fciidae Soiuont De Droomfabriek aan Oude Singel HELPEN STAD OMGEVING Scholieren krijgen zeilies Deel oudste Leidse stadsmuur ontdekt Kamer van Koophandel houdt vast aan brede rijksweg 11 Een cadeau van formaat ^1 Dronken man pleegt schennis Gebroken glas Man en vrouw krijgen klappen AMSTERDAMMERS BEGINNEN NIEUW KUNSTCENTRUM LEIDSE VICTORIA REGIO KLEIN RODE KRUIS m HAAG GRO 6868 I Ccidóc £outa/nt WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 .ngetje eekt been JlDEN Een jarig jongetje de Meren- ik brak gister- jdag om een zijn been. hij nabij de Hiixstraat van i muurtje viel. jongetje was de muur ge- mmen om zijn nisbal van *dak af te ha- Hij werd ar het Diaco- senhuis ver- :rd. LEIDEN Een 24-jarige in woner van Oegstgeest is gis- teravond aangehouden we gens het plegen van openba re schennis. Hij achtervolgde in zijn auto twee meisjes die op het Stationsplein fietsten en trok de aandacht van een passerende politie-auto. Toen hij werd aangehouden, bleek dat de man zijn broek naar beneden had gedaan. Een blaastest en bloedproef wezen bovendien uit dat hij te veel had gedronken. Hij moest zijn auto bij de politie achterlaten. Twee slecht gemonteerde glasklemmen leidden gister ochtend om kwart over elf tot een enorme ravage op rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag). De glasklemmen hiel den een groot aantal dubbe le ruiten bij elkaar die wer den vervoerd door een Belgi sche vrachtwagen. Deze was juist bezig de snelweg op te rijden vanaf de oprit Zoeter- woude, toen de klemmen losschoten. De ravage was enorm. Overal op de rijks weg lagen glasscherven. Het verkeer in de richting Am sterdam liep vertraging op; er ontstond een file van drie kilometer. LEIDEN Naar gisteren be kend werd. zijn een 38-jarige man en een 43-jarige vrouw uit Leiden zondag mishandeld op het terras van een bar aan de Nieuwstraat. De man liep daarbij een lichte hersen schudding op. de vrouw een zwaar gekneusde pols. Zij kre gen een afranseling van een automobilist, die met een vrouw langs de bar reed. De vrouw had met de Leidenaar een café gedreven. Het zou om de vereffening van een oude rekening gaan. LEIDEN Leerlingen van het voortgezet onder wijs in Leiden kunnen volgend voorjaar zeilies krijgen bij zeilschool Orion in De Kaag. Dit ge beurt in het kader van een actie van de gemeente LEIDEN Half septem ber zal de officiële ope ning plaats hebben van een nieuw cultureel cen trum in de Leidse bin nenstad. genaamd: ..De Droomfabriek Art Cen ter". Bijna recht tegen over de Leidse Schouw burg, cultuurtempel bij uitstek, is een groep Am sterdamse jongeren neer gestreken om hun droom werkelijkheid te laten worden. In De Droomfabriek zullen zo'n twaalf cursussen worden gegeven op het gebied van kunst, dans, muziek, toneel, theater en oriental art. „In Leiden is nog plaats voor het centrum dat wij voor ogen ebben. In Amsterdam is er i heel veel op dit gebied. De lirr.te is hier, omdat ons anders van opzet is van bijvoorbeeld het LAK, K&O of Ars Amulae. Wij willen de cursisten op een hoog niveau les geven, maar het mag niet elitair worden. Je moet jezelf hier op een goede manier kunnen ontwikkelen. Bovendien heeft het pand aan de Oude Singel het voordeel dat alle cursussen in één gebouw kunnen worden gegeven. Dat betekent dat er ook activitei ten voor alle cursisten samen georganiseerd kunnen wor den". Dat vertelt Uuk Vor- steveld, één van de initiatief nemers van het centrum. Door de geluiddempende wanden die worden aange bracht hebben de verschil lende groepen geen last van elkaar. Uuk Vorsteveld werkt al lan ge tijd bij een instelling in Amsterdam die repetitie ruimten en instrumenten verhuurt aan popgroepen. Hij wilde dit graag wat grootser opzetten, maar kreeg daar in de hoofdstad de kans niet voor. Met zijn vrienden Alex Milburg, film- en toneelregis seur en Chris Mensing, kok van beroep en muzikant in zijn vrije tijd, maakte hij een plan voor een cultureel cen trum waarbij een breed pak ket aan activiteiten in één gebouw plaats kon hebben „Alex attendeerde ons op dit gebouw aan de Oude Singel in Leiden. We waren alle drie erg enthousiast en zijn met de eigenaar van het pand gaan onderhandelen: lompenboer J. de Nobel. We hebben heel wat afgepraat met die man maar uiteinde lijk konden we het pand toch huren". Subsidie Inmiddels zijn Uuk Vorste veld, Chris Mensing en Alex Milberg met veel vrienden al een maand lang bezig het pand op te knappen. „We doen alles zelf, tot aan de dakbedekking toe. Het kost veel tijd. We proberen nu voor half september de meest noodzakelijke dingen te doen en het leuk aan te kleden. In de loop van de tijd, en dat zal nog zeker een half jaar du ren, werken we verder om het pand geheel in orde te maken", vertelt Vorsteveld De huur van het pand en de vergoedingen voor het lesge ven door de docenten moeten voorlopig nog geheel worden bekostigd uit de cursusprij zen. „We gaan proberen sub sidie te krijgen", vertelt Alex Milburg. „We willen de cur susprijzen niet te hoog ma ken. Het komt neer op zo'n tien gulden per anderhalf uur les". Alex Milburg legt er nog eens de nadruk op dat het hier niet gaat om een leuk cursusje in de avond uren, maar om een serieuze cursus voor gemotiveerde mensen: „Iedereen die dit ge bouw verlaat, moet er die dag weer veel hebben bijge leerd". De tien docenten die de cursussen gaan begeleiden Veel enthousiaste mensen werken zeven dagen in de week om De Droomfabriek Art Center op tijd te kunnen openen. FOTO: WIM VAN NOORT zijn daarom volgens Milburg ook niet de eersten de besten. De docenten hebben ruime ervaring in datgene waar ze les in geven en zijn evenals Milburg idealisten. „We stre ven naar les geven op een goed niveau. Niet alleen de docent, maar ook de cursist moet enthousiast zijn en dat ook blijven". Volgeboekt Inmiddels zijn, nog voordat er officiële bekendheid aan het centrum is gegeven, al enkele cursussen volgeboekt Dat betekent niet dat er geen nieuwe mensen meer bij kunnen. Er wordt dan met een tweede groep gestart. Zo zijn de eerste groepen van de cursussen Shiatsu, een ooster se natuurlijke manier van pijn verdrijven uit het li chaam, Aikido, een oosterse vechtkunst en de cursus Jazz-ballet al vol. De andere cursussen die binnenkort kunnen worden gevolgd bij 'De Droomfabriek' zijn onder andere: Modern Art, Toneel en improvisatie. Tekst To neel en Performance, T'ai Chi en Ruimte, spel, bewe ging en Spel. Ook worden er in de weekenden workshops gehouden op het gebied van muziek, toneel, Üieater en expressie. Op zaterdag 12 september heeft de officiële opening plaats van De Droomfabriek. Er zullen optredens zijn van cabaretgroepen, jazzmusici en als het lukt komen er ook en kele beroemde schrijvers en theaterartiesten. Er kunnen die dag ook gratis introduc tielessen worden gevolgd. JULIA VAN BOHEMEN Leiden om de schooljeugd meer te laten sporten. Het gaat hier voornamelijk om sporten die tijdens de gymnatieklessen op school niet of nauwelijks kunnen worden beoefend. De cursus is bedoeld voor jon gens en meisjes in de leeftijd van 16 tot en met 20 jaar oud. De scholieren kunnen dan te gen een gereduceerd tarief de zeilsport beoefenen. Voor veertig gulden krijgen de deel nemers aan de zeilcursus vijf keer twee uur praktijkles en vijf keer een half uur theorie. Daarna kan het A- of B-brevet worden behaald. Zeilschool Orion heeft een speciaal les programma ontwikkeld. Een cursist moet na één les met een zeilboot kunnen omgaan. In totaal kunnen twintig cur sisten deelnemen aan de zeil cursus. Elke cursus bestaat uit een half uur theorie vooraf en vervolgens twee uur praktijk op het water. De kinderen va ren met z'n vieren en een er kende zeilinstucteur in een Flyhouse, een zeilboot van on geveer 6,5 meter lang. De cur sus zeilen wordt gegeven op vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur, van 13.30 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 21.00 uur. De cursus maakt deel uit van het grote pakket cursussen, 22 in totaal, die worden georgani seerd door de Gemeentelijke Schoolcommissie Leiden. Le raren lichamelijke oefening uit het Leidse onderwijs werken hier vrijwillig aan mee. Met een klein bedrag aan subsidie trachten zij de schoolgaande jeugd een zo breed mogelijk cursuspakket te bieden. Enke le cursussen zijn: kunstrijden- en hardrijden op de schaats, fitness, roeien, squash, skiën, zeilen, judo en surfen. In sa menwerking met sportscholen en verenigingen biedt deze commissie de kinderen een cursus die er voor moet zorgen dat zij ook wanneer de cursus wordt beïndigd een sport blij ven beoefenen. De cursussen worden daarom ook speciaal gehouden voor beginners. WBS-avond afdeling Rijnland van -lai Nederlandse Vereni- ing van Belangstellenden het Spoor- en Tram wegwezen houdt van- ivond vanaf 20.00 uur een halezing over de Franse ram. De NVBS-avond rordt gehouden in het iZH-on tspanningslokaal an de Rijnsburgerweg 1. Je entree bedraagt 2,50 ulden. rouwen- praatgroep ledewerkers van Buurt- uis Het Spoortje (Ber- hardkade 40) zoeken nog den om een praatgroep it te breiden. Vanaf 28 vgustus is er elke vrijdag morgen van 9.30 tot en iet 11.30 uur een praat- roep. De kosten van deel- ame zijn 2.50 gulden per rhtend. Inlichtingen: tel. 71-211937. ursussen 'lubhuis Matilo (Zaan- traat 126) houdt op don- erdag 27 augustus van 00 tot 20.00 uur inschrijf- ag voor nieuwe deelne mers aan de cursussen oor het komend seizoen, 'r kan ingeschreven wor- en voor onder andere de indercursussen: calligra- eren, computercursussen, vzballet, blok fluitles en en kookclub. Ook zijn er ursussen voor vrouwen: mnastiek, Nederlands, mgels en Frans en teken- n schildercursussen. Voor e ouderen zijn er cursus- ■n georganiseerd in sa menwerking met Stichting dienstencentrum zoals: ymnastiek, volksdans en end werken. Voor meer mformatie: tel. 071-412515. rroenoord buurthuis G roenoord oudt zaterdag een infor matiedag waarop belang- tellenden met bestaande n nieuwe activiteiten unnen kennismaken. [an de informatiemarkt emen deel Ouders Op herhaling, de Sociale 'ienst en het Diensten- entrum Gecoördineerd fyaardenwerk. Het buurt- nis is gevestigd aan de asteurstraat 23. RESTEN UIT 1372 IN RAPENBURG GEVONDEN LEIDEN Een deel van de oudste stadsmuur die Leiden heeft gehad, is tijdens riool- werkzaamheden aan het Ra penburg te voorschijn geko men. De oudste gegevens over de stadsmuur stammen uit 1372. Nadat Leiden in 1266 stadsrechten kreeg van Floris IV mocht een stadsmuur wor den gebouwd. „Dit deel van de eerste stadsmuur geeft infor matie over hoe Leiden er in de veertiende eeuw heeft uitge zien", vertelt A. van Peursen, medewerker aan het archeolo gisch bodemonderzoek. „We weten dat de eerste stadsmuur liep van het Rapenburg rich ting de Rijn, de Steenschuur en wederom langs de Rijn. In de vorm van een maan. De lo- katies en de dateringen wor den door het vinden van dit deel van de muur steeds nauwkeuriger". Even voor de bouwvakvakan tie ontdekte men het deel van de muur. Gedurende de va kantie werden de graafwerk zaamheden gestopt, maar na de vakantie is men doorgegaan en werd een deel van de muur bloot gelegd. Het heeft een ronding en geeft aan dat het een hoekpunt is geweest: hoek Rapenburg-Langebrug. „Dat is niet zo vreemd als je weet dat de Langebrug vroeger een gracht is geweest: de Volders- gracht. Waarschijnlijk heeft er op dit hoekpunt ook een toren Het deel van de stadsmuur dat tijdens de werkzaamhe den aan het Rapenburg werd blootge legd. FOTO: WIM VAN NOORT gestaan. Dat concluderen wij uit het feit dat de torens op vaste afstanden van elkaar werden gebouwd", aldus Van Peursen. Rond 1398 werd de stadsmuur afgebroken, omdat de stad toen werd uitgebreid. In die tijd werd echter alleen ge sloopt wat echt nodig leek. Resten in de grond liet men zitten. Van Peursen neemt aan dat op de hoek Rapenburg- Langebrug het slopen van de muur overbodig was. De Vol dergracht werd in de zeven tiende eeuw overkluist. Dit hield in dat er een soort straat overheen werd gebouwd in een boogvorm. Onder de Lan gebrug zit dus nog water. „Helaas kunnen we in de rich ting van de straatkant niet verder graven. Onder de hui zen die aan het Rapenburg staan werd, nooit geheid. Dat houdt in dat wanneer we ver der graven de grond kan in zakken. Om dat te voorkomen houden we de graafwerkzaam heden zo dicht mogelijk langs de grachtkant", zegt Van Peursen. Pas wanneer de rioolwerkzaamheden klaar zijn en de kademuur is verste vigd, zal er opnieuw archeolo gisch onderzoek plaats hebben aan het Rapenburg. „Door die verstevigingen in de kade muur kunnen we veel meer doen. We hebben dan ook maar weinig last van opko mend water zoals nu het geval is. We zijn dan van plan proef- strookjes te maken en verder te zoeken naar overblijfselen van vroeger". De gegevens over de stads muur worden vastgelegd en verwerkt in het jaarverslag over het bodemonderzoek in Leiden. Ook worden de gege vens in het archief opgeslagen zodat het altijd opgevraagd kan worden. „Stukje bij beetje komen we op deze manier steeds meer te weten over de stad in de oudheid", aldus Van Peursen. LEIDEN De Leidse Hortus Botanicus zal dit jaar geen ex tra aandacht vragen voor de waterlelie Victoria Regia. Wel iswaar staat in Leiden ook een Victoria Regia in bloei, maar de bladeren zijn maar 75 centi meter groot, aldus een woord voerder van de Hortus. De Victoria Regia in Amsterdam, die de afgelopen dagen in bloei stond, meet 150 centimeter. Victoria Regia van die afme tingen, maar dit jaar is dat niet gelukt". Volgens de Hortus is de Leidse Victoria Regia maar van beperkte afmetingen, om dat het gaat om een kruising „Wij hebben anders ook een tussen twee verschillende Vic toria's. Hij verwacht dat vol- cend jaar wel weer een grote Victoria Regia in Leiden te zien zal zijn. „Ik denk dat we dan weer het goede zaad zul len hebben". LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland wil zich niet neerleggen bij de plannen van Rijkswater staat om Rijksweg 11 aan te leggen als een autoweg met totaal twee rijkstro ken. Volgens De Kamer moet Rijksweg 11 een au tosnelweg worden met ongelijkvloerse kruisingen en totaal vier rijstroken. Rijksweg 11 is de nieuwe weg tussen Leiden via Al phen en Bodegraven naar Rijksweg A4, de snelweg Den Haag-Utrecht. Rijks weg 11 moet onder meer de Hoge Rijndijk ontlas ten. De Kamer heeft in het verle den ook gepleit voor de aanleg van een brede rijksweg 11 en doet dat nu opnieuw naar aan leiding van de herziening van het bestemmingsplan Grote Polder in Zoeterwoude. De Kamer wijst erop dat de pro vincie de polder Groenendijk in Hazerswoude heeft aange wezen als regionaal bedrijfs terrein en dat zou een reden des te meer zijn om Rijksweg 11 als autosnelweg aan te leg gen. De kans dat de Kamer alsnog zijn zin krijgt, lijkt niet erg groot. Met de aanleg van de eerste fase van Rijksweg 11 (het tracé tussen Leiden en Al phen) is inmiddels begonnen en volgens woordvoerders van de gemeenten Zoeterwoude en Leiden is bij het besluit om de weg als autoweg met totaal twee rijstroken aan te leggen, uitgegaan van het te verwach ten verkeersaanbod. Een bre de autosnelweg zou niet nodig zijn. Er bestaat nog wel een conflict tussen de gemeente Hazerswoude en Rijkswater staat over de kruising tussen van Rijksweg 11 met de Ge mene weg. Volgens Hazers woude moet daar een viaduct komen, maar Rijkswaterstaat wil er een kruising met ver keerslichten van maken. De bedoeling is dat de eerste fase van Rijksweg 11 in 1993 voor het verkeer wordt openge steld. Het tweede deel komt in de jaren daarna. Rijkswaterstaat heeft bij het aankopen van grond overigens wel rekening gehouden met een eventuele verbreding van de autoweg tot totaal vier rij stroken. Ook in de verschil lende bestemmingsplannen is een eventuele verbreding „na het jaar 2000" niet onmogelijk gemaakt. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres Voorletters: Postcode/plaats: Tetefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuir als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9