«isse kan Huis ter Beek oorlopig niet slopen Optreden van politie bij inval hasj-villa correct IIDEN OMGEVING EeidóaOowiard Zwem vierdaagse trekt bijna 500 deelnemers Geld voor fietspad Rijnsburgse Boys bouwt kleedkamers •uden trouw Schenkelweg mm. Vlootschouw zeer in trek ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 PAGIN rpsstraat winkelpromenade UWVEEN De wethouders G. Pulleman nbare werken) en J. Franssen (welzijn) den gistermiddag op ludieke wijze onder belangstelling de gereconstrueerde Dorps- t van Nieuwveen. De plaatselijke be- ci klieden reden op kleine brommertjes door d< spandoek om de officiële ingebruikname ei de winkelpromenade aan te geven. Wet- Pulleman stelde in zijn toespraak dat I wveen er een bezienswaardigheid bij- Wel vreesde hij dat hij het niet iedereen de zin heeft kunnen maken met de palen n iantenbakken die nu geplaatst zijn. Die a enkele bewoners, automobilisten en bus- ig ffeurs een doorn in het oog. Niettemin het gistermiddag een feestelijke aangele- met kinderspelen, een braderie en van een boerenkapel en de Nieuw- Koos Albers. De wethouders Pulleman en Franssen in actie. FOTO: WIM VAN NOORT SASSENHEIM De Sassenheimse avondzwemvierdaag- se, die in de afgelopen week werd gehouden heeft 496 deelnemers getrokken. Het was de twaalfde keer dat de zwemvereniging Sassenheim de vierdaagse organiseerde. De meeste deelnemers, in totaal 208, zwommen de 500 me ter. De 1000 meter werd door 160 mensen gezwommen en de 250 meter door 128 mensen. De oudste zwemmer op de 250 meter was mevrouw Wachter (77), de jongste Jennie van Steijn (5). Op de 500 meter was mevrouw Kuipers (77) de oudste en Richard de Jager (5) de jongste. Bij de 1000 meter was mevrouw Van der Vlugt (69) de oudste deelne mer en Kees-Jan Honders (7) de jongste. De dames kregen een handdoek, de jongste zwemmers een honkbalcup met het embleem van de Nationale Zwemvierdaagse. Alle deelnemers kregen een medaille na voltooiing van de zwemtocht, en bovendien een krentebol. HILLEGOM De gemeente Hillegom krijgt in 1988 van de provincie 1,2 miljoen gulden voor de aanleg van het fietspad langs de Pastoorslaan, eerste Loosterweg en Margrietenlaan. Deze route is een van de be langrijkste oost-westverbindin gen tussen de fietsroute Benne- broek-Hillegom en de fietsroute Vogelenzang-De Zilk. Voor de verbetering van de aansluiting van de Nieuweweg op de eerste Loosterweg en de Margrieten- laan stelt de provincie 114.000 gulden beschikbaar. RIJNSBURG Voetbalvereniging Rijns burgse Boys is van plan naast het clubge bouw op sportpark Middelmors zes kleed kamers te bouwen. Deze extra kleedka mers zijn nodig omdat het aantal velden de laatste jaren is uitgebreid en de huidige kleedaccommodatie steeds intensiever wordt gebruikt. B en W van Rijnsburg zijn bereid garant te staan voor een lening van 175.000 gulden die de vereniging voor de bouw moet afsluiten. De diverse raads commissies spreken de komende week over dit voorstel. t.BE De gemeente Lisse voorlopig niet overgaan ankoop van Huis ter De Raad van State gisteren bepaald dat het monumentale pand liet mag slopen om er 70 ngen te bouwen. De bestaat nu dat Huis ter wordt gekocht door een culier. Die wil het pand s ouwen tot een apparte- engebouw met 70 ka- ik Lisse was bij de Raad van Stó- te in beroep gegaan omdat de provincie Zuid-Holland geen verklaring van geen bezwaar wilde afgeven voor de sloop van Huis ter Beek en de bouw van 70 woningen. In 1982 had den Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geen bezwaren tegen de plannen van Lisse. Het plan verdween echter in de ijskast omdat de eigenaar van Huis ter Beek 800.000 gul den voor het gebouw wilde hebben. In februari van dit jaar, toen de vraagprijs voor Huis ter Beek was gezakt en Lisse opnieuw toestemming vroeg voor de sloop, bleken GS wel bezwaren te hebben. GS beroepen zich op het „aan gescherpte" streekplan waarin staat dat de openheid van de Bollenstreek zoveel mogelijk moet worden gehandhaafd. Lisse tekende tegen deze be slissing beroep aan bij de pro vincie. Deze zaak wordt ko mende woensdag in Den Haag behandeld. Maar omdat men bang is dat de zaak hierdoor wordt vertraagd, werd alvast een uitspraak van de Raad van State gevraagd. Volgens de ge meente Lisse moet Lisse Huis ter Beek voor 1 september ko pen. Anders wordt het door de makelaar aan de particulier verkocht. Nu de Raad van Sta te het verzoek van Lisse heeft afgewezen, moet deze gemeen te het resultaat van de behan deling van het bezwaarschrift door de provincie afwachten. De gemeente Lisse meent dat de bouw van 70 woningen op de plek van Huis ter Beek de redding is voor het vergrijzen de buurtschap De Engel. Men gaat uit van 315 personen, on der wie 175 kinderen. In De Engel wonen momenteel 400 mensen. Voorzieningen als de basisschool, de Engelbewaar- derskerk, de speeltuin en het verenigingsleven staan er on der druk, aldus de gemeente uden echtpaar van Es, geflankeerd door burgemeester en mevrouw Houdijk. HENK VAN DE ENDE fjERWOUDE Het echt- van Es-Groen van de q rwoudse Schenkelweg op woensdag 26 augustus 50-jarig huwelijksfeest, 'meester ing. A.J.M. Hou- en zijn echtgenote kwa- j het echtpaar gistermiddag feliciteren in zeer zo- omstandigheden. Simon rJ Es (77) werd geboren in Stompwijk. Zijn echtgenote, Margaretha van Es-Groen (72) werd geboren in Hazerswou- de-dorp. De heer Van Es leer de zijn echtgenote kennen toen hij melk aan het „pinten" (uitventen) was in Leiden. Zij was dienstbode op één van de adressen die hij bezocht. De heer Van Es ging later bij het veevoederbedrijf van Van Niekerk aan de Vlietweg wer ken. Het echtpaar heeft twee zoons en twee dochters. Er werden elf kleinkinderen ge boren. Het feest wordt woens dag gevierd met een H. Mis in de Christus Dienaarkerk in Zoeterwoude om 14.30 uur en een receptie in Don Bosco van 16.30 tot 17.30 uur. De weeromstandigheden voor de vlootschouw waren gisteravond ideaal FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG/WASSE NAAR „Het binnentre den van de Wassenaarse villa en het doorzoeken van de woning is volgens de rechtbank op een rechtmatige manier ge beurd". Dit zei rechter mevrouw mr. P. Konings veld gistermiddag aan het einde van een marathon zitting (ruim acht uur) te gen vier verdachten die betrokken zouden zijn ge weest bij het bewerken van hasj in een Wasse naarse villa aan de Bonti- uslaan in Rijksdorp. In mei trof de politie er bij een inval een compleet hasj-fabriekje aan en werd ruim 200 kilo hasj en een aantal vuurwapens en munitie gevonden. Vijf mensen werden gearres teerd. Een 33-jarige Amsterdammer is overigens gisteren op last van de rechtbank op vrije voe ten gesteld. Zijn advocaat, mr. P.J. Sandberg, had hierom ge vraagd, omdat er volgens hem geen reden meer was de man vast te houden, nadat het on derzoek was afgerond. De offi cier van justitie, mr. M. van der Horst, had achttien maan den cel tegen hem geëist en een geldboete van 50.000 gul den. Tegen de hoofdverdachte, een 42-jarige Ier, eiste hij acht tien maanden en een boete van 200.000 gulden, tegen een 32-jarige Brit achttien maan den waarvan 6 voorwaardelijk en een geldboete van 600 gul den en tegen een 41-jarige Brit twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk. De zaak van de vijfde verdachte, de 49-jari- ge zwager van de hoofdver dachte, komt op een later tijd stip voor, omdat de verdachte heropening van het onderzoek had gevraagd. De Centrale Recherche Infor matiedienst in Den Haag heeft in 1985 een brief gekregen van de Amerikaanse ambassade waarin werd gemeld dat er in Wassenaar heroïne zou wor den gebotteld in bierflesjes die vervolgens zouden worden verscheept naar de Verenigde Staten. Die heroïne zou 's nachts vanuit vliegtuigjes bo ven Wassenaar worden ge dropt. Onderzoek leverde ech ter niets op. De politie kwam de hasj-fa- briek aan de Bontiuslaan op het spoor nadat een oplettende agent een jeep bij de villa had zien staan, terwijl werd aange nomen dat de woning leeg stond. Nadat het nummerbord was nagetrokken bleek de wa gen eigendom van de vrouw van de hoofdverdachte, die een bekende van de politie is wegens handel in verdovende middelen. De advocaten van de verdach ten vinden dat de Wassenaarse politie onrechtmatig aan het bewijsmateriaal is gekomen. omdat voor de inval en de huiszoeking geen toestemming zou zijn gevraagd. Het verzoek om de verdachten op vrije voeten te stellen, werd door de rechtbank van de hand gewe zen, omdat gevreesd wordt dat ze dan teruggaan naar Enge land. „En dan zien we ze nooit meer terug", aldus mevrouw Koningsveld. De officier van justitie sprak van een professionele organi satie, waarbij hij er op wees dat het voor buitenlandse cri minelen aantrekkelijk wordt om hun werkterrein naar ons land te verplaatsen. „Gisteren las ik nog in de krant dat in Engeland een man 7 jaar cel heeft gekregen wegens het in bezit hebben van 47 kilo hasj. Als je in Nederland het 100- voudige bij je hebt, staat daar op een maximale straf van twee jaar". Uitspraak over veertien da gen. KATWIJK De jaarlijkse Katwijkse vlootschouw heeft gisteravond tienduizenden be zoekers getrokken, mede door de ideale weersomstandighe den. De versierde schepen voor de Katwijkse kust boden een prachtige aanblik. De strandgangers konden ook ge nieten van een prachtig vuur werk dat later op de avond werd afgestoken. Een 18-jarige Katwijkse, lid van de muziek vereniging De Christelijke Unie hield daar een minder prettige herinnering aan over. Zij werd getroffen door een restant van een lichtkogel en liep een scheurtje in haar schedel op. Na de behandeling van de wond kon zij echter weer naar huis. De Christelij ke Unie zorgde met nog twee andere muziekverenigingen voor de muzikale noot in het gebeuren. In het begin van de avond werd nog een ringrijde- rij gehouden op de Boulevard. Deze parade van oude bespan nen rijtuigen met bestuurders en passagiers in oude kleder drachten trok eveneens veel bekijks. Het Genootschap Oud-Katwijk, Het Gareel uit Rijnsburg en de Oranjevereni ging Katwijk aan Zee waren verantwoordelijk voor de or ganisatie ervan. „Meesterknecht: „Zeg Jansen, die man doet tweemaal zoo veel als jij". Jansen: „Zeker! 'k Heb 't hem al wel tien keer gezegd, maar de vent leert 't nooit!" Onder redactie van Ton Pieters. an den Hollander uit on- i tijd wordt beweerd, dat geen humor verstaat. In Ügemeen is zoo'n bewe- ig waarin een duidelijk wijt ligt misschien niet ïlemaal vol te houden, tar toch schuilt er veel •ars in", meende een door t roomse leven gevormd leur in het „Geïllustreerd ndagsblad" van zaterdag augustus 1925. ,,'t Is heel 3 leilijk voor ons, het leven ;t een glimlach te bekij- n. We zijn zoo serieus, on- rdragelijk serieus soms. s ik iemand hoor zeggen in de jongste verkiezings- gen gebeurde dat nogal is dat Nederland een Dtestantsche natie is, dan cht 'k: ja, in zekeren zin is too. Uitgezonderd dan en- Ie deelen van ons land, ar de Calvinistische ge- 'ite nooit diep is kunnen lringen, leeft er in onze irlandsche gewesten een It van haast drukkenden stijfheid en zwaar- tigheid. eens naar de voort- •gselen onzer kunst! Hoe lig blijmoedigheid, hoe •1 melancholie. Vooral in dichtkunst. Eerst hebben poëten van een vorige pe- le ons gedrenkt in de tra- KINDERWERELD: „Wat zegt u nen van hun persoonlijk leed, thans komen de dich ters van den nieuweren tijd ons het oorvlies scheuren met hun rauwe kreten over de zondigheid en onwaar achtigheid der moderne we reld. Och, als ze ons het mal le en dus verkeerde van veel wereldsch gedoe eens lieten zien in zijn dwaze bespotte lijkheid wat zouden ze stijgen tot maatschappelijk- nuttige wezens! Want de van mijn grooten kameraad?" zonde lokt, maar het bela chelijke schrikt af. En onze schilders. Ze wer ken maar aan levensproble men, zóó hardnekkig, dat ze hun roeping schijnen misge- loopen: ze hadden beroeps- wijsgeeren in plaats van kunstenaars moeten worden! Hoe zelden komen ze met 'n geestige gedachte, 'n vroolijk gebaar! Och, als de wereld er beter van werd, zouden we hun levenshouding slechts VEILING TER AAR: „De drukte aan den wal waar de vaartuigen gereed liggen voor de lossing, 't Juist veilingsuur, het personeel wacht op de kooplieden". kunnen prijzen. Nu zouden we hen willen vragen om 'n beetje humor, waar we naar snakken. Als we buitenlandsche tijd schriften opslaan, dan treft 't ons aanstonds, hoe daar de teekenaars over geest en hu mor beschikken. Zeker, de Duitscher is dikwijls wat plomp, de Franschman te luchthartig; de Engelsche en Amerikaansche teekenaars o, dat zijn kerels met spi rit! Die weten 't leven te pakken en voor ons uit te beelden met een tinteling van fijn-vroolijk licht, dat 't hart ruimer maakt. Wij, Hol landers, kennen weinig meer dan wat politieke sati re, die maar zelden den blik verbreedt". De auteur, beladen met zo veel klachten, moet zich met z'n opgeruimde levensblik wel erg opgelaten hebben gevoeld. Maar in de week einden kon hij er tenminste Calvijn had schijnbaar nog niet definitief toegeslagen. „Grote mannen" hebben hun eigenaardigheden. Het Zondagsblad vertelde daar over, in een poging onze ou ders en grootouders een paar plezierige minuten te bezor gen. „De meeste groote schrijvers of schilders werk ten op hun eigen manier en bijna ieder had bijzonderhe den waaraan hij hechtte en zonder welke hij meende niet te kunnen werken. Buf- fon schreef altijd met fraaie kanten manchetten aan, Walter Scott deed zijn jacht buis aan als hij ging schrij ven en Guido Reno trok een staatsiegewaad aan om te schilderen en had 't liefst al zijn leerlingen stilzwijgend om hem heen. De Fransche schrijver Flaubert was liever zoo luchtig mogelijk gekleed; Alexander Dumas schreef immer in zijn hemdsmou wen, evenals Schiller, die nog een voetbad nam voor hij verzen schreef. Milton zat altijd in een arm stoel; Walt Whitman, een Engelsch auteur, ging op een houtstapel zijn werk liggen bedenken. Balzac bleef veer tien dagen in bed en ge bruikte alleen koffie wan neer hij aan een roman bezig was. Mark Twain, de humo rist, lag ook in bed te rooken en schreef zoo zijn beste werk. Thackeray kon in een leege kamer niet denken en Charles Dickens gebruikte blauw papier en blauwen inkt. Victor Hugo, Charles Reade, Wilkie Collins schre ven staande, en Byron dicht te zijn verzen te paard". Niets over alcoholische uit wassen; die werden door het Zondagsblad, op instigatie van Sobrëtas, geweerd; of schoon er toen ook al heel wat schrijvers moeten zijn geweest die, bijvoorbeeld, slinks in een prullenmand verborgen, een fles jenever of iets dergeliiks bij de hand hielden om hun werk tot een redelijk goed einde te kunnen brengen. Dit vol staat; er is geen plaats meer voor scherts. A VEILING TER AAR: „Aan het station te Ter Aar. Hier ligt de Hoeksche Aar ge heel voor het verkeer gestremd, de tamelijk breede vaart is geheel noodig voor de scheepsladingen boonen en augurken. Van deze laatste gaan er dagelijks on geveer 20 waggons naar het buitenland". wat over schrijven. Ik hoop, dat hem dat wat opgelucht heeft. In elk geval liet de plaat op de voorpagina (het schilderij De vioolspeler, van Adriaen van Ostade) iets zien van de boerenhu mor in de vroege 17e eeuw.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15