sraël wil atoomgeheim nog niet prijsgeven „Zware slot-etappe naar akkoord talië stuurt spoedig nijnenvegers naar Golf )ndergrondse itstaking nijnwerkers JITENLAND £cidóeSoaia/nt rkse pers „onthutst" er gevangenis Ankara Tien jaar cel voor Surinaamse officier Aquino over coup: „is het weer zo ver? OCES GELEERDE VANUNU ACHTER GESLOTEN DEUREN IAN BOUWT EIGEN GEVECHTSVLIEGTUIG Italië eist vrijlating vrouw bij gijzeling Elba Watersnood VS EN SU ONEENS OVER TEMPO AFSCHAFFEN INF-RAKETTEN Verzet tegen besluit Kohl Officieren gehoord in onderzoek dood IKON-journalisten VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 PAGINA S CARA Kranten in Turkije van onder zeer uiteenlopende signatuur hebben al- >en met verbazing en ontzetting geschre- over de situatie in een van 's lands meest ichte gevangenissen, de door militairen ide „Mamak" in de hoofstad Ankara. De lagen verschenen, nadat de Turkse pers het eerst toestemming had gekregen een >ek te brengen aan Turkse gevangenissen, een rondgang troffen de journalisten on- meer vier onderaardse kerkers aan, die Deld zijn om gevangenen te „discipline- De gevangenen klaagden verder over ebrekkige medische verzorging. Volgens Turkse mensenrechtenorganisatie zijn in fgelopen jéren minstens 149 mensen in ngenissen om het leven gekomen. Ook er nog steeds gemarteld worden. PARAMARIBO De Surinaamse krijgs raad heeft legerofficier Roy Esajas veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens het doodschieten van een bosneger, die ervan werd verdacht tot de groep-Bruns- wijk te behoren. Esajas hield samen met andere militairen op 4 juli bosneger Hum- prey Linga aan. Hij gaf een soldaat op dracht Linga dood te schieten. De soldaat lostte echter enkele schoten op Linga's be nen, die hem niet dodelijk troffen. Toen de man wel gewond maar nog niet dood was, trok Esajas een pistool en executeer de de bosneger in koelen bloede. De offi cier zei tijdens de rechtszitting dat hij zich van het gebeurde niets meer kon herinne ren. Esajas behoorde tot de zestien militai ren, die de staatsgreep van 1980 pleegden. Contra-leiders willen steun in onderpand LOS ANGELES De contra-leiders hebben president Reagan voorge steld de militaire hulp voorlopig op zij te leggen om het vredesinitiatief een kans te geven. De Amerikaanse Kresident, die gisteren een onder oud had met zeven contra-leiders, verzekerde de Nicaraguaanse rebel len dat hij hen zal blijven steunen totdat overeenkomstig het nieuwe vredesplan voor Midden-Amerika een staakt-het-vuren van kracht is en democratische hervormingen hun beslag hebben gekregen. Zeven no vember is volgens het vredesplan de uiterste datum voor politieke her vormingen in Nicaragua. Paleis Hirohito bestookt met raketjes TOKIO Op het paleis van de Japanse keizer Hirohito zijn gisteren drie zelfgemaakte ra- ketjes afgeschoten. De projec tielen kwamen in de tuin van het paleis terecht, maar nie mand raakte gewond. Dit heeft de politie van Tokio be kendgemaakt. Tot nog toe heeft geen enkele organisatie zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag, maar volgens de politie is zij waarschijnlijk het werk van een extreem linkse groepering. Linkse groeperingen hebben de afge lopen twee jaar verscheidene soortgelijke aanslagen op over heidsgebouwen gepleegd. (Vervolg van de voorpagina) MANILA Presidente Corazon Aquino lag te slapen toen enkele legertrucks met militairen voor haar paleis in Manila stopten en onmid dellijk het vuur openden op de bewakers. „Is het weer zover?" was haar reactie toen haar se cretaris Joker Arroyo de presidente rond mid dernacht wakkerschudde met het nieuws dat een nieuwe, vijfde, coup tegen haar bewind op handen was. Vanmorgen was de toon van presidente veel ernstiger. Bij de aanval op het paleis was haar zoon ernstig gewond geraakt en bijna een et maal later hadden de opstandige militairen nog steeds enkele belangrijke posities in de Filipij- nen bezet. „Ik wens niet met deze verraders te onderhandelen, open de aanval!", zei Aquino tegen opperbevelhebber Fidel Ramos. Ramos had Aquino al meteen na de couppoging verze kerd van zijn steun. Het was vanmorgen nog niet duidelijk of ook de vijfde poging Aquino uit het zadel te wippen toegeschreven kan worden aan Marcos-aanhan- gers. De leider van de coup, de militair Grego- rio „Gringo" Honasan ontkende dat hij instruc ties had van de in 1986 uit zijn land verdreven dictator. „Wij zijn geen Marcosgetrouwen en ook geen linkse aanhangers. Wij strijden alleen voor onszelf en voor herstel van de nationale eenheid". Gringo Honasan was vorige jaar nog medewer ker van de ex-minister van Defensie Enrile. Enrile werd van zijn post ontheven na beschul digingen dat hij betrokken was bij de samen zwering in november 1986 tegen de regering. De Verenigde Staten lieten onmiddellijk na het begin van de opstand weten zich onvoorwaar delijk achter Aquino te scharen. i DEN HAAG Zondag begint het proces tegen Mordechai Vanunu, de man die vorig jaar foto's en informatie over Israels kernwapenfabriek in de Negev-woestijn doorspeel de aan de Britse krant Sunday Times. In een pro ces achter gesloten deuren zal hij terechtstaan voor landverraad en spionage. De enige Israëliërs die het voor hem opnemen, heb ben niet om zijn vrijlating gevraagd, maar om een openbaar proces. En Van- unu's onthullingen ten spijt, is in Israël nog steeds geen debat op gang geko men over de vraag of de verdediging van het land wel is gediend met kern wapens. Yael Lotan is journaliste bij het kleine dagblad „Al Ha- mishmar" en één van de initi atiefneemsters van het „Comi té voor een openbaar proces voor Mordechai Vanunu". De belangrijkste daad die het co mité tot nu toe heeft gesteld, is een open brief aan de rege ring, ondertekend door 165 meer en minder prominente Israëliërs, die vragen om een openbaar proces. Maar volgens Lotan is de kans dat het zover komt „nul". „Men is vandaag begonnen met het dichtspijke ren van de ramen van het ge rechtsgebouw", aldus Lotan. „Ook in de gangen worden al lerlei voorzieningen getroffen dat Mordechai met niemand in contact kan komen". Brief Vanunu heeft zijn landgenoten deze week opgeroepen in op stand te komen tegen het kernwapenprogramma van de regering. Maar er zijn weinig tekenen dat het debat over de Israëlische defensiepolitiek alsnog op gang zal komen. De meeste kranten in Israël delen de opinie van de regering dat Vanunu een verrader is. Se dert de Israëlische beschieting van een kerncentrale in Irak in 1981 is in Israël nauwelijks sprake geweest van verzet te gen het kemwapenbeleid. Israel heeft nooit officieel wil len toegeven dat het over kernwapens beschikt; even min heeft de Israëlische rege ring het non-proliferatie ver drag willen ondertekenen. Maar de vraag of Israël kern wapens kén maken is eigenlijk al beantwoord. De Verenigde Naties, het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken en het IAEA (Internatio nal Atomic Energy Agency) zeggen allemaal dat het land over de techniek en know how beschikt. Afgelopen zon dag berichtte de Londense Ob server dat Israël bezig is een kernkop te ontwikkelen voor een raket van eigen makelij, de Jericho. De hoofdsteden van de Arabische buurlanden vallen binnen de reikwijdte van deze raket. De vraag of Israël werkelijk kernwapens maakt is volgens Stephen Rosenfeld van de Washington Post officieel be antwoord in de aanklacht te gen Vanunu. De redenering is dat Vanunu niet kan worden veroordeeld voor „verraad" als er niks te verraden valt. Rosenfeld: „Vanunu's bewe ringen zijn bevestigd door hem te arresteren, in staat van be schuldiging te stellen en voor het gerecht te brengen, in plaats van zijn beweringen als onbewezen uitspraken van een eenzame rotte appel af te doen". Mordechai Vanunu is dus niet de enige die de tijd gekomen acht voor dramatische waar schuwingen. Australische en Britse parlementariërs hebben hem voorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vrede. Ra dio Moskou meldde woensdag in een speciale Hebreeuwstali ge uitzending dat sommige Arabische landen wapens „voor massavernietiging" op slaan als tegenwicht tegen de atoomwapens die zij in Israël vermoeden. Volgens de Sovjet uitzending is het niet uitgeslo ten dat sommige Arabische landen zouden proberen eigen atoomwapens te ontwikkelen in antwoord op het Israëlische arsenaal. Vanunu's proces zal waar schijnlijk enige weken duren. Als hij wordt veroordeeld, kan hij in theorie de doodstraf krij gen. De verdediging zal Vanu nu's daad presenteren als een daad van burgerlijke onge hoorzaamheid tegenover een staat die blijft weigeren het non-proliferatie verdrag te on dertekenen. ME De Italiaanse ering heeft aangekon- ;d dat zij mijnenvegers ar de Perzische Golf zal iren, als Iran en Irak et snel gehoor geven n de oproep van de Ver- igde Naties tot een akt-het-vuren. Volgens nister van defensie Za- ne zou het sturen van jnenvegers „een kwes- van enkele dagen" nnen zijn. beslissing zal in elk geval ïomen worden vóór 20 sep- ïber, de datum die door de landen van de Arabische Liga wordt gehanteert als tijdsli miet. De lidstaten van de Liga hebben zich verplicht alle di plomatieke betrekkingen met Iran te verbreken, als dit land de VN-resolutie dan niet aan vaard heeft. Overigens heeft Iran dit ultimatum al van de hand gewezen. Intussen zijn de eerste Ameri kaanse mijnenvegers in de Golf aangekomen. Het gaat om mijnenvegers uit de tijd van de oorlog in Vietnam, die aan boord van het amfibische vrachtschip St. Louis de Golf werden binnengebracht. Het vrachtschip had ook twee speedboten aan boord, die kunnen worden ingezet tegen mogelijke Iraanse zelfmoor dacties. Volgens de Iraanse minister voor de Revolutionaire Garde. Mohsen Rafiq-Doust, heeft de Iraanse luchtmacht onlangs met succes een zelfgebouwd gevechtsvliegtuig getest. Het is voor het eerst dat Iran mel ding maakt van een eigen ge vechtstoestel. Als de bewering van de luchtmachtgeneraal juist is, betekent dit een aan merkelijke versterking van de Iraanse luchtverdediging, die tot nu toe vrijwel weerloos was tegen de Iraakse luchtaan vallen. A.SSA-ONTSLAG BU ANGLO AMERICAN IHANNESBURG Werkgevers in de Zuidafrikaan- mijnbouw hebben met massa-ontslagen gereageerd het besluit van de mijnwerkers, om door te gaan et hun staking. Intussen zijn duizenden zwarte mijn- rkers in de diepste goudmijn ter wereld een zitsta- ng begonnen, uit protest tegen het optreden van de iligheidsdiensten van de mijndirectie. zitstaking wordt gehouden door zeker drieduizend mijn- rkers in schacht 3 van de Western Deep Levels mijn, ten sten van Johannesburg. Deze diepste goudmijn ter wereld It tot 3,7 kilometer onder de grond. Er is een enorme koe- stallatie nodig om de temperatuur op dergelijke diepten aaglijk te houden. Mijnwerkers zeiden dat de zitstaking be- nadat veiligheidsbeambten hen met traangas en onder reiging van vuurwapens de schacht hadden ingedreven te werken. Anglo American de eigenaar van de mijn, kende dat de mijnwerkers zijn geïntimideerd, glo American ontsloeg gisteren ongeveer 20.000 man. Bo- tdien werd voor vandaag het ontslag van nog eens 22.500 arte mijnwerkers aangekondigd. „Het is duidelijk dat de 1' rkgevers de vakbond de oorlog hebben verklaard", zei r ircel Golding, ondervoorzitter van van de zwarte mijnwer- rsvakbond NUM. Zuid-Afrika's grootste vakcentrale CO- 11 TU waarschuwde gisteren dat mogelijk een algemene sta- ig zal worden uitgeroepen, als de werkgevers doorgaan it het omslaan van stakende mijnwerkers. Zuid-Afrika legt pers verder aan banden JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft nieuwe maatregelen aange kondigd tegen de pers. Minis ter van binnenlandse zaken Stoffel Botha verklaarde dat de verdere inperking van de persvrijheid nodig is om een einde te maken aan „de huidi ge vloed van revolutionaire propaganda". De maatregelen zijn vooral gericht tegen de „alternatieve" pers, die bestaat uit weekbladen die uitgespro ken tegenstander zijn van het apartheidssysteem. Overigens werken binnen- en buiten landse media in Zuid-Afrika al onder een strenge censuur, die is vastgelegd in 87 wetten en regeri ngsbesluiten RUIM 20 DODEN BIJ RELLEN IN KARACHI KARACHI Pakistaanse mi litairen hebben gisteren losse flodders en traangas afgescho ten om een einde te maken aan gevechten tussen Punjabi's en Mohajirs in verscheidene arme wijken van de hoofdstad Karachi. Volgens ziekenhui zen zijn 21 doden en tientallen gewonden gevallen. Het ge weld heeft zich inmiddels uit gebreid naar Hyderabad, waar acht doden werden gemeld. De Mohajirs zijn naar het zuiden van Pakistan gevlucht toen het voormalig Brits Indië in 1947 werd verdeeld. De Punja bi's trokken pas later naar het welvarender zuiden en de Mo hajirs zeggen dat hierdoor hun levensstandaard wordt be dreigd. PORTO AZZURO Op de derde dag van de gijzeling in het ziekenverblijf van de ge vangenis op het eiland Elba hebben de onderhandelaars namens de Italiaanse overheid gisteren de vrijlating van een vrouw geëist. Wordt de 29-ja- rige sociaal wekster niet vrij gelaten, dan zal de regering absoluut niet ingaan op de ei sen van de in opstand geko men gedetineerden. Deze wil len een helicopter. Rossella Giazzi is de enige vrouw onder de 21 mensen die nog worden vastgehouden. De wegens moord veroordeelde gevangenen, onder leiding van de als rechts-extremistische terrorist bekendstaande Mario Tuti (40), willen met de heli? kopter en twee gegijzel den de vlucht naar de vrij heid ondernemen. Eeerder deze week hebben zij één van de 17 gegijzelde ge vangenisbewakers vrijgelaten. Ook lieten zij drie zieke ge- ;in van het drama in de Bangladesh wordt aanhoudend geteisterd door overstromingen. De enorme wateroverlast in de hoofdstad Dhakka bracht de invalide man rechts op de foto ertoe zijn rolstoel te laten staan. Hij verplaatst zich nu gezeten op een autoband. FP vangenen gaan, die zich aan het begin v ziekenboeg bevonden. Volgens de officieren van justitie die namens de regering onderhan delen, heeft het zestal hiermee bewezen open te staan voor een positieve oplossing van de zaak. WASHINGTON/MOS KOU Twee ontwikke lingen hebben er deze week voor gezorgd, dat een akkoord over de INF- raketten voor de middel lange en kortere afstand opnieuw een stap dichter bij lijkt gekomen. De re- gering-Reagan besloot haar eisen voor de contro le op een verdrag te ver soepelen en Bonn ver klaarde zich een dag later bereid haar oude Pers- hings-lA naar de schroot hoop te verwijzen. Als de Sovjet-Unie deze con cessies aanvaardt, hoeft er in Genève niet veel meer te ge beuren dan alles netjes op te schrijven en het verdrag is een feit, aldus veel commen taren gisteren. Toch weige ren Amerikaanse regerings functionarissen al te lucht hartig te doen over de laatste etappe. „Het is nog' niet ze ker dat alle kwesties nu ge regeld zijn", zo zeggen zij. Het is volgens hen nog de vraag of de formulering van de Duitse verklaring geen nieuwe problemen zal oproe pen. De Westduitse kanselier zei immers dat de Pershings pas zullen worden ontman teld, nadat een INF-verdrag is geratificeerd en van kracht geworden. Niet dui delijk is wanneer Bonn nu precies met het vernietigen van de Pershings wil begin nen. In Washington wordt er daarom aan getwijfeld of Kohls toezegging wel vol doende is voor Moskou. Sov jet-woordvoerder Gennadi Gerasimov noemde Kohls verklaring een „keer ten goede", maar hij wees ook op BONN Het besluit van de Westduitse bondskanse lier Kohl om onder voor waarden afstand te doen van de 72 verouderde Pershing-raketten in de Bondsrepubliek, is op gro te weerstand gestuit van de Beierse coalitiegenoot CSU. Partijvoorzitter Strauss verweet Kohl in harde bewoordingen dat hij zijn beslissing heeft ge nomen zonder enig over leg met de CSU. de door Kohl genoemde voorwaarden die nadere be studering behoeven. Onduidelijkheid bestaat ook nog over het tempo waarin de INF-raketten worden af geschaft. De Amerikanen willen dat de Russen begin nen met het weghalen van hun meer dan 1300 INF- kernkoppen in Europa en Azië. Wanneer zij hun arse naal hebben gereduceerd tot 572 koppen, de omvang van het Amerikaanse INF-poten- tieel, zullen de VS beginnen met het verwijderen van hun Pershings-II en kruisraket ten en daarbij gelijke tred houden met de Sovjet-Unie. Voor Moskou is dit echter „onaanvaardbaar". Het heeft daarom voorgesteld dat de twee partijen hun INF-wa- pens gelijktijdig met gelijke percentages verminderen. Aangezien de Sovjet-Unie over meer wapens beschikt, levert zij bij iedere stapsge wijze procentuele verminde ring een groter aantal wa pens in. Voor het geval deze aanpak niet acceptabel is voor de VS hebben de Sovjet-onderhan delaars een alternatief voor gesteld. Eerst worden in een jaar tijd alle kernkoppen van de raketten verwijderd, waarna het vernietigen van de eigenlijke raketten later kan worden uitgewerkt Naar in Washington verluidt is dat waarschijnlijk niet aanvaardbaar, omdat in dat geval het overwicht van de Sovjet-Unie op het gebied van de conventionele (niet- nucleaire) strijdkrachten in Europa in één klap wordt ge accentueerd. Ook willen de Amerikanen de vernietiging van de kernwapens over een aantal jaren uitsmeren om bij eventuele verdragsschendin gen van de andere partij nog wat drukmiddelen achter de hand te hebben. UP SAN SALVADOR Bij het heropende onderzoek in El Salva dor naar de dood van vier leden van de IKON-tv-ploeg in 1982, zullen ook officieren van het Salvadoraanse leger worden ge hoord. Dit heeft de Salvadoraanse procureur-generaal Roberto Giron Flores bekend gemaakt. Tot dusverre konden de supe rieuren van de soldaten, die de vier journalisten Hans ter Laag, Koos Koster. Jan Kuiper en Joop Willemsen op 17 maart 1982 in de noordelijke provincie Chalatenango doodschoten, niet wor den gehoord. Het Salvadoraanse ministerie van defensie wilde daar geen goedkeuring voor geven. Dat was één van de belang rijkste redenen dat de vervolging van de betrokken militairen op niets uitliep. Volgens de procureur-generaal kan nu worden achterhaald welke orders de patrouille-eenheid had gekregen. Amerikaanse militaire adviseurs hebben in het verleden ver klaard dat de dood van de Nederlanders en hun begeleiders van het verzet niet het resultaat was van een toevallige schietpartij, maar van een „hinderlaag die het leger had gelegd". De procu reur-generaal benadrukte overigens dat zich in de zaak geen nieuwe bewijzen hebben aangediend. Als reden voor de herope ning gaf hij slechts dat de Salvadoraanse justitie is geïnstrueerd om belangrijke onopgeloste zaken uit het verleden weer ter hand te nemen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5