Katholiek- protestants gesprek niet meer via „Rome- gangers' £eidóe Priester-indiaan laat zich door natuur inspireren brieven lezers kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE beroepingen Christelijk centrum wil vertrouwen bewoners winnen Boer en fabrikant K te s;a CckLw Goutant WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 PAG: Medewerkster omroeppastoraat mag niet preken van kardinaal HILVERSUM Kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, heeft de bevoegdheden beperkt van de pastoraal werkster bij de KRO-omroepparochie. Bij de aanstelling van Els Speet, die per 1 september tot opvolgster van Maria ter Steeg is benoemd, heeft mgr. Simonis bepaald dat de preek in de liturgie voorbehouden moet blijven aan de priesters in het omroeppastoraat. De verkondigende aanwezigheid van de Rastoraal werkster dient zich te beperken tot een inleiding op et thema van de lezingen of een uiteenzetting van meer al- ëemene aard. >e kardinaal heeft geen bezwaar gemaakt tegen de benoe ming van Els Speet. De KRO had in het omroeppastoraat overigens liever doorgewerkt zonder deze beperking, maar meent dat de benoeming van een vrouw in het team van het omroeppastoraat desondanks van groot belang is, zo meldt de afdeling perszaken. De liturgie van de omroepparochie en de benoemingen van de omroeppastores vaiien onder verant woordelijkheid van de aartsbisschop van Utrecht. De uitzen dingen vinden plaats in de zendtijd van het Rooms-Katholiek Kerkgenootschap (RKK). Het pastorale team van de omroep parochie is nu weer compleet. Het bestaat uit Els Speet, Adri Verweij en Bart Verreijt. De ondeugden van anderen hebben wij steeds voor ogen, die van onszelf achter ons. Verbannen priesters Nicaragua mogen terug MANAGUA President Da niel Ortega van Nicaragua heeft gisteren laten weten dat drie verbannen priesters weer het land in mogen. Ortega maakte zijn besluit bekend tij dens een ceremonie waarbij hij de leden baaoemde van een commissie cfrc toezicht zal houden op de naleving door Nicaragua van het onlangs in Guatemala gesloten vredesak koord voor Midden-Amerika. De maatregel is bedoeld als een duidelijk gebaar van ver zoening tegenover de rooms- katholieke kerk en de opposi tie en als een teken dat de Sandinisten het vredesplan serieus nemen. De maatregel heeft onder mêer betrekking op bisschop Pablo Antonio Vega, vice- voorzitter van de Nicara guaanse bisschoppenconferen tie en één van de meest be houdende bisschoppen van Nicaragua. De regering be schuldigde hem van onpa triottisch en misdadig gedrag en zette hem een jaar geleden het land uit, nadat hij op een persconferentie de Sandinis ten had verweten een totali tair systeem te hebben inge voerd tegen de wil van het volk. De andere priester die terug mag keren, is Bismark Carballo, de vroegere woord voerder van kardinaal Miguel Obando y Bravo. Carballo mocht vorig jaar na een reis in het buitenland het land niet meer in. De derde pries ter die weer welkom is, is Be nito Pitito, een Italiaan die drie jaar geleden met tien an dere kerkfunctionarissen het land werd uitgezet omdat hij tegen de dienstplicht had ge preekt. Ortega's verzoeningsgezind heid blijkt onder andere ook uit het feit dat kardinaal Mi guel Obando y Bravo, een fer vent criticus van het Sandi- nistische bewind onder wiens leiding de kerk een verzamel punt van oppositie tegen de regering is geworden, tot één van de leden van de toezicht- scommissie is benoemd. Orte ga uitte zich in zijn toespraak tijdens de ceremonie ook op merkelijk gematigd over de contra's, die met steun van de Verenigde Staten zijn bewind omver willen werpen. „Voorzienigheid hielp Pinochet aan de macht" SANTIAGO De Chileense dictator Augosto Pinochet heeft in een officiële verkla ring laten weten dat de „Voorzienigheid mij bracht tot het aanvaarden van het bewind." Pinochet herdacht afgelopen weekeinde het feit dat hij veertien jaar geleden na een bloedige staatsgreep in Chili aan de macht kwam. Pinochet werd op 23 augustus 1973 benoemd tot bevelheb ber van het leger door de linkse president Salvador Al- lende. Op 11 september van datzelfde jaar pleegde Pino chet een bloedige staatsgreep waarbij Allende om het leven kwam. Christelijk* Gereformeerde Ker ken: Beroepen te Spijkenisse drs. LW. Bilkes te Ermelo. Nederlandse Gereformeerd* Ker ken: Beroepen te Den Helder in combi natie met Hoorn, drs.A.van der Dus- sen te Haarlem. VERVOLGCOMMISSIE VAN TAAK ONTHEVEN LEIDSCHENDAM/LEUS- DEN „De geest van Rome", waarmee het enthousiasme werd aangeduid over het oe cumenisch gesprek van Ne derlandse protestanten in het Vaticaan, voorjaar 1986, krijgt het moeilijk. De vervolgcom- missie die de R.K. Kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken en de Evangelisch-Lu- therse Kerk na dat bezoek in stelden, functioneert niet meer. Het moderamen van de Hervormde Kerk en dat van de Gereformeerde Kerken hebben hun vertegenwoordi gers in de vervolgcommissie ontheven van hun taak. Het is de bedoeling dat de al bestaande structuren zoals het hervormd Rome-beraad en de gereformeerde taakgroep Rome-Reformatie, het ge sprek met de katholieken voeren. Naar de mening van Rome-gangers is deze ontwik keling echter een stap terug. Het zal alleen maar moeilijker worden de ervaringen van het gesprek met kardinaal Willebrands om te zetten in concreet (pastoraal) werk. Enkele Rome-gangers bij het verlaten van het Secretariaat voor de Eenheid (op de voorgrond prof. dr. D.C. Mulder,, v.l.n.r. ds. L. W. van Reijendam-Beek, ds. H. Huting, mgr. J.F. Lescrauwaet en dr. H.A. van Munster) foto: pers unie De reden van de opheffing van de vervolggroep die als taak had concreet gestalte en inhoud te geven aan wat in Rome was besproken is tweeërlei. In de eerste plaats organisatorisch. Het enthou siasme waarmee de Rome- gangers in Nederland aan de slag wilden, in een „clubje van Rome-gangers", werd al meteen getemperd. Er waren immers de al genoemde orga nen voor het oecumenisch ge sprek en de leden daarvan die niet mee naar Rome waren geweest, zouden niet uitgeslo ten mogen worden van het voortgaande gesprek. Boven dien is er de Raad van Ker ken waar de deelnemers van het gesprek in Rome elkaar ontmoeten. De vervolgcom missie zou, aldus sommigen, het werk van de Raad van Kerk uithollen. In gesprek ken en via correspondentie werd duidelijk dat de ver volgcommissie de door haar gewenste welomschreven taak en status niet zou krij gen. Maar voor een commissie die een rapport zou maken dat vervolgens in de grote kerkelijke lade zou verdwij nen, voelden de leden niets. De marges waarbinnen de commissie moest functioneren werden toen wel erg smal, re den waarom in juni werd ge constateerd: dit is onze laatste vergadering. Inhoudelijk was het inmiddels ook niet zo goed gegaan met de vervolgcommissie. De Rome-gangers wilden de se cularisatie als invalshoek ne men voor het vervolggesprek. In de gevolgen van de secula risatie doen de pastorale pro blemen zich het scherpst ken nen en juist het pastoraat was de inzet van de Rome-reis. De voorzitters van de beide protestantse kerken dachten er anders over. Zij hadden kennelijk argumenten om het vooral te willen hebben over de ecclesiologie, de leer over de kerk. Maar daar wilde de vervolgcommissie niet aan. De R.K.- Kerk in Nederland heeft via een voorstel gepro beerd uit de impasse te ko men. Bij de protestantse gesprekspartners ligt een ka tholiek voorstel op tafel dat voorziet in een groepje van vier: van iedere kerk één af gevaardigde. Totnutoe hebben alleen de luthersen positief gereageerd. De hervormden en gereformeerden zullen het voorstel op de eerstkomende gezamenlijke moderamen- vergadering bespreken. Daar na zal blijken of het opheffen van de vervolgcommissie „de geest van Rome" heeft gebro ken of dat die opheffing het gesprek slechts even doet stokken. LÜTSEN KOOISTRA 'ZOUT DER AARDE' IN MULTIRACIALE WERELDSTAD LONDEN In tegenstelling tot de diverse reformatorische kerkgenoot schappen in Nederland is de Britse Verenigde Gereformeerde Kerk (United Reformed Church) maar een klein kerkgenoot schap. Ze telt nauwelijks mee tegenover haar grote zus de Anglicaanse kerk. Een van die Engelse gereformeerde ker ken is te vinden in de Londense gemeente Walthamstow, zo'n elf kilometer ten noordoosten van centraal-Londen. De vijftig leden tellende gemeente heeft de verantwoordelijkheid voor een gemeenschapscentrum. Predikante mevrouw Lyn An- wyll en vaste kracht in het centrum mevrouw Maggie Hind- ley vertellen hoe de medewerkers proberen „zout der aarde" te zijn in dit deel van de Londense maatschappij. LONDEN Hoewel het ver schijnsel gastarbeider in Groot-Brittannië niet bekend is, heeft het land vele niet- blanke bewoners. Zij bezitten vaak de Britse nationaliteit, omdat ze afkomstig zijn uit voormalige koloniën van Groot Brittannië, met name India, Pakistan, Oost-Afrika en het Caribisch gebied bij Midden-Amerika. Evenals in Nederland wonen de meesten van hen in de grote steden. Londen, zo groot als de pro vincie Utrecht, is zo multira- ciaal dat er meer dan honderd talen gesproken worden. In Walthamstow, een ge meente in 'Outer London', wonen vooral veel Pakista- nen. Zij maken ongeveer een vijfde deel uit van de 220.000 zielen tellende bevolking. Daarnaast is er ook hier een aanzienlijke groep negers uit het Caribisch gebied, evenals kleinere percentages Sikhs, Tamils en Chinezen. Een aan zienlijk deel van de blanke inwoners van Walthamstow is (hoog)bejaard. Zij hebben in de afgelopen 25 jaar grote veranderingen voor hun ogen zien voltrekken. Hun kinde ren vertrokken vaak naar be tere en relatief goedkopere woonoorden, niet-blanke be woners kwamen ervoor in de plaats. Sommige scholen heb ben inmiddels grotendeels niet-blanke leerlingen. Terwijl de economische reces sie de ene blanke winkelier na de andere dwong zijn deu ren te sluiten, zetten vooral de Aziaten toch hun eigen winkeltjes op. Ondertussen werd de kwaliteit van de wo ningen, aan het eind van de vorige eeuw door speculanten uit de grond gestampt, steeds slechter. De textielindustrie in Walthamstow kon in de jaren zestig niet meer tegen de in ternationale concurrentie op boksen en verdween groten deels. Een groot deel van de werkende beroepsbevolking trekt nu dagelijks als forens naar het centrum van Lon den, veel jongeren komen he lemaal niet aan de bak. Labour Mede dank zij het feit dat de gemeenteraad van dit deel van Londen een forse La- bour-meerderheid heeft, zijn er in de loop der jaren veel sociale voorzieningen getrof fen. Toch blijven er altijd hia ten, en lijkt de nood altijd groter te zijn dan de hulp die geboden wordt. In een aantal van die hiaten probeert 'Tru ro Road Community Centre' (genoemd naar de straat waar het centrum in staat) te voor zien. Het op zich wat saaie gebouw werd zo'n vijftig jaar geleden neergezet door de Shaftesbury Society, een christelijke orga nisatie die inmiddels onder andere zo'n dertig gemeen schapscentra onder haar hoe de heeft. Het was eigendom van de United Reformed Church en werd gebruikt voor christelijk clubwerk en dergelijke. Een aantal jaren Het christelijk centrum van de Reformed Church in Waltham stow. geleden begon dit werk te verzanden en het bestuur van het centrum, bestaande uit kerkleden, overwoog zelfs het gebouw af te breken. Uitein delijk vond men dit toch een te rigoureuze beslissing en be sloot men het opnieuw te wa gen, in een nieuwe opzet. Mengelmoesje Drie jaar geleden werd daar om een vaste kracht be noemd, mevrouw Maggie Hindley. Sinds haar komst is er heel wat verbeterd en maakt een tiental groepen ge bruik van 'Truro Road', zoals het centrum meestal kortweg genoemd wordt. Het is een mengelmoesje van christelijke en niet-christelijke gebrui kers, onder wie een aantal Aziatische moslims. Zo heeft de christelijke organisatie Crest er haar kantoor, die de kerken in de omgeving wil stimuleren ook op sociaal ge bied bezig te zijn. Twee Pinkstergemeenten houden hun wekelijkse dien sten in Truro Road, er is een lunch-club voor ex-psychia trische patiënten, een lunch- club voor Aziatische bejaar den (ze zijn vaak na hun pen sionering naar hun kinderen in Engeland gegaan en spre ken helemaal geen Engels), een jeugdclub voor Aziatische tienermeisjes, een organisatie die activiteiten opzet voor Aziatische vrouwen, een ge spreksgroep voor ex-gedeti neerden die in de gevangenis christen geworden zijn. Hier en daar ontstaan spontane contacten tussen de verschil lende groepen gebruikers. Het bestuur van 'Truro Road' hoopt dat de niet-christenen, hetzij gebruiker hetzii eenma lige bezoeker, iets zullen mer ken van de christelijke sfeer die het centrum uitademt. "Het christelijke aan ons cen trum zijn de mensen", aldus gemeenschapswerkster Mag gie Hindley. "Voor christenen is hier zeker iets van Gods Koninkrijk zichtbaar, voor niet-christenen is dat minder duidelijk. We verspreiden een zekere christelijke hoop." Ze erkent dat er een zeker span ningsveld is. Het valt niet mee een christelijk centrum te zijn in een stad waar veel mensen niet geloven of een ander geloof hebben, waar veel mensen aan de armoede grens leven, waar veel een zaamheid is, waar raciale spanningen zijn. Hoewel in Truro Road' zeker bruggen worden geslagen tussen men sen van verschillende rassen en geloofsovertuigingen, is het bestuur zich toch aan het bezinnen of en hoe duidelij ker zichtbaar gemaakt kan worden dat 'Truro Road' meer te bieden heeft dan een goedkope ontmoetingsruimte. Een van de problemen is de kerkleden meer bij het cen trum te betrekken. Maggie: "De mensen zijn zo ver vreemd van het evangelie dat je eerst een vertrouwensrela tie moet opbouwen, voordat je kunt gaan praten over de din gen van de Geest. Dat kan al leen op de lange termijn en hoofdzakelijk in individuele contacten. We verbergen niet dat we christenen zijn. Maar we willen de mensen in de eerste plaats laten zien dat ze ons kunnen vertrouwen." Dat is zeker belangrijk in een stad waar veel diefstal en misdaad plaatsvinden. Vooral de oude ren zijn bang om de straat op te gaan en durven de deur niet open te doen voor vreem den. Het blijkt overigens erg moei lijk de kerkleden meer bij het centrum te betrekken. Van de ongeveer vijftig leden is onge veer de helft op hogere leef tijd. De kerk is een kilometer of drie van het centrum ver wijderd en de meeste kerkle den wonen dichterbij de kerk dan bij 'Truro Road'. Dat be moeilijkt praktische betrok kenheid. Maggie is daarom bezig zogenaamde gebedspart ners, afkomstig uit de ge meente, voor elke gebruikers groep te vinden. ANNELIES BARTH SIOUX CITY Adelaars- klauwen, buffelhuiden, geurig gras en salie zijn dingen die zelden op een altaar in een rooms-katholieke kerk te zien zijn, maar zij zijn er regelma tig op te vinden als pater John Hascall in een eucharis tieviering voorgaat Hascall is lid van de indiaanse Ojibway- stam e:» de enige medicijnman die ook rooms-katholiek priester is. Hij is voorzitter van Tekakwitha, een organi satie van rooms-katholieke indianen in Noord-Amerika, die is genoemd naar Kateri Tekakwitha, een indiaanse vrouw uit de zeventiende eeuw die in 1980 door paus Johannes Paulus II zalig werd verklaard. „De adelaar is een heilige vo gel, omdat hij het hoogst vliegt en onze gebeden naar de geest brengt. Op het altaar zijn ook mijn twee helpers, de hermelijn en de wezel. Zij ge ven mij kracht en helpen mij altijd door hun leefwijze", al dus Hascall. Hascall (46) sloot zich nog voor hij twintig was bij de orde der Capucijnen aan. Hij heeft zich diep ingeleefd in de traditie en gebruiken van de RK Kerk, maar dat heeft niet belet dat hij zich ook de spiri tuele denkwereld van zijn stam eigen heeft gemaakt. Door zijn stamgenoten werd hij als lid van de Blanke Kraanvogel, waaruit de medi cijnmannen voortkomen, tot medicijnman gekozen. „Ik koos daar niet voor. Het wa ren mijn stamgenoten. Zij leg den mij het op...Het is net als bij de roeping tot het prieste rambt", aldus Hascall. Hij vindt de taak van een priester in velerlei opzicht vergelijk baar met die van een medi cijnman. Beiden ijveren voor een harmonieus samenleven van mensen en voor hun fy sieke en geestelijke genezing, zo meent hij. Hascall hoopt door zijn werk te bevorderen dat de tradities van de indianen binnen de RK Kerk meer worden aan vaard. Dat zou naar zijn idee het begrip van de katholieke indianen voor de sacramenten versterken. Als medicijnman hoopt hij te laten zien dat Je zus Christus „het centrum is van het leven van de india nen en dat de indiaanse ge bruiken even welkom in de kerk zijn als die van andere culturen". Zo bewijst hij soms aan het begin van de mis in de taal van zijn stam eer aan het noorden, zuiden, oosten en westen. De Ojibways en ook andere stammen hebben een bijzondere verering voor de vier windrichtingen. Het noorden symboliseert God, het oosten de jongeren en het nieuwe leven, het zuiden ver tegenwoordigt de vrouw, die nieuw leven voortbrengt, en het westen is de geestelijke le vensreis, aldus Hascall. 'PI Hess en de oers Het is een gewone zaak: een oud-nazi gaat dood en een paar onverbeterlijke nieuwe nazi's moeten zo nodig demon streren. Wat niet meer gewoon is, uiterst vreemd zelfs, is de buitenissige journalistieke be langstelling in de gehele wereld, ik meen vooral de Westerse de laatste dagen voor dat soort gebeurtenissen. Het zij mij vergund om op te merken: in dit geval zijn niet die paar misdadigers de schul digen, maar de zgn. vrije pers, die tot glorie van zichzelf breed meent te moeten uitme ten wat al dan niet met oude en nieuwe nationaal-socialis- ten (socialisten praten liever van fascisten) gebeurt. Is er echt niets zinnigere te melden? Ik mis b.v. het monster van Loch Ness in augustus. Als de dames en heren journalisten i.p.v. het verkeerd hante ren van persvrijheid zich wat beperkingen oplegden en niet ieder onzin of wandaad publiceerden, zou er m.i. heel wat meer rust in de wereld zijn, en vooral excessen tot de juiste proporties worden terug gebracht, i.p.v. overbelicht. En dat beslist zonder aantasting van de persvrijheid. Want wat men nu leest en beluisterd is hooguit typerend voor het ka rakter van de Bildzeitung en de daarmede vergelijkbare persorganen om haar lMere van hetzelfde gehalte te kun nen bevredigen. Maar ja, of deze mening opportuun voor publicatie is H.M. Cramer, DEN HAAG. Schietpartijen Het aantal schietpartijen, met al of niet dodelijke afloop neemt hand over hand toe. Men hoeft de krant maar open te slaan om zo'n bericht tegen te komen. De politie staat vrij machteloos tegenover dit sc'irt praktijken. Maar nu ook bur gers, die dikwijls niets met de zaak te maken hebben, het slachtoffer worden (denk aan de Israëlische vrouw in Am sterdam) is het de hoogste tijd dat men in internationaal ver band eens gaat denken aan een regeling waarbij het ver boden wapenbezit aangepakt wordt, door met name de ver koop drastisch te beperken, c.q. te verbieden. J. Parlevliet, DELFT. ce el ha )00 aai !(C Het antwoord op een enquête-vraag over de wenselijljL^ van een boer als schoonzoon heeft ogenschijnlijk zo'n veto. D sende uitkomst opgeleverd, dat menigeen er van overt ds n zal zijn dat sindsdien in talloze gezinnen op het plattelaii zonen glunderend om de tafel zitten. Er gloort immers bij het zoeken naar een vrouw die bereid is het zwari^] staan aan de zijde van een agrarische ondernemer o je 1 ogen te zien. [bek SLECHTS tien procent van de ondervraagden had er m mee om een boer als schoonzoon te begroeten. Dat is dan genoeg, zou je zeggen, maar voor de boeren is het hele vooruitgang. Immers, dertig jaar geleden was het veertig procent van de ondervraagden die hun dochter den adviseren nog eens goed na te denken alvorens de' schoenen voor klompen te verwisselen. En dat beteken Cfl er in die dertig jaar heel wat gebeurd moet zijn. UIT het resultaat van de enquête, ingesteld in opdracht RE de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw en rzi weekblad Boerderij, trekken onderzoekers nu de concdse dat mensen anders over de boeren zijn gaan denken. Wi^d, 1 woordenboek raadpleegt ziet daar allerlei kwalijke ter die blijk geven van weinig eerbied voor de zwoegers dit voorzien van de eerste levensbehoeften. Trouwens ookfd wel van de tweede en derde. Want, omdat ze via hun" deel van een kwart van onze totale uitvoer tot de top b(wa ren van de groep die de Nederlandse handelsbalans in voordeel doet doorslaan, dragen ze fors bij aan onze vaart. Termen als boerenkinkel, boerenslimheid, lacheir een boer die kiespijn heeft, een boer laten, wijzen nié veel respect voor een van de oudste en meest nood zake beroepen die de wereld kent. n "Jinf h d; WlE bereid is wat verder te denken, komt terecht bijfht;, andere waardering voor het vak van de boer, die voortp ook als anderen het werk hebben neergelegd. Steeds a wereld zich ergens in de nesten heeft gewerkt, is het de die de zaak op de been moet houden, want zonder hem den we met de hongerdood bedreigd. De onbewerkte aar hoi allang niet meer in staat de mensenmassa's op onze ovi volkte wereldbol te voeden. Wanneer ons domme woordgebruik zo weinig eeajje1 laat zien voor dit eerbiedwaardige beroep, dan ligt het aan de boeren, maar aan de mensen die van dat vak e waarde ervan geen benul hebben. Daarom is het bijna c en hoorlijk dat die vraag gesteld wordt: zou u uw dochter t," een boer willen zien trouwen? Zou iemand er ooit ovejerl; peinsd hebben een bureau te laten onderzoeken welke graag zou zien dat zijn zoon met een stadse meid zou v trouwen? Een nuchtere boer zal zich door het resultaat van herac derzoek dan ook niet tot uitbundige tevredenheid hebbe ten verleiden. Hij zal slechts vaststellen dat de stedeli 0 misschien iets meer zijn gaan begrijpen van zijn proble >ite Van zijn pogingen bij te dragen aan een schoner miliei nc voorbeeld door het gebruik van andere middelen voo beschermen van zijn gewassen, die de gifhoudende prof1 ten moeten vervangen die niet door de boer gewild maar die de farmaceutische fabrieken hadden ontwikken hem hadden aangeprezen. De boer moest meer produtm voor een samenleving die steeds meer vroeg en de gevtfv; worden hem nu in de schoenen geschoven. De boer is met zijn bijdrage aan een betere wereld o Iri tussen aanzienlijk verder dan de fabrikanten van de wa di delen die in elk huishouden meehelpen ons drink wat verpesten. Die denken nog steeds liever aan de omzetter aan het milieu, en velen van hen weigeren nieuwe midi M te maken zonder de schadelijke fosfaten. Als een milie ek nister moet dreigen daar met wettelijk geweld een eindèdif te maken en de producenten onder dekking van de mii 'u van economische zaken daar vervolgens fel tegen in »e dan wordt het de hoogste tijd voor een onderzoek na; >Q( vraag of u uw dochter wel met een wasmiddelenfabri oC zou willen Jaten trouwen. tei afg Geleidelijke weersverbetering DE BILT (KNMI) De buien worden morgen in de loop van de dag gevolgd door opklarin gen. In de middag wordt er van het westen uit af en toe zon verwacht en zal de mid- dagtemperatuur rond de 19 graden liggen. De minimum temperatuur is de komende nacht omstreeks 13 graden. De wind is in het binnenland overwegend matig, aan de kust eerst nog krachtig, uit het zuidwesten. In de loop van de ochtend draait de wind west tot noordwest. Een depressie boven de Noordzee trekt ver der richting Finland terwijl de luchtdruk boven de Britse ei landen geleidelijk stijgt. Deze luchtdrukstijging zet zich ook door in onze omgeving waar door het weer op vrijdag en in het weekeinde een stuk beter wordt Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zutd-Scandinavië- Half tot zwaar be wolkt en buien. Vrijdag van het wes ten uit opklaringen. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Britse Eilanden: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden. Benelux. Morgen nog een enkele bui, vrijdag van het westen uit perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 18 tot 22 graden. Frankrijk. Morgen in het binnenland enkele regen- of onweersbuien, vrij dag perioden met zon en mogelijk in de Alpen nog een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 23 graden. Duitsland en Alpengebied: Morgen enkele regen- of onweersbuien, vrij dag van het westen uit opklaringen, perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje en Portugal. Perioden met zon en morgen in het noorden n lijk een bui. Middagtemperatui |g 21 graden in noord-Portugal graden in zuidoost-Spanje. Italië en Joegoslavië-, Periodtfc, zon en vooral in het noorden J. regen- of onweersbuien. Midd l peratuur van 23 graden in he: den tot 30 graden in het zuil" WEERRAPPORT HEDENMORGI W«r Max Min Amsterdam regenbui 21 De Bilt regen 21 Eelde motregen 22 Eindhoven regen 19 Den Helder regen 21 Rotterdam regenbui 21 Twente regen 20 Vlissingen regenbui 19 Zd Limburg zw.bew. 17 Aberdeen regen 14 Athene onbew. 31 Barcelona 1 bew. 26 Berlijn zw.bew. 25 Bordeaux zw bew. 22 Brussel zw.bew. 16 Dublin h.bew 18 Frankfort regen 20 Genève zw.bew. 19 Helsinki zw.bew. 14 Innsbruck zw.bew. 20 Klagenfurt zw.bew. 23 Kopenhagen zw.bew. 19 Lissabon onbew. 28 Locarno l.bew 23 Londen Luxemburg Madrid d 21 zi 16 rik 15 v k n 12 .H .1- ii dt Mallorca Malta Moskou MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las P almas Beiroet Tel-Aviv regen regen onbew. zw.bew. niet ontv. onbew. onbew. Lbew. "i!*"- li 2 i BIJLAGE Bil UW KRANT ME IHFOBMATIE OVER FILMS. MU THEATEB, BECBEATIE.EXPOSI EN EEN COMPLETE AGENDI Brieven graag kort en duideli|k geschreven De*" redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2