Wunsiédel wil terug naar de anonimiteit Kleuring-minister üy uit regering-Botha MIJNWERKGEVERS WILLEN PRATEN Bouterse zoekt contact met Haakmat laltisch protest toont paradox glasnost-beleid fITENLAND Verslaggever AP van moord beschuldigd Richtlijn voor verzwijgen van kernongelukken Samenwoners in ziekenfonds gratis meeverzekerd CeidóeSomont DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 PAGINA 5 (catcher in int Hong Kong (G KONG Het Hoogge- ;hof in de Britse kroonkolo- Jong Kong heeft een verbod iblicatie van gedeelten uit het Spycateher opgeheven. De regering had het verbod be- eze maand opgelegd aan de ste Engelstalige krant in Kong, de South China Sun- J Morning Post. De opheffing 7 het verbod gaat pas morgen 4|n de regering in Londen tijd ■en in beroep te gaan. In het doet de voormalig geheim t Peter Wright volgens de regering „schadelijke" ont ogen over de contraspionage- 3. t MI5. BRT ontslaat journalist Buyle BRUSSEL De leiding van de Vlaamse omroep BRT heeft gisteren besloten de bekende radiojournalist Daniel Buyle te ontslaan. Formeel wordt Buyle aangewreven dat hij zich als eindredacteur van het radio nieuws niet stoorde aan de geldende procedures. De afgelopen jaren kwam de eigenzinnige Buyle regel matig in aanvaring met zijn superieu ren, met name vanwege zijn kritische benadering van premier Martens. Buyle zelf noemde zijn ontslag „schandalig en brutaal" en zei zich te beraden op juridische stappen. Bij de BRT, een overheidsdienst, geldt ont slag als een zware en uitzonderlijke sanctie. Spion VS krijgt dertig jaar cel WASHINGTON Een Ameri- kaanse militaire rechtbank heeft de marinier Clayton Lonetree (25) wegens spionage voor de Sovjet-Unie veroordeeld tot der tig jaar gevangenisstraf. Lone tree, die een verhouding had met een Russische vrouw, speel de geheime documenten door aan de Sovjets in de twee jaar dat hij als bewaker werkte op de Amerikaanse ambassades in Moskou en Wenen Hij werd op alle punten schuldig bevonden. Het is voor het eerst in de Ame rikaanse geschiedenis dat een marinier wegens spionage wordt veroordeeld. Clayton Lonetree N'DJAMENA Amnesty International en het Internationale Persinstituut heb ben fel geprotesteerden tegen de aan houding van AP-verslaggever Salet Gaba in Tsjaad. Gaba, correspondent van het Amerikaanse persbureau, wordt be schuldigd van moord op twee boeren. Volgens de radio in Tsjaad had Gaba het moordwapen bij zich toen hij gearres teerd werd. De AP-verslaggever zou niet ingerekend zijn wegens zijn oppositie te gen het bewind van president Habre en ook hiet in verband met zijn geloof. Gaba werkte onder meer voor een ka tholieke radiozender in Tsjaad. WASHINGTON De Amerikaanse marine heeft haar commandanten in de Stille Oceaan opdracht gegeven „alle bewijzen zo snel mogelijk te verwijde ren" als in het buitenland een ongeluk gebeurt met een kernwapen. Er moet dan gehandeld worden alsof het een ongeluk met conventionele explosieven betreft. Dit blijkt uit documenten, die werden getoond door een particulier onderzoeksbureau. De richtlijn werd 8 mei 1984 uitgevaardigd door admiraal William Crowe, destijds de opperbevel hebber van de Amerikaanse marine in de Stille Oceaan. Duits parlement gaat in debat over Pershings BONN De Duitse Bondsdag zal morgen op uitdrukkelijk verzoek van de SPD-oppositie de vakantie onder breken voor een debat over de kern bewapening. De SPD is van mening dat de regering-Kohl, door vast te houden aan de verouderde Pershing lA-raketten, een ontwapeningsak koord tussen de VS en de Sovjet- Unie blokkeert. De SPD speculeert op de tweespalt binnen de Duitse re gering over de Pershings. De CDU en CSU houden vast aan de raketten met Amerikaanse kernkoppen; de FDP is bereid ze op te ruimen als daarmee een akkoord met de Sovjet unie kan worden veiliggesteld. i een wapen- i eranties via I recht naar t ipijnen" t HAAG De Nederland- rerheid voelt er weinig een nieuw onderzoek stellen naar de betrok- Üleid van de Filipijnese Ne ll nder Luis Jalandoni bij JJ nleveranties aan het lunistisch verzet in de ar- Zo lang Jalandoni niets irs doet is er geen aan- hem te vervolgen, zo iiet ministerie van bui- ndse zaken meegedeeld, eerder onderzoek zou Hhebben opgeleverd, jidoni kwam gisteren in pieuws na beschuldigingen ;eneraal Fidel Ramos, dat doni vanuit zijn kantoor Jtrecht wapenzendingen 10 het verzet in de Filipijnen' X iciert en organiseert. Luis "jidoni, oprichter van het fjp internationale kantoor g het communistische Na- smal Democratisch Front Xf), heeft Ramos inmiddels elexbericht gevraagd met U zen te komen. Volgens IDF maken de" guerilla's 6 el al hun wapens buit op ingssoldaten. Jalandoni i F aan dat de beschuldi gen deel uitmaken van een 6 de Verenigde Staten on- X eunde campagne om het vleugellam te maken. X G jtabische Liga bestand in I! lfoorlog wingen I'S De Arabische Liga I een ontwerp-resolutie ifiteld waarin de Arabische Jen wordt opgeroepen de jgëkkingen met Iran te ver ben, tenzij Teheran de re- iie van de Veiligheidsraad ide Verenigde Naties aan- Jidt. De ontwerp-resolutie is jj aag door de uit 21 leden g ande raad van ministers X oken. terwijl op Syrië druk werd uitgeoefend langer partij te kiezen Iran in de bijna 7 jaar Golfoorlog met Irak. gesprek dat de Iraanse cretaris van buiten zaken gisteren voerde VN-secretaris Perez de heeft overigens weinig verd. De staatssecretaris id met een korte verkla- dat zijn regering nog s haar bedenkingen over N-resolutie heeft en be is tot verdere onderhan- gen. de Amerikaanse ecortes Coeweitse tankers hebben gisteren in buurt van de itraat van Hormoez op- incidenten voorgedaan, imerikaanse marineschip i waarschuwingschoten twee kleine vaartuigen iet Amerikaanse konvooi :ht waren genaderd. Eer de dag had de Ameri- marine een Iraans fre- rschept dat het kon- te dicht was genaderd, regat wendde pas de ste- nadat aanvalshelikopters het vliegdekschip Guada- waren opgestegen. (Van onze correspondent Rink Drost) WUNSIEDEL De pers conferentie waarop bur gemeester Karl Walter van Wunsiedel gisteren bijzonderheden zou ver strekken over de begrafe nis van Rudolf Hess, liep uit op een anti-climax. Walter vertelde de aan wezige wereldpers dat hij kort tevoren was opge beld door een neef van Wolf-Rüdiger Hess, de zoon van Rudolf Hess. Deze vertelde hem dat Hess reeds in alle stilte was begraven. De burgemeester van het opeens wereldberoemd ge worden Wunsiedel verklaarde „zeer verrast" te zijn. Maar hij was er „niet ongelukkig" mee, aangezien het leven spoedig weer zijn normale gang kan hernemen waardoor Wunsie del, zo hoopt Walter, weer een „gewoon" Zuidduits toeristen stadje wordt. Om betogingen van neo-nazi's te voorkomen hadden de autoriteiten een grote politiemacht op de been gebracht. Alle toegangswegen naar het dorpje waren afge sloten. Ook gisteren moest de politie in actie komen om ex treem-rechtse betogers uit het plaatsje te weren. Daarbij werden enkele tientallen neo nazi's aangehouden. Draaiboek „Ik geloofde het eerst zelf niet. Het draaiboek was hele maal klaar. Kijk, hier is het. Neem maar mee!", aldus bur gemeester Walter, nadat hij het nieuws bekend had ge maakt. „We hadden op huma nitaire gronden graag willen voldoen aan de laatste wens van de overledene, dat hij zou worden bijgezet in het graf van zijn ouders. Door de over weldigende belangstelling en de reële dreiging van ongere geldheden is die laatste wens niet vervuld. Dat vind ik jam mer". Walter weet niet waar Hess begraven is. „Ik kan al leen zeggen dat hij niet in onze stad begraven ligt". De schuld voor de nu ontsta ne situatie ligt Volgens Walter voor een belangrijk deel bij de familieleden van Hess en vooral de familie-advocaat (en Beiers oud-minister van justi tie) Alfred Seidl. „Naar mijn smaak heeft de heer Seidl zich te veel geëngageerd met Rudolf Hess en zijn naziverle den. Hij heeft Hess in 1946 in Neurenberg met volle over tuiging verdedigd en heeft de zaak daarna niet losgelaten. Niet wij, maar de familie was er de oorzaak van dat de be grafenis moest worden uitge steld. Zij wilden zo nodig een tweede sectie laten verrich ten". Op een persconferentie in Miinchen had de advocaat Seidl eerder op de dag deze beschuldiging tegengespro ken. „De familie en ikzelf houden ons er verre van om van Rudolf Hess een marte laar te maken", zei hij. Vol gens Seidl ligt de schuld voor de mythe-vorming rond Hess geheel bij de vroegere geal lieerden. Hij zei dat hij op grond van de tweede lijk schouwing niet uitsluit dat in de gevangenis „stervenshulp" heeft plaatsgevonden. Wel licht is Hess op zijn eigen ver zoek door iemand uit de ge vangenis om het leven ge bracht, aldus de advocaat. Zelfmoord wordt door de fa milie nog steeds niet bewezen geacht. Strenge bewaking Burgemeester Walter van Wunsiedl is er geenszins ge rust op dat de inmiddels naar zijn gemeente gereisde neo nazi's nu zonder meer naar huis terugkeren. „Mijn vrees is dat ze hier tot morgen, de oorspronkelijke dag van de begrafenis, blijven om alsnog een grootste demonstratie op De bewaking in Wunsiedel blijft toegang tot de begraafplaats. te zetten. Meer mensen van wie wordt vermoed dat ze neo-nazi's zijn, hebben zich aangemeld bij hotels, pensions en campings in de omgeving. Onder nen zijn ook enkelen uit Nederland, heb ik van de politie vernomen", aldus Wal ter. Vandaar dat de strenge bewa king rond Wunsiedel voorlo pig gehandhaafd blijft. Zo worden elf kilometer voor de voorlopig gehandhaafd. Alleen de plaatselijke bevolking heeft FOTO: EPA gemeentegrens alle wagens van de weg gestuurd, par keerplaatsen op. Wagens uit Noord-Duitsland blijken bij voorbaat verdacht en worden uitvoerig gecontroleerd. Het plaatsje zelf lijkt eén poli- tievesting. Bussen van de mo biele eenheid staan op strate gische punten opgesteld en tientallen politiewagens draai en hun rondjes door de stra ten. Elk uur komt er een poli- tiehelikopter over. Eigenlijk heerst er maar op aan plaats werkelijk rust: het afgesloten en zwaarbewaakte kerkhof. Bij bloemisten in Wunsiedel en omliggende plaatsen zijn honderden grafkransen be steld, die morgen bij het kerk hof moesten worden afgele verd. Niemand weet nog wat er nu mee moet gebeuren. KAAPSTAD De enige kleuring-minister in Zuid- Afrika, Allan Hendrickse, zal zijn functie in het ka binet neerleggen. Het ver trek van Hendrickse houdt in dat minister Amichand Rajbansi, van Indische afkomst, de eni ge niet-blanke bewinds man zal zijn in het Zuida- frikaanse kabinet van president Botha. Hendrickse (59), minister zon der portefeuille, heeft in het verleden meermalen overhoop gelegen met president Pieter Botha over de apartheidswet- ten, die woongebieden en pu blieksvoorzieningen scheiden naar ras. Hendrickse zei in een toespraak tot de leden van het in 1984 opgerichte en vrijwel machteloze kleuringenparle- ment, dat Botha's aanvallen op hem de aanleiding zijn voor het indien van zijn ontslag. Het is niet bekend of de Zuid- afrikaanse president het ont slag heeft aanvaard. Vorig jaar werd Hendrickse door Botha gedwongen publiekelijk zijn verontschuldigingen aan te bieden, nadat hij de apart- heidswetten had overtreden door voor het oog van de tele visie-camera's te gaan zwem men op een strand dat slechts toegankelijk is voor blanken. Onlangs deed Botha een felle aanval op afgevaardigden van gemengd ras wegens hun kri tiek op zijn regering. Volgens de Zuidafrikaanse president zijn zij „ondankbaar". Alan Hendrickse toont de brief, waarmee hij aan president Botha heeft laten weten dat hij het als minister voor gezien houdt. FOTO: AP Nederlandse hulp voor zwarte stakers JOHANNESBURG De directies van de Zuidafri kaanse mijnen gaan pra ten met de mijnwerkers over beëindiging van de al zestien dagen durende mijnstaking. Het gesprek staat onder leiding van de Mijnkamer, waarin de zes belangrijkste mijnbou- wondernemingen zijn ver tegenwoordigd. Eerder had Zuid-Afrika's grootste mijnbouwconcern, Anglo American, de zwarte mijnwerkersbond NUM al uit genodigd voor nieuwe onder handelingen zonder voorwaar den vooraf. Meer dan 300.000 zwarte mijnwerkers staken om hun eisen voor hoger loon en betere werkomstandigheden kracht bij te zetten. „Wij stel len voor te gaan praten", zei onderhandelaar Bobby Godsell van Anglo American, dat tege lijk de ultimata aan stakers om het werk te hervatten ver lengde tot morgen. Intussen zijn bij botsingen tussen sta kers en mijnpolitie gisteren opnieuw drie doden gevallen. De stakende mijnwerkers krij gen ook vanuit Nedreland hulp. Het CNV besloot giste ren twee mijnwerkersbonden 25.000 gulden te schenken voor humanitaire en juridische hulp aan de stakers. De FNV besloot vorige week maandag om 600.000 gulden ter beschik king te stellen van de NUM. De Novib heeft 75.000 gulden beschikbaar gesteld. DEN HAAG/PARAMA RIBO De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft verzetsleider Haak mat indirect benaderd met het verzoek te helpen bij het vinden van een vreedzame oplossing voor het conflict in Oost-Suri- name. Dat heeft Haakmat, voormalig vice-premier van Suriname en momen teel advocaat in Amster dam, laten weten. Volgens Haakmat is in deze kwestie bemiddeld door Wil lem Oltmans, een persoonlij ke vriend van Bouterse. Haakmat is overigens voorlo pig niet op de toenadering ingegaan, omdat hij twijfelt aan de oprechtheid van Bou terse. „Het lijkt mij beter dat Bouterse de verkiezingen eerlijk laat verlopen en openlijk verklaart dat hij de uitslag van de volksraadple ging zal respecteren", aldus Haakmat. Intussen heeft de speciale rapporteur van de Verenigde Naties voor de mensenrech ten, de Kenyaan Amos Wako, zijn bezoek aan Suri name afgerond. Hij is inmid dels doorgereisd naar Frans- Guyana, waar hij ontmoetin gen zal hebben met verte genwoordigers van de 8.000 tot 10.000 Surinaamse vluch telingen. Daarna brengt hij verslag uit aan VN-secreta- ris-generaal Perez de Cuel- lar. Begin volgend jaar buigt de VN-commissie voor de mensenrechten in Genève zich over Wako's bevindin gen. Vorige week heeft Wako naar eigen zeggen „waarde volle" inlichtingen ontvan gen. Bij een bezoek aan het palmoliebedrijf Victoria bracht Wako de meereizende militairen in grote verlegen heid, doordat in het oerwoud menselijke skeletten werden gevonden. «SLAGEN IN SOVJETMEDIA ONGEBRUIKELUK UITVOERIG SKOU Nationalisti- betogingen in de drie ische republieken van jSovjet-Unie in het ïinde tonen aan dat lieuwe streven naar ïheid door het Krem- •nvoorspelbare en on- 'enste gevolgen kan n voor de autoritei- De Sovjetpers schreef 'Jen dat de mensen westelijke radiosta- waren opgehitst tot de protesten, maar intus sen werden zij niet ver hinderd door de politie. Volgens de hoofdredac teur van het in Stockholm verschijnende „Estlandse Dagblad" was de bericht geving in de Sovjetmedia „ongebruikelijk uitvoe rig". „Het is een paradox van glas nost", aldus een diplomaat in Moskou. „Het Kremlin zegt dat de mensen vrijelijk kun nen spreken over hun proble men. Dat is precies wat de Bal ten doen en plotseling zijn er betogingen, die Moskou niet wenst". Het nationale gevoel in de drie Oostzee-staten Estland, Let land en Litouwen is uitzonder lijk sterk. Zij waren onafhan kelijk tussen de twee wereld oorlogen totdat zij in 1940 door de Sovjet-Unie werden inge lijfd na een geheim verdrag tussen de Sovjet-Unie en nazi- Duitsland van 23 augustus 1939 waarbij de invloedssferen in het Oostzeegebied werden verdeeld. Volgens de Sovjet- Unie traden de Oostzeestaten uit eigen vrije wil toe tot de Sovjet-Unie. Maar de VS noch het Vatikaan erkennen het Sovjetbestuur in de drie repu blieken. Estland Letland en Litouwen zijn de meest westerste van de 15 Sovjetrepublieken en de le vensstandaard is er relatief het hoogst. Evenals Polen kent Li touwen een sterke katholieke traditie. Veel Litouwers zijn nog kerkelijk, maar volgens katholieke functionarissen on dervindt de kerk veel nadeel ÏIP van de beperkingen die de au toriteiten stellen aan het aan tal priesters en kerken. Ook is het religieuze onderricht aan tal van beperkingen onderhe vig. Vrijheid Het regeringsblad Izvestia schreef gisteren dat er aan de betoging in de Litouwse hoofdstad Vilnius slechts 200 tot 250 mensen deelnamen en dat de helft uit nieuwsgierigen bestond. „Het ging om meest oudere mensen. Zij uitten klachten over het Sovjet-sy steem, maar spraken zich uit voor vernieuwing en niet voor omverwerping ervan", aldus Izvestia. Maar volgens weste lijke journalisten die in Vilni us waren, verzamelden zich er meer dan 500 mensen, die pa triottische liederen zongen en aandrongen op meer religieuze vrijheid. Volgens de hoofdre dacteur van het „Estlandse Dagblad" in Stockholm be toogden zondag in de hoofd stad Riga van Letland tussen de 7 000 en 10.000 mensen en gingen er in Tallinn in Estland ongeveer 2.000 mensen de straat op. Zij droegen zwarte banden als herinnering aan de terreur van het Stalin-bewind. Sovjetleider Michaïl Gorbats- jov neeft in intellectuele krin gen steun gekregen voor zijn wens dat de waarheid aan het licht wordt gebracht over de onderdrukking ten tijde van Stalin. Maar dit moedigt te vens nationaliteiten aan die onder Stalin hebben geleden zoals de Krim-Tataren, die in 1944 werden gedeporteerd en de Baltische volken die op verandering aandringen en hopen dat zij -daarvoor niet zullen worden gestraft. De of ficiële Sovjetpers heeft ook al melding gemaakt van nationa listische spanningen in de Centraalaziatische republieken Tadzjikistan en Kirgizië en in Moldavië, dat vroeger deel uit maakte van Roemenië. Bij de acties in de Baltische staten bleek duidelijk dat de autori teiten nog niet goed raad we ten met de nieuwe protesten. In Riga werden direct na de betoging elf protestleiders op gepakt en na drie uur weer vrijgglaten. DEN HAAG Het kabinet is akkoord gegaan met het voorstel van staatssecretaris Dees om ongehuwd samenwonenden voor het ziekenfonds hetzelfde te gaan behandelen als gehuwden. Dit betekent dat ongehuwd samenwonenden in de toekomst - waar schijnlijk vanaf 1 januari 1988 - gratis kunnen worden meever zekerd als hun kostwinner ziekenfondsverzekerde is. Volgens schattingen van de Ziekenfondsraad kunnen ongeveer 50.000 mensen van de nieuwe regeling profiteren. Kinderfilmmaand in Amsterdam AMSTERDAM De Amsterdamse stichting Cinekid stelt de maand september in het teken van de kinderfilms. Gedurende die maand worden in het Rialto, het Kinderfilmtheater Amster dam, het Filmmuseum en de Meervaart meer dan honderd kin derfilms uit binnen- en buitenland gepresenteerd. De kinder filmmaand begint met een festival in de Meervaart van 2 tot en met 5 september. Een kinderjury reikt op 5 september een prijs uit voor de beste film. Op diezelfde dag vindt er ook een sympo sium plaats onder voorzitterschap van H. Hofland waaraan on der anderen prof. Neil Postman, een Amerikaanse geleerde in de communicatie-wetenschappen, deelneemt. De VPRO reikt op 5 september de VPRO Kid Screen Award uit. Deze jaarlijks te rugkerende prijs wordt uitgereikt aan een regisseur die met zijn kinderfilm heeft bewezen een kwaliteitsprodukt af te leveren. De Award bestaat uit een geldbedrag van 50.000 gulden dat be steed moet worden aan de produktie van een nieuwe kinder film. De kinderfilmmaand werd mede mogelijk gemaakt door het ministerie van WVC, de gemeente Amsterdam en Unicef. Ze is een onderdeel van de manifestatie Amsterdam Culturele Hoofdstad van Europa.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5