Geweld op bekeken Celstraf voor vervalsen van APK-stiekers Grensverkeer scheurt langs broekspijpen van douaniers „Verlof moet weduwnaars over hun rouw heen helpen" BINNENLAND £etdóc6ou/ia/nt Pleger van incest op vrije voeten Cassatie verworpen Hoger strand in Cadzand Uitbreiding van aantal hart transplantaties PRESSIEGROEP: PROF. WIEGMAN: Bezinning televisie- geweld in t V ctïlQCrS algemeen Handel landbouw naar record VOO blijft Rambo uitzenden DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 PAGING DEN BOSCH De 40-jarige A.H. uit Box tel die zijn 13-jarige dochter zes jaar lang sexueel heeft misbruikt, hoeft niet meer terug naar de cel. De rechtbank in Den Bosch heeft hem gisteren een celstraf ge lijk aan het voorarrest van drie maanden opgelegd. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie mr. J. van der Erve. Als reden voor zijn milde eis voerde hij aan dat de verdachte een week vóór de zit ting wegens,, plaatsgebrek de gevangenis had verlaten. „Weer terug naar de gevan genis zou een te hard gelag zijn", aldus Van der Erve. Verder werd de man ver oordeeld tot honderd dagen voorwaardelij ke celstraf. Als voorwaarde geldt dat hij zich therapeutisch laat behandelen. Honderden klachten hypotheken Bouwfonds MIDDELBURG Bij vereniging Eigen Huis en de Consumentenbond liggen dos siers van enige honderden gedupeerde be woners van koopwoningen van Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Door gebrek aan voorlichting en informatie hebben enkele honderden gezinnen verspreid over het land een premiekoopwoning van het Bouw fonds gekocht zonder te kunnen overzien welke financiële gevolgen dat zou hebben. Bovendien is gebleken dat het Bouwfonds bij de behandeling van klachten lijnrecht met elkaar in tegenspraak zijnde verklarin gen aflegt. De ene keer geeft het Bouwfonds zijn tekortkomingen toe en biedt schadever goeding aan, om vervolgens in een recht zaak de feiten glashard te ontkennen, aldus de klagende partijen. ROTTERDAM - Aan de strafvervolging van twee le den van een Rotterdamse woongroep wegens vermeen de ontuchtige handelingen met minderjarige kinderen is een einde gekomen doordat de Hoge Raad de cassatie van de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft verworpen. De woon groep overweegt nu een ci viele procedure tegen de Staat om een schadevergoe ding wegens geleden gèeste- lijke en materiële schade. DEN HAAG - De badplaats Cadzand mag volgend jaar het strand over een leng te van twee kilometer ophogen. Het zeewa ter heeft het strand ondanks de golfbre kers geleidelijk "uit- geschuurd', waar door badgasten bij vloed een droger heenkomen moeten zoeken. Een speciale zuiger zal de beno digde één miljoen ku bieke meter zand uit zee halen en op het strand spuiten. Van Dijk tegen meer vrije feestdagen DEN HAAG Er zijn in Nederland genoeg algemene, als vrije dag er kende, feestdagen. Uitbreiding ervan zou in strijd zijn met het beleid ge richt op meer flexibele werktijden. Minister Van Dijk van binnenlandse zaken schrijft dit in een brief aan het bestuur van Sanaten Hindoe Pa rishad. Deze organisatie had de be windsman gevraagd twee Hindoes- taanse feestdagen als algemene feest dagen te erkennen. Volgens de mi nister zou het erkennen van een feestdag van één religieuze minder heid al gauw aanleiding geven tot een sneeuwbal-effekt. Hij raadt de Hindoestanen daarom aan om op de betreffende feestdagen verlof op te Deetman: vertaler is geen beschermd beroep MAASTRICHT De Nederlandse over- heid streeft niet naar uitbreiding van be schermde beroepen en wijst daarom ook de door de vertalers gevraagde bescher ming van hun beroep af. Dit zei minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen gisteren bij de opening van het elfde wereldcongres van de Internationale Fe deratie van Verenigingen van Vertalers (Fédération Internationale des Traduc- teurs) dat tot en met donderdag in Maas tricht wordt gehouden. Bescherming van het beroep van vertaler zou volgens Deet man haaks staan op een open samenle ving. De beroepsvertaler zal zich met kwaliteit op de open markt moeten mani festeren. Aan het congres nemen onge veer zeshonderd mensen deel uit veertig landen. AMSTELVEEN De Ziek fondsraad beslist donderdag 01 een ontwerp-besluit om het aar harttransplantaties in het Aca misch Ziekenhuis Rotterdam (Al dit jaar uit te breiden van 20 tot In maart heeft de raad aan het menwerkingsverband tussen AZR, het Academisch Ziekenh Leiden en het Antonius Ziekenh in Nieuwegein een subsidie ge ven voor 20 harttransplantaties, middels zijn er dit jaar al 17 uit voerd, zodat het toegestane aai al ver voor het eind van het j zou worden bereikt. DEN HAAG „Een weduwnaar krijgt nauwelijks de tijd de zaken op een rijtje zaken. Na vier dagen verlof voor de begrafenis moet hij weer naar zijn werk. Aan een rouwproces komt hij niet eens toe", aldus Geer de Jager van de Pressiegroep weduw naars met kinderen. Hij ondersteunt dan ook de suggestie van de Crisisgroep Weduwnaars om we duwnaars met kleine kinderen gedurende een half jaar verlof te geven met behoud van volledig salaris. Een half jaar rouwverlof is volgens De Jager noodzakelijk om over het verlies van de echtgenote heen te komen. „De herinnering raak je niet kwijt en vooral op trouw- en ver jaardagen komt het naar boven. Bovendien heb je de zorg voor de opvoeding van de kinderen. Als weduwnaar ben je 1 eigenlijk verplicht weer binnen een jaar te trouwen". De Jager vindt het onbegrijpelijk dat er bij overlijden geen ruimere regeling mogelijk is. „Vaak komen weduwnaars na het verlies van hun vrouw wegens overspannenheid in de ziektewet terecht. Wanneer zij een jaar ziek zijn worden zij vervolgens afgekeurd. Vooral jonge weduwnaars met kinderen zijn wel gedwongen arbeidsongeschikt te wor den", aldus De Jager (34), die in acht jaar tijd tot tweemaal toe zijn echtgenote verloor. De weduwnaars zijn ook niet tevreden over de voorstellen van staatssecretaris De Graaf om de Algemene Weduwen en Wezenwet (AWW) te veranderen. „Als die plannen zo als ze nu liggen doorgaan", zegt De Jager „komt een we duwnaar zonder inkomen na een half jaar niet meer in aanmerking voor een gewenningsuitkering en is hij aange- j wezen op de bijstand". Willekeurig «l Alleen een weduwnaar met kinderen jonger dan twaalf" jaar kan AWW krijgen. De Jager noemt dat een willekeuk rige leeftijdsgrens. „Het is toch niet normaal om kinderen! boven de twaalf jaar een sleutel om de nek te hangen en z I Geer de Jager: „Kinderen hebben iemand verloren en krij-f gen niet de aandacht die nodig is". het maar te laten uitzoeken. Een weduwnaar wordt haa: gedwongen kinderen in tehuizen of bij familie onder t brengen Ook de vergoeding voor de extra kosten, die de verzorgin, van de kinderen met zich meebrengt, zijn volgens de Prei siegroep weduwnaars met kinderen niet toereikend. „Soci ale Zaken wil een verzorgingsuitkering van 10% van het sociaal minimum voor een éénoudergezin neertellen. Dat p komt neer op 133,97 per maand. Als de eigen bijdrage in .j, de gezinshulp inderdaad 35,00 per uur gaat kosten, kun je jc daarvan hooguit vier uur hulp per maand betalen", aldus ei De Jager. j, Een klein pluspunt is volgens De Jager dat de zogenaamde K pseudo-weduwen worden aangepakt: „Er zijn gescheiden j. vrouwen, die door het sterven van de ex-man weduwe worden. Op het ogenblik krijgen zij, ook al hebben zij het jn helemaal niet nodig omdat zij samenwonen of werken, toch AWW. Dat geld kan beter bij,weduwnaars en wedu- wen met kinderen terecht komen Relatie „Het is ook moeilijk om een nieuwe relatie op te bouwen rt omdat je de gevangene van je huis bent. Veel weduwnaars o< komen er ook niet toe aan een andere vrouw te denken, na Bovendien zijn zij vaak bang om opnieuw te trouwen uit angst weer hun vrouw te verliezen". „Je moet psychisch vrij sterk zijn. Mijn zoontje van negen jaar heeft tegen mij gezegd: „Vader, trouw maar niet, jein vrouw gaat toch dood'. Hij denkt er erg veel over na. An deren kunnen hem daarbij niet helpen. Op school heeft hij ook problemen, de leraren weten niet wat zij met hem aan ec moeten. Kinderen hebben iemand verloren en krijgen niet cx de aandacht die nodig is". el De Pressiegroep weduwnaars met kinderen heeft het afge lopen jaar bewust de publiciteit gezocht om de aandacht op de problemen van de weduwnaars met kinderen te vesti gen. Men heeft gehoor gevonden bij politici van alle partij en en ook de vakbond CNV en de gezinsraad staan positief tegenover de gewenningsuitkering. „Het is belangrijk dat el deze organisaties achter ons staan," zegt De Jager. „Wij ec maken gebruik van alle kanalen die er zijn om onze situa-N tie te verbeteren. Op het ogenblik gaan wij noodgedwon- lu gen de ziektewet in. Verlof stelt ons in staat het rouwpro ces normaal te doorlopen". FRANK DE KLERKlaf ALMELO De Almelose politierechter, mr. H. Breitbarth, heeft gisteren voor het vervaardigen en in omloop brengen van valse APK-stickers en bij behorende keuringsbewij zen onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen varië rend van vier maanden tot één maand opgelegd. De stickers en blanco keuringsbewijzen werden voor ongeveer vijftig gul den verhandeld. De politierechter zei voor dit soort zaken nog geen referen tiekader te hebben omdat het voor zover hem bekend de eerste keer is dat op dit terrein in Nederland strafzaken aan de orde zijn. Hij deelde mee het niet te zoeken in de sfeer van de drukpersdelicten en de valsheidsdelicten maar de ver keersveiligheid in zijn oordeel te betrekken omdat er door toedoen van de verdachten veel kwalitatief dubieuze au to's op de weg zijn gebleven. De hoofdverdachten waren twee broers uit Vroomshoop. De 37-jarige H. S., die in zijn drukkerij tussen de vijfdui zend en zevenduizend APK- stickers voor het jaar 1987 heeft gedrukt, werd na een eis van zes maanden veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voorwaardelijk. De 31-jarige H.S. trad als verkoper op. Hij heeft onder meer op de auto markt in Utrecht drieduizend APK-stickers verkocht. Na een eis van vijf maanden werd hij veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf waarvan één maand voorwaardelijk. NOORDWIJK De in- en uitvoer van landbouwprodukten zal dit jaar naar verwachting een recordwinst van circa 20 miljard opleveren. Minister Braks (Landbouw en Visserij) heeft dit van morgen gezegd op een conferentie over de landbouwexport in Noordwijk. De bewindsman baseerde zijn voorspelling op de ontwikkelingen bij de handel in landbouwprodukten zoals die zich tot juni van dit jaar hebben voorgedaan. Met het nieuwe record in de agrarische handel komt een einde aan een dalende trend die zich medio 1985 inzette. Oorzaken vormden sterke waardedalingen van dollar en pond, dalende prijzen van grondstoffen, toenemende landbouwoverschotten en een dalende vraag uit landen met hoge schulden. Ondanks de zich nu aandienende recordwinst op de agrarische handel waarschuwde Braks voor te veel optimisme. Volgens hem zijn de vette jaren voor de agrarische handel voorbij. Grote groeicijfers bij de export zullen voorlopig uitlijven terwijl de concurrentie aan kracht wint. Vooral West-Duitsland blijkt zich steeds beter te manisfesteren bij de agrarische export, aldus Braks. DEN HAAG De maat regel van BBC en Anglia Television om films met veel geweld voorlopig te weren van de buis is een paniekreactie. De maatre gel had al veel eerder ge nomen moeten worden en niet pas nadat er iets ern stigs was gebeurd. Omroeporganisaties doen er goea aan zich in het al gemeen eens goed te be zinnen op de rol van ge weld in hun programma's. Ook het NOS-journaal en de actualiteitenrubrieken dienen geweld met terughoudenheid aan de kijker voor te schote len, aldus prof.dr. Oene Wieg man van de vakgroep psycho logie van de universiteit van Twente. Hij heeft onderzoek gedaan naar de relatie tussen geweld op televisie en menselijk ge drag. „Die beïnvloeding staat al jaren zonder meer vast. Met name de beïnvloeding van agressie is evident, dat is een principe waar wetenschappers het voor een belangrijk deel over eens zijn". Toch vindt hij het onnodig alle geweld van het scherm te halen. „Geweld behoort tot ons menselijk ge drag en tot alle diersoorten in principe. Ik vind wel dat men met name in programma's voor kinderen erg voorzichtig moet zijn. En als er dan ge weld te zien is, moeten ouders uitleggen dat dit geen echt ge weld is, maar gespeeld en uit gebeeld met hulpmiddelen, zo als ketchup". HILVERSUM - Het ge weld op de tv kan wan staltige vormen aanne men. In Engeland heeft men dit nu ervaren in het plaatsje Hungerford, waar een onevenwichtige jon gen vele slachtoffers maakte door net als eer der „Rambo" zijn mitrail leur te richten op argeloze burgers. Ook de series „The Master", „Miami Vice" en „A-team" op VOO-tv munten uit in geweld. Deze programma's worden re gelmatig aangehaald voor de manier waarop het niet zou moeten mogen. Een jongen en zijn vriendin rijden na een feestavondje op topsnelheid naar huis. Zij knallen tegen een boom, waarna zij lachend uit de verwrongen cabine te voorschijn kruipen, alsof dood of levenslange handicap niet meer voor de hand hadden ge legen. Twee misdadigers vluchten in een auto voor de achtervol gende politie uit. Een moeder wordt de kinderwagen uit handen gereden. De wagen met kind slaat verpletterd stuk tegen een muur. De moeder heft krijsend de armen ten he mel. De daders worden ge pakt, krijgen hun gerechte straf. Om moeder en kind be kommert niemand zich. In een andere aflevering schieten de agenten Crockett en Tubbs twee misdadige jon gemannen neer, waarna zij el kaar complimenterend omar men en besluiten er verder een gezellige dag van te ma ken aan het viswater. Dit laatste incident, waarvan „Miami Vice" zo royaal voor- Vette weg Met water trach ten brandweerlie den de oostelijke rijbaan van de Utrechtsebrug in Amsterdam vet vrij te krijgen na dat hier vanmor gen ongeveer acht auto's ge slipt waren. Om dat zo gauw geen juist bestrijdings middel voorhan den was, duurde het lang voordat het vet verwij derd was en ont stonden er aan zienlijke vertra gingen. Hoe de vettigheid op het wegdek kwam, is nog onbekend. DEN HAAG De Chris telijke Ambtenarenbond CFO gaat binnenkort bij het ministerie van finan ciën pleiten voor veiliger grensovergangen. Volgens de bond passeert het ver keer de Nederlandse grensposten met een veel te hoge snelheid, waar door levensgevaarlijke si tuaties ontstaan. Het in het CFO verenigde douanepersoneel wil dat het ministerie maatregelen neemt voordat er dodelijke ongeluk ken gebeuren. Ondanks bor den die de maximum-snelheid van tien kilometer per uur aangeven, komen er soms wa gens met een snelheid van honderd kilometer per uur langs scheuren. Dit gebeurt zo wel op de posten langs de grens met Duitsland als die bij België. Vooral Nederlancjse automobilisten storen zich niet aan de verkeersborden, Duit sers en Belgen passeren de grens veel voorzichtiger. Volgens de heer K. Mol, hoofd van de centrale douanepost in Ter Apel, is het al sinds 1984 mis. „Toen besloten enkele Europese landen, waaronder Nederland, tot afschaffing van de belemmeringen bij de grensovergangen. Sinsdien denkt het Nederlandse publiek echter dat de grenzen zélf zijn afgeschaft". Een woordvoer der van Financiën zei gisteren dat het allemaal niet zo'n vaart loopt. Volgens hem moet het CFO eerst maar eens met een concrete klacht op tafel moet komen. Ondertussen ziet het ongeruste douanepersoneel het liefst verkeersdrempels aangebracht bij de grensover gangen. zien is, dient School-tv als uit gangspunt voor de behande ling van geweld op de tv. Voor het najaar staat een reeks van zes afleveringen geprogram meerd onder de titel „Anders tv kijken". Hierin wordt kin deren geleerd anders, kriti scher te kijken naar geweld op de tv. De VOO heeft hierover een opvatting waarmee men bij kinderen niet aan kan ko men. Bij Veronica zegt men dat „de serie door zijn realisme het werk van de politie aanne melijk maakt". Alsof een kind daarmee uit de voeten kan. Aan de kinderen wordt op het schoolscherm, maar ook in ge drukt begeleidend materiaal duidelijk gemaakt, dat geweld op tv niet de normaalste zaak van de wereld is maar, inte gendeel, een vertekend beeld geeft. Kinderen zullen moeten leren inzien dat tv-geweld niet als vanzelfsprekend ervaren moet worden, zodat zij ook minder snel akkoord zullen gaan met geweld op de buis. Ten behoeve van de scholen verscheen dezer dagen een gids onder de titel „Anders tv kijken", waarin het winterpro- gramma is neergelegd. Daarin wordt er de aandacht op ge vestigd dat in „Miami Vice" zinloos wordt geschoten, tegen de regels in zelfs met een ze ker plezier. Een schietende agent kan bij kinderen een traumatische ervaring oproe pen. Oom agent wordt plotse ling en ten onrechte een schietdiender. Niet alleen kin deren, ook politiemensen dié hun taak ernstig nemen, wor den in deze serie te kort ge daan. Veel geweld op tv wordt door kinderen gemakkelijk door zien. In tekenfilms, ridder films, maar ook in een serie De wijze waarop „Rambo" met zijn mitrailleur te keer gaat werkt ongunstig uit op onevenwichtige jongeren. F0TQ. HILVERSUM De BBC heeft weliswaar besloten geweldseries of -films als „Rambo" niet meer uit te zenden na de afschuwelij ke schietpartij in het Engelse Hungerford, Veronica wil niet af zien van herhaling van deze film. Begin september staat deze op het programma. De VOO toont zich niet gevoelig voor het argu ment, dat de slachtpartij in Hungerford een nabootsing was van een vroeger Rambo-optreden op tv. De omroep voert als ver weer aan dat in alle videotheken geweldseries verkrijgbaar zijn en dat er daar grote vraag naar is. als „De Hulk" doorzien kinde ren het onwerkelijke karakter. Moeilijker krijgen de kinderen het als zij geplaatst worden voor programma's die in de voor hen onbekende wereld van de grote mensen spelen en die hun vrees inboezemen. Hiertegen gaan zij zich afzet ten. Zij keren zich niet van de misleidende tv af, maar raken hun vertrouwen in volwasse nen kwijt. In deze school-tv-serie moeten de kinderen leren de voor beeldfunctie van de tv niet ernstig te nemen, althans min der serieus. Tom v.d. Voort van de sectie „Kind en media" van de Leidse universiteit, KRO-regisseur Wim Stokhof en NOT-redacteur André Rooymans maken voor de in vulling van deze serie gebruik van de gegevens die uit een gericht onderzoek naar voren zijn gekomen. In deze schoolserie wordt per aflevering ingegaan op de ge volgen van geweld. Slachtof fers zowel als bedrijvers van geweld lijken er op de tv vaak zonder geestelijke kleerscheu ren vanaf te komen. De wer kelijkheid leert anders. Men blijft behalve lichamelijk ook vaak gestelijk beschadigd ach ter. De noodgedwongen of uit noodweer schietende politie handelt niet uit lust in het schieten. Zij kunnen na een schietpartij gaan lijden aan een depressie. In deze schoolserie leert een kind door de tv-beelden heen de werkelijkheid te zien. Hoe ziet een echte detective er uit? Is dat altijd een man zonder vrees? Nee, het is heel gewoon om ergens bang voor te zijn. Daar heeft een detective ook last van. Is de politie dag in dag uit bezig met moord- en doordslag? Nee, de politie ver richt nog een boel andere nut tige politietaken, waar de mensen alleen maar plezier van hebben. Worden verdach ten altijd hardhandig onder handen genomen na hun ar restatie? Nee, de politie heeft wèl geleerd hoe uit zelfbe scherming een verdachte te behandelen, maar berokkent hem niet meer kwaad dan bin nen de politietaak verant woord moet worden geacht. In de laatste aflevering wordt de kinderen duidelijk gemaakt dat geweld niet iets gewoons is. In een conflictsituatie kan met woorden vaak meer wor den bereikt dan met geweld. TON OLIEMULLER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6