Nieuwe^ctiesjn SjjaansJuchtvcaHkeer Voetbal Lrabische Liga stuurt an op breuk met Iran 4* PREI EN GEHAKT Vakbeweging wil meer bestrijding van werkloosheid Zege PSVeen record OPNIEUW BRAND GESTICHT IN MOSKEE andstichting verwoest Leids lenstencentrum CHAOS OP VLIEGVELDEN COMPLEET Japanse kankerpatiënten beklimmen Mont Blane 5GEN AMERIKANEN UIT ZEE GERED Bouterse vol lof over Libië Greenpeace in actie Vrouw redt jongetje (7) van verdrinkingsdood Britten wilden Hitier ontvoeren CeldócSoivLant HET WEER Maandag 24 augustus 1987 78e jaargang no. 23891 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ Hallewas, Chefredacteur Wim Bui]teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar I. 262,35. Klachten bezorging; maandag t/mvn|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel ,071-122248. Advertenties: (exd. 6% BTW){. 0,64 per mm, kleintjes 1. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10 Veel bewolking en enkele bui en. Minimumtemperatuur on geveer 16 graden, middagtem- peratuur rond 20 graden. Mati ge noordwestenwind, aan zee en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Zon op: 6.38; onder: 20.45. Scheveningen hoog water: 4.42 en 17.08; laag water: 12.44 en 0.49 uur. - chaam gewurgde vrouw jonden in sloot Nieuwkoop UWKOOP Voorbijgangers hebben zater- oiddag in een sloot in Nieuwkoop het lichaam ,nden van een vrouw. Het stoffelijk overschot ialf in, half naast de sloot, die loopt langs een ji weggetje, de Milandweg. Sectie heeft inmid- uitgewezen dat zij door wurging om het leven ebracht. Er waren geen sporen van andere Irijven. De identiteit van de vrouw is nog niet üd. Volgens de politie moet haar leeftijd ge- t worden op ongeveer 25 jaar. De vrouw is al e tijd dood, maar haar lichaam heeft maar in de sloot gelegen. Volgens de politie lag het gam er zo opvallend dat het wel snel moest den ontdekt. De vrouw was gekleed in een wit irt. een cyclaamkleurige broek en had halfho- aarsjes met tijgermotief aan. Een team van tien man van de rijkspolitie Nieuwkoop en de tiële dienst van het district 's Gravenhage een onderzoek in. Zoon Hess na hersen bloeding in ziekenhuis MUNCHEN Wolf Rudiger Hess, de zoon van de vorige week overle den Rudolf Hess, is getroffen door een hersenbloeding. De advocaat van de familie Hess, Alfred Seidl, maakte vanmorgen bekend dat Hess jr. gis teravond rond zeven uur bewusteloos was gevonden door zijn vrouw. Hij werd in allerijl opgenomen in een kliniek in Mtinchen. Over zijn toe stand was vanmorgen nog niets be kend. Hess jr. zou vandaag nadere toelichtingen hebben gegeven op de in opdracht van de familie uitgevoer de tweede lijkschouwing op Rudolf Hess. De familie gelooft niet dat de vroegere plaatsvervanger van Hitier zelfmoord heeft gepleegd. DEN HAAG Een brand in de moskee van de vereni ging van „Faizul-Islam" aan de Loosduinseweg in Den Haag heeft gistermorgen rond vijf uur voor 50.000 gul den schade aangericht. De brandweer vermoedt dat ook deze brand is aangestoken. In het pand zijn twee jerry cans met benzine gevonden. De brandstichters moeten het pand zijn binnengekomen na het forceren van een bovenlicht. Er is brand gesticht in zowel de feestzaal als in de keuken. De voorzitter van de nu getroffen vereni ging kan zich niet voorstellen dat er een relatie bestaat tussen twee eerdere moskeebranden. Volgens hem ver schilt Faizul Islam totaal van de groeperingen die de an dere twee moskeeën bevolken. In die gevallen ging het om moskeeën van de Ahmadiyya-beweging. Overigens is er op 1 augustus ook al een poging tot brandstichting ge weest in de moskee aan de Loosduinseweg. De brand werd toen op tijd ontdekt door voorbijgangers die het vuur konden blussen. Politie van Napels ontdekt illegale bejaardentehuizen NAPELS De politie van Napels heeft de afgelopen week invallen gedaan bij zeven clandestiene „tehuizen" voor bejaarden. In de tehuizen zaten ongeveer 400 bejaarden opgesloten. Familieleden betaalden tussen de 800 en 1.500 gulden per maand om de men sen in de huizen te houden. Sommige clan destiene bejaardentehuizen bleken gebouwd te zijn zonder bouwvergunning, het perso neel had geen enkele opleiding en werkte er zwart. Geesteszieke, gezonde en chronisch zieke bejaarden woonden er door elkaar. In één van de „tehuizen" waren de bejaarden, waarschijnlijk „wegens personeelstekort in de zomer", vastgebonden aan hun bedden en rolstoelen. In een andere inrichting zat de medicijnkast vol geneesmiddelen waarvan de uiterste verkoopdatum al lang was ver streken. lie uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op Jag het Dienstencentrum Zuid-Oost aan de Lorentzkade Leiden in as gelegd. Het vuur is vermoedelijk aangesto- Het dienstencentrum maakte onderdeel uit van een gro- outen gebouw, waarin een dependance van de Lorentz- ol en het club- en buurthuiswerk Cornelis Joppensz is rgebracht. Van het totale gebouw werd een kwart ver st. De schade wordt geraamd op zeker tweehonderddui- gulden. FOTO: WIM VAN NOORT 7: Mensen huilden bij de puinhopen". SCHIPHOL Tiendui zenden toeristen die ko mend weekeinde per chartervlucht van of naar Spanje reizen, zul len opnieuw grote hin der ondervinden van acties van luchtver keersleiders op het vliegveld van Barcelo- Het afgelopen weekeinde hebben soortgelijke acties geleid tot chaotische toe standen op de vliegvelden en urenlange vertragin gen, die ook vandaag nog doorwerkten. De 140 actievoerende luchtverkeersleiders in Barcelona eisen uitbeta ling van overuren die zij tegoed hebben sinds zij in 1979 een proces tegen de regering wonnen, alsmede een loonsverhoging. Zo lang niet aan die verlan gens is tegemoetgekomen, zullen op de zeer drukke zaterdagen (29/8 en 5/9) acties worden gevoerd, waarvan de gevolgen het afgelopen weekeinde in heel Europa gevoeld wer den. Het vliegveld van Palma de Mallorca werd van alle Spaanse luchthavens het zwaarst getroffen door de staking. Het luchtverkeer van en naar Mallorca wordt door de luchtver keersleiding van Barcelo na gecontroleerd. Maar ook vluchten naar Barce lona zelf en andere plaat sen aan de Middellandse Zee werden getroffen. Overigens waren vooral de chartervluchten de dupe van ue acties. De in ternationale lijndiensten liepen weinig vertragin gen op. Van de Neder landse chartermaatschap pijen ondervond Martinair de meeste hinder. Pag.5: Honderden Neder landers uren vast op vlieg veld. CHAMONIX Drie leden van een groep van zeven kankerpa tiënten uit Japan hebben gisteren de top van de Mont Blanc be reikt. De andere vier moesten hun poging staken toen zij op een hoogte waren van 4.362 meter en het fors begon te hagelen en sneeuwen. De groep van drie vrouwen en vier mannen, tussen 47 en 60 jaar, volgt een Japanse therapie die er bij kankerpatiënten op aandringt hun wilskracht te versterken en de tumoren te doden door een zware lichamelijke uitdaging aan te gaan. Voordat de groep vrijdag aan de klimtocht begon verklaarde Ginro Itami, een arts uit Okayama die drie jaar aan het voorbe- kaï reiden van de expeditie gewerkt heeft, dat kanker een ziekte is 3.766 de hoogste top van Japan. die haar oorsprong vindt de menselijke psyche. Franse kanker- deskundigen betwijfelen of de prestatie van de Japanse kanker patiënten de genezing helpt, al hebben zij diepe bewondering voor hun moed en vastberadenheid. Met 4.807 meter is de Mont Blanc de hoogste top van Europa. Berggidsen die de tocht van drie dagen één langer dan ge bruikelijk begeleidden, zeiden dat de groep bij zeer slecht weer aan de afdaling begonnen is. Alle zeven Japanners zijn al eens geopereerd. Bij twee van hen slaagde de ingreep. Zij ziin bepaald geen beginners in het alpi nisme: in eigen land bedwongen zij al eens de berg Fuji, met IS De ministers van nlandse zaken van zeven enden zijn gisteren in Tu- biieengekomen voor een adering van de Arabische Op de agenda staat mo- het verbreken van de matieke betrekkingen Iran. De Saoedische mi- r Saud al-Faisal liet zater- ïij zijn aankomst al door- meren dat zijn land voor- Ier is van een Arabische k met Iran. taris-generaal van de ledli Klibi, uitte bij het van de vergadering on- ':n kritiek op Iran. „Te- is verantwoordelijk de escalatie van de span ning met zijn buren", aldus Kibli. „Men doet een poging slagveld te vergroten door an deren bij te oorlog te betrek ken". De Saoedische minister Saud al-Faisal hekelde het „terroristische en destructieve gedrag van Iran, dat de veilig heid van alle Golfstaten in ge vaar brengt". Bij het begin van de vergade- ring werd Iran opgeroepen de resolutie van de VN-Veilig- heidsraad voor een wapenstil stand in de Golfoorlog alsnog te aanvaarden. Irak ging on middellijk akkoord met de re solutie, maar Iran ontweek tot dusverre een rechtstreekse re actie. Volgens waarnemers wil het land tijd rekken, omdat het momenteel zou profiteren van de pauze in de tankeroor log met Irak. De Arabische Liga, waarbij 21 landen zijn aangesloten, kent een een defensieverdrag waar in wordt opgeroepen tot een gemeenschappelijke reactie in het geval van agressie tegen een lidstaat. Hoewel de rege ring in Syrië de laatste tijd steeds meer afstand neemt van het „bevriende" Iran, wordt het toch onwaarschijnlijk ge acht dat dit radicale land zou instemmen met een algemene veroordeling. Ook Libië en Al gerije zouden geen partij wil len kiezen. VENINGEN De i Vrijwillige Reddings- e heeft gisteren rond het juur ter hoogte van het e Pad negen jonge Ame- ien uit zee gered. De jon gelui, in leeftijd variërend van dertien tot achttien iaar, liepen vanaf een zandbank naar een golfbreker toen zij in een mui- stroom terecht kwamen. De Amerikanen raakten in pa niek, omdat ze niet goed kon den zwemmen. Twee van hen zijn met een lijn gered, de an deren zwemmend. Vijf vrijwil ligers hebben zich met deze redding beziggehouden. (ADVERTENTIE) «dinsdag en woensdag ibben we groente en vlees <l) de aanbieding ei, |lo oganoff jehakt, A "7C 3 gram ê3$LT./%J s grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. TRIPOLI De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft aan het eind van een eendaags bezoek Libië de „grote voor uitgang" geprezen die dit land maakt onder het bestuur van kolonel Khadaffy. Tegenover het Libische persbureau JANA verklaarde de Suri naamse leider dat zijn bezoek aan Libië past in het kader van de goede betrekkingen tussen beide landen. Bouterse en zijn gevolg van veertig per sonen, onder wie minister van buitenlandse zaken Heidweil- ler, kabinetschef Herrenberg, en de vrouw en kinderen van Bouterse, kwamen vanuit het Afrikaanse Ghana en zijn doorgereisd naar Zuid-Korea. Over de inhoud van de ge sprekken tussen Bouterse en Khadaffy zijn geen mededelin gen gedaan. Leden van de milieu-organisatie Greenpeace proberen sinds van nacht aan boord te komen van het vuilverbrandingsschip Vulca- nus II. Maar de bemanning van de Vulcanus probeert dit met water kanonnen te voorkomen. De Vul canus II is op weg naar een plaats op de Noordzee waar gevaarlijk en zwaar giftig afval zal worden verbrand, volgens Greenpeace een onnodig en te groot risico voor mens en milieu. Zaterdag voerden Greenpeaceleden ook al actie tegen het Westduitse ver brandingsschip Vesta. Zes actie voerders hadden zich vastgeke tend om de vuilverbranding tegen te gaan. Zij zijn later door de poli tie losgeknipt en meegenomen. Op de foto: Het Greenpeace- schip Sirius bij de Vesta. FOTO: ANP nze pari redacti (actie) DEN HAAG De vakcentra les CNV en FNV hebben met gemengde gevoelens gerea geerd op het beleid dat het ka binet zich voorneemt volgend jaar te voeren. Positief staan zij tegenover de aangekondig de verlaging van de belasting en verhoging van de kinder bijslag. Als die maatregelen in derdaad leiden tot koopkracht- behoud voor iedereen, dan is de FNV in beginsel bereid haar looneisen te matigen, al dus voorzitter Hans Pont voor de TROS-radio. Pont lijkt daarmee een voor schot te nemen op het Najaar soverleg dat werkgevers en werknemers op 18 september, drie dagen na Prinsjesdag, met de regering zullen voeren. Het is echter lang niet zeker dat dit overleg een succes wordt. Beide vakcentrales keuren het zeer af dat er geen extra maat regelen worden genomen ter bestrijding van de werkloos heid. „Als het ook in 1988 niet lukt de werkloosheid met 50.000 te verminderen, hoe wil Lubbers dan aan aan de door hem beloofde daling van 200.000 komen?", aldus CNV- voorzitter Hofstede. De oppositiepartijen PvdA en D66 hebben eveneens scherpe kritiek op dit punt. Wim Meij er, vice-voorzitter van de PvdA-fractie, meent dat het kabinet tenminste een deel van de belastingmeevaller had moeten gebruiken om de be strijding van de werkloosheid te intensiveren. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) verklaarde gisteren dat de werkloosheid volgend jaar op 655.000 personen zal uitkomen. Eigenlijk zou dat 600.000 moe ten zijn, aldus De Koning. CDA-fractievoorzitter De Vries is minder pessimistisch. De koopkrachtinjectie in de vorm van belastingverlaging en kinderbijslagverhoging zal volgens hem een nieuwe im puls geven aan de economie. Pag. 3: Ook vakantietoeslag uitkeringen omhoog. ALPHEN AAN DEN RIJN Een onbekend gebleven vrouw heeft zaterdag de 7-ja- rige Angelo Halauwet uit Maastricht van de verdrin kingsdood gered. Het onge luk gebeurde in het zwem bad De Hoorn aan de Fo- reestlaan in Alphen aan den Rijn. De vrouw zag het jon getje onder water en haalde hem daaruit. Op de kant pompte zij het water uit zijn longen. Een badmeester pas te ruim zeven minuten ani matie toe, voordat de jongetje weer een teken van leven vertoonde. Hij is overge bracht naar het ziekenhuis Rijnoord. Hij logeerde bij zijn grootouders in Alphen. Ver moedelijk heeft het jongetje een zet gekregen. Omstan ders hadden gezien hoe hij aan de rand van het diepe bassin zat. In de drukte was niet opgemerkt dat hij opeens was verdwenen. EINDHOVEN De overwinning op FC Utrecht (9-0) heeft PSV een record bezorgd. De landskampioen bleef gisteren in het Philips- stadion voor de 67e keer in successie ongeslagen. Feyenoord raakte daarmee zijn bijna zestien jaar oude record kwijt. Tussen de cember 1967 en november 1971 was de Rotterdamse ploeg 66 keer niet te ver slaan in De Kuip. FC Twente maakte met een overwinning van 1-0 in Rotterdam-Zuid op 14 no vember '71 een einde aan deze reeks. PSV evenaarde deze pres tatie vorige week tegen FC Den Bosch (6-1) en verbe terde de astronomische reeks zeven dagen later, wederom met ruime cij fers, tegen Utrecht. Willem II was in september 1983 de laatste club die het PSV-stadion met een over winning verliet (1-2). Door deze recordreeks krijgt de concurrentiestrijd tussen PSV en Ajax nog een extra dimensie. De ff Amsterdammers zijn over een week in Eindhoven aan de beurt PSV van zijn 68e overwinning of gelijk spel af te houden. Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag overweegt op 20 september in Den Haag een groot beeld scherm te plaatsen zodat fans van zijn club de uit wedstrijd tegen Ajax toch kunnen volgen. Dit als re actie op het besluit van de Amsterdamse burgemees ter Van Thijn, die als eer ste burgemeester in Neder land heeft besloten voet balfans in zijn gemeente te weigeren. De Eindhovense politie heeft voor en tijdens de wedstrijd PSV-FC Utrecht in totaal tien personen aan gehouden. De meesten van hen zijn supporters van PSV, die betrokken waren bij een vechtpartij met sup porters van de tegenpartij. Ronald Koeman gaat ploeggenoot Sören Lerby feliciteren nadat de Deen voor PSV één van de negen treffers tegen FC Utrecht heeft gescoord. FOTO: ANP LONDEN De RAF, de Britse koninklijke luchtmacht, was in de Tweede Wereldoorlog van plan Adolf Hitler te ontvoeren met behulp van diens privé-piloot Hans Baur. Dat berichtte gis teren de Sunday Times, op grond van officiële documenten uit de oorlog. De Britse geheimde dienst ging ervan uit dat Bauer zo gedesillisioneerd was door de dood van een aantal verwanten, dat hij Hitier naar Engeland zou brengen. Van het plan kwam echter niets terecht omdat Baur geenszins van plan was naar de Gealbeerden over te lopen. „Hoe komisch en absurd het plan nu ook^jkt, destijds werd het serieus genomen", aldus de Sunday Times. Volgens het zondagsblad leeft Baur nog steeds. Hij is nu 90 jaar oud en „nog steeds trouw aan Hitier". Zijn derde vrouw zei zaterdag echter in hun woning in Widdersberg am Pilsensee bij Munchen dat hij te ziek was om een interview te geven. Pag. 5: Nederlandse neo-nazi's bij begrafenis Hess. Terwijl Gullit en Van Basten beiden in de eerste officiële wedstrijd voor AC Milan tegen Bari (5-0) wisten te scoren en er door Dé Stoop van FC Den Haag en anderen weer van alles werd beweerd over de supporters van deze sport in en buiten het sta dion van welke voerbalclub dan ook, werd in Eind hoven getoond wat voetbal ook kan zijn. In het eerste competitieduel tegen FC Utrecht werden door PSV niet minder dan negen soms buitenge woon fraaie doelpunten gemaakt. Een prima wed strijd, die laat zien wat teamwork op de groene mat vermag. „Zo wordt voetballen leuk", zegt zelfs de niet-voetballiefhebber. En dat slaat dan meteen ook op het lezen van Sporttribune: de wekelijkse sportkrant van de Leidse Courant De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1