Wassenaar mag 100 woningen bouwen loorzitting bezwaren busbaan Veurseweg Ruim 70 tips over Rira-aanslag in Alpen ïleen beter licht voor vogelbuurt Spakenburger maakt meeste haringen scloon }a ter Prins iert feest 7 n Voorhout :IDEN& OMGEVING Mini-triathlon Lisse trekt 300 deelnemers Vrachtauto verliest lading KATWUKSE FAVORIET DIRK BERKHEIJ VERDRONGEN Bijdrage: Wil Goslinga- van der Kroft oe si n 110 augustus 1937 werd hij, K het feest van de Heilige n urentius, tot priester ge- id. Op 15 augustus van dat- ide jaar droeg hij zijn eer- 21 Heilige Mis op in de paro- 0 iekerk van zijn geboorte- lats, de Bartholomeuskerk Voorhout. Daarop vertrok j naar Brazilië. Nu, vijftig ir later viert pater Prins in v( der land zijn gouden pries- d feest. Afgelopen zondag loeg nij temidden van zijn >1 milie en goede vrienden de dlige Mis op in dezelfde 1 \rtholomeuskerk. trtus Prins, die in mei van 1 I jaar voor vijf maanden bij h zus Nelly aan de Ker- veg 2 neerstreek, werd ge- )ren aan de Prinsenweg in t huis dat vroeger 't Zon- veld heette. Het later ge- nwde huis waar zijn broer ees Prins woonde en nu ens zoon, werd Alforada doopt. Dat is de Portugese rtaling van Morgen- >nd", vertelt pater Prins, t kleine Bertus bezocht de ilholieke school in Sassen- eim en toen de Antonius- 'hool werd gebouwd gingen kinderen Prins in Voor- >ut op school. Na de lagere 'hooi vertrok hij in 1925 oor een opleiding voor de issie naar het seminarie in riehuis-Velzen. tissieboekjes Ik denk dat alle missieboek- s waar mijn moeder op gea- inneerd was mij warm heb- ■n gemaakt voor het missie- ork", zo vertelt pater Prins, et seminarie betekende oor de 12-jarige Voorhouter 3 volle jaren gymnasium, jaar noviciaat en toen eens vier jaar theologi- studie. In 1937 werd hij i het Limburgse Stein tot nester gewijd en na een orte vakantie vertrok de nge Voorhoutse priester aar het Braziliaanse Sao 'aulo waar hij in het onder- 'ijs kwam te werken en te- ons de leiding kreeg over on parochie in Prassununga 'at in het Hollands „Snor- ende vis" betekent. Dat was keihard werken", 'eet pater Prins nog „Die orste vijftien jaar heb ik oei wat afgewerkt. In de foek gaf ik les op een semi- arie in Latijn, Frans, bota- ka aardrijkskunde en zelfs FOTO. WIM VAN NOORT per week een tas met rijst en bonen en ook hebben we in gezamelde kleding". Wij hebben ook een heel aardige polikliniek gemaakt met een dokter en een dokteres en we hebben een eigen apotheek. Iemand die geneesmiddelen over heeft, geeft ze aan ons terug en daarbij sturen de la boratoria ons vaak paketten met geneesmiddelen. Daar zijn we vanzelfsprekend erg blij mee". Maria „De Braziliaan is van nature erg godsdienstig van aard. Vooral de Maria-devotie is erg groot. De kerken zijn daar absoluut veel voller dan hier", vertelt pater Prins „Vooral maandagmiddag om half drie. Dan is de kerk echt stampvol. Maandag is de dag van de gelovige zielen. Op de vraag wie in Brazilië de ka tholieke kerk financiert ant woordt de pater: „Dat doet het volk en als je dat met al lerlei acties en feestavond niet stimuleert dan ga je dood van armoe. Maar de Brazili aan doet veel voor zijn kerk. Ze zijn heel hulpvaardig en goedig. Ik hou echt van dat volk. Ze zijn erg vriendelijk, alleen mag je ze niet beledi gen of teleurstellen want dat vergeten ze nooit meer". £iidóaSomont DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 PAGINA 11 Pater Prins vertrekt binnenkort weer naar Brazilië. wiskunde. Van dat laatste vak wist ik weinig of niks", lacht hij. 's Zaterdags ging je dan 2'A uur reizen met de bus naar je parochie waar al het werk lag te wachten: boek houding, doopbewijzen op zoeken, huwelijken, doopjes en de missen opdragen. Dat was best een karwei en dan ging je 's maandags weer te rug naar school. Daar moest hoognodig een kracht bijko men maar dat ging niet door vanwege de oorlog. Na mijn periode bij het onderwijs, wilde ik graag ander werk en toen ben ik in Itajuba terecht gekomen. Dat was een paro chie met 50.000 parochianen. Daar heb ik acht jaar ge werkt". Loods In 1972 werd pater Lamberto pastoor in een parochie in de stad Alfenaz. De kerk daar was een grote witte loods en dat vond de nieuwe pastoor toch wel erg saai. Door mid del van geld en krachten te verzamelen heeft pater Prins van deze kerk een fraai uit ziend geheel gemaakt met een prachtig beschilderd priesterkoor boven het al taar. Als hij zich in Alfenaz vertoont wordt hij nog steeds geconfronteerd met de dank baarheid en enthousiasme van de parochianen. Sinds anderhalf jaar is pater Lam berto weer in de stad Sao Paulo waar hij pastoor is van een grote parochie. Wie denkt dat pater Lamber to het (plus nog een hartope ratie achter de rug) wat rusti ger aan gaat doen, die heeft het mis. Hij probeert het wel, maar in een grote parochie waarvan 80procent arm is en woont in een kamer waar kisten als stoelen fungeren en de verdere huisraad be staat uit een fornuis, een paar pannen en lepels, dan is er van veel rust weinig sprake. „Ik heb daar een armenbede- ling", vertelt pater Prins. „Zo krijgen de armen één keer 111, if H ï-** De jongste deelnemer aan de wedstrijd, de 10-jarige Peter Frans Heinen uit Limburg. KATWIJK De Nationa le Haringschoonmaak- wedstrijd is gisteren ge wonnen door de Spaken burger Johan Pijpers. Met een aantal van 31 goedge keurde gesneden harin gen in tien minuten bleef hij dit jaar net de Katwijk- se favoriet Dirk Berkhey de baas, die tweede werd. In totaal deden dertig deelnemers mee aan de Nationale Haringschoon- maakwedstrijd op de School voor de Zeevis vaart. De algemene opinie van de heer drs. Lang straat, voorzitter van de jury, was dat de deelne mers dit jaar meer aan dacht besteed hadden aan de kwantiteit dan aan de kwaliteit. Vandaar dat de jury veel van de gesneden haring af moest keuren. WASSENAAR De ge meente Wassenaar heeft van het Rijk voor 1988 een contingent van 95 wo ningen toegewezen gekre gen. Voor 1987 kreeg Wassenaar aanvankelijk slechts 56 woningen toe gewezen maar na lange onderhandelingen mag de gemeente Wassenaar dit jaar 32 woningen extra bouwen omdat de ge meente Den Haag het haar toegewezen contin gent niet geheel kan op- De National* Haringschoon- maakwedstrijen is een onder deel van de .atwijkse Visse- rijdagen. Aar dit evenement dat door min ens zeshonderd toeschouwers werd bezocht, doen deelnemrs uit het hele land mee. Detwee vorige ja ren was de btwr voor de Kat- wijker Dirk "erkhey, die als het ware tredsetter in deze wedstrijd is. gedurende tien minuten moen de deelne mers zien zo «el mogelijk ha ringen schoon; te maken. Tij dens de voo bereidingen lag het aantal schojigemaakte ha ringen op ngeveer zestig stuks. Tijden de wedstrijd bleek de spaning dit aantal vrijwel te haleren. De uitein delijke winnar, de heer Jo han Pijpers va de firma Van der Berg «t Harderwijk, sneed 46 harirten waarvan de jury er 31 goedeurde. Tweede werd Dirk Brkhey met 27 goedgekeurde haringen, ter wijl als derdede heer Evers uit Almelo eildigde met een souperen. Voor 1989 en 990 is de wet houder van wningzaken, J. Greep voornenens contingen ten van 100 waingen per jaar aan te vragen. Tij ziet de toe komst echter scnber in omdat het ministerie overweegt om het jaarlijks e subsidiëren aantal woninge* van 90.000 te rug te brenga naar 60.000. Wethouder Grep: „Het colle ge zal de raad /oorstellen om te komen tot een continue bouwstroom vai 100 woningen per jaar om zode achterstand aantal van 27 goedgekeurde haringen, zij het met een min der totaal dan de heer Ber khey. De in groten getale opgeko men toeschouwers beleefden een spannende wedstrijd, die op de woningmarkt in te lopen en vooral met het oog op de woningzoekenden die Wasse naar heeft. Wassenaar heeft nu 2000 woningzoekenden. Wanneer mocht blijken dat we een veel lager woningcontin gent krijgen toegewezen dan moeten we gaan denken aan bouwen in de niet-gesubsi- dieerde sfeer. We denken dan aan het laten bouwen van goedkope woningen door een bouwondernemer in combina tie met enkele woningen in de vrije sector. De ruimte voor woningbouw hebben we in het Weteringpark". FOTO'S: WIM WAN NOORT van goed commen taar voor zien werd door de heer P. J. de Haas, directeur van Ouwe hands Rederij en Visverwer king. De eerste vij.f prijswin naars kregen uit handen van de heer Langstraten de diver se bekers uitgereikt. LISSE Zo'n 300 deel nemers hebben zich aangemeld om zondag deel te nemen aan de mini triathlon Lisse. Het is voor de 3e keer dat dez<? wed strijd in Lisse wordt gehouden. De organisatie is in handen van drie plaatselijke sportver enigingen: „de Watei-vrien- den" (zwemmen), „de Spar taan" (atletiek) en ,JTTV" (wielersport). Om 08.00 uur precies zal in het zwembad De Lis door wethou der G. v.d. Berg het startschot gegeven worden voor het eer ste onderdeel, de 1000 nieter zwemmen. Gezien de beper kte mogelijkheden zal er in g-roe- pen gestart worden waarbij verwacht wordt, dat de laatste deelnemer om 11.00 uur het zwembad verlaat. Na dit vol bracht te hebben moet er 40 km gefietst worden en vervol gens nog eens 10 km gelopen. Een nieuw element is de fami- lie-triathlon. Drie leden uit een gezin of familie nemen tr.lk één onderdeel voor hun reke ning. De finish van het lopen en fietsen is op de kunststo.f- baan van „de Spartaan" in het sportpark. NIEUWE CURSUSSEN DAGMAAT-IEERHUIS LISSE Het Dagmaat-leerhuis in Lisse bejint met drie nieuwe cursussen. Donderdag 10 september begnt de cursus „Verstaan van de Bijbel". Gedurende zeventiei bijeenkom sten wordt gesproken over profetische teksten De nieuwe inleidingscursus „Kennismaking met de Bijbel",begint in ok tober. „Bijbels Hebreeuws voor beginners" is de titel van de cursus die wordt georganiseerd in samenwerkiig met het Ci typastoraat Domkerk. Voor het volledige programma en nadere inlièitingen: Dag maat-leerhuis, Fazantstraat 46, 2182 GM Li» 2, tel. 02521- 13321. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER, RECREATIE,EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SASSENHEIM Een vracht auto van een houthandel uit Hillegom heeft gisterochtend rond half twaalf ziin lading hout verloren. Dit gebeurde op een oprit bij Sassenheim naar rijksweg 44 richting Amster dam. De lading lag vastgebon den met twee banden. Van één van de banden liet het stiksel los waardoor de lading begon te schuiven en in de rechter- berm terecht kwam. Een lan taarnpaal moest het ontgelden. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Woonwagencentrum Leidschendam LEIDSCHENDAM Het pro- vinciaal bestuur heeft Leid schendam gisteren schriftelijk laten weten de aanwijzing tot het aanleggen van een tijdelijk woonwagencentrum aan de Zij? desingel in te trekken. Overleg tussen wethouder F. IJmkers en het Recreatieschap heeft er toe geleid dat op het door de woon wagenbewoners ingenomen ter rein aan de Heuvelweg sanitaire units kunnen worden geplaatst. Duidelijkheid over het defini tieve woonwagencentrum aan de Kostverlorenweg onstaat eerst als de Raad van State uit spraak heeft gedaan over de di verse ingediende bezwaren. aanleg van de aparte busbaan in het midden van de Veurse- weg de rijbanen voor het auto verkeer drie meter opschuiven naar de woonhuizen. Ook het wegvallen van enige parkeer- stroken voor de woningen wordt als een bezwaar gezien, evenals het omhakken van de bomen om ruimte te maken voor de nieuwe verkeersbaan. De bewoners vrezen ook dat door de aanleg van de auto busbaan het overige verkeer nog sneller zal gaan rijden, omdat gebruik gemaakt gaat worden van de aparte autobus baan, wanneer zich daarop geen autobus bevindt. De omwonenden menen dat de gemeenteraad uitsluitend uit financiële overwegingen tot de aanleg van de aparte busbaan besloten heeft. Die vrouw in d buurt van Boot gezien. De uto reed tussen half elf en kart voor elf een paar keer Ugzaam voorbij de oliehandel. 's Nachts onkwart over twee zagen getuip een witte Dat- sun op de rrsweg 11 (vlakbij Boot) staan, i de wagen zaten twee maien. Plotseling kwam een an aanrennen en sprong in dDatsun. De auto reed weg iide richting Lei den. Ook isen vrouw in een rode Eend lar keer bij Boot gezien. De politie beschikt ïdbak verhuist 'WIJKERHOUT De I bak van het speelterrein Ïde Maandagsewetering verplaatst naar het par- rrein aan de Teunis- De speelplaats aan steeds minder gebruikt kleinere kinderen. Dit veroorzaakt door het in- eve verkeer op de Maan- «wetering. Hierdoor ont- soms gevaarlijke situa- i wanneer kinderen de t oversteken om in de idagscwetering water te l Enkele ouders willen ook niet meer dat hun Jeren op het speelterrein rsi en. Het terreintje aan de nlagsewetering blijft gere- 'Ul ;erd voor de oudere jeugd. NA TELEVISIE-UITZENDING ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de Alphense politie zijn gis teravond na het televisiepro gramma „Opsporing verzocht" 70 tips binnengekomen. In de uitzending werd aandacht be steed aan de diverse aanslagen die door de Revolutionaire Anti Racistiese Axie (RARA) in Nederland zijn gepleegd. RARA pleegde op 26 juni van dit jaar een aanslag op de olie handel Boot in Alphen. Vol gens de politie kwamen de meeste tips van buiten Alphen en is de helft waarschijnlijk onbruikbaar. In de uitzending van gisteren werden enkele nieuwe feiten bekend. Zo hebben de daders voor hun bom natriumchloraat gebruikt. Als ontstekers dien den twee batterijen en twee kookwekkers van de HEMA vormden het tijdmechanisme. Ook zijn een plastic doos (ook van de HEMA) en een schake laar gevonden. Op de avond voor de aanslag hebben getui gen een auto (een rode Skoda) met daarin een man een over goede signalementen. Een woordvoerder van de Al phense politie zei vanochtend dat het onderzoeksteam niet wordt uitgebreid. Minister Korthals Altes van justitie zegt niet te weten of RARA verantwoordelijk is voor de brand bij het olie- en gasbedrijf in Alphen aan de Rijn. Hij wijst alleen op brie ven die een aantal journalisten kreeg met de mededeling dat RARA achter de brand stak. De minister heeft dit ht?t Ka merlid Dijkstal (VVD) in ant woorden op vragen laten we ten. Korthals Altes zegt dat de politie nog steeds geen spoor heeft van degenen die in sep tember 1985, december 1986 en januari 1987 de Makro-vesti- gingen in achtereenvolgens Duivendrecht, Duiven en Nuth in brand hebben gesto ken. Voor alle drie branden heeft zich RARA verantwoor delijk gesteld. Volgens de mi nister is het onderzoek naar de daders nog in volle gang. 6 O ORSCHOTEN De vonenden, die bezwa- hebben tegen de aan- van een aparte auto- vjk&an op de Veurseweg e;Jen restaurant De Gou- Leeuw en de Karei rmanlaan, krijgen de fjj genheid hun bezwa- nader toe te lichten, houder J. Visser heeft uitgenodigd voor een b irek op maandag 24 "Justus om 20.30 uur in gemeentehuis. busbaan is een onderdeel van het plan om het openbaar ver voer voorrang te geven op het overige verkeer en daarom heeft de gemeente Voorscho ten vrijwel voor niets de ver keerslichten bij De Zilverfa- briek gekregen en kreeg ook een financiële tegemoetko ming bij de reconstruktie van de Leidseweg bij het gemeen tehuis. De provincie bepaalde dat Voorschoten die financiële alleen zou tegemoetkoming verkrijgen indic bezwaren richten zich rnamelijk tegen de ver- hte herrrie, omdat bij de Veurseweg van een aparte busbaan voorzien zou worden. De gemeenteraad heeft vorig jaar een positief besluit geno men over deze aanpassingen met alleen de fractie van D'66 tegen. Toch zijn de plannen nog bespreekbaar. Dat komt doordat de hogere overheid goedkeuring heeft onthouden aan het plan Starrenburg en het betreffende deel van de Veurseweg in dit plan valt. Drs. W. Valkenburg (CDA) heeft al in vragen aan het col lege laten blijken, dat de CDA- fraktie de autobusbaan op de Veurseweg ook liever niet ge realiseerd wil hebben. Drs. H. Willemsen (VVD) stelt dat zijn fractie eveneens twijfels heeft over de busbaan op de Veurse weg. Mocht de gemeenteraad alsnog besluiten de aparte bus baan niet aan te leggen, dan kan dat grote financiële conse quenties met zich brengen, omdat dan de subsidie op de overige stukken busbaan ver valt. Dat betekent voor Voor schoten een strop van 568.000 gulden. [5SENHEIM De hte straatverlichting Ter Leede Noord wordt zodanig aangepast, de belanghebbenden reden gesteld worden. 85 oegen bewoners van eel van Sassenheim, ook de vogelbuurt genoemd, tandacht voor de proble- eij die voortkwamen uit de ^te verlichting. Men vroeg /ultiem om de ruim 25 jaar verlichting aan te passen. „Een bittere noodzaak" vol gens de bewoners van deze woonwijk", vanwege de onvei ligheid tijdens de avonduren. Het verzoek had een geringe verbetering tot gevolg: het vernieuwen van de lampen en het snoeien van de bomen. „Van een volledige verbete ring was echter geen sprake", aldus F. A. M. Homan, woord voerder van de verontruste bewoners, gisteravond tijdens de commissievergadering voor openbare werken. Homan pleitte er dan ook opnieuw voor gelden beschikbaar te stellen voor een effectieve verbetering van de verlichting in dit donkere gedeelte van de gemeente Sassenheim. Een medebewoner van de vo gelbuurt voerde nog aan: „Ma kelaars doen 't veelal voorko men dat de vogelbuurt de mooiste wijk van Sassenheim is. Dat 't ook de slechtst ver lichte omgeving is, wordt nooit vermeld". Over het voorstel van de direkteur van gemeen tewerken om negen nieuwe lichtmasten te plaatsen en 131 lantaarnpalen te verplaatsen (kosten bijna 30 mille) had eenieder bedenkingen, zowel de commissieleden als de be- De vertegenwoordigers van CDA, VVD en PVdA wezen trouwens een verbetering van de straatverlichting op grote schaal in Ter Leede Noord van de hand. De mogelijkheid pre cedenten te scheppen die zou den kunnen leiden tot ingrij pende financiële consequenties voor de gemeente Sassenheim was daarvoor de belangrijkse drijfveer. Wethouder Van der Plas heeft de eerste harlj schoongemaakt: het startsein voor de Nationale Haring schoonmaakwedstrijd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11