Ambitieus ben ik nooit geweest finale „Sterke conventionele macht nodig bij minder kernwapens" £«idóe(2ouAO/nt' 55 55 ORLANDINI NEEMT NA VEERTIEN JAAR AFSCHEID BIJ DE KLM Carrière Realiteit Tenerife Toekomst Filosoferen REFORGER ACTUEEL DOOR WAPENONDERHANDELINGEN De president-directeur van Nederlands grootste luchtvaartmaatschappij is vooral bescheiden. Bij het handen schudden stelt hij zich nog steeds voor. Nauwelijks hoorbaar zegt hij dan „Orlandini", terwijl hij kijkt met een blik van: kende u mij al? Zijn interviews kun je op twee handen tellen. De KLM-baas trad, in weerwil van het publieke karakter van „zijn" maatschappij, nooit graag voor het voetlicht. Maar zo kort voor zijn afscheid is er geen ontkomen aan. „Misschien heb ik niet zo veel belangwekkends te vertellen", waarschuwt hij nog. Maar dat valt wel mee. Een terugblik. AMSTELVEEN - Mr. Jan de Soet (62), de opvolger van Sergio Orlan dini (66), hoeft niet te klagen. Met een nettowinst van 122 miljoen gulden in het eerste kwartaal koerst de KLM af op het beste resultaat in zijn geschiedenis. Aangezien de overname van de Hilton-hotelke- ten op het laatste moment werd af geblazen, zit er nog 2,5 miljard gul den in de „kas" van de maatschap pij - een ongekend sterke financië le reserve. De luchtvloot wordt in hoog tempo vernieuwd en voor volgend jaar rekent de KLM op ongeveer zes procent meer vervoer. Anno 1987 staat onze nationale luchtvaartmaatschappij er beter voor dan ooit. Het herstel van de winstgevendheid zag Orlandini als zijn belangrijkste opdracht toen hij veertien jaar geleden zijn intrek nam in de bovenste verdieping van het KLM-hoofdkantoor. De maatschappij had vijf verliesgevende jaren en een for se inkrimping van het personeelsbestand achter de rug. Op advies van het bureau McKinsey had president-directeur dr. G. van der Wal de hele organisatie gestroomlijnd. De basis voor een gezon de zelfstandige luchtvaartmaatschappij was gelegd. Maar toen besloten de olie producenten in het Midden-Oosten de kraan dicht te draaien. „Die oliecrisis maakte ongedaan wat in jaren was opgebouwd", herinnert Orlan dini zich. „De wereldeconomie - en daarmee het luchtverkeer - zakte in el kaar. Het kleedje onder alle verbeterin gen werd in eén keer weggetrokken. Zes jaar later kregen we zoals bekend de tweede oliecrisis over ons heen, maar toen waren we er al een stuk beter tegen opgewassen. Terugkijkend was het alles bij elkaar toch ook niet zo vreselijk dra matisch. Het scheelt natuurlijk dat we een goed directieteam hadden. Samen met De Soet en Van Ameyden hebben we gezegd: we gaan er weer aan staan. Je hebt natuurlijk wel eens vaker tegenval lers in het leven, en daar moet je je dan overheen werken". Orlandini realiseerde zich dat een direc tiebeleid alléén niet voldoende was om de KLM weer uit het slop te trekken. Het voltallige personeel moest ervan doordrongen worden voor welke op dracht de onderneming stond. In een tijd waarin de KLM nog forse verliezen maakte en in Nederland „winst" niet be paald een populair gespreksonderwerp was, begon Orlandini er op te hameren dat een goed rendement een absolute voorwaarde was, wilde de KLM kunnen overleven. „Het hele personeel moest dat weten en er voor willen werken", vertelt hij. „Je hebt een goede winstge vendheid nu eenmaal nodig voor een ge zonde ontwikkeling van je bedrijf en om je mensen continuïteit in hun werkkring te geven. Ik denk dat dat besef wel is GOUDA - Nederland gaat een hoofdrol spelen in de monsteroefe ning Reforger, de grootste aller tij den. Medio volgende week begint een invasie van duizenden Ameri kaanse militairen die onder meer via Schiphol en de haven van Rot terdam ons land zullen binnentrek ken, op doorreis naar West-Duits land. Hoewel het een grote militai re operatie betreft neemt niet ieder een de oefening serieus. Reforger zoy om allerlei redenen geen reali teitswaarde hebben. Het overbren gen van troepen uit de VS neemt nog altijd ruim een week in beslag en bovendien, zo luidt de kritiek: als er een kernoorlog is uitgebro ken zal een dergelijke mobilisatie van NAVO-strijdkrachten nutte loos zijn. „Juist in verband met de gunstige ont wikkelingen in de kernwapenonderhan delingen tussen west en oost denk ik dat de conventionele strijdkrachten in de toekomst een grotere rol gaan spelen. Met het afnemen van de betekenis van kernwapens neemt de importantie van de conventionele macht toe. Reforger is wat mij betreft niet alleen zeer reëel, maar ook nog actueel". Generaal-majoor A. de Bruine (55), commandant van het Nationaal Territo riaal Commando (NTC), heeft volgende week de touwtjes in handen van de Ne derlandse medewerking aan de oefening Reforger (Return of Forces to Germa ny). De oefening die het overbrengen be helst van manschappen en materieel naar een denkbeeldig crisisgebied in West-Duitsland, is de eerste die De Brui ne als NTC-commandant meemaakt. En meteen ook de grootste aller tijden, want er moeten dit jaar maar liefst 34.000 mi litairen naar West-Duitsland, 14.000 van hen gaan over Nederlands grondgebied. Om nog maar te zwijgen van de enorme hoeveelheden materieel. Reforger staat zoals bekend in nauw ver band met de verplichting die de VS op zich hebben genomen bij crisis en oor logsdreiging troepen beschikbaar te stel len voor de verdediging van West-Euro pa. De Bruine, in het gebouw van het Orlandini voor het KLM- gebouw: Veiligheid is natuurlijk continu in de aandacht, maar ik lig er 's nachts niet wakker van". FOTO: ANP doorgedrongen. Wat dat betreft ben ik er best wel trots op dat we na die inkrim ping in de jaren zestig nooit meer zoiets als een afslanking hebben gekend". Orlandini was na de periode Plesman weer een van de eerste KLM-topmensen die uit het bedrijf zélf was voortgeko men. In 1951 werd de nog maar net af gestudeerde bedrijfseconoom binnenge haald bij het „Centraal Plan Bureau" van de KLM. Voordat hij in 1970 tot de directie toetrad, was hij onder meer ver antwoordelijk voor de automatisering. „Toen ik bij de KLM solliciteerde had ik niet zoiets als een carrièreplanning in mijn hoofd", bezweert hij. „Ik was het tegendeel van wat je nu een yuppie zou noemen. Natuurlijk vond ik het best wel aardig als ik opklom. Maar ik heb me er nooit geweldig over opgewonden. Wat dat betreft ben ik nooit ambitieus ge weest". De bij de KLM zo krachtig gepropageer de „teamgeest" moet Orlandim's hande len en denken in belangrijke mate be paald hebben. Het „samen-doen" is in elk geval een steeds weerkerend thema NTC druk doende met de laatste voor bereidingen voor de oefening: „Van tijd tot tijd moet bewezen worden dat ze die belofte kunnen nakomen. Reforger beoogt weliswaar de training van kader en manschappen om bij dreiging snel een troepenmacht op te bouwen in Euro pa. maar ik geloof zeer in de afschrik kende werking van een dergelijke oefe ning", aldus De Bruine. De NTC-com mandant wijst wat dat betreft op de al lereerste opdracht die aan de NAVO is gesteld. „Een eventuele tegenstander moet op de consequenties van snode plannen worden gewezen. We zijn welis waar niet offensief ingesteld, maar we kunnen ons wel degelijk verdedigen". Het middel van de afschrikking is vol gens De Bruine nog steeds zeer actueel, ondanks de mogelijke vorderingen die in het verschiet liggen bij kernwapenonder handelingen. Is het niet wat wrang, dat NAVO-troe- pen een gigantische oefening houden die gericht is op een oorlogssituatie, terwijl op het front van de onderhandelingen vreedzaamheid de boventoon voert? „Dat is een denkfout. Deze oefening kan best werkelijkheid worden, maar echt niet alleen in oorlogstijd. De Amerika nen zullen op tijd hun troepen verster in het gesprek met Orlandini. Bij hoge uitzondering wil hij zelf met de eer strij ken van verbeteringen die in de afgelo pen jaren zijn aangebracht. De uitbouw van de KLM tot een van de grootste luchtvaartmaatschappijen ter de wereld is volgens Orlandini toch vooral het werk geweest van zijn voorgangers. Of in elk geval van de KLM-organisatie als geheel, zo benadrukt hij keer op keer. Waar collega-„captains of industry" zo als Wisse Dekker en Frans Swarttouw geen gelegenheid voorbij lieten gaan hun persoonlijke visie op allerlei ontwikke lingen te geven, hield Orlandini zich tot dusverre steeds op de achtergrond. Ook bij belangwekkende, verheugende of schokkende gebeurtenissen in zijn be drijf liet de KLM-topman zich er zelden toe verleiden voor het voetlicht te tre den. Zo duurde het weken voordat de KLM duidelijkheid verschafte over de voorgenomen overname van de Hilton- hotelketen voor liefst 2,2 miljard gulden. Het bleef bij een korte verklaring dat de raad van commissarissen bij nader in zien van mening was dat de overname op langere termijn te veel risico's met zich mee zou brengen. „We hebben de aandacht die deze zaak zou trekken onderschat. Achteraf zeg je: ken. Op tijd, dat is voor mij op het mo ment dat een conflict dreigt, als het er naar uitziet dat het misgaat. Zorgen dat het niet gaat escaleren, door versterking van onze troepen, opdat de tegenstander zich bedenkt. Dat is de afschrikking". Er zijn andere theorieën. Mobiliseren van strijdkrachten werkt provocerend en brengt een escalatie dichterbij. „Daar ben ik het niet mee eens. In zo'n situatie laat je heel duidelijk zien wat je zelf van plan bent te doen. Daarom heb ben we ook waarnemers uitgenodigd van het Warschaupact. Laat ze maar komen en zien wat we kunnen doen en wat we van plan zijn in geval van spanning. Ik heb daar geen enkel probleem mee. In geloof niet in escalatie door troepenver sterking. Ik denk dat Hitier zich zou hebben bedacht als hij in 1940 had ge merkt dat er een duidelijke versterking van de verdediging in West-Europa plaatsvond. Maar er was niets. Het be kende verhaal van de gelegenheid die de dief maakt". Het testen van de Nederlandse „lines of communication" door de lucht en het we hadden eerder meer informatie moe ten verstrekken", bekent Orlandini. Met een blik naar zijn voorlichter Nico Harmse: „Misschien ben ik er ook niet zo vóór om persoonlijk nadrukkelijk in de publiciteit te komen. De KLM is al genoeg in het nieuws en bovendien heb ik het idee dat ik niet zo veel belangwek kends te vertellen heb". Over het feit dat uit alle publiciteit de indruk overbleef dat Orlandini een ne derlaag had geleden, maakt hij zich niet zo druk. „Zelf ervaar ik het in elk geval niet als zodanig. Het komt wel meer voor dat een voorstel van de directie niet door de raad van commissarissen wordt aangenomen. Zelf vind ik die overname nog steeds verantwoord, maar de commissarissen maakten een andere afweging. En daarmee was het wat mij betreft afgedaan". Ook over de vliegramp op Tenerife, het enige grote ongeluk met een KLM-toe- stel in zijn tijd, heeft Orlandini nooit veel willen zeggen hoewel het hem toch behoorlijk moet hebben aangegrepen. Orlandini, wat in zichzelf gekeerd: „Tja, water en over de weg wordt gespreid over een periode van meer dan een week. Is dat niet rijkelijk lang voor het verster ken van de verdediging van Europa in het geval van een direct dreigende crisis? Met andere woorden, waar is de reali teit? „Dat kan in crisistijd veel sneller, geloof me. We doen het nu niet, omdat daar door bijvoorbeeld Schiphol en het auto snelwegennet onnodig belast zouden worden. Dat zou het normale leven ont wrichten. Het afsluiten van wegen en luchthavens vinden we in vredestijd niet nodig. Reëel is het tempo waarin de Re- forger-overplaatsing geschiedt zeker wel, want bij oplopende spanning hebben we doorgaans meer dan één dag om het kar wei te klaren". Reforger '87 brengt 34.000 militairen naar Europa, maar liefst 20.000 meer dan bij de vorige oefening. Volgens De Bruine moet daarachter niets meer ge zocht worden dan de uitvoering van de wens om „eens op wat grotere schaal te oefenen", ,,'t Is louter een verhoging van de moeilijkheidsgraad. Men wil eens kij ken hoe het gaat als meer eenheden in groter verband oefenen dan tot nu toe". De Bruine toont enig begrip voor de ver dat was natuurlijk een heel trieste episo de ofgebeurtenis. Een verschrikkelij ke zaak. Het is wel zo, dat die ramp zich ogenblikkelijk vertaalde in een hele hoop werk. Er waren duizend-en-één dingen die afgewikkeld moesten worden. Ik denk dat ik het op die manier een beetje verwerkt heb. Je hebt er natuur lijk niets aan om met een emotionele knoop te blijven zitten, want het bedrijf moet dóór. Als manager moet je toch een beetje de instelling hebben van: en nu begin ik aan een nieuwe dag. Ik ben daarom ook nooit te veel bezig geweest met het feit dat zulk soort dingen wéér kunnen gebeuren. Veiligheid is natuur lijk continu in de aandacht, maar ik lig er 's nachts niet wakker van". Erg veel tegenslagen heeft Orlandini tij dens zijn loopbaan verder niet meer ont moet. Het aantal bestemmingen in het KLM-netwerk werd met 21 uitgebreid. Het aantal gevlogen tonkilometers groei de van 1,7 naar 3,5 miljard. De omzet verdievoudigde ruim van 1,7 miljard tot 5,3 miljard gulden. Ook de reputatie van de KLM verbeterde zienderogen. Dat was met name te danken aan het in 1982 gestarte „Kick"-project (Kim Is Cotinue Kwaliteit). Uit marktonderzoe ken was gebleken dat de KLM bij veel Generaal-majoor A. de Bruine over de noodzaak van Reforger: „Ik geloof niet in een hemel op deze aarde. Er zal altijd spanning bestaan". FOTO: CEES VERKERK wondering bij actievoerders over de schaalvergroting in Reforger, juist nu er licht gloort in „Genève„Men mag echter niet vergeten dat de voorbereidin gen voor deze oefening al twee jaar gele den zijn begonnen. Juist in het kader van de gesprekken van het praten over afschaffing van kernwapens denk ik dat we er goed aan doen onze conventionele bewapening op peil te houden én ermee te oefenen. Kernwapens zijn voor mij politieke wapens. Die moet je in princi pe niet gebruiken, je moet er hooguit mee dreigen. Het is zaak om niet tot het gebruik ervan gedwongen te worden. Zulke dwang kan zich alleen voordoen als we conventioneel zwak zijn. De hele tactiek bij de NAVO was er tot nu toe een van het handhaven van een kleine conventionele strijdmacht en een grote dreiging van nucleaire wapens. Die tijd lijkt voorbij", zegt De Bruine. Hij ge looft wat dat betreft in een veranderende tactiek aan beide zijden, in West én Oost. De bekende vergeldingstactiek, waarbij wordt' gedreigd met nucleaire af straffing van serieuze vijandige acties, heeft volgens de NTC-commandant z'n langste tijd gehad. „Naar mijn inschat ting gaan VS en Sovjets steeds meer de kant op van terugdringing dan wel af- passagiers toch niet zo goed stond aange schreven als men wel gedacht had. Zo I vond president Wim Duisenberg van de I Nederlandsche Bank dat er weinig op de I KLM viel aan te merken, maar hem be- I kroop wel vaak het gevoel „dat het een I gunst was als je mee mocht". Het Kick-kwaliteitsproject beoogde I naast een betere materiële dienstverle-1 ning ook de service fors te verbeteren. I Het voltallige personeel moest op alle I mogelijke manieren bij het project inge- I schakeld worden. Zo werd hangar num- mer 12 omgebouwd tot een reusachtige 1 theaterzaal met 1650 plaatsen. In zeven „presentaties" kwam Orlandini er zelf I vertellen waar het bedrijf voor stond. I Speciale „Kick"-teams werden gefor- meerd die overal in het bedrijf suggesties I voor verbeteringen verzamelden. Orlan-1 dini: „Die presentaties vond ik erg leuk I om te doen. En het was nodig, want de I informatiekanalen tussen de man op de I vloer en de bedrijfsleiding waren een I beetje dichtgeslibd". De onderscheiding I „airline of the year 1985" ziet de schei-1 dende president-directeur als een mooie 1 bekroning van het project. „Als ik nu naar het bedrijf kijk ben ik I redelijk tevreden", zegt Orlandini. „Fi- nancieel zijn we sterk, we zijn goed toe- I gerust om de concurrentie aan te kunnen en we hebben internationaal een behoor-1 lijke status opgebouwd. Maar wat nog I belangrijker is: de stemming is uitste- 1 kend. We hebben hier ruim eenentwin- I tigduizend mensen in dienst die hele- J maal achter het bedrijf staan. De mense- I lijke factor is in een dienstverlenend be- J drijf als het onze het belangrijkste wat je 1 hebt". Over de toekomst van de KLM is veel gespeculeerd. Nadat de overname van Hilton was afgeblazen, werd gesugge- I reerd dat de nationale luchtvaartmaat-1 schappij zou fuseren met de Belgische j Sabena. Enige tijd was er zelfs sprake van een samengaan met Nedlloyd (ver-1 voer en verzekeringen). Orlandini heeft I er nooit een geheim van gemaakt dat de I „minimale marktomvang voor een 1 luchtvaartmaatschappij steeds hoger komt te liggen". De vraag is of de KLM I de noodzakelijk geachte groei helemaal! in de luchtvaart kan realiseren, of op meer dan één paard moet gokken. Orlandini: „Het beleid voor de komende jaren ligt eigenlijk zo goed als vast. We willen meegroeien met de markt doorj het aantal bestemmingen en de frequen-j tie waarmee we op die bestemmingen vliegen, uit te breiden. Ik denk dat we op die manier over vijf zes jaar wel an-1 derhalf keer zo groot kunnen zijn als nu. j Het samengaan met andere luchtvaart-I maatschappijen buiten Nederland, daar zet ik voorlopig nog grote vraagtekens bij. We zien eerder mogelijkheden om méér dingen samen te doen: praktische zaken zoals onderhoud van vliegtuigen, reserveringen. Primair willen we ons ei gen bedrijf verder ontwikkelen. Die be zigheid houdt ons voorlopig al aardig van de straat". Na zijn afscheid op 28 augustus in han-l gar 12, zal Orlandini zélf trouwens nietl veel op die spreekwoordelijke straat tel vinden zijn. Hij houdt nog een grootl aantal commissariaten: onder meer bijj Heineken (president-commissaris), KBB, Cannon-Tuschinsky, de ABN Bank, Martinair, Nationale Nederlanden en Nagro. Verder is hij onlangs tot voorzit ter benoemd van de Vereniging Neder land Distributieland. Bij de KLM wordt Orlandini voorlopig „adviseur" van de raad van commissarissen. Afgesproken! is, dat hij bij de eerstvolgende vacature aantreedt als commissaris. „Aan die commissariaten heb ik voorlopig nog wel mün handen vol", verwacht Orlan dini. Of hij in navolging van Wagner (Shell) en Dekker (Philips) binnenkort nog belangrijke adviescommissies zal gaan voorzitten? Orlandini, oprecht ver baasd: „Waarom vraagt u dat? Welnee, ik denk het niet. Dekker en Wagner heb ben capaciteiten die ik niet evenaar". PAUL KOOPMAN schafiïng van de kernwapens. Welnu, dan blijft nog steeds een conventionele overmacht van het Warschaupact over. Daarom is Reforger nodig". De generaal kan lang filosoferen over de rol van het leger en over situaties waarin Reforger werkelijkheid zou kunnen wor den. Het bewaren van het evenwicht vindt hij een opdracht die de nodige tact en beheersing aan beide zijden vergt. „Ik ben idealist én optimist, maar ik denk dat vanwege menselijk onvermogen op dit ondermaanse nooit een ideale span- ningloze toestand zal ontstaan. Ik geloof niet in een hemel op deze aarde. Er zal altijd spanning bestaan. Leven in volle dige vrede, zonder strijdkrachten aan welke zijde dan ook, dat is voor mij een wens, maar ik zie dat niet gebeuren". Generaal De Bruine maakt zich zorgen over de acties van tegenstanders van Re forger. „Ik heb bepaalde ideeën over onze taak: breekt er onverhoopt een oor- g log uit, dan is dat geen zaak van alleen n de krijgsmacht. Dat is een zaak van ie* v dereen, ook van civiele autoriteiten én de bevolking. Daarom is het goed dat we d ons in vredestijd voorbereiden op die sa- n menwerking. In oorlogstijd is het im- v mers met z'n allen erop of eronder". De generaal zegt op zich weinig moeite te d hebben met scepsis bij actievoerden, d „dat is hun geestelijk bezit, daar kom ik g niet aan". In overleg met onder anderen o commissarissen van de koningin, procu- g reurs-generaal, officieren van justitie en n burgemeesters is echter besloten dat h grootscheepse verstoringen van de oefe- k ningen, zoals door blokkades van het Rotterdamse stukgoedbedrijf bij de vori- ge Reforger, niet zullen worden geduld. J „Acties vind ik onverstandig. Er is in een democratie een mogelijkheid om te v demonstreren, maar niet om de openba- l( re orde te verstoren. Daar zal dus doot de politie tegen worden opgetreden. Als n er protesten zijn, dan kan dat in onze n democratie; maar deze oefening mag in S( diezelfde democratie echter niet onmo- b gelijk worden gemaakt. Ik zit als staats- n burger niet te wachten op harde acties n tegen demonstranten, maar er zijn gren- w zen". u ARJEN VAN DER SAR b

Leidse Courant | 1987 | | pagina 22