Paus komt Amerikaanse joden tegemoet Onderwijsvoorrangsbeleid: een muis met een staart £eicbe „Nieuwe codex versterkt positie paus kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE7 CeidócSomant beroepingen Tentoonstelling over Abraham Kuyper in Vrije Universiteit Moeder Teresa bezoekt slachtoffers Tsjernobyl PROF. WALF: WETBOEK TE POSITIEF BEOORDEELD Schoolwijzer Nederland en de Golf Overgang naar koeler weer 14de KUNST ANTIEKBEI] ff A vrijdag 21 augustus 1987 pai Braziliaanse bisschoppen bezoeken Russische Kerk SAO PAULO Een delegatie van de Braziliaanse bisschop penconferentie brengt de volgende maand op uitnodiging van de Russisch-Orthodoxe Kerk een bezoek aan de Sovjet-Unie. De delegatie staat onder leiding van de voorzitter van de bis schoppenconferentie, mgr. Luciano Mendes. Ook de Neder landse pater Felix Neefjes, adviseur voor oecumenische zaken van de bisschoppenconferentie, gaat mee op het achtdaagse be zoek. De Braziliaanse kerkleiders zullen tijdens het bezoek on der andere spreken met de leiding van de Russisch-Orthodoxe Kerk en een bezoek brengen aan onder meer de kerk in Let land en Litauwen. „Verschijning" op beeldbuis trekt duizenden kijkers MOUNT SHASTA Duizenden mensen zijn de afgelopen da gen naar een huis in het Californische Mount Shasta getrokken om te kijken naar de verschijning van een engel op een televi sie. Eigenaresse Diane Boettcher zegt dat toen zij vorige week vrijdag naar de televisie keek er een helder licht verscheen. „Het is beslist een engel", zo meende zij. Vijfduizend mensen kwamen kijken bij huize Boettcher. Zo ook Bob Wilson, eige naar van televisiereparatiebedrijf. Hij bekeek de TV, zag direct hoe de engel in elkaar zat en maakte hem na. Een kwestie van een kapotte condensator en transformator. Iedereen kan nu ook bij Wilson naar de „engel" komen kijken... Een moraal van 'ikke en de rest kan stikke' is de bijl aan de wortel van de verzorgingsstaa t. WASHINGTON Paus Johannes Paulus II, vaak bekritiseerd wegens zijn „ongevoeligheid" voor het lijden van de joodse gemeenschap, heeft in een brief aan de Ameri kaanse bisschoppen ge schreven dat hij tijdens zijn pausschap steeds heeft gestreefd naar ver dieping van de betrek kingen met „onze oudste broeders in het geloof". Het lijden van het joodse volk is, zo schrijft de paus, „zonder enige twij fel ook voor de Rooms- Katholieke Kerk een re den tot oprecht verdriet, vooral met het oog op de onverschilligheid en soms de haat waardoor in bepaalde perioden van de geschiedenis joden en christenen werden ver deeld." De brief aan aartsbisschop John May van St. Louis, voorzitter van de Ameri kaanse bisschoppenconfe rentie, komt op een mo ment waarop er tussen het Vaticaan en de Amerikaan se joden grote spanningen bestaan als gevolg van de audiëntie van de van nazi misdaden beschuldigde pre sident Waldheim van Oos tenrijk in juni bij de paus. Het is de tweede poging van het Vaticaan om te voorkomen dat leiders van de joodse gemeenschap in de Verenigde Staten vol gende maand een geplande ontmoeting met de paus tij dens diens bezoek aan Amerika zullen boycotten. Eerder heeft kardinaal Wil- Rabbijn Mare Tanenbaum lebrands, verantwoordelijk voor de betrekkingen van de RK Kerk met het joden dom, een delegatie van Amerikaanse joden naar Rome uitgenodigd voor een gesprek met Curieprelaten en de paus zelf. Dit gesprek zal op 1 september plaats vinden, ruim een week voor het begin van het pausbezoek. De brief van de paus is een „belangrijk uitgangspunt" voor dat gesprek, aldus rab bijn Gilbert Klapperman, president van de Synagoge- raad van Amerika. In over leg met deze koepelorgani satie is de ontmoeting op 11 september in Miami tussen de paus en Amerikaanse jo den gepland. De Amerikaanse bisschop penconferentie maakte deze week de tekst van de brief bekend ter gelegenheid van het verschijnen van een boekje „Uitspraken van Jo hannes Paulus II over joden en het jodendom", dat de bisschoppen in samenwer king met de joodse organi satie „B'nai B'rith" (Zonen van het Verbond) hebben uitgegeven. Respect „Wij christenen benaderen met intens respect de ver schrikkelijke ervaring van de vernietiging (Shoah) waaronder de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog •hebben geleden. Het is on aanvaardbaar dat iemand daar onverschillig tegen over staat," aldus de paus in zijn brief, gedateerd 8 au gustus. Naar ^aar aanleiding van de pas sage in de brief waarin de paus aandringt op een on derzoek door rooms-katho- lieken in samenwerking met joden naar de betekenis van de Holocaust voor de christenheid, verklaarde rabbijn Klapperman dat hij gesterkt is in zijn opvatting dat „het Vaticaan op het punt staat eindelijk in te zien wat Hitler's streven naar totale vernietiging van het joodse volk voor ons heeft betekend". Het gesprek van één a an derhalf uur met de paus in Rome is volgens rabbijn Mare Tanenbaum van het Amerikaans Joods Comité „een teken van goede wil" van de kant van de paus. „Wij zijn van plan daar in dezelfde geest op i te ant woorden." Hij achtte het „weinig waarschijnlijk" dat het nog tot een boycot van de ontmoeting in Miami zal komen. Nederlandse Hervormde kerk Beroepen te Ens-KraggenDurg, N.de Boo te Uitwijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Dinxperlo, drs. K.J. Koffeman te Abbenbroek-Zwarte- waal, die dit beroep heeft aangeno men; te Amersfoort, drs.J.van der Linden te Dordrecht. AMSTERDAM De Vrije Universiteit organiseert een tentoonstelling over het werk van dr. Abra ham Kuyper. Er wordt een overzicht gegeven van nagenoeg zijn volle dige oevre. Roel van Duyn zal de expositie in het hoofdgebouw van de VU op 26 augustus ope nen. Geïnteresseerden kunnen tot 18 september een kijkje komen nemen. Dit jaar is het precies 150 jaar geleden dat 'Bram' Kuyper werd geboren in Maassluis. De VU wilde dat niet onge merkt voorbij laten gaan. Men besloot tot een tentoon stelling, waarbij men de jubi leum-herdenking wilde te combineren met het afscheid van de huidige bibliothecaris van de VU, dr. ir. j. Stelling werf! In opdracht van het College van Bestuur van de VU heeft Stellingwerff een boek over Kuyper geschreven onder de titel „Abraham Kuyper en de Vrije Universiteit". Het ver schijnt binnenkort, maar een klein voorproeve is al te vin den in de catalogus over Kuypers werk, die de ten toonstelling begeleidt. Stel- lenwerff heeft er een essay in geschreven met enkele "improvisaties" over de stu deerkamer, de bibliotheek en de geschriften van Abraham Kuyper. De tentoonstelling in Am sterdam geeft Kuypers werk in chronologische volgorde weer. De bezoeker krijgt daardoor een impressie van de vaardigheid waarmee Kuyper de pen hanteerde. Stellingwerff: „Kuyper was gewoon elke ochtend van ne gen tot half één in zijn stu deervertrek te werken als hoogleraar in de dogmatiek, de letteren en de wijsbegeer te, als voorzitter van het Centraal Comité van de An tirevolutionaire Partij en als hoofdredacteur van het dag blad De Standaard en het MOSKOU Moeder Teresa, de katholieke missiezuster die wegens haar werk voor de armen in India de Nobel- vredesprijs 1979 ontving, is gisteren begonnen aan een bezoek aan de Sovjet-Unie. De 77-jarige non was uitge nodigd door het officiële Rus sische vredescomité dat eer der een film onderscheidde over haar liefdewerk. Tijdens haar zesdaagse verblijf brengt zij onder meer een be zoek aan een dorp in de Oek raïne waar mensen wonen die in 1986 hun huizen in de buurt van de kerncentrale Tsjernobyl moesten verlaten. Het is de eerste keer dat moeder Teresa in de Soviet- Unie is waar een wettelijk verbod rust op liefdadig werk van de kant van de kerk. Abraham Kuyper FOTO: PR weekblad De Heraut. Nie mand mocht hem dan zonder voorafgaande afspraak sto ren, behalve een inwonende dienstbode en een loopjongen van De Standaard en De Heraut". De bibliotheek van Kuyper is grotendeels ingewerkt in de catalogus van de bibliotheek van de VU. Stellingwerff schat de totale omvang van Kuypers bibliotheek op 5000 delen en 5000 brochures, pamfletten en overdrukken, en dat maakt de bibliotheek bij voorbeeld driemaal groter dan die van Groen van Prin- sterer, zij het dat diens boe kenkast gevarieerder was sa mengesteld. Kuyper kocht voornamelijk theologisch werk met een voorkeur voor de gereformeerde piëtistische schrijvers en de patristiek. Stellingwerff heeft uitge zocht, dat er in een halve eeuw zestien Nederlandstali ge proefschriften over het fe nomeen Kuyper zijn versche nen. De laatste vijftien jaar is daar niets meer aan toege voegd. Blijkbaar ligt de gere formeerde hoogleraar minder in de markt bij de promoven di. De bibliothecaris betreurt dat, want er zijn nog ver schillende onderwerpen te verzinnen, die best uitgespit zouden mogen worden, zoals Kuypers bijbelgebruik, zijn ideeën over het feminisme en het verband tussen zijn theo logie en zijn levensloop. DEN HAAG De nieu we Codex, het kerkeljk wetboek in de Rooms- Katholieke Kerk, is in het algemeen te positief gewaardeerd, zelfs door critische commentatoren. Bij nader inzien blijkt dat de Codex uit 1983, die enkele maanden ge leden in Nederlandse vertaling verscheen, zich van woorden en begrip pen bedient die welis waar gebaseerd zijn op het Tweede Vaticaanse Concilie, maar die inhou den verbergen die met de doelstellingen van dit concilie weinig of in het geheel niet van doen hebben. Dit concludeert de Tilburgse buitengewoon hoogleraar kerkrecht prof. dr. K. Walf. Hij doet dat in zijn bijdrage aan het boek De bundel werd geschreven door docenten aan de theologische faculteit Tilburg, ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan. Het boek werd opgedragen aan bisschop Ernst. Prof. Walf koos als titel voor zijn bijdrage: „Het oude sy steem in het nieuwe kerke lijk recht. Preconciliaire geest in postconciliaire for muleringen". Gaandeweg wordt duidelijk waar die titel op slaat. Walf wijst er bij voorbeeld op dat het Concilie graag sprak over de kerk als gemeenschap (communio); in de Codex duikt dit begrip slechts marginaal op. In plaats daarvan wordt de de kerk, in aansluiting bij de Minister Brinkman wil in 1988 14 miljoen bezuinigen op het onderwijsvoorrangsbeleid. Hoe zit dat precies? Wat voor gevolgen zal dit hebben voor dit beleid, dat in de eerste plaats onderwijsbeleid is? Minister Van Kemenade is er destijds mee begonnen, met wat men toen het onderwijs- stimuleringsbeleid en thans het onderwijsvoorrangsbeleid noemt. De centrale doelstel ling daarbij was en is ophef fing van achterstanden van leerlingen in het onderwijs. De vraag is dan meteén over wat voor achterstanden het dan gaat. Men onderscheidt wel achterstand in ontwikke ling en achterstand in betrok kenheid. Het eerste betekent, dat leerlingen om wat voor reden dan ook „niet mee kun nen komen" op school. Het tweede kan onder meer in houden dat een leerling of z'n ouders het nut van de school en het leren niet zo goed in zien, zodat er bijvoorbeeld sprake is van nogal wat schoolverzuim. Om wat aan die achterstan den te doen kregen en krijgen scholen faciliteiten van de overheid; in de vorm van ex tra lestijden, oftewel extra personeel. Met name voor de tweede genoemde achterstand worden welzijnswerkers inge zet. Tachtig procent van de overheidsmiddelen worden betaald door het departement van Onderwijs. WVC betaalt veertien miljoen gulden voor het welzijnswerk. Garanties? Lange tijd werd er hier per circulaire geregeerd. Dat bete kende dat de scholen gewoon in een brief van de overheid door drs. K. de Jong Ozn. te horen kregen, onder welke voorwaarden ze wel of niet voor steun in dezen in aan merking kwamen. Maar enige rechtszekerheid was er niet. De overheid kon voor een volgende cursus geen brief meer sturen, omdat men bij voorbeeld het geld voor wat anders wilde gebruiken en dan konden de scholen zich nergens op beroepen. Dit kon natuurlijk zo niet doorgaan, en daarom werd een Onderwijsvoorrangswet ingediend. Daarin werd de hele zaak geregeld, en op wat er in de wet stond, konden de scholen zich in het vervolg beroepen. Vorig jaar werd die wet door de Tweede Kamer aangeno men, maar zij strandde in de Eerste Kamer. De bezwaren die daar van VVD- en CDA- zijde werden ingediend be troffen de „welzijnspoot" van de wet. Dus: juist dat gedeelte, dat minister Brinkman nu „wegbezuinigen" wil. Leiden was nu wel in last, want hoe moest het nu verder met die rechtszekerheid voor de scholen? Conform een afspraak met de Tweede Kamer schreven de ministers Brinkman en Deet- man februari van dit jaar een brief naar de verschillende gemeenten, dat het onderwijs voorrangsbeleid in elk geval tot 1990 zal worden voortge zet. De 69 door de overheid aangewezen „onderwijsvoor- rangsgebieden" hebben tot 1990 per circulaire toezeggin gen gekregen. Met zestien ge meenten zijn intussen onder- wijsvoorrangsovereenkomsten gesloten en ondertekend. Er zitten dus nogal wat pikan te kanten aan de voorgeno men bezuinigingen van WVC. In de publiciteit werd er aan vankelijk zeer ongenuanceerd over gesproken. In een „van dik hout zaagt men planken"- stijl werd er onder meer ge sproken van „vernietiging van het beleid". Daarbij werd in eerste instantie uit het oog verloren, dat het hier niet om bezuinigingen op de scholen gaat, alleen op de welzijnsin- stellingen! Maar, dat moet er bij worden gezegd, wie weet wat O. en W. in de toekomst nog in petto heeft. Hoe zit het dan met die garanties? Er schijnt in de hiervoor ge noemde brieven en circulaires die het een en ander tot 1990 moesten garanderen een zin snede te staan die luidt: „on der voorbehoud, dat de begro tingswetgever de nodige mid delen ter beschikking stelt". Formeel kan men er dus on deruit (dat is het nadeel van het ontbreken van een wet!), maar moreel natuurlijk niet. Blijft verder de vraag: hebben we die welzijnswerkers wel zo nodig bij dit beleid? Iedereen is natuurlijk zo langzamer hand na al die jaren wel be nieuwd naar de effecten van hun werk in dezen. Nu schijnt men met een onderzoek bezig te zijn. Dat lijkt me geen een voudige zaak om zoiets „te meten". Verder, men weet het, heeft het welzijnswerk in deze tijd van reactie op de jaren zeven tig de wind zeker niet mee. Het heeft beslist niet datgene opgeleverd, wat men er in die tijden van „groot geloof in de gedragswetenschappen" van verwachtte. Men heeft zijn hand ook nogal eens over speeld. Ik kan me voorstellen, dat ook dit welzijnswerk kri tisch wordt bekeken. Maar de zaak heeft nog een andere kant. Zoals men weet is veel welzijnswerk terecht gekomen in de sfeer van wat men wel de „gevulde alge meenheid" noemt. En daar door hebben nogal wat con fessionele scholen er proble men mee in die zin: acht men het verantwoord om als con fessionele school in feite aan gewezen te zijn op welzijnsin- stellingen, c.q. met welzijns werkers samen te werken, die geen band hebben met het confessionele uitgangspunt van de school? Daar zullen natuurlijk wel allerlei mou wen aan te passen zijn, maar ten principale ligt hier een duidelijk probleem. Mij is ook een situatie bekend van een christelijke instelling voor maatschappelijk werk, die voortreffelijk samenwerkt met een aantal christelijke scholen. Dat wil ik ook nog gezegd hebben. Oftewel: het gaat hier om bezuinigings plannen met meer haken en ogen dan men zou denken. verouderde leer van de kerk, gedefinieerd als „societas" (maatschappij) en niet als communio. Een ander voor beeld is volgens Walf de wij ze waarop het begrip „dienst" functioneert. Het Concilie be diende zich met voorliefde van dit woord (munus) als het ging over de ge wijden in relatie tot de leden van de kerk. Daarmee werd bewust afstand genomen van het be grip „potestas" (macht, maar ook geweld), dat een centrale rol speelde in het oude ker krecht. In de nieuwe Codex wordt echter „potestas" ge bruikt als er sprake is van de volmacht van de „heilige herders". Machtspositie De wijze waarop in de nieu we Codex over de paus wordt gesproken is een sterk argu ment voor de titel van de bij drage van prof. Walf aan het boek. De omschrijving van de pauselijke machtspositie is nu in één canon (331) samen gebald, met als resultaat een versterking en uitbreiding. De nieuwe Codex stelt nu vast dat de paus „de hoogste, volledige, onmiddelijke en universele ordentelijke macht in de kerk bezit". Nieuw voor de Codex is dat de paus wordt aangeduid als „plaatsvervanger van Chris tus". Eveneens nieuw is dat het wetboek spreekt van een „heerserspositie" van de paus, niet alleen over de kerk als geheel, maar ook over alle deelkerken en hun verbanden. De positie van de paus is naar Walf schrijft door de hele Codex heen versterkt. Hij wijst onder meer op het voorschrift dat leerlingen van priesterseminaries „ver vuld door de liefde voor de kerk van Christus, de paus als opvolger van Petrus toe gewijd zijn in ootmoedige en kinderlijke liefde". De vorige Codex kende geen vergelijk bare bepaling. Ook ten aan zien van de pauselijke gezan ten, de bisschoppensynoden, concilies, de plaatselijke ker ken etc. constateert de auteur een versterking van de pau selijke positie. „Men ontdekt achter de aangenaan klin kende formuleringen een pauselijk noodrecht voor de algehele kerk". In het afsluitend deel conclu deert Walf dat de nieuwe Co dex in vele opzichten eerder overkomt als een samenvat ting van het eerste, dan als een van het tweede Vati caanse Concilie. „Vanwege zijn gerichtheid op het verle den kan hij geen hulp en aanwijzingen bieden voor de weg die de Katholieke Kerk te gaan heeft in de nabije en meer verwijderde toekomst", aldus prof. Walf. LÜTSEN KOOISTRA „Twintig jaar ontwikkelin gen in de theologie, tenden sen en perspectieven" W.M.E. Logister, eindre- daktie, is uitgegeven bij Kok inKampen en kost ƒ36,-. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken tot nu toe zeer voorzichtig gemanoeuvreerd om te vc men dat ons land rechtstreeks betrokken raakte bij he flict in de Perzische Golf. Maar gisteren moest hij druk van de andere landen van de Westeuropese Uni behoedzaamheid wat laten varen. Evenals bij zijn e« toezeggingen voor militaire ondersteuning heeft hij o< de nodige slagen om de arm gehouden. Desondanks ga er steeds meer naar uitzien dat ons land binnen afzie tijd één of meer mijnenvegers van de vermaarde Alk klasse naar de Golf zal sturen, al zal er nog heel wat door de Straat van Hormoez stromen alvorens een 1 lands marineschip daar binnenvaart. LaNGE tijd heeft Van den Broek even terecht als geefs gewacht op de mogelijkheid dat een VN-v macht kon worden geformeerd om in de Perzische G gemoederen tot bedaren te brengen. Aan die vredest zou ook Nederland een bijdrage hebben geleverd. De i lijkheid met een VN-vredesmacht in te grijpen is tot ri echter handig ondergraven door Iran. Teheran heeft el solutie van de Veiligheidsraad, waarin Iran en Irak wi opgeroepen de strijd te staken, aanvaard noch verwj doch er slechts in vage bewoordingen op gereageerd. p| Iran de door Irak wél aanvaarde resolutie in duideliji woordingen verwerpt, zouden de Verenigde Naties ki besluiten tot strafmaatregelen tegen het Iran van ayj| Khomeiny. Behalve uit een economische boycot zoude sancties ook kunnen bestaan uit het zenden van een VIj desmacht. Het ziet er niet naar uit dat het zo ver zal komen, omd Verenigde Naties zich achter gesloten deuren weliswaj raden over mogelijke strafmaatregelen tegen Iran, maa ningsverschillen een gemeenschappelijk besluit in de staan. Ondertussen laat Teheran de deur nadrukkelij een kier staan. Het Iraanse bewind maakt zich duideliji gen over de armada van buitenlandse marinestrijdkra die zich in de Perzische Golf verzamelt. Als gebaar van de wil is het er zelfs toe over gegaan de mijnen te vege het er overigens zelf heeft gelegd, zoals gisteren in Tel is toegegeven. MINISTER Van den Broek is ook tot de conclusie gekt dat een vloot onder de vlag van de Verenigde Nati waarschijnlijk nooit zal komen en daarom stelt Nede zich nu op het standpunt dat met zoveel mogelijk Eur landen iets moet worden ondernomen, omdat een v scheepvaartroute door de Perzische Golf ook van vita^ ropees belang is. De westelijke industrielanden hebbe derdaad grote belangen bij een geregelde olie-aanvoer Golf. Onze directe afhankelijkheid van de Golfstaten ii is waar beduidend minder geworden, maar toch zou he leggen van de olietransporten door de Straat van Hoi gevolgen hebben voor de prijs van olie en aardgas, waa mét de wereldeconomie ook de onze danig verstoor kunnen worden. TEGEN die achtergrond kan ook Nederland nu zijc betrokken raken bij de Golfoorlog, die zich al meer c ven jaar voortsleept en honderdduizenden slachtoffers geëist. De wereld heeft zich al die jaren nauwelijks ii ningen getroost een einde aan de strijd te maken. Int deel, tal van ondernemingen in vele landen hebbe winstbejag de strijdende partijen in ruime mate van w voorzien. Indien het militaire machtsvertoon van Am en Europa in de Perzische Golf uiteindelijk ook Iran i zou brengen de uitzichtloze strijd te staken, dan kan sl bitter worden geconstateerd dat ook aan die inspaj slechts zakelijke motieven ten grondslag liggen. DE BILT (KNMI) Dit weekeinde vindt de overgang plaats naar aanmerkelijk koe ler weer. Morgen kan het in het oosten van het land nog warm worden, maar daarna liggen de maxima in het hele land nog slechts rond onge veer 20 graden. De weersom- slag gaat gepaard met enkele regen- of onweersbuien. Oor zaak van de weersverandering is het wegtrekken van een ho- gedrukgebied naar Rusland. Daardoor kan een depressie boven de Noorse Zee haar in vloed tot aan onze omgeving uitbreiden. Voor het koufront morgen in de loop van de dag passeert, is er al kans op lokale onweersbuien die samenhan gen met onweersstoringen die vanuit Frankrijk onze kant optrekken. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Scandinavië: Wisselend be wolkt en enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Benelux: Af en toe zon en en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Duitsland: Regen- of onweers buien. Middagtemperatuur morgen ongeveer 26 graden, zondag enkele graden lager. Alpengebied: Af en toe zon, vooral zondag ook enkele re- gen- en onweersbuien. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en enkele regen- en on weersbuien. Middagtempera tuur van 19 graden in het noordwesten tot 29 graden langs de Middellandse Zee. Italië: Zonnig, maar zondag in het noorden mogelijk een re gen- of onweersbui. Middag temperatuur 27 tot 32 graden. Spanje en Portugal: Vri nig en slechts een loka weersbui. Middagtempq van 20 graden in het jj westen tot 35 graden i| binnenland. Joegoslavië, Grieke\ Zonnig en warm. Midd^ peratuur rond 30 graden WEERRAPPORT HEDENMORGI Weer Max Min Amsterdam onbew. 24 15 De Bilt onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder mist Rotterdam 1 bew. Twente onbew. Vhssingen onbew. Zd. Limburg onbew. Aberdeen l.bew 22 13 Athene Barcelona Berlijn Bordeaux 32 Dublin Frankfort onbew Genève onbew. Helsinki mist Innsbruck l.bew Klagenfurt zw.bew Kopenhagen zw.bew. Lissabon l.bew Locarno zw.bew. Londen zw.bew. Luxemburg onbew. Madrid onbew. Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Rome Split onbew. onbew. X onbew. 2EL l.bew. 30 19| 21 12' 13 12| 25 11 30 25 21 15 29 16, (ADVERTENTIE) I S M HET "NEDERLA1 ANTIQUAIRS GENOOTSI de Doelen ROTTER] TENTOONSTELLING "GODI MINNEKOZEN" MET PREN" DE COLLECTIE VAN HET W BOYMANS VAN BEUNIN1 za. 21 augustus! zo. 30 augustus!

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2