CDA pleit voor minima Bon: Felle kritiek op bezuinigingen in gezinszorg Pruimpje wee madams Golf NEO-NAZI'S GOOIEN VERF NAAR DUITSE AMBASSADE DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UIT- nK® bijlage m Haag krijgt „aidshotel" fiï PROEFPERSONEN IN VS KRIJGEN AIDSVACCIN Overleg mijnstaking Zuid-Afrika vastgelopen Koffiejuffrouw vrijgesproken van fraude Verpleger in VS doodde zeker 44 patiënten DE VRIES HEEFT MOEITE MET RUDINGS PLAN Driemaal Kanaal over Niet gratis parkeren op Duinrell Suriname naar Hof met klacht over opschorting hulp Drie en half jaar geëist na doodschieten Hagenaar Vermindering aantal bedden kinderafdeling AZL onzeker Nederlandse jeugd stort zich (nog) niet op pruimtabak tü&L £eidócSommit Woensdag 19 augustus 1987 78e jaargang no. 23887 Uitgave Westerpeis, behorende lot Si|tho[l Pers. Apothekeredgk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, lel- 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank Amro Bank n Leiden Directeur-hoofdredacteur IHallewas. Chel-redacleur W,m Bunteweg. Abonnementen Unci 6% BTW) oer maand I. 23,04 (aul betaling) kwartaal I 68,93, laar I. 262,35. Klachten be20rging: maandag t/mvnidag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-1500 uurlel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f 0 64permm kleint|es( 045 per mm Losse nummers f. 1.10. HET WEER Zonnige perioden en droog. Minimumtemperatuur onge veer 13 graden, middagtempe- ratuur rond 25 graden. Zwak ke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. In het weekeinde enige afkoeling. Zon op: 6.30; onder 20.55. Scheveningen hoog water: 13.51; laag water 8.08 en 21.22 uur. SPECIALE WATERSPORT- inde zie pagina S I HAAG Den Haag gaat een „aidshotel" in- ten. Het gebouw, wellicht één van de verzor- stehuizen die wegens bezuinigingen moeten jen gesloten, zal worden gebruikt voor aid- iënten die in hun laatste levensfase zijn be en die geen bijzondere medische verzorging r nodig hebben. Wethouder van gezondheids ei Martini kondigde gisteren aan dat ieder- in Den Haag die zich wil laten testen op aids, voor binnenkort terecht kan bij de GG en in Den Haag. Volgens de wethouder is er een t behoefte bij veel mensen om buiten hun ei- s om, en dus zonder verwijskaart, een aids- laten verrichten. Het onderzoek kan ook gebeuren. Na de test worden mensen die blijken te hebben, opgevangen door verpleeg- Aparte aids-afdeling in ziekenhuis onpersoonlijk". WASHINGTON In de Verenigde Staten mag een vaccin tegen de immuunziekte aids op proefpersonen worden uit geprobeerd. Hiervoor heeft de Amerikaanse keurings dienst voor medicijnen gisteren toestemming gegeven. Het vaccin zal vanaf oktober beproefd worden op 81 vrijwilli gers; meest homoseksuele mannen die niet aan aids lijden. Met het onderzoek wil men allereerst de neveneffecten van het vaccin vaststellen. Pas later wordt onderzocht of de gevaccineerde proefpersonen immuun zijn geworden voor het aidsvirus. Volgens de fabrikant, MicroGenesys, is de entstof gebaseerd op een eiwit dat gevonden is op de oppervlakte van het aidsvirus. Het eiwit wordt in het labo ratorium gekweekt in een cultuur die bestaat uit de leven de cellen van een gras etende rups. Deskundigen op het terrein van aids wijzen er op dat, als blijkt dat het vaccin succesvol is, het nog jaren kan duren voordat het op grote schaal beschikbaar is. JOHANNESBURG De besprekingen tus sen leiders van de stakende zwarte mijn werkers in Zuid-Afrika en hun werkgever^ de Anglo-American Corporation, yjn giste ren vastgelopen. Aanleiding was een be richt over een nieuwe botsing tussen politie en stakers. Daarop vertrok de mijnwerkers- vakbond NUM van de gesprekstafel. Het overleg ging juist over een beperking van het geweld rond de mijnstaking. Bij de nieuwe geweldsuitbarsting vielen zeven ge wonden toen de politie met karabijnen en rubberkogels het vuur opende op stakende mijnwerkers. DEN HAAG Een voormalige kantinejuf frouw van het Haags Paleis van Justitie is gisteren door de politierechter in Den Haag vrijgesproken van fraude. De 59-jarige Haag se had ook steeds ontkend. Acht van haar collega's die wel hadden bekend jarenlang de koffie te hebben verdund en de meerop brengst geschat op 3600 gulden per jaar in eigen zak te hebben gestoken, waren eer der veroordeeld tot boetes en voorwaardelij ke gevangenisstraffen. Als reden gaven de dames op dat ze koffie te kort kwamen toen er van kopjes op (grotere) bekertjes werd overgeschakeld. De gisteren vrijgesproken koffiejuffrouw heeft wel koffie verdund, maar alleen om deze op de juiste sterkte te krijgen als het koffiezetapparaat niet goed functioneerde. CINCINNATI Een Amerikaanse zieken verpleger heeft voor de rechtbank in Cin cinnati bekend dat hij tussen april 1983 en december 1986 zeker 24 mensen heeft ver moord. De slachtoffers waren ernstig zieke patiënten in openbare ziekenhuizen waarin de man werkzaam was. Volgens kranten in Cincinnati zou de 35-jarige Donald Harvey tijdens verhoren door de politie nog zeker twintig andere ziekenhuis-moorden hebben bekend, waarvoor hij overigens niet is aan geklaagd wegens onvoldoende bewijs. Met de rechtbank is Harvey overeengekomen dat hij in ruil voor een bekentenis niet de doodstraf krijgt, maar een gevangenisstraf van ten hoogste zestig jaar. De families van de slachtoffers hebben hiertegen protest aangetekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA- fractieleider De Vries heeft moeite met de plannen van zijn partij genoot minister Ruding (Financiën) voor belas tingverlaging in 1988. Volgens De Vries bete kenen de voornemens dat mensen met de laagste inkomens er nauwelijks op vooruit gaan. Ook bij de PvdA bestaan bezwaren tegen Rudings voorstel. „Wij willen dat de belas tingverlaging vooral ten goede komt aan de inko mens tussen minimum en anderhalf keer modaal, zeg 65.000 gulden", aldus een zegsman van De Vries. „In het najaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners kan zo een beter uitzicht ontstaan op loonmatiging, hetgeen goed is voor de werkgelegenheid". Volgens het CDA, dat de steun van de VVD verwacht voor de eigen ideeën, voldoen de plannen van minister Ru- ding niet aan deze doelstel ling. In zijn opzet gaan de hogere inkomens er meer op vooruit dan de lagere. Het gaat dan overigens om bedragen van 6 tot 35 gul den. Volgens de huidige verwachting daalt de koop kracht van de minima in 1988 zonder maatregelen met 1 procent. Voor werk nemers in het bedrijfsleven is dat 0,5 procent. Zoals bekend wil minister Ruding de belastingen in 1988 voor een totaalbedrag van 1,1 miljard gulden ver lagen. Per saldo betekent dat dat iemand met een minimuminkomen die in de laagste belastingschijf zit, vijf tot zes procent minder belasting gaat betalen. Ie mand met een inkomen dat onder het hoogste belasting tarief valt (72-procent) ziet de belasting met twee pro cent teruglopen. In guldens gemeten betekent, een en ander echter dat de koop kracht meer toeneemt naar mate het inkomen hoger is. Afhankelijk van gezinssa menstelling en inkomen zou de koopkracht van de laag ste inkomens er 0,2 procent op vooruitgaan, die van de hoogste 1 procent. Bij twee verdieners en alleenstaan den ouder dan 27 jaar (de genen die het meeste belas ting betalen) is dat nog en kele tienden van procenten meer. V YORK In de Per- ïe Golf vaart behalve Amerikaanse marine een tweede Ameri- ïse vloot van tele- Éloegen die op de kilometer lange wa- kte op zoek zijn naar s. Amerikaanse tele- •maatschappijen geven dag duizenden dollars 'oor de verslaggeving iet Golf gebied. ijl vanmorgen een w Amerikaans-Koeweits ooi de Golf binnenvoer, ilden camaraploegen in ligen rond het konvooi mooiste beelden te Op veilige afstand ook vanaf gehuurde )en gefilmd. De vier ers en drie oorlogssche- ivorden over twee dagen oeweit verwacht, opsporen van de ruim ig oorlogsbodems in de is overigens geen sine- „Het is zoeken naar een in een hooiberg. Je uren vliegen", vertelde !-correspondent Martin 'aer per telefoon vanuit lotel in Dubai. De kos- foor het huren van een ipter of een schip lopen Golf evenredig met de 'mg op. Een boot huren ongeveer 6.300 gulden dag. De bedragen die een helikopter moeten len neergeteld, variëren 2.000 gulden per dag tot 1 gulden per uur. *5: Iran ontkent raket al op Liberiaanse tan- nd van hete Iters en ide zomers ING In het noordoos- van China komt een ge- zinnig gebied voor waar n tegenstelling tot de rest de streek 's winters war- dan 's zomers, zo heeft tersbureau Nieuw China gemeld. In de bewus- idstreek in de provincie ing, met een oppervlakte ngeveer zestien vierkan- hmeter, is de gemiddelde ertemperatuur 17 graden us en kweken de boeren 'rij terwijl de rest van de incie geteisterd wordt vorst. In de zomer, als de van de provincie zich 5 tert in een behagelijke te, komt de gemiddelde Pcratuur uit op min twaalf Mi. Geleerden staan voor j j raadsel, aldus Nieuw Chi- De Nieuw- zeelander Philip Rush heeft een re cord geves tigd door Het Kanaal tus sen Dover en Calais drie keer achter een over te zwemmen. De 23-jarige zwemmer lag 28 uur en 21 minuten in het water. Rush verbe terde het be staande re cord met maar liefst tien uur en zes minuten. FOTO: AP SS ;R:-: WASSENAAR Gratis parkeren op het terrein van attractiepark en camping Duinrell in Wassenaar is voorlopig taboe. De afdeling ge schillen van de Raad van State heeft beslist, dat niet vast staat dat met het gratis parkeren woidt voorkomen dat be zoekers hun auto's in de nabijgelegen woonwijk parkeren. Bovendien heeft een dergelijke maatregel een ingrij pende vermindering van de inkomsten tot gevolg. Wethouder mr. A.F. Coc- heret de la Morinière (ruimtelijke ordening en openbare werken) vindt het jammer dat de ge meente de Raad van Sta te niet heeft kunnen overtuigen van haar ge lijk, maar blijft van me ning dat gratis parkeren nodig zal zijn. „We zullen met Duinrell verder over deze zaak onderhande len, zoals er ook moet worden onderhandeld over de keerlus voor bus sen en nieuwe attrac ties", aldus de wethou der. UTRECHT De zieken fondsen, de Nederlandse Gezinsraad en de grote steden hebben ernstige kritiek geuit op de maat regelen die staatssecretaris Dees van WVC in de ge zinszorg wil doorvoeren om vijftig miljoen gulden per jaar te kunnen bezui nigen. De ziekenfondsen piekeren er niet over de eigen bijdrage op gezinszorg, als deze omhoog gaat, te gaan verzekeren. Die verhoging is volgens de Vere niging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) financieel niet op te brengen. Dees wil onder meer de subsidie op kortdurende gezinsverzorging (korter dan drie maanden) af schaffen. Volgens de Gezins raad kunnen lang niet alle zie kenfondsverzekerden die tij delijk hulp nodig hebben deze hulp recruteren uit hun eigen familie- en kennissenkring. Mensen zullen in die situatie eerder geneigd zijn wat langer in het ziekenhuis te blijven, wat de zorg weer duurder maakt. B en W van Amsterdam voe ren onder meer aan dat het experiment om aids-patiënten zo lang mogelijk thuis te ver zorgen tot mislukken is ge doemd als het rijk bezuinigt op de gezinsverzorging. Voor het experiment is juist 4 miljoen gulden extra nodig. Daarnaast zullen de voorgenomen bezui nigingen de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden in de grote steden bemoeilij ken. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Ja, ik durf" En toen kwam er een olifant met een hele grote snuit en die blies het hele verhaaltje uit. In het Westduitse Dinkelsbühl was het gisteren precies andersom. Daar luidden twee olifanten met hun dubbelgeslurfde ereboog het begin in van een sprookjeshuwelijk waarvoor de Nederlandse bruide gom Robert Schneider zijn „Ja, ik durf" Het horen aan de dompteuse Frauke Winterfeld. FOTO. ANP DEN HAAG - Enkele in het zwart gekleden mannen met hakenkruizen op hun kleding hebben vannacht in Den Haag de Westduitse ambassade met verf besmeurd en pamfletten rondgestrooid met de tekst „Rudolf Hess is dood, nu is hij vrij". De politie heeft de pam fletten meegenomen naar het bureau. Een Ha genaar die even na twee uur zijn hond uitliet. zag de mannen uit een auto stappen en naar de ambassade lopen. Hij werd gesommeerd „op te sodemieteren". De politie verwachtte niet dat er aanhoudingen zullen volgen. De tekst op de pamfletten is niet strafbaar, aldus een woord voerder. Pag.5: Hess pleegde zelfmoord. PARAMARIBO Suriname wil bij het Internationaal Gerechtshof een klacht indienen tegen de opschor ting van Nederlandse ontwikke lingshulp in 1982. Dit heeft een re geringswoordvoerder in Paramaribo bekend gemaakt, nadat een Suri naamse commissie van juristen ge concludeerd had dat de opschorting van de hulp niet rechtsgeldig is. De Surinaamse regering heeft de com missie opgedragen een klacht bij voor te bereiden. Intussen zou bij onder ande ren de VS en India advies worden inge wonnen. Nederland schortte eind 1982 de ontwikkelingshulp op als gevolg van de „decembermoorden", waarbij 15 op ponenten van het regime werden opge pakt en kort daarop doodgeschoten. DEN HAAG - De 28-jarige Hagenaar P. heeft voor de rechtbank in Den Haag drie en een half jaar cel tegen zich horen eisen. Hij schoot op 9 mei van dit jaar zijn plaatsgenoot L. Visser dood. In een koffieshop in de Haagse Schilderwijk hadden Visser en zijn twee vrienden de vriendin van de verdachte gehinderd met op merkingen op het seksuele vlak. De barkeeper zette het drietal buiten, maar Visser kwam terug met een pistool. Hij schoot een paar keer in het rond en raakte P.'s aanstaande schoonmoeder in de voet. Met zijn schoonvader in spé wist P. de schutter te overmeesteren. De vader van zijn vriendin bemachtigde het wa pen en ging Visser ermee achterna. Op straat greep P. zijn schoonvader de revolver uit de handen en schoot zelf op Visser. Eén kogel doorboorde Vissers lichaam helemaal en kwam daar na in een geparkeerde auto teaecht. P. zei gisteren dat hij in een reflex had geschoten: „Het was niet mijn bedoeling hem te doden, al was ik natuurlijk woedend". P. had die middag cocaïne, het slaapmiddel rohypnol en 10 a 12 pilsjes gebruikt. LEIDEN/DEN HAAG Afslanking van de vakgroep kindergeneeskunde aan de Leidse universiteit hoeft niet per se te leiden tot vermindering van het aantal bedden op de afdeling algemene paediatrie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Pas nadat de pro vincie Zuid-Holland en het College voor Ziekenhuis voorzieningen daarover geadviseerd hebben, wordt daarover een beslissing genomen. Staatssecretaris D. Dees van WVC zegt dit in antwoorden op vragen van het D66-Kamerlid Nypels. Volgens Dees is de Wet Ziekenhuisvoorzieningen niet van toepassing op academische ziekenhuizen. Zodoende is er geen vastomlijnde norm voor het aantal bedden in het AZL. Het is wel de bedoeling om academi sche ziekenhuizen, waarvoor Deetman verantwoordelijk is, in te passen in de algemene planning en financiering van de gezond heidszorg. Het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgt nu de kans zelf aan te geven waar het aantal bedden kan worden vermin derd. Toetsing vindt dan plaats door Dees aan de hand van de adviezen van de provincie en het College voor Ziekenhuisvoor zieningen. Het belang van de regionale patiëntenzorg zal daarbij zwaar wegen, aldus de staatssecretaris. Volgens de staatssecretaris heeft hij met minister Deetman van Onderwijs overeenstemming bereikt over een betere samenwer king tussen medisch-wetenschappelijk onderwijs en -onderzoek in de Randstad. Bij de medische faculteit in Rotterdam moeten onderzoek en onderwijspotentieel geconcentreerd worden, aldus de staatssecretaris. UTRECHT De Nederlandse jeugd heeft zich (nog) niet gestort op het kauwen van pruimtabak, in tegenstel ling tot Engelse en Amerikaanse jon geren die de laatste jaren steeds meer en steeds vaker een pruimpje tussen de kiezen steken. De geneeskundige hoofdinspectie van het ministerie van WVC is „als de dood" dat in Neder land de pruimtabak weer wordt geïn troduceerd. „Pruimen is wel degelijk gevaarlijk", zegt F. Wafelbakker, ge neeskundig inspecteur van de jeugdge zondheidszorg van WVC. Voor je lon gen is het minder erg dan roken, maar er zijn genoeg andere ziektes die je er van kunt krijgen. In pruimtabak zit immers nicotine. Op de plaats waar de pruim in de mond huist, kan kanker ontstaan. Daarbij werkt het wegens de nicotine ook nog eens verslavend". HOOFDCOMMISSARIS BLAAUW VAN ROTTERDAM GRIJPT MESSETREKKER ROTTERDAM Hoofdcommissaris J.A. Blaauw van Rotter dam heeft zijn recente promotie en zijn veertigjarig dienstjubi- leum gisteren extra glans gegeven door eigenhandig een messe trekker te grijpen. De waarnemend korpschef, die volgend jaar met de vut gaat, was op weg naar huis toen hij bij het Delftse- plein zag hoe twee mannen elkaar met een mes te lijf gingen. De 40-jarige R E. stak de 28-jarige A H. in zijn buik en ging er toen vandoor. Hoofdcommissaris Blaauw (59) stapte uit zijn wagen, achtervolgde R.E. met succes en leverde hem over aan de geüni formeerde politie. De neergestoken A.H. werd in het ziekenhuis opgenomen. We dachten dat het niet meer bestond. Zeker niet bij de jongeren onder ons. Maar in Engeland en Amerika zie je het de laatste jaren weer terugke ren: jongeren, die een pruimpje tussen hun kiezen steken. En dat is dan beslist geen Reine Claude. In Nederland is men in medische kringen „als de dood" dat dit kauwen op pruimtabak ook hier weer veld wint. In de Leidse Courant vandaag meer over het „pruimpje" en waarom men daar volgens de deskundigen maar beter niet zijn tanden in moet zetten. Wel kan dat uitstekend gebeuren in het be trokken bericht en in wat er verder allemaal nog in de Leidse Courant staat. En net zoals alle andere abonnees, die de krant al jaren lezen, zult u zien dat wat de Leidse Courant brengt veel beter te pruimen is. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1