ngen onuitvoerbaar X STAD OMGEVING ïeidae Sowvcvnt Leiden dreigt huurwoningen mis te lopen WEEK 'EINDE Jeu de Boules ikman opent congres n Volkenkunde College wil 31 huizen aan Morsweg slopen iTREEKMUZIEKSCHOOL: 100 jaar Aanvraag voor bouw van interconfessionele basisschool Stevenshof CcicLc Soumnt ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 PAGINA 13 EN Minister P. Bukman van Ontwikke- amenwerking opent maandag 31 augustus hel „Presentation of culture, problems and chal- in Leiden. Dit congres heeft plaats naar aan- van het 150-jarig bestaan van het museum ?olkenkunde, dat samen met het International littee for Museums of Ethnografy de organisa- handen heeft. Doel van het congres is te ko ot suggesties over de manier waarop verander- sics over cultuur in het Westen en in de Derde ld in museumpresentaties tot uitdrukking moe orden gebracht. Het congres duurt van 31 au- tot en met 4 september. De 45 deelnemers ■enwoordigen musea uit de gehele wereld. Het wordt 4 september besloten met een interna- kostuumshow in de Leidse Schouwburg. LEIDEN De gemeente heeft met 29 eigenaren van huizen aan de Morsweg overeenstemming over aan koop van hun huis bereikt. Omdat de gemeente zelf eigenaar van twee huizen is, betekent dat de gemeen te totaal 31 van de 44 huizen in bezit heeft en kan slopen. Het college heeft besloten dat voornemen ook uit te voeren. Volgende week donderdag moet een raadscommissie er zich over uitspreken. Dertien huis eigenaren en huurders willen hun huis niet aan de gemeente verkopen of vrijwillig verlaten. Het gaat vooral om bewoners die niet aan de kant van de spoorlijn wonen. De gemeente wil de huizen slopen omdat het stukje Morsweg bij Wernink door de spoor lijn en de Dr. Lelylaan onleefbaar zou zijn. Gedepu teerde Staten hebben inmiddels ingestemd met het plan van Leiden om de huizen te slopen. Spoorwegovergang Kanaalweg afgesloten LEIDEN De spoorweg overgang in de Kanaalweg in Leiden zal in de nacht van maandag 31 augustus op dinsdag 1 september van 23.00 uur tot 7.00 uur zijn afgesloten. De NS zal tijdens de nachtelijke uren onderhoudswerkzaamhe den aan de overweg ver richten. Auto's zullen zo lang moeten omrijden via de Burggravenlaan. Voet gangers, fietsers en brom fietsers kunnen van de overweg gebruik blijven maken. Centrum voor Vakopleiding LEIDEN Het Cen- trum voor Vakopleiding (CVV) aan de Roose- veltstraat 45 houdt woensdag 2 september een informatiedag. Het CVV leidt volwassen werkzoekenden op in practisch-technische be roepen. Doel is om hen een grotere kans te bie den bij het zoeken van werk. Het CVV in Lei den heeft opleidingen voor metaalberoepen, bouwberoepen, electro- montage en c.v.-monta ge Grondverwerving Forepark moeizaam LEIDSCHENDAM Het gemeentebestuur van Leidschendam gaat spoed zetten achter de onteigening van grond in het toekomstige be drijvengebied Forepark aan Middenweg/Pol derweg nu gebleken is dat onderhandelingen geen resultaat hebben. Totnutoe is slechts een tiental hectare in eigen dom van de gemeente gekomen terwijl ruim veertig hectare nodig is. De onderhandelingen duren nu al twee jaar. LEIDEN De Leidse wo ningbouwverenigingen bou wen dit jaar mogelijk enige tientallen goedkope huurwo ningen minder, als de proble men bij de financiering van bouwprojecten in de sociale huursector blijven. Voor de zr EIDEN De Streek- uziekschool (SMS) jemt de bezuinigings- annen van de gemeen- onuitvoerbaar. De MS moet volgend jaar 10.000 gulden besparen, dopend tot een bedrag in 500.000 gulden in )93. Maatregelen die dit edrag zouden moeten jleveren, sorteren vol- *|ens directeur P. Kunst iter nauwelijks effect. et algemeen bestuur an de SMS moet hier- vèr nog overleg voeren et wethouder F. Kuij- :s (cultuur). In afwach- ng daarvan heeft de e« MS de tarieven reeds xhoogd. olgens Kunst is de SMS op irte termijn nauwelijks in aat te bezuinigen. „Samen- erking met de muziek- iooI Rijnakkoord uit Lei- rdorp levert een marginaal bedrag op en het voeren van een gezamenlijke administra tie met K&O zelfs helemaal niets", aldus Kunst. Het ver groten van het aantal leerlin gen per groep wijst hij af. „Een groep bestaat uit drie tot vier leerlingen. Meer is onverantwoord. De kwaliteit van het onderwijs zou te ver dalen Als het zover komt, kunnen we de school net zo goed sluiten". Hij gelooft dat slechts een groter aantal leerlingen geld in het laadje kan brengen. Om de populariteit van de SMS te vergroten wordt dit seizoen gestart met cursussen die tot doel hebben de jeugd op zo'n manier met muziek kennis te laten maken, dat zij niet, zoals nu nogal eens ge beurt, na twee jaar besluiten geen les meer te nemen bij de SMS. Kinderen van vijl tot acht jaar leren in de nieu we opzet combinatielessen. Daarin leren zij niet alleen hoe zij een instrument moe ten bespelen, maar gaan zij ook zo snel mogelijk met el kaar samenspelen. Volgens Kunst hebben andere mu ziekscholen in Nederland hier zeer positieve ervarin gen mee opgedaan. De SMS start komend seizoen met dit onderwijs in Leiden (Meren- wijk), Voorschoten en Wasse naar. Kunst meent dat deze nieu we onderwijsvorm pas op de lange duur vruchten zal af werpen. Ook over de extra toestroom van leerlingen naar de nieuwe cursus Lichte Muziek tast hij nog in het duister. „Het effect zal ook afhangen van de vraag of de tarieven de mensen niet af schrikken", gelooft hij. Het tarief voor kinderen van een ouders met een minimum in komen is gehandhaafd op 270 gulden. Een volwassene met een inkomen tussen de 28.000 en 32.000 gulden betaalt ko mend seizoen echter 750 gul den. Vorig jaar was dat nog 130 gulden minder. „We heb ben echter nauwelijks leer lingen in die inkomens groep", aldus Kunst. Hij is ervan overtuigd dat een be langrijke groep leerlingen, de studenten, het lesgeld steeds moeilijker kan opbrengen en het daardoor moet laten af weten. Het aantal leerlingen van de SMS schommelt de laatste jaren tussen de 2.500 en 2.600. Kunst sluit niet uit dat de ta rieven er per 1 september 1988 anders zullen uitzien. „Er klopt op dit moment niet veel van. Een commissie gaat onderzoeken hoe het er wel uit moet zien. Cijfers wijzen uit dat de tarieven van onze school veel hoger zijn dan el ders in Nederland en dat de bijdrage van de gemeente per inwoner bijna nergens zo laag is". Kunst heeft geen goed woord over voor het gemeentelijke cultuurbeleid. „Eigenlijk is dat er helemaal niet. Ik ge loof dat de leden van de ge meenteraad niet goed besef fen welke gevolgen de bezui nigingen hebben voor het muziekonderwijs. Dat is ook de schuld van het ministerie van WVC. Daar beseft men niet dat er ook andere waar den zijn dan een sluitende begroting". Mevrouw W. van der Beek-Van Marion vierde gisteren haar 100ste verjaardag in het be jaardencentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan in Leiden. Zoals gebruikelijke in dergelij ke gevallen ging burgemeester C. Goekoop op bezoek en hij FOTO: WIM VAN NOORT bracht voor haar een flesje parfum mee. Mevrouw Van der Beek is in Hellevoetsluis gebo ren en verhuisde in 1930 naar Leiden. Ze verkeert in goede gezondheid. projecten wordt echter pas te gen het einde van het jaar naar financiering gezocht. Zo doende is er nog geen duide lijk beeld van de uitval in de sociale huursector in Leiden. - „Op het ogenblik is het nog een beetje koffiedik kijken", vu aldus een woordvoerder van v de Centrale Boekhouding van Woningbouwcorporaties o (CBW) in Leiden. Volgens een onderzoek van de Nationale Woningraad (NWR) dreigen dit jaar in Nederland 8.500 goedkope huurwoningen minder gebouwd te worden. Oorzaak: beleggers vinden het niet meer aantrekkelijk om woningbouwcorporaties een lening te verstrekken voor bouwprojecten. De woning bouwcorporaties zijn bij het zoeken naar instanties die geld willen lenen gebonden aan richtlijnen van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. Die bepaalt welke rente de woningbouwverenigingen mo gen betalen. Naar de smaak van veel beleggers is die rente te laag en zoeken ze dus ande- re projecten om in te beleggen. Beleggersorganisaties hebben echter al laten weten dat de r problemen meevallen. Volgens de woordvoerder van de CBW gaat het in Leiden dit a jaar om 273 woningen in de premiehuur- en non-profitsec- tor, waarvoor de woningcorpo raties financiering moeten zoe ken. „We hebben inderdaad geluiden gehoord dat het moeilijker is geworden om in stitutionele beleggers te vin den. We zijn echter nog niet de markt opgeweest voor pro- jecten voor dit jaar. Als Heer- ma niet ingrijpt, kunnen er problemen ontstaan. Maar ik vermoed dat er wel een oplos- sing komt". Voor de zeven premiehuurwo ningen in de marktsector die de gemeente dit jaar op het programma heeft staan, zijn er geen problemen wat financie ring betreft, aldus een woord voerder van de gemeente. „We hebben dat soort woningen grotendeels ingeruild voor premiekoop A-woningen, dus het gaat maar om een zeer be perkt aantal". bijdragen van Paul van Bijl, Willem Buijteweg, Ier Evelein en Marcel auff itgenote •ken plekken waar je kunt laten grazen ïcteur Rien Logtenberg de gemeentereiniging in den klinkt een beetje deloos. Hij wordt bijna tlijks gebeld door Leide rs die hun beklag doen 'het welig tierend on- 1 in de stad. Nu schijnt weer van de laatste tijd bijzonder onkruidvrien- k te zijn. volgens des- idigen. Hevige regenval )lgd door een periode van m weer doet het onge- iste groen de grond uit eten. alom groeiend onkruid is gevolg van het milieu- ndelijke beleid van de nteraad. Die besloot jaren geleden dat er :hemische bestrijdings- Ien mogen worden in- in de strijd tegen het 'enst groen. Gevolg: de lemers van de gemeen- Jing moeten nu op han en knieén de trottoirs af- jJpen om het onkruid met tel en al tussen de stoep- '1$ vandaan te trekken, a de nood al te erg wordt, inen ze daarbij gebruik ken van milieuvriendelij- bestrijdingsmiddelen. Dat - groeistimulerende goed- irdoor de plant zich in pletter groeit. directeur Logten- van de gemeentereini- is zijn personeelsbestand toereikend om het ar il ^intensieve onkruid wie rf bij te houden. „Als er 3o|en6 een tijdlang gebouwd erenoveerd is gaan we er eens met een ploeg naar om het terrein onder den te nemen. Ook als ïsen bellen met klachten beren we er wat aan te n Maar ik heb er nauwe- ^.personeel voor. Ik ben al 31 at ik de stad kan schoon den. Op het ogenblik ben 'Wl mensen kwijt die met wnkcontainers in de weer We kunnen niet veel .doen dan crisisbestrij- 8". legt de gekwelde di- eur reiniging uit. Hij dt op de been gehouden zijn echtgenote, zo d: „Mijn vrouw zegt al- onkruid bestaat niet. Er Het onkruid schiet in Leiden in veel straten de grond uit. Sommige Leidenaars ergeren zich er aan, te meer omdat ze constateren dat honden dit soort tuinen gebruiken als plaats om hun uitwerpselen te deponeren. (Zie: Echtgenote). groeien op sommige plaatsen alleen dingen die je daar lie ver niet hebt". Jeroentje Een enkeling zal zich hem nog wel herinneren. Jeroen van der Sluijs uit Leiden. Dat was de Leidse dienstweige raar, die zich dermate hal- starrig verzette tegen de wa penrok, dat hij op anders mans kosten een tijdje in een kleine ruimte geheel ver zorgd tot rust mocht komen. Een jaartje of zo later liet hij zich in een soort triomftocht feestelijk inhalen. De media werden uitgebreid geïnfor meerd. Maar de kruistocht van Je roentje was daarmee nog niet ten einde. Dezer dagen bleek hij opnieuw enig schrijfwerk te hebben verricht om de sa menleving over zijn daden en denkbeelden te informe ren. Jeroen heeft de kant van Eric Brinkhof gekozen. Wie dat nu wel is9 Welnu, deze Brinkhof is net als Je roen totaal weigeraar (wil niet alleen geen dienstplicht, maar ook geen vervangende taak op zich nemen) en stond daarvoor recentelijk voor het Hoog Militair Gerechtshof (HMG). Die Brinkhof is nog niet veroordeeld, maar dat zal ongetwijfeld gebeuren als men hem toerekeningsvat baar acht. In afwachting van de uitspraak van het HMG is de jongeman in hongersta king gegaan. Hij neemt dus geen voedsel, alleen maar water tot zich. En wat laat Jeroen ons we ten: om de wereldvrede dich terbij te brengen volgt hij Eric in zijn hongerstaking. Dus geen boterham met hagelslag, maar louter water voor onze Leidenaar. Jeroen besluit zijn mededeling aan de media met de melding, dat hij op 26 augustus bij de uit spraak aanwezig zal zijn in de hoop na afloop met de le den van het HMG en Eric in vrijheid een feestmaal te ge bruiken. Het lijkt ons beter, dat Jeroen alvast een lollie neemt. Helaas Een uitermate boeiend on derzoek werd deze week ge publiceerd. Onder de titel „De Waren markten in Nederland in 1986" stuurde het Econo misch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) een dik groen boek rond, waarin zo'n beetje alle Ne derlandse markten zijn ge vangen. Bijna honderd pagi na's lang, opgesierd met vele tabellen met honderden per centages en duizenden cijfers, wordt beschreven hoeveel markten de gemeenten in Nederland tellen, hoeveel kramen er staan, wat voor produkten die kramen ver kopen, welke openingstijden worden gehanteerd, hoeveel kooplieden er rondlopen, of de markt in de binnenstad dan wel in een buitenwijk staat, of er kramen, verkoop wagens of grondplaatsen zijn, hoelang de kramen zijn, of er meelopers of standwerkers aanwezig zijn en hoe het met de wachtlijsten staat. Zo op het oog werkelijk alle markten in Nederland zijn in het onderzoek opgesomd. Van Eenrum tot Heumen, van Helmond tot Den Hel der, van Landgraaf tot Lisse en van Meijel tot Delfzijl, er hoeft maar ergens een kraam te staan of het Economisch Instituut heeft hem ontdekt. De enige gemeente die in de lange lijst ontbreekt is, inder daad ja, de gemeente Leiden. Jammer, maar helaas, maar we zullen dus nooit weten hoe het er met de markt er in Leiden voorstaat En hoe komt het nu dat Lei den ontbreekt? De oorzaak zit verscholen in de kleine letters van het rapport. De gemeente Leiden blijkt er zo lang over gedaan te hebben voordat was uitgezocht of Leiden een markt heeft, en zo ja waar die staat, dat de dames en heren van het EIM hun tabellen maar zijn gaan opstellen zonder daarin de cijfers van Leiden mee te tel len. Er is één schrale troost voor het bestuur van de stad die zich altijd als een meer dan gemiddelde provincieplaats wil etaleren: niet alleen Lei den stuurde zijn informatie te laat in. Leiden kan zich voortaan meten aan een dy- FOTO: WIM VAN NOORT namische metropool als Har- denberg. Vergissing (1) Historisch, zo noemde Henk Mostert de benoeming van zijn collega Jan-Hein la Ri- vière tot commissaris en van zichzelf tot hoofdcommissaris van de Leidse politie. Histo risch, niet omdat koningin Beatrix de benodigde handte keningen tijdens haar vakan tieverblijf in het zonnige zui den zette, maar omdat die be vorderingen er toe kunnen bijdragen dat Leiden meer agenten krijgt en daar zit Leiden om te springen, aldus Mostert. Heeft Mostert gelijk? Nam Hare Majesteit een his torische beslissing of beging ze een historische vergissing met de benoeming van het duo? Dat wordt waarschijn lijk pas op langere termijn duidelijk. Een stukje voorgeschiedenis: nu Leiden een kersverse hoofdcommissaris in haar rangen heeft, kan hij meer invloed uitoefenen op meer en minder belangrijke beslis singen die het Leidse politie korps aangaan. Tenminste dat hoopt Mostert, omdat hij nu in overlegorganen mag zitten, waar hij als doodge wone commissaris niet eens de agenda, laat staan de notu len van mocht lezen. Bij de grote jongens als Amsterdam en Den Haag dus. Henkie is als het ware een beetje groter gegroeid. Eén van die beslissingen zou kunnen zijn dat Leiden meer agenten krijgt. De rijksover heid keert Leiden jaarlijks een bedrag uit voor een aan tal agenten en daar moet de gemeente het maar mee doen. Volgens Mostert is dat bedrag al jaren veel te laag en wordt het de politie in Leiden onmogelijk gemaakt haar werk goed uit te voeren. De openbare veiligheid in de sleutelstad loopt gevaar. Vergissing (2) Omdat het er niet naar uit ziet, dat Leiden binnen af zienbare tijd meer geld krijgt, lanceerde Mostert daarom enige tijd geleden het plan om Leiden her en der van camera's te voorzien. Als de hogere overheid zo beroerd is om geen geld voor agenten beschikbaar te stellen, kun nen die hun taak mooi over nemen, redeneerde hij. Het plan maakte nogal wat los. Mostert haalde er zelfs Brandpunt mee, de actuali teitenrubriek van de KRO. Voor de televisiecamera's maakte hij duidelijk, dat het water de Leidse politie tot de lippen is gestegen en dat er weinig andere mogelijkheden meer zijn om de burgers een veilig gevoel te geven. In dezelfde uitzending boor den deskundigen zijn plan meedogenloos de grond in. Mostert beging een histori sche vergissing, vonden ze: als er ook maar iets is, dat burgers een onveilig gevoel geeft, dan zijn het wel came ra's langs de straten. Nee, on der het motto „De politie moet naar de burger toe" zou het instellen van wijkteams veel effectiever zijn. Meer agenten op straat dus en als daar geen geld voor is, moet de Leidse politie dat maar aan „Den Haag" duidelijk zien te maken. Maar came ra's: dat nooit. Mostert zal dat commentaar niet fijn hebben gevonden, al kreeg hij steun van burgemeester Goekoop die liet weten de dingen maar meteen in te willen voeren. Of het zover zal ko men mag de gemeenteraad over een paar maanden be slissen. Hoe moet Leiden de nood nu ledigen? Geld voor meer agenten is er immers niet, ze ker niet nu Henk en Jan- Hein (met terugwerkende kracht tot ergens vorig jaar) een niet onaardige salarisver hoging krijgen. Het blijft waarschijnlijk toch bij zeuren in Den Haag dat het allemaal zo niet langer kan en dan moet maar blijken of de nieuwbakken hoofdcommis saris dat vak voldoende be heerst. Camera-Henkie heeft met zijn genadeloos neergesa belde eenmansactie in elk ge val bereikt dat ze hem in Den Haag alvast kennen. LEIDEN Leiden zal bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen een aanvraag indienen voor de bouw een permanent onderkomen voor interconfessio neel basisonderwijs in de Stevenshof. De aanvraag voor nieuwbouw komt op het zogenaamde Over zicht Vermeerdering Huisvesting '89, '90 en '91 (OVH). Het mi nisterie besluit of de nieuwbouwprojecten op het overzicht voor een rijksbijdrage in aanmerking komen. De aanvraag komt voort uit het vorig jaar genomen besluit van de gemeenteraad om de voorkeur te geven aan interconfessioneel onderwijs bo ven protestants-christelijk onderwijs in de Stevenshof. Tegen dat besluit is het protestants-chritelijk onderwijs in beroep ge gaan bij Gedeputeerde Staten (GS). Als die een beslissing heb ben genomen moet het ministerie van onderwijs en wetenschap pen zich nog over de kwestie buigen. Mochten GS of het minis terie alsnog besluiten om vestiging van een protestants-christe lijke basisschool in de Stevenshof mogelijk te maken, dan zal volgend jaar een aanvraag voor nieuwbouw van een protestants- christelijke basisschool op het OVH worden geplaatst. Dit gezellige zomer spel is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze lóijgt de krant de eerste twee weken gra tis. 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande. iNaam: _Voorl: Adres:. i Postcode/plaatse Telefoon. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het Jeu de Boules spel naar Naam: (voor controle bezorging) AdresL. i Postcode/plaatsL. l Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - m I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13