PSV straft hoogmoed Ajax af a CcidócSomcmt Een cadeau van formaat Paard inzet van protest tegen Apartheid Roeisters uit protest niet over eindstreep Supporters in zak en as Wekker in sporttas zorgt voor bomalarm Quick degradeert uit cricket-elite KANAALZWEMSTERS WAAGT OVERSTEEK MORGEN REEDS Voetballer smokkelaar van bloed? Rijkaard is gezeur van Cruijff nu beu Meest begeerde record j Nac MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 PAGINA 11 WELLINGTON Een renpaard dreigt Nieuw-Zeeland te worden uigezet, omdat het dier van Zuidafrikaanse afkomst is. Minister Trevor de Cleene, belast met douane-zaken, heeft beslist dat de hengst Destroyer, die vrijdag aankwam op een stoeterij het land weer moet verlaten. De Anti-apartheidsgroepering Halt AU Racist Tours (Hart), die ageert tegen alle sportie ve betrekkingen met Pretoria, heeft daar op aangedrongen. „De hengst valt onder het import-verbod van alles wat in Zuid- Af rika is geproduceerd, of verwerkt", al dus De Cleene. De minister heeft volgens eigen zeggen de keuze uit inbeslagname of deportatie. Dat zou een financiële strop betekenen voor eigenaar Peter McKenzie. Hij kocht de elf jaar oude hengst voor twee en een half miljoen gulden bij een Noordameri- kaanse stoeterij. De hengst stond daar al jaren en had geen Zuidafrikaanse eige naars. Dat was de reden waarom McKen zie volgpns eigen zeggen geen speciale vergunning aanvroeg. KOPENHAGEN Tijdens de wereldtitelstrijd roeien in Ko penhagen hebben de baanver- schillen een dermate grote in vloed gehad op de roei-om- standigheden dat er felle pro testen van deelnemers zijn ge weest. Doordat de wind op sommige banen de roeiers ern stig benadeelde was er sprake van volledig scheef getrokken krachtsverhoudingen. Daar door besloten in de finale van de dubbelvieren de Neder landse dames na hun race niet door de finish te gaan. Zij pro testeerden daarmee tegen de ongelijke kansen in de finale. Veel delegaties klaagden over het boei-verschil, maar Jos Compaan, Letty Wessel, Mar jan Pentenga en Marijke Zeek ant maakten hun onvrede voor iedereen duidelijk. GRONINGEN Boze sup porters van FC Groningen hebben gisteravond om zes uur, anderhalf uur na het einde van de wedstrijd tegen Willem II die in verlies met 4-1 eindigde, de dugout van hun club in brand gestoken. De hitte was zo intens, dat de stenen muur van de du gout bezweek. De brandweer heeft het brandje geblust. Arrestaties werden niet ver richt. ROME Een bomalarm heeft zaterdag bij de wereldkampi oenschappen atletiek in Rome voor een hermetische afslui ting van het atletendorp ge zorgd. Tijdens de openings plechtigheid in het Olympisch stadion, zeven kilometer ver derop, werd het deelnemers- verblijf bezet door leger en po litie na het bomalarm. In de tuin werd een sporttas gevon den. Twee specialisten open den met behulp van een robot de tas. Er zat een wekker in. POLITIE HAALT WIELRENNERS VAN DE WEG VILLACH De trainende Nederlandse 100-kilometer- ploeg is zaterdag in de buurt van Villach door de Oosten rijkse politie van de autobaan gehaald. De groep van André Boskamp kreeg slechts een waarschuwing, maar stak wel veel op vsfn de oefening van 10 kilometer op een deel van de weg waar volgende week de wereldtitel zal moeten wor den verdedigd. Op het korte stukje kreeg de ploeg twee lekke banden. DEN HAAG VOC is door een zege van vijf wic kets op HBS voor de achtste keer cricketkampioen van Nederland geworden. Quick, de kampioen van vorig jaar, werd door een slechter wicketgemiddelde de tweede degradant. Voor ACC was de beslissing al eerder gevallen. Het drama rond het Haagse Quick geldt als een unicum in het vaderlandse cricket. Nim mer gebeurde het, dat een kampioen van Nederland het seizoen daarop degradeerde. Quick versloeg in zijn laatste wedstrijd Rood en Wit, dat na het Haagse totaal van 177 voor 7 voldoende had aan 115 runs om zich in veiligheid te stellen. Rood en Wit bereikte na 60 overs een score van 129 voor 4 en behaalde daar door een gunstiger wicketgemiddelde dan Quick. Scheidsrechter Schuurmans baarde zaterdag het nodige opzien bij het pu bliek in Veendam, dat nog nooit een wedstrijd van de plaatselijke voetbal club had zien geleid door een zo langha rige scheidsrechter. FOTO: ANP FOLKESTONE Sylvia Ploos van Amstel gaat haar Kanaal-oversteek al morgen maken. De 29-jarige Haagse, die al sinds vorige week maan dag in Engeland is om zich voor te bereiden op haar poging, zou oor spronkelijk komende donderdag de zeeëngte tussen Dover en Cap Griz Nez trachten over te zwemmen. Maar na overleg met de schipper van de volgboot gaat de Haagse morgenochtend al aan de tocht beginnen. De getijden werken morgen een handje beter mee dan donderdag, zodat tot deze vervroeging is besloten. Sylvia Ploos, lid van het Haagse HZ ZIAN heeft de afgelopen dagen dank zij het gunstige weer en de gestegen tem peratuur van het water nog stevig getraind en is optimistisch gestemd over haar kansen om de overtocht tot een goed einde te brengen. BRUSSEL De Belgische politie heeft de Schotse ex- voetballer Jim Blair gearres teerd; hij wordt ervan ver dacht dat hij vanuit Zuid- Afrika dierenbloed heeft ge smokkeld naar West-Duits- land, waar het werd ver kocht als menselijk bloed. West-Duitsland is de grootste fabrikant ter wereld van bloedplasma, maar in het ka der van de economische sancties tegen Zuid-Afrika is de invoer van bloed uit dit land verboden. Blair zou de etiketten en papieren bij het Zuidafrikaanse bloed hebben vervalst. Blair (40) heeft gevoetbald voor de Belgische club FC Mechelen; hij woont nu met zijn vrouw en twee kinderen in Keerbergen, 15 kilomter ten oosten van Mechelen. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN Frank Rijkaard is het eeuwige gezeur van Johan Cruijff zat. De mentaal aange slagen speler, die ook in het met 4-2 verloren top- treffen tegen PSV ver beneden zijn normale ni veau bleef, vindt dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met de pesterijtjes van Cruijff, waarvan Rijkaard zich het slachtoffer voelt. Ook het con stante geschuif met spelers, waardoor er onzeker heid in de groep sluipt, moet volgens Rijkaard nu maar eens ophouden. ,,Ik stap niet meer blakend van zelfvertrouwen het veld in en dat geldt ook voor anderen", sprak hij duidelijke taal. Er speelt zich de laatste dagen heel wat meer af binnen de poorten van de Amsterdamse Watergraafsmeer. Al enkele weken is de sfeer binnen de spelersgroep verre van goed te noemen. Dat openbaarde zich overduidelijk in het duel te gen Sparta. Johan Cruijff wees de beschuldigende vinger daarna vooral in de richting van Rijkaard, die vervolgens zijn aanvoerdersband moest inleveren. Hoewel Johan Cruijff daar volgens eigen zeggen niets mee te maken heeft (Cruijff: „Er is gestemd binnen de spelers groep. Dat is een zaak waar ik buiten sta") heeft zijn aan houdende kritiek op de houding van Rijkaard een belang rijke bijdrage geleverd in de meningsvorming van de groep. De hoofdrolspeler weigerde daar op in te gaan, al liet hij tussen de woorden door duidelijk merken, dat het één van de redenen was. „Nee, ik vind het niet erg dat ik die aanvoerdersband kwijt ben", erkent Rijkaard. „Misschien is het zelfs wel beter zo. Het heeft mij trouwens nog verbaasd dat ik nog erg veel stemmen kreeg. Wouters kreeg er maar een paar meer. Als ik problemen heb, probeer ik de fouten altijd eerst bij mij zelf te zoeken. Natuurlijk speel ik de laatste weken niet best, dat weet ikzelf ook wel". Ik snap niet waarom Johan Cruijff mij de laatste tijd pro beert belachelijk te maken in de spelersgroep. Nee, niet al leen met uitspraken in de pers, maar vooral op de trainin gen. Is hij ontevreden over bepaalde oefeningen, dan krijg ik het op mijn bordje, moet ik die oefening bijvoorbeeld een keer extra overdoen. Je kan dat als terechte of onte rechte kritiek zien, Hoe ik hetzelf zie? Dat lijkt mij duide lijk. Volgens Cruijff zou ik minder geconcentreerd zijn. Onterechte kritiek. Ik wil ook nu net zo goed spelen als vorig jaar, maar het zelfvertrouwen ontbreekt". EINDHOVEN Lands kampioen PSV heeft gis teren al in een vroeg sta dium van het seizoen de overmoed van Ajax afge straft. In de aanloop naar de derde nationale voet- baltitel op rij kon de Eindhovense ploeg voor eigen publiek counteren naar hartelust. Ajax, al tien jaar zonder succes in het Philips-stadion, deed alsof het thuis in De Meer speelde en zag de defen sieve risico's en organisa- tiefouten resoluut uitge buit door PSV, dat uit zes doelrijpe kansen liefst vier keer scoorde. De op vallende trefzekerheid in het elftal van trainer Hid- dink was door Ajax, on danks alle aandrang niet te beantwoorden. De overwinning van 4-2 geeft PSV na vier wedstrijden al de riante voorsprong van vier punten op de voornaamste concurrent Ajax, dat door de wisselende keuzes van tech nisch directeur Johan Cruijff mogelijk de komende weken nog op grotere achterstand be landt. Cruijff koos tegen PSV voor een zeer aanvallend con cept, waarbij de offensieve bui van Bosman en Witschge voortdurend voor een aanvals- linie van vier man zorgde. Slechts Van 't Schip was daar in zijn persoonlijke tegenstan der, de Deen Heintze, de baas. Voor Ajax echt aan het afwer ken van zijn aanvalsgedachten kon werken, stond het al 2-0 achter tegen PSV door treffers van Arnesen en Gillhaus. Niet in paniek Ajax raakte volgens coach Cruijff niet in paniek en pakte onder leiding van van de hard ingrijpende aanvoerder Wou ters de zaken energieker aan. Meijer, technisch matig maar voortdurend verrassend, profi teerde al in de 20ste minuut na een combinatie met Winter (2- 1). De beste fase van de attrac tieve wedstrijd, tot aan de rust, was vervolgens voor Ajax. De sprint van de Deen over vijftig meter werd besloten met een krachtige uithaal: 4-1. Grassprieten Frank Arnesen scoorde tweemaal voor PSV en was daar zeer tevreden mee. Menzo niet. Meijer en Silooy misten oog in oog met Van Breukelen. Na rust bleef Ajax, waar de vorig seizoen voorbeeldige organisa tie in het centrum van de de fensie door de technische staf duidelijk lijkt verstoord, aan dringen. Zonder resultaat. De uitbraken van PSV leverden echter ook geen resultaat op, vooral omdat uitblinker Va nenburg zich teveel aan de zij kant van het veld ophield. Twee fouten van Rijkaard bin nen vier minuten zorgden dat PSV toch weer tot een nieuwe demarrage in staat bleek. Eerst werkte Rijkaard na een FOTO: ANP kopbal van Gillhaus de bal via de binnenkant paal achter zijn eigen doelman (3-1), een dienst die zeker niet in de gewraakte overeenkomst PS V-Rijkaard stond opgenomen. Kort daarna verloor de twijfelende interna tional een duel op het midden veld met de gretige Arnesen. Rijkaard probeerde zich wan hopig te verstoppen tussen de grassprieten. Hij nam achttien minuten voor tijd nog enige revanche op zichzelf, toen hij van afstand met een volley Van Breukelen klopte: 4-2. Die treffer had slechts betekenis gehad, als Winter twee minu ten later de bal uit een kop- kans ook langs Van Breukelen had gewerkt. Daarna zakten de energie en de motivatie in de elf van de Europese beker houder tot een begrijpelijk dieptepunt. Ajax werd onverwacht toch op de schouders geslagen door coach Cruijff, die zich zeer te vreden toonde over het ver toonde spel. „Vier organisatie- fouten hebben ons de nek oomgedraaid. Ik kijk echter niet alleen naar de uitslag. Bet spel was uitstekend. We heb ben voetballend gedomineerd, uitmondend in kansen", aldus de teksten van Cruijff, die hadden kunnen stammen uit het leerjaar 85/86. PS V-trainer Hiddink keek bij die woorden lichtelijk ver baasd naar zijn collega en zei zeker zo tevreden te zijn. We zijn na een donderstart de grip op de wedstrijd kwijtgeraakt, omdat we geen balbezit hiel den. Ajax was optisch domi nant, maar heeft niet veel kansen gekregen. Mijn ploeg is opvallend trefzeker de laatste weken. Zonder Gullit en Van der Gijp vreesde men voor de produktie, maar de eenheid van de ploeg vangt dat alle maal op." PSV - Ajax 4-2 (2-1): 5. Arnesen 1-0, 12. Gillhaus 2-0, 20. Meijer 2-1, 62. Rijkaard (eigen doel) 3-1, 65 Arnesen 4-1, 72. Rijkaard 4-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 29 500 (uitverkocht). Gele kaarten: Nielsen (PSV) en Silooy (Ajax). PSV: Van Breukelen; Gerets, Niel sen, Koeman en Heintze, Vanenburg, Van de Kerkhof (Van Aerle), Lerby en Arnesen, Kieft en Gillhaus (Vis- caal). Ajax: Menzo; Blind, Spelbos, Wouters en Silooy; Rijkaard, Winter en Witschge (Sörensen); Van 't Schip (Bergkamp), Bosman en Meijer. Om het meest begeerde wereldrecord, dat op de 100 me ter, te verbeteren moet gerekend worden in honderdste, binnenkort mogelijk in duizendste deeltjes van een secon de. Johnson, een 26 jaar geleden in Jamaica geboren Ca nadees, verbeterde 's werelds meest ontwikkelde onder deel met maar liefst ééntiende seconde: 9,83 seconden. Sinds Jim Hines in 1968 was het record nooit meer met een dergelijke marge verbroken. Carl Lewis, de enige die in staat werd geacht Johnson te verslaan, bleek kansloos. De viervoudige Olympisch kampioen evenaarde evenwel het oude record van Calvin Smith (9,93) en feliciteerde Johnson meteen na afloop van de gedenkwaardige race. Het tweede wereldrecord kwam op naam van de Bulgaarse hoogspringster Stefka Kostadinova. Al bij haar eerste po ging bedwong ze, vrij gemakkelijk, de 2.09 meter. Een prestatie die het publiek opnieuw op de banken bracht. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres:1 Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11