Trottoir Zuideinde nog deze week dicht Fietspad Noordse Dorpsweg in twee stukken aangelegd WIELRENNERS MOETEN MEDEWERKERS LEVEREN Alarmsysteem voo ouderen in gebruil dagpuzzel dienstuerlening Aannemer stelt Nieuwkoop aansprakelijk Hoofdletsel na aanrijdii Gezin vlucht huis uit vanwege benzeen LEIDEN OMGEVING Boek over historie Ter Aar Whirlbadkuipen in Alphen Auto in sloot aan tafel Gevulde courgette met groenige aardappel puree - chocolade- havermoutvla Nodig voor twee: 2 courget tes, zout, ui, knoflook, 1 le pel olie, 150 g gehakt, 2 le pels tomatenpuree, peper, oregano, 50 g geraspte kaas, paneermeel, 25 g margarine; Vi tot 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, peterse lie, bieslook; J/t liter melk, 40 g haver mout, 20 g cacao, 45 g sui ker. Was de courgettes, verwijder eventueel lelijke punten en snijd de vruchten in twee ge lijke stukken. Hol de cour gettes met een lepel half uit en kook ze vijf minuten in ruim water met zout. Fruit kleingesneden ui en geperste knoflook lichtbruin in de olie. Bak al roerende het ge hakt mee tot het rul is en lichtbruin begint te worden. Warm het kleingesneden binnenste van de courgettes nog een paar minuten mee en breng het mengsel dan op smaak met tomatenpuree, zout, peper en oregano. Roer er van het vuur de kaas door. Vul de afgekoelde en uitge lekte courgettes met het ge haktmengsel en zet de helf ten naast elkaar in een lage ovenschaal. Bestrooi de bo venkant dun met paneer meel en leg daar kleine klontjes margarine op. Schenk twee centimeter van het kooknat in de schaal. Laat het gerecht warm wor den en een korstje krijgen in vijfentwintig minuten in een oven die op 5 of 200 staat. Maak van de aardappelen een luchtige puree en werk die op het laatst af met flink wat fijngeknipte peterselie en bieslook. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roe rende de havermout in en laat de vla drie minuten zacht koken. Meng cacao, suiker en weinig koude melk, voeg aan dit papje de hete vla toe en vervolgens de rest van de koude melk. Pre senteer de vla geheel afge koeld. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 28 au gustus waargenomen door apotheek Zuid-West in Leiden en apotheek Lin naeus in Leiden. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 ÉK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 vla 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: dl. en do. 18.30-20.30, afde- enBdo. 18.30-20^30, afdeling vroi vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp. Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. FIGUURPUZZEL Horizontaal: 1 persoon die dweept met al wat Engels is; 4 vrucht; 6 gereedschap om te roeren; 7 aantrekkelijkheid; 11 nauw achtereinde v.e. aalfuik; 12 iemand die ervaren is in het be heren van gelden. Verticaal: •.1 tweede mogelijkheid; 2 tijdelijk waarnemer; 3 sierhoen; 4 vlaktemaat; 5 bijbelse naam; 8 deel v.e. boom; 9 dubbelzout van aluminium- en kaliumsulfaat; 10 klopje. OPLOSSING Mil 01 'U|n|B 6 :>te» 8 :BÖT S t :jepi9Aue>«ei :saddo z Ueijeujona i :|bk>{ij*A -jepuBug 21 htinjjj u :e|»0BJUB L tuBedsJöoi 9 :iöddB fr :ieij0|6uB i :|bbjuozuoh ZEVENHOVEN De ge meenteraad van Zevenho ven heeft gisteravond ruim 1 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de aanleg van een fietspad langs de Noordse Dorps weg. De aanleg van dit fietspad is in twee stuk ken verdeeld. Aan het eerste tracé van het Noordse Kruis tot de be bouwde kom zal nog dit jaar begonnen worden. Met het tweede stuk zijn nog problemen met de grondaan- koop. Met één eigenaar, J. v.d. Zwet, heeft de gemeente nog geen overeenkomst kunnen bereiken. V.d. Zwet is bang dat de aanleg van dit fietspad zijn kassenbedrijf in gevaar brengt. „Het gaat hier over een stuk van 700 meter. Mijn kassen staan 3 meter van de weg af. De weg ligt een stuk hoger dan mijn bedrijf. Ik ben bang dat door de aanleg de kassen gaan zakken en dat er- 's winters, bij de gladheidsbe- strijding van het fietspad, zout in de kassen komt waardoor gedeeltelijk een slechte groei ontstaat. De gemeente wil geen garantie hiervoor geven. Ik weet nu wat ik heb en wat er na de aanleg gebeurt moet ik nog maar afwachten". Het ziet er naar uit dat de Ze- venhovense schooljeugd die de middelbare scholen in Mij drecht bezoeken op korte ter mijn via een veilige fietsroute naar school kunnen gaan. Eni ge maanden geleden is door de ouders van deze leerlingen ge pleit voor de aanleg van een fietspad langs de Oude Spoor baan en de Achterweg; deze route kan dan ook gebruikt worden door leerlingen die scholen in Uithoorn bezoeken.' Deze mogelijkheid zal echter op korte termijn nog niet gere aliseerd kunnen worden. Eerst zal overleg gepleegd moeten worden met de provincies Utrecht en Zuid-Holland en de betreffende gemeenten. Een tijdelijke oplossing zal het paadje achter de molen van de familie Verhaar aan de Hoge- dijk moeten brengen. Dit pad is ongeveer 700 meter lang en kan gebruikt worden als alter natieve route naar De Hoef in plaats van de drukke en ge vaarlijke Oude Spoorbaan. „Als dit pad redelijk opge knapt wordt, zijn we er voor lopig mee uit de voeten. Het is eigendom van de Proosdijlan- den en met hen moet overleg gepleegd worden", aldus wet houder J. Aartman. ZOETERWOUDE Jongeren vereniging Utopia heeft steeds meer moeite voldoende mede werkers te vinden om het jaar lijks te houden individueel wie lerkampioenschap te organise ren. Daarom heeft Utopia iedere renner die zich aanmeldt ver plicht een medewerker te leve ren die wordt ingezet bij de or ganisatie. De titelstrijd wordt eind augustus verreden en de inschrijving is inmiddels geo pend. Het kampioenschap telt vier on derdelen verdeeld over drie da gen. Vrijdag 28 augustus wordt 's avonds de individuele tijdrit gereden. Die krachtmeting ój/er 11,4 kilometer gaat via Nieuwe- weg, Gelderswoudseweg, het fietspad langs Palenstein en de Geerpolder. Zaterdagavond (29 augustus) wordt in de Geerpol der een omloop afgewerkt. Zon dag volgt de ontknoping met 's morgens de sprint over 300 meter op de Noordbuurtseweg en 's middags in de wijk West- wout het afsluitende criterium met start en finish in de Van Swietenstraat. In principe ko men vier categoriën in actie: ju nioren, dames, senioren van 18- 34 jaar en veteranen van 35 jaar en ouder. Uitsluitend inwoners van Zoeterwoude kunnen aan het wielerkampioenschap deel nemen en slechts bij voldoende deelname zullen de diverse ca tegorieën in een aparte klasse kunnen deelnemen. Ook is het mogelijk per onder deel deel te nemen maar dan zijn géén punten voor het alge meen klassement te verdienen. Daarvoor dient men namelijk minimaal drie van de vier on derdelen te hebben volbracht. Men kan zich voor het kampi oenschap aanmelden bij Peter Berg, Noord Aa 2a, of Adrie van Diemen, Weipoortseweg 94. Het inschrijfgeld 7,50 voor de jeugd t/m 17 jaar en 10 voor de rest) dient direct bij aanmel ding te worden voldaan. - NIEUWKOOP De aanne mer van het nieuw te bou wen zwembad heeft de ge meente Nieuwkoop wél aan sprakelijk gesteld voor de stagnatie in de bouw. De ge meente acht zich echter niet aansprakelijk. Dit juridisch probleem omtrent de aan sprakelijkheid zal waar schijnlijk in een arbitrage commissie beslecht worden. Eind mei werd na het heien voor het nieuwe zwembad begonnen met de graafwerk zaamheden. Hierbij deden zich al snel problemen voor. Door grondwater verzakten de aarden wanden. In een dorp als Nieuwkoop is dit niet direct alarmerend, maar toen het echter met het gra ven van het diepe bassin be gonnen werd, stroomde niet alleen grondwater toe, maar ook zogenoemd spanningswa ter. Dit spanningswater of welwater stroomde' in zulke hoeveelheden toe dat de in de bouwput aanwezige pom pen het niet konden verwer ken. Door de aannemer werd de verzekeringsmaatschappij in kennis gesteld. Besloten werd een grondonderzoek in te stellen. Uit dit grondonder zoek bleek dat zich reeds op vrij geringe diepte zandlagen bevinden. Verder bleek dat de mogelijkheid zou bestaan' dat bij het graven van het diepe bassin in de bodem door de hoge ondergrondse waterspanning omhoog zou worden gedrukt Duidelijk werd inmiddels, begin juni, dat het zwembad niet op de voorgestelde wijze gebouwd kon worden. Thans heeft met een oplossing gevonden en er is besloten, afgezien van het juridsch steekspel omtrent de aansprakelijkheid met de bouw van het zwembad door te gaan. LEIDERDORP Bij aanrijding op de kn Persant Snoepweg/Van peningenlaan, gistera rond half zeven, heeft 24-jarige vrouw uit N< wijkerhout verwondi aan het hoofd opgelopen zat in een auto die voorrang kreeg van eei jarige Leiderdorper, reed vanaf de Pe Snoep weg de Van Di genlaan op. De andere werd bestuurd door eei jarige Noord wijkerho De vrouw is door een d; behandeld. Vrouw aangered op zebrapad OEGSTGEEST Een rige vrouw uit Oeg met een gebroken pols het Academisch Zieke gebracht nadat zij gisten de Irislaan was geschept een auto. De vrouw liep over he brapad en werd rond 1 over vijf aangereden 27-jarige plaatsgenote vanaf de Lange Voort 1 af de Irislaan opreed. ALPHEN AAN DEN RIJN Een Alphens ge zin uit de Diamantstraat is gisteravond de woning uit gevlucht vanwege een in dringende lucht uit een belendend pand. Hierdoor kregen de gezinsleden last van ademhalingsmoeilijk heden, hoofdpijn en misse lijkheid. Het gezin heeft vannacht geslapen bij fa milie in Waddinxveen. Volgens de Alphense poli tie werden de klachten veroorzaakt door het mid del Bitumex, waarmee het leegstaande perceel naast de woning van de familie was schoongemaakt. De woningbouwvereni ging heeft gisteravond me tingen verricht naar het aanwezigé benzeengehalte in de woning van de fami lie. Dat gehalte bleek te hoog te zijn. In andere wo ningen in de buurt werden ook metingen verricht. Daar hing ook een „irri tante lucht", aldus de poli tie, „maar er waren geen kwalijke stoffen aanwe zig". De klacht is volgens de politie neergelegd bij de afdeling Bijzondere Wet ten van de gemeente Al phen aan den Rijn. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 PAGINA TER AAR Het eerste exemplaar van „Een kijkje in de ge schiedenis van Ter Aar" is gistermiddag aangeboden aan de bur gemeester van Ter Aar, P. Verhoef. Het boek is geschreven door zes vrijwilligers van de Cultuur Historische Vereniging. Voorzit ter Ph.H. Vonk overhandigde het eerste boek aan de burge meester. Tussen 4 en 7 september krijgen diegenen die het boek nu al hebben besteld, hun exemplaar thuisbezorgd. Het boek is geba seerd op onderzoek in het Rijksarchief, het gemeentearchief, huis- en bedrijfsarchieven, kerk- en schoolarchieven en het ar chief van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het belicht vele facetten van de geschiedenis van Ter Aar waaronder de naamgeving, de polders, molens, de ontwikkeling van de tuin bouw, de godsdienst en kerkgeschiedenis, het verkeer en de wo ningbouw. Er is drie jaar aan gewerkt. Het boek, dat in een be perkte oplage is gedrukt, kost 65 gulden en is op 12 september op de braderie in Langeraar te koop. Verder kan men het boek vanaf 14 september kopen bij de Rabobank, de Bondsspaarbank en het museum in Ter Aar. Alkemade schrapt verbod op condoomautomaten ALKEMADE Vooruitlopend op een nieuwe Algemene Politie Veror dening (APV) mag een Veense dro gist een condoomautomaat aan de buitenkant van zijn winkel hangen. Volgens de thans geldende APV van Alkemade is het verboden om „mid delen ter voorkoming van zwanger schap buiten besloten ruimten op voor het publiek toegankelijke plaat sen te verkopen, te verstrekken of in een warenautomaat voor handen te hebben". Van dit verbod is onthef fing niet mogelijk. Maar volgens B en W dient het als achterhaald te wor den beschouwd. In de over enkele maanden herziene APV zal deze be paling dan ook niet meer worden op genomen. Leidschendam-zuid wil zebra terug LEIDSCHENDAM Nadat vorige week donderdag aktie is ge voerd in de Nieuwstraat heeft de Aktiegroep Veilig Leidschen- dam-Zuid zich gisteravond tot de raadscommissie openbare wer ken gewend. Mevrouw Vreeswijk, lid van de medezeggen schapsraad van de scholen in Zuid, vroeg voor meer veiligheid een zestal maatregelen in te voeren. Allereerst het opnieuw aan leggen van de tijdens de vakantie verplaatste voetgangersover steekplaats bij de Damhouderstraat. Verder een extra zebra bij de Oude Bleijk, verkeerslichten bij de sluis, meer afgeschermde fietspaden, het beter bereikbaar maken voor kinderen met surf planken van het recreatiegebied Vlietland en misschien een brug over de Vliet bij de Star. Volgens mevrouw Vreeswijk is het voor ouderen maar vooral voor kinderen onmogelijk vei lig naar het oude centrum naar dienstencentra en sportzalen te komen. Ouderen voelen zich bovendien onveilig omdat het eerst het politiebureau en later ook de brandweer uit hun nabijheid zijn verdwenen. Vanuit de commissie werd mevrouw Vreeswijk gewezen op het ontbreken van bezwaren bij de voorbehandeling van het al in april genomen raadsbesluit en het niet reageren op publicaties in de plaatselijke pers. Aanleunwoningen bij Schoorwijck LEIDSCHENDAM Het in aanbouw zijnde verzorgingste huis Schoorwijck aan de Zaagmolenstraat in Leidschendam zal nog dit jaar worden uitgebreid 46 aan leunwoningen voor ouderen. De Christelijke Wo ningbouwvereniging Leidschendam heeft daartoe opdracht ge geven. Het nieuwe gebouw wordt 40 me ter hoog en kost vijf miljoen gulden. Bromfietser rijdt man (80) omver ALPHEN AAN DEN RIJN 80-jarige Alphenaar is gister dag gewond geraakt bij een aa ding op het fietspad van de kanaalweg. Omstreeks tien vier botste een 16-jarige brom ser uit Langeraar tegen de van de man. De Alphense po denkt dat de bromfietser niet j heeft uitgekeken. Door de aai ding kwamen beide mannei vallen. De 80-jarige man is met broken ribben en een longbesi diging overgebracht naar het noord Ziekenhuis. De bromfit liep een hersenschudding op en verse kneuzingen. Ook hij is i Rijnoord gebracht OVERLAST BEWONERS DUURT AL DRIE MAANDEN ROELOFARENDSVEEN Het trottoir van het Zuideinde in Roelofa- rendsveen is op sommige plaatsen al drie maanden geleden opengebroken zonder dat er daarna noe menswaardige actie werd ondernomen. Toen de werklieden ruim een week geleden ook de res terende stukken trottoir van het Zuideinde tussen de Kerkbrug en huisnum mer 31 opbraken, ver wachten de omwonenden lijdzaam dat de zaak nu zou worden gerepareerd. Niets bleek echter minder waar: de aannemer had vorige week gewoon de beschikking over enige extra arbeidskrachten. De gemeente Alkemade werd vorige week dan ook bestookt met klachten van mensen die het zat zijn om nodeloos op de levensgevaarlijke rijweg te lo pen. Vooral bejaarden en moe ders met kinderwagens zijn er hun leven niet zeker. Ouders van schoolgaande kinderen la-' ten hun kroost uiteraard niet graag lopen op de rijweg, maar op het Zuideinde kan het niet anders, want het trottoir is al maanden onbegaanbaar. Ondernemers van het Zuid einde besloten gisteren om de monstratief stukjes trottoir te plaveien, met de gereedliggen de stoeptegels. Juwelier M. Stork: „Het is onbegrijpelijk, het trottoir wordt niet stukjes voor stukje gerepareerd, maar eerst over de volle lengte opengegooid". Bemiddelaarster in Onroerend Goed, mevrouw G. Meyer: „Sinds vorige week maandag moeten onze cliënten over een zandpad lopen om bij. ons kantoor te komen. Aanne mer J. Wesselman, die al drie maanden aan een opengebro ken trottoir woont, verklaart dat de gemeente hem heeft ge zegd zelf niet te weten waar om de zaak zolang open ligt. Slager C. van der Meer herin nert zich dat gemeente-ambte naren hem hadden beloofd dat het trottoir direct na de bouw vakvakantie zou worden gere pareerd. „Het is sindsdien al leen maar erger geworden", moet hij echter concluderen. Navraag bij gemeentelijk woordvoeder J. J. F. M. van Elk leert dat het te reconstru- ren komende donderdag over de gehele lengte dicht moet zijn. „Misschien dat we bij een volgende gelegenheid toch wat meer aan voorlichting moeten doen, aldus de gemeentelijk woordvoerder. In antwoord op vragen van het CDA-raadslid N. Bakker over de wateroverlast tijdens de reconstructiewerkzaamhe den aan het Zuideinde hebben B en W inmiddels laten weten dat het wegdek van het Zuid- ALPHEN AAN DEN RIJN Honderdtien ou deren in een aantal ge meenten die verenigd zijn in het Intergemeentelijk verlegorgaan Rijnstreek zijn vanaf gisteren offi cieel aangesloten op een hypermodern alarme ringssysteem. Burgemees ter L. V. Elfers van Kou dekerk stelde in zijn func tie als IGOR-vertegen- woordiger het systeem toen officieel in werking. Daar had hij de hulp bij no dig van mevrouw M. Hoog- erwerf uit Nieuwkoop, een hoogbejaarde dame die zelf standig woont en voor haar eigen veiligheid op dit alarmeringssysteem geabon neerd is. Op telefonische uit nodiging van burgemeester Elfers drukte mevrouw Hoogerwerf de alarmknop bij haar thuis is. Even later hoorden de aanwezigen in de meldkamer van de Alphense brandweer het alarmsigj overgaan en zag men hoj gegevens van de om vragende vrouw op beeldscherm verschf Naast de naam van de fc vrager staan op het i een aantal adressen mensen die direct kui gaan kijken wat er aai hand is. Gebeurt dat binnen een kwartier gaat de politie er op af. staan de adressen van ar en eventuele andere hul stanties vermeld. Nadat alarm in Alphen ontvai is, weet de hulpvrager doordat een signaal klinkt. Het systeem in de Alphi meldkamer is hypermod De apparatuur wordt in folders over dit onden als voorbeeld gebruikt zouden dan ook meer en ren in de regio op aangi ten kunnen worden wan capaciteit is hoger dan honderdtien die nu aangi ten zijn. In het zwembad de Thermen in Alphen aan den Rijn beleefde men gisteren een Europese primeur toen wethouder G. van As de gordijnen weghaalde, waarachter de nieuwste hot whirlpools verborgen lagen. Zes badkuipen zijn in de afgelo pen maand in het zwembad geïnstalleerd. Totaal kunnen acht mensen tegelijkertijd genieten van het bubbelende warme water tegen het lichaam. Het zwembad is tot de aanschaf van de badkuipen overgegaan, omdat sommige klanten whirl pools waar meerdere mensen in zitten niet hygiënisch vinden. Nu is er een nieuw systeem waarbij men kan bubbelen in een een- of tweepersoons badkuip. Op het moment dat de bub belliefhebber geld in de daarvoor bestemde automaat stopt, gaat er water in de kuip lopen en als het water hoog genoeg staat, begint het bubbelen. De liefhebber kan zich dan een kwartier lang ontspannen waarna het water wegloopt. FOTO: WIM VAN NOORT HAZERSWOUDE Een 29-jarige automobilist uit Ha woude is gistermiddag om tien over half vijf met zijn w< in de sloot langs de Gemeneweg beland. De man reed i ting Hazerswoude. Een tegemoetkomende auto, besti door een 63-jarige Haagse, keerde op de Gemeneweg. De zerswoudenaar moest remmen, kwam in de berm en ver gens op z'n kop in de sloot terecht. De bestuurder kwam de schrik vrij. gende B en W het wegdek van het Zuideinde over de gehele lengte niet lager aangelegd dan voorheen. Alleen op enke le plaatsen bijvoorbeeld bij sla ger van der Meer, zijn aanwe zige verhoging „afgeroomd". Bewoners van het Zuideinde Slager C. van der Meer (links) en juwelier M. Stork protesteerden gisteren tegen het al ma opengebroken trottoir aan het Zuideinde door zelf een paar stenen op hun plaats te leggen. FOTO: WIM VAN NO einde lager is dan van het Noordeinde, omdat de situatie ter plaatse anders is. De hoogte van de weg is namelijk mede afgestemd op de aanwezige er ven en erfontsluitingen en ook op de vloerhoogte van de be staande (oude) woningen en bedrijfsgebouwen. Toch is vol- zijn het hiermee niet eens dat volgens hem de verhc gen zullen terugkomen, hobbels zaten op plaai waar resten van oude bru hoofden in de grond zii Het veen eromheen blijft ken", zo laten zij weten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10