VI o tie ven moordmachine van ungerford nog een raadsel Commercie neemt bezit van Hess ërkgevers dreigen met sluiting meerdere mijnen I lUITENLAND £cicbcG<Mitantr ÖELGISCH MINISTERIE N SMEERGELDAFFAIRE Straaljager stort neer bij zwembad Zuid-Afrika moest Contra's helpen Archieven Stalin worden vernietigd VS wijzen ruil met gijzelaars af JICHAEL RYAN VOORAL „STIL EN VRIENDELIJK" DUITSE PERS WAARSCHUWT TEGEN LEGENDEVORMING Ballon-kunst Zwitsers bankgeheim geldt niet voor Iran-schandaal Zandstormen hinderen konvooi in Golf VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1967 PAGINA S [USSEL Het Belgische ministerie van landsverdedi- ig is in opspraak geraakt door de arrestatie van een rte medewerker van minister Francois-Xavier de Don- De 30-jarige Daniel Gillard zou zich hebben laten be en voor vertrouwelijke informatie over legeraankopen. lgens De Donnéa, die gisteren inderhaast van vakantie ugkeerde, heeft de uitgelekte informatie naet veel om t lijf. Maar hij zei wel dat t« veel meute* ép zijn kabinet jelijk toegang hadden tot geheime of vertrouwelijk» ikken. documenten waar het óm gaat hebben betrekkiltg óp de ischaf van computersoftware en vrachtwagens. Er ver leen voorts een vertrouwelijke nota over de aankoop n materieel in de komende tien jaar, die zou zijn doorge lid naar de beleggingsadviseur Pierre Bauloys. Bauloys j van de informatie gebruik hebben gemaakt om te „be- ddelen" bij het binnenhalen van de opdrachten. MARSEILLE Een jachtbommen werper van de Franse luchtmacht van het type „Jaguar" is gisteren in Les-Baux-de-*Provence neergestort en terechtgekomen naast het zwem bad van een hotel. Van de 40 baden de gasten werden er 15, mèt één van 4e twee inzittenden van het toestel, wonder boven wtHtder slechte licht gevKshd. öe straaljager was opgeste gen op de basis Istres bij Marseille en kreeg boven het uitgaansoord panne. Eén van de inzittenden landde met zijn parachute op het dak van hotel- restaurant „La Cabro d'Or" en de 15 ton zware machine boorde zich op 20 meter van het bad in de grond. WASHINGTON De regering- Reagan heeft in 1984 een plan goedge keurd, waarbij Zuid-Afrika hulp zou geven aan de Nicaraguaanse Contra's. Maar het plan werd nooit uitgevoerd, uit angst dat het toch al omstreden hulpprogramma voor de Contra's ver der m diskrediet zou geraken. Dit blijkt uit documenten die zijn gepubli ceerd door de Irahgate-commissies van het Amerikaanse Congres. Vol gens de vrijgegeven stukken gingen minister van buitenlandse zaken George Shultz en CIA-directeur Wil liam Casey begin 1984 akkoord met het idee om de Contra's te laten oplei den en uitrusten door Zuid-Afrika. MOSKOU Gerechtelijke Soviet-ar- chieven uit de jaren '30, '40 en '50 wor den systematisch vernietigd onder het voorwendsel van plaatsgebrek, zo schrijft het blad Glasnost, dat door dis sidenten wordt uitgegeven. Aanvanke lijk werden de dossiers opgestookt in de schoorsteen van het hooggerechts hof. Maar het verbranden van 1.500 dossier» op een zaterdag veroorzaakte zoveel rook dat het papier nu buiten Moskou wordt verbrand. De stukken, aldus Glasnost, geven een bijzonder helder beeld van de terreur onder het Stalin-bewind, toen miljoenen Sovjet burgers naar strafkampen en psychia trische inrichtingen verbannen wer den. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben een door Iran ge opperd idee voor een gijzelaarsruil categorisch verworpen. De Iraanse parlementsvoorzitter Rafsanjani had in een gesprek met de Amerikaanse televisie voorgesteld dat Israël en Koeweit gevangenzittende sji'ieten vrij zouden laten. Hij zou dan proberen sji'itische groeperingen Libanon over te halen de westerse gijzelaars te laten gaan. „Ons antwoord aan de heer Rafsanjani is: geen handjeklap, geen vrijfleol» van militaire onderdelen, geen druk op Israël om gevangenen vrij teatm, geen druk op Koeweit. De VS zullen geen concessies aan terrbristef» dodb. noch andere landen daartoe oproepen", verklaarde een Amerikaanse woordvoerster. Rafsanjani's uitspraken bewijzen volgens haar wel dat Iran „aanzienlijke invloed" heeft op de Libanese groepen die westerlingen gijzelen. In Israël weigerden de ministeries van buitenlandse zaken en defensie commentaar te leveren op het voorstel van Rafsanjani. iNDEN Hoe is het igelijk dat een „intro- en rustige" jonge- zich plotseling ont- als een van het film- >k gestapte Rambo, op doordeweekse dag bloedbad aanricht on onschuldige burgers vervolgens de hand n zichzelf slaat? De assamoord van woens- g in het Britse slaap- idje Hungerford heeft t gehele land met ver- jstering en afgrijzen ver- ild. Terwijl de inwoners ji Hungerford opgelucht de straten opgingen en schreeuwden „de rotzak is dood", braken de pers, po litiefunctionarissen en psychiaters zich het hoofd over de 27-jarige „gewa- gende maniak" Michael yan. Voor de inwoners van Hun gerford gold Michael Ryan over het algemeen als een „stille, vriendelijke" jonge man, die sinds de dood van zijn vader twee jaar geleden alleen met zijn moeder woon de. Erg spraakzaam was hij niet. Hij was het liefst op zich zelf, maakte moeilijk vrienden en leek weinig succes te heb ben bij het vrouwelijk ge slacht, zo wordt gezegd. Zijn enige grote liefde waren wa pens. Ryan schijnt thuis een indruk wekkend wapenarsenaal te hebben opgebouwd. Hij zou ook een tijdje wapenhandelaar zijn geweest, maar dat bleek geen succes. Buurtbewoners herinneren zich dat Ryan wel eens in de tuin schietoefenin gen hield. Een beetje vreemd was hij wel, zo erkennen zij. Een drinkmaatje van Ryan zei dat hij altijd bijzonder rustig was, nooit iets over zichzelf vertelde en onder alle weers omstandigheden een zonnebril droeg. Niemand in Hungerford had echter ooit gedacht dat Ryan op een goede dag de stad on der vuur zou nemen, na eerst zijn moeder te hebben doodge schoten en haar huis in brand te hebben gestoken. De schuchtere man werd onver wacht een „moordmachine", toen hij in militair gevechts- pak, een band om het hoofd en met een automatisch geweer in de ene en een pistool in de andere hand 14 mensen dood schoot en 12 ernstig verwond de. Psychiaters en andere deskun digen weten nauwelijks een bevredigend antwoord te vin den op de vraag wat Ryan be zielde. De arts Jim Higgings, psychiatrisch adviseur bij Mer sey Regional Health Authori ty, lijkt het een duidelijk geval van „Dr Jekyll en Mr. Hyde" te vinden. „De moedermoord is de schizofrene misdaad bij uitstek", aldus Higgings. Een door de BBC geïnterviewde psycholoog verklaarde dat „het doden van het eerste slachtoffer het moeilijkst is". Voor de dader kan aan het hek van de dam zijn. De politie houdt het op een daaa "van een „maniakOp een persconferentie verklaar de zij dat Ryan voordat hij zichzelf doodde had gezegd het „vreemd" te vinden dat hij zijn moeder en tientallen an deren kon doodschieten, maar Een vriend van de m Hungerford omgekomen politieman Roger Breerton bidt met zijn gezin in de kerk van St. Lawrence voor de 14 slachtoffers van de schietpartij. FOTO: AP te stoppen met televisieseries als „Miami Vice". Het feit dat Ryan zich als Rambo had uit gedost bewijst volgens hen de invloed van geweldfilms. moeite had de hand aan zich zelf te slaan. Na het bloedbad had Ryan zich verschanst in een schoolgebouw dat door de politie werd omsingeld. Voorstanders van de afschaf fing van het „gratuite geweld" op de televisie hebben de mas samoord aangegrepen om er bij de BBC op aan te dringen i inboedel droog houden. Dat is een moeilijke opdracht bij een verhuizing in een straat waar het eter tot aan je middel staat. Dit gezin in de hoofdstad Dakka van Bangla Desh tracht te redden U1 er te redden valt, nadat de rivier Buriganga opnieuw buiten zijn oevers was getreden. IHANNESBURG Het idafrikaanse mijncon- irn Anglo American, de itste goudproducent het land, heeft aange- indigd meerdere mijn ichten te sluiten als de ;ende mijnwerkers idaag het werk niet atten. De bekendma- ig kwam nadat gisteren en mijnschacht van de aal Reefs mijn werd ge- oten, omdat de zwarte werknemers hun staking oortzetten. Ook andere Jiijnwerkgevers hebben angekondigd dat zij mij- en zullen sluiten als de leaking voortduurt. e dreigementen van de mijn- erkgevers tonen aan dat het erkgeversfront zich ver- tfdt. De nu elf dagen oude iijnstaking is weliswaar le- aal, maar werkgevers zijn ettemin gerechtigd arbeiders te ontslaan wegens het niet nakomen van hun arbeidscon tract. In totaal worden tiendui zenden mensen met ontslag bedreigd. De mijnwerkers van Vaal Reefs besloten woensdag bij stemming het ultimatum van Anglo af te wijzen. Gisteren werden ze per bus van de mijnpensions naar een voet balveld gebracht, waar ze hun loon kregen uitbetaald over de dagen vóór de staking en ver trokken vervolgens met hun bundeltjes bezittingen voor de verre thuisreis, meestal naar de thuislanden of de buurlan den van Zuid-Afrika. De werkwilligen moesten een pa pier tekenen dat ze het loon- aanbod van Anglo accepteer den. „Ik heb hier tien jaar ge werkt", zei Francis Moyo. „Ik wil mijn baan niet verliezen, maar de bond is een familie. Als het hoofd van de familie zegt dat we het werk moeten neerleggen, moeten we dat doen". Leider van de mijnwer- kersbond NUM, Cyril Ramap- hosa, verklaarde het collectie ve ontslag niet te accepteren, omdat de werknemers aan een wettige staking bezig zijn. President-directeur Gavin Relly van Anglo American zei gisteren dat zijn bedrijf met de NUM wil praten over de se condaire arbeidsvoorwaarden zoals vakantiedagen, veilig heidsvoorzieningen en uitke ringen bij overlijden. Over loononderhandelingen zei hij niets. Het weekblad New Nation, dat nauwe banden onderhoudt met de zwarte arbeidersbewe ging, berichtte gisteren dat Zuid-Afrika „op de rand staat van een landelijke staking uit solidariteit met de mijnwer kers". Volgens New Nation heeft de Cosatu, de grootse landelijke vakvereniging waarbij ook de NUM is aange sloten, deze week voortdurend vergaderd over de wenselijk heid van een solidariteitssta- king. Een dergelijke staking is in Zuid-Afrika overigens niet wettelijk toegestaan. [OSKOU EN TOKIO WIJZEN VERTEGENWOORDIGERS UIT I OSKOU Japan heeft een officiële handels- 5, rtegenwoordiger op de Russische ambassade Tok i opdracht gegeven het land te verlaten. j wordt verdacht van industriële spionage. cjtrder dit jaar moesten vier Russen Japan al Tlaten. Ofschoon Japan het ontkent, lijkt de uitwijzing van gisteren een reactie op de uitwij zing door de Russische autoriteiten van de ma rine-attaché aan de ambassade in Moskou èn het gedwongen vertrek van een Japanse zaken man. De marine-attaché werd van spionage be schuldigd. (Van onze correspondent Rink Drost) WUNSIEDEL Op de landkaart staat de naam Wunsiedel in een groen veldje, ten teken dat het stadje toeristisch zeer be zienswaardig is. Wunsie del ligt inderdaad idyl lisch, midden in het Fich- telgebergte, in het Fran kenland dicht bij de grens met de DDR en pakweg twintig kilometer van de grens met Tsjechoslowa- kije. De bossen daar heb ben er overigens wel eens fraaier voorgestaan. Ze zijn sterk aangetast door de zure regen. Op dit moment zijn het echter niet de toeristen die in Wun siedel grote drukte veroorza ken. Aan het eind van een slecht verlopen vakantiesei zoen wrijven de hoteliers en particuliere kamerverhuur ders zich in de handen met de komst van het internationale perscircus, dat tot taak heeft de begrafenis van Rudolf Hess te verslaan. Voor grote bedra gen huren camerateams en fo tografen de tuintjes af van huizen die aan het kerkhof grenzen. Op sommige plaatsen zijn complete stellages neerge zet. Oorspronkelijk hadden de overwinnaars van 1945 het plan Hess na diens overlijden op een onbekende plaats te BONN De manier waarop de Geallieerden mededelingen hebben gedaan over de dood van Rudolf Hess dreigt te leiden tot legendevorming rond het overlijden van de vroegere plaatsver vanger van Adolf Hitler. Deze waarschuwing werd gisteren ge uit door Westduitse kranten. Pas 24 uur na het overlijden van Hess, afgelopen maandag op 93-iarige leeftijd, werd bekend dat hij waarschijnlijk zelfmoord had gepleegd. Het duurde vervol gens nog eens 24 uur eer zijn afscheidsbrief bekend werd, waar van de inhoud overigens niet openbaar is gemaakt. De Geal lieerden zouden volkomen open kaart moeten spelen, aldus de Duitse media, om verdere mythevorming tegen te gaan. Kritiek valt ook te beluisteren aan het adres van de zoon van Hess en diens advocaat, die hardop hebben gefilosofeerd over de moge lijkheid dat een bewaker Hess de helpende hand heeft geboden. Een saillant detail: de geruchtenmachine rond Hess doet sterk denken aan het vele gespeculeer over de zelfmoord van een aantal leden van de Rote Armee Fraktion, begin jaren zeventig in de Stammheim-gevangenis in Stuttgart. De Sovjet-Unie heeft het dispuut over de wijze waarop Hess aan zijn einde kwam gis teren afgedaan door te zeggen dat hij zijn verdiende loon kreeg door zijn levenslange gevangenisstraf ook metterdaad tot de dood uit te zitten. cremeren en de as boven zee uit te strooien. De piëteit heeft na 42 jaar kennelijk toch zwaarder gewogen, maar het is de vraag of de bewoners van Wunsiedel daar erg mee zijn ingenomen. Het risico is groot dat het graf van Hess een plaats wordt waar oude en jon ge „Ewig-Gestrigen" komen treuren over de teloorgang van het Derde Rijk. Inmiddels heeft de commercie bezit genomen van Hess. Rechtse krantjes publiceren pagina's met verhalen over de „onbegrepen vredespiloot". Obscure uitgeverijen hebben zich weten te verzekeren van informatiebronnen die vertel len hoe Hess in de gevangenis leefde, hoe de bewakers met hem omgingen, wat hij at en dronk, wat hij las, en waarom hij in zijn lange leven nooit af stand heeft genomen van de filosofie van het Derde Rijk. Weinigen zullen verbaasd zijn wanneer straks de „dagboe ken" van Hess opduiken. En om de toon nader aan te geven heeft de bibliotheek van Wun siedel in de etalage twee actue le boeken uitgesteld: „De zaak Rudolf Hess" van Fall Ru dolphs en „Mein Kampf" van Adolf Hitler. De zoon van Hess pikt ook een stevige graan mee van alle pu bliciteit. Hij is gezwicht voor het grote geld van het sensa tieblad Bild-Zeitung, dat als enige wél met de familie bij het graf zal worden toegelaten. Tegenover alle journalisten zwijgt Hess junior als het graf, behalve tegen die van Bild. In Wunsiedel is de politie ook voorbereid op de komst van treurende oude nazi's, op rel len beluste jongere leden van nazistische „Sportwehrgrup- pen" en in bespijkerd leer ge hulde skinheads. Enkele jaren geleden is al eens een „genera le repetitie" van de begrafenis gehouden. Burgemeester Karl Walter van Wunsiedel is op zich niet ongelukkig met de plotselinge belangstelling van de wereldpers voor zijn ge meente maar vreest, evenals veel inwoners, de komst van mensen met ongezonde ideeën, op zoek naar sporen uit het Derde Rijk. Dergelijke perso nen hebben ook Hitiers vroe gere woonplaats Berchtesga- den en de aangrenzende Ober- Begrafenis niet voor dinsdag (Van onze correspondent Rink Drost) WUNSIEDEL Het stof felijk overschot van Ru- dolf Hess wordt op zijn vroegst pas volgende week dinsdag bijgezet in het fa miliegraf op de begraaf plaats in Wunsiedel. Maandagmiddag zal bur- gemester Walter het tijd stip van de begrafenis be kendmaken. Overigens is niet uitgesloten dat Hess toch eerder begraven wordt, en dat de bekend making is bedoeld om de pers en de verwachtte neo-nazi's op een dwaal spoor te brengen. Het lijk van Hess is gistermiddag aan de familie overgedra gen en wordt tot aan de teraardebestelling op een geheime plaats gehouden. salzberg ontdekt, met als ge volg dat hun reputatie als toe ristenoord steeds weer in het gedrang komt. Burgemeester Walter dan ook allerminst be hoefte aan een Hess-cultus Weliswaar is er in Wunsiedel een Hess-Strasse, maar die is genoemd naar een ver familie lid van Rudolf; naar een medi cus die zich voor de plaatselij ke gemeenschap zeer verdien stelijk had gemaakt. Gewoon ballon varen is tegen woordig geen kunst meer: een zak vullen met warme lucht, een mandje eronder en gaan. Anders is dat met deze ar tistieke ballon nen, die gisteren boven de Niaga- ra-watervallen vlogen. Veertig meter hoog en met een waarde van 200.000 tot 300.000 gulden per stuk zijn deze gevaartes toch wel iets an ders dan een zak met lucht. FOTO: AP IIP LAUSANNE Het Zwitser se hooggerechtshof heeft be paald dat Zwitserse bank- stukken die betrekking heb ben op het Iran-Contra- schandaal overgedragen moeten worden aan de Ame rikaanse onderzoekers. Het hooggerechtshof verwierp een beroep van generaal-ma- joor-b.d. Richard Secord, de in Iran geboren Amerikaan se zakenman Albert Hakim en de Iraanse ondernemer Manucher Ghorbanifar, te gen een uitspraak van een rechtbank in Genève dat de documenten vrijgegeven moesten worden. De betrok ken stukken slaan op de mil joenen dollars die via Zwit serse bankrekeningen door gesluisd werden in het kader van de geheime Amerikaan se wapenleveranties aan Iran en het doorsturen van de op brengst naar de Contra's in Nicaragua. (Vervolg van de voorpagina) KOEWEIT Ernstige zand en stofstormen hebben het Amerikaanse konvooi van vier tankers en drie oorlogsbo dems gisteren behoorlijk par ten gespeeld. Het konvooi bleef enkele uren voor de kust van Saoedi-Arabië stilliggen, omdat de barre weersomstan digheden het vegen van mii- nen zo goed als onmogelijk maakten. De acht mijnenve- gende Sea Stallion-helikopters bleven naar verluidt aan boord van het schip Guadaca- nal. Of de reis vanmorgen werd voorgezet is niet bekend. Gisteren werd bekend dat een fregat van de Iraanse marine enkele waarschuwingsschoten loste in de richting van een Joegoslavisch vrachtschip, waarna aan boord een inspec tie werd uitgevoerd. Het schip, de 6000 ton metende Bribir, bevond zich op dat moment voor de haven van Dubai en werd niet geraakt. Radio Teheran kwam intussen met een verklaring over de Britse en Franse mijnenjagers die onderweg zijn naar de Golf. Volgens de verklaring gebruikt Groot-Brittannië de mijnopruimingsoperatie als een voorwendsel om de West- ueuropese bondgenoten mee te slepen in het „kruitvat" van de Golf.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5