgens over schoot, liet Bovelander heel Oranje juichen. „Het klusje", zoals Van 't Hek het omschreef, was geklaard. „Ik zie dit niet als een overwin ning op Taylor", verklaarde held Leistra bescheiden. „Het gaat er alleen om, dat we als team de titel hebben gepakt. Ik kon niet meer doen dan me bij elke bal voor honderd pro cent te concentreren". Daarmee kwam er een uiterst gelukkig eind aan een toer nooi, waarin Nederland niet over geluk had te klagen. Im mers, de ploeg draaide bij lan ge na niet zoals op het toernooi om de Champions Trophy in juni in Amstelveen (tweede achter West-Duitsland). Met veel veine won Oranje de be langrijke Olympische wed strijd tegen Spanje (1-0). De plaats bij de eerste vier, die na een volkomen mislukt treffen met Engeland toch zeker was, stond al garant voor een ticket voor Seoel. Intern begonnen echter de ir ritaties bij zich verbijtende wisselspelers en captain Van 't Hek steeds luider de kop op te steken. De in een turbulente sfePr behaalde zege on West- Duitsland in de halve finales en de prolongatie van de Eu ropese titel deden de wanklan ken echter weer naar de ach tergrond verdringen. Toplanden Na de rampzalig verlopen strijd om de wereldbeker van Londen vorig jaar oktober, waar Nederland slechts zeven de werd en tot een B-land de gradeerde, is de weg omhoog onder de bezielende leiding van coach Jorritsma toch zeer snel ingeslagen. Ongeslagen eerste in een zevenlandentoer- nooi in New Delhi, tweede tus sen de beste acht landen van de wereld op de Champions Trophy en het opnieuw vero veren van het Europees kam pioenschap. De toplanden in de hockeysport moeten weer terdege rekening houden met Nederland. Ten opzichte van het eerste duel in de groep, toen Neder land zo abominabel speelde dat Doelman Leistra, die een hoofdrol speelde bij de strafballen in de finale Nederland-Engeland, wordt gefeliciteerd met zijn prestatie. MOSKOU Ondanks het onverwachte succes tijdens de Europese titelstrijd in Moskou blijft Tom van 't Hek aarzelen over het voortzetten van zijn hockeyloopbaan, die nu 187 wedstrijden omvat. „Ik loop inderdaad nog met die gedachte rond, "aldus de in militaire dienst verblijven de 29-jarige arts. Eerst moet ik alles nog eens op een rijtje zelfs aanvoerder Tom van 't Hek tot zijn grote ongenoegen in de rust werd gewisseld, ver schenen beide teams in dezelf de opstelling in het Dinamo- stadion, dat ondanks het slech te weer met circa 5000 toe schouwers voor dit toernooi een recordopkomst telde. Het leek aanvankelijk dezelf de kant uit te gaan als woens dag. De enige ploeg die zich kansen schiep, was Engeland en het wekte dan ook geen verwondering dat Barber in de dertiende minuut de tweede strafcorner verzilverde. Diepe- veen aarzelde daarbij halver wege zijn uitlooppoging omdat hij dacht dat de Russische ar biter Stepanov wel zou afflui ten voor te vroeg reageren. Hf) gaf echter voordeel en Barber zag zijn kans schoon (0-1). Attente spel In het vervolg van de eerste helft bleef Oranje het ant- zetten. Maar een ding staat vast: het Nederlandse hockey zal met of zonder mij blijven doorgaan." Coach Hans Jorritsma keek al weer naar de nabije toe komst. „Mijn contract loopt inderdaad nu af, "zo zei hij voor het eerst echt ontspan nen sinds tien dagen. „Maar de intentie is, dat ik gewoon kan doorgaan. Dat betekent voor deze selectie voorlopig woord schuldig op het op nieuw attente spel van de En gelsen. Op de vleugels kregen Van den Honert en Parlevliet geen kans tegen hun bewakers Potter en Grimley. De voort durend storende spits Kerly was twee klassen beter dan zijn Nederlandse collega Theo- door Doyer en de enige die ei genlijk met kop en schouders boven iedereen uitstak was doelman Leistra. Zijn fraaie ingrijpen bij acties van Batche- lor en Kerly voorkwam een grotere achterstand en ver moedelijk verlies. Toch had Van 't Hek al in het begin veranderingen bij de Engelsen waargenomen. „Ik vond ze iets minder zeker van zichzelf", zei hij later. „En toen ik er in slaagde de gelijk maker te scoren, kregen wij een enorme opkikker". Tien minuten na de pauze was dat moment. De kleine aanvoer der kreeg de bal uit een af- schuiver van Bovelander en twee maanden rust. Ze heb ben wel genoeg gedaan dit jaar, dacht ik zo. Ik ben op zoek naar tien nieuwe jon gens, die we mogelijk kun nen gebruiken om de selectie uit te breiden. Met hen ga ik vanaf volgende week woens dag apart trainen en dan zien we wel wie er geschikt zijn voor de ploeg, die ik begin december meeneefri naar een toernee door Pakistan". aarzelde geen seconde. Via een Engelse stick sprong de bal achter Taylor (1-1). „Ik keek nog even om om te zien of de scheidsrechter ook had gecon- stajeerd dat er een stick tussen had gezeten. Dat was gelukkig zo. Op de video hadden we al gezien dat er een mogelijkheid school in een dergelijke af- schuifvariant. Ik mag dan niet het hardste schot van Neder land hebben, de bal raken kan ik echt nog wel". Nederland-Engeland 1-1 na verlen ging (0-1, 1-1), Nederland wint de se rie strafballen met 3-0. 13 Barber (strafcorner) 0-1, 45. Van 't Hek (sc) 1-1. Straf ballenserie: Leman mist (Leistra stopt), Mare Delissen 1-0, Potter mist (Leistra stopt), Kooyman 2-0, Grimley mist (over), Bovelander 3-0. Nederland: Leistra: Klaassen; Kooy man, Crucq (86. Brinkman), Bovelan der; Mare Delissen, Van 't Hek, Die- peveen; Parlevliet, Doyer en Van den Honert (82. Schlatmann), Engeland: Taylor; Barber, Potter, Faulkner, Grimley; Leman (86. Bhau- ra), Dodds, Clift, Batchelor (50. Shaw), Kerly en Sherwani. MUNCHEN Lands kampioen Den Bosch heeft na lange tijd weer eens uitzichten op het be reiken van de finaleronde van de strijd om de Euró- pese basketbalbeker. De Bossche club werd zater dag in München door het lot gekoppeld aan YMCA Helsinki. De wedstrijden worden ge speeld op 24 september (Den Bosch) en 1 oktober (Fin and). Bij winst ontmoeten de Brabanders in de tweede ronde (15 en 22 oktober) de winnaar van het duel tussen de Tsjechische landskampi oen TJ Zbrojovka Brno en de Engelse Portsmouth. Bij een positieve balans over beide duels behoort Den Bosch tot de deelnemers aan de finale ronde, die uitgebreid werd van zes naar acht verenigin gen. h het toernooi voor beker winnaars speelt Den Helder op 22 september in Engeland tegen East Twickenham. De thuiswedstrijd volgt een week later. Bij winst gaat de Helderse ploeg op 13 oktober op bezoek bij Galatasaray Is- tanboel, met de thuiswed strijd wederom een week la ter. De landskampioen bij de da mes, Hoofddorp, ontvangt op 24 september het Zweedse Solna en speelt op 1 oktober de uitwedstrijd. Bij winst komt de Hoofddorpse ploeg in actie tegen Agon Dussel- dorp, de club van Anita ^Jangé. ROGGENBURG Kees van der Ven heeft de slotrace in de wereld titelstrijd in de 500 cc aangegrepen om op te schuiven naar de derde plaats in het eindklassement. De crosser uit het Brabantse Bakel won op het zandcircuit van Roggenburg in de Zwitserse Jura beide manches en passeerde daardoor de Fin Ljungqvist in de eindrangschikking. In de eerste manche was Van der Ven in een heftig duel verwikkeld met de Britse oud-wereldkampioen Thorpe. Pas in de laatste ronde stel de Van der Ven zijn zege veilig. De KTM-rijder distantieerde zich in de tweede manche van het deelne mersveld en won onbedreigd. De Belgische wereldkampioen Jobé, die de titel al drie weken geleden in Luxemburg bemachtigde, reed ano niem mee. Door beide overwinnin gen vormde Van der Ven ook een bedreiging voor de tweede plaats van de Brit Kurt Nicoll. De Kawa- saki-coureur voorkwam plaatsver- lies door achter Van der Ven twee de te worden in de tweede reeks. MISANO De Grote Prijs van San Marino op het circuit in Misano heeft nog steeds geen beslissing ge bracht in zowel de 250cc als 500 cc- klasse. In de halve liter klasse voert de Australiër Wayne Gardner na twaalf van de vijftien te houden ra ces nog steeds de ranglijst aan, maar zijn voorsprong op de gisteren win nende Amerikaanse Randy Mamola liep terug tot 21 punten. In de kwart-literklasse zegevierde de Italiaan Loris Reggiani. De num mer één in de strijd om de wereldti tel, de Westduitser Anton Mang, kwam niet verder dan de zesde plaats. Hij vergrootte toch zijn voor sprong op de concurrentie doordat zijn grootste rivaal in de strijd om de titel, landgenoot Reinhold Roth, slechts als negende over de eind streep kwam. De andere dagprijzen, in de klassen waar de titels als ver geven waren, gingen naar de Span jaard Manuel Herreros (80cc-klasse) en de Italiaan Fausto Gresini (125 cc). SCHWANENSTADT John van den Berk is door zijn wereldtitel in de 125cc-klasse motocross voorgoed uit de schaduw van zijn plaatsgenoot Dave Strijbos getreden. De 20-jarige coureur uit Oss verdedigde gisteren in Schwanenstadt tijdens de laatste Grand Prix van het seizoen zonder proble men zijn voorsprong op de één jaar jongere titelhou der. Van den Berk scoor de via de derde en negen de plaats voldoende pun ten om zijn eerste wereld titel 125 cc veilig stellen. Van den Berk dankt zijn mon diale succes aan de regelmaat van hoge klasseringen. Strijbos piekte vooral in de eerste helft van het seizoen. Afgetekende overwinningen in de Grote Prijzen van Nederland en Bel gië boden de in Venlo geboren crosser al snel uitzicht op een prolongatie van zijn titel. Zijn roekeloze rijstijl en pech in de GP's van Tsjechoslowakije en Finland gaven Van den Berk echter de gelegenheid het ver loren terrein weer goed te ma ken. Na zijn rampzalige prestatie in Frankrijk (twee vijfde plaat sen) onderging zijn Yamaha- begeleidingsteam ingrijpende veranderingen. Bo Myrbrink werd aangesteld als teamma nager. De Zweed loste de pro blemen tussen Van den Berk en zijn monteurs op en het re sultaat was direkt merkbaar. In Ierland zette „Den Berk" zijn eerste stappen in de rich ting van een machtsovername. Twee manche-overwinningen hielpen hem vo.or het eerst aan de koppositie. Valpartijen Strijbos sloeg enkele weken la ter terug terug in de Zwitserse Grand Prix. Het was echter de laatste stuiptrekking van de 19-jarige coureur. In Finland slaagde hij er door pech niet in punten voor de wereldtitel te pakken, terwijl zijn rivaal 37 punten aan zijn totaal kon toe voegen. Valpartijen in de John van den Berk wordt door supporters op de schouders genomen na het veroveren van de wereldtitel. FOTO: ANP daaropvolgende wedstrijd in West-Duitsland maakten hem nagenoeg kansloos voor de ti tel. Van den Berk vertrok vol goe de moed naar Steel City (Ver enigde Staten) om daar zijn uitstekende seizoen te bekro nen. Een illusie armer keerde hij terug in Nederlatid. In de Amerikaanse hitte werd de Brabander geveld door buik griep, waardoor Strijbos de kans kreeg zijn achterstand op de klassementsleider te ver kleinen. Dat lukte slechts ten dele. Zijn nadelige saldo ten opzichte van van den Berk be droeg gisteren voor de beslis sende wedstrijd in Schwanen stadt 21 punten. Het heuvelachtige terrein in het nietige Oostenrijkse plaats je was duidelijk in het nadeel van Van den Berk, die niet al te zeer is gesteld op circuits met een harde bodem. „Ik had aan twee zesde plaatsen vol doende. In het wiel van Strij bos blijven en zorgen dat de motor bleef draaien. Dat was mijn uitgangspunt", aldus de Brabander, die de afgelopen tijd de druk met de dag voelde toenemen. „Ik heb in de voor bereiding op deze wedstrijd wat meditatie-oefeningen ge daan. De nervositeit viel wel Risico's De bedoelingen van Strijbos waren direkt bij de start van de eerste manche duidelijk. De Ossenaar nam alle risico's om als eerste weg te komen. Vijf ronden kon hij zijn koppositie behouden. Een valpartij, de zo veelste in dit seizoen, maakte een einde aan zijn aspiraties. De Fransman Bayle nam de leiding en stond die niet meer af. Achter Strijbos reed de door een val achterop geraakte Van den Berk lang op de vijfde po sitie, maar in de laatste ronden bracht hij zijn supporters, met honderden naar Oostenrijk ge trokken, in vervoering door nog twee plaatsen op te schui ven. Hij hoefde slechts twee punten in te leveren op zijn ri vaal, waardoor Strijbos alleen door winst in de tweede man che nog kampioen kon wor den.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13