„Alle kritiek vooraf is gelogenstraft STAD OMGEVING Bul als een vis in het water Wassink voelt zich 55 Vechtpartij 5 lij disco Man maakt amok in AZL Bestuurslid van LFC mishandeld Zestal Leidenaars deelt klappen uit BERNARD STÖXEN, RAADSLID VOOR LEIDEN WEER GEZELLIG: p Jazz-festival bij Volkenkunde orse buit j inbraak MAANDAG 17 AUGUSTUS 1987 PAGINA 7 ARMOND De politie jeft zaterdagnacht op het isteinde een 19-jarige War- 3nder aangehouden. De man gs betrokken bij een vecht- rtij bij een discotheek. De chtpartij ontstond bij het tgaan van de discotheek; de rtaak is onbekend. Voor de ^otheek verzamelde zich groep van ruim zestig per- Jiïnen De politie trad op met h» gr agenten, maar riep later astentie uit de regio De ^monder verzette zich he- tegen zijn aanhouding. LEIDEN Een 30-jarige Leidenaar heeft zaterdaga vond een broeder en een arts van het Academisch Ziekenhuis verwond in het gezicht. De Leidenaar gaf hen een klap omdat zij wilden voorkomen dat hij naar zijn ex-echtgenote ging. De vrouw was zojuist opgenomen omdat de man haar had mishandeld. De broeder klaagde over hoofdpijn en oorsuizingen, de arts liep een gezwollen oog op. De vechtersbaas pro beerde vervolgens te ontsnappen met zijn auto. Hij reed in op een portier die probeerde hem tot stoppen te dwingen. De portier kon ternauwernood opzij springen. De politie vond de auto later terug in Oegst- geest. Voordat de man het AZL op stelten zette, was de politie hem al tegengekomen op de Marnixstraat. Hij dreigde daar op hen in te rijden als zij niet voor hem opzij zouden gaan. Nadat de politie ruimte had gemaakt, verdween hij in de Merenwijk. LEIDEN Een 49-jarig bestuurslid van voetbalvereniging LFC is gistermiddag door een 20-jarige Leidenaar mishandeld op het voetbalterrein aan de Boshuizerka- de. Het bestuurslid kreeg een slag in znn gezicht en een schop tegen zijn jukbeen. De dader stond met zijn vriend naar een wed strijd te kijken. Toen zijn vriend, een ex- speler van LFC, opmerkingen maakte over de kwaliteiten van een nieuwe speler, zei het bestuurslid dat hij zijn mond moest houden. De vechtersbaas pikte dat niet en haalde uit. Een vrouw bedreigde het be stuurslid met een afgeslagen bierflesje. Om standers voorkwamen dat zij hem ermee te lijf ging. De dader is ingesloten. LEIDEN Een bewoner van de Nieuwe Rijn, zijn vriendin en twee Poolse vrienden zijn za terdagochtend om half drie zonder enige aan leiding in elkaar geslagen door zes inwoners van Leiden. Het viertal liep in de Donkersteeg, toen een van de daders aan de Leidenaar een sigaret vroeg. Toen die zei dat hij die niet had, kreeg hij een klap in ziin gezicht. Ook zijn vriendin en de twee Polen kregen klappen. Een rechercheur die het zestal later probeerde te arresteren, werd met een mes bedreigd. Toen hij zijn pistool trok. bedaarde de situatie. Vier van de zes vechtersbazen konden worden aangehouden. Gisteren en vandaag werden ook de andere twee vastgezet. Het gaat om Leidenaars in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. Werpsterren in beslag genomen LEIDEN De Leidse po litie heeft dit weekeinde van een twaalfjarig jonge tje twee werpsterren afge nomen. Het jongetje gooi de er mee in de Haviks horst. Werpsterren zijn le vensgevaarlijk en zijn in Nederland verboden. Zij zijn de laatste tijd bijzon der populair bij de jeugd, doordat zij regelmatig door kung fu-vechters worden gebruikt in de Veronica- televisieserie The Master. Politiewagen geheel vernield LEIDEN Een politiewagen die op weg was naar een brand aan de Zoeterwoudse- weg, is zaterdagmiddag om half vijf geheel vernield bij een botsing met een auto uit Voorschoten. De politiewagen sloeg vanaf de Churchilllaan linksaf naar de Vijf Mei laan. De 21-jarige bestuurder uit Voorscho ten kwam met hoge snelheid over de Chur chilllaan aanrijden uit de richting van de Voorschoterweg. Hij gaf de politie geen voorrang, hoewel die zwaailicht en sirene aan had staan Met hoge snelheid reed hij op de politiewagen in. De bestuurder, een 29- jarige hoofdagent, bleef ongedeerd, evenals de man uit Voorschoten. Zijn 22-jarige pas sagier raakte gewond aan de enkel. De auto uit Voorschoten werd zwaar beschadigd. De brand* aan de Zoeterwoudseweg viel erg mee. Het ging om een hoop vuil die grote rookwolken veroorzaakte. (o LEIDEN Bernard Stöxen tovert direct na iinnenkomst een papier- je tevoorschijn. Hij heeft JJS! nog twee gezellige idee- ^ën. Of die snel in de _rant kunnen, dan weet iedereen tenminste dat ze van hem afkomstig zijn. Idee nummer 1: vol lend jaar een uitgebreide herdenking van het feit dat de Leidse geneeskun dige Boerhaave 250 jaar geleden overleed. Idee nummer 2; in november van dit jaar bijzondere aandacht voor de compo nist Smetana, die 125 jaar geleden in Leiden zijn enige Nederlandse con cert gaf. „Iets van een herdenkingsconcert of zo. Het is een heel be roemde pianist. Waar die man vandaan komt? Tsja, uit Praag of zo. Maar zoek dat nog even op, wil je? Hij is wel erelid van Sempre Crescendo". let moge duidelijk zijn: Ber- ird Stöxen draagt er graag 'I zijne aan bij om Leiden veer gezellig te maken. Sinds april vorig kan hij laarbij zijn positie als lid van le Leidse gemeenteraad ge- >ruiken. Een grap, onstaan tan de bar van Stöxens kroeg icarabee, werd uiteindelijk jewaardeerd door 1457 kie- :ers. Vrij onverwacht behaal - le Leiden Weer Gezellig laarmee ruim voldoende itemmen om één van de 39 «tels in de raadszaal van het tadhuis te mogen bezetten. )e grap werd ook gewaar- leerd door het landelijke 1 pril-comité, dat Stöxen on- angs de tweede prijs toeken- e in de jaarlijkse beoorde- ing van meest geslaagde grappen. Stöxen moest ra diopresentator Gerrit den Braber met een succesvolle 1 april-grap voor laten gaan. Binnenkort neemt hij de prijs in ontvangst. De verkiezing tot raadslid kwam voor insiders in de plaatselijke politiek onver wacht, maar Stöxen zelf zag het al aankomen. „Ik hoorde al van veel mensen dat ze het wel een leuk idee vonden. Ik had natuurlijk ook mazzel dat ik aandacht op de televi sie kreeg. Al ging ik bij Ivo Niehe de mist in. Mijn micro foon deed het slecht en de vraag over paaltjes en honde- poep die aan mij gesteld zou worden werd aan iemand an ders gesteld. Ik kreeg een vraag over de horeca waar ik niet op gerekend had, en toen moest ik maar wat im proviseren. Dat viel niet mee". Stöxen zal in de annalen van de plaatselijke politiek nim mer bijgeschreven worden als een begenadigd rhetori- cus. Maar zeker in het begin van zijn raadsperiode bezocht hij trouw iedere vergadering, ondanks de sceptische ver wachtingen van zijn mede raadsleden. Dat bezoek is minder geworden. „Ik kwam erachter dat het als eenmans fractie niet te doen is om al les te volgen. Ik heb besloten dat het beter is om een paar commissies goed te doen. An ders loop je je kapot op die waanzinnige berg papier die je door moet nemen om alles te volgen. Daar kwam nog bij dat ik begin dit jaar drie maanden met mijn café om twaalf uur dicht moest, om dat ik een paar maal de slui tingsuren had overschreden. Ik heb toen alle zeilen bij moeten zetten om mijn kop boven water te houden, want zoiets is de doodsteek voor je zaak". De „godfather" van Leiden Weer Gezellig is fractie-assis tent Sjaak de Coo, die begin Bernard Stöxen, gefotografeerd in de spiegel van zijn kroeg: „Ik ben nog steeds dezelfde eikel van voor de verkiezingen". foto: wim van noort dit jaar op een onverkiesbare plaats op de CDA-kandida- tenlijst terecht kwam. De Coo stortte zich met verve op het initiatief van Stöxen en neemt als LWG-fractieassis- tent nu toch deel aan de Leidse politiek, ondanks het feit dat hij bij het CDA bui tenspel was gezet. Hij was sa men met Fred Meijer, tweede op de LWG-kandidatenlijst en eveneens frequent bezoe ker van Scarabee, ook het brein achter StoXens succes volle redevoering tijdens de algemene beschouwingen in november. Met zijn satirische visie o*p de Leidsg girr.tcnte- raad oogstte Stöxen veel suc ces, al was vrij spoedig duide lijk dat hij niet de schrijver van de speech was. Stöxen stuitte tijdens het voorlezen op het woord „innovatief", aarzelde, haalde zijn wenk brauwen op en koos uiteinde lijk voor „leuk". Zulks tot vermaak van de vertegen woordigers van de plaatselij ke pers, die over de orginele tekst beschikten. Aftasten Stöxen heeft niettemin het idee dat hij wel geaccepteerd wordt door zijn collega raadsleden. „In het begin was het een beetje aftasten van twee kanten. Nu draai ik ge woon mee en wordt ook ge vraagd om moties te onderte kenen. Marietje van der Mo len van de PvdA kwam tij dens de vergaderingen over de bezuinigingen naar me toe om te vragen of ik actie wil de ondernemen tegen het verdwijnen van de volière in het Plantsoen. 'Ik hoor van veel mensen dat ze vinden dat die volière moet blijven, maar in mijn eigen fractie krijg ik het niet voor elkaar. Dit is echt wat voor jou', zei ze tegen mij". De voorspellingen dat hij na Cor Vergeer van de Socialis tische Partij de nieuwe ver schoppeling van de Leidse raad zou worden zijn wat Stöxen betreft gelogenstraft. „Die kritiek op Vergeer be grijp ik ook niet erg. Hij doet goede dingen. Ik vond het ook onterecht dat Laurens Beijen van de PvdA ons bei den onlangs verweet dat we ons gezicht zo weinig laten zien. Beijen heeft zelf na mens de PPR in de raad ge zeten. Hij moet weten dat het als vertegenwoordiger van een splinterpartij allemaal niet meevalt. Alle andere dingen die er over mij zijn gezegd zijn evenmin uitgeko men. Ik zit er nog steeds, heb geen raadsvergadering over geslagen en ben met een paar leuke dingen gekomen. En ik ben nog steeds dezelfde eikel van voor de verkiezingen" De 37-jarige Leidenaar zegt zich niet aan een andere par tij in de raad gelieerd te voe len. Hij ontkent dat zijn stemgedrag in de raadszaal beïnvloed wordt door de twee naast hem zittende ver tegenwoordigers van D66. „We laten ons door de rede lijkheid van elk onderwerp leiden. D66 is een moderne partij waar ik me vaak wel in kan vinden, maar ik loop niet aan de hand van D66. Ik heb net zo goed voeling met de PvdA en de VVD. Petje af voor wat die partijen hier op het gebied van woningbouw hebben bereikt". De twee belangrijkste strijd punten in Stöxens verkie zingscampagne minder Waalpalen in de binnenstad en verruiming van de slui tingstijden van de horeca hebben nog niet tot resulta ten geleid. Het aantal palen is eerder toe- dan afgenomen en de Leidse horeca is nog al tijd gebonden aan strikte sluitingstijden. Stöxen: „Vlak voor dat ik in de raad kwam was er na lange discussies eindelijk een compromis be reikt. Een paar kroegen mochten op zaterdag tot drie uur open blijven. Het had geen zin daar direct opnieuw over te beginnen. Maar eind dit jaar wil ik met een voor stel komen om de sluitingstij den geheel vrij te laten. Ik denk dat daar een meerder heid voor te vinden is. In an dere steden is het een succes. Er zijn 's nachts geen pieken meer op straat als alle kroe gen tegelijk dicht gaan, er is minder vandalisme. Ook de politie zou het wel willen. Bovendien zit het veel Leide- naren dwars dat studenten gewoon door kunnen gaan bij de studentenverenigingen en burgers niet. Er is geen ge lijkheid. Daar zou met name de PvdA gevoelig voor moe ten zijn". Brainstormen De leefbaarheid en aantrek kelijkheid van Leiden zijn Stöxens belangrijkste zorgen kindjes. „Met alleen Laken- feesten zijn we er nog niet. Er moeten constant dingen gebeuren. Als je het Pieters kerkplein autovrij maakt, doe er dan wat mee. Leiden Culinair was een groot suc ces. Je zou eens een bijeen komst moeten organiseren waar iedereen kan brainstor men over leuke dingen in de stad". Stöxen vindt ook dat Leiden schoner moet. „Een simpel voorbeeld: waarom wordt in de binnenstad altijd pas om drie ^,uur 's middags het vuilnis 'opgehaald? Nu liggen de hele dag her en der vuilniszakken op straat. Niet erg aantrekkelijk voor toeris ten". Stöxen wil in septem ber een week gaan meedraai en bij de veegdienst van de gemeentereiniging, om zich te kunnen verdiepen in het schoonhouden van de stad. Over de toekomst wil Stöxen nog niets kwijt. Zit hij de rit uit? Stelt hij zich over drie jaar opnieuw verkiesbaar? „Dat is koffiedik kijken. Ik blijf het doen zo lang het kan. Over nieuwe raadsver kiezingen maak ik me nog niet druk. Het gaat lekker zo". Nog enige kritiek? „Ja, er is te veel zogenaamde 'monddiarree'. Er wordt tij dens vergaderingen soms zo gezeikt dat je oren op je schouders hangen. Oeverloze discussies over de landelijke politiek waar je toch geen in vloed op hebt. Het gemeente bestuur moet zich bezig hou den met de stad". PAUL VAN DER BIJL Antiekbeurs in Groenoordhallen LEIDEN Een grote an tiekbeurs wordt vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 au gustus in de Groenoordhal len gehouden. Een grote groep antiquairs, onder toe zicht van de stichting Het Nederlandse Antiquairs Ge zelschap, zal aanwezig zijn. Uit Leiden is aanwezig kunst- en antiekhandel Dé- vilé uit de Burchtsteeg. Alle antiek wordt verkocht met schriftelijke garantie. Boven dien kan iedereen eigen an tiek gratis laten taxeren. De openingstijden zijn vrijdag 21 augustus van 16.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 22 augustus van 11.00 tot 17.00 en zondag 23 augustus van 11.00 tot 18.00 uur. Noordeindeplein opgeknapt LEIDEN De vernieuwing van het hoofdriool in de Haag- weg, tussen de spoorwegover gang en de Haagbrug begint dit najaar. Ook zullen vanaf de spoorwegovergang tot aan de Weddesteeg herinrichtings- werzaamheden plaats hebben. De straatindeling zal drastisch veranderen. De rijbaan en de daarnaast gelegen fietsstroken worden geasfalteerd, er komen parkeerplaatsen en op het Noordeindeplein worden vier gereserveerde parkeerplaatsen aangelegd voor huisartsen. De bushaltes op het Noordeinde worden verbeterd. Er komen onder meer bushokjes. De ver keerssituatie zal duidelijker worden gemaakt door twee verkeersgeleiders en een voet gangersoversteekplaats op het Noordeindeplein. Voor zowel fietsers als voetgangers zal het oversteken bij de Witte Singel worden vergemakkelijkt door oversteekplaatsen. Het geheel krijgt een vriendelijke aanblik door het planten van bomen langs de rijbaan. Het terrein achter de Rembrandtstraat zal in de toekomst openbaar groen worden. Het verkeer kan tij dens de werkzaamheden maar over één rijbaan beschikken. Met een verkeerslicht zal het verkeer geregeld worden. Een visser langs de water kant is eigenlijk niets abnor maals. Hét valt vaak niet eens op dat hij er zit. Zo'n visser gaat als het ware op in het landschap. Wanneer hij echter in de stad, aan de gracht zit te vissen geeft dat een ietwat ongewoon beeld. Zou er echt zoveel vis in de gracht zittenWaarom gaat die man niet vissen aan de waterkant in de polder? Dit zijn dan veel gehoorde reac ties. G. Wassink. een 74-jari- ge Leidenaar in hart en nie ren, zit echter graag aan de gracht. „Zeker met zo'n slechte zomer zit ik hier bij na dagelijks. Om in de pol der te gaan vissen moet je echt een mooie dag hebben. Als het weer verslechtert, kan ik in de stad ergens gaan schuilen, dat heb je in de polder niet", zegt Was sink. Wassink vertelt dat het weer niet de enige reden is dat hij in de stad vist. „Ik zat nog wel eens langs de Haarlemmertrekvaart. Maar daar ben ik mee gestopt om dat je daar niet lekker kunt vissen met al die plezier- bootjes die voorbij komen. Bovendien vind ik het ook niet prettig dat de afwate ring van de zuiveringsinstal laties daar in het water uit komt. De polder is eigenlijk de aangewezen plaats om in alle rust in je eentje te kun nen vissen. Maar dat weer hè!" Koffie Zijn stek in de stad ligt aan de Korte Mare bij de Alke- madebrug. 's Ochtends rond half negen, na de koffie, gaat hii van huis. „Ik kom vaak lopend. Dat is goed voor de gezondheid. Vroeger kwam ik nog wel eens op de fiets, dan ging ik ook veel eerder van huis. Soms al om vijf uur". Tot het middaguur zit Wassink langs de water kant en vangt in die tijd ge middeld zo'n zeven a acht vissen zoals braassem, kar per, blei, voren en baars. „Ik gooi de vissen altijd weer te rug. Een vis hoort in het water en dat moet ook zo blijven. Ik vis puur voor de sport". Na zijn pensionering is Was sink fanatiek begonnen met de visserij. De hele zomer, tot en met half september, gaat hij iedere ochtend op pad Uit ervaring heeft hij geleerd, dat het bij een lich te zuid-oosten wind en be wolking het beste visweer is. „Zo zitten aan de gracht en een beetje om mij heen kij ken vind ik heerlijk. Ik zie er nu al tegenop dat het zo snel weer winter wordt. Dan kan ik niet vissen en kom ik bijna alleen de deur maar uit voor een boodschap", zegt Wassink met spijt zijn stem. „Ik hou gelukkig ook veel van lezen, vooral oor logsboeken boeien me. Daar kan ik me dan nog wel mee vermaken Volgens meneer Wassink vindt zijn vrouw het niet erg dat hij in de zomer maanden bijna elke ochtend van huis is. „Zij is dat al ja ren gewend en heeft ook zo haar eigen bezigheden. Zij gaat de stad in met onze dochter of doet de bood schappen. Als ik de hele dag zit te lezen zegt ze altijd dat ik de volgende dag maar weer moet gaan vissen want al dat lezen zou niet goed voor mij zijn zegt Wassink lachend. Fijne stad Wassink zweert inmiddels bij zijn stek in de Leidse binnenstad. „Ik zit hier pri ma en als het weer slechter wordt en het gaat regenen kan ik daar onder gaan staanen hij wijst naar een overkapping achter zich. Volgens Wassink is Leiden een fijne stad. Hij is er gebo ren en woont nu nog steeds in zijn, zoals hij het zeil noemt, geliefde stad. „Het staat mij echter tegen dat er zoveel oude panden worden gesloopt en er onooglijke nieuwbouw voor in de plaats komt. Ik hou van de stad zoals het vroeger was. Mooie oude gebouwen en foto: wim van noort vooral die vriendschappelij ke sfeer tussen de mensen. Ik woon nu in een flat en je leeft als buren langs elkaar heen. Dat vind ik erg jam mer. En volgens mij kan het best anders". Hij is er dan ook zeker voor in als mensen hem aanspre ken tijdens het vissen. „Een gezellig praatje is nooit weg", vindt hij. Terwijl hij dit zegt valt een zojuist ge vangen visje, een kleine blei, van de haak. „Jammer, maar zoals ik al zei: een vis hoort in het water". Bijdrage: Julia van Bohemen weekeind in het Belgische Brugge. Dat kreeg het Leidse echtpaar v.d. Meeberg afgelopen lagavond aangeboden in het Dutch Mill restaurant van Holiday Inn. Het echtpaar was hier met tinderen gaan dineren ter gelegenheid van hun huwelijksfeest. Het restaurant voert momenteel culinaire actie waarbij de gasten a la carte kunnen dineren tegen een menuprijs. Het echtpaar sberg was de 1000-ste gast van het restaurant en werd daarom in de bloemen gezet en kreeg weekeinde in Brugge aangeboden. foto: pr LEIDEN Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt op 29 augustus van 12.00 tot 1.00 uur een festival van jazz en aanverwante muziek gehou den. Acht binnen- en buitenlandse groepen zullen gedurende meer dan twaalf uur optreden op het terrein van het museum aan de Steenstraat. Er treden onder andere Dade Krama, Free sound Ensemble, Salsa de Amsterdam, Barrelhouse en het Dick de Graaf Quartet op. Er zijn hapjes en drankjes op het terrein ver krijgbaar en bovendien worden er ook grammofoonplaten ver kocht. Kaarten voor het festival zijn verkrijgbaar bij het Rijks museum voor Volkenkunde, VVV-kantoor, Plato Leiden en het Jazz Centre. De entree tot het museumterrein bedraagt: dag kaarten 36 gulden, middagkaarten 16 gulden, avondkaarten 26 gulden. PEN Bij een inbraak in woning aan de Iepenrode it weekeinde een bedrag 9.000 gulden gestolen. Ook 'wenen een compact disc- w, een aantal cd-schijven, video-recorder, banden, rbankboekjes en een ca- a De dieven kwamen bin- poor een ruit aan de ach- ijde van het huis te vernie- De bewoners waren niet Visser G. Wassink op zijn vaste stek aan de Korte Mare in Leiden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7