Somant Twee nieuwe aquaducten in bredere rijksweg A4 a STAD OMGEVING DA wil gebreken Stadsbouwhuis op aannemer verhalen Universiteitsraad wijst verhoging van collegegeld af Een cadeau van formaat 11 OMWONENDEN: BURCHT VERVALT TOT PRETPARK Man aangehouden na mishandeling identen i de slag Zwemvierdaagse in stromende regen Extra opleiding voor kandidaat notarissen ÏEMEENTE IS AL IN 1977 VOOR PROBLEMEN GEWAARSCHUWD" Ceidóe Courant DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 IEN/ZOETERMEER Een ne knal, die werd veroorzaakt een militair vliegtuig dat bo- Zoetermeer door de geluids- ère brak, heeft gisteren hier laar paniek veroorzaakt. De was ook in Leiden te horen, jolitie in Zoetermeer kreeg ig meldingen van mensen, die ten dat er ergens iets ontploft De trillingen die de knal ver- akte lebben bij een winkel in ■rmeer het alarm in werking id en elders sneuvelde volgens ilitie een ruit. Onderzocht zal en om welk vliegtuig het ging. n de bebouwde kom door de Isbarrière gaan is verboden. LEIDEN Omwonenden van De Burcht vragen van de ge meente maatregelen om het verval van deze historische loka- tie tegen te gaan. Volgens hen wordt het steeds meer een openbaar pretpark in plaats van een openbaar stadspark. Wet houder F. Kuijers (cultuur) zegde de gemeenteraad gister avond toe, dat de gemeente binnenkort poolshoogte gaat ne men. De omwonenden van De Burcht klagen over graffiti op de oude muren en deuren van de Burchtring. Volgens hen wordt er 's nachts muziek gemaakt en openbare verlichting vernield. Fietsen en sleeën glijden op de heuvel en er wordt met brommers op de heuvel gecrosst. Verder klagen zij over overlast van het gekraakte pand Brill aan de Nieuwe Rijn en van café-restaurant Het Koetshuis aan de Burgsteeg. De bewo ners stellen de gemeente voor de Burchtring 's nachts af te sluiten en voor een „vandaalveilige" verlichting te zorgen. Verder zou een vaste tuinman het park moeten onderhouden en willen de omwonenden dat de krakers uit het Brill pand worden gezet. LEIDEN De Leidse politie heeft gister morgen een 25-jarige jongeman aangehou den die tijdens het weekeinde zijn 29-jari- ge vriendin heeft mishandeld. De man meldde zich gisteren rond half tien op het politiebureau. Hij is ingesloten en wordt verhoord. De vrouw werd zondagochtend in haar woning aan de Breestraat aange troffen met verwondingen aan het gelaat, aan haar nek en aan haar hals. Zij is over gebracht naar het AZL. De man had de vrouw zaterdagavond beschuldigd van ontrouw, waarna de vechtpartij ontstond. Daarna haalde de jongeman twee vrien dinnen uit Den Haag, die de Eerste Hulp dienst en de politie waarschuwden. De da der vertrok daarna met onbekende be stemming. Gemeente voortaan op de radio LEIDEN De gemeente Leiden gaat Omroep Rijn land gebruiken voor het verstrekken van gemeen telijke informatie. Op de zondagen 30 augustus en 13 september hebben twee radio- uitzendingen plaats die als proefuitzendingen dienen voor de vaste we kelijkse uitzendingen. In de programma's die duren van 10.30 tot 11.00 uur wordt onder meer aan dacht besteed aan ver keersmaatregelen, openba re vergaderingen en be richten over het ophalen van huis- en grofvuil. Poging tot beroving LEIDEN Een onbekende jongeman heeft gistermor gen geprobeerd een vrouw te beroven. Rond kwart voor tien belde hij aan bij de woning van de vrouw aan de Rijnsburgerweg. Hij vroeg aan de vrouw waar de Rijnhofweg was. Zij ver telde hoe de man daar kon komen en wilde daarna de deur dichtdoen. De man gaf haar echter een stomp in het gezicht en eiste hon derdvijftig gulden, waarop de vrouw begon te gillen. Ze trok daarmee de aan dacht van voorbijgangers die haar te hulp schoten. De jongeman nam de benen. Voor 7000 gulden Politie houdt radiodief aan kleding gestolen LEIDEN Bij een bedrijf aan de Koos- eveltstraat zijn 46 meisjespantalons, 30 damestruien en 40 sweatshirts voor meisjes gestolen. De totale waarde be draagt ongeveer 7000 gulden. De in braak werd ander halve week geleden ontdekt maar giste ren wist de bedrijfs leiding pas wat er was weggenomen. De daders zijn bin nengekomen via het dak. LEIDEN Vlak voordat gister avond om half acht de trein naar Den Haag zou vertrekken, heeft de politie een 30-jarige Hagenaar eruit gehaald. De noan wordt ervan ver dacht radio's te hebben gestolen uit twee auto's die stonden op het Ter- weepark. De eigenaar van een van deze auto's zag twee mannen bij zijn voertuig. Even later bleek dat zijn ra dio-cassetterecorder was verdwenen. De man sloeg alarm en zag dat het tweetal naar het station ging. Agen ten konden de Hagenaar aanhouden. Hij had twee radio-cassetterecorders bij zich. Er werd ook een tweede man aangetroffen op het station, maar volgens de politie was niet duidelijk of de man iets met de diefstallen had te maken. Vervolg van voorpagina) EIDEN Rijkswater- taat heeft de plannen roor de verbreding van iet eerste gedeelte (Lei en Leidschendam) van Ie snelweg A4 gereed, foor het tweede gedeel- richting Schiphol (Lei en-Burgerveen) bevin- en de plannen zich hans in een voorberei- end stadium. „In ons fi- anciële schema staat dit edeelte voor 1994 op het rogramma. Maar gezien Ie mogelijkheid van fi nanciering van het we- enprogramma vanuit de apitaalmarkt, is er best ans op dat we eerder eld kunnen vrijmaken n dus eerder aan de slag unnen", aldus een oordvoerder van Rijks- iterstaat. De verbreding van de snel weg richting Schiphol zal ge kenmerkt worden door de aanleg van twee aquaducten. Het is de bedoeling dat er een zeer breed (2 maal 4 rijba nen) aquaduct wordt aange legd onder de Rijn bij Lei den. Vervolgens zal de weg dan in een tunnelbak de na bijgelegen bebouwing van Leiderdorp passeren. Ook onder de Ringvaart in Alke made zal een nieuw aquaduct worden aangelegd. Het huidi ge aquaduct zal dan geheel worden gebruikt voor het verkeer richting Amsterdam, terwijl de nieuwe onderdoor gang de rijbanen richting Den Haag zal omsluiten. De plannen van Rijkswater staat voor het tweede gedeel te van de verbreding van de snelweg liggen momenteel nog op de tekentafel, maar krijgen al concreet vorm. „We weten waar we heen willen", aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat. Het overleg met de betrok ken gemeenten is nog niet echt begonnen. Een woord voerder van de gemeente Leiderdorp: „Er is wel voor overleg gaande, maar er zijn nog geen concrete resultaten. Wel is duidelijk dat Leider dorp een bottelnek zou kun nen worden als er geen goede oplossingen gevonden wor den". Een woordvoerder van de gemeente Alkemade: „Er is met ons nog geen woord gewisseld. En de verbreding van de snelweg is voor ons van groot belang. Niet alleen moeten we er met onze plan nen ernstig rekening mee houden, ook willen we graag meepraten. We hebben nu wel twee afritten, maar slechts één oprit richting Rotterdam We kunnen van uit onze gemeente niet de snelweg op richting Amster dam. Dat moet in de gesprek ken worden ingebracht". Ir. Lous deelde gisteravond in Leidschendam mee, dat de snelweg tussen Leiden en het prins Clausplein aan een zij de wordt verbreed. Vanaf Leiden wordt de strook grond tussen de Meerburger wetering en de rijksweg toe gevoegd. Het Recreatiegebied Vlietland behoeft hier door niet te worden aangetast. Met de provincie is verder over eenstemming bereikt over een strook grond van 20 me ter breed langs Leidschen- dammerhout (ten zuiden van de Kniplaan). Ongeveer ter hoogte van de Stompwijkse- vaart wordt aan de andere (oostelijke) kant van de rijks weg een gelijke breedte aan gelegd. Aan het eind van de Nieuwstraat in Leidschen dam zal de bestaande tunnel uiteraard drastisch moeten worden verbreed. Rijkswa terstaat wil die voorzien van vrijliggende fiets- en voetpa den. De verbreding aan de oostelijke kant van de rijks weg brengt sloop van wonin gen aan de Kostverlorenweg in Leidschendam mee. Bij de plannen is rekening gehou den met de aanleg van rijks weg 14 (Verlengde Land- scheidingsweg). Verder zal ook het benzinestation bij Zoeterwoude moeten worden opgeheven. Langs de weg tussen Leiden en Leidschen dam is echter wel een benzi- ne-afgiftepunt nodig omdat het volgende bij Delft te ver is, aldus ir. Lous. In eerste instantie heeft Rijkswater staat gedacht aan de strook in de Leidschendammerhout maar daar heeft de provincie zich tegen verzet omdat zij verdere aantasting van dit recreatiegebied wil voorko men. Nu wordt gedacht aan plaatsing van het benzinesta tion in de driehoek Kni plaan/Vlietland/rijksweg, al dus de projectingenieur. Een aansluiting van Vlietland op de rijksweg via het benzine station is volgens ir. Lous niet gewenst. Vlietland krijgt een eigen aansluiting met voldoende parkeergelegen heid via Leiden. m uit de grachten )en, onkruid wie schoffelen en ve- Dat waren de ta- «Jie de 320 nieuwe van studenten- liging Quintus gis- moesten verrich- Van half tien tot twaalf waren de &n" in touw. De inmaakactie was onderdeel van de Ismakingstijd voor fe leden van Quin- ,Het was heel ge- zeiden de stu- in na afloop. „Al- wilden sommige en niet dat we telden. Twee be ers zeiden dat ze groen voor de wilden. Maar we •ten het onkruid weghalen van de lente". Met het onmaken werd geld verdiend: doen het vrijwil- zei een meisje. kis Eric Schuur- i, een van de in- teurs van Quintus, schoonmaakactie eld om de „inte- van studenten en lente" te bevorde- „En", zei hij, „ze en toch wèt doen, TO: WIM VAN NOORT In de twee Leidse openlucht zwembaden ging gisteravond de traditionele zwem-avondvier- daagse van start. In De Vliet doken 655 personen in het water om de 500 meter af te leggen en in De Zijl waren het er 622. Dat gebeurde in de stromende regen. Vandaar ook dat het aantal deelnemers iets kleiner was dan vorig jaar. „Maar ook vanavond kan om 19.00 uur nog gestart worden. We denken dat we het totaal van zo'n 1400 deelnemers wel zullen halen", aldus de heer K. Caron. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Er komt in Leiden een opleiding voor pas afgestudeerde notaris sen. De opleiding duurt een jaar en start in januari 1988. Doel is kandidaat- notarissen bij te scholen. „Sinds de invoering van de twee-fasen structuur blijkt dat zij na hun studie de nodige kennis ontbe ren", aldus een woord voerder van de organise rende Stichting Beroeps opleiding Notariaat (SBN). De opleiding bestaat uit 19 bijeenkomsten, waaronder twee introductiedagen. Er is plaats voor 20 tot 25 afgestu deerde juristen. De cursus wordt afgesloten met een examen. Geslaagden ontvan gen een diploma. De oplei ding kost iedere deelnemer 3.450 gulden. De opleiding is een initiatief van de katho lieke universiteit Nijmegen, de rijksuniversiteit Leiden en het Koninklijke Notariële broederschap. Zij verzorgen met elkaar het onderwijs. Het samenwerkingscontract wordt op 31 augustus onder tekend in het ministerie van Onderwijs in Zoetermeer. Minister W.J. Deetman houdt een rede ter gelegen heid van de offjciële ope ning. Het ministèrie heeft een startsubsidie beschikbaar gesteld. De SBN begint de cursus op 14 september in Nijmegen. Het is de bedoe ling dat hij na Leiden ook in andere plaatsen wordt gege- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. )EN Het staat voor CDA nog lang niet dat de gemeente de de die aan het Stads- vhuis is geconsta- I, niet gedeeltelijk verhalen op de aan- er. In het dossier van »ouw ontbreken essen- stukken, die uitwij- velke afspraken daar- met de aannemer [gemaakt. Het CDA [t voorts felle kritiek [e wijze waarop de ge- Inte de bouw van het bbouwhuis in 1977 en heeft doorgezet, ter- dit „niet verantwoord •bouwhuis moet voor een miljoen gulden wor- opgeknapt. Het vertoont mankementen. Het lekt. tocht en vreet energie, aldus een verklaring van wethouder J. Peters (ruimtelijke orde ning). De bouw begon in mei 1977 en duurde ruim ander half jaar. Op dat moment moest aannemer IBB-Kondor al voor 250.000 gulden aan ge breken herstellen. Het college van B en W besloot twee maanden geleden 600.000 gul den beschikbaar te stellen voor energie-besparende maat regelen en verklaarde, na schriftelijke vragen van het CDA, dat de gebreken niet op de aannemer konden worden verhaald. De Christen-Democraten, die niet akkoord waren met het energie-besparende plan van het college en op uitstel aan drongen, denken daar inmid dels anders over. In tegenstel ling tot wat het college meent, is volgens W. Hettinga wel de gelijk sprake van gedeeltelijk vejival, een situatie die de aan nemer verplicht de schade te herstellen. „De stenen zijn aan de buitenkant gedeeltelijk af gebrokkeld. De voegen komen naar buiten". Volgens het CDA-lid komt dit omdat de stenen zijn gemetseld onder een te koude temperatuur. „De gemeente wist hier vanaf, maar dwong de aannemer door te bouwen. Vooraf had de gemeente bedongen dat het werk met een jaar klaar zou zijn. Voor elke dag die de aan nemer extra nodig had, moest hij 500 gulden aan de gemeen te betalen". De gemeente had maximaal elf miljoen gulden over voor de bouw. Het wer den er uiteindelijk ruim veer tien. Het CDA verwijt de gemeente dat zij een verklaring aan de aannemer heeft verstrekt, waarin staat dat deze de bouw goed en vakkundig heeft uit gevoerd, terwijl hii een aantal gebrek nog niet afdoende had verholpen. De naam van wet houder J. Fase is in dit ver band in stukken terug te vin den, maar haar rol blijft on duidelijk omdat een verslag ontbreekt van een vergade ring, waarop zij met de aanne mer een overeenkomst zou moeten hebben gesloten waar in deze wordt ontslagen van alle verantwoordelijkheid voor gebreken in de bouw. Als van zo'n overeenkomst geen spra ke is, kan de aannemer nog op redelijke gronden worden aan gesproken, aldus Hettinga. Volgens het CDA heeft de ad vocaat van de gemeente al in 1977 voorspeld dat de door de gemeente gevolgde procedure „een bron van kan zijn van al lerlei moeilijkheden' en was bij het slaan van de eerste paal nog geen overeenstemming tussen gemeente en onderne mer over de kosten. CDA- fractievoorzitter J. Walen kamp: „Vijf minuten voor het slcKn van de eerste officiële paal is nog snel even onder handeld over de prijs die de gemeente moest gaan betalen. Van een contract was nog geen sprake. Dit soort praktij ken zijn ten koste gegaan van de kwaliteit". Voor het CDA is onduidelijk op welke manier is bezuinigd op de bouw en hoeveel geld zij heeft besteed aan het opheffen van gebreken die meteen wer den verholpen. Volgens W. Hettinga werd de aannemer destijds verantwoordelijk ge steld voor ondeugdelijke bal kons en verkeerde specie: De balkons werden vervangen en de specie geïmpregneerd met vochtwerend materiaal. Het CDA wil weten of de gemeen te voor de helft heeft bijgedra gen in de kosten, zoals de aan nemer wilde. Hettinga betwij felt ten zeerste of die imprege- nering wel verantwoord was. „De specie was niet goed en de sterren waren tweede keus. Al lemaal om kosten te besparen, maar onverantwoord was dat wel". Met de bouw van het Stads bouwhuis werd in mei 1977 begonnen. De gemeente had bedongen dat deze een jaar zou duren. Het werden achttien maanden. Het CDA heeft het college een aantal schriftelijke vragen ge steld, die antwoord moeten ge ven op de vraag in hoeverre de schade verhaalbaar is op de aannemer en op welke manier het college van B en W des tijds met de aannemer heeft onderhandeld over het herstel van reeds geconstateerde scha de. Volgens W. Hettinga, die de stukken over deze zaak uit voerig heeft onderzocht, is sprake van nog meer „bijzon der vreemde gebeurtenissen" omtrent de bouw van het Stadsbouwhuis. „Maar eerst moeten deze zaken maar eens woAen opgehelderd" LEIDEN De universiteitsraad van de Rijksuniversi teit Leiden heeft zich gisteravond in een motie uitge sproken tegen een mogelijke verhoging van het colle gegeld. Eerder deze maand had de minister W.J. Deet man van Onderwijs en Wetenschappen te kennen ge geven dat de collegegelden verhoogd moeten worden om de tekorten op het departement van Onderwijs en Wetenschappen te kunnen verminderen. In de Leidse universiteitsraad werd tegen deze gang van zaken protest aangetekend omdat de minister zich van oneigenlijke gronden zou bedienen. De Wet op het Wetenschappelijk Onder wijs (WWO) geeft, aldus de motie, de minister onder beperkte voorwaarden de mogelijkheid de collegebijdragen te verhogen. Maar de minister gaat zijn boekje te buiten als hij het collegegeld als sluitpost van zijn begroting wil maken, werd gezegd. Tijdens de behandeling van de motie werd uitvoerig stilgestaan bij de betekenis ervan. De meningen bleken hierover nogal uit een te lopen. Zo vond dr. O.C. van Belle van de Unie van Facul teiten en Diensten (UFD) dat een uitspraak van de raad hier over op dit moment nogal voorbarig was. „Een reactie van onze zijde is op dit moment niet op zijn plaats. Naar mijn mening zijn we zelfs helemaal niet tot oordelen bevoegd, omdat het hier slechts gaat om een idee van de minister dat nog in geen enkel beleidsvoornemen is geconcretiseerd", aldus Belle. Maar de indienster van de motie, C.E. van Delft van de Progres sieve Partij (PP) was het niet met Belle eens. „In het verleden is vaak gebleken dat we te laat reageerden als in Den Haag een besluit werd genomen. Daarom kunnen we maar beter te vroeg dan te laat onze mening laten horen". Het college van bestuur kon zich wel in de woorden van Van Delft vinden. Het collegelid Mr. G.J. Jansen vond, dat het een goed initiatief was op deze wijze de minister een „signaal" te ge ven. Toch verwacht het college dat de motie in Den Haag weinig ef fect zal hebben. Zo zei de voorzitter van het college, K.J. Cath dat „moties van een universiteitsraad geen enkele invloed in het parlement hebben". a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats Telefoonfvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9