87188 CDA: laat gezinnen van meevaller profiteren Bon: Boeren Boer als schoonzoon weer geaccepteerd ederland bereid mijnenjagers naar Golf te sturen VOETBAL Beheer Staatsloterij rammelt Ceidóc (Bowuvni ing valt tser lastig Horeca houdt politie buiten de deur Spelletje fataal Auto in brand roonpnns en illenpeller Hand in hand voor vrede Kisten met explosieven in woonhuis Iran geeft leggen van mijnen toe Vrijdag 21 augustus 1987 78e jaargang no. 23889 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Urtgave Westerpers,behor»iidetolSiithollPers. Apothekei5dijk34,2312DDLeiden.Postbus II.2300 AA,tel.071.122244. Voor abonnemenlen:071-3l3677.Girol03003.Bank:Amro-BankN.V. Leiden. Directeur hooldredacteur 11 Hallewas. Chef redacteur Wim Buiiteweg Abonnementen (incl. 6?» BTW) per maand I. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal I 68,93, jaar I 262 35 Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00 15.00 uurtel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)I 0,64 per mm. kleintjes f. 0 45 per mm Losse nummers 1.1,10. HET WEER Half- tot zwaar bewolkt en en kele regen- en onweersbuien. Minimumtemperatuur onge veer 17 graden, maximumtem peratuur van 22 graden aan zee tot 26 graden in het oosten van het land. Weinig wind. Zon op: 6.33; onder: 20.51. Scheveningen hoog water 2.59 en 15.33; laag water 11.02 en 23.30 uur. Donderdag 27 augustus bij deze krant ERDAM - Een fietser is giste- i Rotterdam lastig gevallen een bijna een meter lange De slang kronkelde via de van de fiets naar de broek- an de man. De fietser maakte ■okken een trapbeweging a de slang de kelder van een liegen woning in kroop. Enke- ieagenten wisten de slang met van een bezem te vangen, van diergaarde Blijdorp Ie slang nu is gehuisvest, heb- ïmiddels vastgesteld dat het m een niet giftige Europese slang. DEN HAAG Ruim 80 procent van de horaca-ondernemers schakelt bij ongeregeldheden in hun zaak nooit, of alleen in ui terste nood de politie in. Dit blijkt uit een onderzoek dat het ho- recavakblad Horeca deed naar kleine criminaliteit. De politie treedt niet hard genoeg op en de straffen die justitie oplegt zijn te licht Dit noemen de horeca-ondernemers als voornaamste re denen om niet bij de politie aan de bel te trekken. Veel exploi tanten vinden bovendien dat de politie vaak te laat komt. Ver der houden ze de Hermandad liever buiten de deur met het oog op „negatieve publiciteit". Bijna de helft van de geênqueteerde horeca-ondernemers had de afgelopen twaalf maanden mintens één keer last van vechtersbazen, dan wel herrieschoppers. Bijna een kwart van de betrokken ondernemers gebruikt daartegen „het gesprek" als belangrijkste wapen. Een flink aantal zette de herrieschoppers met harde hand op straat Horeca-vrouwen blij ken overigens de beste bemiddelaars te zijn bij ruzies en vecht partijen. In 23 procent van de gevallen blijken vrouwen de inzet van een vechtpartij te zijn en een behoorlijk aantal heethoofden kiest bij voorkeur een horeca-gelegenheid uit om een familie vete „bij te leggen". TEXEL Tijdens een spelletje wie het langst onder water kon blij ven, is de 20-jarige Marco Beekhuis uit Den Burg gisteravond onder de ogen van zijn vrienden in een zwem bad op Texel verdron ken. Mond-op-mondbe ademing door zwem badpersoneel mocht niet meer baten. Vol gens de badmeester van het zwembad was de jongen een geoefend zwemmer. Een 45-jarige Hagenaar kreeg gister middag de schrik van zijn leven toen zijn auto zich vulde met rook toen hij op de rijksweg 44 bij Oegstgeest reed. De man reed de vluchtstrook op en verliet haastig zijn wagen, waarna deze in brand vloog. Pogin gen van de bestuurder om de aan dacht van andere automobilisten te trekken om zo hulp te krijgen bij het blussen liepen op niets uit. De brandweer van Oegstgeest moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. Daarbij werd de weg enige tijd afgezet. De vijf jaar oude auto brandde geheel uit. De filevorming op de rijksweg bleef beperkt. Het wegdek liep enige schade op. FOTO: W. VAN NOORT DEN Kroon- is Willem-Alexan- zal volgende week n bollen gaan pel- Veruit de meer heid van de nieuwe >n van studentenso- eit Minerva, waar de prins zich heeft gesloten, moet ter genheid van de zo- \aamde kennisma- gsweken wèl in de irische sector aan kennismakingsweken ien vroeger aangeduid de „ontgroeningstijd". periode is afgesloten Ie doorgaans ruwe be deling heeft plaatsge- kt voor een heel wat ndelijker kennisma- Na een week in het teitsgebouw aan de se Breestraat worden - tudenten thans enkele en aan het werk gezet. Eerdiensten komen ten aan de kas van de jing. Hoewel voor onprins geen uitzon- zou worden ge kt, heeft hij toch toe- ning gekregen geen j?/7 te moeten pellen, ordt gezegd, dat prins Iem-Alexander ko- maandag aan de gaat in het Haagse zie- puis Bronovo. Daar hij eind 1985 een edarm-operatie on- i en werd zijn moe- bnlangs nog verpleegd, onprins staat bij de sociëteit overigens 'als alle andere aspi- I-leden te boek als Daarbij loopt ook met het opschrift er" op de borst, het merk waarmee de van dit jaar en- weken moeten rond om het onder- jid met de oudejaars poten duidelijk zicht- f te maken. zine goedkoper DAM Na een klei- rlaging aan het begin ze week wordt benzine w goedkoper. Morgen prijs van superbenzine zelftankpomp met twee mlaag naar 161 cent per Normale benzine wordt snt per liter goedkoper Bt 157 cent kosten. De 'an een liter diesel gaat ?ns met een cent omlaag t cent per liter. De prijs- wordt gezien als een te- at de oliehandel niet al ist is over de ontwik- in de Perzische Golf. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR .PRANGERS r van luie auto'* en per- jsjes vanaf 30.- p dag. rRAAT 104 - LEIDERDORP T«L 071-894040 Steekje los Het is altijd even zoeken naar een goed plekje als je iemand wilt zoenen die over z'n hele lichaam bedekt is met beestjes. Maar de Amerikaanse Ann Stevens kuste haar zoon Maxwell spontaan daar waar zij zijn mond vermoedde, toen deze met 138.000 Itali aanse bijen op zijn lijf een stekelig we reldrecord had verbe terd. Het ho ningzoete ta fereeltje speelde zich af in Upper Pittsgrove Township. Waar anders. FOTO: AP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gezin nen met kinderen zou den meer moeten kun nen profiteren van de lastenverlichting die door minister Ruding van financiën in het vooruitzicht is gesteld. Dat is de mening van de CDA-fractievoorzit- ter Bert de Vries. Eer der deze week had hij al gezegd dat een even tuele belastingverlaging vooral ten goede moet komen aan mensen met een inkomen tot ander half modaal (circa 65.000 gulden). Hij heeft dat nu toegespitst op ge zinnen met kinderen, die het naar zijn mening de laatste jaren aanzien lijk moeilijker gekregen hebben. Volgens een woordvoerder van het CDA moeten de op merkingen van De Vries vooral gezien worden als „politieke signalen richting kabinet", dat vandaag de discussies over de rijksbe groting voor '88 hoopt te kunnen afronden. De CDA- woordvoerder wijst op een vorig jaar uitgebracht SER- advies waarin ook op extra steun voor gezinnen met kinderen werd aangedron gen. Hoe die extra steun er uit zou moeten gaan zien, is niet te zeggen. De Vries op perde de mogelijkheid de kinderbijslag te verhogen of extra belastingfaciliteiten te scheppen. Het CDA verwacht „geen moeilijkheden met de VVD". De VVD heeft ech ter op de jongste uitlatingen van De Vries niet willen re ageren. „We begrijpen het wel, want voor het CDA is het gezin de hoeksteen van de samenleving. Maar je moet een broedende kip althans publiekelijk niet van haar eieren halen. Het kabinet is ermee bezig en onze wensen zijn bekend", zei een VVD-woordvoerder. In algemene zin is de WD met de opmerkingen van De Vries niet ongelukkig „omdat wij al jaren over lastenverlichtig praten". ROTTERDAM - De boe ren en boerinnen in ons land die gebukt gaan on der de veronderstelling dat hun imago slecht is, kunnen de rug weer rech ten. In het algemeen ziet de Nederlander de agra riër als rechtschapen, hardwerkend en „ge woon" en niet in de eerste plaats als degene die als eerste verantwoordelijk is voor mestvervuiling en landbouwoverschotten. Om die reden ook zou ook 90 procent van de Nederlanders geen bezwaar hebben tegen een huwelijk van een dochter met een boerenzoon. De boer als schoonzoon is weer geac cepteerd. Dertig jaar geleden had nog veertig procent tegen zo'n schoonzoon bezwaar. Al leen een testpiloot stond toen minder in aanzien. Uit een NIPO-onderzoek waarvan de resultaten gisteren in Rotterdam zijn gepubli ceerd, komt onder meer naar voren dat een meerderheid van de bevolking (97 pet.) de boeren belangrijk vindt voor de voedselvoorziening in Ne derland en voor de Nederland se export (93 pet.). „Een men tale opkikker voor alle boeren in ons land", zo begroette voorzitter M. Varekamp van het Landbouwschap de resul taten van de enquête. Pag. 3: Boeren hadden op kikker hard nodig; pag 4: In komen tuinders gestegen „Fosfaatvrije wasmiddelen afdwingen" DEN HAAG - Minister Nijpels van milieubeheer wil de zeepfabrikanten desnoods wettelijk dwingen al het fosfaat uit hun wasmiddelen te halen. De Stichting Natuur en Milieu in Utrecht heeft vandaag aangekondigd actie te gaan voeren tegen de industrie om de reeds lang beloofde fosfaatloze was af te dwingen. In een brief aan de Stichting schrijft Nijpels dat hij zal proberen met de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten tot overeenstemming te komen over een tijdschema dat moet leiden tot fosfaatloze wasmiddelen. Ambtenaren zullen volgende week gesprekken voeren met zeepmiddelfabrikanten. Als overeenstemming niet haalbaar blijkt, volgen wettelijke maatregelen. Christenen en moslims in Libanon hebben gisteren in Beiroet een menselijke keten gevormd als manifestatie tegen de 12 jaar oude gewelddadigheden. „Ik ben naar hier gekomen omdat ik liefde en vrede wil", zei Bilal (8), één van de honderd in het wit geklede betogers die elkaar omhelsden, zoenden en bij de hand hielden onder het zingen van het volkslied. De deelnemers, die olijftak ken droegen, liepen van het moslimwesten en het christelijke oosten van Beiroet naar de Groene Lijn, het niemandsland dat de stad in tweeën deelt. FOTO: ANP DEN HAAG Het hoofdkantoor van de Staatsloterij heeft nauwelijks inzicht in de acti viteiten van de lotenverkopers en er bestaat geen registratie van lotverkopen. Dit komt om dat lotenverkopers zich niet houden aan de plicht om dagelijks geld af te dragen en perio diek overzichten af te geven van hun activitei ten. Van de andere kant doet het hoofdkantoor onvoldoende om lotenverkopers te dwingen hun plichten beter na te komen. Dit schrijft de departementale accountantsdienst van Finan cien in een rapport over het financiële beheer bij dit ministerie, dat verantwoordelijk is voor de Staatsloterij. Naar aanleiding van de toestand bij de Staatslo terij heeft staatssecretaris Koning inmiddels meer controle van de lotenverkopers aange kondigd. Daartoe moet er een geautomatiseerde administratie komen waarvan een rekening- courant-systeem voor lotenverkopers onderdeel moet uitmaken. Over 1986 heeft de overheid netto 125,4 miljoen gulden aan de loterij ver diend. Het inleggeld bedroeg 598 miljoen gul den, het prijzengeld 426 miljoen. De ingelegde en uitgekeerde bedragen lagen ver boven de aantallen die over 1985 werden genoteerd. DEN HELDER De politie van Den Helder heeft een 31- jarige inwoner uit de marine- stad aangehouden omdat hij vijf grote kisten met explosie ven in huis had. In de kisten zaten onder meer scherpe handgranaten, mortiergrana ten, geweerpatronen en potten met los explosiemateriaal. De Explosieven Opruimings Dienst heeft de kisten inmid dels opgehaald omdat de ex plosieven ernstig gevaar ople verden voor de dichtbevolkte woonwijk. Het is nog niet be kend waarom de man de ex plosieven in huis had en hoe hij er aan is gekomen. (Van onze nentaire redactie) |HAAG Nederland beginsel bereid mij- _ïrs naar de Perzi- 'Golf te sturen. Dit minister Van den (buitenlandse za- gisteren gezegd na van een vergade- van de West-Europe- nie (WEU) in Den Of er werkelijk Ne- dse marineschepen kken, is nog onze- et hangt er in ster- te van af of ook de andere lidstaten mee wil len doen. De regeringsfracties van VVD en CDA hebben zich lovend uitgelaten over de opstelling van Van den Broek. De ka merleden Weisglas van de VVD en Gualthérie van Wee zei van het CDA zeiden dat de minister nu met kracht initia tieven moet ontplooien om binnen enkele weken samen met andere toonaangevende Westeuropese landen een kon vooi mijnenjagers voor de Per zische Golf beschikbaar te stellen. Oud-minister van de fensie Stemerdink van de PvdA-fractie waarschuwde dat Europa zich moet onthou den van het meedoen met Amerikaanse avonturen. Nederland is momenteel voor zitter van de WEU, een defen sief bondgenootschap dat be staat uit Frankrijk, Groot-Brit- tannië, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen. De Britten en de Fransen zijn al met mijnenjagers naar de Golf onderweg, na een verzoek van de Verenigde Staten die de be treffende vaarroutes niet lan ger in hun eentje willen be schermen. Na afloop van de vergadering van de WEU werd een verkla ring uitgegeven waarin staat dat „de vrije doorvaairt in de Perzische Golf te allen tijde moet zijn verzekerd". Concre te stappen werden niet aange kondigd, maar volgens minis ter Van den Broek zijn de an dere landen desondanks wel tot actie geneigd. Over de mogelijkheid van een zelfstandige Nederlandse actie wilde Van den Broek zich niet uitspreken, temeer omdat het Nederlandse kabinet zich nog over de zaak moet buigen. Bo vendien heeft Van den Broek nog steeds sterke een voorkeur voor het opereren in een in ternationale vredesmacht van de Verenigde Naties. Pag.5: Zandstormen hinde ren konvooi in Golf iiiiiinniiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MANAMA Iran heeft toegegeven mijnen te hebben gelegd in de Golf „om onze kustlinies te verdedigen". In een uitzen ding van radio Teheran werd gezegd dat de maatregel ge rechtvaardigd was door een uitbreiding van de Amerikaanse militaire aanwezigheid in het gebied. „Iran gebruikt de mij nen om zijn kust te verdedigen, niet om de veiligheid van de scheepvaart in gevaar te brengen", zei het hoofd van de Iraanse informatiedienst, Kamal Kharrazi. Gisteren maakte Iran overigens bekend de Straat van Hormoez en de Golf van Oman inmiddels te hebben vrijgemaakt van mijnen. Illllllllilllllllllllltlllll llllllllliUlllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllll De boeren en tuinders in Nederland boeren goed. Ze hebben het dan ook verdiend, want het zijn - zo vindt het Nederlandse publiek blijkens een NIPO-enquête - hardwerkende personen. Ze kun nen niet in de eerste plaats verantwoordelijk wor den gesteld voor negatieve zaken als landbouwover schotten en mestvervuiling. Landbouweconomen hebben inmiddels uitgerekend, dat de inkomensver betering in het produktiejaar 1986-1987, dat op 1 april afliep, zes tot zeven procent bedroeg. In de glastuinbouw bedroeg de verbetering zelfs twintig procent. Goed nieuws dus uit de agrarische wereld, waar de Leidse Courant in zijn kolommen altijd al veel aandacht aan heeft besteed. Voor die paar agrariërs, die de Leidse Courant nog niet lezen is dat vast aanleiding om nu de bon in te vullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1