Duitse weekbladen zien nog veel anti-Duitse gevoelens in Nederland stdlte 'rijpt I Van Dijk: Ministerie onvoldoende deskundig voor afslankingoperatie Opkrikken Ekofisk „perfect geslaagd lEUWO - fNENLAND CcklócSouoont Helastingverlaging dien compensatie °diopkrachtverlies 38 hondsdolle vleermuizen Oosterscheldedam krijgt staalprijs Lidenten os over jjrhoging llegegeld jgDeleavê A 7IMH1 Nieuwe vergunning voor veldproeven micro-organismen 3INL DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 /est *AAG De belastingverlaging van in totaal 1,1 miljard gulden kabinet voor volgend jaar in petto heeft, zal vooralsnog de ge- e koopkrachtdaling niet geheel ongedaan kunnen maken. Eerder '4n koopkrachtachteruitgang van 0,5 tot 0,8 procent in 1988 ge- De belastingverlaging zal de vorm krijgen van een algemene ing van het schijventarief in de loon- en inkomstenbelasting 1988 j n procent. Dat levert de individuele burger gemiddeld iets meer inderd gulden per jaar op. Ook zullen als gevolg van meevallers sociale fondsen de premies minder hoeven stijgen. Daardoor zal, c ks de verwachte prijsstijgingen, het koopkrachtverlies volgend «perkt kunnen worden tot enkele tienden van procenten. Van de ngverlaging profiteren relatief de inkomens tot anderhalf maal li (60.000 gulden) het meeste. LELYSTAD Van de 520 dit jaar in het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad onderzochte vleermuizen blijken er 38 met het Duvenhage-virus, een mildere vorm van hondsdolheid, te zijn besmet. In Friesland zijn sinds juni de meeste besmette vleermuizen gevonden: in totaal 21. Waarschijnlijk kunnen de hondsdolle vleermuizen binnen af zienbare tijd overal in Nederland opduiken. Besmette vleermuizen zijn te herkennen doordat ze zich overdag vertonen. Vaak liggen ze half versuft op straat. Een beet kan voor de mens fatale gevolgen heb ben als men niet direct wordt in geënt. Kabeljauwvangst in beslag genomen TEXEL De rijkspolitie van Texel heeft het afgelo pen weekeinde in samenwer king met de Algemene In spectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij circa zeventiendui zend kilo illegaal aangevoer de kabeljauw geveild en de opbrengst in beslag geno men. De vis werd 's nachts op Texel aangevoerd door twee kotters. De zeventien ton te veel gevangen kabel jauw bracht op de visafslag bijna vijftigduizend gulden op, die door de AID in beslag werd genomen. VVDM spant kort geding aan over overwerkvergoeding UTRECHT De soldatenvakbond VVDM spant een kort geding aan te gen staatssecretaris Van Houwelin- gen van defensie over de overwerk vergoeding voor dienstplichtige sol daten. Dit voorjaar spraken de solda- tenbonden VVDM en AVNM en de fensie af dat te veel gewerkte uren sinds 1 juli zouden worden gecom penseerd door verkorting van de werkweek maar daar is tot nu toe niets van terecht gekomen. Een werkgroep die stjudeert op een 38-uri- ge werkweek moet half oktober klaar zijn. De VVDM eist dat de oude compensatieregeling moet blijven be staan zolang de nieuwe er nog niet is. DEN HAAG - Het project van de stalen schuiven in de stormvloedkering van de Oosterschelde is bekroond met de Design Award 1987 van de European Convention for Constructional Steelwork. Deze twee jaarlijkse ontwerpprijs bekroont de monu mentale aspecten van de stormvloedkering, het formaat ervan en de constructieve op lossingen die daarvoor zijn gevonden. Gisteren is in Amsterdam de dienst Estheti sche Vormgeving van de PTT onderschei den met de ontwerpprijs van de internatio nale federatie van interieurarchitecten IFI. Het hoofd van de dienst, prof. R. Oxenaar, nam de prijs in ontvangst die is verleend voor de wijze waarop de dienst vorm geeft aan de presentatie van een groot overheids bedrijf. KNOV wil niet alleen belastingverlaging DEN HAAG Het Konink- lijk Nederlands Ondernemers Verbond (werkgevers in het midden- en kleinbedrijf) vindt dat de belastingverlaging die het kabinet voor volgend jaar in het vooruitzicht stelt, niet alleen voor de loon- en inkom stenbelasting moet gelden. Het verbond erkent de stimu lans voor de bestedingen die het gevolg is van de aangekon digde belastingverlaging, maar acht een combinatie met een lagere btw en een hogere wir- toeslag zinvoller. 5sej"ERMEER De twee- en iuinigingsmaatregel die amter Deetman voor het wijs in petto heeft, is 'dejikse verhoging van de itle egelden met 250 gul- Daarmee zou een be- van 165 miljoen gulden onderwijsbegroting i nF" WOI"den bespaard, jandelijke Studenten eend is ziedend over dat emen en kwalificeert ianjtgelekte maatregel als soveelste teken van fa- en arrogant beleid uit rmeer". len >VB, die eerder in actie enp vanwege de chaoti- itl< oestanden rond de toe- ia( ng van studiebeurzen, ter verbolgen over de rste zet van het ministe- ean onderwijs. „Ze kun- niet berekenen hoeveel studenten moeten uit- maar het innen van trij [egelden, daar zijn ze m< in", aldus een zegsman, loc n gewond bij explosie in jzAzienaveen 'e ÜENAVEEN In het im van Klazienaveen ?n zich gisteren een zware Vt >losie voorgedaan tijdens aamheden door mede- rs van een gasbedrijf, lan werd zwaar gewond het brandwondencen- in Groningen overge- fe|it. De explosie deed zich raat voor tijdens repara- "rkzaamheden aan de gas- e%. Er ontstond een steek- he waardoor een flat gro- letlels uitbrandde. Door de van de explosie sprong intal ruiten in de omge- ■>r ^(ADVERTENTIE) om in alle rust van te genieten. Wijn gedistilleerd. k7W. (015)569324' augustus ïNns Claus brengt op de «vlakte een bezoek het Slufterproject, de Bts voor de berging van gerspecie. nses Margriet woont lens de koningin die ens ziekte verhinderd n de Dingspilkerk in loo een uitvoering bij een Etstoelzitting, een Drents rechts- en be- irscollege. Zij bezoekt ens de instelling voor Stelijk en lichamelijk landicapten Mariën- öp te Rolde. N VANDAAG^ IN HET VJ (Van onze correspondent Rink Drost) BONN „De wrokge voelens zitten diep. Ner gens elders in Europa is het beeld van de afschu welijke Duitser zo vast en kennelijk onuitwis baar ingeprent als uitge rekend in het buurland, waarvan de inwoners zo veel overeenkomst met de Duitsers lijken te heb ben". Aldus redactrice Marion Schreiber in de jongste uitga ve van het Duitse weekblad Der Spiegel. Zij publiceert een groot artikel over de anti-Duitse gevoelens in Ne derland en is op zoek naar oorzaken. Voor een deel komt ze tot dezelfde conclu sie als haar collega Richard W. Dill, die in het „Deut- sches Allgemeines Sonntags- blatt" van het afgelopen weekeinde over hetzelfde on derwerp een hele krantepagi na schreef. Dill stelt: „Voor de Nederlanders zijn we te talrijk, te groot, te luidruch tig, te druk bezig. Te groot om ruzie mee te zoeken en te onhandig om te aaien. Het nazi-trauma zit nog diep bij onze buren". Marion Schreiber meent: „De moeilijke Duits-Nederlandse betrekkingen zijn in werke lijkheid niet slechts te ver klaren met het bezettings trauma. In de openlijke af wijzing van de Duitsers speelt psychologisch ook de wens naar afgrenzing tegen over de machtige buur mee". Ze citeert de economiestu dent Kees Hennecken: „In het buitenland kan me niets ergers overkomen dan voor een Duitser te worden aange zien". De prikkelbaarheid en af weerhouding van Nederlan ders jegens Duitsers komt volgens het artikel in Der Spiegel mede door het feit, dat de „nieuwe Duitsers", de Bondsrepubliek, zich er wei nig aan gelegen hebben gela ten om de gemoedstoestand van de Nederlanders te door gronden. Graag zien de Duit sers over het hoofd, dat de Nederlanders een heel ande re politieke cultuur hebben: een door het calvinisme sterk beïnvloede samenleving van kooplieden en burgers. In ie dere Nederlander, heet het, steekt een koopman en een geestelijke. De ene staat voor de handelsgeest of de zui nigheid van de Nederlan ders, de andere voor hun nei ging tot moraliseren". Schreiber vervolgt: „In een land waarin de koningin al nouveau-riche wordt ge noemd omdat ze haar bad met handbeschilderde tegels liet inrichten, schittert men door bescheidenheid, rijdt men geen representatieve wagen of pijlsnelle Porsche, maar gewoon middenklasse. Voorname dames kleden zich burgerlijk en zonder opsmuk, zoals koningin-moeder Julia na. In die sfeer vallen de on gegeneerd nouveau-riche Duitsers bijzonder op". In het „Deutsches Allgemei nes Sonntagsblatt" steekt Ri chard Dill minder de hand in Duitse boezem, waar hij on vriendelijkheid van Neder landers jegens Duitsers con stateert. „Goed, de ouderen zien Rotterdam nog steeds branden", schrijft hij. En dan, generaliserend: „Maar de jongeren, waaruit betrek ken de jongeren hun neo-ge- koelde Duitsland-cliché dat het hun als nationale zelfver werkelijking laat lijken wan neer ze op een voetbalreis in Mönchengladbach een Duits café in brand steken of uit toeristen-personenwagens de autoradio's sleutelen? Steeds weer noemen Nederlanders op mijn vraag, welke boeken me meer informatie over het land kunnen verschaffen, het Achterhuis-dagboek van Anne Frank. Ik word rood. Van woede. Een generatie lang heb ik als geschiedkun dig openbaar ambtenaar in Duitsland eraan meegewerkt dat hetgeen kan worden meegedeeld over onze jongste geschiedenis ook meegedeeld wordt". „Alles zit hier diep. Ondanks kaasexport en VW-import. Het zit ook achter de berich ten over de Duitse strandtoe- risten, die vroeg in de och tend, wanneer civiele Neder landers nog gezellig ontbij ten, reeds hun stuk strand af bakenen en met touwen af grenzen. Twee zinnen gelden als oer-Duits en geven Ne derlanders aanleiding elkaar begrijpende blikken toe te werpen wanneer ze in een discussie vallen: „Das habe ich nicht gewusst" en „Be- fehl ist Befehl". Degene die zo begrijpend kijkt ervaart zichzelf als iemand die alles moet weten, alles weet en nooit bevelen uitvoert. Ne Een Duits weekblad meldt over Nederland: „Alles zit hier diep. Ondanks kaasexport en VW- import. Het zit ook achter de berichten over de Duitse strandtoeristen, die vroeg in de ochtend, wanneer civiele Nederlanders nog gezellig ontbijten, reeds hun stuk strand afbakenen". FOTO: ANP derlandse germanisten dis cussiëren in ernst of een grammaticaboek met de titel „Spreek en lees!" wegens het onverhulde gebruik van de gebiedende wijs wel aan de Nederlandse schoolkinderen kan worden voorgelegd". Niet onbevlekt Zowel Der Spiegel als het Sonntagsblatt duikt in de waarachtig niet onbevlekte geschiedenis van Nederland en Nederlanders. Der Spiegel beperkt het terugkijken tot de nazitijd: „Weliswaar was er een kleine nationaal-socia- listische partij in het land en de meeste buitenlandse leden van de Waffen-SS waren Ne derlanders". En dan, als te genwicht: „Maar sneller en heviger dan elders in Europa stuitten de bruine machtheb bers in Nederland op afwij zing en verzet. Juist de van zelfsprekendheid waarmee de Duitsers meenden het land te kunnen innemen werd door het volk dat zich in de zestiende eeuw had be vrijd van de heerschappij van het oppermachtige Span je, als speciale vernedering ervaren". Het Sonntagsblatt haalt meer vlekken op het Nederlandse blazoen voor het daglicht. „Dat men in 1940 aan de Duitse bezetters gehoorzaam de bevolkingsregisters over handigde en daarmee de ver wijdering van joodse mede burgers vergemakkelijkt heeft en dat daaraan ook bin nenlandse politiemensen meegewerkt hebben, zit vele Nederlands tot vandaag nog dwars. Ik geloof dat er onder andere daarom nog geen per soonsbewijsplicht bestaat en dat de politie zich als onder geschikte en onopvallende staatsinstantie heeft te gedra gen. Een hoge ambtenaar die op eigen initiatief krakers uit zijn eigen woonhuis wil ver drijven, wordt geschorst. Au toriteit hoort ondergeschikt te zijn". Dill schrijft iets verder: Ne derlander zijn betekent ook, politiek nooit gefaald te heb ben, niet in staat te zijn schuld te hebben en daarom wereldwijd een moreel recht op medezeggenschap in alle levensproblemen te bezitten. Laten we daarbij asjeblieft niet vergeten: we zijn in het land van de wereldomzeilers en oer-veroveraars. In Indo nesië waren ze keiharde Oostkolonialisten. Ook de Boeren-voortrekkers kunnen niet uit de Nederlandse ge schiedenis worden ontslagen. Ook niet de Nederlandse Ge reformeerde Kerk, een der voedsters van de apartheid, die lange tijd steeds maar weer theologische argumen ten tevoorschijn toverde waarom men met goddeloze kanaanieten de vruchten van het land niet hoefde te de len". Toch sleept ook Dill argu menten aan die bijdragen tot een evenwichtig beeld van Nederland: „Maar Nederland is ook donorland. Voor de wereld, voor de eigen be- hoeftigen. Geen land dat be ter zorgt voor de gehandicap ten, ze in de maatschappij en de dialoog van de maatschap pij betrekt. Bij iedere grotere waterpartij vind je hengel- stekken voor gehandicap ten". KNOLLEN ftouv THÊA! 71MD U WOU IT IÊMAMO OM BuiTENSCrt wiTgiraiMÊe wptooieM! DEN HAAG Voor proeven met een aantal micro-organis men buiten een laboratorium wordt een vergunning in het kader van de Wet milieugevaarlijke stoffen verplicht. Minis ter Nijpels (VROM) wil deze maatregel in de loop van 1988 invoeren. Volgens de minister is de nu verplichte gemeentelijke Hu.- derwetvergunning „niet voldoende voor wat op termijn op ons af zal komen". In Nederland zijn tot nu toe twee keer micro-organismen in het milieu gebracht. In Dronten en Wa- geningen werden veldproeven uitgevoerd met Pseudomonas- bacteriën. Een overzicht van de hef-operatie waardoor het hele platform ruim zes meter omhoog kwam. Inzet: De oude poten werden doorgezaagd en daartussen werd een stuk van ruim zes meter geplaatst. FOTO: ANP BOXTEL Het opkrik- ken van vier Phillips-plat- formen op het Noorse olieveld Ekofisk in de Noordzee tot 6,4 meter hoogte is gisteren „perfect geslaagd". Na een kleine vertraging in de werk zaamheden, veroorzaakt door enkele problemen met de computerprogram ma's die de hele operatie bestuurden, verwachtte men dat de operatie in de loop van de dag kon wor den afgerond. De operatie was noodzakelijk omdat zonder ingrijpen het Ekofisk-complex simpelweg in de Noordzee zou verdwijnen. Het jarenlang oppompen van grote hoeveelheden olie en gas is er de oorzaak van dat de grond onder de poten van het complex poreus is geworden. De hogere golven in de aan staande winter-periode zou de booreilanden-groep waar schijnlijk al niet kunnen weer staan. Het „hart" van deze unieke en gigantische operatie in het Ekofisk-veld, dat driehonderd kilometer ten zuid-westen van het Noorse Stavanger ligt, is uitgevoerd door het Brabantse bedrijf Hydraudyne. De rtiim veertig pijlers waarop de vier platforms rusten (totaal-ge- wicht van 23.000 ton), staan sinds gisteravond zes en een halve meter hoger Directeur M. van den Heuvel van het Brabantse bedrijf is „apetrots" dat zijn in hydrauli sche werken gespecialiseerde bedrijf deze operatie heeft mo gen uitvoeren. Hij twijfelde ook niet aan de goede afloop. Twee soortgelijke operaties waren al eerder met succes af gerond: op 16 juli werd het ho telplatform ruim zes meter ho ger gekrikt en datzelfde ge beurde afgelopen zondag met het zogenoemde distributie centrum van Ekofisk. Het Brabantse bedrijf (400 werknemers) slaagde er medio vorig jaar in de order voor zijn aandeel in het project binnen te halen, ten koste van een Duits en Frans bedrijf. Hy draudyne ontwierp en fabri ceerde de hydraulische cilin ders en de elektronica om deze te besturen, kortom de appara tuur waarmee het opkrikken daadwerkelijk is gebeurd, en leverde daarnaast vijfenzeven tig gespecialiseerde werkne mers om de operatie mede uit te voeren. Voor het opkrikken van de platforms werden ruim 100 hydraulische hefcilinders ge bruikt, die door computers werden gestuurd omdat slechts een afwijking van enkele mil limeters toelaatbaar was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk van binnenland se zaken vindt dat zijn de partement bij de afslan king van het overheidsap paraat slechts een „een licht toetsende rol" kan vervullen en in feite ook over onvoldoende deskun digen beschikt om die operatie te leiden. „We bemoeien ons niet stevig met de uitvoering van de ope ratie. De verantwoordelijkheid ligt bij de verschillende depar tementen", aldus de bewinds man in gesprek met het aan een „Zorgzame samenleving" gewijde augustusnummer van CDA-maandblad „Christen democratische verkenningen". Daarmee beantwoordt de be windsman in feite ook de vori ge week door zijn partijgenoot dr. Sytze Faber geuite kritiek aan het adres van het ministe rie. De burgemeester van Hoo- geveen vindt dat Binnenland se Zaken bij dit soort operaties juist een voortrekkersrol moet vervullen. Minister Van Dijk zegt dat zijn ministerie zich vooral opstelt als een soort dienstverlenende instelling. „We beschikken dan ook niet over een reser voir» van kennis en deskundi gen om de hele operatie te re gisseren", aldus omschrijft de bewindsman de capaciteiten van zijn departement. Hij maakt duidelijk dat Binnen landse Zaken de operatie wel iswaar enigszins coördineert maar dat men op het departe ment zeker niet kan inschat ten welke vorderingen er wor den gemaakt. Geen slagen in de lucht „We kunnen niet zomaar sla gen in de lucht doen over de aanpak op de verschillende departementen. De ministeries pakken zelf de zaak aan en de centraliseren zelf ook intern. Wij vinden dat we niet op cen traal niveau moeten regelen wat men aan de betrokkenen zelf kan overlaten. Men moet de mensen aanspreken op hun eigen verantwoordelijkheden". De sociale aspecten van de operatie worden ook overgela ten aan de verschillende de partementen. „Eerst wilde het kabinet een centraal budget van 200 milioen gulden be schikbaar stellen. Dat zou een grote bemoeienis van Binnen landse Zaken hebben bete kend", aldus Van Dijk. „Maar we hebben bewust de financie ring van het zogeheten flanke rend beleid overgelaten aan de minateries. We geven alleen het beleidskader aan". Het verwijt dat de afslanking zich vooral zou voltrekken bij de uitvoerende „buitendien sten" van de ministeries - zo als bijvoorbeeld bij Verkeer en Waterstaat "waar de centrale stafdiensten vrijwel onge moeid worden gelaten - wordt door de minister slechts ge deeltelijk gepareerd. „Natuurlijk moeten ook de buitendiensten bij de afslan king worden betrokken. Het Haagse centrum moet ook weer niet zwaarder worden aangepakt dan de buitendien sten. Ook daar zijn immers verschijnselen van mensen die zich niet bezig houden met di recte dienstverlening, maar met vergaderen en met het naar elkaar toeschuiven van papieren. Die laten we niet buiten schot. De buitendien sten zijn toch niet heilig? Als daar een overschot is aan mensen en dezelfde taken kunnen met minder worden verricht dan moet er worden ingegrepen". Van Dijk kan wegens de de centrale aanpak geen com mentaar leveren op de plan nen van Verkeer en Water staat en andere departemen ten, maar de bewindsman merkt wel op dat hij nog „niet heeft kunnen constateren dat het de verkeerde kant uit gaat".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3