Michael van den Berg drie maal favoriet TENNIS CIRCUIT Leliekwekers geven 'm dit jaar van Jetje Vfe schenken u graag de 6e fles. IN EN OM DE KAS Lichte of zware sla telen? SPORT LEIDEN L^idóeSotrumt CeicLeGouamit LAND EN TUINBOUW verdrukking Beperkingen voor Wolves- supporters Vuistslag kost Stein ook geld Bernd Schuster herboren ster Markt steeds gewilder DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 PAGINJI LEIDEN Michael van den Berg is bij het tennis toernooi van de Leidse Hout de te kloppen man. In alle drie onderdelen wordt de koploper van het LC circuit door de plaating^commissie, tradi tiegetrouw onder leiding van bondsgedelegeerde Ton van Aelst, als eind winnaar aangemerkt. Van den Berg wordt geacht succesvol te zijn in het he- rendubbel met Berry Jan- se en met Margo van den Oudenrijn in het ge- mengddubbel. In het he renenkelspel B wordt ver wacht dat de Unicummer Jan Willem Lugthart, Léon Damen en Kees Heemskerk achter zich zal laten. Als altijd is het knusse park van de Leidse Hout ook dit jaar weer het laatste strijdto neel voor de B-categorie waar punten kunnen worden ver diend voor het LC-circuit. Dit keer spitst de strijd zich toe op de nog openstaande zevende en achtste plek voor de Mas ters. Met twee punten te ver geven voor de kwartfinalist is het frappant, dat de plaatsing bepaalde dat drie van de vijf kandidaten voor die Masters- plaatsen, Kees Heemskerk, Mare Nagelkerken en Marcel van Rijn, bij elkaar in het kwart zitten. De andere twee, Jasper van Marwijk en Marco Visser, krijgen wellicht te ma ken met onder andere respec tievelijk Michael van den Berg en Jan Willem Lugthart. Ook bij de B-dames zijn er nog een aantal speelsters die Masters- optreden kunnen afdwingen. Van de vier geplaatsten lijkt slechts Bionda Zonderop (2) zeker van de Masters. Lij- staan voerster Christel Ver- woert, Marquérite Patiwael en Nancy Toole moeten nog de nodige potjes winnen wil een optreden op De Munnik voor hen in het verschiet liggen. Voor de C-categorie is de Leidse Hout niet het laatste fo rum. Volgende week staat nog het Zoeterwoudse toernooi voor hen op het programma. Desondanks kon de wedstrijd leiding, waarin Mare Ekker voor het eerst sinds jaren ont breekt, een uiterst sterk veld opdienen, met name bij de da mes. Maar liefst elf van de eerste zestien op de circuit- ranglijst geven acte de presen ce. De top drie, Jeanine Jün- ger, Marja Kuipers en Fleur Meyer, nemen hier evenwel niet deel. De laatste had wel ingeschreven, was achter Lies- beth Hooghoudt ook als twee de geplaatst, maar gaf tot er gernis van wedstrijdleidster Inge van Zuuren c.s. de voor keur aan een zeilvakantie. Haar partner in het gemengd- dubbel, Marc Fleischeuer, die papieren favoriet was bij de heren, zal ook niet acteren op de vier banen. De Voorschote naar houdt zich deze week op op de Nationale jeugdkampi oenschappen. Een kolfje naar de hand van Rijnkanters-win- naar Marco Smit, die met een achtste plaats wel erg laag is ingeschat. De weg naar de fi nale lijkt voor Smit overigens helemaal geplaveid, daar Onno Wempe (4) zich liet ver rassen door Ronald Lammens. Edwin de Vries en Giovanni Sekeris worden onderin het schema als halve finalisten verwacht. Een belangrijk onderdeel bij de Leidse Hout is altijd de ve teranen-categorie. Daar de „echte" plussers door de Leid se Hout altijd zeer serieus tege moet getreden worden zo worden woensdagavond tradi tiegetrouw de banen slechts door veteranen betreden is dit onderdeel altijd een trek ker van formaat in Leiden en verre omstreken. Zo kennen het heren-enkel en dubbel een volle lijst van 16 deelnemers. Op beide prijkt de naam van veteranen-districtskampioen Piet van Duijvenvoorden bo venaan. Het damesenkel wordt in poulevorm gespeeld, ij Tilly van Overloop en Sietske Huiskamp aanvulling krijgen van de „voorronde"- poulewinnares Juliette Grim bergen, Tiny Huffnagel of N. Ruygrok. De wedstrijdleiding van het Ripse D30+-toernooi heeft het wat de plaatsing betreft niet bijster moeilijk gehad. De fina listen van de vorige editie hebben allen ook nu weer in geschreven. Zelfs bij de dub belspelen hoefden P. Wessel- man en de twee Corries, Zon derop en Van Haastregt, geen tijd te verspillen aan ellenlan ge plaatsingsgesprekken. De spelers waren zo aardig om met dezelfde partner in te schrijven. Slechts bij het ge- mengddubbel weken ze af van de finale van vorig jaar. Ze konden ook niet anders. De verliezende halve finalisten van toen, Maria Beelen en Ge rard van Haastregt, bleken dit jaar een sterk koppel getuige de winst in dit onderdeel bij Alkemade. ARNOLD VAN DER CAPEL- LEN Plaatsingen De Leidse Hout HEB: 1. M. van den Berg; 2. J.W. Lugthart; 3. L. Damen; 4. K. Heems kerk. DEB: 1. C. Verwoert, 2. B. Zon derop; 3. M. Patiwael; 4. N Toole. HDB: 1. M. van den Berg/B. Janse; 2. R. van Marwijk/J. van Leeuwen; 3. J.M. van Maren/W. Jansen; 4 H van der Capellen/M. Hoekstra GDB: 1. M. van den Oudenrijn/M. van den Berg; 2. B. Zonderop/H. Jansen. HEC: 1. M. Fleischeuer; 2. E. de Vries; 3. G. Sekeris; 4. O. Wempe. DEC: 1. L. Hooghoudt; 2. F Meyer; 3. M.L. Goedhart; 4. J Paauw. HDC: 1. M. Hoekstra/A. van der Capellen; 2. M. en P. van Paridon; 3. J. van Duyn/M. Nije; 4. E. Homan/E Zim- mermann. GDC: 1. P. Jongmans/A. van der Capellen; 2 F. Meyer/M. Fleischeuer; 3. M.L. Goedhart/M. Smit; 4 A. Karl/R. van de Zeeuw. HEVet: 1. P. van Duijvenvoorden; 2. H. Meyer DEVet: poule. HDVet: 1. P. van Duijvenvoorden/P. Guyt; 2. H. Meyer/J. Draulans. DDVet: 1. J. Drok/I. van Zuuren; 2 T. Huffna- gel/T. van Overloop. GDVet: 1. E. Heyer/Soeripto; 2. I. van Zuuren/R. Liefbroer; 3. T. van Overloop/J. Wolters; 4. Th. Verhey/Heyer. Salvo: HED: 1. Fred van Stierum; 2. Wim Sekeris. DED: 1 Marga Klein; 2. Cor- rie Zonderop. HDD: 1. Leo van Ber- kel/Harry van Veen; 2. Jacques van Ruiten/Cees van Ruiten. DDD: 1. Maria Beelen/Riet Akerboom; 2. Wil- ma Beyen/Erna Bontan. GDD: 1. Wilma Beyen/Peter van Doeselaar, 2. Maria Beelen/Gerard van Haa- De leliekwekers hebben 'm dit jaar van Jetje ge geven! Ze breidden het areaal met 10% uit en dat betekent dat er in verge lijking met vorig jaar 167 ha meer is opgeplant. Daarmee is het areaal op 1853 ha gekomen, de grootste oppervlakte le lies die ooit in Nederland is geregistreerd. Zal de handel dat méér-aanbod kunnen opvangen of is het duidelijk te veel van het goede? De komende maanden zal het ant woord op die vraag wel gegeven worden. In elk geval is het een goede zaak dat een deel van de groei is veroorzaakt door nieuwe soorten. Met name een aantal zaailingen van de Rijnsburgse veredelingscom- binatie Gebrs. Vletter J. H. den Haan blijkt te lopen als een trein. Explosieve groei Neem de Oriental Casa Blan- ca. Het areaal van deze ver blindend witte schoonheid stormt volgas vooruit. In 1985 was er 3.7 ha van geregi streerd, vorig jaar bleek er 12 bunder van te staan en nu al ruim 27 ha. In vergelijking met vorig jaar een groei van pakweg 131%. Nog sneller schoot de oranje Gran Para- diso uit de startblokken. Van anderhalve hectare in 1985 ging het naar 7,7 ha in 1986 en nu blijkt er al 27 bunder van te staan. Een explosieve groei van 252%. De oranjero de Apeldoorn, ook al een le lie uit de Rijnsburgse stal, sprong van 8 ha in 1985 naar 25 bunder in 1986, terwijl er nu ruim 33 ha van staat op geplant. De melkwitte Mont Blanc, een lelie die door veel veredelaars al kruisingsvader of - moeder wordt gebruikt, blijft de laatste jaren rond 28 ha draaien. Een andere witte aanwinst nl. Roma, die even eens van Rijnsburgse kom-éf is, blijkt een rappe sprinter. Die ging van bijna 9 ha in 1985 het jaar daarop naar 21 bunder en nu blijkt er ruim 31 ha van te staan. De Rijns burgers zitten met vijf aan winsten bij de Top Vijftien van het lelie-assortiment, wel goed „gebeiteld". Het lelie-peloton wordt dit i'aar aangevoerd door de ster- ce gele Connecticut King. En dit is nu uitgerekend een le lie die vijf, zes jaar geleden al bij de geleerden in het ver domhoekje stond. Er man keert aan deze lelie zo veel, zo profeteerden ze, dat Con necticut King binnen enkele jaren een dreun-van-jewelste zal krijgen. Van die zwartgal lige voorspellingen is niets uitgekomen. Integendeel: de „Kingen" gaan trots aan de kop met een areaal van 227 ha, dat is 24 ha meer dan vo rig jaar. De oranje Encdhant- ment blijkt tot de „ever greens" van de lelies te beho ren. Deze cultivar, die vrij kort na Wereld Oorlog 2 werd geïntroduceerd, staat vandaag met 193 bunder op de tweede plaats en de derde plaats wordt ingenomen door de Oriental Stargazer, tot voor kort de enige rose Ori ental met opstaande bloemen. In 1985 stond er 91 ha van en toen leek er geen vuiltje aan de lucht. De export was be reid er allervriendelijkste prijzen voor te betalen en dat Stargazer: de eerste Orientallelie met opstaande bloemen. wakkerde de kwekerslust nog meer aan. In 1986 werd er al 164 ha van geregistreerd en daarmee bleek men door het plafond te hebben ge prikt. De prijzen zakten en dat heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen dat de uitbrei dingen dit jaar heel wat min der stormachtig zijn verlo pen. Men volstond nu met een groei van 20 ha en die oppervlakte kan men trou wens toch niet kinderachtig noemen. Uit de statistiek van het Pro- duktschap voor Siergewassen en de Bloembollenkeurings dienst waaruit ook boven staande gegevens zijn geput blijkt dat de tweejarige teelt van lelies een teruglo pende zaak is. Veel wijst er op dat het steeds meer de kant van een éénjarige cul tuur opgaat. De Nederlandse kersentelers worden al een groot aantal jaren met allerlei problemen geconfronteerd. Deze proble men hadden vooral met het oogstbare produkt te maken. Op de eerste plaats de vogels, die met de grootste zorg uit de boomgaarden geweerd moesten worden om schade en oogstreduktie te voorko men. Als dat allemaal gelukt was dan kon het weer zo als ook dit jaar weer op het laatste moment nog roet in het eten gooien. Een aantal dagen regenachtig weer konden er voor zorgen dat de kersen vlak voor de oogst kapot sprongen. Wat dat laatste betreft heeft men niet stil gezeten. Op de proef tuin Midden Nederland in Geldermalsen heeft men on langs een nieuw ras be proefd. Het gaat om het ras Castor, dit ras is ontwikkeld om ondanks barre weersom standigheden toch goede re sultaten te behalen. Door de aanhoudende regenval van de afgelopen weken werd het mogelijk om dit nieuwe ras goed op zijn waarde te toet sen. Er kan nu gezegd wor den dat dit nieuwe ras al de „beproevingen" uitstekend doorstaan heeft. Helaas kan er nu niet gesteld worden dat de kersenteelt met het over winnen van dit probleem ge- Uit onze krant van 28 juli. red is voor de toekomst. De Hollandse kers heeft ook te maken met „het spook" van de concurrentie, met name Griekenland, Italië, Spanje en Frankrijk zijn op de Ne derlandse markt steeds aktie- ver. Eind jaren zeventig stond er in Nederland onge veer 1000 hectare kersen, waarvan zo'n 650 hectare met zoete kersen. In 1985 was de oppervlakte ingekrimpen naar 725 hectare, waarvan er nog maar 320 hectare uit zoe te kersen bestond. Onder in vloed van het weer verschilt de produktie jaarlijks sterk. De Nederlandse produktie bedroeg vorig jaar ongeveer 3 miljoen kilo. Daar stond een import van 15 miljoen kilo tegenover. De binnenlandse consumptie van verse zoete kersen was vorig jaar 8 mil joen kilo groot. Uit de han delsbalans van kersen in Ne derland over de laatste jaren blijkt dat Griekenland jaar lijks een groter marktaandeel voor zijn rekening neemt. Naast de verse consumptie worden er ook kersen voor industriële verwerking ge bruikt. Dit jaar is de EG-steunrege- ling voor de verwerking van kersen afgeschaft. Voor die tijd kregen de fabrikanten steun voor iedere kilo kersen die ze in de EG voor de mini mum prijs of meer kochten. Door deze regeling ontvingen de kersen-telers in ieder ge val de door de EG vastgestel de minimum prijs. Vorig jaar lag de marktprijs voor deze kersen ver onder de mini mum prijs. Slechts enkele fa brikanten waren toen bereid om de minimum prijs te be halen. Voor de telers van Morellen ziet de nabije toe komst er dus ook niet direkt rooskleurig uit Als toeristi sche attractie zullen er altijd wel de nodige boomgaardjes blijven bestaan, maar dit is voor het voortbestaan van de kersenteelt in Nederland van ondergeschikt belang. Er wordt al een aantal jaren achtereen geprobeerd om de teelt van zware sla te bevor deren. Vooral ook vanwege de concurrentie van zware sla uit België en Frankrijk. Het gaat vooral om de sla die geoogst wordt in de periode van november tot half febru ari. Om zwaardere sla te kunnen telen is het noodzakelijk dat men een wijziging brengt in het aantal planten dat men per vierkante meter teelt. Bij lichte sla gaat men uit van minimaal 20 planten per vierkante meter en bij zware sla al van 16 stuks. Als men beide systemen wil beoorde len, dan spelen bedrijfs-eco- nomisch gezien twee dingen een belangrijke rol. Dit zijn: de prijs en het prijs verschil per 20 gram in ge wicht. Er wordt in een ver gelijking uitgegaan van bij voorbeeld sla van 19 tot 20 kilo per 100 stuks en sla van 17 tot 19 kilo per 100 stuks. Wanneer men een opbrengst verwacht van 80 en 60 cent per krop dan moet het prijs verschil uitkomen op onge veer 10 tot 15 cent per 20 gram gewichtsverschil, wil de teelt van zware sla be drijfseconomisch interessant zijn. Bij een opbrengst van 60 cent per krop bij twintig kroppen per vierkante meter komt men aan een metergeld van f8.-. Als men van 16 kroppen per vierkante meter uit gaat, dan zal men 70 cent per krop moeten ontvangen om aan hetzelfde metergeld te komen. In de afgelopen ja ren zijn de prijsverschillen te gering geweest om de teelt van zware sla met succes van de grond tè tillen. De combinatie van een hoge prijs en een groot prijsver schil per 20 gram gewichts verschil is tot nu toe in de af gelopen jaren niet voorgeko men. Het ligt dus voor de hand, dat de sla-telers niet direkt staan te dringen om over te schakelen naar het telen van zware sla. Toch zal men bijvoorbeeld ook reke ning moeten houden met het feit, dat het totaal aanbod van sla bij de teelt van zware sla zal afnemen. Dit zal onge twijfeld een gunstige uitwer king op de prijsvorming heb ben. Maar daar staat voor de sla-telers tegenover de regel; hebben is hebben en krijgen is de kunst. Zeker bij een teelt die weinig zekerheden biedt. Aanbiedingen geldig t/m 22 augustus 1987 - Echt Waar Voor Je Geld J LONDEN De Engelse v0 balbond heeft een onderzo gelast naar de gebeurtenis rond Scarborough - Wolv hampton Wanderers van af >1 lopen zaterdag. Op de tribui»] braken gevechten uit en spelers op het veld werden kogeld. Een aanhanger van Wolves zakte door het dak een tribune. In afwachti 5' van de uitslag van het ond zoek heeft de bond bepaald a de ontvangende clubs op speeldag geen toegangskaan aan de supporters van de V/ ves mogen verkopen, i kaartverkoop bij uitwedst 1 den wordt voortaan geregi onder toezicht van het besti van de Wolves, die naam adres van de koper moet re§ treren. FRANKFURT De vuistsl) die de vroegere doelman het Westduitse elftal Uli Sti op 28 juli bij de nationale percupwedstrijd toediende a Bayern Munchen-speler Jifi gen Wegmann heeft nog mi i gevolgen. Zijn club Hamb 0 ger SV stelde de 32-jar doelman al op non-actief, sportrechtbank van de W<s duitse voetbalbond legde Sb t nog eens een schorsing op vi ;i tien wedstrijden en een bo van drieduizend mark. rechtbank achtte bewezen, de klap van Stein ten opzie van Wegmann „welgericht bewust" was uitgevoerd. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Be Schuster is terug in het ee team van FC Barcelona. V avond speelt hij mee in Joan Gamper-toernooi wa aan behalve gastheer Bareel] na ook Ajax, Oporto en B; ern München deelnemen. I terugkeer van Schuster is getwijfeld een van de grooti attracties van de 21ste veil van het Gamper-toernooi. I slepende ruzie tussen de Di se middenvelder enerzijds trainer Terry Venables clubvoorzitter Nunez and zijds is ogenschijnlijk helem bijgelegd. Schuster heeft door Barcelona verloren Eu pa Cup-finale tegen Steai 1 Boekarest vorig jaar geen kele officiële wedstrijd m gespeeld. Desondanks liet tijdens de eerste oefenwedst den van dit seizoen zien dat nog steeds een speler van reldklasse is. Trainer Te Venables stak zijn lof niet der stoelen of banken. One I wonden gaf hij toe dat hij d i onder de indruk was van spel van zijn herboren ster. ZOETERMEER Het aai warenmarkten dat wekel in ons land wordt gehoudei de afgelopen jaren verder I in ons land wordt gehoudei verder I genomen. In 65 procent van gemeenten is regelmatig markt. Daarnaast organise veel gemeenten nog zo nu dan jaarmarkten, toeristii markten en mini-marktea zullen maar weinig plaatse ons land zijn waar niet ééi andere vorm van een ma bestaat. Het Economisch Instituut het Midden- en Kleinbet (EIM) heeft vorig jaar markten in ons land geteld vergelijking met een eerd inventarisatie in 1981 is aantal met 6 procent gegrex Toen werden 659 weekma ten geteld, vorig jaar wa het er 700. In die periode er zo'n zestig bijgekomen ongeveer twintig verdwene Op de officiële markten v dienen zo'n 15 tot 20, marktkooplieden hun bn met bij elkaar 36.000 sta plaatsen. De totale len daarvan naast elkaar is om nabij de 270 kilometer. Alk al in Amsterdam nemen dagmarkten daarvan 15 p cent voor hun rekening, grootste markt is de centn markt in Rotterdam met kooplieden en een lengte meer dan twee kilometer. De belangrijkste artikelen de markt zijn voedings- en notmiddelen (38 procent) kleding en textiel (34 proce Op kleinere markten besl zelfs meer dan de helft het aanbod uit voeding. BI men en planten hebben vrij vast aandeel van ongev 8 procent. De rest van de a kelen bestaat uit goederen schoenen, lederwaren, bijoi rieën, horloges en niet zek antiek, curiosa en twee1 hands&rtikelen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6