t We voelen ons soms net een Chinees circus r>r> Experiment met vijftien doe-het-zelf-gemeenten Scheepswerf De Schelde mist miljardenorder Tijd rijp voor ondernemende universiteiten jeren dden kikker rd ►dig VOORZITTER BOUWSUBSIDIE-ENQUETE: AMC VRAAGT PATIËNTEN OM AIDS-TEST NENLAND t je tegen arte weduwe" jwel gereed „Amerigo Vespucci" weer naar Amsterdam LEIDS MEDICIJN TEGEN BOTZIEKTEN Nederlandse vissers vast in Duitsland desraad akt ting lirsubsidie lEUWi Luchtsport in Autotron Brandend wol QaidóaQowuxrd VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 HAAG Het initiatief-wetsont- ran enkele kamerleden om te berei- lat de pensioenbetaling aan de e weduwe" van de vroegere NSB- an Rost van Tonningen ongedaan gemaakt, is vrijwel gereed. Het t is gisteren door een kleine werk- uit de fracties van PvdA, VVD en de Tweede Kamer besproken. Het nu voor advies voorgelegd aan en- iristen. De werkgroep komt eind laand nogmaals bijeen en verwacht dat het initiatief-voorstel ongeveer wege de volgende maand bij de Ka an worden ingediend. Toeristische kanobond in Delft DELFT Uit onvrede met het beleid van de Ne derlandse Kano Bond in zake de belangenbeharti ging van de recreatieve kanovaarder is gisteren in Delft de Toeristische Kano Bond Nederland (TKBN) opgericht. Voorzitter van de nieuwe bond is Lo van der Rest uit Zoe term eer Frans Wickel uit Delft is de secretaris. De in Delft gevestigde bond gaat zich bezighouden met het pro moten van de toeristische tak van deze sport. AMSTERDAM Het grote zeilschip Ame rigo Vespucci zal van 28 augustus tot 2 sep tember weer een bezoek aan Amsterdam brengen. Dit opleidingsschip van de Italiaanse marine is al eerder in de hoofdstad te zien geweest, onder meer tijdens SAIL Amsterdam, de manifestatie van Windjammers en andere grote zeilschepen. Het bezoek van de Ame rigo Vespucci staat deze keer in het teken van de actie „Aquarius", waarmee aandacht wordt gevraagd voor de noodzaak van scho ne zeeën. Het schip kan van zaterdag 29 au gustus tot en met dinsdagmiddag 1 septem ber aan de Oostelijke Handelskade worden bekeken. Woensdagmorgen 2 september om negen uur zal het schip uit Amsterdam ver trekken. Drie opvolgers voor Bastiaans OEGSTGEEST Drie artsen zijn in Centrum '45 in Oegstgeest be gonnen ervaring op te doen met de specifieke behandelmethode van prof. dr. J. Bastiaans. Bastiaans, die dit jaar 70 wordt, is internatio naal bekend om zijn behandeling van slachtoffers van oorlog en ge weld. Het is de bedoeling dat hij op 1 november met pensioen gaat, maar die datum kan eventueel op geschoven worden als zijn opvol gers willen dat hij nog langer blijft. De drie artsen zijn de al aan Centrum '45 verbonden psychiater A. Bomer, de psychiater M. Kooy- man en de arts A. Krumperman, voormalig hoofd van het Centrum Vluchtelingen. LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis is een ge neesmiddel ontwikkeld dat uitstekende resultaten boekt bij ziekten die de botstofwisseling en kalkhuis- houding in het lichaam verstoren. Door het middel wordt de ziekte van Paget bestreden, is het mogelijk de ontkalking van het beendergestel tegen te gaan en kunnen uitzaaiingen van kankergezwellen aan het bot tot stand worden gebarcht. Verwacht wordt dat het middel ook voor andere aandoeningen aan de kalkhuishouding toegepast kan worden. Het middel wordt als APD geregistreerd. Prof.dr. O.L.M. Bijvoet, de stuwende kracht achter de ontwikkeling van het middel, begon met het toepassen van het middel bij de ziekte van Paget. Bij deze ziekte vinden afbraak en aanmaak van kalk ongebreideld plaats. Dit veroor zaakt misvorming, botbreuken en botpijnen. Twintig jaar geleden werd deze ziekte als ongeneeslijk be schouwd, nu is een patiënt na behandeling met APD vrij van pijn. KIEL Twee Nederlandse vissersschepen ziin deze week bij Helgoland in de Duitse Bocht aangehouden omdat zij werkten met netten waarvan de mazen te nauw zijn. De „Bree- horn" en de „Zeemeeuw" liggen sinds gisteren aan de ketting in Büsum in de deelstaat Slees- wijk-Holstein. De Nederlandse schepen over traden de regels die de Europese Gemeenschap heeft ingesteld om het visbestand op peil te houden. De EG-grens ligt bij mazen van 80 mil limeter, maar de twee schepen gebruikten net ten met een maaswijdte van 70 mmm. De eige naars van de schepen moeten een borgsom van 7000 mark betalen. Als zij ook nog eens 7000 mark betalen voor het terugkopen van de on geveer 500 kilo vis die zij elk aan bpord had den, mogen zij de haven van Büsum verlaten. De netten worden in beslag genomen. ilg van de voorpagina) federlandse boeren i hard de opkikker die hun door de ■enquête wordt gele- Want de laatste tijd i de landbouworga- s vaak signalen op landbouwers leden gevoelens van erwaardigheid en sme die soms zelfs n tot agressiviteit", Landbouwschap- tter Varekamp. behagen werd veroor- door negatieve publici- er onder andere land en mestoverschotten en loze subsidieputten, pro- i die de huidige agrari- edrijfsvoering met zich ngen. Veel agrariërs en dat het publiek de iervoor als hoofdschul- ischouwde. Alle ongun- definities die in het inboek achter het „boer" zijn te vinden, weer volop op de mo- agrariër van toepassing, efinities kunnen alle- erdwijnen", zei direc- B Stoutmeijer van de Hg Public Relations <n Tuinbouw, samen vakblad Boerderij ini- femer van de enquête. eenquête worden fabrie- '8 pet.) en autoverkeer li) aangewezen als he este veroorzakers van regen; 9 procent wijst r aan als veroorzaker ''de mestoverschotten), de landbouwoverschot- 65 procent de Europe eenschap verantwoor- 39 procent minister landbouw en visserij) rocent de boeren. Een meerderheid (83 pro- s van mening dat de id boeren na gedwon- drijfssluiting moet on- nen. wwsehap-voorzitter mp ziet daarin een dui- ignaal naar de politiek, me naar landbouw-mi- Braks en milieu-minis- >els: er is onder de be- geen steun te vinden et opleggen aan boeren geforceerde maatrege- 1AAG De Raad voor ilkshuisvesting (RAVO) listeren geen spaan heel van het plan van ecretaris Heerma om d jaar opnieuw te bezui- op de huursubsidie, a wil de subsidie af in voor jongeren tot 22 herder wil hij huurders deze leeftijd minder ie geven naarmate hun duurder is en is hij an het subsidiebedrag te ezen" bij huurprijzen 700 gulden per maand, t wil hij de huurbijdra- gezinnen in stadsver- ngsgebieden beperken jaar. Het adviesorgaan (de staatssecretaris ver dat door diens plan de van nieuwe woningen, in oude stadswijken, zal ren. VANDAAGi IN HET DEN HAAG Ir. Mas- son, hoofdrolspeler in het ABP-schandaal, en een vertegenwoordiger van het openbaar minis terie zijn twee van de be langrijkste getuigen die vanaf maandag 31 augus tus door de parlementai re enquêtecommissie in zake de bouwsubsidies zullen worden gehoord. „We zitten vast aan een zéér strak tijdschema en streven er ook nog steeds naar, vóór 1 januari ons eindrapport uit te bren gen. Maar we hebben nog veel werk voor de boeg", aldus commissie voorzitter Klaas de Vries (PvdA). De opdracht van de Tweede Kamer om in één jaar tijds de bouwsubsidie-enquête af te ronden, dwingt de commis sie-leden op vele sporen tege lijk bezig te zijn en te jong leren met de beschikbare tijd. De afgelopen acht maanden hebben de leden zich door huizenhoge stapels documen ten heen gewerkt. Voorts voerden zij in totaal 99 voor bereidende gesprekken met potentiële getuigen. Ook tij dens de verhoren zal de com missie doorgaan met stude ren. „Soms hebben we het gevoel dat we een Chinees circus opvoeren, waar we vele bordjes op evenzovele stokjes draaiende moeten zien te houden", verzuchtte De Vries, die op de persbij eenkomst werd geflankeerd door de zwijgende vice-voor- zitters Steef Weijers (CDA) en Jos van Rey (VVD). Komende dinsdag zal bekend worden welke personen in de verhoren het spits zullen af bijten. In totaal zullen tussen de 80 en 90 getuigen worden opgeroepen, die volgens de Enquêtewet verplicht zijn om voor de commissie te ver- „We streven er nog steeds naar, vóór 1 januari ons eindrapport uit te brengen", aldus Klaas de Vries (PvdA), voorzitter van de parlementaire enquête commissie die vanaf maandag 31 augustus getuigen zal horen inzake de bouw subsidies. foto: dijkstra schijnen. Onder hen bevin den zich voormalige be windslieden, beleidsambtena ren, beleggers en enkele gro te aannemers. De Vries is overigens niet van zins persoonlijk een be langrijk stempel op de verho ren te drukken. „In de mees te gevallen zal ik de eerste vragen stellen, om vervol gens de andere leden aan het woord te laten". Veel medewerking De Vries is uiterst tevreden over de medewerking die de commissie van alle zijden heeft ondervonden. Ook tij dens de informele gesprek ken is het nimmer voorgeko men dat vragen opzettelijk onbeantwoord bleven. Tot nu toe zijn er ook geen voorte kenen, dat getuigen zich tij dens de openbare verhoren zullen beroepen op het ver schoningsrecht. De commissie zal de drie bouwsubsidieregelingen waarop het parlementair on derzoek betrekking heeft, chronologisch afwerken. Dat betekent dat eerst de regeling uit '68 aan de orde komt en vervolgens de regeling zoals die sinds '75 geldt ten aan zien van de premiehuursec tor. Voorts wordt de zogehe ten OKH-regeling onder de loep genomen, de voorzie ning volgens welke premie- koopwoningen konden wor den omgezet in premiehuur woningen. Bij de eerste twee regelingen moet komen vast te staan in hoeverre er te veel subsidie is uitgekeerd als gevolg van het gesjoemel met de stichtingskosten door be leggers. Bij de OKH-regeling gaat het erom of beleggers door ondershandse afspraken hogere verwervingskosten hebben opgegeven, teneinde ook hogere huurpremies in de wacht te kunnen slepen. F raudege voelig' De Vries benadrukt overi gens dat de commissie niet op de stoel van de rechter zal plaatsnemen: „Wij zijn niet op zoek naar frauduleuze handelingen. Maar dat wil niet zeggen dat wij geen aan dacht zullen hebben voor de fraudegevoeligheid van de door ons onderzochte regelin gen. Toch is het goed dit on derscheid te maken, want de verantwoordelijkheid voor strafrechtelijk gedrag ligt in ons staatsbestel bij de rechter en niet bij de Tweede Kamer. Volgens De Vries zal het ka rakter van de openbare on dervragingen veel overeen komst vertonen met dat van de reeds gehouden informele gesprekken. „Toch is het zin vol ze ook in de openbaar heid te voeren, omdat ook de wereld buiten deze commis sie moet kunnen meekijken en -luisteren". In een tussentijds rapport aan de Tweede Kamer laat De Vries weten dat de commissie een groot aantal onderzoeken heeft „uitgezet" bij enkele wetenschappelijke instituten. Zo is het Onderzoeksinstituut voor Technische Bestuurs kunde (OTB) van de TU Delft belast met een studie naar het gedrag van institu tionele beleggers op de wo ningmarkt De uitkomsten en conclusies blijven overigens voor rekening van de weten schappers. De studierapporten, die ui terst belangrijke informatie kunnen verschaffen over de aard en omvang van de sub sidiefraude, zullen overigens pas na beëindiging van de verhorenreeks openbaar worden gemaakt. Volgens De Vries is daartoe besloten om de getuigen en deskundigen niet tijdens de verhoren te belasten met nieuwe gege vens. Minder spannend Andere fraudegevoelige sub sidies dan die van de premie- huursector kunnen volgens De Vries in de enquête-ver horen slechts een bijrol spe len. „We zullen onze handen vol hebben aan de drie pre- miehuur-regelingen. Maar het is natuurlijk zeker niet uitgesloten dat ook voor an dere sectoren van het subsi diebeleid lering kan worden getrokken uit dit onderzoek. En wie weet, zullen de resul taten voor de Kamer aanlei ding vormen om vervolgon derzoeken te starten". Over het sluitstuk van de enquête, het schrijven van het eind rapport op basis waarvan de Kamer haar oordeel zal vel len, heeft de commissie nog geen vastomlijnde gedachten. Het karakter van de verho ren zal volgens De Vries an ders zijn dan dat van de RSV-enquête. Over het alge meen wordt verwacht dat het minder spannend zal zijn, ook al vanwege de complexi teit van de materie. De Vries en zijn mede-commissieleden vonden niettemin alles wat zij bij hun vooronderzoek te gen kwamen „buitengewoon interessant". FRANS WEERTS Het Autotron in Rosmalen maakt zich op voor een Luchtsportweekend. Morgen en zondag is in het Brabantse museum onder meer deze „oude" Starfighter te zien, die is geleend van het militaire luchtvaartmuseum. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In navol ging van Noorwegen, Zweden en Denemarken zal ook Nederland kennis gaan maken met het feno meen „vrijgemeente" en „vrijprovincie". Deze ge meenten en provincies mogen naar eigen inzicht voorstellen doen voor het uitvoeren van diverse rijkstaken, ook al wijken die voorstellen af van de huidige, wettelijk vastge stelde spelregels. Het ka binet heeft besloten voor de jaren 1989 en 1990 een aantal experimenten toe te staan. Doel ervan is na te gaan welke taken het rijk (nog meer) kan afstoten en op welke wijze de bureaucratie kan worden te ruggedrongen. De achterlig gende gedachte is dat gemeen ten en provinvies dikwijls be ter in staat zijn bepaalde taken uit te voeren omdat zij dichter bij de burger staan. Om welke gemeenten het gaat is nog niet bekend; wel bekend is dat maximaal vijftien gemeenten mogen meedoen en twee pro vincies. Het idee van de „vrijgemeen te" en de „vrijprovincie" is oorspronkelijk afkomstig van de zogenaamde proefgemeen- ten voor het specifiek welzijn die afgelopen jaren een zekere vrijheid van handelen hadden gekregen maar zich moesten beperken tot het welzijnsbe leid. Het ministerie van WVC kondigde onlangs echter aan de subsidie van dit project uit bezuinigingsoverwegingen te stoppen. Om de vergaarde kennis en ervaring niet verlo ren te laten gaan, deden de ge meenten het dringende voor stel het experimenteren met de verruimde beleidsvrijheid juist op brede schaal voort te zetten en niet langer te beper ken tot het welziin. Het kabinet heeft de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten en het Inter Provin ciaal Overleg laten weten, voorstellen in deze richting „positief tegemoet te zullen treden". Eraan toegevoegd wordt dat departementen met goede argumenten moeten ko men om niet toe te staan dat een beperkt aantal gemeenten en provincies met een andere aanpak op hun beleidsterrein zal experimenteren. Die toe voeging slaat op de halsstarrig heid van sommige overheids diensten taken over te hevelen naar gemeenten en provincies. VLISSINGEN De Paki staanse marine heeft de scheepswerf De Schelde (KMS) in Vlissingen ge passeerd voor de levering van twee fregatten. Ze zijn nu bij een Britse werf besteld. Met de order is een bedrag gemoeid van ruim twee miljard gulden. Pakistan zou voor Groot- Brittannië hebben geko zen omdat de Britse rege ring een voordelige finan ciële regeling heeft ge troffen. Al bij de presentatie van het jaarverslag eind mei van dit jaar liet de voorzitter van de raad van bestuur van de Ko ninklijke Maatschappij de Schelde, drs. A. de Smit, door schemeren dat de kansen voor de Vlissingse werf op de mil jardenorder waren gedaald. Niet omdat de Pakistaanse marine geen trek meer zou hebben in de fregatten uit de M-klasse, want dat hadden ze juist wel, maar omdat de Ne derlandse regering een export krediet van* slechts 20 miljoen gulden beschikbaar wilde stel len. Vergeleken met de steun die'de Britse regering in het vooruitzicht stelde was dat een schijntje. De Schelde en Wilton Fije- noord in Rotterdam maken wel een reële kans op een or der van de Griekse regering voor de levering van M-fre- gatten. De Griekse overheid zal hierover binnen afzienbare tijd een beslissing nemen, zo heeft heeft staatssecretaris Van Houwelingen van defen sie gistermiddag op Schiphol gezegd voor zijn vertrek naar Athene. CNOLLEN typ-,t— ,tfAN'NOSV/£AT! IK AR££N MAAS £l^N vragen of- u misschien EEN KCEIW WIT PCESJÉ MET AV/tfne SOKJÖ HEfiTGEHeN. 21 augustus Prinses Margriet is, na mens de koningin, aanwe zig bij de officiële herope ning van de gerestaureer de Grote- of Onze Lieve Vrouwe Kerk in Dordrecht. Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 10.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. teletoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezettde avond nabezorgd. Het hoofdmagazijn van de handelsonderneming Almonde Invest in Veenendaal is gister avond volledig door brand ver woest. Er ging een voorraad van 10 miljoen gulden aan wol en acryl verloren. De onderne ming had juist gisteren 1500 uitnodigingen naar haar klan ten gestuurd om de nieuwe wintercollecties te komen be- ktjken. pOTO; pers unie ENSCHEDE Wanneer de overheid terughoudend is met het geven van richtlijnen krijgen de uni versiteiten de kans zich ondernemend op te stel len. Deze woorden sprak de rector magnificus van de universiteit Twente, prof. dr. ir. H.H. Van den Kroonenberg, gisteren bij de opening van het inter nationaal congres en stu diecentrum „Driener- burgt", dat is gebouwd op de campus van de univer siteit. Het centrum is tot stand ge komen in opdracht van de door de universiteit Twente in het leven geroepen stich ting „Technopolis Twente". Vanuit de stichting worden bv's opgericht die taken uit voeren die formeel buiten het takenpakket van een universiteit liggen. Het ministerie van onderwijs maakt zich zorgen over de vergaande privatisering bin nen de Universiteit Twente. De directeur-generaal voor het hoger onderwijs, dr. R.J. in 't Veld, pleitte gisteren voor een duidelijke scheiding van functies om een onge wenste financiële belangen verstrengeling te voorko men, met name bij het con tractonderwijs en -onderzoek (projecten die door bedrijven worden gefinancierd). Van den Kroonenberg ziet in het contractonderwijs een kans op een „welkome aanvulling van de budgetten. Het onder wijs wordt realistischer en meer op de behoeften van de samenleving afgestemd". De universiteit Twente streeft ernaar op langere termijn een derde van de inkomsten te betrekken uit externe dienstverlening. AMSTERDAM Aan patiën ten uit de zogeheten risico groepen voor aids die op een operatie wachten in het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam, zal worden gevraagd of zij een aids-test willen ondergaan. Ook zal aan bepaalde patiën ten gevraagd worden hoe zij vrijen. Veel van de bijna veer tig chirurgen van het AMC hebben tot deze procedure be sloten omdat zij bang zijn voor besmetting met het aids-virus tijdens de operatie. Weigert de patiënt de test te ondergaan of vragen te beantwoorden, dan zal hij toch gewoon worden d, aldus woordvoer der Buijze. De operatie gaat overigens ook door als de pa tiënt na de test seropositief blijkt te zijn. Buijze: „We gaan dan nog zorgvuldiger en voor zichtiger te werk. Niemand kan met ons drukke operatie programma garanderen dat elke operatie vlekkeloos vol gens het boekje gaat. maar in deze gevallen pas je er wel voor om het met de regels niet zo nauw te nemen". Buijze kent één geval „buiten het AMC maar wel in Nederland" waarbij een chirurg heeft ge weigerd een patiënt te opere ren omdat deze met aids be smet zou zijn.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3