Ramp dreigt door ernstige droogte "Defensie schept twee drieduizend nieuwe rbeidsplaatsen Ue zon schijntmaar de vallei is dood Smakelijk nieuws! Nederlandse leger vijand in oefening Certain Strike' Christelijke leer machtig wapen tegen werkloosheid UIMTESUCCES VOOR JAPAN [INNENLAND/BUITENLAND CoidócCotwant ërry Waite jaakt het goed" Inflatierellen in Libanon HEER KANS OP UITSTEL VOOR STUDERENDEN 3 sliptongen voor maar f 25,- ducdalf DRIEHONDERD MILJOEN MENSEN IN INDIA IN BESTAAN BEDREIGD VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 PAGINA 7 NDEN Terry Waite, de afge- it van de Anglicaanse kerk die slopen januari in Libanon ver een, maakt het goed. John pson, verslaggever van de Brit- imroep BBC, heeft dat in de rj hoofdstad Teheran verno- Woordvoerder John Miles de Anglicaanse kerk zei dat bericht van Simpson strookt BÏt de eigen informatie van de "iSm hebben bronnen in het len-Oosten en die hebben ons verteld dat Terry Waite nog Waite, die ergens in Beiroet rdt vastgehouden, zou worden iandeld als een „geëerde gast", Wf evenwe* n'et ma® vertI*ekken. tore Democraat Nunn geen kandidaat presidentschap WASHINGTON Sam Nunn, de Democratische senator van de Ameri kaanse staat Georgia, heeft laten weten in 1988 niet mee te willen dingen naar het presidentschap van de VS. Als redenen noemde hij onder meer zijn nieuwe functie als voorzitter van de Senaatscommissie voor de Strijdkrachten. Nunn, vader van twee kinderen, zei ook bang te zijn dat zijn privé-leven te zeer zou lijden onder de cam pagne. (Van onze sociaal-economische redactie) DOORN De christelijk soci ale leer blijft een „machtig wa pen" in de strijd tegen de werkloosheid. De samenleving is door de ontkerkelijking na de Tweede Wereldoorlog wel iswaar minder „verzuild", maar als gevolg daarvan wer den christelijk-sociale organi saties genoodzaakt elkaar in alle openheid krachtig aan te spreken op hun uitgangspun ten. Daardoor zijn spanningen lands Vakverbond ontstaan maar die organisaties kunnen zich gezamenlijk beter manifesteren, vooral in maat schappelijke vraagstukken als werkloosheid en werkgelegen heid. Dat was de kern van de boodschap die premier Lubbers gisteren uit droeg op een drukbezochte jubi leumvergadering in Doorn van het Convent van Christelijke Sociale Organisaties, dat vijftig jaar bestaat. Tot het convent behoren de christe lijke werkgeversorganisaties NCW en NCOV, het Christelijk Neder- CNV en de christelijke boeren- en tuindersbon den KNBTB en CBTB. Lubbers schetste zijn muisstille toehoorders hoe deze organisaties „op een moei lijk moment van de geschiedenis zijn aangeland en min of meer in een dal zitten". Waar het volgens de premier bij problemen als werkloosheid en werkgelegenheid op aan komt, is als christelijk-sociale organisatie „ver der te springen dan de eigen scha duw en de realiteit van nu te door breken". Werklozen die een baan zoeken, blijven vaak voor een drempel van selectiecriteria staan „omdat hun beentjes net te kort of te stram zijn", zoals hij het uitdruk te. „De christelijk-sociale organisa ties mogen die mensen niet laten staan", zei Lubbers, ondermeer wij zend op de rol die bijvoorbeeld ook ondernemingsraden zouden kunnen spelen en „de gezamenlijke inspan ningen die wij daarvoor moeten le veren". Daarbij dacht hij niet zozeer aan wetgeving en aan nog meer be leidsinstrumenten als wel aan „het verbreden van het cao-overleg, waarin naar de doelmatigheid van die instrumenten gezocht wordt". Het dit najaar te voeren overleg tus sen kabinet, werkgevers en werk nemers zei hij te beschouwen als „een fundamentele schakeling in dit verband". BEIROET Libanese troepen heb ben gisteren met schoten in de lucht voorkomen dat woedende demon stranten het gebouw van de centrale bank bestormden. De demonstranten riepen leuzen als „wij hebben hon ger" en „wij willen eten". De demon stratie van ongeveer 500 mensen was een spontane reactie op het kelderen van de koers van het Libanese pond en de economische crisis die het land sedert het uitbreken van de burger oorlog in zijn greep houdt. Het Liba nese pond, ooit een van de meest koersvaste munteenheden in het Midden-Oosten, heeft dit jaar reeds 71 procent van zijn waarde verloren. HECHT Defensie at in september bui- ngewoon dienstplichti- |en aanschrijven om op van vrijwilligheid t militaire dienst te tre in totaal gaat het twee- a drieduizend eidsplaatsen. Dat eft staatssecretaris Van ouwelingen (Defensie) ndaag in Utrecht be kend gemaakt bij de vie- ng van het vijftienjarig staan van de Algeme ne Vereniging van Ne derlandse Militairen (AVNM). Het plan van Van Houwelin- en moet het voor studeren- ën mogelijk maken om uit- ftel van eerste oefening te krijgen. Daarnaast worden werklozen tijdelijk aan werk jeholpen en komt er voor werkenden meer ruimte op de arbeidsmarkt. De dienst plichtigen zullen alle voorko mende militaire werkzaam- ix heden verrichten. De staats- secretaris kondigde verder aan de mogelijkheden voor vervroegd afzwaaien te ver groten. Voorts vroeg Van Houwelin- gen zich af of het in het nieu we keuringsstelsel beslist noodzakelijk is om een dienstplichtige twee keer te keuren. Hij gaf de werkgroep die zich met de keuring nieu we stijl bezighoudt in over weging te bekijken of één keuring vlak voor het in dienst treden mogelijk is. Omdat er nu vaak een grote periode zit tussen keuring en opkomst voor eerste oefening wil de werkgroep een tweede keuring invoeren. AVNM-voorzitter Nico An ten stelde in zijn toespraak dat Defensie niet tot een sa menhangend personeelsbe leid in staat is en eiste dat de wedde van de dienstplichti gen aan die van de beroeps militairen wordt gekoppeld. Hij hekelde „de brei van re gels" en de slechte voorlich ting van Defensie over de rechtspositie. Overleg De lustrumviering van de AVNM was geheel gewijd aan inspraak in het leger. Sinds twee jaar bestaat er voor soldaten en beroepsmili tairen de mogelijkheid mee te praten in het Onderdeels Overleg Orgaan (OOO) „Het is zeker mogelijk als soldaat in het leger invloed uit te oe fenen op de werkomstandig heden", zegt Jan Willem Vermeulen van de AVNM. „Dienstplichtigen kunnen zelfs een driedaagse scho- lings- en vormingscursus vol gen om hun werk in het overlegorgaan met meer suc ces te doen. De inbreng hangt natuurlijk van de per soon af maar de mensen die in het overlegorgaan gaan zitten, zijn natuurlijk goed gemotiveerd". De dienstplichtigen in de overlegorganen zijn voorna melijk AVNM'ers. „De ande re soldatenbond, de Vereni ging van Dienstplichtige Mi litairen, is meer gericht op actie dan op overleg. Dat heeft ook te maken met de filosofie van de AVNM, die meer op overleg en op een hechte vertrouwensrelatie met de officieren gericht is. Daarom wordt ook alleen in uiterste noodzaak in de pers Soldaten demonstreren al sinds vele jaren voor betere voorwaarden op het gebeid van wedde, voeding, huisvesting en inspraak. met klachten naar buiten ge treden". De Onderdeels Overleg Or ganen bestaan sinds mei 1985. Omdat er in de maatschappij allerlei vormen van mede zeggenschap zijn gevormd, kon het leger niet achterblij ven. Vermeulen: „Je kunt het overlegorgaan het beste vergelijken met een onderne mingsraad. Er is een vastge steld aantal plaatsen voor dienstplichtigen en voor be roepsmilitairen. De dienst plichtigen zijn wel in de min derheid maar dat heeft te maken met de korte duur van de diensttijd. Daarom is het belangrijk de steun van de beroepsmilitairen te ver krijgen om een onwelgevallig voorstel van tafel te krijgen". De ervaringen met het over legorgaan zijn niet onver deeld gunstig. „Vooral de ou dere generatie commandan ten kan de inspraak binnen de krijgsmacht moeilijk ac cepteren", zegt AVNM-be- stuurder Marcel Bubbert. „Vanuit het verleden hebben zij inspraak en kritiek nooit geaccepteerd, laat staan ge waardeerd. Nu moet een ba taljonscommandant opeens luisteren naar wat een dienstplichtige hem te vertel len heeft. Een commandant moet gaan inzien dat het overleg ook voor hem voor delen heeft. Als de motivatie en het werkplezier van zijn manschappen toenemen, is dit ook voor hem een goede zaak". FOTO: ANP Vaak verstrekken de com mandanten het overlegor gaan ook niet de noodzakelij ke informatie of komt deze te laat. Een strakkere formule ring van de regels zou uit komst bieden. „Het duurt vaak maanden eer er iets verandert", zegt Bubbert. „Als er een geschil is, komt er een procedure die vijf maanden duurt. Vaak wordt het overleg pas achteraf op de hoogte gesteld. Toch zijn er wel enkele zaken bereikt, zoals een verschuiving van de middagpauze. Soldaten, die vaak toch weinig te doen hebben, kunnen nu eerder weg". FRANK DE KLERK I RAN O De zon ijnt, maar de streek is id, huizen geblindeerd, wieken gesloten. Het sld van het Noorditali- jse dal van de Adda, na t noodweer van de orbije dagen. Midden in plaatsje Tirano wor- ,jn wij door een soldaat t|p het Italiaanse leger mgehouden. In gebro- Pn Engels wil hij weten j ar wij heen gaan. „Bor- o? Levensgevaarlijk, lledig verboden". rug richting Sondrio dan. \ang we in westelijke rich- g rijden, het dal uit, is er en probleem. Overal poli tie tten. Restaurants en ben- tions langs de weg naar trio zijn gesloten. Luiken esrai -pt/ni dicht. Fabrieken werken niet. Woonhuizen zijn geblindeerd. De streek is leeg en wacht op de dingen die komen gaan. Het kunstmatige meer boven Bormio staat op doorbreken en iedereen moet maken dat hij uit het dal komt De politie haalt er een kaart bij: doorrijden tot het Como- meer, dan Zwitserland in om door te rijden tot St. Moritz. Een andere mogelijkheid is te rugrijden richting Tirano om daarvandaan naar Zwitserland te gaan. „Op eigen risico", ver zekert de politie. „En zo snel mogelijk. Trek je niks aan van de snelheidsbeperkingen Een ongekend aanbod van een agent. Eenmaal bij de Zwitserse grens aangekomen, kijkt de douane-beambte uiterst zorge lijk. Het was immers voor de tweede maal in zes weken dat het gebied door hevig nood weer werd getroffen. Bij Po- schiavo werd het riviertje langs het stadje volledig ge blokkeerd door puin uit de bergen. De rivier trad buiten zijn oevers, het water tot twee meter hoogte, huizen werden ondermijnd, en gevels bescha digd. Dat was zes weken geleden. Met hulp van het Zwitserse le ger had men net een groot deel van de schade kunnen herstellen, toen deze week op nieuw hevig noodweer los brak. Snel ingrijpen van het leger heeft voorkomen, dat Poschiavo opnieuw onder wa ter kwam te staan. Maar ter wijl de situatie in Poschiavo vandaag weer redelijk nor maal is, dreigt net over de grens een veel grotere ramp. De Zwitserse douanier: „Als de dam bij Bormio doorbreekt, zijn de gevolgen niet te over zien PKIO Japan heeft met succes zijn eerste drie trappen bestaande draagraket gelan- erd. De raket, H-l, bracht een experimentele nstmaan in een geostationaire baan om de rde. Japan wil met deze raketten doordrin- i op de lucratieve internationale markt, waar Irachtgevers staan te dringen met orders >r lanceringen van commerciële satellieten. Het land heeft al acht bestellingen genoteerd. De H-l werd voortgestuwd door één Ameri kaanse en twee Japanse raketmotoren. Tot dus ver gebruikten de Japanners hoofdzakelijk Amerikaanse onderdelen. De H-l zal in 1992 worden opgevolgd door de H-2, waarmee Japan zijn eerste ruimteveer wil lanceren. USKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (C) Sl.ndaafd UttgavdoJ/Wavac, Production. Amerigo Vespucci Hat befaamde Italiaanse mari ne-opleidings schip Amerigo Vespucci is in Amsterdam aan gekomen. In het kader van de mi lieu-actie Aquari us staat het schip tot en met dins dag tussen drie en zes uur 's middags open voor bezoekers. FOTO: ANP DEN HAAG Nederlandse militairen zullen tussen 14 en 24 september een ongebruikelijke rol spelen in de NAVO-oefening Certain Strike, waaraan in de deel staat Nedersaksen tussen Hannover en Hamburg naar schatting 79.000 manschappen zullen deelnemen. Ne derland zal met 11.000 man onderdeel gaan uitmaken van de zogeheten orange forces (totaal 20.000 man) die voor deze gelegenheid zullen fungeren als de vijand. Certain Strike is een vervolg op de verplaatsingsoefe ning Reforger, die deze week is begonnen. De „oranje legermacht" moet het de 59.000 Amerikanen, Britten. Belgen, Fransen en Duitsers (samen de blue forces) zo moeilijk mogelijk maken. Het is voor het eerst dat onze landmacht een zo belangrijke rol speelt in een NAVO-oefening. Volgens NAVO- woordvoerders is de wijze waarop Nederlandse troepen zich kwijten van hun taak als agressor grotendeels bepalend voor het succes van de oefening. De Nederlandse landmacht zal die rol trachten waar te maken met onder meer 4100 man van de 43e Pantser-infanteriebrigade van HaveltP. Het Nederlandse aandeel in Certain Strike zal ver der worden aangevuld met onder meer verbindingstroepen en genie. Een groot aantal reserve-officieren is opgeroepen om ac tief deel te nemen aan de oefening. De Nederlandse troepen zul len tijdens de oefening nauw moeten samenwerken met een Bel gische brigade uit Leopoldsburg, een Belgische verkenningseen heid en een Britse Brigade die is gelegerd in Munster. Certain Strike wordt een oefening waar vrijwel geen schot zal vallen. Tijdens de operatie zal worden geoefend op rivierover- steken, landingsoperaties vanuit de lucht, het houden van posi ties, vertraagd terugtrekken en algeheel gecoördineerd manoeu vreren van verschillende NAVO-eenheden. Hoewel een actie plan is gemaakt, bestaat voor de individuele commandanten een mogelijkheid van „free play", zij mogen op eigen houtje acties ondernemen. De actie waarmee het „spel" rond Certain Strike zal beginnen komt van de orange forces, die onder leiding staan van gene- raal-majoor L. Gilissen. Deze „vijand" zal eerst via noodbruggen de rivier de Aller oversteken, waarna een reeks van aanvallen en tegenaanvallen zal volgen. In de tweede week van de oefe ning zullen de blue forces de rivier oversteken. Een team van scheidsrechters zal er in het veld op toezien dat alle oefenstof in deze twee weken volledig wordt afgewerkt. Schadeteams In verband met de te verwachten schade aan wegen en land bouwgrond zal een groot aantal schade-inspecteurs achter de troepen aanrijden. Alleen al aan Nederlandse zijde worden 96 inspecteurs ingezet om te zorgen dat schadegevallen vlot worden afgehandeld. „Ons principe is: de veroorzaker betaalt", zegt lui tenant-kolonel P.F. Enzerink, schadecommissaris van de krijgs macht. Het identificeren van de veroorzaker is volgens hem juist bij een gezamenlijke oefening als Certain Strike heel moeilijk, immers „de strijdkrachten van verschillende landen dwarrelen als het ware door elkaar heen". Voor de hele oefening zijn 55.000 schadeformulieren gedrukt Na afloop van de oefening wordt iedereen die schade zegt te hebben geleden persoonlijk bezocht om een eventuele uitkering te regelen. Volgens Enzerink is het vrijwel onmogelijk een schatting te ge ven van de te verwachten schade. Bij droog weer kan het mee vallen, regent het een week achtereen, dan kan het schadebe drag opeens tien keer zo hoog worden. Doen zich dusdanige weersomstandigheden voor dat het aantal schadeclaims de pan uitrijst, dan zullen Enzerink en de zijnen bij de leiding van de oefening aankloppen om op die financiële gevolgen te wijzen. Volgens de schadecommissaris is het zeker niet uitgesloten dat de oefening dan wordt afgebroken. „Het is namelijk niet de be doeling dat zo'n oefening het gewone leven in het oefengebied volledig gaat ontwrichten. Door het slechte weer van de laatste tijd lopen de boeren toch al achter met hun oogsten. Het is voor een boer uiteraard ook triest als z'n piepers nog in de grond zit ten en het leger ze even komt platwalsen. Daar passen we voor op, ook al omdat we na Certain Strike ook nog een keertje wil len terugkomen", aldus Enzerink. ARJEN VAN DER SAR (ADVERTENTIE) gebakken of t kokkeltje g^grilled Dr Letykade11 tel 070 - 52.33.00 Scheveningen Visrestaurant Dr Letykade 5 tel 070 - 55 76 92 Scheveningen MEHSANA In India te kent zich een nationale ramp af door de ernstigste droogte van deze eeuw. Ruim driehonderd mil joen Indiërs in veertien van de 25 deelstaten, meer dan een derde van de to tale bevolking, worden door de droogte direct in hun bestaan bedreigd. Een betrouwbare schatting aan hoeveel mensen de droog te al het leven heeft gekost is nog niet voorhanden. Het ern stigste getroffen is echter de westelijke staat Gujarat. Een uitgebreide rondrit door deze staat levert een beeld op van talrijke dode en stervende die ren langs de weg, volledig uit gedroogde landbouwgrond, broodmagere mensen die in de rij staan voor een beetje water en priesters die koortsachtig bidden om een beetje regen. Premier Chaudhary, de hoog ste politieke functionaris in Gujarat: „In een wanhopige si tuatie als deze, heb je geen an dere keuze dan je tot God te richten". De nationale regering in New Delhi heeft opdracht gegeven om de zwaarst getroffen gebie den te voorzien van levens middelen, veevoer en water uit de buffervoorraden „De si tuatie is uiterst netelig", zei een woordvoerder. „We be strijden de droogte als betreft het een oorlog". Volgens hem zijn de eigen Indiase voedsel voorraden nog altijd voldoen de groot om een hongersnood te voorkomen. Maar vanwege de enorme afstanden ligt het probleem vooral in het trans port van de voedselhulp naar de meest getroffen streken. Meteorologen weten niet waarom de moessonregens dit jaar zijn uitgebleven. Sommi gen noemen als mogelijke re den zonnevlekken, die de bo venste laag van de atmosfeer hebben verstoord. Anderen houden het op „EU Nino", de warme golfstroom van de Stil le Oceaan, waarop al vaker is gewezen als de oorzaak van recente klimaats- en weers veranderingen in de hele we reld. In het dorp Radhanpur in Gujarat doet een ontwikke lingsambtenaar dergelijke we tenschappelijke verklaringen af als misleidende boekenwijs heid. „We moeten gewoon boeten voor onze zonden", weet hij. „De enige uitweg is de regengod Varun te verzoe nen". Volgens de hindoe-mythe raakt het zicht van Varun ver troebeld, wanneer zonde en kwaad de overhand krijgen. De regengod raakt dan in ver warring en ziet alleen nog luchtspiegelingen. De God-Ko ning Indra gelast dan dat de zondaars negen straffen moe ten ondergaan. De eerste daar van is dat het land geteisterd wordt door droogte en uitein delijk zal zich aan de hele mensheid een ramp voltrek ken. In de zuidelijke staat Karnata- ka lopen dorpelingen in een kleurrijke processie met ezels die zijn versierd met guirlan des om de regengod tot de orde te roepen. Twee ezels worden in de „echt" verbon den en een bruiloftspartij volgt in de hoop, dat die rituelen re gen zullen brengen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7