87188 PresidentSriLanJra overleeft aanslag eel te duur Te duin- t VOETBAL Koningin spreekt Troonrede zelf uit Slang in Merenwi jk DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jjzeling van xichauffeur opt goed af Rijbewijs na vi jf dagen les De Koning slaat paal voor ministerie ZEKER TWINTIG MINISTERS EN PARLEMENTSLEDEN GEWOND Amerikaanse gijzelaar in Libanon vrij Daphne Jongejans Europees kampioene "ichaam van Hess aan Imilie overgedragen F.PRANGEftS A Voetenbijter 25 haringen schoon in 10 minuten Bloeiend bestaan CGidócSoivtcvnt Donderdag 27 augustui bij deze krant Gouocwit Dinsdag 18 augustus 1987 78e jaargang no. 23886 UitgaveWeslerpers.behorendelolSii1holiPers.ApolhekeTsdiik34.2312DDUiden,Poslbusl 1.2300AA,lel.071-122244.Voor abonnementen:071-313677.Giro 103003.Bank:Amro-BanlN.V.Leiden. Directeur hoofdredacteur II. Hallewas. Chel-redacteur Wim Bugteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23.04 (aut betaling) kwartaal 1.66 93 laarl 26235 Klachten bezorging: maandag 1/m vntdag van 18.00-19 00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248 Advertenties-(end 6% BTW)I 0 64 per mm. kleinties I 0 45 permm Losse nummers f. 1.10. HET WEER Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur onge veer 13, middagtemperatuur rond 24 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Na donderdag en kele buien, gevolgd door af koeling. Zon op: 06.28, onder 20.57; hoog water Schev.: 12.31, laag water: 06.00 en 19.25. ECHT - Een 31-jarige man uit :ht heeft vannacht enkele uren een Utrechtse taxichauffeur gegij- met behulp van een vuurwapen, ader die in grote psychische pro- ien zit en die later tegenover de po- verklaarde dat hij de taxichauffeur gegijzeld om aandacht te krijgen, liteindelijk worden ingerekend. De ïauffeur bleef ongedeerd. DEVENTER Twee Deventena- ren van 18 en 19 jaar zijn na vijl lesdagen geslaagd voor hun auto rijexamen na een spoedcursus bij een rijschool. Het is de eerste keer dat het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) toestem ming heeft gegeven voor een der gelijke cursus. De Deventenaren kregen vijf dagen lang de hele dag les. De rijschoolhouder weet nog niet of hij doorgaat met de spoed cursus omdat deze een bijzonder intensieve begeleiding vereist en het niet eenvoudig is om kandida ten te krijgen die een hele week de tijd hebben. DEN HAAG Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid geeft op dinsdag 1 september met het slaan van de eerste paal officieel het startsein voor de nieuwbouw van zijn departement in het Haagse Bezuidenhout. Bij het NS- station Laan van Nieuw Oost-Indië komen in 1990 tweedui zend mensen te werken die nu nog gehuisvest zijn invijftien gebouwen in Den Haag, Rijswijk en Voorburg. Architect prof. ir. H. Hertzberger heeft de nieuwbouw ont worpen. Hertzberger is in de Nederlandse bouwwereld vooral bekend om zijn ontwerp van het Muziekcentrum aan het Vre- denburg in Utrecht en het kantoorgebouw van Centraal Be heer in Apeldoorn. Het kantorencomplex wordt relatief laag aan de kant van de woonwijk (vijf lagen) en hoger aan de kant van de spoordijk (negen lagen inclusief de parkeerruimten die grotendeels on dergronds liggen). Het bestaat in feite uit zes gebouwen die met elkaar verbonden zijn door een gemeenschappelijk cen trumgebied. COLOMBO Presi dent Jayewardene van Sri Lanka heeft van morgen op het nippertje een aanslag op zijn le ven overleefd. Kort voor het begin van een vergadering van de Verenigde Nationale Partij in het parle mentsgebouw te Colom bo werden zeker twee granaten naar binnen gegooid. De explosieven stuiterden volgens een ooggetuige op de tafel waaraan de president zat en explodeerden nog geen tien meter bij hem vandaan op de grond. De president bleef onge deerd, maar de premier, vijf ministers en zeker vijftien parlementsleden raakten gewond. Eén par lementariër overleed op weg naar het ziekenhuis. „De zwarte ballen werden naar Jayewardene ge gooid. Het was duidelijk een poging de president te doden", zei het parle mentslid Karunaratne, die had meegeholpen de ge wonden uit de zaal te dra gen. President Jayewarde ne zei op de radio dat de explosies een poging wa ren de parlementaire de mocratie van Sri Lanka om zeep te helpen. De partij van ae president kwam voor het eerst bij een sinds het sluiten van het akkoord tussen Sri Lanka en India over de naar autonomie strevende Tamil-minderheid. Bij de monstraties tegen het ak koord, dat op 29 juli werd ondertekend, vielen al on geveer 60 doden. Onmiddellijk na de aan slag werden duizenden militairen en politie-agen- ten in Colombo op de been gebracht om nieuwe ge welddadigheden te voor komen. Ooggetuigen ver telden dat het gebouw bin nen enkele minuten na de explosie ontruimd was. Gisteren waren al ver schillende barricades en wegversperringen opge worpen, om te voorkomen dat er demonstraties zou den worden gehouden. Pag. 5: Communistische groepering mogelijk achter aanslag. Glass kwam vannacht te voet aan bij het Sum- merland Ho tel in West- Beiroet. Hij kwam bui ten adem naar het ho tel rennen en vertelde dat hij onge veer een uur had gelopen. Charles Glass Bij het hotel gaf hij zich over aan Syrische soldaten, die hem vermoedelijk naar Da mascus hebben gebracht. Glass heeft laten weten dat hij tijdens zijn gevangen schap goed is behandeld. Volgens sommige berichten wist Glass te ontsnappen, an dere bronnen meldden dat hij is vrijgelaten. De Ameri kaanse ambassade in Beiroet wilde geen commentaar ge ven. Glass werd op 17 juni ontvoerd en sindsdien in gij zeling gehouden. De tot nu toe onbekende „Organisatie voor de verdediging van de vrije volken" eiste de verant woordelijkheid voor de ont voering op. Zij verspreidde een videoband met opnamen van de gijzelaar en beschul digde de Amerikaan ervan een spion te zijn. In Libanon worden nog, na de vrijlating van Glass, nog 28 buitenlan ders vermist Op het moment van zijn ontvoering had Glass verlof om een boek te schrijven over Libanon. BEIROET De Ameri kaanse journalist Charles Glass, die drie maanden geleden in Libanon werd ontvoerd, is vanmorgen op vrije voeten gekomen. Het is nog niet geheel dui delijk of hij is vrijgelaten of ontsnapt. STRAATSBURG Daphne Jonge jans is gisteren in Straatsburg Euro pees kampioene schoonspringen ge worden. De 21-jarige springster uit Badhoevedorp, die altijd veel in Den Haag heeft getraind en in de VS een studie volgt, liet op de 3-meterplank de volledige Oosteuropese top achter zich. Daphne Jongejans won énkele jaren geleden brons bij het EK en be haalde later een vierde plaats tijdens de wereldkampioenschappen. On danks haar aanvankelijk slechte sei zoen is zij nu verzekerd van deelname aan de Olympische Zomerspelen in Seoel volgend jaar. Pag. 7: Daphne Jongejans overtreft zichzelf '1EGERE PLAATSVERVANGER HITLER OVERLEDEN ST-BERLIJN In Jt-Berlijn is vanmor- het lichaam van Ru- Hess aan zijn familie gedragen. De vroege- plaatsvervanger van ïlf Hitier overleed gis- liddag op 93-jarige tijd in een Brits mili- ziekenhuis in West- ijn. Daar was hij kort zijn dood naar toe acht vanuit de Span- gevangenis, waarin |j neer dan twintig jaar J, :nige gevangene heeft E gezeten, id 3^ens een bekendmaking jjde geallieerde autoriteiten I est-Berlijn wordt Hess ge-. a eerd en zal ziin as worden rooid. Zo wil men voor in dat zowel de gevange ns zijn graf een herden- rs splaats wordt voor neo- die zich hebben inge- Mnen om hem vrij te krij- 'j Maar Hess zelf heeft altijd 3 |d dat hij begraven wenst i >rden in het familiegraf in n ren. Het is niet bekend of „die wens tegemoet wordt men. s s 1966 zat Hess als enige a Spandau-gevangenis, na- ien eind was gekomen aan de gevangenisstraf van Hitler- Jugendchef Baldur von Schi- rach en minister van bewape ning Albert Speer. Vanaf 1969 mochten Hess' vrouw Ilse en zijn zoon Wolf-Rtldiger hem één keer per maand bezoeken. „Gevangene nummer 7" heeft gedurende zijn gevangenschap van veertig jaar niets over de nazi-tijd of zijn opzienbarende vlucht naar Schotland in 1941 mogen lezen. Tijdens het Tri bunaal van Neurenberg werd Hess tot levenslang veroor deeld wegens „samenzwering tegen de wereldvrede" en „be ramen van een agressieve oor log". Hess was al lang ernstig ziek. Hij heeft een aantal ma len getracht zelfmoord te ple gen. Regeringsfunctionarissen in Bonn hebben gewaar schuwd voor een opleving van rechts geweld in verband met de dood van Hess. Pag.5: Hess neemt mysterie van vlucht mee in zijn graf. Vervolg. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR Verhuur vén luxe auto'e en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tal. 071-894040 Daphne Jongejans. ai SSEL Veel toeris- ar lit de noordelijke EG- ja betalen veel te voor een vakantiereis m het zonnige zuiden, d leeft de organisatie [JJ Europese consumen- )nden (BEUC) giste- n Brussel bekend ge- ;i st. v ecent onderzoek van de blijkt dat identieke rei- w i het ene land veel goed- worden aangeboden dan et andere. De prijsver- en kunnen oplopen tot g dan tachtig procent. All- f zen zijn veruit het goed- 1.1 in Groot-Brittannië en j t het duurst in de Bonds- iliek. Maar ook in Neder- en België zijn de prijzen aans aan de hoge kant, de BEUC. reten reis en verblijf in Ifde hotel op Kreta bijna keer zoveel bij de Belgi- organisatie Sunsnacks als de Britse touroperator ison. Het Nederlandse j vraagt voor een reis naar Las Ocas op Benidorm yliefst 74 procent meer Tiomson. De BEUC erkent dat de consu menten in Duitsland, Neder land en België veel beter wor den beschermd dan in het Verenigd Koninkrijk. Maar die betere bescherming is geen verklaring voor de enorme prijsverschillen, aldus BEUC- directeur Tony Venables. „Het wordt hoog tijd dat de consu menten wakker worden en er bijvoorbeeld toe overgaan hun vakantie in een naburig land te boeken, omdat ze dan veel goedkoper uit zijn". Uit het onderzoek van de BEUC blijkt overigens dat ook binnen een bepaald land grote prijsver schillen kunnen optreden. Zo kost de eerder genoemde reis naar Benidorm bij Sunair 514 gulden minder dan bij Arke, een verschil van 38 procent De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) ontkent dat toeristen uit ons land te veel betalen voor een vakantiereis naar het zonnige zuiden. Op Groot- Brittannië na is Nederland volgens de ANVR zelfs het goedkoopste land van Europa, getuige het aantal Belgen en Duitsers dat via Nederlandse reisagenten een reis boekt. DEN HAAG Koningin Beatrix zal op 15 september, ondanks een milde vorm van hersenvliesontsteking, hoogstwaarschijnlijk zelf de Troonrede uitspreken. Tot op dit moment gaat de konin gin „goed vooruit". In ieder geval zal de koningin op 16 septem ber een delegatie van kamerleden ontvangen. Een woordvoer der van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) noemde het uitspre ken van de Troonrede en alles wat daarmee samenhangt „een zware verplichting" voor Hare Majesteit. Van de andere kant wil de koningin het uiterste doen om dit hoogtepunt in onze par lementaire democratie zelf vorm te geven, aldus de RVD'er. „Dat ligt in de aard van het beestje", zo deelde hij mee. LEIDEN Bewoners van de Satijnvlinder in de Merenwijk ontdekten gisteravond een slang in hun straat. Personeel van de Dierenhulpdienst, dat was gewaarschuwd door de politie, heeft de slang gevangen. Volgens een medewerker gaat het om een ringslangensoort, maar is niet precies duidelijk om wat voor exemplaar het gaat. Het vermoeden bestaat dat het dier, enkele tientallen centimeters lang, ontsnapt is uit een particuliere verzameling. Het dier blijft onder de hoede van de Dierenhulpdienst, zo lang zich nog niet iemand heeft ge meld die kan aantonen de rechtmatige eigenaar te zijn. Als niemand zich meldt gaat de slang naar een verzamelaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De 21-jarige John Sie- nesi kan weer een beetje lachen als hij de bek openhoudt, van de alligator die het afgelopen week einde zijn tanden in zijn voet zette, toen hij waterskiede op een meertje in de buurt van Daytona (FLorida). Sienesi wist echter zonder al te zware verwondingen te ontkomen. Gister morgen ging de politie op zoek naar de da der en maakte het dier vervolgens on schadelijk. FOTO AP De in traditionele klederdracht gestoken Nel de la Rie-Ouwe- hand maakte gisteren in Kat wijk 25 haringen schoon in tien minuten. Zij deed dat als deel neemster van de Nationale Ha- ringschoonmaakwedstrijden die tijdens de Katwijkse Visse- rijdagen werden gehouden. Winnares werd ze niet, dat werd Johan Pijpers uit Spa kenburg die 31 stuks zeeban ket voor consumptie gereed maakte. Pag. 11: Spakenburger maakt meeste haringen schoon. FOTO: ANP Jarenlang liet de waterlelie Victoria Regia alleen haar grote, ste vige bladeren zien, maar na vierentwintig jaar bloeit de beroem de lelie uit het Amazone-gebied weer in de Hortus Botanicus van Amsterdam. Wie haar wil bekijken, moet snel zijn, want de lelie bloeit slechts twee dagen. Vanavond is de bloem, die inmiddels een dieproze kleur heeft aangenomen, voor het laatst in bloei te zien. FOTO. ANP „Het wordt hoog tijd, dat de consumenten wakker worden en hun reis naar de zon gaan boeken in een naburig land, omdat het vandaar uit veel goed koper is". Dat zegt namens de Europese consumen tenbonden ene Tony Venables, die Nederland en België ook rangschikt onder de te dure landen. Hij maakt deze opmerking bij het bekendmaken van de resultaten van een onderzoek, waaruit onder meer blijkt dat dergelijke reizen vanuit Engeland veruit het goedkoopst zijn. Prijsverschillen van tachtig procent of meer zijn geen uitzondering. Het duurst reist men vanuit de Bondsrepubliek, dus daar moe ten we helemaal niet zijn. Jammer, dat Tony daar pas nu mee aankomt zetten, nu de vakanties al lang en breed voorbij zijn. De Leidse Courant is gewend zijn lezers vóór ze hun reis boeken te waarschuwen en niet, zoals nu noodgedwongen, erna. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1