„De vloerbedekking thuis is een luxe" \l V kerk wereld brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CoidóctSoutmit RK kerk moet leek serieus nemen VIER JONGEREN NAMENS KERKEN NAAR MANAGUA Joodse Gemeente Amsterdam wil af van rabbijn Orthodoxe joden tegen sabbatschennis Internationaal congres van gehuwde priesters 't- ia CcidócSouTOti Geldschieters en woningbouwjj 1 Is de NWR bezig paniek te zaaien? Staatssecretaris Het van volkshuisvesting blijkt de zorg van de woningbouwv nigingen in elk geval te delen. Hij wil pensioenfondsei andere institutionele beleggers desnoods dwingen het b digde geld beschikbaar te stellen, en wel tegen een zoda rente dat de huurprijzen straks niet pijlsnel omhoog vlie DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 PAGIN BRAZILIAANSE BASISGROEPEN: SAO PA ULO De 60.000 Braziliaanse basisgemeenschappen willen dat de Rooms-Katholieke Kerk de leken serieus neemt. Ze verlangen van de wereldbisschoppensynode over de roe ping van de leek, die van 1 tot 30 oktober in het Vaticaan wordt gehouden, dat ze zich inzet voor een grotere zelfstandig heid van de leken en debatteert over de positie van de vrouw in de kerk en haar toelating tot het priesterschap In een brief aan de voorzitter van de Vaticaanse raad voor le ken, de Argentijnse kardinaal Eduardo Pironio, vragen de Bra ziliaanse basisgemeenschappen voorts dat op de synode de le ken niet slechts als toehoorders worden toegelaten, maar dat zij ook het recht hebben het woord te voeren. De basisgemeenschappen dringen er ook bij de bisschoppen op aan, dat de kerk haar positie over de tegenstrijdigheden tussen kapitaal en arbeid „duidelijker bepaalt" en dat zij de leken helpt bij het verwerven van „een grotere en meer kritische deelname in de politiek, in de volksbewegingen en in de vak bonden" Voorts zouden de bisschoppen „zonder verdere ver traging" discussies op gang moeten brengen over het toelaten van de vrouw tot het priesterambt en andere beleidsbepalende functies. Gewoonten kun je niet zomaar het raam uitgooien; je moet ze tree voor tree de trap aflokken. VLAARDINGEN „Je bekijkt de wereld nu met andere ogen. De vloerbe dekking thuis vond ik toen ik thuis kwam maar vreemd. Je hebt een maand gewoon op de vloer geleefd en dan be sef je dat vloerbedekking een luxe is". Dat is een van de reacties van vijf jongeren uit Vlaar- dingen en Schiedam, die een maand lang namens de ker ken in Nicaragua verbleven. Monique Hamerslag (17, ge reformeerd) uit Schiedam, Mikaël van Driel (19, r.-k) uit Vlaardingen, Jan Haas (18, hervormd) en Adrienne Zou tendijk (20, hervormd), bei den uit Vlaardingen waren de „gelukkigen" die werden geselecteerd uit een groep van ongeveer 35 jongeren uit Vlaardingen en omgeving om te leven en te werken in Ma- nagua, in de (illegale) wijk Martin Luther King Daar werkt het zendingsechtpaar Paul en Nel van der Harst, in 1984 uitgezonden door de hervormde classis Schiedam. Zelf noemen ze zich „ver spieders" voor de Nederland se kerken in een land waar christenen in de omstandig heden leven van een revolu tie en oorlog. De contacten vanuit Mana gua met de kerken in de clas sis zijn sterk; bijna iedere maand schrijven de Van der Harsten een uitvoerige brief vanuit Managua, waar ze werkzaam zijn aan een theo logisch centrum. De classica- le zendingscommissie op haar beurt probeert het werk van de Van der Harsten te inte greren in het kerkelijk leven hier. Tijdens het verlof van het zendingsechtpaar vorig jaar, kwam het plan op om De „uitgezondenen" voor de Grote Kerk in Vlaardingen, v.l.n.r.: Mikaël van Driel, Adrienne Zou tendijk, Jan Haas en Monique Hamerslag. een delegatie vanuit Neder land naar Managua te sturen. Zodoende kan de wederke righeid meer vorm krijgen Eerder al was een Nicara guaanse predikant de gast FOTO: PERS UNIE van de zendingscommissie. De voorkeur werd gegeven aan jongeren en van de 35 die reageerden op een op roep, werden vier jongeren geselecteerd voor de oecume nisch samengestelde groep. De jongeren leerden Spaans en kregen op het Hendrik Kramer Instituut in Oegst- geest op kosten van de hervormde zending een korte cursus over het land. Voordat de vier naar Mana gua vertrokken, werd op vijf juli in de Grote Kerk van Vlaardingen een uitzendings- dienst gehouden, als uitdruk king van de vertegenwoordi gende functie die de jongeren namens de kerken hadden. Bedoeling van de reis was om kennis te namen van het le ven in armoe en daarvan verslag te doen in Nederland. Met dat laatste zijn de vier al begonnen: gisteren met een persconferentie en de eerste uitnodigingen voor ontmoe tingen in kerken, op scholen en derde wereld-manifesta ties zijn al binnen. Ze hebben veel te vertellen; want ze hebben ook veel indrukken opgedaan. „Je wist wel dat er veel armoede in de wereld is. Maar het is heel anders als je er een maand midden in leeft. Daardoor is het alle maal veel reëler geworden en tegelijkertijd minder ac ceptabel. Je accepteert het niet dat zij zo weinig hebben en wij zo veel. En je wilt ook in eigen land duidelijk ma ken wat er zich daar afspeelt en dat het land hulp nodig heeft". Luxe Veel indruk maakte het feit dat de bewoners van de krot ten in de wijk geen tijd heb ben zich werkelijk druk te maken over de dag van mor gen, het nadenken over de toekomst in een luxe die ze zich niet kunnen veroorlo ven. „De dagelijkse zorgen zijn ontzettend groot. De vrouwen bijvoorbeeld zijn al hun tijd bezig om voor eten te zorgen en de was klaar te krijgen. Voor ons onvoorstel baar, maar zo werkt het. Normale voorzieningen zijn als een kraan in de keuken of een gewone wc zijn er niet. Alles kost enorm veel tijd". De meeste bewoners van de wijk, die „zomaar" is ont staan door de trek van het platteland naar de stad, zijn erg arm. En als er al eens wat geld is, wordt dat meteen opgemaakt; de inflatie be draagt honderden procenten per jaar. Wie dus vandaag geld heeft, moet dat meteen opmaken, want morgen is het veel minder waard". De vier werkten mee aan projekten van het theologisch centrum: de fabricage van dakplaten in de coöperatie en het bouwen van een gemeen schapscentrum. 's Middags waren er programma's om de bevolking te ontmoeten. Echt intensieve contacten ontston den met de gastgezinnen: de jongeren spreken over hun „vader en moeder" in Mana gua. Kerkelijk hebben de vier ook het een en ander meege maakt. In de wijk staan di verse kleine kerkjes, vooral van pinksterbewegingachti ge, fundamentalische groe pen. Temidden van deze ge meenschappen, die allemaal claimen „de ware kerk te zijn" probeert het echtpaar Van der Harst met zondag schoolwerk en bijbelstudie een wat ander geluid te laten horen. De confrontatie van het ge loof met de harde werkelijk heid van Managua heeft de jongeren aan het denken ge zet. „Geloof in de God van de bijbel vraagt om keuzen. Je zus heeft de armen gezocht, de zieken, de randfiguren. We hebben in Managua goed gezien hoe onontkombaar die keuze ook voor ons is". LÜTSEN KOOISTRA AMSTERDAM De Ne derlands-Israëlitische Hoofdsynagoge J oodse Gemeente in Amsterdam wil het tweejarig con tract met rabbijn Shmuel Roth, die begin dit jaar in dienst trad, voortijdig verbreken. Dit heeft de raad besloten, zo heeft voorzitter B. Hertzberger medegedeeld. De uit Engeland afkomstige rabbijn heeft volgens het be stuur geen respect voor de Nederlandse tradities ge toond. Zijn samenwerking met andere rabbijnen liet bo vendien te wensen over. „Hij wil hier in Nederland een andere beleving van de gods dienst invoeren, een beetje ayatollah-achtig," aldus Hertzberger. Met de benoeming van rab bijn Roth verwachtte de grootste Joodse Gemeente in Nederland eindelijk een ja renlange periode van onrust te hebben afgesloten. Het vertrek van opperrabbijn Meier Just ging met tal van conflicten gepaard. Diens op- Yeshaya Stemberger uit Je ruzalem werd ingetrokken nadat deze voortdurend fi nanciële eisen op tafel legde. Het eerste conflict kwam al kort na de indiensttreding van rabbiin Roth. Hij zond de ritueel slachter naar huis, zonder zijn collegas ervan op de hoogte te stellen. Vorige week zei rabbijn Roth in een vraaggesprek met het NIW dat „corruptie en sa menzwering binnen het be stuur en het rabbinaat er de oorzaak van zijn dat er in Amsterdam niet valt te wer ken". volger, rabbijn Nathan Auer- bacn uit Jeruzalem, gaf zijn benoeming terug omdat hij meende onheus te worden bejegend. De daaropvolgende benoeming van opperrabbijn OVER ABORTUS-OPVATTING Kwestie-Harder lijkt afgesloten AMERSFOORT Met een gemeenschappelijke verklaring dat abortus alleen dan geoorloofd is als het leven van de vrouw in gevaar is, heeft de classis Amersfoort van de Chris telijke Gereformeerde Kerken een einde gemaakt aan de zaak-Harder. Ds. T. Harder en de Amersfoortse kerkeraad waren door de particuliere synode van het Oosten schorsingswaardig bevon den respectievelijk vermaand omdat zij in 1984 een ruimere interpretatie van abortus hadden onderschreven. De gemeenschappelijke verklaring is ondertekend door de kerkeraad, ds. Harder en de drie commissies die zich met deze zaak hebben beziggehouden. Volgens een persbericht is de kerkeraad door de gemeenschappelijke verklaring te on dertekenen, teruggekomen op de uitspraak uit 1984 op grond waarvan de raad werd vermaand. Ds. Harder zei het persbericht nog niet te kennen en er daar om weinig voor te voelen commentaar te geven. Meer dan vijfduizend ultra-orthodoxe joden hebben giste ren bij de Klaagmuur gebeden voor het respecteren van de joodse sabbatviering in Jeruzalem. De orthodoxen zijn te gen het vertonen van speelfilms op die dag. De laatste we ken zijn er over deze materie gewelddadige botsingen ge weest tussen religieuze en niet-religieuze joden. Voor het eerst kon er in Jeruzalem de afgelopen weken op een be perkt aantal plaatsen gekeken worden naar speelfilms. Veel jonegeren eisen dat er meer uitgaansmogelijkheden zijn in Jeruzalem. De sabbatviering in Jeruzalem is bijzon der streng en er heerst dan in de hele stad een diepe rust. ROME In een voorstadje van Rome gaat zondag het eerste internationale congres van gehuwde priesters van start. De priesters hebben zich verenigd in een federa tie die vorig jaar in Parijs is opgericht en nu ongeveer 20.000 leden telt in 16 landen, aldus de voorzitter van de Italiaanse tak, Gianni Gen- nari. Volgens Gennari zijn er in de hele wereld ongeveer 80.000 gehuwde priesters, op een to taal van 400.000. Uit een so ciologisch onderzoek in Ita lië, dat zich beperkte tot de priesters op Sardinië, is ge bleken dat ongeveer drie kwart van de priesters die zich houden aan het celibaat, duurzame of vluchtige seksu ele relaties met vrouwen heeft, maar zich ongelukkig voelen met de huidige situa tie. Was het vroeger vrij gemak kelijk voor priesters om ont heffing uit hun ambt te vra gen en vervolgens in de kerk te trouwen, met de komst van paus Johannes Paulus II is dit veranderd. Priesters moeten nu aantonen dat er een procedurefout is gemaakt bij hun wijding en dat zij dus formeel eigenlijk nooit pries ter hadden mogen worden, een verandering die de paus in Italië van veel zijden de beschuldiging van „geestelij ke wreedheid" heeft bezorgd. Niettemin zijn niet alle ge huwde priesters uit het ambt en uit de kerk: sommige wer ken nog steeds als priester, anderen zijn „suspendus a di- vinis". 3neven graag kort en Juideli|k geschreven De"" edactie behoudt zich tet recht voor mgezon- len stukken te bekorten Oplichterij Kim Andersen (Deen) wint Ronde van Denemarken. J.McLoughlin (Engelsman) wint Ronde van Engeland. Een Ier wint Ronde van Ier land, 'n Nederlander wint Ronde van Nederland en ga zo maar door. Waren het vroeger alleen de criteriums die „gere geld" werden door de heren wielrenners denk aan Teun van Vliet (Westlander) wint Ronde van Wateringen, Joop Zoetemelk mag Goldrace win nen tegenwoordig worden tot grote woede van de organi satoren ook de grote rondes min of meer verziekt door de instelling van de huidige be- roepspedaleurs. Nog erger is het voortijdig afstappen in die rondes, zoals b.v. Jean-Paul van Poppel in Denemarken. Griep was de reden, maar en kele uren later verscheen hij aan de start in Heerhugowaard om in Nederland zijn dikbe taalde startgeld te incasseren. Wanneer grijpt de KNWU ein delijk eens in, of moet het pu bliek massaal wegblijven om op die manier te protesteren tegen deze vorm van oplichte rij? B. Lagerwij, POELDIJK. Ammoniakdampen Er was geen Duits onderzoek voor nodig om vast te stellen dat de aantasting van monu menten afkomstig zou zijn van ammoniakdampen uit de m^st. Tuinders en met name Loos- duinse tuinders en mestschip- pers waren van deze mogelijk heid, gezien hun ervaringen met hun gewassen, reeds jaren op de hoogte. Met ammoniak dampen moet men zeer voor zichtig zijn en dientengevolge zijn er dan ook maatregelen genomen. Met de wetenschap dat alleen in het Loosduin se tuinbouwgebied jaarlijks naar schatting 60.000 ton mest wordt verwerkt zal dit duide lijk zijn. Als (gepensioneerd) Rijkstuinbouwvoorlichter, werkzaam in het voormalige Loosduinse tuinbouwgebied, werd ik met het euvel schade aan gewassen door ammoniak dampen regelmatig geconfron teerd. En in principe is er geen verschil tussen schade aan ge bouwen, bomen of tuinbouw- gewassen. Het begrip „zure re gen" heb ik dan ook steeds als een verzinsel beschouwd en aan ondeskundigheid van de betreffende instanties toege schreven. Ministeriële maatre gelen over toepassing van mest werken averechts in op dit probleem. L.G. Nederpel, DEN HAAG. Voetbalvandalisme De vaderlandse voetbalcompe titie is weer gestart en terwijl we amper drie wedstrijden op weg zijn tiert het vandalisme al welig. Treinstellen kunnen weer op een zijspoor worden gezet omdat ze niet meer bruikbaar zijn, er zijn steek partijen tussen supporters en de politie kan het aantal over uren niet bijbenen. Hoofdcom missarissen en burgemeesters roepen om het hardst als het om het verbieden van wed strijden gaat en gelijk hebben ze! Want zo kan het niet lan ger. De KNVB bedenkt aller lei schijn-oplossingen zoals een pasjesregeling, hetgeen uiter aard irritaties bij het publiek opwekt. Vervolgens schuift de KNVB de zwarte piet door naar politie e.d. Maar dat is De grote beleggers in Nederland hebben met klem tegel sproken dat zij niet willen investeren in de sociale won bouw. De Nationale Woningraad (NWR) had onlangs v speld dat de woningbouwcorporaties bij gebrek aan g schieters een aanzienlijk deel van hun geplande bouw gramma zouden moeten schrappen. Maar dit weekeinde het grootste pensioenfonds in Nederland, het ABP, een gengesteld geluid horen. De grote beleggers, aldus de nwr, hebben geen zin rl om geld te steken in de bouw van goedkope huurwonin want de corporaties zijn niet in staat over het geleende li taal een rente te betalen die concurreert met andere invi ringen waarvoor beleggers kunnen kiezen. Maar het i wijst erop, dat het in de eerste helft van dit jaar 207 mil gulden aan woningbouwverenigingen heeft geleend, 1 twee keer zoveel als in het hele voorgaande jaar. Dat is overigens een wat merkwaardige ommezwaai k de bewindsman, want juist hij heeft onlangs aangekom dat de overheid niet langer zal optreden als bemiddelaar sen corporaties en beleggers. Tot dusver staat het Rijk ga voor de terugbetaling van geleend bouwkapitaal, voor u het de hoofdsom betreft tenminste. Staatssecretaris Hei wil af van die kredietgarantie die voor investeerders aantrekkelijke zekerheid vormt en voor de woningbouw enigingen het loskrijgen van bouwkapitaal vergemakke VOLGENS de beleggers heeft slechts een enkele partic re geldschieter zich laten afschrikken door de affaire ron Stichting Verantwoord Wonen. De beleggers zijn bij die genheid nogal hard, en ten koste van een miljoenenvei geconfronteerd met het feit dat de huidige overheidsgara zich niet uitstrekt tot de renteschuld die een woningbc corporatie in de loop van jaren kan opbouwen. Ook het scherpte toezicht op de bouwsubsidies, na de onthullii over grootschalig gesjoemel die leidden tot het vertrek Heerma's voorganger Brokx, heeft de beleggingsmaatscl pijen naar eigen zeggen niet kopschuw gemaakt. NlETS aan de hand dus? Kennelijk toch wel, want de N zal zich niet voor niets plotseling zo druk maken over d nanciëring van het sociale-woningbouwprogramma ei daarbij genoemde cijfers komen ook niet uit de lucht va Hoewel er geen echt bewijs is voor de stelling dat de corp ties nu reeds problemen hebben en straks nog veel n moeilijkheden krijgen bij het aantrekken van bouwkapi zou het geen overbodige luxe zijn als de politiek zich zou gen over de principiële vragen die samenhangen met de de NWR en staatssecretaris Heerma wellicht wat i dramatisch aangekaarte problematiek. Een eerste vraag luidt of men de verdwijning van I overheidsgarantie in de sociale woningbouw moet vervair door een investeringsplicht van beleggers. In een meer a. •meen kader houdt het kabinet zich al met die vraag tff De nog niet afgeronde discussie over de herstructurering het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft alles te m met de marges die men beleggers gunt om, los van an overwegingen, de meest rendabele investeringsprojecte kiezen. Dat roept meteen vraag twee op: hoe rendabel kunne!" moeten sociale-woningbouwprojecten zijn? Indien mei corporaties, al dan niet via een eigen bank, loslaat op de kapitaalmarkt, hoe ver kunnen ze dan gaan met rentetot gingen die zullen doorwerken in de huurprijzen? En draait voor die mogelijk hogere huren op, de staat (vi« jectsubsidies of individuele huursubsidies) of de huurder lemaal vragen die in hun onderlinge samenhang mo worden bezien en liefst snel beantwoord. DE BILT (KNMI) Ook morgen moeten we rekening houden met buien. Vooral in de middag is er ook af en toe zon. De komende nacht zijn er enkele mistbanken mogelijk en daalt de temperatuur tot een graad of 15. De middag- temperatuur wordt ongeveer 19 graden. Er staat een matige zuidwestenwind die aan de kust eerst nog krachtig is. Oor zaak van dit buiige weertype is een lagedrukgebied boven de Noordzee. Rondom deze storing wordt koele onstabiele lucht aangevoerd met buien. Het lagedrukgebied trekt don derdag langzaam richting Zweden waardoor vrijdag en de dagen erna het weer beter wordt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië?. Wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. natuurlijk flauwekul. Als het niet mogelijk is een wedstrijd op een normale manier te la ten doorgaan is verbieden de enige oplossing. Geen gezeur van Stoop c.s. omdat burge meester Van Thijn de Haagse supporters verboden heeft te komen. Of is de voorzitter van FC-Den Haag de tv-beelden vergeten van vorig jaar, toen de Haagse aanhang op een schandalige wijze de binnen stad van Amsterdam onveilig maakte, eerzame burgers lastig viel en leuzen riep waarvan we maar moet hopen dat ze de betekenis amper begrijpen. P. Schellevis, DEN HAAG. Britse Eilanden: Perioder zon en vrijwel overal c Middagtemperatuur ront graden. Benelux-. Af en toe zon e kele buien. Middagtem tuur ongeveer 20 graden. Duitsland, Alpengebied: l le regen- en onweersb Middagtemperatuur onge 20 graden. Spanje en Portugal: Peri met zon en een lokale r< of onweersbui. Middagte ratuur van 20 graden in noordwesten tot 34 gr plaatselijk in het binnen! Italië, Joegoslavië?. Peri met zon, maar vooral ii noorden ook een enkeli gen- of onweersbui. Mi< temperatuur van 23 gradi het noorden tot 30 grade het zuiden. Frankrijk. Af en toe enkele regen- of onweei en. Middagtemperatuur v traden in het noordwesU 6 graden in het zuiden. Amsterdam regen 22 De Bilt mist 22 Eelde onweer 22 Eindhoven zw.bew. 21 Den Helder regen 20 Rotterdam regen 23 Twente zw.bew. 20 Vlissingen h bew 20 Zd Limburg zw.bew. 19 Berlijn h bew 25 Bordeaux regenbui 21 Brussel zw.bew. Dublin niet ontv. Frankfort regen 24 Genève zw.bew. 18 Kopenhagen zw.bew 19 14 Lissabon niet ontv. Locarno zw.bew 19 17 Londen niet ontv. Luxemburg regenbui 20 Munchen regen 26 Nice 1 bew. Oslo niet ontv. Parijs regen 17 Rome niet ontv Split niet ontv. Stockholm h bew 16 Warschau niet ontv. Wenen lbew. 27 Zurich regen 20

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2