ICTO-directeur vreest kerkelijk pacifisme kerk wereld Patriarch Constantinopel bezoekt Moskou Ccidóc Soman Hervormd gespreksboekje over feministische theologie 1 [Hf? H wim lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Twijfel aan humaniteit geallieerden Vaticaan ontkent akkoord met Spanje over Opus Dei Rudings gulle hand I CcidóeSomont WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 PAGINi België, het land met de minste evangelisten BRUSSEL België is het land waar wereldwijd het kleinste aantal evangelisten werkt. Er is per 35.000 inwoners één evan gelist. In Zaïre is er per 660 inwoners een evangelist of zende ling. In India is dit een op de 18.000. Dit heeft de evangelische organisatie „Aktion: In jedes Haus" uit West-Duitsland bekend gemaakt na veertien dagen lang in België te hebben geëvange liseerd. Slechts 0,4 procent van de ongeveer 10 miljoen Belgen is actief protestant, zo constateert de Westduitse organisatie. Daarmee behoort België, met de Arabische landen, tot „de don kerste missielanden ter wereld". Billy Graham mist het pausbezoek NEW YORK De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft tot zijn spijt moeten vaststellen dat zijn agenda niet met die van de paus spoort. Terwijl paus Johannes Paulus II vol gende maand de Verenigde Staten bezoekt, is de evangelist in de volksrepubliek China, waar zijn vrouw als dochter van een zendeling is opgegroeid. Graham zei te betreuren dat hii de uit nodiging voor een ontmoeting met de paus moest afslaan. In 1981 had hij de paus in het Vaticaan bezocht. De paus verdient ons aller respect, aldus Graham, wegens zijn „standvastig op treden voor ethische waarden en voor de gerechtigheid". Gra ham zal in China geen massa-evangelisatie bedrijven. Wel zal hij in enkele kerkdiensten preken en praten met leiders van de Chinese kerken. Als de staat sterk is, verplettert hij ons. Als hij zwak is, komen we om. Paul Valéry Martin Kruse: gerechtigheid niet gediend met gevangen houding Hess EVANGELISCHE KERK OVER DOOD HESS: STUTTGART Het feit dat de 93-jarige Rudolf Hess, voormalig plaatsvervanger van Adolf Hitler, „in de een zaamheid van de gevangenis, ver weg van zijn echtgenote" is overleden, doet twijfelen aan de humaniteit van de vier geallieerde bezettings machten in Berlijn. Dit zei prof Theodor Schober uit Stuttgart, die namens de Evangelische Kerk in Duits land verantwoordelijk is voor de pastorale begeleiding van Duitse oorlogsmisdadigers in vreemde gevangenissen. De zin van een strafvoltrek king van een steeds zieker wordende bejaarde werd van jaar tot jaar minder duidelijk, aldus Schober. Zowel prote stantse als rooms-katholieke kerken in de Bondsrepu bliek, maar ook in Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten hadden bij hun rege ringen aangedrongen op vrij lating van Hess. zonder dat ze daarmee zich over zijn schuld uitspraken. Prof. Schober deelde mee dat hij nog maar tien dagen gele den de Soviet-ambassadeur dringend had verzocht Hess vrij te raten daar zijn 87-jari- ge echtgenote ernstig ziek is. Dit verzoek werd afgewezen. De Franse legerpredikant in West-Berlijn, Michel Roeh- rig, zal de rouwdienst voor Rudolf Hess leiden. Sinds een maand of negen is hij belast met de pastorale verzorging van de Franse troepen en de Franse Gemeente in Berlijn en tevens de pastor van de enige gevangene in Spandau. Ds. Roehrig beschouwt dit als zijn plicht tegenover de man die vanaf het begin van zijn gevangenschap in 1946 pasto raal door Franse legerpredi- kanten werd verzorgd. Roeh- rig's voorganger, ds. Charles Gabel, werd eind vorig jaar plotseling van zijn taak ont heven, waarschijnlijk omdat hij te nauwe contacten met Hess had aangeknoopt. Pleidooi Kerken in de Bondsrepu bliek en de landen van de drie geallieerden hebben zo'n twintig jaar lang gepleit voor de vrijlating van Hitiers plaatsvervanger, sinds in sep tember 1966 Baldur von Schirach en Albert Speer, die 20 jaar van hun straf hadden uitgezeten, werden vrijgela ten. Martin Niemöller opende in 1968 de rij, een jaar later gevolgd door de synode van West-Berlijn, terwijl in 1975 bisschop Kurt Scharf een be roep op de geallieerden deed. Zijn opvolger, Martin Kruse, herhaalde het verzoek in 1979. In april van dit jaar zet te Kruse, inmiddels praeses van de EKD (Evangelische Kerk in Duitsland), zich op nieuw voor de vrijlating van Hess in. „Wij zijn van me ning dat de gerechtigheid er niet mee is gediend als een 93-jarige als symbool nog lan ger gevangen wordt gehou den." aldus Kruse. Drie jaar geleden deden kerkelijke lei ders uit de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk een beroep op hun regeringen Hess vrij te laten. Al deze pleidooien hielden geen vrijspraak in voor Hess, die zowel tijdens het proces te Neurenberg als daarna steeds heeft volgehouden dat hij onschuldig was. Nog min der was het hen te doen om eerherstel voor een van de leiders van het Derde Rijk. Het ging slechts om genade voor recht Pagina 5: Hess pleegde zelfmoord HOOGEVEEN Het ICTO (Interkerkelijk Co mité voor Tweezijdige Ontwapening) is men te leurgesteld over de brief, die de gereformeerde de- putaten (deskundigen) voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk heeft laten uitgaan aan predikanten en kerkera den. Het lijkt erop, dat er langzamerhand een „pa cifistische geest" gaat heersen, aldus bureau-di recteur N. J. de Jong uit Hoogeveen. De deputaten prijzen in hun brief de vredeskrant van het IKV, omdat hij er toe kan bijdragen, dat de scherpe verdeeldheid binnen de ker ken over het vraagstuk van oorlog en vrede zal verdwij nen. Tegelijk doen de depu taten een dringende oproep aan de kerkeraden om in een tijdperk van massavernieti gingswapens de vragen van de moderne bewapening en van de oorlog aan de orde te stellen. „Het zwijgen over dit probleem mag niet te lang duren. Bovendien hoeft u, nu de internationale situatie aan het veranderen is, het ge sprek in uw gemeente niet op precies hetzelfde punt te her vatten waar het is afgebro ken," menen deputaten oor logsvraagstuk. Volgens De Jong verschuift hiermee het aanvankelijk verzet tegen de kruisvlucht- wapens naar een ander en veel breder terrein. „Ik ben bang, dat van het een het an der komt. Als deze tendens zich voortzet krijgt de syno de-uitspraak van 1984 nog eens het gezag van een status confessionis. Dan zie ik voor mij geen toekomst meer bin nen de Gereformeerde Ker ken in Nederland". Het ICTO zal begin septem ber met een eigen vredes krant naar buiten treden. Het thema daarvan is „mensen rechten". Er staan bijdragen in van onder meer dr. J. Vlaardingerbroek uit Rotter dam over „Gerechtigheid - in bijbel en politiek", de pause lijke pro-nuntius mgr. dr. I. E. Cassidy over „Zoeken naar vrede". VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft be richten ontkend dat de kerk het op een ak koordje heeft gegooid met Spanje om geen bis schoppen te benoemen uit de behoudende orga nisatie Opus Dei in Span je als dat land zijn am bassadeur bij de Heilige Stoel terughaalt. Het toonaangevende Spaanse dagblad El Pais had dit vori ge week gemeld maar het Vaticaan zei dat dit bericht niet eens de „schijn van waarheid" heeft. De aanwe zigheid van de 63-jarige am bassadeur Gonzalo Puente Ojea die er een uitgesproken agnostische en linkse visie op na houdt is het Vaticaan een doorn in het oog, te meer daar de ambassadeur ook nog onlangs is gescheiden. Uit kringen van de katholie ke kerk in Madrid werd ver nomen dat het akkoord tus sen de Spaanse regering en het Vaticaan erop neerkwam dat er geen bisschoppen meer benoemd zouden worden in Spanje die lid zijn van Opus Dei. Overigens is geen enkele bisschop in Spanje lid van deze seculiere religieuze or ganisatie die tijdens de dicta tuur van generaal Franco uitstekende banden had met het bewind in Madrid. Opus Dei telt 1.276 priesters en 74.730 leken in 80 landen. Volgens El Pais behoren de Spaanse aartsbisschop Eduar- do Martinez Somaio, plaats vervangend kardinaal-staats secretaris van het Vaticaan, en de woordvoerder van het Vaticaan Joaquin Navarro, tot het Opus Dei. Chileense bisschoppen eisen grondwets wijziging SANTIAGO DE CHILE De Chileense bisschoppen conferentie wil dat de grond wet nog voor de presidents verkiezingen over twee jaar wordt gewijzigd. Verder moet de militaire regering ervoor zorgen dat de verkie zingen „een moreel gezag" krijgen. De bisschoppen roepen in hun verklaring na afloop van een driedaagse vergadering van de bisschoppenconferen tie de Chilenen op zich in het kiesregister te laten opne men. Van het militaire regi me wordt verlangd dat het zijn martelpraktijken stopzet. De bisschoppen menen dat de in 1980 door het militaire be wind gewijzigde grondwet de totstandkoming van „vrede en nationale verzoening" be lemmert. De verkiezingen kunnen alleen „moreel ge zag" krijgen, als voldoende burgers zich hebben laten re gisteren en alle politieke stromingen op gelijke wijze toegang tot de media hebben, zo menen de bisschoppen. De bevelhebbers van de drie on derdelen van de krijgsmacht en het hoofd van de para-mi litaire politie moeten het honderd dagen voor de da tum van de verkiezingen (11 maart 1989) eens worden over een gezamenlijke kandi daat. EERSTE BEZOEK SINDS VIER EEUWEN MOSKOU-1ST ANBOEL De geestelijk leider van ongeveer 250 mil joen orthodoxe gelovi gen, patriarch Dimitrios I van Constantinopel, is sinds gisteren op bezoek in de Sovjet-Unie op uit nodiging van patriarch Pimen, hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Dit is de eerste maal sinds de breuk in de Orthodoxe Kerk in 1589, toen Moskou zich tot patriarchaat verhief, dat een patriarch van Constantinopel een be zoek aan Moskou brengt. Bijna vier eeuwen lang zijn de betrekkingen tus sen Constantinopel en Moskou gespannen ge weest. De uitnodiging 'uit Moskou is via de patriarch van Jeruza lem, Diodoros I, binnengeko men, aldus bisschop Kallistos, secretaris van het patriar chaat van Constantinopel. Diodoros streeft naar een versterkte aanwezigheid van de Orthodoxie in Jeruzalem, hetgeen volgens hem niet zonder medewerking van de Russisch-Orthodoxe Kerk mogelijk is. Bisschop Kallistos liet ook doorschemeren dat de grote re openheid onder Gorbats- jov het bezoek had verge makkelijkt. Verder hebben in andere delen van de we reld de Orthodoxe Kerken te kampen met teruggang, ter wijl er in de Sovjetunie van een religieuze opleving spra ke is. Een derde reden is de meer verzoeningsgezinde houding van de Turkse autoriteiten tegenover het patriarchaat van Constantinopel. Dimi trios I is Turks staatsburger De Turkse regering is er wel van beschuldigd dat ze de ac tiviteiten van de patriarch aan banden legde. De laatste tijd reist hij als een paus de wereld rond. Eerder dit jaar bezocht hij al de Orthodoxe Kerken in het Midden Oos ten. Volgende maand zal hij de leiders van de Orthodoxe Kerk in Joegoslavië, Roeme nië en Bulgarije bezoeken. Voor het eind van dit jaar staat een ontmoeting in het Vaticaan met paus Johannes Paulus II op het programma. Ottomaanse rijk Constantinopel was de hoofd stad van het Byzantijnse Rijk totdat de Ottomaanse Turken de stad in 1453 innamen. Het patriarchaat bleef er echter gevestigd, hoewel er nu nog geen vierduizend orthodoxe gelovigen in Turkije zijn. Na de val van Constantinopel kwamen de Orthodoxe Ker ken in het Ottomaanse Rijk onder Islamitische controle. Dit was voor de Russische Kerk, die dateert van 988, aanleiding zich als leider van de Orthodoxe wereld te be schouwen. In 1589 werd het patriarchaat van Moskou geïnstalleerd. Sindsdien noemt de kerk zich het Der de Rome. De Orthodoxe wereld kent verschillende autonome ker ken in Griekenland, In Athene kwamen gisteren de Griekse bisschoppen bij een. Hoofdpunt van de be sprekingen waren de plannen van de Griekse regering het uitgebreide grondbezit van de Grieks-orthodoxe kerk te onteigenen. De synode noem de de wet die de onteigening regelt ongrondwettig. Egypte, Jeruzalem, Oost- en West-Europa, en in Noord- Amerika. De Russisch-Ortho doxe patriarch Pimen bij voorbeeld zendt elk jaar Paasgroeten aan de oecume nisch patriarch (Dimitrios I) en tevens aan de primaten van 15 Orthodoxe Kerken. Terwijl de betrekkingen van de patriarch van Constanti nopel met de Turkse rege ring zichtbaar verbeteren, ligt hij met de socialistische regering van Griekenland overhoop. De regering-Pa- pandreou is begonnen het grondbezit van de Grieks-Or thodoxe Kerk te naasten. Dimitrios I heeft deze plan nen „destructief voor de geestelijke, religieuze en soci ale opdracht var) de Kerk" genoemd. Er wordt nu druk op hem uitgeoefend een voorgenomen bezoek aan Athene, waarbij hij minister president Papandreou zou ontmoeten, uit protest af te zeggen. De Grieks-Orthodoxe Kerk heeft inmiddels een aanklacht tegen de regering ingediend bij het Internatio nale Hof van Justitie te Den Haag. LEIDSCHENDAM Ruim honderd hervorm de kerkeraden, enkele gereformeerde en enkele „samen op weg-kerkera- den" krijgen het verzoek om mee te doen aan een onderzoekje over femi nistische theologie. De antwoorden van de in to taal honderddertig ker keraden op vragen over deze specifieke tak van de theologie worden ge koppeld aan een ge spreksboekje: „Theologie van of voor vrouwen". Het eindresultaat zal ter bespreking worden aan geboden aan de generale synode van de Neder landse Hervormde Kerk. Het gespreksboekje is ge maakt door een commissie die zich sinds 1983 met het thema vrouw en theologie heeft beziggehouden. Een van de leden van de commis sie, de theoloog prof. dr. F.O. van Gennep, schrijft in het gespreksboekje dat feministi sche theologie vernieuwing van exegese en dogmatiek mogelijk maakt. De kerk krijgt dankzij de bijdragen van feministische theologen oog voor de talloze theologi sche gezichtspunten, ideeën en vanzelfsprekendheden, die onbewust door patriar chale vooroordelen zijn be paald, zo schrijft Van Gen nep. Het feminisme en de fe ministische theologie richten zich niet op deelgebieden van het menselijk bestaan, maar op de ideologie die ten grond slag ligt aan allerlei uitwas sen op politiek, economisch en sociaal gebied. Daarom is deze theologie van belang voor de hele samenleving, voor de theologen en hun kerken, schrijft Van Gennep. Overigens hoeft niet alles wat de feministische theolo gie aandraagt, voor zoete koek worden geslikt, aldus •de Leidse hoogleraar. „Met een al te vlotte, modieuze aanvaarding van de feminis tische zienswijze is niemand gebaat." WAAR de VVD al jaren om smeekt, lijkt nu te gaan g» ren: een verlaging van de belasting voor iedereen. Maar genoeg voor de VVD is het niet deze partij zelf die m eer gaat strijken. Het is minister Ruding van financier g geheel onverwacht, een beetje Sinterklaas lijkt te gaan len. GEEN politiek gewin voor de VVD dus. Minister Ri v heeft tot nu toe alle meevallers voor de schatkist willeijai nutten voor het terugdringen van het financieringste Wat is er met hem aan de hand dat hij nu op eens met hand een miljard weggeeft? Dat kan niet zonder reden DaT is het ook niet. Want Ruding heeft ongetwijfelc kansen goed getaxeerd. Hij heeft vorige maand zijn col ministers nog een bezuinigingspakket van drie miljard den extra door de keel gewrongen op het moment dat de stand van de schatkist zoveel slechter bleek te zijn dan vankelijk was voorzien. Die tegenslag ontstond onder doordat sommige ministers veel meer hadden uitgegeven was afgesproken, zodat Ruding recht van spreken had. MAAR nu de minister van financiën aan de inkomstei van zijn begroting plotseling getracteerd wordt op een meevaller, kon hij verwachten dat zijn collega's daar ha een portie van zouden opeisen ter verzachting van som vorige maand overeengekomen bezuinigingen. Ruding dat geld daarom beter al op voorhand weggeven aan eei lastingverlaging, zodat er voor collega-ministers niets te halen viel. Want na het terugdringen van het financieringsti heeft het verminderen van wat in het Haagse jargon „d< lectieve sector" wordt genoemd alles wat door de heid wordt gefinancierd voor Ruding terecht evei een grote prioriteit. Het ongedaan maken van bezuinigi die al eerder zijn afgesproken vergroot echter die collec sector juist weer. Maar ai is de redenering van Ruding, ook rekening p dend met het regeerakkoord volstrekt logisch, er ku r toch bedenkingen tegen worden aangevoerd. Enkele va® vorige maand overeengekomen bezuinigingen hakken erg fors in op de samenleving, bijvoorbeeld de bezuinig» 1 de gezinszorg. Nu er een zo grote meevaller van meer een miljard valt te incasseren, zal het kabinet zich de ko 0 de week toch ernstig moeten afvragen of niet een klein van die meevaller gebruikt kan worden om de meest oi?1 gename bezuinigingen gedeeltelijk ongedaan te maken. r De kans op maatschappelijke aanvaarding van het t netsbeleid zou daardoor in elk geval worden vergroot, noods moet het ongedaan maken van enkele van die bez ;j gingen maar ten koste gaan van een klein deel van de 1 Q] tingverlaging, die Ruding nu met gulle hand lijkt weg te Q len geven. m Zonnige perioden. den-grens rond 3800 m. it DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied ligt morgen bo ven ons land. Hierdoor is er weinig wind. Bovendien ont staan er flinke zonnige perio den, waarbij de middagtempe- ratuur tot rond de 25 graden oploopt. Boven Spanje ontstaat inmiddels een onweersstoring die langzaam naar het noorden trekt en vrijdagavond het zui den van ons land kan berei ken. Zaterdag en zondag moet dan ook met regen- en on weersbuien rekening worden gehouden. De middagtempera- tuur, die eerst nog tot 25 gra den oploopt, komt in het weekeinde enkele graden la ger te liggen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera- tuur langs de westkust rond 16 graden, elders ongeveer 21 graden. Britse Eilanden: Af en toe zon en van het westen uit regen. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Duitsland. Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur van 24 tot 28 graden. Frankrijk, Benelux-. Eerst zon nig en van het zuiden uit kans op onweer. Middagtempera tuur landinwaarts rond 26 gra den, bij zee wat koeler. Alpengebied: Zonnig. In de dalen rond 26 graden. Nul-gra- Spanje en PortugalIn Pi gal en in noordwest-S toenemende bewolking ei kele regen-of onweersb j Middagtemperatuur van graden in het noorden en ten tot 36 graden lai waarts. Italië, Joegoslavische Droog en zonnig. Middag peratuur rond 30 gradenX, WEERRAPPORT HEDENMORGI Weer Max Min Amsterdam zw.bew 23 17 De Bilt rw bew 24 17 Eelde zw.bew 21 15 Eindhoven zw.bew 23 17 Den Helder zw bew. 21 16 Rotterdam zw.bew. 23 17 Twente mist 21 16 Vlissingen zw bew 22 17 Zd. Limburg zw bew. 21 16 Aberdeen zw.bew 19 10 Athene niet ontv. Barcelona onbew. 29 19 Berlijn regen 23 17 Bordeaux mist 27 17 Brussel zw bew. 23 15 Dublin zw bew 17 13 Frankfort zw.bew. 25 17 Genève onbew. 25 13 Helsinki onbew. 19 4 Innsbruck zw.bew. 20 16 Klagenfurt mist 27 14 Kopenhagen zw bew. 20 14 Locarno onbew. Londen 1 bew. Luxemburg zw.bew Madrid onbew Malaga onbew Mallorca Malta Moskou MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich zw.bew Casablanca mist Cyprus onbew Istanbul niet onl Las Palmas onbew. Beiroet niet ont Tel-Aviv l.bew. zw.bew. regen 1 bew. ïneven graag kort en luidelijk geschreven De" edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- len stukken te bekorten e-verslF n de ncn' tekst van de Time-t ver te ontdoen van t overdrijving en onjuisthe ,a G. de Korte, VOORSCHOTEN. Time en Nederland (5) Hoewel ik me kan voorstellen dat de betrokkenheid van Wibo van de Linde bij het ar tikel in Time over Nederland bij voorbaat de nodige scepsis heeft opgeroepen, ziet het er naar uit dat die argwaan in dit geval misplaatst is. Van een officiële woordvoerder van de gemeente Amsterdam heb ik begrepen, dat Van de Linde juist nuttig werk heeft ver richt door de aanvankelijke (ADVERTENTIE) Slechts 1 dag liquidatieverkoop Perzische- en Oosterse tapijten In alle maten tot 3.80x2.80. KORTINGEN TOT 70 Diverse Perzische topstukke maken deel uit van deze partij. Geen veiling, maar persoonlijk advies. Alle tapijten met certlficaal van echtheid. Donderdag 20 augustus vvl//, 13.00 uur tot 21.00 uur sportcentrum '■■„Will „De Vliegermolen", II, 11. Voorbuit L Burg. Fefthpleln 1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2