Waterpoloërs in draaikolk Ster van sprinter De Kom stijgt KASPAROV WIL GROOTMEESTER! ORGANISEREN Afzeggen Nijboergeen verrassing Daphne Jongejans op medaillekoers Bondscoach Verhoorn: „Voor WK marathon naar Holterberg -J BUME CeidaeSomant Races MAANDAG 17 AUGUSTUS 1987 PAGINA, (Vervolg van de voorpagina) ENSCHEDE Een verassing was het afzeggen van Gerard Nijboer voor ae wereldkampi oenschappen in Rome niet. De marathonloper, die morgen 32 jaar wordt, is dit seizoen al veelvuldig geplaagd door bles sures. „Daar raak je wel eens wat gefrusteerd door", aldus de loper die in 1982 in Athene na een indrukwekkende solo Europees kampioen op de ma rathon werd. „Ik ben één van de zwaarste marathonlopers ter wereld. Daardoor ben ik ook veel gevoeliger voor bles sures". Nijboer, die door zijn blessure slechts licht kan trainen, had in Rome willen proberen bij de eerste vijftien te eindigen, waardoor hij automatisch ge plaatst zou zijn voor de Olym pische Spelen van volgend jaar in Seoel. „Dat zit er nu niet in. Dus moet ik volgend jaar de li miet van 2 uur en 12 minuten lopen. Als ik nu hard zou doortrainen wordt de blessure alleen maar ernstiger en kan ik het waarschijnlijk voorgoed vergeten". Gerard Nijboer is de vijfde ge kwalificeerde atleet die zich heeft afgemeld voor de strijd om de wereldtitels. Begin juli maakte sprintster Els Vader bekend dat zij afzag van deel neming in Rome omdat zij na een operatie aan de knie niet voldoende hersteld was. Zij werd gevolgd door marathon- loopster Carla Beurskens, die vond dat zij op de tien kilome ter in Rome weinig te zoeken had. Eerder had de Limburgse al laten weten in de Italiaanse hoofdstad zeker geen mara thon te willen lopen, omdat de zware training dan midden in de zomer zou vallen. En vrij wel tegelijkertijd met Nijboer lieten ook Erik de Bruin (dis cuswerpen) en Maijan Olijsla- ger (100 meter horden) weten niet naar Rome te zullen gaan. Vanavond beslist de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) over de afvaar diging naar Rome. Zeker van plaatsing zijn: Nelli Cooman (100 m), Elly van Hulst (1500 'en 3000 m) en Tineke Hidding (zevenkamp) bij de dames en de heren: Kob Druppers (800 m), Han Kulker (1500 m), Hans Koeleman (3000 m stee ple chase), Marti ten Kate (ma rathon), Jan Cortenbach (50 km snelwandelen), Emiel Mellaard (ver) en Robert de Wit (tienkamp). In de wacht kamer zitten (omdat zij niet volledig aan de gestelde limie ten hebben voldaan): Achmed de Kom (100 en 200 m), Robin van Helden (800 m), Herman Hofstee (3000 m steeple chase) en Frans Maas (ver). Gerard Nij boer onder ging vorige week nog een onderzoek mede op grond waarvan hij besloot Rorhe voor ge zien te hou den. FOTO: ANP Mellaard als enige WK-deelnemer naar jeugd-interland UTRECHT Als enige WK-deelneo verschijnt Emiel Mellaard volgen week zondag in Utrecht aan de start een landenwedstrijd (voor atleten tot Sar) tussen Nederland, België en Wal ellaard loopt de 100 meter en maa deel uit van de 4xl00-meter-estafet ploeg. Tijdens de wereldtitelstrijd in Rome de 21-jarige atleet van A AC zich bep ken tot verspringen. Bijna twee maa den geleden werd Mellaard de Nederlander, die acht meter spro (8,02). In Leiden prolongeerde MeUas zijn nationale titel met een door de wi begunstigde sprong van 8,19 meter. STRAATSBURG Het Nederlands heren water- poloteam is gisteren tij dens de eerste wedstrijd van het Europees kampi oenschap in Straatsburg zelfs in de B-poule in een draaikolk terecht geko men en omlaag getrok ken. Het openingsduel te gen de Polen, die in het polowereldje niet de naam hebben grote golven te veroorzaken, werd verras send verloren: 8-7. De sur prise was des te bitterder, omdat Oranje pas in de laatste zeven minuten de winst uit handen gaf (2-2, 3-1, 1-0, 1-5). Nederland ging de vierde pe riode in met een alleszins rust gevende voorsprong van 6-3. Die rust en zekerheid was ver raderlijke schijn. In plaats van secuur de marge te verdedigen sèn daarmee de in het oog springende kwaliteiten van de dag uit te buiten, besloten te veel spelers de aanval als beste defensie aan te merken. In veel sporten mag die keus juist zijn, bij waterpolo niet. Polen profiteerde in de warrige slot- fase volop van de stijgende Nederlandse wanhoop en van de evenwichtige twijfel van met name de Turkse scheids- r rechter Ucanzu. Aan hem kon de plotselinge ommekeer in de wedstrijd moeilijk worden ge weten. Want al floot hij laak baar, hij bleef consequent. De Polen stoomden op door de man-meer-situatie (in totaal elf maal tegen Nederland drie) in het laatste part wel te ge bruiken. Eerder werd het doel van Ruud Misdorp nog af doende afgeschermd. In de vierde periode, die door de vele fouten en het grote onbe grip werd ontsierd maar dus logisch won aan spanning, lukte dat niet meer. De gedre venheid iets aan deze dramati sche wending te doen, werd de selectie van bondscoach Rob Schouten fataal. De erkenning, dat hij in de slotfase als coach een belang rijke fout had gemaakt door geen vervanger voor Noorde- graaf klaar te leggen, kwam gemakkelijker over zijn lip pen. „Dat onderdeel van de begeleiding was slecht. Dat is mij kwalijk te nemen". Het was Schouten aan te zien, dat hij zich nog verantwoordelij- ker voelt voor het het welsla gen van de missie in Straats burg. En voorlopig past dan moedeloosheid. Opei ra Zelf werkte Schouten, of an ders zijn assistent op de bank Cees de Vos wel, ook nog mee aan de opera-achtige afloop. Het duo vergat iemand bij de achterlijn klaar te leggen, na dat aanvoerder Eric Noorde- graaf met een derde persoon lijke fout voorgoed op de kant terecht was gekomen. Nu bleef de Poolse uitblinker Kosiada lekker op een meter of tien van het Nederlandse doel dob beren om een nieuwe tegen stander of betere tijden af te wachten. Een andere opponent kwam niet, een goed moment wel. Na de gelijkmaker van Robert Havekotte (7-7), miste de doorgebroken John Jansen de innerlijke rust voor 8-7. De Poolse tegenstoot via Kosiada was met nog vier seconden op de klok de genadeklap. Die kwam bij Schouten mis schien nog wel harder aan dan bij de spelers. De opvolger van George Geurtsen, die in de zelfde situatie ongetwijfeld uit z'n vel was gesprongen, zag het gestelde doel al op de ope ningsdag van het toernooi in Straatsburg goeddeels voorbij geschoten. Nederland moet in de B-groep eerste of tweede worden om een kans te bewa ren in de Europese elite voor redelijk vol te worden aange zien. Bovendien is de klasse ring nodig om mee te mogen doen aan het pre-olympische toernooi, dat volgend jaar in Australië wordt afgewerkt. Met Frankrijk en Griekenland als sterkste tegenstrevers on der de B-landen nog op komst, maakt een nederlaag tegen Polen het mikpunt in Straats burg wel heel klein. Het duurde vijf minuten voor Schouten na afloop het moede hoofd uit de handen durfde te nemen. Zijn verstikte stem verried meer over z'n ge moedstoestand dan het com mentaar. „De laatste periode was erbarmelijk. Met een voorsprong van 6-3 moet je Coach Rob Schouten (archief foto) maakte een tactische blunder, mede als gevolg waarvan de Nederlandse wa- terpoloploeg alsnog kopje on der ging tegen nota bene Po len. FOTO: FRANS ROMBOUT zuinig spelen. Nu vlogen ze steeds agressief naar voren", klonk het nauwelijks hoor baar. De erkenning, dat hij in de slotfase als coach een be langrijke fout had gemaakt door geen vervanger voor Noordegraaf klaar te leggen, kwam gemakkelijker over zijn lippen. „Dat onderdeel van de begeleiding was slecht. Dat is mij kwalijk te nemen." Het was Schouten aan te zien, dat hij zich nog verantwoordelij- ker voelt voor het het welsla gen van de missie in Straats burg. En voorlopig past dan moedeloosheid. Dames De Nederlandse waterpolos- peelsters hebben gisteren in het eerste duel van het toer nooi, dat moet leiden naar de tweede Europese titel, naar hartelust kunnen oefenen en experimenteren tegen België. Doordat bondscoach Peter van den Biggelaar veel wenste te wisselen, bleef de marge voor Belgische begrippen nog be perkt. Al is die voor iedere buitenstaander bepaald royaal: 22-2. STRAATSBURG Daphne Jongejans heeft in de voorron de van het schoonspringtoer- nooi om de Europese titel op v de 3-meterplank, koers gezet naar een medaille. Ze bereikte als derde de eindstrijd van vandaag met 464,72 punten. De in de Verenigde Staten stu- derende Badhoevedorpse is dat na haar goede prestatie bij het wereldkampioenschap in Ma- T"-* drid (vierde) ook aan haar stand verplicht. Halverwege i,-bezette Jongejans nog de eer ste plaats, maar door een halve misser bij de voorlaatste sprong duikelde ze naar de -v. derde plaats, achter de Oost- duitse Brita Baldus (500,10) en de Tsjechoslowaakse Heidema- Daphne Jongejans plaatste zich als derde voor de finale bij het schoonspringen, hetgeen medaillekansen inhoudt. FOTO: MILAN KONVALINKA rie Grecka (486,72). Hanneke Faber, die als tweede Nederlandse op grond van haar verrichtingen in voor gaande, leerzame jaren de in druk had gewekt de finale te kunnen halen, slaagde bij lan ge na niet in die opzet. De Haagse springster, door de af wezigheid van Jongejans al enkele jaren nationaal kampi oene, hield in de eliminatie- ronde alleen een Francaise en een Finse deelneemster achter zich. Faber, die in navolging van Jongeians een Ameri kaanse stuaie gaat volgen in de hoop er ook sportief beter van te worden, werd slechts twintigste met het schamele totaal van 386,40 punten. KEULEN Sprinters worden geboren, niet ge maakt. Er blijken uitzon deringen op die stelregel te zijn. Jarenlang was Achmed de Kom een ver dienstelijke 100-meterlo- per, de laatste week heeft hij zich echter ontwikkeld tot een sprinter van inter nationale allure. Ook 800- meterloper Robin van Helden maakte zondag een einde aan alle twijfels. De in de Verenigde Staten studerende atleet van V en L TC voldeed in 1.46,32 aan de B-limiet voor Rome. De Kom verbeterde zondag middag in Keulen twee Neder landse records. „Ik had niet in de gaten dat ik de limiet op de 200 meter had gehaald. Die was toch 20.60? Later besefte ik pas dat ik er een tiende on der zat. Ik vloog gewoon over die baan. Op de 100 meter ver baasde het me al dat ik zo dicht achter Imoh zat. Vier honderdste seconde, wat is dat nou helemaal?" Nog nooit is de progressie van een Nederlandse sprinter zo snel verlopen als die van De Kom. Hij verwisselde de ene trainer (Peter van Beusekom) voor de andere (Toine van de Goolberg) en besloot zich full time aan het hardlopen te wij den. „Voor het eerst in mijn loopbaan is de 200 meter rela tief beter. Ik geloof dat dat beeld nog vertekend is. Ik ben in staat tot 10,20. De twee val se starts hadden geen nadelige invloed. Wel het feit dat ik in de binnenbaan geen idee had hoe mijn concurrenten vorder den". Tactisch zwak Van Helden, die in Rome Rob Druppers op de 800 meter zal vergezellen, liep een tactisch zwakke race. Keer op keer liet de Nederlander zich insluiten. Een vijfde plaats in het sterke veld - winnaar Billy Konchel- lah uit Kenia noteerde 1.44,17 - binnen de vereiste 1.46,50 bleek toch nog voldoende. Van Helden had na „Koblenz" ei genlijk geen zin meer in een hernieuwd optreden. „Ik had te veel aan mijn hoofd. Veel te lang heeft de KNAU mij in onzekerheid gelaten. Vanoch tend moest ik nog aspirines voor de hoofdpijn nemen. Deze tijd zegt natuurlijk niet veel, ga maar na wat ik in goe de doen kan." Twee van de drie overige Ne derlandse deelnemers hadden tot gistermiddag ook nog WK- illusies. Verspringster Edine van Heezik kon die na twee foutsprongen en een mislukte poging van 5,92 meter opber gen. Ook Arjen Visserman slaagde niet. Zijn vierde plaats in de B-loop in 46,52 was wel de beste Nederlandse prestatie van het seizoen. De AAC'er is echter lang niet op het niveau van vorig jaar toen hij het na tionale record op 45,68 bracht. Achmed de Kom (archieffi maakt een ongekende ontv keling als sprinter door. FOTO:i Peter van Noort zorgt voor beste seizoenprestatie AMSTERDAM Peter Noort (De Spartaan), de derlandse kampioen en cordhouder, heeft zaterdaj een wedstrijd in Amsten voor de beste Nederlandse zoenprestatie kogelslingf gezorgd. De atleet uit 1 kwam tot een afstand 65,36 meter, waarmee hij nationale record (65,92 ml op iets meer dan een h meter benaderde. Van N had op 1 augustus, eveneei Amsterdam, de 7,250 kilog wegende kogel 65,00 meter slingerd. WÊmWÊmÊÊsi&if, Ben Johnson wordt behandeld nadat hij bij het uitlopen in botsing is gekomen met een fotograaf. De Canadees hield er slechts lichte hoofdpijn aan over. HOLTEN Het marathon parkoers voor de wereldtitel- strijd in Rome telt zeven be klimmingen en weinig be schutting tegen de zon. In ge zelschap van de enige Neder- landse deelnemer Marti ten Kate verkende bondscoach Wim Verhoorn drie dagen het moeilijke traject in de stad, die gebouwd is op zeven heuvelen. Het eerste „colletje" in de hei lige stad is - hoe symbolisch - na zeven kilometer. „De winnaar loopt zeker niet binnen de 2 uur en 10 minu ten. Het parkoers is zwaarder dan wij hadden verwacht", zegt Verhoorn. „In Rome is tachtig procent van de wegen bestraat met kinderhoofdjes, het parkoers bestaat voor zes tig procent uit een dergelijk wegdek. De lopers kunnen zich verkijken op de zwaarte van de wedstrijd' De marathon voor heren wordt op de slotdag van het toernooi, zondag 6 september (start: 16.30 uur), gelopen. De damesmarathon, waarin geen Nederlandse start, is vastge steld op zaterdag 29 augustus (17.00 uur). Nationaal kampioen Ten Kate zet zijn voorbereiding op de klassieke wedstrijd over 42 ki lometer en 195 meter voort op de Holterberg. Verhoorn: „Limburg is een beter alterna tief. Maar gezien de woon plaats van Ten Kate hebben we voor het oosten gekozen. Er moet geklommen worden". Volgens de bondscoach nemen maar weinig deelnemers de gelegenheid te baat ruim tevo ren het parkoers te verken nen. Met de inmiddels afge haakte Nijboer legde Ten Kate te voet. Verhoorn daarachter op de fiets, in het razende Ro meinse verkeer in etappes het gehele traject af. Verhoorn: „Ik ben blij dat ik het gezien heb. Zonder grondig onder zoek daar lopen, is erg onver standig. De medewerking van de organisatoren was overi gens minimaal. Pas na enig aandringen wilden ze het pre cieze parkoers vrijgeven." Op het Buiten IJ in Amsterdam werden gisteren speed bootraces gehouden, waarvan een wedstrijd- De voornaamste tekortkomin- moment. gen van het schaken in de FOTO: ANP Sovjet Unie zijn, volgens K^s- MOSKOU Onder aan voering van wereldkam pioen Gari Kasparov zijn de top-schakers uit de Sovjet-Unie van plan een nationale vereniging van grootmeesters op te rich ten. De stap zou gevolgd kunnen worden door het van de grond brengen van een vereniging waarbij ook schakers van lager ni veau zich kunnen aanslui ten. In een artikel in de vakbonds krant Troed wijst Kasparov aan de ene kant op de presta ties uit de Sovjet-schaakschool („Geen land heeft meer groot-, meesters of schakers dan de Sovjet Unie"), maar aan de an dere zijde op de groeiende pro blemen, die een hervorming dringend gewenst maken. parov, de geringe hoeveelheid publikaties over theorie van het spel en over het schaken in het algemeen, een te laag peil van training voor spelers in de verenigingen en slechte contacten tussen de verschil lende organisaties die verant woordelijk zijn voor de propa ganda van de sport. Kasparov schreef ook dat de nationale kampioenschappen geleidelijk zijn afgegleden tot middelmatige toernooien, dat opleidingsinstituten voor ta lentvolle spelers de een na de ander hun deuren hebben ge sloten en dat schaakliteratuur maar heel beperkt voorhanden is. „Het is de hoogste tijd dat de potentiele kracht van 78 groot meesters verenigd wordt om gebruik te maken van de be staande kennis. Een landelijke vereniging van de topschakers zou actief betrokken kunnen worden bij opleidingswerk voor de massa, het verbeteren van het spelpeil binnen de verenigingen en het opzetten van een uitgeverij voor li tuur, waarbij ook aandacbj kunnen worden besteed het dringend noodzak! verhogen van het niveau schaaktijdschriften. De grootmeestersclub, die| verplicht lidmaatschap i te hebben, zou moeten sal werken met de schaak van de Sovjet Unie en del ling schaken van het Natj le Comité voor de Sport 1 menwerking met die insta zouden de vertegenwoordl de ploegen moeten wordej mengesteld en schakers! den afgevaardigd naar internationale toernooien. Volgens Kasparov heeft grote meerderheid van dj gelijke leden van de v« ging steun toegezegd aai plannen. Er is al een vooj bestuur gevormd dat de ten van de vereniging meet geven. Tot dat behoren Mikhail Botwi Gari Kasparov, Anatoli pov, Artoer Joesoepov, 0 mir Toekmakov, Nana sandria en Aleksandr ki. oli!

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14