)verleg met ijndirectie positief Hess neemt mysterie van vlucht mee in zijn graf VS bereiden zich voor op militaire actie in Golf fITENLAND Ceidóc. Souocmt Recordvangst cocaïne bestemd voor Nederland FNV steunt stakers in Zuid-Afrika Spandau-gevangenis wordt snel afgebroken linieme eveelheid" gas ij bij kernproef Anjerkweker wintmiljoenen DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 PAGINA 5 ur) Hderland trouwe Jhdgenoot VS HAAG Nederland irt tot Amerika's Ijwste bondgenoten wan- het in de Verenigde es op stemming aan- t. Dit blijkt uit een zicht van het stemge- van de leden van de erenorganisatie, geme- aan de Amerikaanse elling. In het overzicht, alle bijna 160 bij de VN esloten landen omvat, Nederland op de acht- plaats. Het stemgedrag Israël kwam het meest reen met dat van de VS. Duitse feministen contra confectie KARLSRUHE Radicale feminis ten van de Westduitse organisatie „Rote Zora" hebben de verantwoor delijkheid opgeëist voor een reeks brandstichtingen in warenhuizen van het confectiebedrijf Adler. In een brief aan het Duitse persbureau DPA schreef „Rote Zora" dat de brandstichtingen bedoeld zijn als steunbetuiging aan de vrouwen die voor Adler in Zuid-Korea werken. „Zij strijden tégen de uitbuiting van hun arbeidskracht en verweren zich tegen het sexisme van alledag", al dus de brief. Bij aanslagen op acht fi lialen werd voor ruim 38miljoen gulden schade aangericht. Terroristisch wapendepot in Huil gevonden HULL De Britse politie heeft gisteren in de loop van haar onderzoek naar de aan slag op een Palestijnse politie- ke-spotprenttekenaar in Lon den, in de havenstad Huil een 28-jarige Arabier aangehouden en wapens en explosieven buitgemaakt. „Wij denken dat de wapens en explosieven wa ren opgeslagen voor toekom stig gebruik bij aanslagen in heel Europa", verklaarde een woordvoerder van Scotland Yard. De aangehouden Ara bier wordt ondervraagd. Geheime Davidster op postzegel VS WASHINGTON Een graveur van het rijk in de Verenigde Staten heeft in het geheim een Davidster geëtst in de matrijs voor een Amerikaanse 1 dollar-postzegel met het portret van Bernard Revel, stichter van de Jesji- va-universiteit in New York City. Een woordvoerster van het ministerie van financiën zei dat de ster was geëtst door Kenneth Kipperman, die 17 juni nog was aangehouden omdat hij de bouw van een „Museum van de Holocaust" wilde saboteren. De ster op de postzegel, niet met het blote oog zichtbaar, is geëtst in de baard van Revel. In verband met de ontdekking worden nu honderden matrijzen na gekeken. SLACHTOFFER „HERALD" GEBORGEN ZEEBRUGGE Ruim zes maanden na het kapseizen van de Britse Kanaalboot „Herald of Free Enterprise" voor de haven van Zeebrug- ge is het 189e slachtoffer van de ramp geborgen. Naar de Belgische overheid meedeel de werd het stoffelijk over schot van een Britse vrouw vrijdagavond gevonden tij dens baggerwerkzaamheden in de binnenhaven en maan dag geïdentificeerd. Na het ongeluk van 6 maart worden nu nog drie mannen en een baby vermist Fooi in China toch verboden PEKING Nadat in de Chi nese dagbladen enthousiaste verhalen waren verschenen over de voordelen van het {ooienstelsel, heeft de Chinese overheid gisteren het geven en ontvangen van fooien verbo den. „Het fooienstelsel is in strijd met onze mooie traditie van beleefdheid en gastvrij heid tegenover onze gasten", zei de onderdirecteur van het bureau voor toerisme Chen Wendong in een toelichting op de nieuwe wet. Ook op vragen van geschenken aan toeristen komt een boete te staan. BRUSSEL De recordhoeveelheid cocaïne die afgelopen vrijdag na een tip van de Amerikaan se politie op het vliegveld van Brussel in beslag is genomen, was bestemd voor de Nederlandse en Scandinavische markt. Dat heeft een woord voerder van de Belgische justitie gezegd. De 115 kilo cocaïne de grootste vangst tot dusver in Europa heeft versneden een waarde van on geveer 140 miljoen gulden. Volgens een functio naris van de Amerikaanse DE A (Drug Enforce ment Agency) blijkt uit de vangst dat Europa voor de internationale cocaïnehandel een steeds belangrijker afzetgebied wordt. De handel richt zich op Europa in verband met de daling van de dollarkoers en bij de doorvoer speelt de Benelux een steeds grotere rol. aantal van de stakende zwarte mijnwerkers die eind vorige werden aangehouden zijn gistermiddag op borgtocht vrij- ten. In een bus werden zij naar een kliniek gebracht, waar zij indeld werden aan verwondingen die zij bij hun arrestatie len opgelopen. FOTO: AP NNESBURG legenwoordigers van Zuidafrikaanse mijn- kersbond NUM heb- vandaag het overleg rtgezet met Anglo erican, het grootste ibouwconcern van i-Afrika, over moge- ïeden een einde te :en aan het geweld de meer dan een k oude mijnstaking. delegaties noemden de te gespreksronde van gis- ii positief. De NUM heeft lo voorgesteld een onaf- telijke arbiter aan te wij die moet beslissen over ndingen van een even- I te bereiken akkoord. Be- e een loonsverhoging van ig procent heeft de NUM ':r ook eisen gesteld, onder over de inzet van de vei- Isdienst bij de mijnen, it bereiken van een ak- zeer twijfelachtig ma- UTRECHT De FNV gaat de stakende mijnwer kers in Zuid-Afrika steu nen met een bedrag van zes ton. Het geld zal via de internationale federatie van mijnwerkersvakbon den worden overgemaakt aan de NUM, de Zuidafri kaanse mijnwerkersvak bond. Het geld is volgens een woordvoerder van de vakcentrale bestemd voor juridische en humanitaire hulp aan de stakers. ken. Inwilliging van dergelij ke eisen zou betekenen dat een groot deel van het toezicht op de mijnen in feite aan de arbeiders zou worden overge dragen. WEST-BERLIJN Ru- dolf Hess was de plaats vervanger van Adolf Hit ler die in mei 1941 zowel Britten als Duitsers ver raste door in zijn eentje in een vliegtuig de Noordzee over te steken. Hij werd gevangen genomen nadat hij in Schotland geland was. De achtergrond van zijn vlucht is nog steeds een raadsel. Gedurende de oorlog hield het -Britse leger hem gevan gen. Hij werd in 1946 in het proces in Neurenberg tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Dat gebeurde niet op grond van de hoofd aanklacht van oorlogsmisda den, maar wegens het mee werken aan de voorbereiding van een aanvalsoorlog en mis daad tegen de vrede. De dood straf ontliep hij door „geeste lijke onevenwichtigheid". Hitier keerde zich na de „vlucht" van zijn plaatsver vanger officieel van hem af en zei dat Hess aan „pacifisti sche hallucinaties" leed. Win ston Churchill, de Britse pre mier, wilde aanvankelijk niet geloven dat degene die per parachute op het landgoed van de hertog van Hamilton in Schotland was geland, de tweede man van nazi-Duits- land was. Maar het was wel degelijk Rudolf Hess, die meende dat zijn initiatief ver dere oorlog kon voorkomen, Voorzover bekend, wist Hitier niets af van Hess' vlucht naar Engeland. De Sovjet-Unie houdt het er op dat de bedoe ling was een apart vredesver drag met Groot-Brittanië te sluiten, opdat Duitsland de handen vrij zou Krijgen voor de inval in de Sovjet-Unie die zes weken later een feit werd met de „operatie-Barbarossa". Maar zeker zolang ook de be treffende Britse kabinetsstuk ken geheim blijven tot 2017 zal er een waas van geheimzinnigheid blijven hangen over Hess' missie. Hess kreeg Churchill overi gens nooit te zien. De Britten negeerden zijn vredesplannen en Hitier stelde geen pogin gen in het werk hem vrij te krijgen. Bij zijn ondervragin gen wendde hij geheugenver lies voor en weigerde hij ge gevens van strategisch belang te verstrekken, zoals de da tum van de inval in de Sov jet-Unie. Hitier heeft zeker één keer geprobeerd Hess te doden. In Schotland werden twee SS-commando's gevan gen genomen, die per val scherm waren geland en een kaart bij zich hadden van het gebied rond het huis waar Hess gevangen zat. Walter Richard Rudolf Hess werd op 26 april 1894 in Alexandrië in Egypte geboren als zoon van een Duitse za kenman. Tijdens de Eerste Wereldoorlog ontmoette hij Hitler. Later sloot hij zich aan bij de nazi's. Hij assisteerde de Führer bij het schrijven van „Mein Kampf" en werd in 1933 Hitiers plaatsvervanger. Het jarenlange verblijf van Hess in de Spandau-gevange nis in de Britse sector van West-Berlijn vormde tevens een van de laatste tekenen van „samenwerking" tussen de vier vroegere Geallieer den. Rudolf Hess. Na het bekendworden van de dood van Hess trokken enige tientallen skinheads en neo nazi's naar de Spandau-gevan genis. Zes skinheads braken door een afzetting van de poli tie en legden voor de ijzeren poort van de gevangenis rode en witte anjers. Een groepje neo-nazi's, dat oorlogsvlaggen van het Duitse Rijk bij zich had, brulde „Deutschland lebe hoch" en „Heil Deutschland" en dreigde persfotografen, die foto's van het groepje maak ten, in elkaar te slaan. FOTO: EPA (Vervolg van voorpagina) WEST-BERLIJN Nu met de dood van Ru- dolf Hess de laatste bewoner is verdwenen, zal de Westberlijnse Spandau-gevangenis zo spoe dig mogelijk worden afgebroken. Daarmee ho pen de Geallieerden te verhinderen dat het ge bouw een „bedevaartsoord" wordt voor neo nazi's. Op het terrein komt waarschijnlijk een winkelcentrum voor de 4.000 Britse militairen die in West-Berlijn zijn gelegerd. De Spandau-gevangenis is een van de weinige plaatsen in West-Berlijn waar de Sovjet-Unie ongestoord toegang toe heeft. Volgens sommi gen was dat een van de redenen waarom Mos kou zich altijd heeft verzet tegen vrijlating van Hess. Overigens heeft de Sovjet-Unie gisteren details over de dood van Hess tegengehouden. Na zijn dood werd een tekst bekendgemaakt, die al maanden geleden was opgesteld door een werkgroep van de vier geallieerde mo gendheden. De Sovjet-Unie stemde niet in met een wijziging van de tekst, waardoor het niet mogelijk was exact aan te geven waar en wan neer Hess was overleden. Ook de familie van Hess werd niet direct op de hoogte gesteld. Hess' zoon Wolf hoorde het nieuws van een journaliste. Twee van Breda In de Koepelgevangenis in Breda zitten nog twee veroordeelde Duitsers gevangen. Het zijn Franz Fischer (85) en Ferdinand aus der Fün- ten (77). De twee werden in 1949 ter dood ver oordeeld, maar het vonnis werd omgezet in le venslang. Fischer en Aus der Fünten waren actief betrokken bij het transport van duizen den Nederlandse joden naar vernietigingskam pen. Oproepen om de Twee van Breda vrij te laten, zijn door de regering altijd van de hand gewezen. De toeganspoort tot de Spandau-gevangenis. Surinaams Front biedt Bouterse geen excuses aan DEN HAAG/PARAMA- RIBO De in het Suri naamse Front voor Demo cratie en Ontwikkeling (FDO) verenigde politieke partijen zijn niet van plan legerleider Desi Bouterse hun excuses aan te bieden voor onlangs gedane uit spraken. Bij de recente oprichting van het FDO werd stevige kritiek gele verd op de politiek van Bouterse en de militairen. De uitspraken zorgden voor beroering bij het leger en in het kabinet en leidden ertoe dat Bouterse uit het topberaad stapte, het hoogste politieke orgaan in het land. Bouterse had de politieke leiders ver volgens opgeroepen in het openbaar hun verontschuldi gingen aan te bieden. Maar daar is geen gehoor aan gege ven. De leiders van het FDO verklaarden gisteren dat het „in een tijd van verkiezingen is te verwachten dat over en weer kritische opmerkingen worden gemaakt, die door alle betrokken partijen ook slechts als zodanig dienen te worden opgevat". Kritiek klonk gisteren ook vanuit de Nationale Assemblée van Suriname. Voorzitter Ul- rich Aron drong bij de rege ring aan op spoedige indiening van wetsontwerpen voor het referendum en de verkiezin gen. Aron wees erop dat er nog amper zes weken resten voor het referendum over de ontwerp-grondwet. Communistische groepering mogelijk achter aanslag (Vervolg van de voorpagina) COLOMBO Uit regerings bronnen werd vernomen dat de verboden communistische groepering JVP mogelijk ach ter de aanslag zit Deze partij, die in 1971 een opstand lan ceerde tegen de regering, is fel gekant tegen het eind juli ge sloten vredesakkoord tussen Sri Lanka en India dat een einde moet maken aan de ge welddadige conflicten tussen de naar autonomie strevende Tamil-minderheid en de Sin halese meerderheid op het eiland. De aanslag vond ongeveer een uur voor de bijeenkomst van het parlement plaats. De bij eenkomst zou worden gewijd aan het vredesakkoord, dat zo wel binnen de Tamil-gemeen- schap als binnen de Sinhalese meerderheid op verzet stuit. De pölitie meldde nog geen ar restaties te hebben verricht. Bij de aanslag raakte premier Ranasinghe Premadasa licht gewond aan zijn rechtervoet. SKOU Een Sovjetfunctionaris heeft gis- n erkend dat bij een Russische kernproef [ekomen radioactiviteit mogelijk Zweden t bereikt. Maar hij zei dat het om een „mi ne, onbetekenende" hoeveelheid ging en er geen verdragen zijn geschonden, ri Izrael, hoofd van de meteorologische ip 1st van de Sovjet-Unie, verklaarde dat je iven niet hebben aangetoond dat er een band bestaat met de ondergrondse kern- nlef 2 augustus op Nova Zembla. Maar theo- vo Kh is een relatie mogelijk, gaf Izrael toe. ig zei dat geleerden het erover eens zijn dat ip ergrondse nucleaire explosies kleine radio- eve emissies in de atmosfeer kunnen ver aken. „Soms ontsnappen na een explosie htige elementen, vooral isotopen van ra- ictieve gassen, en deze kunnen door de d worden verspreid Maar volgens Izrael r geen radioactieve fallout opgetreden, zo- er geen sprake kan zijn van een schending het Beperkte Kernstopverdrag. De ver- ?de radioactiviteit in Zweden vormde vol- i de plaatselijke autoriteiten overigens geen I ^iging voor de gezondheid. De Franse staatslo terij heeft een re cordbedrag uitge keerd; tijdens de trekking van 8 au gustus viel de prijs van 17.687.190 franc (ruim zes mil joen gulden) op het lotnummer van J.P. Glmello, een anjer kweker uit Nice. Gi- mello las pas afge lopen vrijdag in de krant dat hij de prijs had gewonnen. Hij verklaarde dat hij en zijn vrouw ,.een beetje van het leven gaan genieten We gaan wat leuke meubels kopen, wat juwelen, een auto, en we gaan met va kantie". De anjer- kweek wil hij alleen nog „als hobby" beoefenen. FOTO:AP i4lP A|«a>o... WESfcTEEuG WH tttfipflDES 7 Sa --to& WK, (ter wei oe WASHINGTON Met het oog op een eventueel gewapend treffen in de Perzische Golf, hebben de Verenigde Staten de mili taire samenwerking met Saoedi-Arabië en andere Arabische bondgenoten drastisch opgevoerd. Dit meldden anonieme rege ringsbronnen gisteren in Washington. De laatste tijd reizen steeds vaker functionarissen van het Pentagon de Golflanden af om daar vliegvelden te bekijken die als bases kunnen dienen voor Ame rikaanse gevechtsvliegtui gen in het geval dat het tot een rechtstreekse bot sing met Iran zou komen. „De Saoedi's steunen de Vere nigde Staten meer dan men op het eerste gezicht zou zeggen' zei een medewerker in het Congres. Ambtenaren van het ministerie van defensie wisten te vertellen dat verscheidene Arabische landen, waaronder Saoedi-Arabië en Koeweit, de Amerikanen in feite landings rechten in het gebied hebben gegeven. Officieel heet het dat de Amerikaanse luchtmacht alleen „in noodgevallen" mag landen in de Arabische Golfs taten. „Maar dat is een zeer rekbaar begrip", aldus enkele anonieme woordvoerders. De berichten over de intensie vere samenwerking kwamen vrijwel gelijk met de onthul ling van de Washington Post dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn voor ruim twee miljard gulden aan wapens aan Saoedi-Arabië te leveren. De woordvoerder van het Wit te Huis bevestigde dat de Reagan „zeker van plan is" een voorstel te doen over een pakket leveranties. Maar ge zien de te verwachten weer stand in het Congres zou nog niet besloten zijn wanneer een verzoek om toestemming voor de leveranties wordt inge diend. De transactie zou onder meer voorzien in de verkoop van twaalf F-^gevechtsvlieg tuigen en zestienhonderd Ma verick anti-tankraketten. Hiermee willen de Verenigde Staten het vermogen van Saoedi-Arabië versterken om de-olievoorraden aan de Perzi sche Golf te verdedigen. Spanning Intussen is de spanning in het Golfgebied nog verder opgelo pen. Terwijl Britse en Franse mijnenvegers koers zetten naar het Midden-Oosten, licht te het Amerikaanse helikop terschip Guadaicanal zijn an ker bij de Straat van Hormoez. Gisteren oefenden helikopters van de Guadaicanal al in het vegen van mijnen; vermoede lijk zullen de wentelwieken het derde Amerikaans-Koe- weitse konvooi in de Golf gaan begeleiden. In Britse regeringskringen was gisteren nogal wat irrita tie voelbaar over de „afwach tende houding" van de Euro pese bondgenoten in het Golf- conflict. De Britse staatssecre taris van buitenlandse zaken David Mellor bekritiseerde de Europese landen die weigeren mijnen te vegen in de Golf, maar die wel voor een groot deel van hun olievoorziening afhankelijk zijn van dat ge bied. Voor de BBC noemde Mellor het leggen van mijnen in internationale wateren een schandelijke zaak. Gevraagd of een VN-legermacht niet het beste antwoord op dat pro bleem zou zijn. antwoordde hiji^„De gedachte is zinnig. Maar wij weten heel goed dat de landen die die voorstellen doen, helemaal niets doen om de zaak bij de Verenigde Na ties aanhangig te maken. Het is een vorm van escapisme". De BBC wist gisteren niette min te melden dat Nederland, dat 63 procent van zijn olie uit het Golfgebied betrekt, bezig zou zijn een Europese vloot van mijnenjagers te organise ren. Daar zouden ook de Britse en Franse schepen die naar de Golf onderweg zijn, deel van uit moeten gaan maken. Tot dusverre hebben woordvoer ders van het ministerie van buitenlandse zaken soortgelij ke geruchten echter steeds te gengesproken. Nederlandse mijnenvegers zouden alleen in noodgevallen en dan nog onder de vlag van de Verenig de Naties in de Golf mogen opereren. Volgens de Britse minister Mellor is een VN-vloot in de huidige situatie echter „niet opportuun". „We moeten den ken aan een internationale in spanning om mijnen te vegen. Een ad-hoc-operatie, en niet onder de paraplu van de Vere nigde Naties". De Britse mij nenjagers, in de Hunt-klasse, zullen volgens Mellor overi gens alleen gebruikt worden om Britse schepen te bescKer-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5