Jtïard oordeel over politiestelsel schandelijk" en „overdreven" Kan een hazelip erfelijk zijn Bureaucratie werkt fraude in de hand Greenpeace is tevreden over N oordzee-actie SteidwOowiant age afhandeling rzetspensioenen Met prothese in de aanval HOEFNAGELS: [ORTHALS ALTES EN GONSALVES KRIJGEN WIND VAN VOREN T, >rten ichtig (ONINKLIJK IUIS Waldheim en Botha niet welkom in Amsterdam knollen Gebruik Rohypnol levert zelden problemen op BEKROONDE VSOP OVERSTELPT MET VRAGEN 9? i» NNENLAND, DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 [e HAAG Eén jaar nadat op 1 istus 1986 de Wet Buitengewoon iioen Indisch Verzet van kracht jworden, heeft nog geen enkele irager een pensioenuitkering ont- i. Minister Brinkman van wijt dit aan de keus van de 'nJëde Kamer voor de Stichting Pe- plaats van het Algemeen Bur- g'jk Pensioenfonds als opsteller de verzetsrapportage. Volgens kman kan de Stichting Pelita dergelijke taak organisatorisch aan. De minister is echter bereid idig aanvullende maatregelen te en om de snelheid van de afhan- ig van pensioenaanvragen te be- eren. Felle brand in kaarsenfabriek Een van de bedrijfshal len van de kaarsenfa briek Haweka in Etten- Leur is de afgelopen nacht volledig afge brand. De totale schade loopt in de miljoenen. De uitgebreide preven tieve voorzieningen in het bedrijf voorkwamen dat het hele fabrieks complex in vlammen opging. Over de oor zaak van de brand is nog niets bekend. foto: anp HARDERWIJK Een familie uit Lely stad heeft de Harderwijkse politie gisteren handenvol werk bezorgd. Vader sloeg met zijn beenprothese om zich heen. moeder ramde een surveillancewagen en het 10- jarige zoontje stak een agent met een zak mes in het bovenbeen. Na een alcoholcon trole had de politie de vader meegenomen naar het bureau waar de man zijn been prothese afschroefde en daarmee om zich heen begon te slaan. De moeder, die ook te veel had gedronken, weigerde een blaastest af te laten nemen en ramde een politiewagen in een poging er tussenuit te gaan. Vader en moeder kregen een rijver bod opgelegd en het gezin werd na ver hoor naar Lelystad gestuurd. „Strontdag" als protest tegen wet DEN HAAG Boeren moe ten op 1 december alle mest die zij in voorraad hebben de monstratief op het land dum pen. Middels deze „nationale strontdag" moeten zij proteste ren tegen de mestwetgeving van de ministers Braks van landbouw en Nijpels van mi lieu. Dit schrijft de landelijke vereniging voor bedrijfsvrij- heid in de landbouw (BVL) in een oproep aan alle boeren. Volgens BVL-secretaris Platte is de mestboekhouding die boeren moeten bijhouden nog steeds te ingewikkeld. Hij vindt dat de formulieren jaar lijks in plaats van maandelijks moeten worden ingevuld. ["RECHT Voorzitter ;t Koffeman van de Al ii, meen Christelijke Po- k ebond vindt dat mi- 5C ter Korthals Altes van ptitie en procureur-ge- raal mr. R.A. Gonsal- s van het gerechtshof J Den Bosch de afgelo- d n dagen „een schande- er te voorstelling van za- /a n" hebben gegeven in rp erviews met respectie- 1 ijk het ANP en p' ouw. Koffeman stoot ,u h vooral aan opmer- e igen als zouden de po- ebonden door hun streven naar een goede rechtspolitieregeling de bedrijfsvoering bij de po litie en de misdaadbe strijding bemoeilijken. Korthals Altes had daarbij vooral de gang van zaken rond de inconveniëntenrege- ling op het oog. Maar, aldus Koffeman, een sociaal beleid houdt in dat van de politie geen ongebreideld gebruik wordt gemaakt. Daarom is een maximum aantal over- werkuren vastgesteld. Vol gens Koffeman tast de minis ter zelf het goede functione ren van de politie aan met zijn notitie die volgens hem 6000 politiebanen op de tocht zet en met zijn bezuinigings programma. Mr. J. Wiarda, hoofdcommis saris van de Utrechtse ge meentepolitie, noemt de op vattingen die Gonsalves heeft geuit, een politiek ver haal. „Als de politiek een an dere politie wil, dan hoor ik dat wel". Maar voorlopig meent hij dat het politiestel sel in Nederland van uitste kende kwaliteit is en de poli tie in Nederland van zéér uitstekende kwaliteit. Het verhaal van Gonsalves staat volgens Wiarda „bol van de generalisaties en overdrijvin gen". Hij vindt dat bedenke lijk. Ook heeft hij grote be zwaren tegen diens uitspraak dat het voor wat de crimina liteit betreft „vijf voor twaalf" is. „Paniekzaaien on der de goegemeente, daar houd ik ook niet van". Wiar da neemt het Gonsalves kwa lijk dat hij met geen enkel woord rept over eventuele structurele maatschappelijke oorzaken. „Hij moet er eens over nadenken hoeveel cri minaliteit het verbod op ge notmiddelen met zich mee brengt". Wiarda noemt in dit verband ook het „alles verze keren en chèques garanderen zonder dat je ze kunt contro leren", waardoor eigenlijk niemand er belang bij heeft goed op z'n spullen te passen. Ook de enorme regulering leidt, zo zegt hij, tot crimina liteit.Hij noemt de samen werking tussen rijks- en ge meentepolitie aan de basis „op vele fronten schitte rend". Maar op bestuurlijk en politiek niveau loopt het sa menwerkingsproject pas an derhalf jaar en het gaat nog door tot 1990. „Als de procu reur-generaal nog niet eens halverwege de rit roept dat hij van het gezeur af wil, is hij verkeerd bezig", aldus Wiarda. Gonsalves' hele benadering komt volgens hem neer op: „Het is een klerezooi bij die politie, regel het maar met de rijkspolitie". Wiarda conclu deert daaruit dat het ministe rie van justitie en de rijkspo litie er dus alle belang bij hebben ervoor te zorgen dat het een klerezooi blijft want dan komt alles bij hen te recht. Maar volgens hem brengt Gonsalves daarmee de doodsteek toe aan de al be staande samenwerking op la gere niveaus. De voorzitter van de Centra le Politie Recherche Com missie, A.F.J. Woltjer, zegt dat mr. Gonsalves er toch wel terecht op wijst dat een aantal rechtspositionele han dicaps de politie beperkt in de aanpak van de zware cri minaliteit. Langlopende on derzoeken leggen een zwaar beslag op mensen en mate rieel, aldus Woltjer Crimine len kennen geen dienstroos ters en de politie moet daar flexibel op kunnen reageren. De hoofdcommissaris van de Haagse politie, J. L. Brand, is „geneigd het verhaal als bor relpraat te bestempelen". Er zijn feiten zonder verband bijeen geveegd, zegt hij. Brand is het wel met Gonsal ves eens dat er iets gedaan moet worden om de aanpak van de zware criminaliteit te versnellen. De procureur-ge neraal had echter volgens hem zijn argumenten en stel lingen beter moeten ordenen. Brand wijt de traagheid waarmee er aan een landelij ke aanpak van de zware cri minaliteit wordt gewerkt aan het feit dat er te veel over de vraag naar het „regelen van de macht over de politie" wordt gediscussieerd en te weinig over de kwestie hoe er vanuit de politie zelf ge werkt moet worden. Er wordt volgens de Haagse hoofdcommissaris ook te veel over het geld gepraat en te weinig over het werk. „Als er buitengemeentelijke bij stand nodig is, worden de be slissers daarover, de commis sarissen van de koningin, ge remd omdat ze niet weten of de minister wel ja zal zeggen. Natuurlijk is de politie geen bodemloze put, dat mag zij ook niet zijn. Maar de aan dacht voor het geld mag die voor het werk niet gaan overheersen". Ook volgens de Rotterdamse hoofdcommissaris J.A. Blaauw slaat procureur-gene raal R.A. Gonsalves de plank mis met zijn kritiek dat zwa re criminaliteit bijna onge moeid wordt gelaten doordat de politiekorpsen onvoldoen de samenwerken. „Gonsalves deponeert de bal ten onrechte bij de politie. Dit vuiltje hoort thuis bij de Tweede Kamer want die heeft in opperste wijsheid be sloten dat de politie niet zou worden gereorganiseerd, Mr. Wiarda, hoofdcommissa ris van politie in Utrecht. foto: anp Voorzitter Koffeman van de Algemene Christelijke Politie bond (ACP). FOTO: SP maar moest gaan samenwer ken. Dat is te vrijblijvend", aldus Blaauw. Het parlement heeft volgens hem een kans gemist door de rijkspolitie en de talloze korpsen gemeente politie niet samen te voegen in een nieuw korps dat per regio kon worden ingezet. AMSTERDAM Fraude moet preventief en niet repressief worden aange pakt. Zowel de institutio nele fraudes van banken, bedrijven en overheid als de burgerlijke fraudes. De beste preventie is het scheppen van een sfeer, een structuur en cultuur, waarin de meeste burgers niet meer toekomen aan de overweging om nor men te overtreden. Met dit pleidooi heeft prof. dr. G.P. Hoefnagels, hoogle raar criminologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, gisteren in Rotterdam het congres „Fraude, preventie en be strijding" geopend. Fraude wordt, aldus Hoefna gels, voor een belangrijk deel in de hand gewerkt door de staatsbureaucratie. Hij spreekt van een gelegenheidsstructuur die gevormd wordt door tal van factoren als ingewikkelde regelgeving en de bureaucrati sche uitvoering daarvan, ver vreemding van de staat, de hoge belastingen en de verspil ling door de overheid. „Als de departementen in 1986 meer dan 7 miljard uitgeven zonder parlementaire goedkeuring, is er dan een legitimatie om bij de burgers, door middel van recherche-ambtenaren 1 mil jard extra te halen? De staatso- verheden werden de nieuwe rijken. De Franse Zonneko ning zou jaloers zijn op de legi oenen bedienden waarvan de moderne politieke machtheb ber zich bedient", aldus Hoef nagels. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. u «- voorzitster gehandicaptenraad in India gearresteerd bï HAAG De vice-voorzitster van de Ne- ï^ndse gehandicaptenraad, mevrouw Y. ■n er, is tijdens een werkbezoek aan India ge- in teerd. Na enkele dagen te zijn vastgehou- is zij onder huisarrest gesteld in haar hotel tÉiew Delhi. De arrestatie zou verband hou- met visumproblemen. De Indiase politie heeft ook de bezittingen van mevrouw Koster in beslag genomen. De Nederlandse ambassade in New Delhi is ingeschakeld om een oplossing voor de problemen te vinden. Mevrouw Koster, die zelf ook gehandicapt is, verblijft in India voor een internationaal congres van gehandi captenorganisaties. (ADVERTENTIE) ijn Kpdistillcerd. /W «>15)StZKB4* DEN HELDER Greenpeace is zeer tevreden over het resultaat van de acties tegen het transport en het verbranden van grote hoeveelheden chemisch afval op de Noordzee. Weliswaar slaagden de actievoerders niet in hun opzet de vuil verbranding op de schepen Vulcanus 2 en Vesta te verhinderen, maar volgens campagne-coördinator Booth zal de hele wereld op onze video-banden en films kunnen zien dat deze kilometers lange wolken van chloor, zwavel, zoutzuur en dioxine niet lan ger kunnen. Zoals zij min of meer hadden verwacht, stuitten de 29 opvarenden van het actieschip de Sirius op vastberaden te genwerking van de bemanningen van de twee verbrandings schepen. Pogingen van de actievoerders zich aan boord van de Vulcanus 2 vast te ketenen stuitten op een gordijn van water uit zeven gerichte hogedruk-brandspuiten van het in duisternis ge hulde schip. elf Ji( ïdi ^augustus Margriet woont in het •certgebouw in Amsterdam z0 jubileumconcert bij van het n Community Youth Or- ter gelegenheid van het Vl jarig bestaan van het orkest >te jeugdorkest van de EG dt gesteund door de Europo pe Commissie, het Europees Wient en de regeringen van Twaalf EG-lidstaten. AMSTERDAM Burgemeester van Thijn van Amsterdam doet in een interview met Gerrit den Braber voor het radioprogram ma „De burgemeester is jarig" enkele opmerkelijke uitspraken. Op een vraag van Den Braber of hij er moeite mee zou hebben Kurt Waldheim te ontvangen, antwoordt hij: „Ja, ik zou het niet doen. Hij heeft gelogen over zijn verleden". Over andere perso nen die niet welkom zijn in de ambtswoning of op het Amster damse stadhuis zegt de burgemeester: „Dat is eigenlijk heel ge makkelijk te beantwoorden. Pinochet zou er bij mij niet inko men, de heer Botha niet en de ambassadeur van Zuid-Afrika is ook niet welkom". Het interview wordt donderdag door de AVRO uitgezonden. jeefi.2£C\ u nou ifii'EPT <5£UCfcM U Ttfifl'jk V/npt. 17 Hoge nood geen probleem Voor de bewoners van de Molenkade in Duivendrecht is hoge nood straks geen probleem meer. Een straatgenoot die aannemer is, heeft een aantal verouderde pisbakken teruggenomen en bouwt ter plaatse nieuwe exemplaren. foto: dijkstra ROTTERDAM Het slaapmiddel Rohypnol is overal bekend, maar niet overal een probleem. Dat bleek gis teren in Rotterdam waar vertegenwoordigers van poli tiekorpsen van grote steden bijeenkwamen om ervarin gen met het middel uit te wisselen. In Den Haag en Utrecht wordt er in gehandeld, maar het is moeilijk in te schatten hoe veel, aldus een woordvoerder van de Haagse politie. Een Utrechtse woordvoerder hield het op „be scheiden". Er wordt regelmatig geconstateerd dat verslaafden het middel er bij gebruiken. Problemen levert het echter niet op in deze beide steden. Ook in Rotterdam wordt, althans volgens politiearts H.Th.P. Cremers, niet uitgebreid gehandeld in Ro hypnol. Het wordt daar soms wel verstrekt aan verslaafden. „Bijna iedereen vraagt erom", zo zegt Cremers. De Amsterdamse GG en GD verstrekt geen Rohypnol aan verslaafde arrestanten. In het algemeen vroeg men zich gisteren toch enigszins af waar alle opwinding rond het slaapmiddel vandaan komt. Benadrukt werd dat het middel op zich niet zo gevaarlijk is. Alleen in com binatie met andere middelen kan het agressie opwekken. Dit uit zich meestal slechts in wat luider spreken, aldus een woordvoer der van de Junkiebond in Rotterdam. „Om Rohypnol nu meteen in verband te brengen met een paar verschrikkelijke moorden (in Delft) is niet terecht. Dat zijn excessen, zo dat verband er al is. Alcohol brengt ook agressiviteit met zich mee", aldus de woordvoerder. BAARN De Vereni ging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenor ganisaties (VSOP) krijgt jaarlijks vijftigduizend aanvragen te verwerken om informatie over erfe lijke en aangeboren ziek ten. Dagelijks wordt de vereniging met vragen geconfronteerd als „Kan een hazelip erfelijk zijn?" of „Wij hebben vier kin deren in een rolstoel. Zoudt u eens met hen willen praten?". Om de verdiensten van de VSOP te bekronen heeft het weekblad Margriet gisteren in Amsterdam de Gouden Margriet uit gereikt aan directeur Y.S. Poortman. Bij de vereniging zijn 29 orga nisaties aangesloten die de belangen behartigen van 165.000 families waarin erfelijke of aan geboren afwijkingen voorkomen. Na de succesvolle adverten tiecampagne in samenwer king met de Stichting Ideële Reclame (SIRE) in 1984, heeft de VSOP in 1985 de campagne „Een Heel Leven Lang" gestart die zich ook op het onderwijs richt. Hiervoor heeft Poortman onlangs een videofilm geschreven en een lessenpakket voor havo en vwo ontworpen. Via deze campagnes hoopt de VSOP niet alleen de onzekerheid en ongerustheid over erfelijke en aangeboren ziekten weg te nemen, maar ook deze ziekten te voorkomen. Poort man: „Het gebeurt regelma tig dat ouders met een gehan dicapt kind zeggen: „Als we het van tevoren hadden ge weten, hadden we ons wel bedacht". Maar dat is achter af. Wij willen de mensen vooraf wijzen op het risico van een erfelijke afwijking bij hun kinderen. Jaarlijks worden er zeven- tot tiendui zend kinderen met een erfe lijke of aangeboren aandoe ning geboren. Mensen bij wie in de familie een erfelijke ziekte voorkomt, partners die nauw met elkaar verwant ziin en vrouwen van 36 jaar oi ouder lopen een verhoogd risico dat hun kinderen een erfelijke ziekte krijgen". Vanwege de verdiensten van de Vereni ging Samen werkende Ou der- en Pa tiëntenorgani saties (VSOP) kreeg direc teur Y.S. Poortman gis teren de Gou den Margriet uitgereikt. foto: CEES VERKERK Door de ontwikkeling in de gezondheidszorg raken er steeds meer erfelijke ziekten bekend; op het moment zijn dat er ruim dertigduizend. Daar hoort ook de stofwisse lingsziekte PKU bij, die zon der behandeling tot zwakzin nigheid leidt. Sinds tien jaar worden alle pasgeborenen in Nederland op PKU onder zocht door middel van een hielprik. PKU-patiënten kunnen zich echter normaal geestelijk ontwikkelen door levenslang een dieet te vol gen. Poortman: „Zo'n dieet en bijbehorende medicijnen kosten veel geld. Wij krijgen de laatste tijd ontzettend veel klachten binnen over ziekte kostenverzekeraars die deze kosten 105 gulden per week niet vergoeden. In een aantal klachten wordt het Zilveren Kruis genoemd. In feite zegt zo'n maatschap pij: „Word maar zwakzin nig". Het is gewoon een schandaal. We zijn dan ook van plan een zwartboek van ziektekostenverzekeraars op te stellen en dat te publice ren". Hoewel Poortman zeer ver heugd is met de grote hoe veelheid informatie-aanvra gen, zit hij er toch wel een beetie mee in zijn maag. „De afgelopen drie jaar kregen we een ton subsidie van de overheid, maar voor volgend jaar staat er nog niets vast. Verder ontvangen we af en toe bedragen van verschil lende fondsen zoals het Na tionaal Revalidatie Fonds en het Kinderpostzegelfonds. We zijn ook heel blij met de toezegging van het weekblad Margriet om de opbrengst van een zeven weken duren de puzzelactie voor onze ver eniging te bestemmen, maar het blijft moeilijk om het gat te dichten". JEANNETTE VOORBIJ

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3