Nederlands publiek krijgt bijbel voorlopig niet op CD Hervormd seminarie viert jubileum met Open Huis Raad Europese bisschoppen in Amersfoort bijeen fieid&cSou/ta/ii kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE GROTE BIJBELGENOOTSCHAPPEN VOLGEN PLATENINDUSTRIE Moeder Teresa bij gehandicapte ilic; Hess en de „twee van Bred, £eidóe Sou-tant DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 PAGIN Hervormde steun voor protest tegen doodstraf LEIDSCHENDAM Het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft de Amerikaanse Raad van Kerken bemoedigd in zijn strijd tegen de doodstraf in de Verenigde Staten. Het moderamen schrijft de Ameri kaanse kerken ervan onvertuigd te zijn dat de doodstraf on menselijk is. Bovendien wordt er in de toepassing ervan veelal gediscrimineerd: meer zwarten dan blanken worden ter dood veroordeeld. Herinvoering van de doodstraf in 1977 in de Ver enigde Staten staat haaks op de trend in Europa en in andere werelddelen, schrijft het moderamen. Het hoopt dat de Ameri kaanse kerken, die zich ook in 1986 al voor afschaffing van de doodstraf uitspraken, met hun pleidooi zullen doorgaan. Oegandese anglicanen drinken niet meer uit dezelfde kelk NAIROBI De leiding van de Anglicaanse kerk van Oeganda heeft besloten als bijdrage aan de strijd tegen de verspreiding van aids, de gelovigen tijdens de avondmaalsdienst niet meer uit dezelfde kelk te laten drinken. Dit heeft de All Africa Press Service bekendgemaakt. Het besluit is genomen door bisschop Misairi Kawuma, die de geestelijken heeft opgedragen de gelo vigen voortaan in wijn gedoopt brood te geven in plaats van de kelk te laten rondgaan. Bisschop Kawuma heeft de gelovigen, vooral de jonge, opgeroepen de opmars van aids ook af te rem men door het opgeven van het "seksuele spel". Het persagent schap roept in haar bericht herinnering dat aids alleen wordt doorgegeven via het bloed en het seksuele verkeer. Men leert alleen uit ondervinding, maar die krijgt men pas als men er niets meer aan heeft GEREFORMEERDE DEPUTATEN: Polarisatie in vredesbeweging kan verdwijnen LEUSDEN De thema's die het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in de Vredeskrant 1987 aansnijdt, kunnen er toe bijdragen dat de scherpe verdeeldheid in de ker ken over de plaats en taak van de vredesbewe ging zal verdwijnen. Dit is de mening van de ge reformeerde Deputaten (deskundigen) Oorlogs- vraagstuk blijkens een brief die zij vorige week hebben gezonden naar alle gereformeerde pre dikanten en kerkeraden. De Vredeskrant van het IKV gaat dit jaar vooral in op de ontspanning in Europa en op de voorbereidingen voor de oecumenische vergadering over gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping. De gereformeerde deputaten spreken in dit verband van een accentverlegging. In dezelfde brief doen de de putaten een dringende op roep aan de kerkeraden om de vragen van de moderne bewapening en van de oorlog in een tijdperk van massa vernietigingswapens aan de orde te stellen. „Het zwijgen over dit probleem mag niet te lang duren. Bovendien hoeft u. nu de internationale situa tie aan het veranderen is, het gesprek in uw gemeente niet op precies hetzelfde punt te hervatten waar Het is afge broken", menen Deputaten Oorlogsvraagstuk. Zij roepen de kerken voorts op tot gebed voor de pogin gen om door onderhandelin gen tot wapenbeperking te komen. Al eerder zonden de Neder landse bisschoppen de vre deskrant van het IKV naar de parochies. Mgr. Bar van Rotterdam voegt daar ook de ICTO-krant aan toe, terwijl mgr. Gijsen geen kranten stuurt, omdat hij wat de poli tieke kant betreft zich daarin niet kan vinden. Predikant laat kind dopen door pastoor BELHA VEN De rooms-katholieke pastoor in een Schots plaatsje heeft zondag het derde kind van de presbyteri aanse predikant ter plaatse gedoopt. Tijdens een gewone zondags dienst in de Presbyteri aanse kerk van Belhaven bij Dunbar doopte de pastoor, Joseph Portelli, de vier maanden oude John Barnabas Twaddle. Portelli hield ook de preek. Hij en ds. Twadd le zijn goede maatjes ge worden sinds zij beiden in Belhaven staan. „Wij beschouwen dit als een logische zaak omdat we eikaars doop en ambt er kennen, aldus ds. Twaddle. HAARLEM Het Ne derlands Bijbelgenoot schap ziet op dit moment nog geen markt voor de uitgave van een eigen compact disc voorzien van verschillende bijbel vertalingen. Het Neder lands taalgebied is daar voor te klein en het wel vaartsniveau in Neder land is daarvoor onvol doende. Dat zegt desge vraagd df. E. W. Tuin- stra, wetenschappelijk secretaris van het NBG. De mogelijkheden van de CD-ROM (Compact Laserdisc Read Only Memory) zijn de laatste jaren toegenomen. Waar tot voor kort de inter nationale systemen uit Japan en de Verenigde Staten nog om de markt streden is de concurrentieslag nu beslist in het voordeel van de CD- ROM. Dat is vooral te dan ken aan de geweldige op komst van de CD-platen- industrie. De sterk gestegen produktie heeft de prijs van de compact disc omlaag ge bracht. De industrie is nu naarstig op zoek naar nieuwe toepassingen voor de schijf en een van de mogelijkheden die daarvoor in aanmerking zou kunnen komen is de uit gave van bijbelvertalingen op CD. Het NBG heeft in overleg met Philips al een proefschijf gemaakt, waarop de Staten vertaling voorkomt samen met de NBG-vertaling uit 1951 en de Groot Nieuws Bij bel. De schijf vervult goede diensten bij de revisie van de Groot Nieuws Bijbel. Tuin- stra: „Door het gebruik van de CD kunnen we snel een soort concordantie raadple gen. Bovendien is het moge lijk combinaties van woorden na te gaan in de verschillen de vertalingen, iets wat met de traditionele concordanties veel moeilijker is". Dat het een commercieel succes zal worden, acht men bij het NBG evenals bij het Engelse bijbelgenootschap voorlopig niet waarschijnlijk. Desal niettemin heeft het bijbelge nootschap toestemming gege ven aan CAT-Video om bin nenkort het materiaal op een efficiency beurs te presente ren. Mogelijk dat de softwa- re-maatschappij afhankelijk van de ontvangst uiteindelijk toch nog beslist om met een „bijbelse" compact disc op de markt te komen. Tuinstra zelf ziet meer moge lijkheden voor de nieuwe techniek in het onderwijs. Het NBG ontwikkelt daar voor op dit ogenblik lespro gramma's rond de bijbel. Verder zijn er voorzichtige plannen om het materiaal van drs. E. Talstra aan de VU te Amsterdam niet alleen op discette, maar ook op CD uit te brengen. Deze weten schapper is bezig de he breeuwse bijbel toegankelijk te maken voor de nieuwe media. Zijn werk geniet de belangstelling van de inter nationale wetenschap. Luther De Amerikanen, Canadezen en de Westduitsers zijn wel van plan met bijbelvertalin gen in CD-vorm op de markt te komen. Het ABS (Ameri kaans Bijbel Genootschap) heeft een voorlopige CD-ver- sie van de Good News Bible uitgebracht. De Canadese fir ma Reteaco heeft de tekst van de King James Bible op de zilveren schijf gezet. En de Westduitsers hebben als eerste een volledige bijbeluit gave, de vertaling van Maar ten Luther, technisch aange past en in de handel ge bracht. Het werk kost 2000 mark. Het Duitse bijbelge nootschap hoopt die prijs te rug te kunnen brengen tot ongeveer 600 mark. De verschillende bijbelge nootschappen hebben dit voorjaar vergaderd in New York om ook te komen tot een gezamenlijk projekt, waarbij verschillende bijbel vertalingen in combinatie met bij voorbeeld een woor denboek op CD worden ver zameld. De nieuwste technie ken bieden de mogt om zeker 30 tot 40 bijbelver talingen op één CD-ROM te zetten. Volgens dr. Tuinstra hebben de bijbelvertalers in Afrika en Azië er profijt van. Zij kunnen door enkele sim pele drukken op de knop be schikken over verschillende versies van moeilijk toegan kelijke teksten. „Een vertaler in bij voorbeeld Nigeria zal op een heel eenvoudige ma nier naast de Hebreeuwse tekst van psalm 121 kunnen zien hoe de Engelse tekst is weergegeven en ook de Ara bische". Volgens dr. Tuinstra hoeft de uitvoering van een dergelijke schijf niet lang op zich te laten wachten, omdat de techniek daarvoor al be kend is. KLAAS VAN DE KAMP De zevenjarige Tommy Gaynord uit Scranton, (VS) die aan een spierziekte lijdt, is een en al glim lach wanneer hij vereerd wordt met een bezoek van Moeder Te resa van Calcut ta. Moeder Tere sa was in Scran ton om daar een programma van de universiteit bij te wonen. KRITIEK OP „CIRCUSNUMMER' DOORN Het Hydepark-ge bouw in Doorn, waar het her vormd seminarie gehuisvest is, bestaat dit jaar 25 jaar. Op donderdag 24 september wordt dit feit gevierd met het hou den van een Open Huis voor iedereen die door werk, studie of op een andere manier met Hydepark kennismaakten. Op de jubileumviering zal Louis van Dijk van achter zijn vleugel improvisaties spelen rondom het Liedboek voor de Kerken. Er is voorts een dia presentatie over moderne kunst in de kerk en een foto tentoonstelling met als thema: Hydepark door de jaren heen. Aan het eind van de dag is er een optreden van een „levend circus" met bekende kerkelij ke figuren. Dit optreden was aanleiding voor ds. P.J. Stam, hervormd predikant in Ter Aar, om in een open brief aan de leiding van het seminair kritiek te spuien over de vie ring van het jubileum. Volgens Stam is het feest eerder een culturele manifestatie dan een kerkelijke viering. Hij noemt het programma een „desillu sie" en vooral het onderdeel „levende circus met kerkelijke figuren" zet volgens hem voor de zoveelste keer de kerk voor het oog van de samenleving te kijk. De kritiek van Stam be treft niet het seminarium zélf, het nut en belang daarvan staat voor hem buiten kijf. Al leen was volgens hem de vie ring met een dankdienst in de Utrechtse Domkerk passender geweest. PCI-secretaris schenkt kapel MELONGA Niet minder dan drie bisschoppen waren zondag aanwezig bij de inwij ding van een kapel in Melon- ga in het noorden van Italië. Nog opzienbarender was het feit dat de kapel een ge schenk was van Alessandro Natta, secretaris-generaal van de communistische partij in Italië (PCI). Het betrof geen toenadering tussen communisten en chris ten-democraten, zo legde na de dienst Natta de journalis ten in een naburig café uit. Het betrof familiebezit van zijn vrouw dat aan de kerk werd geschonken. Natta woonde de dienst niet bij. „Ik ben geen gelovige." Het kerkje ligt op de grens van de bisdommen Albenga, Savone en Mondovi. Vorige maand kwamen de Italiaanse communisten in het nieuws doordat zij zorg den voor de financiering van een aantal kerkklokken. Alessandro Natta AMERSFOORT De raad van Europese bis schoppenconferenties (CCEE) komt van don derdag 27 tot en met zondag 30 augustus bij een in het klooster Maria ter Eem in Amersfoort. Namens Nederland is mgr. J. Möller van Gro ningen lid van deze raad. Deze adviseert de bis schoppenconferenties van de Europese landen inzake vraagstukken die voor al deze landen ge meenschappelijk zijn. Mgr. Möller heeft namens de Nederlandse bisschoppen al sinds het begin van de jaren zeventig zitting in de raad, waarvan de aartsbisschop van Milaan, kardinaal Marti ni, voorzitter is. Binnen de CCEE heeft mgr. Möller de taak de ontwikkelingen in het denken over de positie van de leek in de RK Kerk te volgen. In Amersfoort wordt onder meer gesproken over de bis schoppensynode over de le ken, die in oktober in Rome wordt gehouden, de zielzorg onder de islamieten, ontwik kelingen op het gebied van de media, de evangelisering van Europa en het vraagstuk van oorlog en vrede. Zater dag 29 augustus is er in de St. Jansbasiliek in Laren een eu charistieviering waarvoor de Nederlandse bisschoppen een uitnodiging hebben ontvan gen. De CCEE heeft volgens mgr. Möller de discussie binnen de nationale bisschoppenconfe renties over vraagstukken van oorlog en vrede op gang gebracht. Een van de verklaringen af komstig van de CCEE is die waarbij op de Europeanen een beroep gedaan wordt de 'vicieuze cirkel van het wan trouwen te doorbreken en mee te werken aan vertrou wen wekkende maatregelen. De Groningse bisschop wijst er daarbij op dat de kerken hun vele onderlinge contac ten kunnen gebruiken ter be vordering van de vredesge- dachte en de verbondenheid onder de volkeren. Tijdens een symposium van de CCEE in 1985 heeft paus Johannes Paulus II voor het eerst uitvoerig zijn ideeën over de herevangelisatie van Europa aan de orde gesteld. Volgens mgr. Möller kan men zeggen dat sinds die tijd in heel Europa over de evan gelisatie wordt gesproken, maar „het is natuurlijk ge makkelijk te zeggen dat je er iets aan moet doen, maar het is moeilijk er vorm aan te ge ven". Tot de onderwerpen die in Amersfoort aan de orde ko men, behoort ook de wereld conferentie over vrede, ge rechtigheid en behoud van de schepping (JPIC), die de Wereldraad van Kerken in 1990 hoopt te organiseren. De Wereldraad heeft het Vati- caan gevraagd om deze con ferentie mede te organiseren. Volgens mgr. Möller zal het van de reactie van het Vati- caan afhangen in welke mate de afzonderlijke landen aan het JPIC-proces zullen deel nemen. Het maakt wel wat uit of het Vaticaan laat weten dat het het initiatief van de Wereldraad een belangrijke zaak vindt of dat het grote bezwaren tegen de conferen tie naar voren brengt. In Ne derland is de rooms-katholie ke kerk via de Raad van Kerken betrokken bij de voorbereiding van de confe rentie. De CCEE heeft zich de afge lopen jaren telkens met de ontwikkelingen in de media beziggehouden. Daarbij ging het niet zozeer om de techni sche ontwikkelingen, maar veeleer om de vorming van de gelovigen zodat ze een goed gebruik van deze ont wikkelingen kunnen maken. De aandacht van de CCEE heeft zich daarbij niet alleen gericht op de radio en televi sie, maar ook op de lokale media. Mgr. Möller verwacht niet dat de CCEE aandacht zal besteden aan de plannen van de organisatie Lumen 2000 van Piet Derksen, die met behulp van satellieten in de gehele wereld een (her- )evangelisatie op gang wil brengen. Mgr. Möller noemt de positie van de leek in de RK Kerk „een heel centraal vraag stuk". Hij wijst op de grote aandacht die er binnen de kerk en bij de media voor de bisschoppensynode van okto ber bestaat. De CCEE heeft ter voorbereiding van de sy node in april een symposium voor alle deelnemers aan de synode gehouden. Volgens de bisschop van Groningen bestaat er in de CCEE geen blokvbrming. Dat is ook nauwelijks moge lijk gezien de uiteenlopende situatie van de katholieke kerk in de Europese landen. „U moet niet denken dat de CCEE zo'n homogene groep is, daarvoor is de situatie in de landen te verschillend", aldus mgr. Möller. n p: INDIEN alles volgens plan is verlopen zal de laatst ov- bleven leider van het Derde Rijk, Rudolf Hess, een d; 1 zijn overlijden al haastig zijn gecremeerd of in zijn fai graf in Beieren zijn begraven. Terecht trachten de WestP se autoriteiten en de voormalige geallieerden daarm voorkomen, dat de uitvaart van de vroegere plaatsverv; van Hitier zou ontaarden in een fascistische demonst Kleine groepen neo-nazi's hebben zich gisteren enkele na de dood van Hess al geroerd met een fakkeltocht in burg en een betoging bij de Spandau-gevangenis in Be9 Dat gebouw, waarvan de laatste nog in gebruik zijnde c ook leeg is komen te staan, zal zo snel mogelijk worden broken ook al om te voorkomen dat neo-nazi's er een heiligdom van gaan maken. ONDANKS zijn verleden blijft het overlijden van de rige ziekelijke man, een diep menselijk drama. Bij het nationale proces in Neurenberg tegen Duitse oorlogsmi gers werd hij tot levenslange gevangenisstraf verooi Daarna werd hij met andere nazi-leiders als „gev; nummer 7" opgesloten in de Spandau-gevangenis in Berlijn. Van al de anderen, die gaandeweg werden vi ten, is er geen meer in leven. Hess bleef zitten, zijn v< rest meegerekend 42 jaar lang. Sinds 1966 was hij de e] vaste bewoner van Spandau, waar militairen van de vn|J re geallieerden, Amerikanen, Britten, Fransen en Russe kaar om de maand aflosten ter bewaking van de een l man in een kleine cel in het uitgebreide gevangen iscom Hess, in Neurenberg veroordeeld wegens zijn aandejji het voorbereiden van de Tweede Wereldoorlog, ontlee zijn niet geringe invloed in nazi-Duitsland uitsluitend I zijn persoonlijke bewondering voor en relatie tot Hitler, v vond Hess al aan zijn zijde toen de latere Führer kort Eerste Wereldoorlog nog niet veel meer was dan een ker van reactionaire ideeën. Hess werd het zestiende de nazipartij en belandde na de mislukte Hitlerputsch in samen met Hitler in de gevangenis, waar hij hem maan lang hielp met de eindredactie van „Mein Kampf". VOOR velen in zijn naaste omgeving was Hess, diejr over bijzondere kwaliteiten beschikte, een raadsel. Eenf3 de grootste mysteries uit de Tweede Wereldoorlog neen mee in zijn graf: de reden waarom hij in 1941, toen Hitli1 Engeland na vrijwel heel Wegt-Europa in zijn macht hac1 vliegtuig uitweek naar Groot-Brittannië. Historici he maar een aannemelijke verklaring gevonden voor de van Hess. Eén maand voordat Duitsland de Sovjet-Unie nenviel, zou hij met een persoonlijk beroep op de Britse t logsleider Winston Churchill Engeland aan de zijde i, Duitsland hebben willen krijgen, om een riskante strij|< twee fronten te voorkomen. De hardnekkigheid waarmi Russen zich hebben verzet tegen de herhaaldelijk doc- drie westelijke geallieerden voorgestelde vrijlating van vormt een aanwijzing dat ook Moskou redenen heeft ii theorie te geloven. j VOOR ons land heeft het overlijden van Hess een bijzo aspect. Nu deze oorlogsmisdadiger dood is zijn „de twe< Breda", de 85-jarige Fischer en de 77-jarige Aus der FU 2 nog de enige Duitse oorlogsmisdadigers die tot leven zijn veroordeeld en sedert het einde van de Tweede W( F oorlog gevangen zitten. Het is bijna onvermijdelijk dat buiten ons land nu opnieuw de roep zal opklinken, dat oorlogsmisdadigers moeten worden vrijgelaten. Na een openbare spijtbetuiging van het tweetal is in fe£ ri van dit jaar de laatste discussie gevoerd over een evei vrijlating. Het resultaat was hetzelfde als het emotione] merdebat dat vijftien jaar eerder de gemoederen in hi beweging bracht. Een groot deel van ons volk kan hefe opbrengen genade vóór recht te laten gelden en ook mé1 daad vergeving te schenken. Die groep Nederlanders sf3 elk jaar, niet omdat de standpunten zich wijzigen, ma; dat het aantal landgenoten dat de verschrikkingen vi Tweede Wereloorlog heeft meegemaakt en soms aan d< ve heeft ondervonden, gaandeweg kleiner wordt. De o] ding rond het aanvankelijk overwogen bezoek van h< ninklijk paar aan keizer Hirohito van Japan en de ei rond de kwestie van de weduwe Rost van Tonningen hl aangetoond dat de tegenstanders van vrijlating nog sterk overtuigd zijn van hun eigen gelijk. Er is geen reden dezelfde discussie nogmaals te voeren. Droog weer DE BILT (KNMI) De be wolking die gistermiddag naar ons land dreef, bleek hardnek kiger te zijn dan aanvankelijk verwacht werd. Bovendien ontstond vanochtend op enke le plaatsen mist. Morgen is een dag met flinke zonnige perio den. De regenkansen zijn klein. Het weer in ons land wordt de komende dagen be heerst door een lagedrukge bied waarvan het centrum ten westen van Ierland ligt. Aan de zuidoostflank hiervan wordt de eerste dagen zachte lucht naar ons land gevoerd. Rond het weekeinde wordt het echter koeler. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: ZuidScandinavië: In west- Noorwegen af en toe regen, el ders vrij zonnig. Middagtem- peratuur langs de westkust rond 16 graden, elders rond 21 graden. Britse Eilanden: In west-Ier- land en west-Schotland be wolkt, mogelijk wat regen en 's middags 17-20 graden. El ders overwegend droog en vooral meer naar het zuidoos ten zon. Middagtempera tuur 21-28 graden. Denemarken: Droog. Perioden met zon, 's middags rond 21 graden. Benelux, Duitsland, noord- Frankrijk-. Overwegend zon nig zomerweer. Middagtempe- ratuur van 22 graden bij zee tot 24-28 graden landinwaarts. Zuid-Frankrijk: Eerst zonnig en heet, donderdag vanuit het zuiden kans op onweer. Mid- dagtemperatuur landinwaarts 30-36 graden, bij zee wat koe ler. Op donderdag langs de Golf van Biskaje afkoeling. Alpengebied: Zonnig, li dalen 25 tot 32 graden, graden- grens op 3500 a m hoogte. Spanje en Portugal: Zonn noord-Portugal en late noordwest- en noord meer bewolking en enk< gen of onweersbuien met ge afkoeling. Middagtemj tuur van 22 tot 27 gradi het noorden en westen graden landinwaarts en zuiden. Langs de Middel] Zee rond 30 graden. Italië, Joegoslavische h Woensdag meer naar het ip den voornamelijk lam waarts een enkele regen (Al weersbui, overigens zo I Middagtempera tuur 29-35L den. WEERRAPPORT HEDENMORGEN n Weer Max Amsterdam regen 27 De Bilt regen 27 Eelde mist 25 Eindhoven regen 27 Den Helder regen 23 Rotterdam regen Twente regen 26 Vlissingen zw.bew. 27 Zd. Limburg regenbui 28 Aberdeen zw.bew. 24 onbew. onbew. mist Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen mist Lissabon onbew. Locarno zwbew. Londen mist Luxemburg zw.bew. Madrid onbew. onbew onbew. zw.bew. v.bew. Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Palmas onbew. Beiroet niet o Tel-Aviv l.bew onbew 31 zw bew. 19 zwbew. 29 hbew. 30 zw.bew. 20 hbew. 26 h.bew. 32 onbew. 29 zw.bew. 18 zw.bew. 19 onbew 19 I 22 I 22 13 I ibui regent h bew.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2