^tartende marktkooplieden tornen moeilijk aan de bak DAAR STAAT U. MET UW PAKJE DATNAAR ZWEDEN MOET. VOOR HET LOKET .INEEN LAAAANGE RIJ. Mieuwo Nederlander veel met zuiniger waswater dan Zwitser ader pleegt 16 jaar icest met dochters Woningraad wil weer rijksleningen voor sociale woningbouw WENLAND EüdóeQowuvnt mieuw volksgericht en Urker restaurant Ontslag wegens werkweigering in Koeweit Kabinet maakt nota over volkstelling i IVANDAAG^ VI IN HET VJ elgië noemt protesten $en tol „schijnheilig knollen i Britten in de rij voor Spycatcher Staphorst krijgt vrouwelijk raadslid ER IS'N SNELLERE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 DELFTS ONDERZOEK: VERBRUIK ZAL TOENEMEN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 Er is in Urk opnieuw een volksgericht de tegen restaurant De Kaap. het enige >r horecabedrijf dat op Urk op zondag geo- is. Aan het restaurant werden diverse ielingen aan het restaurant en de auto van uranteigenaar Hakvoort aangericht, waar- e totale schade op meer dan 15.000 gulden iat wordt. „Je hebt niet naar ons geluis- staat als reden op een van de ramen. Ze ro weken geleden werden alle ramen van het iëi|urant met leuzen ondergespoten. Deze was de ravage veel groter. Alle bloembak zijn kapot gegooid, de terrasstoelen ver- de ramen zijn met tectyl besmeurd en de is met een spijker bekrast. Het echtpaar R» vroort is niet van plan toe te geven en het rant op zondag te sluiten. „Wij wijken voor terreur,' aldus de restauranthoudster lustig. J. Groeneboom AMSTERDAM De Rotterdammer J. Groene boom, die vorige maand op staande voet werd ontslagen omdat hij werk weigerde in de haven van Koeweit, heeft vandaag zijn ontslag aange vochten tijdens een kort geding voor de Am sterdamse rechtbank. Groeneboom (48) werkt al 32 jaar als radartech nicus bij het bedrijf Radio Holland in Amster dam. Eind juli, op het moment dat de oorlogs dreiging in de Perzische Golf een hoogtepunt bereikte, kreeg hij te horen dat hij naar Koe weit moest om een radarsysteem te maken van een Koeweitse olietanker. Hij weigerde te ver trekken omdat de kans op aanslagen hem te groot leek. Zijn werkgever voerde aan dat het overal in de wereld gevaarlijk is en dat er ook in Rome wel eens een bom ontploft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal de Tweede Ka mer binnenkort een nota sturen over de vraag of er in 1991 weer een volkstelling in ons land moet worden gehouden. Minister De Korte (Economische Zaken) heeft dit gisteren meege deeld naar aanleiding van vragen die het PSP- kamerlid Andrée van Es in juni had gesteld. Volgens een richtlijn van de EG moet in de twaalf EG-landen ongeveer eens in de tien jaar een volkstelling worden georganiseerd. On langs is in EG-verband afgesproken dat de eerstvolgende tellingen in het voorjaar van 1991 zouden moeten plaatsvinden. Nederland heeft al zestien jaar geen volkstelling gehou den. De telling van 1981 is afgelast toen uit pei lingen was gebleken dat ongeveer een kwart van de bevolking zou weigeren eraan mee te doen. Minister De Korte laat doorschemeren dat Ne derland waarschijnlijk ook in 1991 geen alge meen bevolkingsonderzoek zal organiseren. Hij wijst erop dat de EG-afspraak geen plicht tot het houden van een volkstelling inhoudt, maar dat de betrokken landen wel verplicht zijn tot het leveren van wat hij noemt „voldoende be trouwbare, gedetailleerde en vergelijkbare sta tistische gegevens over de bevolking, de werk gelegenheid en de huishoudens". Dergelijke ge gevens kunnen echter ook door middel van re presentatieve steekproeven worden verkregen. In de nota die het kabinet binnenkort aan de Kamer zal sturen, zal volgens De Korte dan ook aandacht worden besteed aan alternatieven voor een volkstelling. Verdere vervolging Billiton ARNHEM Tegen het me tallurgische bedrijf Billiton in Arnhem en haar ex-di recteur J. Smit wordt een verdere vervolging inge steld wegens het storten van ernstig vervuilde grond op de vuilstortplaats in Westervoort. Ex-directeur Smit heeft tegen de verdere vervolging een bezwaar schrift ingediend. Twee jaar geleden werd ontdekt dat Billiton minstens 1800 ku bieke meter met chemisch afval vervuilde grond had gedumpt. ren lg IETERMEER De renmarkt kan zich in vajn nog steeds stijgende en angstelling verheu- ojji, zo blijkt uit een on- ,e, -zoek van het EIM, het £0I onomisch Instituut ,jn or het Midden- en 0[ linbedrijf in Zoeter- n er. Het aantal week- irkten nam van 659 in 11 toe tot 700 vorig 1 r. Een groei van ruim ,l' procent. Die toename e| jet zich in 't bijzonder ar in de kleine ker- tÉ in, tekent de secretaris de Centrale Vereni- Jog voor de Ambulante Ktdel, F.M.H. Zappeij, B. Maar juist deze sec- Hiit moeilijk, want zo'n is vaak eco- misch niet erg interes- it. i warenmarkt in een ge- ht met pakweg 1000 tot I inwoners wordt even als een belangrijke bij alge aan de leefbaarheid ge- In. „Toch", zegt Zappeij, ins vereniging de belan- van 8000 kooplieden be- itigt, „zie je aan de muta- ^Idat het niet aantrekkelijk ttm op zo'n marktje te n. Het is er een komen en van kooplieden. Deze kten wekken verwach- [en die niet kunnen wor den waargemaakt". Begin nende marktkooplieden zul len er namelijk niet in slagen met zulke dorpsmarkten een inkomen op te bouwen. Ze gelden hoogstens als bijver dienste, naast het bezoeken van één of twee grote week markten. In Nederland zijn zo'n 16.000 tot 17.000 marktkooplieden actief. Daarnaast is er een groep van 4000 tot 5000 win keliers die tevens op waren markten staat. Wie zich let terlijk op deze markt wil be geven als koopman, zal zich voor grote problemen zien gesteld. Want het is bijzonder moeilijk om op een grotere weekmarkt een standplaats te bemachtigen. „De mutaties op de stadsmarkten zijn te beperkt om nieuwkomers vlot te kunnen bedienen", zegt Zappeij. Toch is het aantal kooplieden de laatste jaren toegenomen, constateert hij. Vooral een gevolg van de omvangrijke sanering onder de kleine winkeliers. Een aantal men sen uit deze groep, die ge dwongen de winkeldeur moest sluiten, ging z'n geluk als marktkoopman beproe ven. Vaak met succes. „Daar naast is er veel toeloop van jongelui die het ook eens wil len proberen", aldus Zappeij. Maar die zullen geduld moe ten betrachten: de wachtlij sten voor de grotere week markten zijn lang. Vol vertrouwen Zappeij is vol vertrouwen in de toekomst van de ambulan te handel. „De warenmarkt zal altijd blijven bestaan. Het is één van de oudste detail handelskanalen". Hij voorziet overigens een verschuiving van een puur economisch naar een meer sociaal-maat schappelijk gebeuren. „Dat heeft weer met name met de leefbaarheid te maken. Er is kennelijk behoefte aan ont moetingsplaatsen. Dat lokt mensen naar de markt, die daar dan ook hun aankopen zullen doen". Mede tegen de achtergrond van die maatschappelijke ontwikkeling zal de waren markt volgens de woordvoer der van de Vereniging voor de Ambulante Handel nooit HAAG Nederlandse protesten tegen Belgische plannen luitenlandse automobilisten die gebruik maken van Belgi- autosnelwegen tol te laten betalen zijn „schijnheilig". De sche minister van financiën Eyskens heeft hiermee gister- d op de Belgische-tv gereageerd op uitlatingen van minister ■Kroes tegen de Belgische plannen. In een brief aan haar ;a's en de Europese Commissie heeft minister Smit-Kroes lagd stappen te ondernemen tegen de Belgen. Volgens haar Belgische besluit in strijd met het verdrag van Rome en de pese Akte. De markt krijgt steeds meer een sociale functie dan een economische. bedreigd kunnen worden door de opkomst van bijvoor beeld winkelwarenhuizen die nieuwe formules toepassen. „De opkomst van winkelcen tra heeft wél verschuivingen met zich meegebracht. Zo zijn er vrijwel geen markt kooplui met kruidenierswa ren meer. Daarentegen deed zich op de markt een specia lisatie in de voedingsmidde len-branche voor, zoals de vis- en fruithandelDie ont wikkeling zet verder door. Zappeij juicht dat toe. „Aan de markthandelaren worden vakbekwaamheidseisen ge steld, en dat geldt niet voor alle winkeliers. De consu ment stelt prijs op een vakbe kwame bediening. Die extra service speelt een belangrijke rol voor de markthandel. Men wordt altijd door de di rectie zelf geholpen. Dat moeten we ook uitbuiten als onderdeel van ons concurre rend vermogen". Op het vlak van de prijsstelling wordt er tegenwoordig minder gecon curreerd met de winkelbran che. Hoewel de kreet „Op de markt is uw gulden een daal der waard" nog steeds een klein beetje waarheidsgehalte bevat. Enkele jaren geleden bleek uit een onderzoek na melijk, dat die gulden op de markt 1,25 gulden waard was. De Nederlandse warenmark ten worden op één punt be dreigd: de opkomst van bra- derie-achtige evenementen die ver buiten het aloude ka rakter van de pure braderie uitstijgen. Volgens Zappeij het gevolg van het steeds meer beschikbaar komen van vrije tijd, gepaard gaand met het ontstaan van een catego rie „vrijetijds-kooplieden". Maar ook beroepskooplui be zoeken zulke braderieën in stijgende mate. „Een grote bedreiging, die afbreuk doet aan de aantrekkingskracht van de normale waren markt", besluit Zappeij. 1EN Een 52-jarige Emmenaar heeft bekend gedurende en jaar incest te hebben gepleegd met zijn twee dochters, zijn vriend heeft zich gedurende langere tijd aan een van „j, leisjes vergrepen. In afwachting van het proces zijn beide nen op vrije voeten gesteld. "ader begon zijn incestueuze praktijken in 1969 met zijn toen irige dochtertje. Acht jaar lang vergreep hij zich aan haar. luurde tot aan de nacht dat zij trouwde. Vanaf 1979 dwong lan zijn tweede dochter, die toen vijtien jaar oud was. tot eenschap met hem. In een later stadium kwam ook de huis- nd ten tonele. Eerst kreeg hij toestemming om met de vrouw zijn vriend gemeenschap te hebben, later ook met de doch- Nadat beide dochters elkaar op de hoogte hadden gebracht de incest, deden zij begin deze maand aangifte. Inbreker krijgt vrij voor huwelijksnacht ALMELO Een 29-jarige inbreker heeft gisteren van de recht bank in Almelo twee dagen verlof gekregen om in het huwelijk te treden. Volgens rechtbankpresident mr. Talsma zal de man zo nog van zijn huwelijksnacht kunnen genieten. Daarna zal zijn echtgenote het voorlopig zonder hem moeten stellen want de of ficier eiste anderhalf jaar gevangenisstraf tegen de man. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Stem mingmakerij", noemt de secretaris van de Raad voor onroerende zaken, Smeets, vandaag berich ten als zouden beleggers niet meer bereid zijn geld te steken in de sociale wo ningbouw. Directeur B. Kempen van de Nationale Woningraad (NWR) liet gisteren weten dat er van de voor dit jaar geplande 25.000 woningen in de so ciale sector 8500 niet ge bouwd zullen worden. „De uitspraken van Kempen zijn onjuist. Die moet ik weer- 1 K EEN KieiNe g.spfZAÊE iCCft CLMBHUIS, Mevjeék- HET I£> v t> ^mGl(WaxlgHUlSJw,/'lvn' l^e^ BLJV5N MMÊ. E62VG- spreken. De beleggers zijn nog steeds bereid geld in de wo ningbouw te steken. Wij voor zien dat het gaat om een be drag van 100 miljard gulden tot het jaar 2000", aldus Smeets. De secretaris van de Raad voor onroerende zaken erkende wel dat er een pro bleem is ontstaan nu de over heid niet meer garant staat voor het volledige bedrag dat woningbouwcorporaties bij be leggers lenen voor het bouwen van woningen. De overheid wil nu alleen nog garant staan voor de hoofdsom van de le ning en niet meer voor de toe nemende schuld. „Wij gaan daar in september met ambte naren van VRO en staatssecre taris Heerma over praten. Dat wordt een goed gesprek", al dus Smeets. Volgens de NWR kan een ern stige stagnatie van de sociale woningbouw alleen worden voorkomen als het kabinet het voornemen intrekt om met in gang van volgend jaar de fi nanciering van woningen in de sociale sector volledig via de kapitaalmarkt te laten ver lopen. Het kabinet moet snel met een oplossing komen door tijdelijk opnieuw rijksleningen aan de woningcorporaties ter beschikking te stellen. Volgens de NWR is tot nu toe de finan ciering voor de bouw van 4000 woningen in de sociale sector voor dit jaar rond. Gesproken wordt van een „verontrusten de situatie". De twee boekwinkels van de AKO op Schiphol blijken met het boek Spycatcher van Peter Wright vooral hun Britse klanten een enorm plezier te doen. Gistermiddag waren in een paar uur tijd 100 van de 400 boeken die de AKO die dag binnen had gekregen, over de toonbank gegaan. Met name de Britten stonden voor dit boek in de rij, omdat het in hun eigen land niet te koop is. In het boek worden onthullingen gedaan over de rol van de Britse geheime dienst bij het afluisteren van politieke figuren. Eén Engelsman verklaarde speciaal voor dit boek naar Schiphol gevlogen te zijn. STAPHORST Voor het eerst in de geschiedenis zal de gemeenteraad van Staphorst een vrouw in haar midden hebben. In september zal me vrouw Tiny Radersma-Van Ewijk haar plaats innemen op de vrijgekomen PvdA-zetel. Door de benoeming van Tiny Radersma (geboren in Kedi- chem) maakt de gemeente Staphorst een hele omme zwaai. Tiny Radersma bestrijdt echter dat veel zaken in Stap horst nog steeds een manne- naangelegenheid zijn. Zij: „Als ik naar deze gemeente kijk, en dan vooral op agrarisch ge bied, dan zijn de vrouwen ge lijkwaardig aan de man. Er wordt niet altijd over gepraat, maar die gelijkwaardigheid is duidelijk aanwezig". Vietnam-kruisboog met weerhaken weg APELDOORN Uit een woning in Apeldoorn is een levensge vaarlijke kruisboog gestolen. Gelijk met de kruisboog zijn twin tig jachtpijlen ontvreemd die aan de punten weerkhaken heb ben. Een dergelijk wapen werd destijds in de oorlog in Vietnam gebruikt. Het wapen, dat ook door kinderen bediend kan wor den, is op een afstand van vijftig meter zonder meer dodelijk. ADVERTENTIE WORLDWIDE EXPRESS DELFT De Nederlander gebruikt ongeveer twee keer minder water om zich te wassen dan de Zwit ser. Dit betekent echter niet dat hij een smeerpoets is. Het verschil zit hem onder meer in het veel gro tere aantal baden in de Zwiterse huizen en de wij dere kranen waar in het Alpenland het water uit komt. Voorts is ook de zeer lage prijs die de Zwit serse bevolking voor haar water betaalt van in vloed op het hoge waterverbruik aldaar. Dit stelt R. van Eldik van de afdeling Gezondheidstechniek aan de Technische Universiteit in Delft na een vergelijkend onderzoek naar het watergebruik in beide landen. Het on derzoek is van belang voor het vaststellen van de toekomsti ge behoefte aan water voor de Nederlandse huishoudens. De onderzoeker komt tot de conclusie dat het huishoudelijk wa terverbruik in Nederland de komende jaren zal toenemen doordat er steeds meer douches en baden bijkomen. Het watergebruik in Nederland bedraagt ruim 110 liter per dag per persoon. Hiervan besteedt iedereen 40 liter voor zijn persoonlijke hygiëne. In Zwitserland ligt het watergebruik op 229 liter per persoon per dag. Bijna de helft daarvan ge bruikt de Zwitser om zijn lijf te wassen. In het blad H20 van de Vereniging van Waterleidingbedrij ven Vewin in Rijswijk schrijft de Delftse onderzoeker dat men niet hoeft te vrezen dat de Nederlandse bevolking in de toekomst evenveel water als de Zwitsers zal gaan gebruiken. Er worden veel minder baden in de huizen aangelegd, men gebruikt ze minder en de capaciteit van de kranen is veel geringer. Daarnaast zal de prijs van het water ook nog mee spelen bij een minder watergebruik Van Eldik berekende dat elke Nederlander in het jaar 2010 per dag 132 liter water zal gaan gebruiken, waarvan hij 56 liter nodig heeft om zichzelf schoon te maken. Nu is dat res pectievelijk 111 en 40 liter. Om het toilet door te spoelen zal hij na de eeuwwisseling 32 liter water nodig hebben, even veel als nu. Voor de verzorging van de was is 23 liter water nodig, weinig meer dan thans het geval is. Het afwassen van de borden, kopjes en schotels en het be stek vergt over 23 jaar twaalf liter water per dag, twee liter meer dan nu. De reiniging van de woning behoeft niet meer dan één liter per dag. Dat zal ook na het jaar 2000 niet veel anders zijn. Voor overige doeleinden, zoals het wassen van de auto en het besproeien van de tuin, gebruikt elke inwo ner dagelijks twee liter water. De Delftse onderzoeker denkt dat dit in het jaar 2010 twee keer zoveel zal zijn. Ongeveer 80 procent van de Nederlandse woningen beschikt over een douche. In Zwitserland heeft praktisch elk huis er een (95 procent). Van Eldik keek ook naar het verschil in het aantal douches in beide landen en kwam tot de ontdek king dat het land van de besneeuwde bergtoppen over meer dan twee keer zoveel baden beschikt. Er blijkt ook een verschil te bestaan in het gebruik van deze sanitaire voorzieningen. De Nederlander maakt eens in de twee dagen gebruik van de douche, terwijl de Zwitser prak tisch elke dag onder de warme waterstraal staat. Het grote verschil in watergebruik tussen beide landen is volgens de Delftenaar niet alleen toe te schrijven aan deze factoren. Tijdens zijn onderzoek kwam hij erachter dat de meeste kranen in de Zwitserse badkamer een veel grotere capaciteit hebben dan die in Nederland, zodat daar in de zelfde douchetijd veel meer water uit stroomt. Ten slotte kan een deel van het hogere waterverbruik in Zwitserland waarschijnlijk worden toegeschreven aan de zeer lage tarieven van de waterleidingbedrijven. Omdat der gelijke lage prijzen in de toekomst in Nederland niet zijn te verwachten, zal het waterverbruik om deze reden niet ho ger worden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3