öou/io/nt Brinkman zet eerste stap voor restauratie van Pesthuis STAD OMGEVING Bewoners Morsweg kunnen handtekening nog intrekken Akkoord over zendtijden kabelkranten Jeu de Boules SSSELAAR: VERKOOP GROND UITZONDERING Zeepkistenrace op Stadhuisplein Man valt van dak EMEENTE WIJST KRITIEK OP AANKOOPBELEID SLOOPHUIZEN AF juare Jazz Band i Leidse Hout Petitie voor vrijlaten gevangenen in Laos Dronken bestuurder Internationale kostuumshow Vrouw gewond bij oversteken Ccidóc Oowuunt LEIDEN Minister L.G. Brinkman van cul tuur hoopt dat de bin nenplaats en de galerij van het Pesthuis behou den blijven. Juist deze onderdelen geven vol- 4-gens hem het monu mentale gebouw aan de Pesthuislaan een „eigen 1 atmosfeer". De minister /r. zei dit gisteren tijdens de officiële start van de restauratie van het Pesthuis, waarin vanaf 1992 de Nationale Na tuurhistorische Presen tatie (NNP) wordt ge vestigd. De eerste stap voor de res tauratie werd gezet door de minister zelf. Brinkman stapte in een bak cement, met aan zijn voet een af- Minister Brinkman gebruikt de poot van een Megalosaurus als start voor de restauratie van het Pesthuis. FOTO: WIM VAN NOORT druk van de poot van een Megalosaurus. Dat is een vleesetende dinosaurus van zes meter lang en drie me ter hoog. Voor het maken van de poot is gebruik ge maakt van een fossiele pootafdruk uit het Geolo gisch en Paleontologische Museum in Munster (Duits land). De door minister Brinkman gemaakte afdruk wordt voorlopig tentoonge steld in het museum voor Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerk- gracht. Het herstel van het casco neemt naar verwachting twee en een kwart jaar in beslag. De kosten bedragen zes miljoen gulden. De ge meente Leiden betaalt 1,3 miljoen gulden, het ministe rie van wvc 3,5 gulden en 1,2 miljoen wordt betaald door het ministerie van de fensie. Dit ministerie draagt bij in de kosten vanwege het achterstallig onderhoud dat is ontstaan in de jaren dat het Legermuseum in het gebouw was gevestigd. Vooral het dak en de bal- kenlaag moeten dringend worden hersteld. Het is nog niet zeker of de binnen plaats wordt overkoepeld. Als de overkoepeling niet doorgaat, hetgeen de minis ter hoopt, wordt wellicht een nieuw pand achter het Pesthuis gebouwd. Na de restauratie begint de inrichting van de NNP. In 1992 wordt een gedeelte van het museum opengesteld voor het publiek. Leiden herbergt dan de vier rijks wetenschapsmusea: Oudhe den, Volkenkunde, Natuur wetenschappen Boerhaave en NNP. „Dat betekent dat Leiden langzaam maar ze ker op weg is de culturele hoofdstad van Nederland te worden", vond Brinkman. A ÜDEN Het plan tot ver- ip van een stuk grond op de ïk van de Hoge Morsweg en Aquamarijnstraat is een uit- idering. Het is zeker niet zo de gemeente van plan is er. grond met een redelijke lervlakte te gaan verkopen, plaats van het in erfpacht te geven, zoals gebruike- Dit antwoordde wethou- D. Tesselaar (volkshuis- Hing) gisteravond op vragen de PvdA en Links Leiden Tesselaar verklaarde dat de gemeente deze uitzondering op de regel wil maken, omdat dat de enige manier is om over eenstemming te bereiken met de projectontwikkelaar. Die wil daar negen huizen gaan bouwen. Ander argument was, dat de huren daardoor niet te hoog worden. Volgens Tesse laar is er nog slechts één plaats in Leiden waar deze situatie zich ook zou kunnen voor doen. „Maar die geef ik niet aan de openbaarheid prijs". De wethouder heeft enige tijd ge leden aangekondigd met nieu we ideeën te komen over ver ruiming van de erfpachtregels. Erfpacht is voor sommige be drijven een beletsel om zich in Leiden te vestigen. Een meer derheid van de raad houdt vast aan dit systeem, omdat de gemeente daarmee meer in vloed kan uitoefenen op wat er met de grond gebeurt. Het duurt nog enkele da gen voordat de Leidse Universiteit haar deuren weer opent voor oude en nieuwe studenten. Tot die tijd hebben de nieuwelin gen nog de tijd om de stad en elkaar te leren kennen en om zich voor te berei den op een nieuwe perio de in hun leven. Balance rend tussen scholieren- en studententijd, sloofden nieuwe leden van studen tenvereniging Quintus zich gistermorgen uit op het Stadhuisplein. Daar werd een zeepkistenrace gehou den. De verschillende mentorgroepjes moesten zelf zorgen voor een kar waarmee zij zo snel moge lijk het parcours konden afleggen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Tijdens sloop werkzaamheden is een 21-ja rige man uit Delft gistermid dag gevallen van een dak van een woning aan de Lan- gegracht. Het ongeluk liep goed af; de man moest alleen worden behandeld aan een hecthwond boven zijn oog. Merenwijkers De Algemene Kerkelijke Me ren wijkraad houdt zondag 27 september een ontmoetings dag voor oud-Merenwijkers. Deze heeft vanaf 10.30 uur plaats in kerkelijk centrum De Regenboog aan de Water molen 1. Tussen 11.15 en 12.30 uur wordt een kerkdienst ge houden. 's Middags is er een apart kinderprogramma. Wie aan deze dag wil deelnemen, moet zich voor 10 september opgeven bij De Regenboog. Deelname kost zeven gulden vijftig (kinderen tot 16 jaar gratis). Recorddag Winkelcentrum De Kopermo len houdt zaterdag 12 septem ber een Recorddag. Op het programma staan onder meer optredens van de Belgische stuntmannen Joe Alcatraz en Jans Giovanni. De eerste weet zich zeer snel uit boeien te bevrijden en de tweede be zit het wereldrecord stilstaan. De Recorddag duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Amateurs die willen deelnemen kunnen zich aanmelden: tel. 121942. Cursussen De directie Sport en Recreatie start in september met een cursus zeilen in een vergrote BM, een cursus windsurfen en een golf. Opgave en informa tie bij Aad van der Luit, telé- foon 315601. Arbeidsmarkt Het Leids Volkshuis en de Vrouw- en Werkwinkel heb ben voor 14, 21 en 28 septem ber thema-ochtenden over Vrouwen en Arbeidsmarkt op het programma staan. De bij eenkomsten zijn bedoeld voor vrouwen met weinig oplei ding en deelname kost 7,50. Inschrijven:tel. 254892 of 149180. Volkshuis Inschrijven voor en informa tie krijgen over de cursussen van het Leidse Volkshuis kan op dinsdag 7 september van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur. Het Volkshuis is gevestigd aan de Apothekersdijk 33a. Oecumenisch De wekelijkse oecumenische gebedsdienst gaat dinsdag avond 1 september weer van start in de kerk van de Oud- Katholieke Parochie aan de Zoeterwoudsesingel. Elke dinsdagavond tussen 19.00 en 19.30 uur treffen mensen uit diverse kerken elkaar. IVN Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie heeft een herfstcursus op het program ma staan. Tijdens deze cursus komen typische herfstver- schijnselen aan bod. Deelna me kost dertig gulden en de cursus gaat op 21 september van start. Aanmelden: tel. 215123. IDEN „Bewoners van de rs IV zijn beslist niet geïnti- ieerd door de gemeente tij- is de onderhandelingen over verkoop van hun huis. Om te bewijzen bieden wij alle 'oners die alsnog van koop len afzien, de mogelijkheid i handtekening onder het opcontract in te trekken". t die woorden wees wethou- 1 D. Tesselaar (volkshuisves- g) gisteravond alle kritiek i bewoners van de hand op aankoopbeleid dat de ge- ente in de Mors IV heeft ge- ird. Een grote meerderheid i de commissies volkshuis- bng en ruimtelijke ordening Waarde ich akkoord met voorstel tot koop van de 29 woningen, waarvan de eigena ren een contract hebben onder tekend. Uit verklaringen van leden van de verschillende fracties bleek, dat ook de ge meenteraad maandag over een week in grote meerderheid daarmee akkoord zal zijn. De gemeente wil de totaal 44 huizen aan de Mors IV tus sen de Dr. Lelylaan, de Rijn en het terrein van Wernink slo pen, om een einde te maken aan wat zij „een onleefbare si tuatie" noemt. Volgens de ge meente wordt dat veroorzaakt door de toekomstige verdubbe ling van de spoorlijn langs de Morsweg, het autoverkeer op de Dr. Lelylaan en de geïso leerde ligging van dit deel van de Morsweg. De eigenaren van woningen kunnen in de Ste venshof gaan wonen. Zodra de daadwerkelijke sloop begint, wordt met huurders overlegd over vervangende woonruimte. Het aanbod van de gemeente aan de bewoners om hun hand tekening alsnog terug te kun nen trekken, was volgens Tes selaar het enige middel om de finitief een einde te maken aan alle verhalen over intimidatie van de bewoners. Tegenstan ders van sloop brachten dit gis teravond nogmaals naar voren. Tesselaar echter stelde dat de gemeentelijke onderhandelaars „uitermate integer" hadden ge handeld. Tesselaar is ervan overtuigd dat niemand zijn handtekening zal terugtrekken en dat de sloop kan doorgaan. Hij zegde toe dat de gemeente alles in het werk zal stellen om met alle bewoners tot overeen stemming te komen en niet tot onteigening hoeven over te gaan. „We willen voorkomen dat daar een groepje mensen in een woestenij komt te leven", aldus de wethouder. Bewoners die hun handtekening nog wil len intrekken, kunnen dit doen tot maandag 7 september. Dan beslist de gemeenteraad over het voorstel tot koop van de 29 woningen. Tesselaar stelde dat het onover komelijk is, dat er mensen wor den benadeeld. „Als we beslo ten hadden de huizen te laten staan, waren de andere bewo ners boos geweest". L. Driessen (VVD) wenste de bewoners, die massaal aanwezig waren tijdens de commissievergadering, in dat kader „veel wijsheid en be heersing toe" voor de toekomst. De suggestie van het CDA en D66 om de woningen, waar de bewoners al uit zijn getrokken maar die nog niet worden ge sloopt, in de toekomst ter be schikking te stellen aan wer kende jongeren en studenten, wees Tesselaar resoluut van de hand. „Op het moment dat we kunnen gaan slopen, krijgen we die bewoners niet meer weg. Dan begint de hele procedure opnieuw". De woningen die leeg komen te staan worden dichtgespijkerd. Leegstaande hoekhuizen worden gesloopt. Wethouder J. Peters sprak nog eens tegen dat een mogelijke verhuizing van de Leidse Be- tonmortel Centrale (LBC) van de Zoeterwoudseweg naar de Mors IV een rol heeft gespeeld in de procedure. Hij zei dat de gemeente een afspraak heeft gemaakt met de NS over ver goedingen van de schade aan de huizen. De NS heeft zich be reid verklaard de schade te vergoeden die de huizen heb ben opgelopen tot het moment van sloop. Dit bedrag wordt vastgesteld door een onafhan kelijke taxateur. „Maar", tem perde Peters voorbarige vreug de, „wij kunnen de NS niets af dwingen". LEIDEN Het definitieve uitzendschema van de twee Leidse commerciële kabelkranten en Omroep Rijnland staat sinds gister avond vast. Omroep Rijnland zendt voortaan elke dag vanaf zes uur 's avonds uit. Volgens het oorspronkelijke plan was dit doorde weeks vanaf 19.00 uur en in het weekeinde vanaf 17.00 uur. Om roep Rijnland was het oneens met het, min of meer opgelegde, schema waartoe woensdagavond werd besloten door het Algemeen Bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling, de beheerder van de televisiemast in Oegstgeest. Het LD maakte bekend de uitzen dingen maandag 7 september met de uitzendingen te beginnen. De Leidse Courant heeft nog geen beslissing genomen over de datum van aanvang. J. van Leeuwen, voorzitter van Omroep Rijnland, was zeer te spreken over het bereikte resultaat: „Deze horizontale programmering is precies wat we wilden". Volgens hem wil Rijn land per 1 januari 1988 elke zaterdag en zondag een lokale televi sie-uitzending gaan verzorgen. Nu is dat eens in de maand. Eén a twee jaar later zou dat elke dag moeten gebeuren. „Daar zijn be slist capabele mensen voor te vinden", stelt hij. „Alleen het geld ontbreekt ons nog. Dat is erg jammer, want die uitzendingen zijn ons bestaansrecht. De Infokrant is dat niet". Dit gezellige zomer spel is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze hijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- NaamL -VoorlL AdresL. i Postcode/plaatse 1 Telefoon(voor controle bezorging)1 Deze ontvangt de bant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. i maand automatisch betalen f 23,04 O kwartaal per acceptgiro f 68,93 i Stuur als dank het Jeu de Boules spel naar 'Naam: Adres:. i Postcode/plaats:. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet I Leidse Courant Antwoordnummer 998,2SCO VD Den VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 IDEN De bekende Square Jazz ld treedt dit weekeinde twee maal _*jn Leiden. Zaterdagavond is het di- hTJandorkest te zien in Jazz café The op de hoek van de Oude Rijn en Nieuwe Beestenmarkt, zondag is er lniddags om half vier een optreden in FKfLeidse Hout in het Openlucht Thea- Bij slecht weer wordt het optreden rplaatst naar de oever van de grote 85^ irer, bij het theehuisje. Het orkest 3 k rd in 1976 opgericht door leider- S5- mpettist George van Agthoven. Illu- crend voor de kwaliteit van de Squa- Jazz Band is het feit dat het twee- al optrad op het North Sea Jazz Fes- EHBO-cursussen in Leonardushuis LEIDEN De cursus sen van EHBO-vereni- ging Peerke Donders worden voortgezet in het Leonardushuis aan de Haagweg 14. De eerste les is op dinsdag 22 september. De cur sus op donderdag 10 september vervalt. De cursus zou worden ge geven in het nieuwe onderkomen in het dienstencentrum aan de Lorentzkade, maar dat is in de nacht van zondag op maandag door brand verwoest. LEIDEN De Leidse werkgroep van Amnesty International verzamelt mor gen handtekeningen voor een petitie die is gericht aan de autoriteiten van Laos. In de petitie wordt verzocht men sen vrij te laten die vastzitten in herop voedingskampen. De meesten van hen zijn volgens Amnesty niet van hun vrijheid beroofd vanwege een misdrijf, maar vanwege hun sympathie voor het vorige regime in Laos. De laatste maanden zijn ongeveer vier honderd mensen vrijgelaten. Veel van hen waren in 1975 opgepakt en kregen nooit een proces. Amnesty zegt blij te zijn met de vrijlatingen, maar de vere niging is nog steeds bezorgd over het lot van de andere gevangenen. LEIDEN Dankzij getui gen kon de politie gister avond een 22-iarige Leide- naar aanhouden die met een borrel te veel op ach ter het stuur zat. De man beschadigde bovendien een auto. Het voertuig stond geparkeerd aan de Nieuwe Waardstraat. De man schampte bij het pas seren de auto over de volle lengte. Getuigen zagen dat en noteerden het kente ken, waardoor de politie de man kon aanhouden op de Garenmarkt. LEIDEN Een internationale show van traditionele kos tuums zal op 4 september om 15.00 uur worden gehouden in de Leidse Schouwburg. De show wordt gegeven in samen werking met het jubilerende Rijksmuseum voor Volkenkun de en diplomatieke missies in Nederland en België. Achten twintig landen zullen in een parade van vijf kwartier hun traditionele kostuums presente ren. Kaarten a tien gulden zijn verkrijgbaar in het Rijksmu seum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 en bij de Leidse Schouwburg, Oude Vest 43. Bruce Springsteen in Antonius Clubhuis LEIDEN De „Bruee Springsteen Vereniging" houdt 12 september een 3ruce Springsteen-Dag in het Anto nius Clubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. De toe gangsprijs bedraagt voor leden vier gulden en voor niet-leden vijf gulden. Er zal onder meer een markt zijn met artikelen van Springsteen maar ook van an dere artiesten. Verder staat een video op het programma met interviews en optredens van Springsteen. Het Antonius Clubhuis is op 12 september van 12 tot 17 uur geopend. LEIDEN Een 30-jari- ge vrouw uit Leiden is gistermiddag aangere den toen zij de Boshui- zerkade wilde overste ken. De vrouw liep rond kwart over twaalf vlak achter een bus de rijbaan op. Een 41-jari ge Leidse automobilist die uit tegenovergestel de richting kwam aan rijden, kon een aanrij ding niet voorkomen. De vrouw klapte tegen het wegdek en is ter ob servatie opgenomen in het AZL. Tekencursus voor ouderen LEIDEN De Stichting Dien stencentrum voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk start van af 17 september met een cursus tekenen voor beginners, voor mensen boven de 55 jaar. Eén cursus wordt gegeven op don- derdgmiddag van 14.00 tot 15.30 uur in het dienstencentrum Noord, Van Hogendorpstraat 36. De andere cursus wordt even eens gegeven op donderdagmicU dag van 14.00 tot 15.30 uur in buurthuis Vogelvlucht, Boshui- zerlaan 5. De kosten van deze twaalf lessen bedragen 10,50. Man kan zich telefonisch opge ven voor 10 september: tel. 071- 123744 „Ik hoop dat binnenplaats en galerij behouden blijven 33

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9