High tea" smaakt ook in Nederland HUISI ■RAADk FNV: volledige werkgelegenheid staat bovenaan Diefstal handschoenen leidt tot hot dogs en hamburgers CONSUMENTENINFORMATIE Dalende prijzen voor snij- en sperziebonen GROENTE EN FRUITTIP Zomers werk aan de winter HOT RAT GEEN BEROEMDE VLEESSNACK Makelaar wil tunnel onder Rijksstraatweg Mevr. Nell Kagie Studieplannen?? Gcktae Soman! WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 PAGIN THEE AANVANKELIJK GEZONDHEIDSDRANKJE Jn kleine en grote behuizin gen in Engeland wordt nog altijd een plaatsje ingeruimd voor de „tea". Hoe deftiger, hoe uitgebreider. Het simpel ste is een paar sandwiches met ham of kaas, waarbij op een apart bordje wat „lettuce" (onaangemaakte slablaadjes). Daarbij sloten thee. Maar je kunt het ook lekkerder doen. De Engelse huisvrouw kan niet leven zonder „scones", 'simpele baksels in kleine ca kevorm, die heet uit de oven doormidden worden gesne den, besmeerd met echte (zou te) boter en eigenmaakte jams. Bij de onvervalste „high tea" zou de vrouw des huizes k zich niet lekker voelen als ze die versnaperingen niet in haar eigen oven klaarmaakte. Zo'n „high tea" is ook in Ne derland klaar te maken in de tuin, op het balkon of binnen als het regent. In Nederland is de supermarkt met allerlei soorten koekjes om de hoek. In de 19e eeuw ontstond in Engeland de traditie van het thee drinken, aanvankelijk als „gezondheidsdrank", geïn troduceerd door Anna, herto gin van Bedfort. Zij serveerde de thee op Belvoir Castle voor voorname gasten en ontketen de daarbij een rage om de bes te en gezelligste theeceremo nie te houden. Het mooiste ta fellinnen werd gebruikt en de „tea" breidde zich zo uit dat het diner naar acht uur 's avonds werd verschoven, om dat men zoveel lekkers naar binnen werkte dat de periode tussen lunch en avondeten werd opgevuld. Lord Sandwich was de man die zijn naam verbond aan op elkaar gelegde boterhammen (in Engeland gebruikt men nu voor de thee flinterdunne sneetjes met komkommer en fijngeknipte bieslook). Een ze kere mrs. Humprey noteerde in 1902 in het blad „Etiquette for every day" dat de „high tea" moest bestaan uit een enorme pot thee, koffie, brood, boter, vijf soorten sandwiches, vier soorten jam, twee sauzen, ijs, oesterpastei, stukjes kip, soft drinks en rode wijn. In Schotland werd dit assortiment nog aangevuld met een vleesschotel. Daar heet de maaltijd simpelweg „thee". Ook kinderen kregen in 1875 een gewoon theemenu dat „Plain Cake for School children" heette. Het was goed voor 90 personen... De „high tea" is gebaat bij een mooi gedekte tafel. Schilder achtige place-mats, aardig ser vies en kleurige pannelappen om eventueel warme saus mee op te dienen. Ze zijn zelf te maken uit totaalstoffen met vele mogelijkheden (Clair de la lune). In Engeland dekt men graag met witte tafella kens. TINY FRANCIS Het ziet er nu naar uit dat de prijzen voor snijbonen en sperziebonen beginnen te da len. Voor de snijbonen be weegt de gemiddelde prijs zich rond ƒ3,60 per pond en voor een pond sperziebonen komt de gemiddelde prijs op 2,35 uit. Spinazie is een heel stuk goedkoper geworden, met prijzen tussen 75 cent en 1,50 per pond. Afhankelijk van de kwaliteit betaalt men voor andijvie ƒ1,- tot 2,- per kilo. Bleekselderij is nog steeds goedkoop, de prijs komt op 75 cent per stuk. Bospeen is volop te koop voor 2 per bos. Door het oplopen van de temperatuur is de spruiten- prijs gedaald naar gemiddeld ƒ2,- per pond. Postelein is op het ogenblik een goedkope bladgroente, een kilo kost ƒ1,25. Voor prei schommelt de prijs tussen 75 cent en ƒ1,50 per pond. De groene courgettes zijn in prijs gedaald naar ƒ1,25 per stuk. Aubergi nes zijn er volop tegen aan trekkelijke prijzen, men moet rekenen op 1,25 per stuk. De Chinese kool is niet goedkoop, men betaalt ƒ2,25 per pond. Voor de groentesoort venkel schommelt de prijs rond ƒ2,- per pond. De groene, rode en witte kool ontlopen elkaar niet veel in prijs, ze zijn voor 1,- per kilo te koop. Voor kroten is er niet veel veran derd, de prijs komt op 75 cent per kilo. Bij de paprika's zijn de groene exemplaren nog steeds het goedkoopst. Een groene vrucht kost 75 cent en een rode 1,75. Voor de kom kommers beweegt de prijs zich tussen 75 cent en 1,20 per stuk. De vleestomaten van export-kwaliteit zijn op het ogenblik goedkoper dan de ronde exporttomaten. Voor de vleestomaten komt de prijs op 1,35 per pond en voor de ronde tomaten op ƒ1,60. Er is nog steeds een enorme keuze aan fruit uit zowel binnen- als buitenland. Het druivensei- zoen begint weer op gang te komen. De blauwe Griekse druiven kosten ƒ3,- per pond en de witte 4,50. Voor de Hollandse druiven liggen de prijzen aanmerkelijk hoger. Als men het neusje van de zalm wil, dan is Muscaat voor ƒ7,50 per pond het proberen zeker waard Pruimen zijn een stuk in prijs gedaald, voor de soorten Czar en Opal komt de prijs op 1,50 per kilo. Een wollige trui om een wan deling in te maken. Hij heeft een ingebreid en ingewikkeld lijkend lusmotief, maar door gewinterde breisters vinden dit met patroon een peule schilletje... (Parello-Coton- Merverise garen). FOTO: PR Er zijn vrouwen wier vingers nooit rusten. Voor hen wat ideeën om een lekkere warme trui te breien voor man, vrouw of zoon als de winter om de hoek komt kijken. Het ontwerpteam van Nevada heeft een paar stijlen ontwik keld, waaronder .femme fem me" in heldere winterpastels met wit en zilvergrijs, anthra- ciet en zwart voor dames èn heren. Dus ook de dochter kan van moeder's vlijt profi teren in dit kleurpalet. „October" brengt rijke nazo mer- en herfstkleuren. De ontwerpen komen recht uit het natuurbeeld: blad- en boomschorsstructuren en diermotieven in gladde, zacht- glanzende garens. „Balalaika" stijl spreekt voor zichzelf: briljante tinten samen met donkere kleuren met motie ven uit de ambachtelijke weefkunst. „Finlandia" is ge ïnspireerd op het hoge Noor den van Europa. Hier wordt gespeeld met contrast licht en schaduw. „Mikado" laat kleurcontrasten verwantschap tonen met kalme vlakverde lingen. Mini- en maxi-jacqua- rds passen hierin. Een gebrei de optiek dus en het is onge looflijk wat men hiermee be reiken kan. De kwaliteiten Uit het nieuwe Familiebreiboek (nr. 12): kleuter- en knulletjestruien waarmee ze het hele jaar toe kunnen. FOTO: PR wol voor komend herfst-win- terseizoen zijn bijvoorbeeld „Parello" met een mohair ef fect, „Finlandia" (zie boven) met rustiek Shetland karak ter, „Cable Midi", een garen van 52% wol en 48% acryl in een assortiment van 24 kleu ren, 5,25 per knot van 50 gr.) en „Sirene 2000", een klassiek garen in pastels maar ook in felle Mikadokleuren, geschikt voor de breimachine. In de twee nieuwe breiboeken ligt de nadruk op trendy voor mannen- en kindermode (nr. 11) en modellen voor jong en oud (nr. 12). TINY FRANCIS De eerste hamburger zou op 5 januari 1889 zijn gepresenteerd. De Verenigde Staten hebben zich deze eeuw ontpopt als de leidende natie. Niet alleen in de politiek, maar ook in onze eetcultuur presenteerde de nieuwe wereld zich. Daar werd immers het even be scheiden als geniale antwoord ontdekt op de vraag hoe men een heet stuk vlees uit het vuistje kan eten zonder de handen te branden. Reeds in 1883 meende de Amerikaan A.L. Feuchtwanger de oplos sing te hebben gevonden. Hij verkocht de beroemde Frank furter worstjes als gloeiend- hete snack. Daarbij gaf hij de consument een witte katoe nen handschoen te leen. He laas leed de onderneming eco nomisch schipbreuk omdat de klanten de wanten steeds meenamen. Een twintigtal ja ren later scheen zijn landge noot T. Dorgan het definitieve antwoord gevonden te heb ben. Hij verkocht zijn hete Dackshund-worstjes in open gesneden broodjes. Nu is „Dackshundsausagebun" een nogal omslachtige naam voor een snelle snack. Spoedig sprak men daarom over hot dogs. De opmars van de hot dog in de eetcultuur was on stuitbaar. Op 11 juni 1939 werd een hoogtepunt bereikt. Op deze historische dag pre senteerde de Amerikaanse president Franklin D. Roose velt tijdens een picknick hot dogs aan zijn gasten koning George VI van Groot-Brittan- nië en diens echtgenote. Hamburger De geschiedenis aan de aller grootste culinaire innovatie uit de nieuwe wereld, de hamburger, is nagenoeg iden tiek. De naam doet vermoe den dat het lapje gehakt oor spronkelijk uit Duitsland kwam en dat de Amerikanen het door middel van een broodje plus alle andere toe voegingen tot de onbetwiste kampioen van de fastfood- -keuken hebben gemaakt. De eerste hamburger zou op 5 ja nuari 1889 zijn gepresenteerd. Zes en zestig jaar later werd de hamburger door McDonald «lot ontdekt, die er sindsdien w reldwijd faam en fortuin mi vergaart. Terwijl eind negentien) ld eeuw Amerika de hamburge steak ontdekte, raakte Eng land in de ban van de salisbj rysteak. Het onderscheid dat de Engelse steak ovaal plaats van rond is. De nad k verwijst naar dokter James Salisbury. Hij schreef e eeuw geleden zijn patient* het driemaal daags eten v de doorbakken rundvlet schijf voor als medicijn tegi L onder meer astma en colitiJfü Hot rat Eveneens in Engeland zijn g c slaagde experimenten gedac j met het gebruik van rati vlees. Op enige uitzondert! gen na bleek echter een era tionele weerstand te bestai tegen het eten van dé knaagdiertjes. Daarom hes de „hot rat" het succes hamburger en hot dog n geëvenaard. Misschien lc het nog eens met een anc broodje. ra (Van onze sociaal- economische redactie) Amsterdam „Het streven naar volledige werkgelegenheid blijft voor de fnv bovenaan staan, omdat werk voor Inkomen, sociale contac ten en zelfrespect zorgt". FNV-voorzitter Hans Pont zegt dit naar aanleiding van de deze week gepre senteerde nota „Werken in 2000". De werkgever sorganisaties hebben in middels weinig enthou siast op de nota gerea geerd. Recht op arbeid voor iedereen, •maar naar de mening van •Pont niet tot elke prijs. „Want", vervolgt hij, „arbeid moet volwaardig zijn en dat uit zich in zekerheid, kwali teit, ontplooiing en medezeg genschap". Volgens di volgens de FNV-nota moeten alle werklozen die langer dan drie jaar zonder baan zitten (170.000), in het bedrijfsleven of bij de overheid een garantie op werk krijgen. Accepteert hij of zij het aangeboden werk .niet, dan houdt verdere ar beidsbemiddeling op. Volgens Pont „is er goede wil bij over heid en werkgevers en zijn zij nog niet zover zich bij een structurele werkloosheid neer te leggen". Hard nodig Om die werkgarantie ook daadwerkelijk te kunnen leve ren „dienen sociale partners en de overheid tot een soort maatschappelijke overeen komst te komen", staat letter lijk in de nota, „waarvoor een brede maatschappelijke in stemming nodig is". Dat zo'n werkgarantie zo hard nodig is, komt omdat de meeste langdu rig werklozen behoren tot de groepen van de laagstgeschool- den. Zij worden het slachtoffer van wat wel de „afwentelings spiraal" genoemd wordt: hoger en beter geschoolde werklozen zijn op voor hen te lage func ties terechtgekomen waardoor aan het eind van de spiraal de laagstgeschoolde afvalt. „De ondersten worden er steeds uitgestoten", aldus Pont. Lang durig werklozen zijn „de zwaarste slachtoffers van de economische crisis, en dat is een maatschappelijk vraagstuk van de allereerste orde". Het FNV gaat zover de garan tie op werk te plaatsen boven de noodzaak tot en het (ook door de FNV bepleite) recht op scholing. „Het is nu een maal zo dat veel langdurig werklozen pas gemotiveerd zijn zich om- of bij te scholen als ze ook werkelijk uitzicht op een baan hebben". Om een en ander te kunnen realiseren is tussen vakbeweging en werk gevers gelijkwaardigheid een vereiste; daaraan ontbreekt het nu nogal eens. „De werk gevers zien het meepraten van de bonden in de ondernemin gen nog te weinig als een recht Veel bedrijven zien in de vakbeweging een bedrei ging", vervolgde Pont. Naar de mening van de FNV zou den vertegenwoordigers van de bonden in een bedrijf meer bevoegdheden moetén hebben. Dilemma's „We barsten van de dilem ma's", aldus FNV-bestuurder Karin Adelmund, doelend op de ingrijpende veranderingen van de laatste jaren in de ver houdingen tussen werkgever en werknemer, waarin het lang niet altijd meer alleen gaat om geld maar vooral ook meer en meer om immateriële zaken, zoals „verbreding en verrijking" van functies. Ze ontkent dat de FNV daar star en dogmatisch mee zou om gaan, zoals sommigen de vak beweging wel verwijten. Wel afwijzend staat de vakcentrale tegenover het nog jonge feno meen van de „werknemer op afroep" (huisvrouwen, werklo zen die zonder arbeidscontract zo nu en dan ingeschakeld worden). Ze breekt een lans voor het schrappen van de loonkosten subsidies voor werkgevers die langdurig werklozen in dienst nemen. De enige regeling op dit terrein die „werkt", is de wet Vermeend-Moor die werkgevers een subsidie van twintig procent op de loonkos ten in het vooruitzicht stelt als ze een langdurig werkloze in dienst nemen. De FNV voelt veel meer voor „een duidelijk zichtbare, projectmatige aan pak" die gefinancierd kan worden uit de geschrapte loon kostensubsidies. De FNV is niet gelukkig met een andere ontwikkeling van de laatste jaren: het verschijn sel van „de terugtredende overheid" die steeds vaker ta ken overlaat aan andere over heden, instellingen en organi saties. „Je kunt ook doorslaan naar de andere kant", vreest Pont. „De bestrijding van de werkloosheid is een groot maatschappelijk vraagstuk, waarvan je de oplossingen niet aan de ondernemingen zelf kunt overlaten; die oplossing moeten we op centraal niveau proberen te vinden". „Boven dien", voegt Karin Adelmund er aan toe, „treedt de overheid selectief terug want zij komt voornamelijk alleen de werk gevers tegemoet en dat holt de rol van de ondernemingsraden uit". Om die reden wijst Pont er nadrukkelijk op dat werk gevers ook een bijdrage aan de werkgelegenheid te leveren hebben door ernaar te streven hun verzet tegen de arbeids duurverkorting te doorbreken. Weinig steun Overigens heeft het FN V-plan bij de sociale partners nauwe lijks de handen op elkaar ge kregen. Volgens de werkge versorganisaties gaat het plan voorbij aan de realiteit dat er tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt een enorme kloof gaapt. De vakcentrale MHP noemt het plan welis waar sympathiek, maar vraagt zich af of de werkgarantie uit voerbaar is. Het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond KNOV, grootste organi satie in het midden-en klein bedrijf, vindt het plan van de FNV uit den boze. Het plan doet de economische realiteit te veel geweld aan. De KNOV zegt: centrale afspraken hier over kunnen niet worden ge maakt, omdat slechts per be drijfstak kan worden nage gaan hoeveel langdurig werk lozen in een bepaalde periode kunnen worden opgenomen. Met deze extra garantiewens, naast reeds bestaande en door de vakbeweging bepleite ga ranties, zoals voor het opne men van minderheden, gehan dicapten, vrouwen en jeugdi gen, kan geen sprake meer zijn van een gezond functione rende arbeidsmarkt, zo meent het verbond. WASSENAAR Onder de Rijksstraatweg in Was senaar moet een tunnel komen. Daarmee worden de verkeersproblemen op gelost en komt er bouw grond beschikbaar waarop zogenoemde „betere" wo- 'ningen kunnen worden [gebouwd waarnaar in de [regio Den Haag zo'n grote vraag is. Dit stelt Make laardij Huis BV uit Wasse naar in een folder die vo rige week in Wassenaar 'huis-aan-huis is verspreid. 'Burgemeester en wethouders Van^die gemeente kunnen nog geen commentaar geven. „Het college van B en W is niet op de hoogte van het bestaan van de plannen. Als het een se rieus plan is, moet men het niet huis-aan-huis versprei den, maar aanbieden aan bur gemeester en wethouders", al dus de gemeentelijke woord voerder. Makelaar L.J. Gussenhoven noemt de plannen een eerste aanzet om belangstelling te kweken voor de problematiek van de Rijksstraatweg. „Jaren geleden zijn er plannen ge weest om de Leidsebaan aan te leggen, een weg langs de spoorlijn. Daar zijn toen men sen tegen in opstand gekomen, omdat het zonde was van een park waardoor de weg zou worden aangelegd. Feit blijft wel, dat de mensen die in de buurt van de Rijksstraatweg wonen veel overlast hebben. Afgezien van lawaai, is er ook de nodige stankoverlast. Bo vendien is Wassenaar een smal dorp en is 's zomers het verkeers^eraas overal' goed hoorbaar Door de Rijksstraatweg te on- dertunnelen, komt er volgens Gussenhoven een oppervlak van 360.000 vierkante meter beschikbaar. Op die grond wil hij graag luxe huizen bouwen, waaraan in deze regio volgens hem nogal wat behoefte is bij werknemers van grote multi nationals die in het westen van het land zijn gevestigd. In de folder rekent de make laardij voor, dat er 600 huizen zouden kunnen worden ge bouwd. Van de opbrengst zou 240 miljoen gulden voor de aanleg van de tunnel worden gebruikt. Als er luxe flats zou den worden gebouwd, zou de opbrengst zelfs op ruim 300 miljoen komen. Indien ook dat bedrag onvoldoende zou zijn, suggereert de makelaardij het heffen van tolgeld. Het is overigens onwaarschijn lijk dat Gussenhoven de plan nen officieel gaat indienen bij de gemeente. „Ik heb een ma kelaardij, en ben geen projec tontwikkelaar. De folder mei het bewuste artikel is huis- aan-huis verspreid en koml dus ook bij het gemeentehuis en ook bij de raadsleden thuis Misschien dat zij het idee op pikken". Geen speelverbod voor Karina Bruins LEIDEN Karina Bruins mag, in tegenstelling tot eerde re berichten, toch vanaf vier oktober het doel van haar nieuwe vereniging Foreholte verdedigen. Oorspronkelijk zou de keepster van het natio naal team zes maanden na de laatste wedstrijd die ze voor OSC, haar vorige club, speelde pas voor de Voorhoutse club mogen uitkomen. Het afde lingsbureau van het Neder lands Handbal Verbond in Amsterdam had haar overstap naar Foreholte abusievelijk gezien als een overschrijving. Foreholte wees het Amster damse Verbondsbureau er echter op dat het een herin- schrnving betrof, omdat Kari na Bruins haar lidmaatschap bij haar OSC vóór 31 mei had opgezegd. De afdeling Amster dam had daarop geen bezwa ren meer tegen het direct voor haar nieuwe club beschikbaar zijn van Bruins. Sassenheim kiest voor eigen gezondheidsdienst SASSENHEIM Sassenheim wil een eigen basisgezond heidsdienst in de Duin- en Bollenstreek. De gemeente raad koos gisteravond una niem om niet samen met Lei den en de Rijnstreek een ge- zondheiddienst te vormen en stelde zich daarmee achter het voorstel van het college van B en W. Wanneer de basisge zondheidsdienst daadwerkelijk van start gaat is nog onduide lijk. Dit hangt af van de subsi dieverstrekking door het Mi nisterie. Burgemeester A. Kret: „Alle gemeenten gaan subsidie aanvragen. Het tijd stip van de verlening is onze ker maar mogelijk kan de be groting in september hier meer uitsluitsel over geven". Het tijdstip waarop de aanvra gen bij het Ministerie binnen komen is bepalend voor de subsidieverstrekking. Gymnastiekvereniging Groen-Wit start het nieuwe seizoen met nieuwe dingen. Aerobic elke dinsdag van 17.30 tot 18.30 uur, gymnastiekzaal Lammenschansweg 6. Open les dinsdag 1 september 1987 om 17.30 uur. Conditiegymnastiek voor dames elke woensdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur, gymnastiekzaal Lammenschansweg 6 Open les woensdag 2 september 1987 om 11.00 uur. Voor meer informatie: 071-131624. VIA DEZE KRANT KRIJGT U MEER MENSEN NAAR UW BRADERIE, OF WIJKFESTIVAL Rob de Kleijnen, bereikbaar onder nummer 071-122244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze krant. lerares Engels M.O., Frans M.O., tolk, beëdigd vertaalster, hervat haar lessen op dinsdag 1 september. Voor nieuwe leerlingen donderdag 10 oktober. Aanmelding nieuwe leerlingen na 1 september en uitsluitend telefonisch na 19 uur. Club- en prlvèlessen Langebrug 4a, Leiden Telefoon 131833 reparatie UITDEUKEN/SPUITEN GARAGE TIP TOP 071-125709/153627 ST. AAGTENSTRAAT 14 LEIOEN Kwekerij Triola Gevraagd Vaste en part-time medewerk(st)ers op anjerkwekerij. Tel. 01722-2715 EEN VERTROUWD ADRES VOOR GEDEGEN LES H! VANAVOND TUSSEN 7 EN 9 UUR EEN MEAB- 3URSUST5 De MEAB studiewijzer ligt voor u klaar; Vraag 'm vrijblijvend aan: MEAB - Herengracht 4 - Leiden - Tel. 071-130660 De MEAB is niet van gisteren, maar van 1946 Meuiiiai SPECIALE INLICHTINGEN-AVOND TE KATWIJK AAN ZEE In het Jeugdhuis - Voorstraat 72 - Tet. 01718-12784 N itl id: n jni, idei tsei ie I en ii i II P d lee rbt hMJJMIJH.M.IiliHilAI

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6