feidaeScwui/fit Burgemeester wil proef met omstreden camera's Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Werkloosheid in Leidse regio sterk gestegen NZH verwacht geen verdere stijging aantal passagiers 4» ceptgiro Trap door ruit Fietsers tegen elkaar BETER EEN CAMERA DAN HELEMAAL NIKS" Winter VNG: Onaanvaardbare korting op eigen middelen gemeenten Conferentie over Sanskrit I Nol iss&txssi CcidócSouAont DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 de rechter beweren e acceptgirokaart met p de boete waarmee strafvervolging kan jn voorkomen, niet is ngen De zittingzaal iet Leidse kantonge- zat gisteren vol met en die dat aan de hadden. Rechter De was van plan eenie- enzelfde behandeling ven. „Gelijke monni- gelijke kappen", hij dit. man uit Zoetermeer loor het rode licht ge en daarbij had hij tekende voetgangers derd. „Het hinderen medeweggebruikers zwaar aangerekend", te De Haan op. De had daarom een gi thuis gekregen waar in de 110 gulden boete betalen. De acceptgi- de cliënt niet hebben tt. „Vreemd, de PTT- ig is toch al weer drie ;eleden", zei de offi- eiste een boete van dden. De rechter von- vervolgens tot bedrag 10 gulden. De volgen- iënt, die ontkende de iring te hebben ont- >n was een vrouw uit geest. Zij had te hard en op de provinciale richting Katwijk. De noemde het „Kat- waarop de vrouw, zo terug uit Amerika, er meer van begreep. idien was het zo dat je nerika een acceptgiro thuisgestuurd die je (netjes betaalde. Ze het vreemd dat dat in rland anders ging. Ze ïu zelfs een vrije dag in nemen om naar het ngerecht te komen, luéis toch mooi weer", zei er De Haan die het 3Z intvangen van het gi- inmiddels al gewoon vinden. ,',Als u naar h kijkt ziet u dat het I9>lkt is", zei de vrouw •iteerd. De rechter ant- e fldde lachend, dat hij lie reden met zijn rug 0(J|het raam was gaan zit- )rd niet verzekeren van ilstaande auto schijnt ins de rechter ook „in" Vroeger was het zo n altijd stilstaande Till niet verzekerd hoefde ^i. Tegenwoordig is dat anders. Maar daar een aantal lieden van vernomen te heb- De onverzekerde auto meneer uit Leid- i had bovendien n kenteken en er j. keerde nogal wat aan xkoertuig. De man had gesprek met de poli auto vrijwillig naar loperij gebracht, maar led niets af aan de be- Idiging. „Hoe kun je nu 'iten voor 300 gul- een goede auto te ko- zei rechter De Haan. auto zou in een mu- moeten staan om de pen te laten zien hoe t een auto kan zijn. En lacht dat jullie nog wel slimme familie wa- zei de rechter op- i, die de familie kende tn als slim bestempel- e man kreeg een boete in totaal 880 gulden. In al was de rechter dus te slim af.- len dat de auto van ieneer uit Leiden niet verzekerd had nog meer voeten in de aar- Ij had de auto willen ekeren, maar de verze- f ng had hem afgewezen at hij zes jaar geleden maanden lang een egging van zijn rijbe- had gehad. „Is dat echt enige waarom de verze- ngsmaatschappii u wei- te verzekeren? vroeg echter. De man knikte grote zekerheid maar echter vermoedde toch hier enkele feiten wer- verzwegen. „Ik kon me bij een speciale verze ndmaatschappij verze- !n, maar dat kostte mij 1780 gulden", zei de verontwaardigd. „Dat t, daar komen alle j iterikken terecht", al- 7 rechter De Haan. De hter was nog steeds van ing, dat het verhaal de man niet volledig Hij wilde de zaak ver- onderzoeken. De rech- 'oeg de man nog even ij nu nog die auto had Ier verzekerd te zijn. auto heb ik verkocht t een fiets voor ge it Die is inmiddels al >len". LIA VAN BOHEMEN NATUURFOTO'S IN HOOGLANDSE KERK LEIDEN Bijzondere kleurenfo to's van vlinders, spinnen, bladeren en paddestoelen zijn tot en met 23 september te zien in de Hooglandse Kerk. Arend Wemmenhove, een natuurfotograaf uit Hillegom maakte deze foto's. Behalve foto grafie heeft Wemmehove als hobby houtsnijwerk. Ook dit werk is te zien in de Hooglandse Kerk. Een aantal schalen van noten- en ie penhout geeft een goed beeld van zijn handvaardigheid. De tentoon stelling is op maandag geopend van 13.00 tot en met 15.30 en van dins dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 15.30 uur De toegangsprijs be draagt 1 gulden voor volwassenen en 50 cent voor kinderen. Folkclub Horus weer onderdak LEIDEN De Leidse folkclub Horus is weer onderdak. Na de verkoop van café Le Bambou is de folkclub korte tijd dakloos geweest, maar heeft nu een nieuw on derkomen gevonden in café-restaurant De Brui ne Boon aan de Stations weg. Zaterdagavond 22 augustus wordt dit ge vierd met een optreden door onder meer de Temporary Coyotes, Morrisdansen en Rand stad Folk. Het feest be gint om 21.00 uur. LEIDEN Een 20-jarige Leidse vrouw is gisterochtend gewond geraakt toen ze tijdens een ruzie met haar vriend een ruit van hun woning aan de Surinamestraat intrapte. De vrouw wilde na een reeks van conflicten met haar 25-jarige vriend haar spullen pakken en de woning verlaten. De man deed echter de deur op slot, omdat hij wilde praten. De vrouw voelde zich hierdoor bedreigd en trapte een ruitje van de deur in. Ze is door de Eerste Hulpdienst behandeld aan een wond aan haar voet. De politie heeft bemiddeld in de ruzie. Inbraak in woning LEIDEN Een 43-jarige bewoner van de Rijn- en Schiekade heeft gisteren bj de Leidse politie aan gifte gedaan van diefstal van cheques, geld en sie raden uit zijn woning. De inbraak mf>et vlak voor het weekeinde zijn ge pleegd. De daders, die binnen kwamen door een achterdeur te forceren, ontfermden zich over 15 girobetaalkaarten met pasje, twee geldkistjes met duizend gulden, een kistje met gouden en zil veren munten en diverse sieraden. LEIDEN Een 24-jarige fiets- ster uit Leiden is gistermiddag om vier uur gewond geraakt op het fietspad langs de Gooimeer laan. De vrouw werd aangere den door een 29-jarige Leide- naar die uit tegenovergestelde richting kwam. De man wilde tijdens het rijden iets repareren aan zijn fiets, lette niet op en botste tegen de tegemoetko mende vrouw. Ze moest met een hoofdwond naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden worden gebracht. De man bleef ongedeerd. LEIDEN Burgemees ter C. Goekoop zal de ge meenteraad in oktober voorstellen bij wijze van proef op een aantal openbare plaatsen in de stad televisiecamera's neer te zetten. Er moeten onder meer camera's in de Haarlemmerstraat ko men. De camera's wor den aangesloten op mo nitoren in het politiebu reau, waardoor de veilig heid in de stad vergroot zou worden. Goekoop neemt daarmee het om streden voorstel van H. Mostert, hoofdcommissa ris van de Leidse politie, over. Volgens Goekoop is het voor stel van Mostert „zeker het overwegen waard". „Came ra's invoeren doen we niet omdat we het zo leuk vinden om iedereen in de gaten te houden, maar feit is dat de sterkte van het Leidse poli tiekorps veel en veel te laag is. We hebben al jaren een groot tekort, maar krijgen van de rijksoverheid nu een maal geen geld om meer agenten in te zetten. Ik denk dat je dan beter een camera neer kan zetten. Beter een camera dan helemaal niks". Politiecommissaris H. Mostert (midden) vierde gistermiddag dat hij is bevorderd tot hoofdcom missaris. J.H. la Riviére (rechts) mag zich voortaan commissaris noemen. Burgemeester Goe koop bood hen een alcoholische versnapering aan. FOTO: WIM VAN NOORT Volgens Goekoop zal er geen sprake zijn van een onaan vaardbare aantasting van de privacy. Hij benadrukt wel dat het voorstel deel moet uitmaken van „een totaal pakket" dat de veiligheid op straat moet vergroten en de kleine criminaliteit moet te rugdringen. „In oktober zal ik dat pakket aan de raads commissie voorleggen". Goe koop wil onder meer iets doen tegen het gebruik van gesloten rolluiken door win keliers. Rolluiken met gaten zouden wel zijn toegestaan. De burgemeester liet een en ander gistermiddag weten tij dens een bijeenkomst in het Leidse politiebureau waar werd gevierd dat korpschef Mostert is bevorderd tot hoofdcommissaris en J.H. la Riviére tot commissaris. Hun bevordering is een gevolg van een herwaardering van functies van alle korpschefs. De bevordering gaat met te rugwerkende kracht in per 1 januari 1986. Doordat voor deze datum is gekozen, is als nog voormalig commissaris H. van Voorden tot zijn af scheid in het voorjaar van 1986 benoemd tot hoofdcom missaris. Mostert zei gisteren te hopen dat zijn bevordering tot ge volg zal hebben dat Leiden mee zal tellen als een grote stad en dat dat een vergro ting van de korpssterkte tot gevolg kan hebben. Hij illus treerde zijn opmerking met een paar cijfers: „Leiden heeft 178 agenten per 100.000 inwoners, Den Haag 413 en Amsterdam 328". Volgens Mostert is er voor Leiden sprake van „een historisch moment". Ook burgemeester Goekoop wees er nog eens op, dat het rijk veel te weinig aandacht besteed aan de poli tie: „De rijksoverheid heeft de wettelijke plicht de politie voldoende middelen te be schikking te stellen om zijn taken uit te voeren, maar het rijk voert die taak niet uit". LEIDEN De busmaatschap pij NZH verwacht dat het aan tal passagiers de komende ja ren niet verder zal toenemen. In 1986 was nog sprake van een stijging met vier procent maar dat was een gevolg van eenmalige effecten. „De rela tief sterke stijging van 1986 zal zich niet doorzetten", aldus de NZH in het financieel jaarver slag over 1986. Vorig jaar wer den totaal 58,5 miljoen passa giers vervoerd. Volgens dat jaarverslag was de stijging in 1986 onder meer een gevolg van de oplevende economie. Verder speelde een rol dat in de jaren voor 1986 het aantal passagiers daalde door sterke stijgingen van de tarieven. De passagiersgroei van vorig jaar zou ook een ge volg zijn geweest van een meer bedrijfsmatig karakter waarmee de NZH werkte. In het jaarverslag wordt erop ge wezen, dat de ontwikkeling van het aantal passagiers per regio nogal verschilde. Het aantal reizigers in de regio Leiden bleef vrijwel gelijk, terwijl in de IJmond sprake was van een stiiging van 9 procent. In de stad Leiden was sprake van een stijging met 6 procent, wat een gevolg zou zijn van een verbetering van het lijnennet, die in 1986 werd doorgevoerd. In het jaarverslag wordt ge zegd dat de stijging van 1986 zich niet doorzetten, omdat on der meer de opleving van de economie achter de rug is. De NZH gaat er vanuit dat vooral in het interlokale verkeer de daling van het aantal scholie ren merkbaar zal zijn. Het bouwen van grote nieuw bouwwijken leidt weliswaar tot plaatselijke stijgingen van het aanbod van passgiers, maar daar staat tegenover dat het aantal mensen dat in één huis woont, afneemt. Aldus het jaarverslag. 1988 wordt voor de NZH een belangrijk jaar, zo blijkt uit het jaarverslag. In dat jaar treedt de nieuwe wet op het perso nenvervoer in werking. In die wet zijn de gewijzigde verant woordelijkheden voor ver voersbedrijven en overheden aangegeven. In het kort komt het erop neer dat de NZH zelf standig wordt, wat tot gevolg heeft dat de busmaatschappij marktgerichter moet gaan werken. Tot dusver was men gewend vanuit een monopolie positie te werken. De rijks overheid dekte de jaarlijke te korten zodat nooit sprake was van verlies of winst. De nieu we wet heeft tot gevolg dat er veel meer concurrentie ont staat met andere particuliere maatschappijen. De NZH krijgt nu meer belang bij de fi nanciële resulaten, omdat men voor een jaar een bepaald bud get van de rijksoverheid krijgt waar alle kosten uit betaald moeten worden. „De NZH moet meer klantvriendelijk gaan werken met meer com merciële ondernemerszin", heet het in het jaarverslag. De NZH ziet voor de komende jaren als een belangrijke taak het terugdringen van het aan tal files en denkt dat te doen door samen met een aantal an dere busmaatschappijen het „1000-bussenplan" door te voe ren. Dit plan houdt in dat voor forenzen speciale luxe bussen worden ingezet tussen steden en grote concentraties van be drijven. De NZH verwacht aan de bij drage van het rijk over 1987 niet veel over te houden en onvoorziene uitgaven zouden voor een tekort kunnen zor gen. Daarom is dit jaar een be zuiniging op een aantal posten doorgevoerd, terwijl het aantal bussen in het gebied van de NZH (van Den Haag tot in Noord-Holland en tot over de Afsluitdijk) niet behoefde te worden verminderd. In het jaarverslag wordt verder ge meld dat in 1987 een belangrij ke achteruitgang van het re sultaat van het groepsvervoer moet worden verwacht. Dit wordt veroorzaakt door de zeer sterke concurrentie die de maatschappij hier ondervindt. Dit jaar wordt minder geld ge stoken in de vernieuwing van bussen dan de voorafgaande jaren het geval was. Dit is mo gelijk omdat de kwaliteit van het bussenpark thans ruim voldoende wordt geacht. Wel denkt de NZH aan het inzet ten van kleinere bussen op laag bezette lijnen om zo de kosten te drukken. Op het eerste gezicht lijkt het erop, dat de eerste sneeuw van dit jaar is gevallen aan de Wassenaarseweg. Als een soort bekroning van de slechtste zomer sinds jaren, is de berm bedolven onder een dikke witte laag. Van sneeuw is echter geen sprake. De wit te laag wordt gevormd door pluisjes die van de bomen zijn ge dwarreld. FOTO: WIM VAN NOORT KABINET WIL ZUINIGER EXPLOITATIE OPENBAAR ONDERWIJS LEIDEN „Hoe zou een werknemer het vinden, als de werkgever ineens zijn salaris zou verlagen. Dat zou die toch ook niet pikken?". En dat is, zij het in een andere vorm, wat het kabinet voor ogen staat met een „besparing" van zo'n 200 miljoen op het openbaar onderwijs, over de hoofden van de gemeenten. VNG-bestuurder De Graaf, die zich onder meer over de on derwijszaken ontfermt, spreekt met grote verontwaar diging over de bezuinigings plannen die het kabinet per brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft voorgelegd. In het kort komt de maatregel erop neer dat het kabinet 190 miljoen aan de gemeentelijke middelen wil onttrekken, met als argument dat minstens eenzelfde bedrag door de ge meenten kan worden terug verdiend met een zuiniger ex ploitatie van het openbaar on- dferwijs. Achtergrond van de voorgestelde bezuinigings maatregel is dat het openbaar onderwijs te duur zou zijn ver- feleken met het bijzonder on- erwijs. Volgens onderwijsmi nister Deetman zouden de ge meenten twee- driehonderd miljoen kunnen bezuinigen door een doelmatiger exploita tie van de openbare scholen. Het gaat daarbij om uitgaven, die niet direct het onderwijs betreffen, zoals de extra kos ten in de sfeer van techische voorzieningen, onderhoud. schoonmaak, verwarming en verlichting. Volgens De Graaf dreigt nu een rigoureuze korting op het gemeentefonds van 190 mil joen plaats te vinden. Een an dere bezuinigingsmogelijkheid is, dat een deel van dat bedrag wordt bezuinigd door geen rijksvergoeding meer te geven voor de onroerend goedbelas- ting, die scholen aan de ge meenten betalen. Mannen Vrouwen Juni '87 Juli '87 Juni '87 Juli '87 Alkemade 103 118 70 88 Katwijk 464 513 195 231 Leiden 3743 3878 1968 2112 Leiderdorp 305 343 203 204 Oegstgeest 227 235 154 171 Rijnsburg 84 83 46 58 Valkenburg 20 20 11 14 Voorschoten 253 297 177 197 Warmond 45 57 33 43 Zoeterwoude 70 83 56 62 Hillegom 225 195 238 225 Lisse 214 195 218 182 Noordwijk 305 316 194 186 Noordwijkerhout 134 121 127 151 Sassenheim 116 106 135 128 Voorhout 66 77 56 58 LEIDEN De werkloos heid is in de maand juli sterk gestegen. De stijging wordt volgens het Gewes telijk Arbeidsbureau niet alleen veroorzaakt door de inschrijving van schoolverlaters, maar door een stijging over de hele linie. In juli schreven zich 129 jongens in en 151 meisjes. Volgens het ar beidsbureau zijn dit „geen verontrustende aantal len". Bij de mannen steeg de werkloosheid met 262 tot 6637 werklozen en bij de vrouwen met 228 tot 4110. Volgens het arbeids bureau volgen de regio's Leiden en Lisse hiermee de landelijke ontwikke lingen. Het aantal mensen dat werd uitgeschreven, bleef in juli ver achter bij het aantal mensen dat werd ingeschreven. In Leiden werden 759 mannen en 645 vrouwen en in Lisse 267 mannen en 290 vrouwen als werkzoekende ingeschreven. terwijl totaal 1501 registraties vervielen. In juli werden 313 nieuwe vactures in behande ling genomen. Dit aantal bleef enigszins achter bij vorig jaar (381). De stijging van de werkloos heid deed zich bij alle beroeps groepen voor met als uitschie ters de metaalsector, de han del, kantoor be roe pen en het onderwijs. In Lisse was sprake van een flinke daling in de ca tegorie ongeschoolden wat werd veroorzaakt door een ac tieve bemiddeling van het ar beidsbureau tussen werkge vers en seizoenwerkers in de bollen. Ook in de regio Alphen was in juli sprake van een stijging van de werkloosheidscijfers, maar daar was de stijging ge ringer. Bij de mannen steeg de werkloosheid van 1157 naar 1158 en bij de vrouwen van 901 naar 945. Ook in Alphen constateerde men een stijging van het aantal inschrijvingen door schoolverlaters. Bij de jongens van 505 in juni naar 566 in juli en bij de meisjes van 243 naar 307. Het aantal vacatures daalde van 293 naar 248. De werkloosheid ontwikkelde zich de afgelopen maand als volgt: LEIDEN De zevende World Sanskrit Conference van de Leidse Universiteit wordt van 23 tot en met 29 augustus ge houden in het Centraal Faciliteitsgebouw op het Doelencom plex. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en wordt geopend door de rector magnificus prof. dr. J.J.M Beenakker. De Indiase ambassadeur de heer Krishnan Srinivasan zal ook aanwezig zijn. Het Sanskrit is een van de oudst bekende talen van de Indo- Europese taalfamilie. Het was gedurende vele eeuwen het voornaamste uitdrukkingsmiddel van een van de belangrijk ste culturen uit het verleden, de Hindoe-cultuur. De taal heeft nog steeds veel invloed op geheel Zuid-oost Azië en via het Boeddhisme op geheel centraal en Oost-Azië (China en Japan). De ontdekking van het Sanskrit leidde tot de ont wikkeling van de historische taalwetenschap. Tijdens de con ferentie wordt het belang en de invloed van deze taal duide lijk gemaakt door middel van lezingen en dicussies van een panel. Ook zal informatie worden gegeven over het onbe kende schrift van de zeer oude Indus-beschaving. Er wordt een workshop gehouden over het Sanskrit buiten India. Tijdens de conferentie komen ook rituelen en betekenissen van het Boeddhisme aan de orde. Er zal onder andere wor den gesproken over het Soma-probleem, een raadsel dat de wetenschappelijke wereld al lang intrigeert. Soma is een vloeistof, dat geperst wordt uit een plant en veranderingen in geestelijke functies teweegbrengt. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats Telejoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voorletters: Adres Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). n

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9